VERSCH GEKARND KERKNIEUWS IJJBBBKBMBHWBBBBWBBMH—Wi IIIHW II ■■""TT ONDERWIJS Verkeerswezen, Post en Telegrafie RECHTZAKEN Handel, Nijverheid en Visscherij GEMENGD NIEUWS. THOLEN. POORTVLIET. De gemeenteraad be sloot in een volgende vergadering een artikel in de politieverordening op te nemen, waarbij het verdelgen van rup sennesten verplicht wordt gesteld. Medegedeeld werd, dat Poortvliet we gens schoolbezoek zal hebben .te betalen f 147.67; dat van St. Maartensdijk dat aan de| keurloonen te betalen heeft f 507.30 en dat de bijdrage in 't Nijverheidsonder wijs is 'bepaald op f 195.30. 1 Het Bestuur der Bijz. school verzocht (verzocht f 110 voor electrische verlictn ting van twee schoollokalen. Na uitgebreide discussie, waaruit blee'k' dat er neig nooit avondonderwijs is gege ven en bij voorkomend geval verlichting van een lokaal voldoende is, werd deze isom verleend met vier stemmen voor; tegen de heeren IIage, van Wjeslen én Carels. 1 Er werd besloten niet toe te treden als lid van den Prov. Brandweerbond en de Kon. Ned. Brandweervereeniging. Aan den heer A. J. Platteeuw, hoofd der school, werd op- de meest eervolle wijze ontslagl verleend. De gemeentelijke gebouwen zullen aan gesloten worden aan liet electrisch net Fen voor stel-Van Westen, bedoelende de burgemeesters woning alleen dan te doen aansluiten, alis de bewoner jaarlijks 5 pCt. rente van de aan legkasten betaalt, werd aangenomen; tegen wethouder Van der Slikke. De Voorzitter bleef buiten .stemming. Fen som van f 674 werd toegestaan voor verbetering van verschillende stra ten en het plaatsen van een beschoei ing v an betonplaten aan een sloot. Ten slotte werd meegedeeld, dat de P.Z.E.M. een nieuw tarief «voor straat verlichting' met dalende schaal voor meerdere brand uren en voor lampen van 40, 60 en 75 Watt heeft vastgesteld. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. CLINGE. In den gemeenteraad is het aantal leerlingen der school te Nieuw Namen voor de gemeentelijke vergoeding koor 1930 op verzoek van het school bestuur nader bepaald op 212, inplaats ivan 210. Over de verbetering der stroomvoor ziening van het electrisch net te Cling© (dorp) heeft de P.Z.E.M. geadviseerd tot het doen bijbouwen van een mast-trans- formatorstation in de Molenstraat des- gewenscht met een laagspanningsnet naar Rc.s'kam, voor stroomvoorziening van Ka- pelilebruig en verzwaring van het net in (dé Meienstraat. T.a.v. de aansluiting van Ka- peliebrug is allereerst overeenstemming no o dig met St. Jans teen in verband met het bestaande stroomleveringscontrac met die gemeente. Na langdurige bespre kingen met den Directeur van het G.E.B. wordt 'besloten de bovenomschreven meest ruime der drie voorgestelde oplos singen te kiezen en B. en W. ■'te machtigen na overleg met de P.Z.E.M. en de -gje- meenle St. Jansteen zoodra mogelijk de aanbes tedingiss tukken te doen gereedma ken. Aangenomen werd een voorstel tot aan vulling der verordening op de levering van electricileit met betrekking tot ga rantie door krachtstroomverbruikerps,. waarvan de inwerkingtreding wordt be paald op 1 Jan. 1929. Besloten is tot het doen ophalen van) asch en vuilnis te Glinge, evenals te Nieuw Namen geschiedt. Eleciriciteitsvoorziening te Axel, Door den heer Ph. J. v. Dixhoorn zijn de volgende vragen aan Ged. Stalen gesteld dd. 5 Maart: lo. Is het aan Ged. Staten bekend, dat door 91 ingezetenen! der gemeente Axel bevattende 142 woningen, 48 boerderij en en 1536 H.A. lanR in het oostelijk deel der gemeente aan den! Raad dier gemeente een verzoekschrift is gezonden om steun en medewerking om tegen ma tige en behoorlijke garantiestelling aan fluiting te verkrij.gen aan- het' net der NX P. Z..E, M.?" 2o. Is het juist, dat de P. Z. E. M. alt- leen de ruime winstgevende deelen dezer gemeente van stroom! zal blijven voorzien en de builen-be wo.nprs niet dan tegen zeer hoogte kosten aansluiting zullen ver krijgen? 3o. Is door het College van Ged. Staten niet een middel aan de hand te doen,, dat ook de buiten-bewoners eveqals elk an- j der Provinciaal inwoner gelijk gerechtigd van eleclrischen stroom zullen kunnen worden voorzien? 4o. Is het College bereid in de eerst volgende openbare vergadering der Pro vinciale Staten van Zeeland bovenstaan de vragen te beantwoorden? Ged. Stalen antwoordden! dd. 7 Maart: Door het gemeentebestuur van Axel zijn aan de N.V. „P. Z. E. M." inlïchtiiji- gen gevraagd over de voorwaarden, waaronder het o-oistelijk deel der ge meente,, t. >w'. het deel, oostelijk van den vyeg Spui-Axel-Drie-Schouwen, bevatten de het in de eerste vraag genoemde aan tal woningen-, boerderijen en H. A. land, -geëlectrificeerd zou kunnen worden on der de 142 woningen zijn de 48 boer derijen begrepen). Naar aanleiding daarvan is een ra ming van kosten opgemaakt, waaruit bleek, dat de maatschappij zich te deizer zake een uitgave van pl.m. f 95.000 zou moeten getroosten. De vennootschap acht zich, mede in verband met de op: dit stuk aan Pro vinciale Staten gedane toezeggingen met betrekking tot de Noord- en Middengroep evenwel niet gerechtigd, uitbreidingen tot stand te brengen, tenzij een stroomop- brengst van 20 pet. 