BEURSOVERZICHT EN WISSELKOERSEN. 16 18 AMSTERDAM, 14 Maart. Het eerste cijfer is de slotkoers van gisteren het tweede dien van heden. 6pet. Ned. '22 I03ya—1032/3. 5 pet. Ned. '18 1022/5—102%. pet. Ned. '17 1001/4-1015/8. 3 pet C. N. \V. Schuld 11—77%. 100—ïooyi. '2i/2 pet. Idem 64i/a— 643/4'. 5 pet. Zeeuwsche H. Bank .41/2 pet. Idem 97i/2—98. A. A'dam Bank 188-1873/4!. A. Bank Associatie 61. A. Kol. Bank 205i/22021/4. C. N. H. Mij. 17H/2—171. A. N. I. Handelsbank 151— 150i/2. A. Rott. Bankver. II21/4— 112 V2- A. V. Berkel Patent 147i/2-148— 148% A. Houthandel Alberts 105—105. O. Marg. Unie 297-304#^—299^-304. A. Ned Ford 250y4—250y2. A. N. Kunstzijde 98-100—941/2-99. A. G. B. Philips 445-452—440-445. O. Anaconda Copper 1481/4—146y2. G. Bethlehem Steel 1023/5—101% A. A.N.I^E.M. 310-302-303i/2. A. Borneo Sumatra H. Mij. 155i/a155.» Boeton 172-173—1621/2. A. Kon. Petrol. 384-388i/2-386>-387. C. Shell Union 231/2—241/2. A. A'dam Rubber 137-139-135-137. A. N. Scheepv. Unie 170-171—171-172, A. Guit. Mij. d. Vorstenl. 150—150. A. H. A'dam 553-555-555. A. Java Cult. Mij. 399398i/2. A. Deli Batavia Tai>ak 382-385378J-387. A. Deli Mij. 332-337— 334r340. A. Senembah Mij. 390-394— 390-395 A. A'dam Thee 71-73. A. N I. Spoor 186—186. O. Chicago Milwaukee 23y2. prolongatie 2i/g—2%. Markt sluit flauw. ï3t Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 14 Maart 13 Maart. 12.123/s 12.123/5 59.49 9.76 34.76 48.26 66.75 2.492/5 59.47 9.76 34.761/a 48.24 66.75 2.493/8 14 Maart. WEERBERICHT VAN HET K. N. M. L Barometerstanden; Hoogste 765.— te Isaijjord. Laagste 741.— te Vli.ssin.gen. Thermometerstanden: 9 uur 45 gr., 12 uur 47 gr., 3 uur46gr. Weersverwachting. Matige tot zwakke Z.W. tot Z.O. of O. wind. Half t>t zwaar bewolkt of betrok ken. Wellicht opklarend. Nog kans op sneeuw of natte sneeuw. Weinig veran dering in temperatuur. Zaterdag 15 Maart. Zon op 6.18; onder 6.02. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 6.32. i Maan op "7.10 n.tn.; onder 6.47 v.m. Laatste Kwartier 22 Maart HOOGWATER VLISSINGEN. Middelbare tijd. Saterdag üondag eïaandag dinsdag Noensdag Ion der dag 20 7rijdag 21 15 Maart 17 19 1.24 2 05 S 2.46 3.27 4 08 4.51 5.31 13.54 14 33 15 13 15 51 16.35 17 17 18.— wijzigingen, die het bedrijf van den heer Izaak de Hullu onderging. Ofschoon het oogenblikkelijke tast baar voordeel minder in het oog springt, geloof ik toch dat door hare gevolgen de oprichting van onze Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, V. V. V., waar schijnlijk de voornaamste gebeurtenis uit 1929 zal blijken te zijn. Door het schen ken van een belangrijke subsidie heeft uw Raad getoond het gewicht dezer or ganisatie voor de ontwikkeling en bloei van onze goede plaats levendig en klaar te beseffen. Hoewel de oprichters van V, V. V. hunne verwachtingen hoog had den gespannen, hebben de resultaten de ze toch nog verre overtroffen. Het aantal bezoekers van onze plaats is veel groo- ter geweest dan in vorige jaren, terwijl op sommige dagen zelfs reeds van een prettige drukte mocht worden gespro ken. Er behoeft niet aan te worden ge twijfeld, dat het in exploitatie brengen van eenige badgelegenheden en van ons schoon strand door V. V. V. daarvan de oorzaak is geweest. Vooral nu de ge meente en de polder tot principieele overeenstemming zijn geraakt, is er aan leiding om te mogen verwachten, dat 't particulier initiatief zich hier ook weder op krachtige wijze zal ontplooien. Aangezien er nauw verband