MIJNHAR BEURSOVERZICHT EN WISSELKOERSEN. Saterdag 8 Maart 6.17 18.46 'ondag 9 7 25 20 04 daandag 10 SJ 8.55 21 43 linsdag 11 10.27 22.59 Voensdag 12 1138 londerdag 18 0.01 12 23 7rijdag 14 0 45 13.15 KERKNIEUWS ONDERWIJS RECHTZAKEN Handel, Nijverheid en Visscherij LAATSTE BERICHTEN Verkeerswezen, Post en Telegrafie LEGER EN VLOOT SPORT GEMENGD NIEUWS. AFLOOP VERKOOPINGEN AFLOOP AANBESTEDINGEN BUITENLAND Algemeen Overzicht 7 Maart 6 Maart. Londen 12.12% Ï2.12 Berlijn 59.48 59.52 Parijs 9.76 9.76 Brussel '34.75 34.75 Zwitserland 48.22 48.19% Kopenhagen 66.721% 66.72i% New-York 2.492% 2.493% AMSTERDAM, 7 Maart. (Slotkoer-s). Het eerste getal is de slotkoers van gisteren, het tweede dien van heden. 6 pet Ned. '22 103a/8103ö/8. 5 pet Ned.' 18 102—1022/5. 4%. Pet. Ned. '17 100%—100y3. 3 pet. C. N. \V. Schuld 77%—772/3. 2% pet. Idem 65.3/4— 643%. 5 pet Zeeuwsche H. Rank 1003/8—1003%. 4j% pet. Idem 98 A. A'dam. Bank 191%—'191%'- A. Bank Associatie 613%— 61 3/4. A. Kol. Bank 208—207. C. N. H. Mij. 173—173(1/2. A. N. I. Handelsbank 1543%!—-153. A. Rott. Bankver. 112%. A. v. Berkel Patent 152%—151j%. A. Küchenmeister Ultr. 109—109. A. Houthandel Alberts 105—105. A. N. Ford 259%—257. A. N. Kunstzijde 107-108%— 101blQ8% A. G. B. Philips 460-464—457-4643%/ C. Anaconda Copper 150—151%. - C. Bethlehem Steel 993%—101%. A. A.N.I.jE.M. 316 C. Marg. Unie 310-308—310-320. A. Borneo Sumatra H. Mij. 156— 155%.i A. Boeton 169-170%—175-185. A. Kon. Petrol. 383-3843»S2i-384. G. Shell Union 22%22%. A. A'dam Rube.br 166-169-168H71. A. N. Scheepv. Unie 173%—174£%.' A. Cult. Mij. d. Vorstenl. 149|%—150%. A. H. A'dam 561—558-559. A Java. Cult. Mij. 403—400. A. Deli Ratavia Tabak 398-400—397-404 A. Deli Mij. 353-357—3,481353. A. Senembah Mij. 408-411—4061414. A. A'dam Thee 797%—79%. A. N. I. Spoor 194%—1947%., G. Chicago Milwaukee 232%—237%. C. Union Pacific *2253%'. Prolongatie 323%. Markt sluit flarnv. 6 Maart. WEERBERICHT VAN HET K. N. M. L Barometerstanden: Hoogste 769.5 te La Coruna. Laagste 735.6 te Andeunes. Thermometers tanden: 9 uur 47 gr., 12 urn- 51 gr., 3 uur 50 gr. Weersverwachting. Meest matige W. of N.W. later Z. Wi. wind. Aanvankelijk meest zwaar be wolkt met waarschijnlijk eenige regen. Later opklarend. Weinig verandering in temperatuur. Zaterdag 7 Maart. Zon op 6.34, onder 5.49. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 6.19. j Maan op 9.33 v.m1.; onder 2.31 v.mi. Eerste kwartier 8 Maart. HOOGWATER VLISSINGEN. Middelbare tijd. dienst van deze vennootschap geïnd had bij de Twentsche Bank, tot 1 jaar ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. Voor de rechtbank te Groningen heetft terecht gestaan de 33-jar;ige W. J. aldaar, die op 4 Nov. onder invloed van sterken drank ver keer end met zijn auto onder de gemeente Hoogkerk, E. J. H. heeft aangereden die aan de igevolgen van deze aanrijding is overLeden. Het O. M. eischte een maand gevangenis straf met ontzegging van de bevoegdheid e^n, auto te besturen voor den tijd van "een jaar. Vakcentrale, die eigenlijk njet een vak centrale is als die welke men lot nu toe in Nederland kende. Zij houdt niet alle touwtjes in handen en deelt de lakens niet uit. Zij is meer een werkgemeen schap voor de samenwerkende organisa ties van hoofdarbeiders, overh$)dsper- soneel en handeaarbeiders. Men moet dan ook niet meer centraliseeren dan hoog noodiig is. Er is in deze Centrale vrije meeningsuiting op ieder terrein. Het bestuur wordt gevormd door de dage- lijksche besturen der drie groepen en men had dit wellicht ook plaatselijk moe ten doorvoeren, maar dit ging niet. De bestuurdershonden moeien zoo !noo- dig alleen voor een der groepen optre den. Spr. 