KERKNIEUWS RECHTZAKEN SPORT LEGER EN VLOOT GEMENGD NIEUWS. NIEUWS UIT BELGIE. w SASS^SHaS&MMttMNMNaKaBBBaSQHattB^^ fe vereenigingen als tuinbouwvereeniging en anderen tot uiting had moeten komen, wil hij gaarne het voorstel in stemming brengen omdat ook hij van meening is dat voor verdelging van den vlinder te vens een gemeentebelang wordt gediend. Met algemeene stemmen wordt het voor- stel-van Iwaarden aangenomen, WOLPHAAIRTSDIJK. Dinsdag hield de vereeniging Het Groene Kruis haar jaarvergadering. Uit 't verslag van den secretaris bleek dat 't ledental met 16 is toegenomen en thans 535 bedraagt. De wijkverpleegster Zuster De Bel heeft in het afgeloopen jaar haar diensten bewezen in 90 gezin nen. Er werden in 't geheel 2626 bezoe ken gebracht. Er werden 199 verple- gingsartikelen in bruikleen gegeven. Als bestuursleden werden gekozen in de va cature A. C, J. Noteboom, de heer J, Snoodijk,, in de vacature-A. Noordhoek (welke voor een herbenoeming niet meer in aanmerking wenschte te komen) de heer W, Drenth, in de commissie voor ziekenvoecfing werden herkozen de hee- ren N. Valkier, D. Vleugel Sr. en G, Hensdijk. De rekening sloot met een ba tig slot van 165.15, die der wijkverple ging met een batig slot van 783.72, die der t. b. c.-bestrijding in ontvangst en uitgaaf op 1070.19. De rekening van het uitzendfonds sloot met een batig slot •van 904.05. De begrooting voor 1930 van het Groene Kruis werd vastgesteld op 833.65. Door dr. Hoorweg werd een lezing met lichtbeelden gehouden over het onder werp uitzending naar herstelkolonies. £*39£fi&£g£S£S33Ii PROV. ZEEUWSCHE VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER T, B, C. Donderdagmiddag had onder voorzit terschap van den heer C. A. van Wpel- deren in de societe.il St. Joris te Mid delburg de jaarvergadering plaats van bovengenoemde vereenjiging. De VOORZITTER opende de verga dering met welkom tot de aanwezigen! en deelde mede dat bericht van verhin'- dering was ingekomen; van "den Commis saris der Koningin;, van dr. Van Gils, dr. Putto, en de heeren Paap en dr. Smitt. Spr. weidde woorden van danbaarheid aan de nagedachtenis van de heeren Blum, en Noteboom en mej. Deetman. Hier blijkt weer de vergankelijkheid der personen, doch liun werk en de daarme de bereikte resultaten blijven voortleven. Tegenover deize djrpeve verliezen, staat de winst van de stichtinjg Zonneveld, die door mej. v. d. Rroecke onder dc auspi ciën der vereeniging is gebracht. Speciaal heette spr. ook welkom den nieuwen vertegenwoordiger van Ged. Staten in het bestuur, den lieer mr, R. M. van D ussel dorp. Hierna bracht de secretaris, dr. C. ORBAAN. liet jaarverslag uit, waarin ook de secretaris begüit met waardeering aan de overledenen,. Tusschen Septem ber en Kerstmis werd de vereeniging tot driemaal loe aan een open graf vertegen woordigd. Het eerst op 16 October aan dat van de provinciale huisbezoekster, mej. Deetman, die zich zoo geheel aan haar taak heeft gegeven; nog geen 14 dagen later aan dal van; "den penning meester, den lieer A. C, J. Noleboom, die steeds zorgde, dat het financieel uur werk goed liep en die zich eenvuodig en onopgesmukt geheel belangeloos aan de actie der vereeniging gaf. Nog nlauwel ijks een maand I iter werd de vereeniging ge troffen door hel overlijden vati den oud- voorzitter. den heer Blum, die in de moeilijke eerste jaren een steun voor de