Huiduitslag Niet ver*"'""**1 Filiaal: Lange Delit 19 Handel, Nijverheid en Visscheri Verkeerswezen, Posi en Telegrafie SPORT GEMENGD NIEUWS. AFLOOP AANBESTEDINGEN ANTWERPEN'S WERELDTENTOONSTELLING INGEZONDEN STUKKEN Van onze adverteerders. Te houden Aanbestedingen me. damTot tekst was door den nieuwen predikant gekozen Joh. 3 vers 16. Na de predikatie werden de gebrui kelijke toespraken gehouden. In de Waalsche kerk te Rotterdam heeft Zondagmorgen de bevestiging plaats gehad van den njeuwen predikant van de Waalsche gemeente, ds. G. Foi-get Ds. Forget is overgekomen van Delft, waar hij 3 jaar de Waalsche gemeente gediend heeft. De vergadering van het algemeen bestuur van het synagogaal ressort Gro ningen heeft tot opperrabijn ad interim te Groningen benoemd den heer A. II. N. Davids, benoemd opperrabbijn le Rot terdam. 1 Ziet Uw rijwiel er oud en vuil uit, loopt het niet meer onberispelijk? Laat ons het in- en uitwendig nazien, zoo noodig lakken en nikkelen. Kortom: laat ons er weer een nieuw rijwiel van maken! iiiiiiiiiii (Ingez. Med. Maandagmorgen werd van een der der hellingen der werf Gusto, firma A. F. Smulders. Schiedam, met goed gevolig te water gelaten het enkelschroef-mof torschisp „Tosari", in aanbouw' voor de Kon. Paketvaart Maatschappij-, Amster dam De hoofdafmetingen van dit schip zijn: lengte tusschen de loodlijnen op 1tle 'waterlijn, 61.87 M.; breedte op spanten 10.30 M.; holte tot bovendek 3.81 M). De voortstuwing zal geschieden door een enkelwerkenden 8 cylinder "M.A.N. Dieselmotor van 500 As P.K., welke .het schiip. in beladen .toestand, een snelheid zal geven van 9i/i En|g. zeem. per uur. Het m.s. .,Tosari" is het derde van een serie van 4 schepen, op boven genoemde werf voor de K.P.M. in aanbouw. Nederl. scheepsbouw en machine- industrie. Naar de Tel. verneemt heeft de Anglo Saxon Petroleum C-o. belangrijke orders hij de Nederl. industrie geplaatst. Door de Maatschappij zijn in Neder land acht dubbei'schroef tankschepen; Van 450 voel lengte en 11.500 ton draagver mogen, af le leveren voor einde 1931, besteld. Hiervan zullen de Nederl. Scheeps bouw Mij., Fyenoord en de firma Van der Giessen elk twee, en P. Smit en Co. en Burgerhout, ieder één schip vervaar digen. Een ongeveer gelijk aantal sche pen is toegewezen aan, Engelsche werven. Deze schepen zullen a-llei worden uit gerust met twee 6-cylinder' Werkspoor- motoren van le zamen 4000 P.K. van het enkelwerkende 4-tact systeem met voor- compressie, waarvan Werkspoor de pa tenten bezit. De geheele bestelling vertegenwoor digt voor de Nederlaxjdsche industrie een bedrag' van tusschen: f 15 mil'üoen en f 20 millioen. Pest- en Telegraafkantoor te Axel. Bij de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen is be richt ingekomen dat het post- en tele graafkantoor te Axel met ingang van 8 Maart 1.1. ter gelegenheid van den we- kelijkschen marktdag op Zaterdag, ook geopend zal zijn des namiddags van 1 2 uur. Ken. Holl. Lloyd en Norddeutsche Lloyd. Naar aan de Maasb. uit Hamburg ge meld wordt, is de overeenkomst tusschen de Kon. IIolL Lloyd en de Norddeutsche Lloyd thans definitief afgesloten. De overeenkomst moet bedekking heb ben op de samenstelling van