roinnciale i^eeuuische Schoonmaaktijd eerste blad m onze staten-generaal. binnenland No. 63 ZATERDAG 15 MAART 1930 173e Jaargang middelburg. zeeuwsch-vlaanderen o. d, Groote Markt C 12, Tel. 304 leaf II reeds onze waseb, berBkend p. Kilo De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 28 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 «ent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V, DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Dïl nummer bestaat uit 3 Bladen TWEEDE KAMER. De Winkelsluitingswet. En wat communistische herrie. De behandeling van de winkelsluitings wet is, op de eindstemming na, afgeloo- pen. Als er geen alleronverwachtste din gen gebeuren, dan wordt dit wetsontwerp a.s. Vrijdag aangenomen en, waar de Eerste Kamer het amendeeringsrecht mist en voor verwerping óók niet te vin den zal zijn, daar mogen we aannemen, dat we binnen afzienbaren tijd onze Rijks winkelsluitingswet in haar huidigen vorm zullen hebben. Volstaan we met te vermelden, dat er wederom een aantal amendementen zijn verworpen or ingetrokken, en dat.er mogelijk van d i t wetsontwerp nog een 'herziening der Zondagswet ook zal ko men. Wel ja. het kan niet op. Daarna: potpourri Russe; herrie tus- schen de heeren Wijnkoop en L. de Vis ser, n groote bombastredevoering van den laatste, tot de voorzitter hem het woord ontnam. Wat vermoedelijk ook wel in de bedoeling van den spreker zal hebben gelegen, althans hem niet onwel kom was. Oorzaak: huiszoekingen bij communis ten. Het naar aard en aanleg goed ge kozen beroep zal het kind weldra stellen boven hen, die minder juist kozen. De Vereemiging voor Be roepskeuze (bureau Arbeidsbeurs) wil U daarover gratis advies verstrekken. De weldadigheid is eene natuurlijke neiging, een neiging van teederheid en medelijden omtrent onze naasten. Amélie Pollman. DE ZENDTIJD-VERDEELING. Gelijk men weet heeft de minister van Waterstaat, mr. Reymer, in de vergade ring der Eerste Kamer van j.l. Woensdag medegedeeld, dat het advies van den Radioraad in zake de zendtijd-verdeeling hem Vrijdag j.l. bereikt heeft. Van welingelichte zijde verneemt het „Hbld." dat dit advies hierop neerkomt: uit 10 nummers, waaronder de Potpourri (Ingez. Med.) gen niet alle tee'kenen, dan zullen die plannen binnen afzienbaren tijd in ver vulling gaan, al zullen passagiers vluch ten als 'bijkomstigheid gelden, daar het doel is, vervoer van wat de tuinbouw- en glascultures in de toekomst in "Weste lijk Schouwen zuTen gaan opleveren. Na veel conferentie en correspondentie berichtte indertijd de K.L.M., dat alleen dón een vliegdienst kans van slagen zou hebben, wanneer het gelukte een com binatie van kapitaalkrachtige personen te vinden, die zich voor een dergelijke zaak interesseerden. Deze combinatie is gevonden en dit consortium heeft kort geleden aan den duinrand onder de ge meente Haamstede 445 H.A. grond aan gekocht, waaronder ook het reeds eerder door de K.L.M. goedgekeurde terrein, dat niet in cultuur wordt gebracht, maar in orde gemaakt xvordt als vliegterrein, teneinde dat t.z.t. als zoodanig aan de Kon. Ned. Vereen, voor de Luchtvaart in bruikleen af te staan. Het vliegveld is er dus. De combinatie is verder van plan de geestgronden, die wel in cultuur zullen worden gebracht, onder zekere voorwaarden, in klein .grondbezit uit te geven. Er was gisterenavond een gezellige stemming in bet café ,,De Eendracht" op de Markt, alhier, waar de Middciburg- sche Mondharmonica-Vereen,. „Cresendo" haar laatste Winteravond-concert gaf, on der leiding van haar directeur, den, heer I. J. Lindenberg, voor leden, dona- teurs(trïces) en genoodigden. Als om 