bestaat tusschen vreemdelingenverkeer en ver- keersgelegenheid, zult gij, heeren leden van den Raad, evenals ik, met groot ge noegen hebben gezien, dat de Stoomtram Maatschappij Breskens-Maldeghem een speciale verbinding tot stand heeft ge bracht met Knocke en dat in de zomer maanden op deze baan sneltrammen zijn ingelegd. Van niet minder belang acht ik de doortrekking van de Zeeuwsch- Vlaamsche tram van Hoofdplaat naar Breskens. waardoor er een behoorlijke en gemakkelijke verbinding met Terneu- zen en het geheele vierde district is ver kregen. Ten opzichte van onze verbinding met Vlissingen hebben de achter ons liggen de maanden geleerd, dat de nieuwe fer ryboot meer en meer aan de verwachtin gen heeft voldaan en dat straks wellicht een tweede boot van hetzelfde type in studie zal worden genomen, Het zal on getwijfeld "ook uw aller wensch zijn, dat Ged. Staten ernstig rekening ztlllen hou den met het verzoek van de vereenigin- gen van land- en tuinbouw in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen, om namelijk op de boot rails te willen doen aanbrengen zoodat spoorwegwagons hier te Breskens zullen kunnen worden gelost en geladen. Voor onze streek zal dit van niet te on derschatten economische beteekenis zijn. De bedrijvigheid in onze haven was verstreken jaar vrijwel gelijk aan die van het vorige en het stemt tot groote dank baarheid, dat onze vischers dit jaar ook niet om steun bij de Gemeentekas heb ben behoeven aan te kloppen. Voorna melijk om hun zeiven verheug ik mij daar over van harte. De hoogere prijzen voor de garnalen, de goed vangsten en de le veringen aan de puffabrieken hebben daartoe het hunne bijgedragen. Als Nieuwjaarsgeschenk voor de ge meentenaren gelde de mededeeling, dat als gevolg van onze onderhandelingen met de firma Van Melle, de tarieven voor electriciteit belangrijk zijn verlaagd, B. en W. hopen inzake de accomodatie van het gemeentehuis er in te slagen, om nog in den loop van dit jaar definietieve voorstellen aan uwen Raad te kunnen aanbieden. De som van alle overleg, initiatief, in spanning en toewijding, die zich open baart in al wat ik zooeven de revue deed passeeren, moet er toe strekken om de bestaans- en ontwikkelingsvoorwaarden van onze gemeente te bevestigen, te ver meerderen en te versterken. En mij dunkt, dat het niet onredelijk is, daarop onze hoop te bouwen. En nu doet het mij oprecht leed, dat er onder de rijpere jeugd helaas zoo ve len zijn, die blijkbaar geenerlei besef hebben van de verantwoordelijkheid, die ze in de toekomst zullen hebben te dra gen die de kostelijke gelegenheden niet zoeken en benutten om zich verder te ontwikkelen en te bekwamen voor de taak die wacht en zich geestelijk toe te rusten voor den strijd om het bestaan. Het grieft mij, dat zoowel het loffe lijk streven van de vereeniging „Volks onderwijs", uitgedrukt in het organisee- ren van cursussen voor vervolgonderwijs, als van de V. V. V.. om volgens de me thode van de Berlitzschool talen te doen onderwijzen, volkomen wordt miskend. Slechts een bedroevend getal leerlingen maakt van de geboden gelegenheid ge bruik. Als ik rekening houdt reeds met de naaste toekomst, dan staat het voor mij vast, dat de behoefte aan meer ont wikkeling, ook aan talenkennis, voor ve len strikte eisch zal zijn. Daarom zou het mij een oorzaak van bizondere vreugde zijn, indien de ouders er op eenigerlei wijze toe gebracht zou den kunnen worden, meer dan tot dus ver hunne jongens en meisjes