vereeniging is geweest, en aan wien hel te danken is, dat zoo kort na de op richting steun Van de provincie werd ont vangen. Hel werk van mej. Deetman werd op voortreffelijke wijze waargeno men door mevr. Verburg:, 'terwijl' een tij delijke hulp werd aangesteld in de per soon van zuster Oldehove. De secretaris nam de functie van den penningmeester waar. Verder herinnerde de secretaris er aan, dal dr. Van Lierop werd aangewezen als bestuurslid door de Diocesane Fe deratie van het Wit Gele Kruis.. Er-was een aangename samenwerking met dr. Putlo en dr. Van Gils, die zooveel mo gelijk de bestuursvergaderingen bijwoon den. wat zeer op prijs wordt gesteld Ook' spr. herinnert er aan, dat in 1929 de stichting Zonneveld lot stand klwiami, dank zij mede de groolsche daad van mej. v, d. Broedde, moge zij nog vele jaren in goede gezondheid er getuige v'an zijn, dat haar schepping onder prolec- tora(at van de Prov. Vereeniging haar nut tige taak op waardige wijze zal blijven vervullen. Voor het eerst is deze stichting ook gedurende de wintermaanden open gebleven. Het resultaat hiervan is bemoe digend en bevredigend. De subsidiever- "deeling heeft ook nu zorg gegeven, maar ten si tie kon een belangrijk bedrag aan de aangesloten vercenigingen worden af gedragen. Dank zij mede den steuin van den heer v. d. Weijde. den vroegerèn (Ver tegenwoordiger van Ged. Staten. Spr. brengt dank voor wat de lieer v. (d. (Weij de voor de vereeniging heeft gedaan en begroet zijn opvolger, mr. van Dussel- dorp. hopende dal ook deze een svarme medestrijder zal zijn voor het doel der vereeniging: de t.b.c.-bestrijding steeds krachtdadiger door te voeren. Het jaarverslag' werd goedgekeurd met dank aan den secretaris. Hierna bracljj. de Dislricts-Tuberculo- se-arts, de lieer A' .1, HOORWEG, zjjn verslag uil. Ook hij herdenkt de overlede nen, speciaal mej. Deelman en den heer Noteboom, om dan te herinneren aan de in het begin van hel jaar opgetreden moeilijkheden in de verbindingen, waar cLcor de spreekuren te Zierikzee en te Oostburg niet geregeld konden worden gehouden en aan de ziekte van ttnej. Deetman en de vervanging door mevr. Verburg en zusier Oldehove. Laatstge noemde was spoedig op de hioogte en heeft zich geheel gegeven. Ook 'hét ziék- teverLof aan dr. Siinïtt te Vlilssingen, die het bureau aldaar leidt, bracht stoor nis in de werkzaamheden. Het totaal aantal nieuw ingeschreven patiënten bedroeg 722. De werkzaamheden breidden zich weer uit en omvatten nu 109 gemeen ten met een oppervlakte van 183.263 H.A. en een bevolking op 1 Jan. 1929 ivan 248.592 zielen. Er kwamen dik wijls ernstige gevallen voor. In de me thode van' onderzoek-kwam geen veran dering voor. Van 398 patiënten werden Röntgenfoto's genomen. Het sputum werd 344 maal onderzocht, voor het grootste deel ook in het centraal la boratorium te Utrecht, Voor een ander deel in het laboratorium van het gast huis te Middelburg. Van deze sputums waren 114 positief en 230 negatief. De samenwerking met de Raden van Arbeid te Middelburg en te Goes werd op de zelfde wijze voortgezet en spr. kan zeg gen, dat alle patiënten die ais tubereu- leus bij de Raden van Arbeid waren aangegeven, ter kermis van het bureau werden gebracht. Ook de meeste bur- gelijke en kerkelijke armbesturen bieden hulp bij verzorging en verpleging der patiënten. Voor het Verpleegfonds zijn 10 patiënten met behulp