8,30 uur de heer Bos, voorzit ter dezer Vereeniging, de aanwezigen een hartelijk welkom had toegeroepen, werd met afwerking van het muziek-pro- gramma een begin gemaakt. Dit bestond Voorgesteld wordt over de beide zen ders (Hilversum en Huizen) per week te geven: aan de V.A.R.A., K.R.O. en N.C.R.V. 18 procent; aan de A.V.R.O. 26 pet.; aan de bijzondere omroepvereenigingen 5 procent. Voorts zal 15 procent bestemd zijn voor uitzending van een algemeen programma (eveneens over beide zenders), echter met dien verstande, dat iedere week een an dere omroepvereeniging dit programma zal uitzenden. Ditmaal is het advies van den Radio- raad eenstemmig geweest. Het blad ver neemt evenwel, dat een groep van den Raad (vormende een minderheid) 'n soort „minderheidsnota" heeft Ingediend, waar in de motieven worden uiteengezet, waardoor deze leden tot onderteekening van bedoeld advies zijn gekomen. De zegsman deelde mede dat dit geschied is, om „nog erger te voorkomen". Bij informatie bij den Minister van Wa terstaat over den inhoud van het advies der meerderheid van den Radio-raad deelde de Minister aan het „Hbld." me de, dat hij zich moest bepalen tot het standpunt, dat hij in de Eerste Kamer heeft ingenomen. De Minister wist niet, of er wellicht nog een advies van de minderheid komt en bovendien wil hij, nu hem in de Tweede en Eerste Kamer de volgende week wets ontwerpen ter behandeling wachten, geen overhaaste beslissing nemen maar a tête reposée het advies van den Raad, dat een jaar is uitgebleven, overwegen. ZEELAND. Lncfatdienst op Schouwen en Duiveland. Wij lezen in het Hbld. Eenigcn tijd geleden is melding ge maakt van plannen op Schouwen-Dot- veland een vliegdienst in het leven te noepen. De vele vergaderingen leid den alle tot een negatief resultaat, om dat de „nervus rerum" ontbrak voor het verkrijgen en in orde maken van een vliegterrein. Deze quaestie is onlangs weer opgerakeld en opnieuw zijn pogin gen in het werk gesteld om de vlieg veldplannen te verwezenlijken. Bedrie- en Marcia Olandene voor de adspiranten, welke veel bijval oogstten. Het verdere gedeelte van den avond werd doorge bracht met een dansje en voordrachten. Uit een en ander bleek, dat de leiding bij den directeur in goede handen was. Van de nieuwe nummers noemen wij Les Perles de Venlse, Valse, van M. Grimmis, wel'k nummer goed tot zijn recht kwam. Gisterenavond was het feest in het Oude Mannen- en Vrouwenhuis en daar toe was zeker alle aanleiding. Mej. A. G. Beenhakker herdacht haar 25 jarig jubi leum als zaaljuffrouw en bet is geen kleinigheid gedurende een kwart eeuw met de oudjes te moeten omspringen. Des avonds kwamen het bestuur der Godshuizen, de regentessen en alle ver pleegden en verplegers bijeen om te genieten van de muziek der mandoljine- Vereeniging Sempre Avanti en voor drachten. Door den voorzitter van de Godshui zen, den heer mr. G. J. Sprenger, werd in hartelijke bewoordingen de jubilares- se toegesproken, haar geluk gewenscht, en dank gebracht voor ,haar werken in het gesticht. Een enveloppe met inhoud van het be stuur, een dito van de dames-regen teis- sen, geschenken van het verplegend per soneel en van, de verpleegden, waren evenveel bewijzen van welverdiende waardeering. Het ontbrak niet aan versnaperingen, èn voor mej. Beenhakker, en. voor de oudjes was het weer een genoeglijke dag. Met een enkel woord zij gemeld, dat Woensdag de derde opvoering plaats heeft van de Revue „Ik kijk wel uit" door „E. M. M." Na wat wij na de beide eerste uitvoeringen schreven, lijkt ons een verdere aanbeveling overbodig. Telefoongesprekken, Zooals te verwachten viel, is het aan tal locale