OVER DE GEHEELE WERELD TELEFUNKE L. J. VAK 'T WESTENOE, wordt „TELEFUNKEN" als het kenmerk der hoogste kwaliteit beschouwd. Laat II dus vooral TELEFUNKEN demonstreeren. TELEFUNKEN SERVICE MIDDELBURG NIEUWS UIT BELGIE. vertrekt ook des winters zal loopen. Voorts werden onderscheidene stuk ken behandeld. Lagere Landbouwscholen: Naar aanleiding van een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw zal evenals verleden jaar de aandacht gevestigd worden op de wenschelijkheid om te Haamstede een lagere tuinbouwschool en/of te Zierikzee een lagere landbouwschool te stichten. Veilingen: Naar aanleiding van 'n verslag van de vergadering der provinciale commissie voor de veilingen werd besloten om t. z t. het veilen van. landbouwproducten in nadere studie te nemen. Tentoonstelling Antwerpen: Hoewel de toezegging van de re geering om maximaal 25000 beschik baar te stellen voor inzendingen op deze wereldtentoonstelling op prijs wordt ge steld, achtte men dit bedrag veel te wei nig om te komen tot een goed opgezet ten inzending van den Nederlandschen landbouw. Om mede te doen aan de z.g. tijdelijke inzendingen zal slechts dan ge- wenscht zijn, wanneer de nationale or ganisaties niet inzenden. Gevreesd wordt dat deze kleine inzendingen geen beeld zullen geven van de beteekenis van den Nederlandschen landbouw. Accijns op vleesch: Instemming wordt betuigd met de eventueel hernieuwde actie om te komen tot afschaffing van de accijns op vleesch eventueel met handhaving van de fiscale invoerrechten op buitenlandsch vleesch, Verder zal worden nagegaan hoe hoog dc slachttarieven bij de in onze provin cie zich bevindende abattoirs zijn. Een verslag van een vergadering in Oen Haag, betreffende de deelneming van de regeering in de Thermochemische fabrieken werd verwezen naar de be staande commissie. Besloten werd voor de uitgaven van een standaardwerk over den Nederland schen landbouw 50 beschikbaar te stel len. Instemming werd betuigd met het voornemen van het K. N. L. C. om een studie te maken van den afzet van land bouwproducten. Voor kennisgeving werd aangenomen de mededeeling over de voorbereiding van de uitvoercontróle op uien. Instemming werd betuigd met een schrijven van het Drentsch Landbouw Genootschap om de gelegenheid te ope nen dat de leeraressen in landbouwhuis- houdkunde zich ook kunnen bekwamen voor de landbouwkunde. Nog werden voor kennisgeving aange nomen, een schrijven over het handels verdrag met Roemenië, proeven omtrent brouwgerst en het voorloopig verslag der pachtwetten. T elefoontarie ven In verband met een schrijven over een onderzoek van de werking van het ge- sprekkentarief werd de wenschelijkheid betoogd, dat ook een onderzoek zal worden ingesteld naar de werking van de verlaging de; interlocaie tarieven. Naar aanleiding van enkel» ingeko men brieven over het terugvorderen van teveel geplakte rentezegels wordt beslo ten een en ander in handen te stellen van het K. N. L. C. Internationaal Geitencongres: Besloten wordt lid te worden van dit congres, hetwelk te Antwerpen in 1930 zal gehouden worden. Stroocartonfabricage: Op een desbetreffende vraag van de Noordbrabantsche Mij. van Landbouw wordt besloten een lid aan te wijzen in een Commissie welke naar de mogelijk heid van een stroocartonindustrie in het Zuiden tfan het land een onderzok zal in stellen. Als zoodanig wordt de secretaris benoemd. Prov. Landbouwtentoonstelling 1931: De hoofdbestuursleden blijken zich te hebben vereenigd met het voorstel van het Dag. Bestuur deze tentoonstelling niet te doen doorgaan. Afzet van aardappelen: Ter bestudeering van de vraag hoe de afzet kan worden bevorderd, wordt deze zaak in handen gesteld van de heeren Leenhouts, Van de Zande en de secre- (aris. Beslöten wordt behalve koopbriefjes voor aardappelen ook dergelijke briefjes voor den verkoop van granen beschik baar te stellen. Vacature Voorzitter K. N. L. C.: Besloten wordt den heer J. L. Nijsingh te De Wijk candidaat te stellen. Wegverharding: Aan het K. N. L. C. zal op een desbe treffend verzoek medegedeeld worden dat keiplaveisel