van andere or ganisaties of van de patiënten zelf ver pleegd. Aan nazorg wordt in Zeeland nog niet gedaan. Toch zou dit dringend ge- wenschl zijn. Verder behandelde spr. de samenwer king met wijkzusters, met mevr. Verburg en met den inspecteur, alsmede de op richting van Zonneveld. I Vervolgens bracht mevr. VERBURG, de districts-huisbezoekster haar verslag uit waaruit blijkt dat slechts een en kele w'ijkbezoekster .moest .gorden aan gespoord. Het huisbezoek wordt verricht floor vier speciale huisbezoeksters en "46 wijkverpleegsters. Met deze zusters bezocht mevr. Verbrug 107 gezinnen met 136 patiënten. Door den heer HOORWEG werd ver- Volgens verslag uitgebracht van mejDeet man en van haar die 't werk van Prov. huisbezoekster voortzetten. Hieruit ook spreekt wederom welk een nuttig werk door de overledene steeds is verricht. Al deze verslagen werden ook met dank goedgekeurd. Hetzelfde geschiedde met de rekening lover 1929, die aanwijst in ontvang ten uitgaaf f 10202.06 met een kwaad slot van f 19.89 en de begrooting 1930 met een eindcijfer van f 10265. Goedkeuring werd gehecht aan de be noeming van mej. de 'Raadt tot opvolg ster van mej. Deetman en haar kracht t'oegewenscht bij haar werk. Tdt bestuursleden werden herkozen de heeren dr. C. Orbaan Te Middelburg en de heer J. C. Paap te Vlissingen en geko zen tot penningmeester de heer mr. A. J. van der Weel te Middelburg. Na korte rondvraag werd de vergadering gesloten. In de geheel gevulde Groote Kerk in Den Haag heeft ds. G. R. Weslenburg, jgekomen van Feijenoord Donderdag avond zijtn intrede gedaan als predikant hij de Ned. Herv. gem. tes-Gravénhage, waarmee de vacature, ontstaan door 't (Overlijden van dr. F. van Gheel Gilde- meester is vervuld. Na de voorlezing der Geloofsbelijdenis en het zingen vain Ps. 34 3 en 6, hield ds. Westenburg zijn intreetekst n.a.vt 1 Cor. 2 2. Den nieuwen predikant werd toege zongen Ps. 124 3. Voor de vijfde kamer der Amster- damsclie rechtbank werd vorige week behandeld de strafzaak tegen de zuster- overste van de St. Agnes-school te Bus- sum. Haar was ten laste gelegd een tienjarig kind te hebben mishandeld. De officier van justitie eischte veer tien dagen gevangenisstraf, doch zeide met een geldboete genoegen te willen nemen, indien de zuster alsnog discipli nair werd gestraft. De Bussumsche correspondent van het Hand. verneemt thans, dat de zuster- overste nog op denzelfden dag, waarop de zaak heeft gediend, per auto uit Bus- sum is weggebracht, zulks op last van het schoolbestuur, naar Amersfoort. Zij had zelfs geen tijd meer haar bezittingen in te pakken. Te Amersfoort zal zij. als gewoon on derwijzeres, dus niet meer als hoofd, te werk worden gesteld- De .rechtbank te Leeuwarden heeft den 21-jarigen smid J. B. te Lippenhuizen wegens poging tot doodslag op een jacht opziener veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. De eisch luidde vier jaar. De Raad van Justitie te Batavia heeft een aanvang gemaakt met de zaak tegen den ex-notaris Roelofs Valk. Verd, heeft een deel der tenlasteleg gingen bekend. Hij verklaarde dat zijn inkomsten belangrijk waren achteruit ge gaan, terwijl de reëele waarde zijner be zittingen circa twaalf duizend gulden be droeg. In het jaar 1924 wist hij reeds, dat de passiva de activa verre overtrof fen, terwijl zijn schulden hoe langer hoe grooter werden. Uit het verhoor bleek