'egt dat men deze wijze iyata! werken verschillend kan beoordeelen, magr de oprichters meenen, dat er langs dezen weg iets te bereiken is, ook olm dat er tneer contact tusischen de groe pen is en imen elkaar heter leert begrij pen. Men zal' moeten afwachten of de toekömist hen in het gelijk stelt. De critiek is makkelijk, maar men moet die niet uiten voor dat men (ook zelf zijn schouders er onder heeft gezet. De verschillende stnooiningen in de vak beweging groeien volgens pr. naar el kaar toe. De verschillen zijn miniem met name in het optreden naar buiten. Men moet de werknemers organiseeren en voor hun rechten optomen, echter zon der (misbruik van macht te maken. Het N.V.V. tracht de neutrale vakbeweging tien grond onder de voeten weg te ne men. zooals bijv. door haar buiten de practische uitvoering der ziektewet te houden. Ten deele is dit gelukt, mapr niet ten opzichte der bedrijfisvereenigin gen. Het blijkt ook door niet te wil'len samen werken op hel gebied der Ver- bruikscorporaties en der arbeidsbank. Er zijn nog veel te veel ongeorganiseeerden en men moet meer vat op de in,assa krij gen. Vroeger werd het achterlijk ge noeand, aLs men sprak over overleg met de werkgevers en nu is men er Iratsch op overleg te kunnen plegen. De bestuurdershonden moeten geein vergadering apparaat worden maar kracht zoeken in direct werken voor de aiangeslolen vakbonden. Men moet niet de kracht zoeken in liet werk baar bui ten maar juist naar binnen. Spr. Inudi tenslotte een jileidooi voor coöperatie als een m'iddelll .tegen het ka pitalisme. Reide sprekers oogstten een dankbaar applaus en woorden van dank van den VOORZITTER, lie meende, dat men toch af en toe naar buiten van fzich moot laten hooren en contact moet zoe ken mei andere bestuurderisbondcn om indien modig en gewenseht salnten te werkeni Ned. Herv. Kerk. Beroepen te .Maasdam-Cil'aarslioek ds. P. N. Gijsman te Oostkapelle. Bedankt voor het beroep naar Klun- dert door ds. P. Moerman te Stavenisse. Herst, Evang. Luth. Kerk, Bedankt voor het 1>eroep naar Enk- thuizen door ds. H. L. G. Ouwerkerk te Groede. Bij Kon. besluit is aan dr. P. H. Damsté, op zijn verzoek, met ingang van 15 September 1930, eervol ontslag ver leend als gewoon hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, met dank betuiging voor de belangrijke in die be trekking bewezen diensten. Chr. Lyceum voor Zeeland. Er is m het kamp der voorstanders van de oprichting van een Chr. Lyceum vcor Zeeland verschil van gevoelen over de plaats waar de onderwijsin richting zal worden gevestigd. nmJ. Mid delburg of Goes Naar de Zeeuw meldt is nu te Goes een vergadering gehouden van leden voorstanders voor Goes. Nadat men had kennis genomen v.