telefoongesprekken door de in voering, den len Januari 1930, van het gesprekkentarief, belangrijk gedaald Naar wij vernamen, bedroeg het, naar een op steekproeven berustende schat ting, in Januari 1929 ongeveer 45.000; de eerse maand van 1930 leverde nauwelijks 25.000 op! son s Erif >rinriGH- Naar vroeger elders opgenade ervarin gen mag echter verwacht worden, dat de normale gesprekkenfrequentie wel weer bereikt zal worden vóór het einde des jaars als eerst de vrees voor het vier- duitstuk wat verdwenen zal zijn. De gunstige invloed van de verlaging der interlocale telefoontarieven weer spiegelt zich nog niet in de cijfers; in Jan. en Febr. die zéér druk Waren be droegen de aanallen interlocale en inter nationale gesprekken resp. 12.836 en 12.297; voor 1930 zijn deze getallen resp. 11.842 en 11.619. Verwacht mag ook hier worden, dat de belangrijke prijsvermindering voor korte afstanden het aantal interlocale ge sprekken op deze korte afstanden op den duur zeer zal doen stijgen. Franciscus van Assisi. Op 13 Maart hield de afdeeling Mid delburg van de onderofficiersvereeniging •„Ons Belang" haar 2e cursusvergadering 'waar als spreker optrad ds. Nauta, Le- gerpredikant uit Leiden, met bovenge noemd onderwerp. Nadat de voorzitter de talrijk opgeko men aanwezigen had welkom geheeten, in het bijzonder de spreker voor dezen avond, alsmede de ^garnizoenscomman dant, ovferste Bierman, en de leden van de afdeeling Vlissingen, werd het woord gegeven aan den spreker, die zijn gehoor eenige uren boeiend heeft weten té on derhouden. Als een merkwaardigheid bij deze ie- lantaarnplaatjes, werd een uitgebreid overzicht gegeven van het leven en wer ken van den heilige. Als een emrkWaardigheid hij deze le zing dient te worden vermeld, dat over ste Bierman na afloop der lezing, nog een serie postzegels op het doek heeft ge projecteerd, die in 1926 zijn uitgegeven als 700-jarige herdenking aan Francis cus van Assisi. Na hierover een leerzame uiteenzetting te hebben gegeven, heeft hij deze serie spontaan aan ds. Nauta geschonken, wel ke hiermede zijn lezingen over dit on derwerp zeker zal weten uïl le breiden. Het was dan rok ongetwijfeld een welverdiend woord van dank, door den voorzitter hij het einde gesproken en door een hartelijk applaus onderstreept, wat den sprekers ten deel viel. zen de heeren C. Wielemeker Az., voor zitter; W, Verhage, secr. en J. Simonse Jz„ penningm. Tot controleur werd be noemd de heer P. Wielemaker Cz. De vereeniging bestaat uit 10 leden en cjraagt den naam „Vooruitgang zij ons streven". Donderdag hield de Boerenleenbank alhier haar jaarvergadering. De voorzit ter, de heer C. Boone, het aftredend lid van den raad van toezicht dr. v. d. Harst, en de plaatsvervangende leden C. Wiele maker Az. en J. Simonse Jz. werden alle herbenoemd. De rente voor 1930 werd bepaald op 4 pCt. voor spaargeld en te goed in loo- pende rekening; voor voorschotten en schuld in loopende rekening 48 pCt. De inlage der spaargelden bedroeg in 1929 ƒ221.809, de terugbetaalde voor schotten 30.937. Terugbetaald over 1929 196.154; uitgegeven voorschotten 38.715 gld. De totaalomzet bedroeg ƒ521.891. O. EN W. SOUBURG. In een gehTuden vergadering van genoodigden op Don derdag 13 Maart j.l., werd overgegaan tot het oprichten van een kiesvereeniging, onder den naam van „Souburgsch be lang". 