verder, dat de diverse verduisterde boedels door be klaagde telkens werden gebruikt om „gaten te stoppen". Verd. heeft zich ge schaamd om de waarheid te zeggen. Hij heeft den waren toestand zelfs voor zijn echtgenoote geheim gehouden. Verd. heeft enkele transacties uiteengezet, waarbij diverse personen werden bena deeld. Hij taxeerde het totaal bedrag, dat door hem werd uitgegeven om anderen te helpen op 98.000. (Aneta). Kantongerecht te Goes. Door den kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens: zonder jachtakte zich met een schiet geweer in het veld bevinden: A. v. N., Kruiningen, 15 of 15 d. h., verbeurd geweer en patronen; niet beletten dat hond wild opspoort, le herh., C, V., Colijnsplaat, 10 d. h.; op openbaren weg auto laten staan zon der licht: H. M, L,, 's H. Arendskerke, vrijgsproken; Leerplichtwet: A. G., Wissenkerke, 10 of 10 d. -h,, J. G. B., aldaar, 5 of 5 d. h., C. d. D., Hoedekenskerke, 3 of 3 d. h.; leerpl. kind gedurende den schooltijd laten werken: A. T., Heinkenszand, 15 of 15 d. h., P. K,, Wissenkerke, 10 of 10 d. h.; straatschenderij, le herh.: J. M. S., Goes, 40 of 40 d. h., B. T., Wissenker ke, terug aan ouders, H. v. V., Kapelle, 5 of 1 w. tuchtschool, J. Z., Krabben- dijke, vrijspraak; met een vaartuig een rijkskanaal be varende zijn naam niet op zijn schip •hebben: F. W., Hillegersberg, 5 of 5 d. h.; met een vaartuig een rijkskanaal beva rende, geen reglementen aan boord heb ben: L. d. S„ Wintham, 2 maal 2 of 2 maal 2 d. h,; met motorrijtuig rijden zonder rijbe wijs: S. R. v, d. B., Goes, ƒ5 of 5 d. h.; met vrachtauto rijden met te ver uit stekende lading: A. K., Kats, 3 of 3 d. h.; met een rijwiel de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: A, H., Goes, 10 of 10 d. h.; alsvoren met een motorrijtuig: C. v. D„ Kats, 10 of 10 d. h.; met een rijwiel den linkerkant van den weg berijden zonder dat dit noodzake lijk is: A. v. H., Goes, 3 of 3 d. h.; dronkenschap: P, K,, 's-Gravenpolder, 15 of 15 d. h. Hooger beroep is aangeteekend door C. H, S., te 's 'H, Arendskerke, veroor deeld wegens het niet tijdig sluiten van den spoorwegovergang tot 100 of 2 maanden h., door den Ambtenaar van •het O. M. is eveneens hooger beroep aangeteekend. Uit Melbourne komt bericht, dat mej. Bonnie Mealing, die bij de Amster- damsche Olympische Spelen Australië vertegenwoordigde, er in gieslaagd is liet wereldrecord 100 meter rugzwemmen te brengen op 1 min. 203/5 sec. Het record staat op het oogenblik op naam van mej. Braun. Schietoefeningen te Vlissingen, Op 12 en zoonoodig op 13 en 14 Maart 1930 zal worden geschoten mei geschut, geplaatst op den "Westelijken oever van de Marinehaven te Vlissingen en op 18 en zoonoodig 19, 20 lem 21 Maart 1930 met geschut geplaatst ten Z. van het licht van Kaapduinen Dc schietoefeningen zullen te 9 uur aanvangen. Op of nabij de batterij door welke wordt geschoten, zal van één uur voor den aanvang, tot het einde der schietoe feningen een roode vlag geheschen zijn. Zeevarenden wordt verzocht, zich op 12, 13 en 14 Maart 1930 niet zondelr noodzaak op te houden in het gedeel te van de Wester Schelde en op de reede van Vlisisingen, tusschen de lijnen getrokken uit de 'Batterij aan de Marine haven in de richtingen O. en Z. tot een afstand van 6500 M., en op 18, 39, 20 en 21 Maart 1930 jn een gedeelte Van de Gaigeput, Ooslgat en Deurloo tuisschen de lijnen