aan te spo ren, om in de jaren, die zoo bij uitstek geschikt zijn om nog te leeren ja ren, die nimmer meer terug komen! van bovengenoemde kostelijke gelegenheden gebruik te maken. Moge de ontwikkeling onzer gemeente zich blijven bewegen in opgaande lijn en uw wijsheid en uwe toewijding daartoe het hare bijdragen. Ik verklaar met dit inleidend woord onze eerste bijeenkomst in 1930 voor geopend." PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Vergadering van Vrijdagmorgen. Voorzitter; de Commissaris der Ko ningin. Aanwezig 36 leden. Afwezig waren de heeren Kakebeeke, Catshoek, De Baere, Wallien, Callenfels en Boender. Leges voor Rijbewijzen. Het voorste! tot afwijziging van het verzoek om vrijstelling van leges bij vernieuwing van rijbewijzen, werd in al- Ie afdeelingen bestreden^ omdat men f 1.50 te hoog vond, sommige wilden het verzoek inwilligen, andere de leges terugbrengen op f 1 of f 0.50. Door leden van Ged. Stalen, 'werd f 1.50 om de 2 jaar billijk genoemd en er op gewezen, dat er provinciën zijn, waar f 2.50 wordt berekend. De heer VAN 'T HOFF vindt 1.50 te hoog, maar zal geen voorstel tot verla ging doen, en wil wachten op algeheele herziening der verordening. De heer OVERHÖFF meende, dat men niet wachten moet, en stelt voor het be drag op 0.50 te brengen. De heer VAN DUSSELDORP wijst op andere provincies en meent dat Zeeland geen verkeerd figuur maakt. Spr. komt er tegen op, dat men rauwelings in een verordening wil gaan wijzigen. Dan is het beter een algemeene her ziening te overwogen. De heer OVERHOFF meent, dat zijn voorstel toch in de afdeelingen is be sproken en men kon weten, dat het kwam. Spr. wil echter wachten, als Ged. Staten zich bereid verklaren de veror dening te herzien. De heer VAN DUSSELDORP zegt dit toe. Het voorstel werd z, h. st. aangenomen. Overneming Centrale te Neuzen. 0\er het voorstel tot overneming en exploitatie van de centrale te Neuzen (verleenen van een crediet van f 517 500 aan de P. Z. E. M.) is in de afdeeling'en zooJv.f' bi) 6e algemeene beschouwingen als bij de arlikelsgewijze behandeling uit voerig gediscuseerd, doch ook Ged. St. antwoordden uitvoerig en' meenen wij met het voornaamste uit hun antwoord te moeten volstaan. Ged. St. stellen de vraag of de leden wel in het oog hebben gehouden, dat de P. Z. E. M. geen prov. bedrijf is, doch een N. V. We! is de Provincie haar voornaamste aandeel houdster en verschaft deze haar tevens de kapitalen, die zij noodig heeft, doch daaruit vloeit niet voort, dat de Staten verandering kunnen brengen in door liet bestuur der P. Z. E. M. getroffen rege lingen. In het onderhavige geval' zijn bovendien de contracten zoo van alle zijden en zoo scherp bezien, dat het voorstellen van wijzigingen aan een me decontractant slechts nieuwe amende menten van gene zijde zou uitlokken. Wanneer derhalve Ged. St. bereid zijn, de gestelde vragen nopens de contrac ten te beantwoorden, moeten zij bij voor baat de leden, die meenen, dat voorsteb !en tot wijziging eenige kans van slagen zullen hebben, teleurstellen. De Staten hebben zich slechts de vraag te stelf- len, of in den koop begrepen objecten onder de bedongen voorwaarden de koopsom waard zijn en daarom' Is een rentabiliteitsberekening en zijn de volle dige contracten overgelegd. Beschouwin gen over de boekwaarde van de centrale, het dividend en de waarde der aandeelen' zijn dan ook het meest op hun plaats. Het kan niet de bedoeling zijn de Sta ten bij elke credietaanvrage