MINDER DAN EEN CENT PER KOP Doe mij een genoegen en zet voor je weggaat de Van Hou ten's Cacao even klaar. Als jij uitgaat, laat mij dan minstens den. troost van 'n kop cacao, dien ik zelf makkelijk maken kan. Van Houten en geen andere als jeblieft. Ten eerste smaakt zij beter en ten tweede is één lepeltje genoeg voor een kop." RIVIERA-FÏLMPJES a INGEZONDEN STUKKEN g. s. troll-Boek. doen had met den 43-j,arigen B. Pr. De man verkeerde onder invloed van ster ke* drank. Uit zijn verhaal bleek, dal hij hef op de Gedempte Binnenrotte met e*foele menschen aan den stok had ge had en dat dezen hem, bij wijze (van straf vol met stroop hadden gesmeerd, waarna zij zijn gezicht in een baal kapok hadden geduwd. Daarna was hij met een ijzeren staaf bewerkt, waardoor hij twee ern stige hoofdwonden en een gebroken pols had opgelooepn. De politie stelt een on derzoek' naar de daders in. INBRAAK IN EEN SYNAGOGE. "Dinsdagnacht is ingebroken in de sy nagoge der Isr. gemeente aan de Wa genstraat te 's-G ravenhage. Door t intrappen van een paneeltje heeft men -dch toegang weten te verschaffen tot het kerkgebouw. Verschillende offerbus- sen ziin opengebroken en de inhoud mee denomen. Men kan niet nauwkeurig na gaan hoeveel er gestolen is, maar in elk geval kan dit geen groot bedrag zijn. KOLENDAMPVERGIFTIGING. De heer v. d. G. te Den Haag die wegens kolendampvergiftiging verleden week in het ziekenhuis was opgenomen, is aan de gevolgen overleden. VERSCHEURENDF HONDEN. Los- loonende honden hebben schade aange richt bii den arbeider Z. te V o o r s c h o- f en, Een aantal, ongeveer 30 stuks pluimvee werd doodgebeten of verminkt. Rij enkele inwoners zijn ook konijnen doodgebeten. NOODLOTTIGE BRAND. In een bakkerij te Colmar brak een brand uit, waardoor het woonhuis en het ach terhuis totaal werden vernieldTwee hakkersleerlingen zijn gestikt. FOPPERIJ. Een jongeman te Utrecht kreeg een taart thuis ge stuurd. Op zich zelf niets bijzonders. Evenmin was het iets bijzonders dat de ze taart volgens de regelen der kunst was „opgemaakt" en voor velen die het product van nabij bekeken, onweer staanbaar was. Hel bijzondere was echter, dat, toen een der huisgenoolen zich er aan te goed zou doen. deze al'erlei leelijke ge zichten begon te trekken, waaruit bleek, dat een en ander hem minder goetd was bekomen. Inderdaad moet de taart, van hoven en van onder met pannekoek be dekt. met minder edele stoffen gevuld zijn geweest, aldus de Maasbode. De politie werd van deze fopperij in kennis gesteld, en de keuringsdienst van waren zou de lekkernij aan een onder zoek onderwerpen. Vermoed wordt, dat de taart van een vroegere verloofde des jongemans af komstig is. AUTORUS TE WATER. - Woensdag avond is onder Ameid e een autobus1, tengevolge van den z waren mist van den weg in het water geraakt. De inzit tenden bekwamen allen lichte verwon dingen. De autobus ligt geheel op haar zijde in de sloot. 1 BRUTALE DIEFSTAL. In de Aker straat teSpekholzerheid e-Kerk- rade werd ingebroken in de woning der gezusters H. Nadat de dieven /ion waak hond hadden gedood, gingen zij via den kelder in de woning. Zij doorsnuffelden alle kamers. Uit de keuken stalen de dieven een pas geslacht varken, dat aan de zoldering te drogen hing. uit de toon banklade het aanwezige geld. uit den winkel een groote hoeveelheid onder goederen benevens een beurs mèt geld. De gezusters H. hebben totaal niets van de dieven bemerkt. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Een B.T.A.