<n 'n circulaire vanuit Middelburg en men moeilijkheden voorzag indien het een strijd zou worden Middelburg of Goes, in het wetli dat wordt gebouwd heeft men eene motie aangenbmen, welke ter ken nis zal worden gebracht van het hoefd- comité In deze motie wordt er o.a. iop|g)ewezen dat de zaak' van 't Chr. Lyceum vertroe beld wordt door zeer persoonlijijke be langen en belangetjes. Gaarne zouden zij zien dat nogmaals een vergadering werd belegd door het Hoofdcomité om deze zaken in rustig overleg te bespreken. Nadrukkelijk wordt onderstreept, dat deze motie niet tot eisch stelt, het Ly ceum moet in Goes komen, maar na drukkelijk wil deze motie opwekken tot diep ernstige Christelijke bezinning, wat de stichting van een Chr. Lyceum van allen eischt. Weekblad voor scholieren.. Reeds gedurende langen tijd heston rlen bij de Hollaudia,-Drukkerij te Baarn plannen om te tomen tot de uitgaaf van een scholierencourant. Deze plannen wer den in het Weekblad voor Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs door den Re- dacteur Dr. A. J. Luyt in sympathiekep zin bespraken. Tegelijkertijd hadden de Rectoren der Lycea te Amsterdam, Bloe mendaal en Baarn in principe besloten tot de uitgave van een dusdanig blad toet de bedoeling een goede jeugdkrant ter beschikking te stellen van hun leer lingen en in het algemeen van de <schoo|l jeugd. De plannen van de II ollandia- Drukkerij en van de Lycea zijn nu tot vasten vorm giekomen, zoodat binnen kort een weekblad „De Krant" bij de Hol!audi,a-Drukkerij zal gaan verschij nen onder redactie van Dr. C. P. Gun ninjg, Dr. J. A. Vor der Hake, Dr. A de Vletter ert Mr. P. J. F. H van de !Ri vière. Aan de leerlingen der genoemde scho len zal het blad van schoolwege wor den verstrekt. De leerlingen van an dere schelen zullen zich individueel op het blad kunnen abonnee ren. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer arm do Ihjz. School te St. An na land do heer Roel idijk te Utrecht. Naar lnjt Vad. verneemt is met in gang van 15 Maart a.s. de rijksrecher cheur de Jong, bekend uit de Giessen Nieuwkerkzaak, aangesteld bij de passen controle le Hoek van Holland. De Ilaagsche rechtbank heeft ver oordeeld den kantoorlooper E. H. F. L.„ in Den Haag, wegens verduistering van «en bedrag van f 18.000 'ten nadeele van de H. A. B. O. welk bedrag hij in. Passagiers-cheques. De N-. V. Stoomvaart Mij Nederland deelt ons mede ten gerieve harer passa giers te zijn overgegaan tot het verkrijg baar stellen van „passagiers-chèques", teneinde bezwaren te ondervangen, wel ke verbonden zijn aan het op reis mede- nemen van veel bankpapier. Bij beschikking van den Minister van Defensie zijn de luitenants ter zee der 2e kl. H. Witte en C. Moolenburgh den llen Maart a.s. geplaatst resp. aan boord van Ilr. Ms. Wachtschip te Wil lemsoord en bij het Kon. Instituut voor de Marine alda&r. Luit. ter zee le kl. J. J, van der Have is ontheven van de functie van chef van het torpedo-atelier te Willems oord en als zoodanig vervangen door uit. ter zee le kl. L. A. C. M. Doorman. Hr. Ms. mijnenlegger Douwe Aukes is, onder bevel van luitenant ter zee le 'kl. G. G. Bozuwa, van V lissin gen in de buitenhaven van Nieuwediep aange komen tot het houden van oefeningen in het Nrorderfrontier. UIT DE STAATSCOURANT Op verzoek eervol ontslag verleend aan dr. U. Schults. leeraar aan de