een gemeen schappelijk vaarp'an, zoodat door meer dere afvaarten een betere dienst op Zuid- Amerika onderhouden kan worden. Wat de vracht-tariefkwestie betreft, daarin kunnen de beide gelieerde maat schappijen geen verandering brengen, aangezien de Hop. Lloyd als de Nord deutsche Lloyd lid zijn van de Confe rence. Het is nog niet bekend, of de twee maatschappijen ook de gemaakte win sten zullen poolen en daarna in een zekere verhouding zullen verdeelen. In dien dit wel het geval is, dan zou dus de Norddeutsche Lloyd in zekere mate ook profileeren van de subsidies en ren- lelooze voorschotten, welke de Kon. Holl. Lloyd van het Rijk en de gemeente Am- isterdam geniet. VlissingenHarwich. Met ingang van 15 Maart a.s. zal', haar „Spoor- en Tramwegen" meldt, een nieu we uilgaaf verschijnen van het tarief voor .goedkoopo uitstapjes van Nederland naar Engeland over Vlissingen—Harwich (prijs 1 0.25). I Krachlens het nieuwe tarief wor den verkrijgbaar gesteld a. Weekendbiljjetten haar Londen en Harwich, vof de heenreis geldig op Vrijdag of Zaterdag, voor de terugreis op den daaropvolgenden Maandag of Dinsdag. Deze biljetten zijn dus niet geldig op Zondag. b. Excursiebiljjetlen naar Londen en Harwich, gteldig 15 dagen. Met deze bil jetten moet de heenreis afgelegd wor den op den eersten dag van den geldig heidsduur, geen Zondag zijnde; de terug reis mag niet eerder dan op den acht sten dag van den geldigheidsduur be gonnen worden. Een uitzondering hierop vormen de excursiebii|jetlen van Gro ningen en Leeuwarden, die voor de héén- reis geldig zijn op den dag van afgifte en op den volgenden dag, ook des Zon dagse Ind. Stoomvaartlijnen. Sibaijak, (uitreis) 11, 2 n.rei1. v. Gibralt. Koningin der Ne der Landen, (uitreis) 11 v. Amsterdam. P. C. Hooft, (uitreis) 11 te Port ,S,aid. Prinses Juliana, (uitreis) 11 te Sabang. Chr Huygens, 'thuisreis) 10 v. Sabang. Ihstfïirffié' (thuisreis) p. 11 Fluister re, 12 (7 n.riï.) te Cowes verwacht. Stoomvaartlijnen op N, Amerika. Nieuw Amsterdam, 11 v. N.-Yo-rk' le Rotterdam. Rotterdam, (vacantieicis) 11 v. Haifa naar Alexandrië. Kinderdijk, Rotterdam n. Vancr. 11 te Antwerpen. Leerdam, Rotterdam n. N.-Orleans 11 van Bilbao. Spaarndam 12, (4 v.m.) v. N.-Orleans te Hoek' van Holland verwacht. Korfbal. Zaterdag werden alhier twee wedstrij den gespeeld en wel tusschen D.O.S. en de Zeevaartschool met 53 in het voor deel van D.O.S. tot resultaat, en tus schen H.B.S. en D.E.T.O. met 61 in het voordeel van D.E.T.O. Ariel klimkampioenschap. Zaterdag 15 Maart houdt de afdeeling Zeeland van den Landelijken Bond van Ariel Rijden heuvelklimwedstrijden voor haar leden. 's Middags om 1 uur komen de rijders te samen bij 't Ned. Koffiehuis op de Markt te Middelburg, vanwaar de deel nemers om 2 uur afrijden naar de dui nen, waar de wedstrijden gehouden zullen worden. Er wordt gereden in twee klassen t. w. 250 en 500 c.M. 3 klasse, De klim- wedstrijden zijn zoogenaamd „Non- Stop" d.w.z. de heuvels moeten geno men worden zonder met de voeten de grond aan te raken. Na afloop zullen de deelnemers zich in het Clulblokaal, Hotel Centraal, Groote Markt te Goes verzamelen, al- waar zooveel mogelijk de uitslag di- recht bekend