getrokken uit de batterij te Kaapduinen in de richtingen N.W. en Z. tot een afstand van 10.800 M. Branden. De woning van den landbouwer B- J. te Oudw'oudc is een prooi der vlam men geworden. Ook kwam een koe en een paard in de vlammen om. De be woner is later onder verdenking van brandstichting gearresteerd. Door onbekende oorzaak is de boer derij van den landbouwer II., in de buurt schap Langeveeu onder Tub ber gen tot den gïond toe afgebrand. Dc inboe del, de gewassen en lanidibouwwerktui- (Van onzen bijzonderen correspondent.) Herdenking van België's 100- jarig bestaan. De tentoon stellingen te Antwerpen en te Luik de hoofdschotel, Maar Brussel en Gent doen ooü wat. Men weet, da^ België besloten heeft zijn honderdjarig bestaan dit jaar met luister te herdenken. Over deze herden king is, ook in Nederland, reeds heel wat te doen geweest. Hier te lande is het voor sommigen, die zich door Vlaamscfi- nationalistische politiek laten leiden, een gewetensprobleem of daaraan kan wor den deelgenomen. Of dit al of niet is ge boden, zullen wij niet onderzoeken, al is het onze persoonlijke meening, dat het oogenblik slecht zou gekozen zijn om door een onthouding olie op het vuur te gieten, wanneer, juist door de wijze waar op de herdenking wordt op touw gezet, de qualiteit van het land practisch wordt erkend. En het kan niet worden gezegd, dat het besluit van Nederland om op waar dige wijze ook aan deze herdenking mee te werken, hier geen gunstigen indruk heeft gemaakt. Integendeel. Van zuiver Vlaamschgezind standpunt was voor deze deelneming veel te zeggen en wij kennen vurige Vlaamschgezinden, die een min der uitgebreide deelneming van Neder land hartgrondig zouden betreurd heb ben, want niets in een land als België kan nuttiger zijn dan een aanschouwelij ke propaganda voor wat Nederlandsche beschaving en wetenschap vermag. Het programma van feestelijkheden dat in geheel het land zal worden uitge voerd, overtreft alles wat tot dusver is tot stand gebracht. Elke gemeente heeft een feestprogramma vastgesteld met lo caal karakter. Van officieele zijde is een initiatief uitgegaan om zooveel mogelijk aan het feestkarakter van 1930 uiting ie geven door het land ook in letterlijken zin in de bloemen te zetten, door ver siering van gevels van particuliere en openbare gebouwen met bloemen, waar voor ijverig propaganda wordt gemaakt. Academische zittingen zullen plaats heb ben, plechtige vergaderingen van Kamer en Senaat. Maar de hoofdschotel van de herdenking wordt gevormd door de we reldtentoonstellingen te Antwerpen en te Luik, die feitelijk een overzicht zullen geven van wat het land in zijn honderd jarig bestaan heeft bereikt, van zijn eco nomische positie in de wereld en zijn uitrusting, van zijn kunstbeteekenis. Ant werpen zal dit, zooals reeds gemeld, doen door een tentoonstelling voor koloniën, zeevaart en Vlaamsche kunst, Luik door een tentoonstelling van zware industrie, elect.riciteit, toegepaste wetenschap en Waalsche kunst. Dat Antwerpen en Luik zijn gekozen om deze twee wereldtentoonstellingen in te richten kan worden verklaard door de bijzondere omstandigheden waarin het 100-jarig bestaan van België wordt ge vierd. Deze omstandigheden kent men. Zij worden beheerscht door het Vlaam sche probleem Men vertelt dat 't hoog ste gezag in den staat zelf heeft gewild dat de essentieele viering van het eeuw feest