22 leden gaven zich als lid op, terwijl meerdere toezeggingen werden ontvangen. Het doel dezer kiesvereeniging is bij de eerstvolgende gemeenteraadsverkie zingen candidaten te stellen, welke zon der politieke richtingen de algemeene be langen van de gemeente Souburg zul len trachten te bevorderen. t V «D-EE VEL AND, HANSWEERT, De goederenstoomboot „Rijn-Schelde 7", geladen met stukgoed van Antwerpen naar Duitschiand, is in de haven van Hansweert in aanvaring ge komen met een uitgaande baggermachi ne, en daardoor op een meerstoel lek geslagen, Het vooronder maakte water. NOORD-beveland, COfJJNSPLAAT. Voor de werklieden- ivereeniging „U. 't V.V. 1 V." alhier hield de heer J. T. Kuijer te 's-Graver hage Donderdagavond een lezing over de Ziektewet. De zaal was "geheel ge -vuld met belangstellenden. N. V. VLISSINGEN- Gisterenmiddag heeft alhier een treurig ongel|uk plaats gehad. De 20- jarige hesteller P. Melis van de expedi tieonderneming van Gend en Loos reed achter op de vrachtauto mede en is toen in de Paul Krugerstraat door niet op geloste oorzaak er van af gevallen. Met een ernstige hersenschudding is de jon-' genman n,aar het St. Josephzieken.huis vervoerd, waar hij nog' gisterenavond overleed. De overledene was uit Middel burg afkomstig en vroeger aldaar bij de onderneming werkzaam. Nutsspaarbank, Aan een overzicht van de laatste 5 jaren der Nutsspaarbank alhier ontlee- nen we het volgende; de getallen tus- schen haakjes igeven het overeenkom stige cijfer van 1925. De inleg bedroleg f 999.373 (644.198), de terugbetaling f 869.790 (580.626); het saldo- tegoed, aan inleggers- verschuldigd f.s f '1.932.412 (1.290.363). Het gemiddelde saldo per inlegger steeg van 1925—1929 Van f 256.94 op f 322.28. Totaal reserv(e f 278.917 (198.749), de totale gekweekte rente uit de beleggin gen bedraagt f '100.361 (69.779). De ad- pilnistratiekosten sitegen vian f 9.567 tot f 11.862 per inlegger Weven ze ech ter bijna gelijk f 1.91 en f 1.98. Den inleggers werd een -ente ver goed f 55.286 (36.720): de rentevoiet bleef 3 pCt. Het totaal gespaarde bedrag op scho len ,met spaarbusje en spaarze-gels, steeg van f 10.594 op- f 13.107, deze stij ging is in hoofdzaak' aan de spaarbtopjes te danken. Naim' liet aantal van Vlissfngens inwo ners af van 21.800 tot 21.468, het aan tal der inleggers hij1 de Nutsspaarbank steeg van 5.022 tot 5.996; het totaal aantal inlagen nam toe van 8.898 tot 11.431, dat der terugbetalingen van 3.942 tot 4.626. WALCHEREN. KOUDEKERKE. Woensdagavond werd alhier een melkcontrolevereeniging op- Raad van Breskens. BRESKENS. Vrijdagmiddag vergader de de Raad dezer gemeente. Afwezig met kennisgeving de heeren Luteijn. Wal-,lien en Cappon. De voorzitter opende de vergadering met de reeds vermelde rede: Wethouder W o i 11 i e z dankte den Voorzitter voor zijn gesproken woorden en hoopte, dat deze in vervulling zullen gaan. Van de bewoners van den Boulevard was een schrijven ingekomen, waarin zij verzoeken op den Boulevard hoornen te planten. Daar het verzoek eerst dezen! middag ingekomen was, wordt n,a eenige bespreking besloten het aan B. en W. om advies terug te zenden, terwijl de Voorz. mededeelde, dat er binnenj 3 we ken toch weer raadsvergadering zal zijn, zoodat ih-'et dan behandeld kan worden. Toegetreden wordt tot de Prov. or ganisatie op het gebied van het bran,d!we zen. Daar op het Kadaster de Dorpsstraat als eigendom van de gemeente in plaats van die van het rijk vermeld staat, be sluit men op een daartoe door den Tech- nisch-amblenaar van den Rijkswaterstaat en den Ontvanger der Registratie gedaan verzoek de noodige stappen te doen ten einde het kadaster in deze te doen wij zigen. Van de bevoegdheid, den Baad in, ar tikel 4 der Drankwet gegeven, zal in 1930 geen gebruik gemaakt worden. Het verzoek- van de Coöp. Vruchtenvei ling „Zeeuvvsch-Vlaanderen, G. A." om de schoolvacanlies zoodanig te wijzigen, dat de kinderen gelegenheid hebben om