-telegram meldt dd. 5 Maart uit Antibes: Fen automobiel, welke bestuurd werd door Graaf van Limburg Stirum uit 's- Gravenhage. is hier tegen een muur. ge reden en totaal vernield. De bestuurder werd licht gewond, doch een Australische dame. die zich in den auto bevond, Af. Joveen genaamd, werd gedood. INTERN. JUWEELENDIEF GEPAKT. In een juwelierswinkel in de Frie- drichsstrasse te B e r 1 ij n is de beruchte iuweelendief Sandowski gepakt, die 3 Eebr. uit een gevangenis was ontvlucht. Niettegenstaande zijn vermomming her- kenae de juwelier den diefden waar schuwde de politie. Men vond op San- owski o.a. een pistool en een glas- snijder Hij wordt wegens vele inbraken gezocht en is er telkens weer in geslaagd ui e gevangenissen te ontsnappen, Reeds m 19„6 was hij bij de politie be kend. Met typhus lag hij toen in een ziekenhuis en men vond in een kist in zijn bezit vele juweelen, waarvan men vermoedde dat zi, van diefstallen in Ame rika afkomstig waren. Daar men hem mets ten laste kon leggen, in Sandowski destijds weer vrijgelaten. Thans wordt hij weer naar de gevangenis gebracht om zijn zes maanden straftijd uit te zitten. DOOR AUTO GEGREPEN. Bij een tramhalte in de voorstad N e u e s t- n e i m werd Dinsdag de dienstbode van een bankdirecteur met het vierjarig meisje van den directeur bij het overste ken van de straat achter de stoppende tram door een vrachtauto, die uit de tegenovergestelde richting kwam, gegre pen, Het hoofd van het kind werd ver brijzeld. De dienstbode werden beide enen afgereden. De ernstig gewonde Het is bewezen, dat Van Houten's speciale methode van branden der fijnste kwaliteit cacaoboonen een product ople vert, dat noch in voordee- ligheid, noch in smaak door eenig ander merk geëvenaard kan worden. dienstbode werd in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. BRUIDSPAAR BIJ AUTOBOTSING GEWOND. Te Rottendorf bij Würz- b u r g is een auto, waarin een bruids paar, de moeder van den jongen man en een trouwgetuige gezeten waren, op weg naar de kerk, waar het huwelijk inge zegend zou worden, in botsing gekomen met een uit de tegenovergestelde rich ting komende auto. Alle vier inzittenden werden min of meer ernstig gewond. „Kalm an maor mTrautje! Dit is niet tie eerste keer da'k een lek op mot isnorre." (Humorist). (Bijzondere correspondentie.) Van schoonheidskoninginnen, schoone Spaansche shawls en van Provenqaalsche dichters. Zelden heeft Nice en de kust een der gelijke opeenvolging van feesten en van belangrijke feesten gezien als in dit sei zoen. In de eerste plaats hebben we na tuurlijk hier de onvolprezen Reines-de Beauté gehad, die dit jaar wel in. het bij zonder door sierlijke elegance en schoo- nen lichaamsbouw uitmuntten. Ik moet zeggen, dat de tegenzin, welken men bij u tegen dergelijke concoursen koestert, hoogstwaarschijnlijk onder de gouden zon in het milieu der wuivende palmen heel wat minder op zijn plaats zou lijken. Het zal ook stellig wel bijdragen tot een meer mildere beschouwing, dat bij deze schoon heidskeuze het intellectueele element verre van uitgesloten geweest is. En wie de serie jonge gekozenen vergelijkt met die van verleden jaar, kan niet anders clan een vooruitgang in distinctie consta- ieeren. O Een tweede evenement, waar 't vrou welijk schoon en de kunst van het dragen van schoone dingen al evenzeer op den voorgrond trad, is het groote feest ge weest, dat in Nice gehouden is in het Palais de la Méditerranée, en dat tot ti tel had „Toute l'Espagne". Het is onge looflijk, zich de weelde voor te stellen van de schitterende shawls om talrijke minstens even mooie schouders geslagen dien avond in dit monumentale feestpa leis. Voeg daarbij een zaal, waarin voor 1500 gasten gelegenheid tot soupeeren is, en een schitterende verlichting, welke zoo is aangebracht, dat geen enkele re flex een valsche schittering kan opwek ken, en alle directe lichtbronnen onzicht baar zijn, daarbij een va-et-vient over de breede marmeren trappen van de hall naar het atrium en van deze laatste naar de danszaal, dan zult u een klein beetje de pracht van dit avondfeest kunnen voorstellen. Maar bij deze twee belangrijke festij nen is zich een derde komen voegen, dat weer in gansch andere en ook breedere kringen de aandacht trekt. Dit is het feest van Mistral, dat dit jaar wegens het feit, dat een eeuw geleden de Provenyaalsche dichter Frédéric Mistral te Maillane het licht zag, gevierd wordt. Eigelijk zullen de feesten in Maillane plaats vinden, waar Mistral geboren is en geleefd heeft. Deze Semaine de Mistral, welke thans te Nice wordt gevierd, is om zoo te zeg gen een voorlooper van de