gemaakt zal worden. DE STEEKPARTIJ TE BERGEN OP ZOOM. A. M. die Zaterdagavond tij dens en vechtpartij zekeren B. Ilaay- makers een messteek tcebraclit, is Maan dagmorgen naar Breda vervoerd en ter beschikking van de Justitie gesteld. M. is een woonwagenbewoner uit Tholen. LEPEL INGESLIKT. De ontvluchte uit het Psychopathengeslicht te Leiden, die door de Ilotterdamsche .politie we gens diefstal van eeni paard was aange houden en verdacht werd va,n een Riet stal op Zevenberg'schen Hoek, kon niet worden gehoord, doordal hij tijdens zijn arrest kans zag 'het onderstuk van een lepe! in te slikken, hetgeen door opera lief ingrijpen in het ziekenhuis moest worden verwijderd. VANDALISME. Een laffe venl heeft Maandagavond uit wraakzucht den tuin van de alleen-wonende mej. G. in "de |?,mmalaan te Rotterdam vernield, afè planten waren n.l. uit den tuin ge trokken en voor de deur der wonge legd. Deze vernieling moet zijn geschied door een z.g. bedelaar, diejgeen kans za$ iets le verkoopen. De politie! heeft een nauwkeurig onderzoek injgesleld. BRANDKAST GEFORCEERD. Inge broken is in het kantoor van de N.-V. „Reederij op de Lek" te Slikkerveer. De inbrekers zijn het gebouw, dat tusschen de woonhuizen der beide di recteuren in staat, aan de achterzijde binnengedrongen. In het kantoor hebben zij ergerlijk hinsgehouden. Alles werd doorzocht. Een brandkast wisteh zij te forceeren, waaruit een bedrag van, f 830 werd ontvreemd. Voorts worden vier rij wielplaatjes vermist. Ook is gebleken dat de kluis bewerkt is geworden met een steekvlam. 'Men heeft deze echter niet kunnen openent. Een onderzoek met politiehonden heeft geen resultaat opgeleverd. EEN BRAND MET NOODLOTTIG GE VOLG. Te Sarei beek bij Boxmeer bemerkten in den vroegen ochtend kerk gangers brand in de woning van de 84 farige mevr. de wed. R. van L. Bij on der zoek bleek dc slaapkamer nagenoeg geheel le zijn uitgebrand. De bewoonster die reeds geruime» lijd bedlegerig was en zonder hulp hel bed niet kon verlaten, was dit oogenblilc ge heel alleen thuis. Met de grootste kracht inspanning heeft zij zich echter uit de brandende kamer gesleept en is toen in een aangrenzend vertrek bewusteloos in eengezakt. Hier werd zij door te hulp gesnelde buren gevonden. Direcl werd de ongelukkige naar het St. Ludovicus-gêsticht vervoerd, waar zij tengevolge der doorgestane angsten is overleden. TEKORT VAN f 35.000. JVaar de Maasbode verneemt is een aanzienlijk te kort ontdekt in de kas van den (gemeen'e- ontvanger te Papendrechl. Het ont brekend bedrag zou ongeveer 35.000 gul den beliepen. DE GROOTE- FABRIEKSBRAND TE WÖRMERVEER. De brand in de fa brieksgebouwen van de firma Erve H. de Jong te Wormerveer is, naar het Vad. meldt, voor de gemeente een groote slag, daar er geen zekerheid bestaat, dat de fabriek in denzelfden vorm wordt op gebouwd, mede in verband met de al- gemeene malaise in de cacao-mdustrie. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de oorzaak van den brand gezocht moet worden in het afspringen van een stuk maalsteen in de maalderij. Ongelukken. Een 39-jarige man te Ooster broek wilde den watermolen achter zijn huis kfeeren. Zijn halsdoek kwam in aanraking met de kamraderen,, waar door hij werd geworgd. Zijn vrouw, die eenigen tijd later ging kijken, vond hem dood in den molen. Terwijl een 61 -jarige man op den, straatweg tusschen Hengelo en Delden met zijn rijwiel wijde oversteken, kwam hij in botsing met een auto. Hij 'kreeg ernstige hoofdwonden en is een uur la ter -overleden. Zondagavond laat is de 68-jarige nachtwaker F. W1. van de trap van1 zijn woning aan le Valkstraat tie Rot ter- al a m gevallen. Hij was bijna op slag dood. Op het spoorwegemplacement te Maarn is de rangeerder G. v. A. al daar, toen hij op een rangeerdeel wilde springen mis.gespro.ngen en onder een wagen geraakt, meldt het „U. IX" Beide voeten werden den ongelukkige juist ho ven den enkel afgereden. Het 3-jarig dochtertje van B. Ko ning le Waive g a is door een- auto aangereden en gedood. De 20-jarige Valenlijn Iiepp zoon van prof. Iiepp le Amsterdam die Za- lerdagavond door de Gooische benzine- tram is aangereden is pa eenige uren overleden. Als doodsoorzaak is fractuur van de schedelbasis vastgesteld. TEKORT VAN RUIM EEN TON Aneta meldt uit Me dan. Een alhier wo nende Chiineesche handelaar in provisiën én dranken is verdwenen zonder orde. op zijn zaken le stelten. Het delicil bedraagt ruim een ton. De schuldeischers zijjn hoofdzakelijk handelaren te Penang en Singapore. BRANDSTICHTER GEPAKT. In Noord Bohémen waren den laatste» trd tal van branden gesticht. Bij de politie te Reichenberg heeft zich nu een landlooper aangemeld, die bekend heeft de branden te hebben geslicht uit wrok dal men zijn verzoeken om aalmoezen had afgewezen. De man, een zekere Heinrich Goth uit Kronbach, is reeds herhaaldelijk gestraft. „Smit heeft me zoo juist geweigerd een tientje te teenen. Wist jij dal er zulke krenterige menschen bestonden?" Vriend: „Z^ker want ik ben er zeli ook een." (Passing Show.) Maandag had te Waar de een aan besteding plaats door het bestuur van het waterschap Waarde, n.l. het verhoo- gen van den bimenberm met bijkomen de verken, van dijkpaal 9 tot 20, bui ten dijkpaal 56. Ingeschreven werd als volgt: door de firma A. Rovus te Made voor f 66.000, A. Wesdorp, Stavenisse, f 61590, Mar. v. d. Velde, Brumisse, f 57.800,' Peter v. Oort; Raamsdonk, f 53.800, Arend Fou- draine, Goes, f 53.700, L. van Boven, El- Jjöwoutsdijk, f 52.980, P. J, de Bourgraaf, Wemeldirege, f 52.800, G. Wessels, Boltje bijl Heerenveéh, f 52.666, L. J. Allewij.n, St. Philipsiand, f 52.500, A. V. d. Straa- tere Jr., Hansweert, f 51.900, J. V. Vos- Een der Belgische „Paleizen", waarin, als hoffelijkheid tegenover prinses Astrid, ook een Zweedsch paviljoen werd ondergebracht. sen en anderen, St. Annalamd, f 50.955, T J. v. Doorn, Kraibhendijke, f 49.1300. Th. Blijle.vens, Made, f 49.200, P. de Koeijer, Ierseke, f 48.200, C. Verwater e.a., Made, f48.165, A. Timmerman, «Dordt, f 47.330. De. gunning heeft nog niet plaats ge had. Waisch de aangedane plaatsen met 'warm water en Purolzeep en doe er dan wat Purol op; bij viocht-afscheiden- de uitslag en eczema's "bovendien nog wat Purolpoeder. Herhaal dit ellen dag zoolang het noodig is. (Ingez. Med.) BELASTING VERMAKELIJKHEDEN. Blijkens het verslag van den Raad der gemeente Middelburg van 5 Maart j.I., in uw