van Zweedsch graniet, beter wordt geacht dan asphaltbeton. Besloten wordt anhaesie te betuigen aan een schrijven van de Hollandsche Mij. van Landbouw, gericht tot het K. N. L. C. waarbij meerdere t. a. v. het in ventariseeren van oogstproducten wordt bepleit én tevens in overweging wordt gegeven aan de gemeenten te verzoe ken voor het hieraan verbonden werk cenige vergoeding toe te kennen. Na behandeling van enkele zaken van meer ondergeschikten aard volgt sluiting. De Provinciale Hengstenkeuring, De volledige uitslag van de gisteren te Goes gehouden centrale hengstenkeu ring voor Zeeland is als volgt: Categorie I. (Hengsten, kleine maat, geboren in 1927) le pr. Gascon d'Ahea, eigenaar Gebr. Aernaudts, Sluis; 2e pr. Anton, eig, P. de Milliano te Oost- burg; 3e pr. Suiveur de Bonzar, eig, G. Buysse te Biervliet; 4e pr. Rayon de Wil- Brochures over Telefunkenlampen, luidsprekers en radio toestellen, alsmede lijst der Telefunken-Service-Stations, alwaar de toestellen uitsluitend verkrijgbaar zijn, worden gaarne toegezonden door Vcrt. door Siemens Halskc A.G. Huygensp. 38-39, DEN HAAG Korte Gortw at 343. Telefoon 387. son, eig. Ph. J. van Dixhoorn te Axel. Categorie II. (Hengsten, groote maat, geboren in 1927) le pr. Certain van Lamswaarde, eig. E. C. Fassaert te Lams- waarde-Hontenisse; 2e pr. Dorus, eig. J. C. de Hullu Pz. te Schoondijke; 3e pr. Baldad, eig. E. Cleiren te Clinge; 4e pr. Fair II, eig. Gebr. Aernaudts te Sluis; 5e pr. Florisson de Fair, eig. Gebr. Aer naudts te Sluis; 6e pr. Albion, eig. P. J. Lannoye te Aardenburg; 7e pr. Bour geois van Luntershoek, eig. C, de Feyter te Boschkapelle; 8e pr. Jupiter, eig. G. Buysse te Biervliet; 9e pr. Cavalier de Fair, eig. Gebr. Aernaudts te Sluis; 10e pr. Charlie, eig. Wed. C. A. Anthonisse te Hulst; 11e pr. Papini, eig. Jac. de Feyter Cz. te Boschkapelle. Categorie V, (Hengsten, klei ne maat, geboren in 1925 en 1924) le pr. Bailly de Laboureur, eig. J. B. Koppejan te Zoutelande; 2e pr. Diamant d'Ahea, eig. Gebr. Aernaudts te Sluis; 3e pr. Ha rold, eig. R. Sturm te IJzendijke; 4e pr. Bristol, eig. P. A. Verdurmen te Kloos- terzande; 5e pr. Janus, eig. Gebr. Ver donk te Nieuwdorp; 6e Fuocco, eig. R. Sturm te IJzendijke. Categorie VI. (Hengsten, groo te maat, geboren in 1925 en 1924) le pr. Mon Gros de Mon Souhait, eig. Gebr. de Waal te Ossenisse; 2e pr. Immo, eig. J. Q. C. Lenshoek te Kloetinge; 3e pr. Espoir de Grand Coron, eig. H. V. És- perance te Schoondijke; 4e pr. Avenir d'Aardenburg, eig. P. J. Lannoye te Aar denburg; 5e pr. Odon, eig. Gebr. Wage naar te Kloetinge; 6e George de Veer- hoek. eig. R. Sturm te IJzendijke; 7e Franszoon, eig. B. J. Boeding te Stop peldijk; 8e pr. Iman, eig. van 't West einde en Vermue te Nieuwdorp; 9e pr. Empereur d'Ahea, eig. H. V. Kh oster- zande. Categorie III. (Hengsten gebo ren in 1926, kleine maat), le pr. Herseur II de Cognebeau, eig. H. V. Stoppeldijk; 2e pr. Alban de Fair, eig. J. de Putter te Axel en C. de Feyter te Boschkapelle; 3e pr. Rippolyte, eig. G. Buysse te Bier vliet; 4e pr. Franco, eig. B, J. Boeding te Stoppeldijk; 5e pr. Leopold de Water, eig. F. C. Dieleman te Waterlandkerkje; 6e pr. Claron de Wilson, eig. G. Buysse te Biervliet; 7e pr. Joubert de Labou reur, eig. K. Wijna te Axel. Categorie IV. (Hengsten, gebo ren in 1926, groote maat) le pr. Mars, eig. G. Buysse te Biervliet; 2e pr. Comte de Water, eig. F. C. Dieleman te Water landkerkje; 3e pr. Martin van Lunters hoek, eig. Van 't Westeinde en Vermue te Nieuwdorp; 4e pr. Frits, eig. J. F. Verstraaten te Graauw; 5e pr. Edison van Wilson, eig. Van 't West'einde en Vermue. Categorie VII. (Hengsten, ge boren in 1923 of ouder, kleine maat), le pr. Mascotte d'IJzendijke, eig. Wed. C. B. Temmerman-Bonte te IJzendijke; 2e pr. Kuno, eig. H. V. Oudelande; 3e pr. Cesar van 't Paviljoen, eig. H, V. „Ons Belang" te Eikerzee; 4e pr. David d'Hulst, eig. Gebr. Michielsen de Decke- re te Hulst; 5e pr. Moustache, eig. A. de Koek te Kuitaart; 6e pr. Frans, eig. J. Stallaert te Lamswaarde; 7e pr. Abbé, eig. H. V. Biezelinge-Waarde. Categorie