R.H. B.S. te Zierikzee. DR. DE VISSER AANVAARDT DE OPDRACHT DER N. R. V. Dr. de Vis&er heeft de opdracht der Nederlandsche Reis vereen igi ng aanvaard en de door haar gewenschte commissie samengesteld. Deze oommissie 'bestaat uit de heer- W. Drees, wethouder van 's- Gravenhage, mr. S. Hogerzeil, Staten lid van Zuid-Holland; C. van der Lede, koopman te Rotterdam, mr. L. Visser, Raadsheer bij den Hoogen Raad en mr. J. Wijnveldl, rechter bij de rechtbank' te Rotterdam, die allen die uitnoodiging aanvaard hebben. Dr. de Visser neemt zelf het Voorzitterschap op zich. Mr. J. "Winkel advocaat te Utrecht is bereid bevonden het secretariaat waar 5e ne men. DE GEFAILLEERDE PROV. BANKVEREENIGING. De dezer dagen te Haarlem gearrés teerde Haagsche bankier Kloppenburg, verdacht van verduistering ten nadeele der gefailleerde Provinciale Bankver- eeniging le 's-Gravenhagewaarvan, hij directeur was, is ter beschikking van de justitie gesteld en naar het Huis van Bewaring overgebracht. De rechter-commissaris heeft den aan gehoudene op vrije voeten gesteld. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 7 Maart V.D. 3 uur. De diverse discontoverlagingen heb ben op de beurs juist de tegenoverge stelde uitwerking gehad die men er van verwacht had, hetgeen moet worden toe- geisdireven aan Tiet bericht dat dr. Schacht ontslag heeft genomen als presi dent der Duitsche Rijksbank. In de eerste plaats was de Berlijnsche beurs daardoor flauw gestemd en ge zien de groot© Duitsche belangen aan onze 'beurs, behoefde hét geen verwon dering te wekken, dat hier in verschil lende foodsensoorlen het aanbod de overhand had, hetgeen weer depriniee rend op het overige gedeelté der indikt werkte. Prolongatie 23%' pet. MIJNRAMP. BRUSSEL, 7 Maart. Nabij Charleroi heeft een hevige mijnontploffing plaats gehad. Tot nog' toe zijn 10 gewonden ge bongen. DR. SCHACHT NEEMT ONTSLAG. BERLIJN, 7 Maart. Vernomen wordt, dat de president van de Rijksbank Dr. Schacht als zoodanig zijn ontslag heeft genomen. Toen 'het bericht ter beurze be kend werd, liepen alle koersen terug; sommige papieren zelfs zoo sterk als in da laatste maanden niet meer is voor gekomen. VFRDUISTERING. SOLINGFN. ;7 Maart. De loonboe'k- houder van eep groote firma te Solingen is gearresteerd wegens het verduisteren van een bedrag van 150.000 mark'. Bij een huiszoeking ten zijnen huize vond men nog 26.000 mark', die aan de firma gijn teruggegeven. De gearresteerde hééft be'kencl. De verduisteringen bleek hij reeds sedert jaren te hébben gepleegd, Het nieuwe mailschip van de N.V Rotlerdamsche LJoyd hel s.s. Ba'oeran zal Zaterdagmorgen Re brug aan de Ko ningshaven in Rotterdam passeeren op weg van de werf Feyenoord naar de Lloydkade. Ind, Stoomvaartlijnen. Insulinde, Batavia n. Rott. 6 te Mar seille. Tabanan (uitr.) 5 v. Suez. Tjerimai (thuisr.) 6 v. Colombo. P. C. Hooft (uitr.) 6 te Genua. J. P. Coen, Batavia n. Amst. 8 (6 v.m. te IJmuiden cn [10 v.m.) te Amst. verw Sibajak 6 v. Rotterdam n, Batavia 14 u. 25 in zee. Stoomvaartlijnen op N. Amerika. Leerdam, Rott. n. N.-Orleans via Ant werpen p. 6 Vlissingen. Statendam 4 v. N.