in te lichten omtrent den financieelen toestand dei- vennootschap, niet omdat men eenige geheimzinnigheid wilt betrachten, doch in de eerste plaats wijl elke credietaan vrage naar haar eigen mérites beoor deeld moet worden en maand- en kwar taaloverzichten geen juist beeld geven, doch wel jaaroverzichten. De Centrale zal na de verandering van het net en de aansluiting daarvan op het hoogspan ningsnet der P. Z. E. M. stopgezet wor den. Vat van de gebouwen1 niet voor het bedrijf noodig is, zal verkocht wor den. Gewaakt is er tegen, dat de gemeen te door hare regeling met de P. Z. E. M. belemmering' in den weg legt aan bedrij ven, die stroom voor eigen gebruik op wekken. De aansluiting komt voor 20 M. uit Jet midden van den weg gemleten voor rekening van de P. Z. E. M. Het is niet billijk te eischen, dat als de installaties van krachtafnemers door de P.Z.E.M, zijn omgebouwd, deze afne mers later in de gelegenheid te stellen tegen vergoeding der daarvoor gemaakte kosten tot het gebruik van gas over te gaan. Het is de bedoeling de veranderin gen van installaties zooveel mogelijk en bloc aan te besteden, de afnemers zijn niet verplicht hunne installaties te laten ombouwen, doch als zij het doen kan niet worden gevorderd, dat de N.V, later mee werkt, om de aldus verworven afnemers weder te verliezen. D. P.Z.E.M. is niet verplicht het net ondergronds te bren gen, niettemin is bij de kosten van om bouw gerekend met ondergrondsche lei dingen voor enkele hoofdstraten. Voor 't leggen van een geheel ondergrondsch net bestaat, waar de steunpunten van 't bestaande net voor het meerendeel zeer goed zijn, geen aanleiding. De P.Z.E.M. heeft al het mogelijke gedaan om het ver schil van tarieven in en buiten de kom te handhaven. Toen Neuzen hetzelfde ta rief wenschte als Goes, heeft de Raad van Bestuur daarin bewilligd, doch er op gestaan, dat in de buitenwijken het alge meen tarief zou gelden. De prijs van krachtstroom is zeker hoog, maar de In- dustrieele maatschappij moest zorgen haar centrale niet te veel te belasten Nu zullen de normale tarieven voor krachtstroom worden toegepast en daar van wordt eenige debietsvermeerdering verwacht. De gemeente heeft geheel eige ner beweging het einde van den con- tractsduur van 31 December 1958 op 31 Dcc. 1941 gebracht. Er moest gelegen heid zijn bijv. bij naasting door het Rijk, dat alle contracten mede overgingen. Met betrekking tot het contract met de Industr. Mij wordt nog gezegd, dat legen de bedenking der Mij., dat centrale en net worden overgedragen in den toe stand, waarin zij zich bevinden en dus het mogelijke gebreken, niet veel in te brengen. Kwade posten komen niet ten laste der P.Z.E.M. Waar de voordeelen der exploitatie van Januari 1930 af zijn voor rekening der P.Z.E.M., is het billijk zij rente van de koopsom, die eerst later betaald kan worden, betaalt. Eerst werd 6 pCt. gevorderd, de P.Z.E.M. is er in geslaagd dit iets verminderd te krijgen. Er bestaat voor de P.Z.E.M, geen enkele aanleiding tegenover de Mij meer ver plichtingen ten aanzien van haar perso neel op zich te nemen, dan deze wensch te. Houdt de P.Z.E.M, zich aan deze ver plichtingen en meent de Mij dat deson danks het personeel tekort komt, dan ligt het op den weg der Mij hierin te voor zien. Voorshands zal zeker geen perso neel worden ontslagen en getracht zal worden om na voltooiing van den om bouw van het net, het personeel, waar van velen goede vaklieden zijn, voor zoover het