aardbeien te gaan plukken, wordt voor kennisgeving aangenomen, als zijnde niet voor Breskens van belang. Besloten werd een geldleening aan te gaan van f 38.000. De gemeente-woninjg aan de Glacies zal per week arm den heer Den Hollan der verhuurd worden tegen den prijs van f 4. Daar in de vorige vergadering de stemmen staakten over het voorstel van den heer Luteijn om aan de Zang- vereeniging een: subsidie le verlëenen komt dit thans weder aan de orde. Tot DROOG TOE 25 ct. PERS-OPMAAK 30 ct. MANGEL-OPMAAK 35 ct Alle wasschen blijven streDg gesepareerd en behoeven JNIET ge merkt. Voor kleine wasschen en voor hen die van het, kilotariel" geen gebruik wen- schen te maken bere kenen wij ook per etuk. (Ingez. Med.) aangezien op voorstel van. den V o o r z. dit tot een volgende vergadering uitge steld zal worden daar de voorsteller zelf niet aanwezig is. Daarna kwam aan de orde de benoe ming van een onderwijzeres aan school II en van een onderwijzer aan school I. Met algemeene stemimen werd tot on derwijzeres benoemd no. 1 van de voor dracht Mevr. Keijmëlj— Suwijn. Alvorens lol stemming voor een on derwijzer over le gaan, vraagt de heer Note haart liet woord, waarop de Voorz hem antwooordde, dat hij zulks zooeven den leden gegeven had doch daL toen niemand zulks verlangde. Hier op antwoordde de heer Notebaart, dat toen gevraagd werd bespreking van de sollicitanten in co mi té-generaal. Spr. is in beginsel tegen dergelijke vergaderingen waarmee de Voorzitter het niet eens is indien hel bespreking van personen be treft. De heer Notebaart, het woord ver krijgende, vraagt, waarom B. en Wi. een tweede oproeping geplaatst hebben, ter wijl toch op de eerste oproeping geschik te personen gesolliciteerd hadden. Hij vraagt voorlezing van de adviezen van den Inspecteur en hot hoofd der school!. De Voorz. zal lot dit laatste niet be sluiten, de adviezen liebbeu ter inzage gelegen en elk lid heeft ze vermoedelijk ingezien, dus 'l heeft geen zin om ze nog eens de revue te laten passeeren. Een tweede oproeping is geplaatst, omdat B. en \V. van meening waren, dat, gezien de weinige sollicitanten, die zich aanmeld den, het aanbeveling verdienen zou het nog eens te probeeren, doch dan de Hoofdakte niet verplicht te stellen, maar als „aanbeveling." De heer Notebaart heeft uit de ad viezen gelezen, dat de Inspecteur een sollicitant als de meest geschikte aanbe- \eelt. In het belang van! de school en \oor den groei van Breskenis is het cZ. i. noodig dat deze benoemd wordt. Hij lioopt, dat ook de andere heeren zijn zienswijze deelen. Tot stemmiug overgaande, Wordt na twee vrije stemmen, waarhij de heeren Klaaijsen en Wiallput beiden 2 stemmen verkregen door het lot de lieer Klaaijsen als de gelukkige aangewezen,, zoodat deze benoemd is. Van de rondvraag maakt alleen, de heer Care Is gebruik door den Raad te vragen'een adres te richten tot de tietrokken autoriteiten om op de tweede ferryboot rails le leggen. Voor Breskens zou dat van groot belang' zijn. Ook zou aan de andere gemeenten gevraagd kun nen worden,, of zij aan een eventueel,1 te verzenden adres adhaesie willen be tuigen. Na nog eenige bespreking werd besloten deze zaak yerder aan het col lege van B. en W. over te laten!, die zul len beoordeelen, wat in deze de beste wijze van handelen is. Op voorstel van denzelfden heer be sloot de raad nog een bedrag van f 25 beschikbaar te stellen voor het doen opruimen van rupsennesten. gericht. Tot bestuursleden werden geko- stemming werd evenwel njet overgegaan, Ruwe, roode of schrijnende handen weer gaaf, zacht en mooi door Purol

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1