-York te Barbados. Wielrennen. Van KempenBuschenhagen hebben de Berlijnsche zesdaagsche gewonnen Van Kempen heeft thans 16 'keeren in een zesdaagsche gezegevierd. BELANGRIJKE INBRAAK. Dins dagnacht is Ingebroken in den engroshan- del voor optiek en fotografie van de fa. R. aan den Steiger te Rotterdam. Een nachtwaker van den particulieren, machtveiligheklsdienst ontdekte bij zijn rondgang, dat de buitendeur was open gebroken. Hij waarschuwde de politie terstond, die een onderzoék insteldé. Verschillende kasten en laden waren opengebroken en een groote partij len zen en andere optische instrumenten, be nevens verschillende foto-camera's wa ren verdwenen. Bovendien bleek uit 'n opengebroken cylinderbureau een be drag - an meer dan 1200 aan bankbiljet ten en specie te zijn gestolen. De waarde der gestolen goederen be draagt zeker een paar duizend gulden. Uit verschillende omstandigheden valt cp te maken, dat de inbreker of inbrekers zich hebben laten insluiten en daarna rustig hun slag hebben geslagen. Na nun slag te hebben geslagen hebben de inbre kers van den binnenkant uit liet slot van de buitendeur, die op een zijgang uit kwam, geforceerd en zijn zoo weer op het Stoger gekomen. WANDELING VAN ZES DAGEN. De 60-jarige heer P.M. van Wijk, di recteur der Borstelfabriek ,,De Arend" te Hoorn, is, naar „Het Volk" meldt, een wandeling aangevangen van Hoorn naar Vlissingen, welke hij zal doen in 6 dagen. Den eersten dag liep hij reeds de route HoornAmsterdam, den tweeden AmsterdamWoerden, den derden WoerdenGorinchem enz. (45 K.M.) ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GE NEESKUNST. Door de politie te Roo sendaal is aangehouden een persoon uit Rotterdam verdacht van het onbe voegd uitoefenen der geneeskunst. Al sedert eenige weken hield verdach te wekelijks in ee i café zitting voor *het ontvangjen van cliënten, van welke gele genheid door verscheidene slachtoffers gebruik' werd gemaakt. Bij onderzoek is gebleken, dat de man die van beroep glasslijper, coupeur en koopman in ongeregelde goederen is, zich uitgaf voor „directeur van de homoeopa thischc en kruidenkundige inrichting, an nex scheikundig1 en urologisch laborato rium", gevestigd aan de Boezemlaan le Rotterdam. Reeds een dertig-tal inwoners van Roo sendaal en om,geving was met den man in relatie getreden en had al zekere be dragen geofferd voor „geneesmiddelen." NOODLOTTIGE ONTVLUCHTING Een ongeveer i6-jarigé jongen, te Amsterdam woonachtig, die ais „re- geeringspupil" in een gesticht -bij Utrecht was ondergebracht, was weggeloopen, meldt „Hei Volk". De jongen werd in de hoofdstad opgespoord en zou nu onder geleide van een agent der kinderpolitie naar het gesticht worden teruggebracht Tusschen Nieuwersluis en Utrecht vroeg hij zijn begeleider verlof, naar de W.C. te mogen gaain. Daar de jongen vol komen rustjg was, liet de agent hem gaan. De jongen kwam echter niet terug Bij onderzoek bleek, dat hij zich door een raampje had gewerkt en naar buiten was geklommen. In Utrecht werd de vermissing gerapporteerd en kort daarna kwam het bericht bitfnen, dat op de spoorlijn, dicht bij Utrecht, het lijk van den knaap gevonden was. Hij was door denzelfden trein overreden én op slag gedood. Ongelukken. Dinsdagavond is te Heer bij Maas tricht de 20-jarige G. v. G., die in carnavalsstemming eenigszir.s beneveld (Ingez. Med.j was onder een tram geraakt