niet voor pensionneering in aanmerking komt, ter plaatse of elders aan het bedrijf te verbinden. Voor het opmaken van een notarieele acte ter contracteering van de overdracht der roe rende goederen zien Ged. St. geen aan leiding, evenmin als bij de overdracht der goederen van de Soc. An., die veel be langrijker was. Ten slotte deelen Ged. St, mede, dat de vaststelling der sala rissen van het personeel der P.Z.E.M. geheel volgens het Alg. Arbeidsregle ment plaats heeft, doch is een minder rekbare salarisregeling bij het bestuur in voorbereiding. De heer DE PAAUW acht het voorstel van groote beteekenis voor een rendabel bedrijf in Zeeuwsch-Vlaanderen. Spr. meent, dat er toch vroeger in con tracten wel na bespreking in de Staten wijzigingen zijn gebracht, en begrijpt niet dat dit nu niet zou kunnen. Spr. wil daar om toch enkele vragen stellen. Zoo ziet spr. geen bezwaar om vast te leggen dat de gemeente Terneuzen toe stemming mag geven aan particulieren om bij eigen stroom opwekken, draden over de openbare straat te spannen, ver der zou hij op den duur alom onder grondsch net willen hebben en ook wil hij nog de mogelijkheid scheppen bij te- tugkeer tot gas voor kracht de kosten van. ombouw terug te krijgen. Spr, meent, dat, waar de overdracht op 1 Januari zal zijn ingegaan, de verminderde stroom- prijs ook moet worden geheven. Spr. meent ook, dat er ten opzichte haar personeel niet altijd is zooals ge- wenscht is, en meent men voor hen be tere maatregelen moet nemen, opdat zij niet zonder meer op straat zullen worden gezet. De ouderen krijgen pensioen maar de jongeren moeten over worden geno men of anders in een reserve komen, maar ook zonder dat vinden zij wel een weg. Maar voor de menschen tusschen de 50 en 60 jaar is het de moeilijkste kwes tie. Zij worden wellicht overgenomen, maar moeten zekerheid voor hun toe komst hebben. (De heer De Baere komt ter vergade ring.) De heer VIENINGS komt er tegen op dat de Staten niet alles over de P.Z.E.M. zouden mogen zeggen, te meer omdat zij door de provincie werd opgericht, en steeds de gelden van haar moet hebben. Daarom mogen de Statenleden wel dege lijk iets in de contracten zeggen. Het is en blijft de Provinciale Electriciteitsvoor- ziening. Spr, meen ook, dat er ten opzichte van het personeel verschillende zweven de dingen zijn; wat is een behoorlijke behandeling? Met zulke dingen hebben de Staten leden wel degelijk te maken. De heer WELLEMAN zegt, dat de Sta ten het recht uit handen gaven aan de P.Z.E.M., maar over drie dingen kunnen zij mede praten, ten eerste over de finan- cieele zijde van een voorstel. Spr. meent, dat het moeilijk is voor Ged. Staten om de belangen van de P.Z.E.M. en van de gemeenten te behartigen. Spr. kan nog steeds geen rechtsgrond vinden voor het heffen van een ander tarief op het plat teland dan in de stad. Dit verschil is het meest te betreuren omdat het thans slecht gaat op het platteland. Inzake de overname van het personeel sluit spr. zich gaarne aan bij den heer De Paauw. De heer DIELEMAN meent, dat men gaarne eens wil weten hoe het met de P.Z.E.M. staat De Zuidgroep heeft ook zonder Terneuzen en van ruime afschrij ving en terugbetaling van rentelooze voorschotten een flinke winst boekt over 1929, namelijk ruim 50.000; de Noord- groep heeft een verlies. De stroomprijs was in Januari en Fe bruari 45 pCt. hooger dan het vorig jaar Spr. meent dat het bedrijf er zeer goed voor staat. Spr. is voorstander van groote recht