no. van 6 Maart j.l. voor zooveel bclrcft het gesprokene bij de behandeling van het voorstel tot wijzi ging der heffingsver ordening vermake lijkhedenbelasting - zou door den lieer Voorzitter en enkele Raadsleden óók de toepassing der heffingsverordening zijn aangevoerd. Daar deze toepassing behoudens be roep van den belastingschuldige op Bur gemeester en Wethouders - door mij geschiedt, kan ik niet nalaten hieronder mijne indiening omtrent het gesprokene door enkele1 Raadsleden kenbaar le ma kten en zulks uitsluitend omdat ik mij niet wil en mag laten aanleunen, dat ik' bij de toepassing van gemelde 'ver ordening maar een 'beetje „schipper". Het is n.l. onjuist dat, zooals de heer Paul zou hebben beweerd, b.v. het In stituut voor Arbeidersontwi'kleling niet hcoiger kan gaan dan een toegangsprijs van 10 cent. Lezingen door dit Instituut niet uit winstbejag' gehouden), heb ik steeds beschouwd als niet vallende on der de beraslbare vermakelijkheden, ook al was de toegangsprijs hooger clan 10 cent; en dit niet omdat ik de veroildje- ning welwillend of soepel tospas. want een zoodanige toepassing is van mij niet te verwachten,, mdat ik meen dal een Verordening moét toegepast worden cn daarmede uit; daar zijn ze voor gemaakt en niet om zooals de heer Hondiu.s heeft gezegd „er plooien in glad te strijken". Genoemde heer meent, vol gens uw verslag, dat „ai geen belasting meer" v-oor lezingen met wetenschappe lijk' ..doel" geheven wordt. Dit is jmsh maarv-oor dergelijke lezingen niet uit winstbejag gehouden werd nog nim mer belasting geheven. Fr is dus geen verandering in de wijze van toepassing der verordening gekomen ten gevolge van hel in de praktijk glad strijken van plooien in de verordening. Tot slot nog,: dat de heer Paul ;een, on juiste voorstelling van de zaak gaf als hij er „tegen op kwam" dal medespelenden of werkende leden eener zangVereeniging ook' belasting moeien betalen. De ver ordening zondert deze personen (mits uitvoerend personeel) uit. De honderden personen welke, va» de verschillende vereenigingen hier Ier stede lid zijn, kunnen dit zeker allen getuigen. A. H. MUNNIK, Controleur der plaats el. belastingen Middelburg, 7 Maart 1930. [De voorstelling van inzender „dal -men een ver ordening' toepast en daar mede uit", is wel wat al te simpel. Na tuurlijk is iedereen er van overtuigd, dat de controleur den- plaatselijke belastin gen niet zal „schipperen", maar ook al vaart hij steeds een rechten koers, dan achten wij het toch mogelijk en ge- wenscht, dat hij, des noodig, van B. en Wc een aanwijzing zal krijgen dezen koers wat te veranderen, zoodat wat minder zaken dali tol dusverre onder het begrip „vermaak" zullen vallen. En het aan geven van deze criteria die de ver or dening in concrete niet kan geven, is, dunkt -ons, zaak van B. en Wi. ,En daar over ging het in d«n Raad. -Red.J GEVONDEN VOORWERPEN. Als zoodanig zijn aangegeven de na volgende voorwerpen, welke terug te be komen zijn: a. Op het bureau van poliitie: Diverse Handschoenen en Sleutels, Ki-nderport. m. inh., Vulpen merk Per fect, blauwe Pet, Schoolétui, Belasting- merk, groen Mutsje, Armstoel, zakje inh. Boekje en Kaarten, Meisjesmuis. b. Bij particulieren: Pet, M. Kooman, Veersche weg' S 254w; Kinderport., J. Wondergem, Van Epenpark, W 190; Huissleutel, v. d. Wende, Wa-genaarstr. D 92; jonge Her dershond, sukkel, Brakstr., Garage; zi-lv. Armband, J. FLi-pse, Jacob' Catstr. W 80; Vulpen, P. B. de Leeuw,. Lange' Delft II 26-27; Belastóngmerk, Teelders. Nöórd- weg B 9; Zakmesje, B-iondiha, Ei-gèu- haardstr. P 232; Rijwielpomp, Wondér- gem, Korte Delft F 15; snoer PareH, A A. Peene, N. Oostersche str. N 90'; bos Sleutels, F. -Jongepier, Nèaerstraait O 202; 'Belasti-ngmerk, Hillebrand, Brïg- tlammé, Smederij; Fantasie" Broche, v. Langeraa-d, Nederstraat O 196; zilv. Bro che, M. Smaardïjk, Lazer ijs traat 0 34; Notitieboekje, N. Mol, Bree 144; Port. met inh., F. de Boer, Achter de Houttui nen Q 53; blauwe Muts, D>. Bknmtel, Gist- .straat F 183; Port. met inh. Poppe, L. ïleeren-grachl M 8; Autohoorn, J. Bio.n- di-na, Eigenhaardstr. P 232. Inlichtingen aan het B. V. P. alleen Zaterdags tusschen 7 en 8 uur n.m. vpo'r de gevonden voorwerpen, die op het bu reau zijn gedeponeerd. Op de fiets, Nederland is het land van de fi'éts, zooals -geen enkel an-der land Ier wereld. Dal is niet een grapje of een, nationaal opschepperijIje, maar een statistisch be wezen feit. verklaarbaar uit onze \e!e vlakke wegen Tegen het voorjaar komen de catalogi' voor fietsers los: een drietal ontvingëre we reeds. Van de fa. Gcbrs. Kaan hier ter slede blijkt, dat zij, brand of geen brand, haar rijwielen verkoopt: dames en hjeè- renfietsen in gewone en luxe-uitvoering. transportfietsen, al 'dat is er te krijgen in de T ransvali a-rijwielen:. A Dan zendt de Groninger rijsvië- lenfabriek A. Fongcrs ons hiiar nieu wen catalogus, die naast afbeeldingen uitvoerige bizonderhedten omtrent de uit rusting', de qualiteit en den prijs dér Fon- gers-fietsen brengt. Van de G a z e I I e -rijwielenfabriek te Dieren ontvangen we een catalogus; die door artistieke uitvoering opvalt; ook hierin vindt men de gewensclife détails omtrenl een eventueel te koopen 1'iets •vermeld. „Sluis" voor de radio. De firma Sluis te Deventer zal tweera- dio-uitzendingé-n gevc-n, waarhij de diréc- teur, de heer P. Sluis Jr., '1 een en an der zal mededee'en over de werking der fabriek en de fabricage der verschil lende biscuits e. d. Er wordt een rond gang door de fabriek gemaakt met eèn verplaatsbare microfoon eii terwijl het bedrijf in gang is, worden allerlei bi- zonderheden daarvan verteld. Ter afwisseling zullen voor de micro foon optreden het „KoekstadlkinderKoor,: en de hofgoochelaar prof.: Beri A'i 1 ihi. De uitzendingen hebben plaats via Huizen op Woensdagavonjd 12 Maart (N. C. R. V. 8-10 uur) en op Dinsdagavond 18 Maart (K. R. O. 7—8 uur). Donderdag 13 Maart, n.m. li/a uur, Polderhuis Abdij, door dagel. be stuur Polder Walcheren: 't leve ren van 200.000 straatklinkers. Zie Middelb. Crt. 15 Febr. 1930. f Woensdag 26 Maart v.m. 11 uur geb. Prov. bestuur le Middelburg, 't uitvieren zuigwerk in den zui delijken m->nd van het Brabant- ,sche Vaarwater (Ooslerschelde), zie Siaatscrt. 3 Maart 1930. r Eleclr. Drukkerjj G. W. DEN BOEK, j Middëlburjj. E] nc isl b( d1 ml al| ee V(J zc de da

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 6