latere Mis tral-feesten in Provence zelf. Frédéric Mistral werd te Maillane 6 September 1830 geboren, waar zijn vader eigenaar was van een der groote „Mas dou Juge", waar hij zijn kindsheid door bracht. Zijn dichterlijke aanleg en zijn liefde voor zijn geboorteland deden hem dieper dringen in de oude tradities en de resten, welke van de „Langue d'oc" wa ren overgebleven. Hij wist een kring van medestanders om zich heen te verzame len en stichtte met zeven jongelieden, welke allen evenzeer enthousiast waren voor de schitterende schoonheid van het Provenqaalsche verleden op het gebied van kunst en letteren en folklore, als Mistral zelf, een verbond. Dat gebeurde in 1854 en het genootschap, dat toen gesticht werd, de Société du Féli brige genaamd, waarvan Mistral het hoofd en de ziel bleef. Hij zelf schreef in het Provenyaalsch, dat een zoetvloeien de taal is, verschillende werken en ge dichten, Bovendien werkte hij aan een groote spraakkunst voor het Proven- (jaalsch, waarin hij alle uitdrukkingen in deze taal bijeenbracht, en die „Lou Tré- sor dou Félibrige" is getiteld, die als hoeksteen voor het gebouw der Proven- caalsche litteratuur onmisbaar is. Van 1896 tot 1909 arbeidde hij bovendien aan het tot standkomen van een Proven- qaalsch museum te Arles, het Museon Ariaten, waarin niet alleen alle Proven- caalsche antiquiteiten verzameld zijn, maar die te beschouwen is als de ware illustratie van de Provenqaalsche ency clopaedic. Wie te Arles komt, moet niet verzuimen, dit museum, dat Mistral, dank zij een toewijzing van den Nobelprijs, hem gedaan, onderbrengen kon in een oud vijftiendeeeuwsch kasteel, te bezoeken. Mistral in zijn werk is nog het even beeld van den ouden klassieken dichter. Het zou ons hier te ver voeren, indien we de heéle geschiedenis van de ontwik keling der Félibrige uit wat voor dien tijd aan overblijfselen der Proven<;aalscbe taal restte, nagingen. Stellig is, dat Mistral hier voor goed de oude overblijf selen heeft doen herleven en het land met buitengewone energie en gevoel voor schoonheid zijn oude gebruiken en le genden, zijn gewoonten en tradities te ruggeschonken heeft. De feesten in Nice zijn betrekkelijk weinig opvallend, behalve dat de guar dians (dat zijn de ruiters uit de Ca- margue, welke daar bij Saintes Maries de la Mer de wilde stieren hoeden, de daar in het wild verkeerende paarden africhten, en van de Provenqaalsche ze den de rasechte kern zijn) op hun witte paarden.in hun costuums met de groote hoeden op en met de lange drietanden, de verschillende plechtigheden met hun tegenwoordigheid hebben opgeluisterd. Vele vreemdelingen, die deze stoet kleu rige ruiters op hun witte paarden door Nice hebben zien trekken, zullen niet ge weten hebben, vanwaar deze in onze mo derne stad zoo uitzondelijk aandoende groep getogen kwam. Het seizoen te Nice heeft zelden inte ressanter feest gekend, al was het dan ook niet mondain. TOM SCHILPEROORT. VOOR DE SLECHTHOORENDEN. Zeer geachte Redactie. Naar aanleiding van. het wiaardeerend verslag in uw blad over den Zaterdag avond gegeven voorstelling door de Amsterdamsche Dooven Pantomime Club „Adopa", in den Schouwburg verzoek ik u beleefd, het volgende nog wel te willleni opnemen. Het doel dat de afd. Middel burg en V'lissingen door deze voorstelling trachtten te bereiken, was in de eerste plaats dooven en slechthoorenden, die zoovee! missen, eens een genoegeiijken avond te bezorgen en in de tweede plaats de belangstelling van -het publiek voor hun werk op te wekken, (lipiees- cursus. gezellige bijeenkomsten voor de leden, en in 't algemeen het bevorderen der belangen van S. H. Daar het de draagkracht der kleinere afd. veelal te boven gaat, veel voor de leden te doen, hoopt zij dat belangstellenden hierin aan leiding mogen vinden de afd. te steunen, bijv. door als conlribueerend lid toe te treden minimum contributie f 2.50 per jaar en zich daartoe op te geven bij mevr. Unger, Londcnsche Kade H 65. Met dank voor de plaatsing. Voorzitster afd. Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 7