vaardigheid en daarvoor mogen de Sta tenleden zeker opkomen. Als het perso neel ongerust is, dan zegt spr. dat Ged. Staten bij den Raad van Bestuur zullen aandringen hen ten spoedigste vastheid van positie te garandeeren. Kabel zal worden gelegd in enkele met name door spr. genoemde straten. Het is toch billijk dat als de P.Z.E.M. de kosten van ombouw betaalt, zij recht op terugvordering behoudt; als er bin nen 10 jaar van krachtbron wordt ver anderd. Het is nog niet te zeggen of er in de voorwaarden verandering zal komen; maar voor het algemeene, voor het exen- tieele karakter is dit niet mogelijk, zon der de contracten in gevaar te brengen. Zeker hebben Prov. het recht de finan- cieele zijde van het vraagstuk te bezien. Het verschil in prijs is niet te ontgaan, al moet men niet onnoodig het platteland belasten, maar ook niet de dorpen en steden ten voordeele van het platteland. Het streven is het platteland zoo spoedig en voordeelig mogelijk van electriciteit te voorzien. Spr. verzekert nog eens, dat men voor de menschen zal zorgen. De heer DE PAAUW voelt dat er wei nig aan de contracten is te veranderen, en hij zal dan ook niet met voorstellen komen, al meent hij, dat het geschreven woord toch nog steeds beter is dan het gesprokene. Eén punt wil hij veranderen, namelijk, dat 3 menschen tusschen 50 en 60 jaar in ieder geval zullen worden overgenomen Alleen als het niet mogelijk is, wil spr. een motie indienen, waarin in dien geest een uitspraak wordt gedaan. De heeren VIENINGS en WELLEMAN repliceeren in het kort. De heer DIELEMAN verzekert, dat de menschen in vasten dienst zullen blij ven. m. De heer DE PAAUW trekt zijn motie Het besluit wordt z. h. s. aangenomen. Uitbreiding Centrale te Vlissingen. Ook over het voorstel tot het veriee- fnD™,e,en crediet van 100.000 aan de r.Z.E.M, voor uitbreiding van de cen trale te Vlissingen, is in de afdeelingen vrij langdurig gediscussieerd. Ook hier willen wij ons beperken tot de vrij uit voerige beantwoording door Ged. Staten, De zaak is volgens hen eenvoudig deze, dat bij het voteeren van de credieten voor de overneming dezer centrale en de voorziening van de Middengroep, voor het eerste- dóeï juist die sommen zijn ge voteerd,. welke voor betaling van den koopprijs en de geraamde kosten van on derhanden zijnde uitbreidingen noodig waren. Er is dus geen speling; integen deel, de Staten hebben het crediet voor het nieuwe ketelhuis reeds moeten ver- hoogen. Het kan niet anders of dit moet bij het zoo snel stijgende debiet tot moei lijkheden leiden; het bestuur moet een som tot zijn beschikking hebben, waar-- uit het kan putten voor uitbreidingen, die op zichzelf de capaciteit der centrale niet vergroo'ten, doch door de uitbreiding van het bedrijf of de economie geboden zijn; credieten voor uitbreiding van. de capaciteit .der centrale zullen steeds af zonderlijk worden aangevraagd, gelijk reeds geschiedde. Feitelijk ware het juis ter geweest, dat de onderwerpelijke aan vrage als noodzakelijk uitvloeisel van de overneming der centrale ware ingediend tegelijk met het vdbrstel tot overneming. Het oorspronkelijke karakter van de aan vrage is zeer juist getypeerd door de in de afdeelingen door enkele leden gebe zigde uitdrukking „blanco crediet", zij het, dat het crediet op 100.000 gelimi teerd is. De oorspronkelijke aanvrage van het bestuur der P.Z.E.M. bevatte dan ook geen specificatie Daarom is er door Ged. St. naar gevraagd, het konden slechts globale ramingen zijn, daar het de bedoeling is van het bestuur over een crediet te beschikken voor hoofdzaïkelijk eerst in de toekomst zich voordoende be hoeften. Er bleef ten slotte 13.700 over, voor uitbreidingen, die men thans nog niet kan voorzien. Ged. Staten kunnen noch in discussie treden over de doel matigheid der opgesomde uitbreidingen, nóch over de juistheid der ramingen. De inhoud van den regenbak (200 M.