en over een afstand vam 50 M. meegesleurd. Hij was vrijwel op slag dood. Op den rijksstraatweg Marssum—Beet gum is de 40-jarige P. S. uit Beet gum door een auto overreden, met do ode lijk gevolg Donderdag moest een luxe auto van de familie B. uit Breda, waarin mevr. B„ haar zoontje en een d:enstmeiye{ waren gezeten dicht bij Roosendaal een boerenwagen passeeren. Daar d© 'Weg- ter plaatse zeer glad was, slipte de auto. Mevr. B., die den auto bestuurde, remde isterk, doch kon 'niet verhinderen, dal de wagen van den weg gleed en io een •sloot terecht kwam. Vam de inzittenden liep het dienstmeisje ernstige verwondin gen op. Het zoontje van mevr. B. kreeg eenig letsel aan de handen. Mevr. B.zelf bleef ongedeerd. De auto werd zwaar oeischadigd. BRUTALE OPLICHTERS. Een groot juwelier te Rome werd in zijn winkel in hechtenis genomen door een kapitein en een onderofficier van de ka- ra-biniers, die meteen een 'flinke hoe veelheid juweelen meenamen. Mem nam plaats in een Taxi om naar het bureau van politie te rijden. Voor het wegrijden stonden echter de karabiniers den juwe- jrcr goedgunstig toe zijn familie te waar schuwen. Toen de man dit gedaan had en terugkeerde, waren de dienaren van 't gezag -geweken. De juwelier begon lont te ruiken en snelde naar het politiebu reau, waar hem inderdaad bleek, dat hij 'slachtoffer was geworden van een paar brutale dieven. Zij' hebben den juwelier iyoor een waarde van meer dan twee millioen lire bestolen. GELUKKIGE REDDING. De 137 visschers, die negen dagen op een ijs schots in de Kaspische Zee heb ben rondgedreven, zijn met hun 135 paarden gered. Na lang zoeken werden de slachtoffers door een vlieger gevon den, die onmiddellijk terugkeerde om hulp te halen. Allen werden behouden aan boord van schepen opgepikt. SCHILDERIJENDIEF GEPAKT. Donderdag is de schilderijendief G. A. D., die onlangs in Zwitserland, Duitschland, België en Nederland aan het werk is ge- Igeweest, te Brussel gearresteerd. Hij bleek in het bezit te zijn van een. va-lsch paspoort op naam van Mau rice de Saint Croix D., die bekentenissen zou hebben afgelegd, is 33 jaar oud en te Montevideo geboren. Hij; isvoor- loopig in de gevangenis te Sint Gilles te iBrussel opgesloten. „Meneer, zou U meschien wat vérder wille rije? U bint precies in ons straf- .schop-gebied," 1 (London Opinion). Door notaris W. -Hioolen werd Don derdag in het openbaar verkocht in „Mercurius" een huis en erf. aan de Boogardstraat D 60 alhier, groot 80 centiaren. Opgehouden. Donderdag werd door B. en \V. :van Oostkapelle in het openbaar .aanbesteed het vervoer van 20.000 straatklinkers van Middelburg naar den Aiagtekerkschen weg. Ingeschreven werd door A. Boone voor f 3.90, A. de Kam, f 3.40. A. Sturm f 2.95 alles per duizend. Aan laatstge noemde gegund. Von Tirpitz f Zooals wij gisteren meldden, is groot admiraal Von Tirpitz, in den ouderdom van 81 jaar, in het sanatorium Eben- hausen in het Isardal overleden. Alfred Friedrich von Tirpitz was op 11 Maart 1849 te Küstrin geboren als zoon van een rechter. Op 16-jarigen leef tijd koos hij de militaire loopbaan en werd als adelborst bij de Pruisische ma rine ingeschreven. In 1897 was hij inmiddels benoemd

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 2