niet in de hoofdstad, Brussel, maar wel in de twee voornaamste steden van de twee verschillende volksgroepen, die België vormen, zou plaats vinden. Voor 1930 heeft Brussel nu een initia tief genomen om toch de aandacht op zich te vestigen, door de organisatie van een zoogenaamden historischen „omme- ganek", waaraan echter al de provinciën zullen meewerken, terwijl Gent zich op het voorplan van de belangstelling wil dringen door de organisatie van een „bloemenfeeërie", die waarlijk de be langstelling van een internationaal pu bliek zal verdienen. Het meer tastbare en voor het volk meest sprekende deel van de viering blijven evenwel de ten toonstellingen. gen, alshiede 4 stuks vee gingen ver loren. Verzekering dekt de schade. Gagelukken, Aneta meldt uit Batavia. De auto waarin de gezagvoerder van het stoom schip der Kon. P. Mij, „Van der Wijck" B. W. Lodewijks zich met zijne echtgc. noote van Tandjong-Priok naar Batavia begaf, 'kwam nabij Antjol in botsing met een taxi, tengevolge waarvan het echt paar uit den auto werd geslingerd. Me vrouw L. b'leef ongedeerd, dioch de heer L. imioest rnet een zware hoofdwonde naar het hospitaal worden vervoerd. De schuld ligt vermoedelijk' bij den chauffeur van de taxi. Woensdag geraakte bel 5-jarige knaapje J. 11. L. te Maastricht on der een benzine-vrachlaulo. liet kind werd deerlijk verminkt overgebracht naar hel hospitaal, alwaar het ventje spoedig overleed. Woensdagnacht is in; 'de o-liefabriek van de N. V. Oliefabriek Crok en Laan te W'ormerveer de 30-jarige onge huwde jajrbeider L. in een vetzuurkuip geval'en en verdronxen. Het 9-jarig zoontje van v. G. te A'lphen aan den Rijm, dat achter op een vrachtauto was geklauterd, kwam bij het achteruit rijden van den. auto eraf te vallen, met het gevolg dat hij een der wielen over het lichaam kreeg). De jongen is aan de gevolgen overleden. Op de drukkerij der firma Judels en Brinkman le D: e 1 f l is de 40-jarige typograaf H. .1. van Z. van een trap ge val'en. Hij bekwam een ernstige schedel- fractuur en een gebroken pols. Donderdagavond te ongeveer elf uur heeft op de West Kruiskade te Rotter dam een auto de 34-jarige mejuffrouw A., die daar op haar fiets reed, aange reden. Zij geraakte onder den auto en werd met een ernstige schede] fractuur opgenomen. Naar het 'ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, is zij na korten tijd, zonder tot bewustzijn gekomen te zijn, overleden Op den weg van Haren is de 45- jarige landbouwer T. I,. D. Met zijn mo torfiets tegen een boom gereden. Hij overleed bijna onmidjdleLlijk'. De m,an laat een vrouw eu 9 kinderen achter. OPGELICHT. Een hooggeplaatst ambtenaar te Rotterdam, is het slachtoffer geworden van eenjge gerouti neerde, sluwe oplichters, die hem zeven a achtduizend gulden met kim mooie verhalen (hebben weten, 4if te zetten. De beide oplichters, die a! meermalen met de politie in aanraking zijn geweest, zijn in verzekerde bewaring gesteld. ZWARE MISHANDELING. Woens dagmiddag verscheen op t politiebureau Lange Torenstraat t© Rotterdam een man die er allerzonderlingst uitzag meldt de N. Rolt. Clrt. Zijn gezicht deed nam een welbaat denken, langs zijn voorhoofd droop bloed en een glibberige bruine substantie slroomde van zijn gezicht langs zijn hals. Bovendien had hij den rechter pols gebroken. Het bleek dat men te

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 6