's jaars van de ka pitaalsuitgave gegarandeerd is. Aan het gemeentebestuur is dan ook medegedeeld, dat ter zake van deze elec- trificatie een bedrag van f 19.000 aan stroomopbj-engst 's jaars verzekerd zou moeten zijn. Bljijkens het in de bladen ;ve.rschenen raadsverslag is dit bedrag exorbitant hoog geacht. Evenwell vor deren de aanlegkosten ten gevolge van de groole oppervlakte van het gebied en de verspreide ligging der aan le sluilen perceelen een zoo groot kapitaal, dat ook voor de meest bescheiden rendabiliteit wel een relatief hoog© stroomopbrengst gevorderd moet worden. Wiaar het be drijf eerst kort de moeiljjke jaren te bo ven is, acht de vennootschap eenige voorzichtigheid bij het doen van zoo groote kapitaalsuitgaven voorshands strikt noodig. Met minder kosten ware het gebied in kwestie te voorzien, inidien het net der gemeente Zaamsl.aig in het bezit der vennootschap was, zoodat daarvan. ter aansluiting van verschillende perceelen gebruik gemaakt zou kunnen worden. Ook zou de electrificatie van enkele gedeelten van de bedoelde streek met meer normale kosten kmijnen plaats heb ben; het gemeentebestuur wenschte ech ter een plan voor de geheele streek. l.n- tussclien wordt het overleg met het ge meentebestuur over deze zaak nog voort gezet. Ook Ged. Staten houden op deze aan gelegenheid inmiddeLs de aandacht ge vestigd. De eerste vier vragen mogen hiermede beantwoord zijn. Wat de vierde vraag aangaat, zij aan- geleekend, dat deze schriftelijke behan deling niet zonder meer leidt tot ver dere bespreking in cenjge zitting der Provinciale Staten. Ger, Kerk, Beroepen te Vledder J. D. van Ginho- ven cand. te Middelburg. Aangenomen het beroep naar Amster dam (voor den miss. dienst te Djocja) door ds. D. J, B. Allaart, te Kollum. Voor de vacante betrekking van on derwijzer aan de openb. lagere school te 's H. Arendskerke hebben zich 8 sollicitanten aangemeld. Vier jaar geleden waren er voor de zelfde vacature ongeveer 70 sollicitanten. Voortaan kunnen door de zorg van den postdienst de adreskaarten van postpakketten, bij aantallen van ten minste 1000 stuks, bedrukt wor den met naam en adres van den afzen der of anderen gewenschten opdruk, op dezelfde wijze als reeds voor giro-quitan- tieformulieren mogelijk is. Aanvragen kunnen aan het hoofdbe stuur der P. T. T. worden gezonden met overlegging van een model, waarop de verlangde opdruk is aangegeven. m. s, Johan van Qldenbarneveldt. Het g'roote nieuwe mailschip Johan van Olóenbarnevëldt, van de Stoomvaart Mij. Nederland is Donderdagmorgen uit de Amsterdamsche haven voor het eerst naar zee vertrokken voor het houden van een drie daagschen proeftocht. Het schip was des middags in zee. Ind, Stoomvaartlijnen. T|erimai (thuisreis) pass. 12 Perim. Si'bajjak, (uitreis) 13 te Marseille. Grctius, (uitreis) 13 v. Port Said. Insulinde, (thuisreis) 13, 8 v.m. van Cowes. Koningin der Nederlanden, (uitreis) 13 van Southampton. Johan v. Oldenbarneveldt, (proeftocht) 13 van Amsterdam. Prinses Juliana, (uitreis) 12 V. Belaw.an. Stoomvaartlijnen op N. Amerika. Veendam, 12 van West Indië te New- York. Gaasterdijk, 12 v. New-York le R'dam. Leerdam, Rotterdam naar New-Orle ans 13, van Cnruna. j Winkeldieveggen, Het O. M. bij de Haagsche rechtbank eischte tegen twee Duitsche dienstbo den, 'zusters, zonder vaste woonplaats, wegens winkeldiefstallen, gepleegd in de magazijnen van ,,De Bijenkorf" en het „Warenhuis" aldaar in de maand Febr. van dit jaar, ieder drie maanden gevan genisstraf met aftrek van de prev. hech tenis. Faillissementen. Het failesement van Izaak Leijnse, vee handelaar te Middelburg. Curator mr, F. B. Evers te Middelburg is geëindigd. Uitkeering 1,217 pCt. Het New-Ycrksche disconto. Reuter seint uit New-York, dat de Fe deral Reserve Bank of New York haar herdiscontotarief van 4 pet. tot 3 pet. heeft verlaagd. Ongelukken, De motorrijder E. B., die Zaterdag avond nabij Linne, door het slippen van zijn motorrijwiel kwam te vallen en een zware hersenschudding opdiep, is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. GROOTE BRAND TE MANILLA. Manilla zijn duizend woonhuizen door brand vernield, waardoor omstreeks 50.000 menschen dakloos worden. Bij den brand kwam -een persoon om het leven, ettelijke anderen zijn gekwetst, vele kinderen worden vermist. DE DIEFSTAL IN HET FRANS HALS MUSEUM. De directeur van het Frans Hals-museum1 le Haarlem ontving gis teren bericht, aldus het Hand., dat het onlangs gestolen schilderijtje van Dirk Hals te Brussel is in beslag genomen. 'Eleclr. Drukkerjj G. W. DEN BOER, Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 10