*) is aangepast aan de behoefte en aan den gemiddelden regenval. Het spreekt van zelf, dat over het crediet door de di rectie niet kan worden beschikt zonder machtiging van het Bestuur, welke ge motiveerd moet worden aangevraagd. De instructie voor de directie is daartoe waarborg. Vermoedelijk zal de kolen- transportinrichting reeds spoedig aan de orde komen. De vracht- en personenauto zijn noodig voor materialen en ter ver vanging van een versleten auto voor de opzichters. Een reclame-auto is reeds eerder aangeschaft. In den dijk van het kanaal ligt een diensttelefoonkabel, die o.a. het station aan den Poelendalesingel te Middelburg met de centrale verbindt en waarop t.z.t. ook het station Souburg zal worden aangesloten. Bij storing op de tramlijn zal men van deze beide punten uit dus direct met de centrale kunnen telefoneeren. Het aanbrengen van een telefoonlijn langs de trambaan schijnt voorloopig met het oog ook op de kos ten, uitgesloten. Aanvankelijk was het plan te Goes een bouwbureau te bouwen, maar daarop is men terug gekomen en komt men te Vlissingen kantoorruimte tekort. Indien de tram wordt verkocht, zal dit op de behoefte aan kantoorruimte geen invloed van beteekenis hebben, er is slechts weinig administratief personeel voor de tram. Het ligt in de bedoeling een wachtlo kaal voor de tram te plaatsen bij het Badhuis te Vlissingen. Door het gemeen tebestuur is hierop zeer aangedrongen en, naar het bestuur der P.Z.E.M. meent, met reden. Helaas bleek het niet moge lijk, voor het doel gebruik te maken van de aanwezige, aan de gemeente toebe- hoorende garage, daar deze feitelijk voor het bergen van badmaterialen gebruikt wordt en gedeeltelijk verhuurd is. De centrale heeft tot nog toe steeds aan de vraag naar electriciteit kunnen voldoen, hoewel deze in 1929 meer dan 30 pCt, grooter was dan in 1928. Zonder moeite is dit echter in den afgeloopen winter niet gegaan, daar de nieuwe ke telinstallatie nog niet in bedrijf kon wor den genomen en de machinecapaciteit ook slechts juist voldoende was. Van daar het besluit tot bijplaatsing eener turbine. Gedwongen stopzetting van de levering aan „de Schelde" zou zeker een groot nadeel beteekenen; het heeft daar toe niet behoeven te komen, wel is ech ter de levering tengevolge van het de fect raken van een omvormer van „de Schelde" tijdelijk verminderd. Ged, St. zijn er zich niet van bewust, dat de stroomlevering den laatsten tijd stagnatie ondervond. Wel hebben zich herhaalde lijk stagnaties bij de tram voorgedaan, welke gedeeltelijk bet indirecte gevolg waren van de vele stormen, gedeeltelijk van een defect aan den tramomvormer. Ged. Staten vertrouwen, dat de Staten het bestuur van de P.Z.E.M. de middelen niet .zullen „onthouden, dat dit behoeft voor de uitvoering van zijn toch niet ge makkelijke taak. Naar aanleiding van 'n opmerking, als zou het niet wenschelijk zijn, dat „Ged. St. tevens het bestuur der „P.Z.E.M." uitmaken", meent het col lege er in de eerste plaats op te moeten

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 2