VIIII. (Hengsten, ge boren in 1923 of ouder, groote maat), le pr. Adriaan, eig. Gebr. d'Hoore te Sluis; 2e pr. Hubert, eig. D. Ferket te Stoppel dijk; 3e Carnaval d'Ahea, eig. H. V. „De Toekomst", te Axel; 4e pr. Faintan, eig. G. Buysse te Biervliet; 5e Wilson eig. J. Q. C. Lenshoek te Kloetinge; 6e. Burrhus d'Ahea, eig. H. V., Stavenisse e. o.; 7e. Bonzar de Fantan, eig. G. Buys se te Biervliet. Kampioen werd Mascotte d IJzendijke, eig. Wed. C. B. Temmerman-Bonte te IJzendijke. Jonge witkiel: ,,Gaat U zitten me vrouw. De trein vertrekt!" ,,0, maar ik moet eerst mijn dochter een kus geven." Witkiel: ,,Dat zal ik wel voor U doen, mevrouw." (Passing Show.) BRUTALE OPLICHTING. - Dezer da gen vervoegde zich bij mevr. dc wed. K. te Ouderkerk ad. Am s lel 'n naar schatting 18-jarig persoon,, die haar verzocht een bedrag van 1' 25 le willen medegeven voor haar zoon die op een 'bankierskantoor le Amsterdam werkzaam is Mevr. K., die zulks verdacht voor kwam, vroeg den jongeling of hij hier voor geen briefje had medegekïegen, waarop lnj antwoordde, dat zulks wel in het: vernemen van haar zoon ge, legen had, maar hij hiervoor geen gele genheid meer had. aangezien het op hel kantoor juist druk was. Het bedrag was het doen van betalingen, had vergeten geld mede le K. gaf hierna aan het ver- noodig voor waarvoor hij nemen. Mevr zoek' gevolg. Toen de zoon thuis kwam, bleek deze van een dergelijke opdracht niets te we ten. SCHILDFRIJ GESTOLEN. - De Brus- selsche correspondent der Maasb. meldt: Uit V e r v i e r s wordt gemeld, dat men uit het stedelijk museum aldaar een .schilderij heeft ontvreemd, voorstellen de een gewond man,, die door een land schap strompelI en dat aan David Te- niers wordt toegeschreven. Men beschikt momenteel over geen enkfele aanduiding 'omtrent den dader 'van dezen diefstal. DOOR AUTO GEGREPEN. Te Zuid Scha r w'o u d c waren enkele kin deren aan het spelen achter 'n stil- stanndon auto. toen op het oogenblilq dat een vrachtauto den au/lo passeer de het 5-jarige zoontje van den heer C. B. de straat wilde oversteken. Hejti igevolg was dat het knaapje onderden wacht auto geraakte. liet ventje is aan d© gevolgen overleden. TREINAANSLAG DOOR KINDEREN. Naar uit Weimar gisteren werd ge meld ,is te Bad Suiza in Thüringen door 'kinderen oen aanslag op den spoor weg gepleegd. Zij hadden een groote ijzeren staaf op de rails gelegd en die bovendien met steenen bezwaard. Een lorrie, die dc lijn controleerde, ont spoorde, doordien men de hindernis niet tijdig bemerkte. De inziüenden werden uit dc lorrie geslingerd en licht gewond. Een reizigers hein, die kort daarop pas seerde, kon nog tijdig tol stoppen wor den gebracht. Van onzen bijzonderen correspondent. De vernederlandsching van de Gentsche universiteit. Alge- meene vermoeidheid ea toch hevige striid. Om een losgeld. Waalsche mentaliteit. Het Belgische parlement heeft nauwe lijks enkele zittingen gewijd aan het zoo eenvoudige en toch zoo ingewikkelde vraagstuk van de vervlaamsching der Gentsche universiteit, of men komt eens te meer tot de ontdekking, welke ver warde begrippen in zeker opzicht heer- schen in dit land. De kwestie is van meer belang dan om 't even welk ander probleem dat op 't oogenblik wordt gesteld, Het gaat hier immers om een maatregel die, ondanks zijn administratief karakter, een gewich tige politieke beteekenis heeft, omdat hij den nieuwen tijd moet inluiden waarin het leven van den Staat op een gansch andere basis zal moeten ingericht wor den. Een tiid waarin de twee volken, die den Staat vormen, op gelijkwaardige wij ze behandeld, ook over dezelfde mid delen zullen beschikken, niet alleen om zich te ontwikkelen en dus een hoog be schavingspeil te bereiken dat hun eigen persoonlijkheid niet aantast, maar ook om de volwaardige positie in te nemen die elk toekomt. De premier Jaspar heeft gewild dat de regeering zelf een ontwerp op de ver vlaamsching van de universiteit zou in dienen. De hervorming moest, volgens hem en volgens de vele Vlaamschgezinde volksvertegenwoordigers die zijn re geering steunen een gezagsmaatre- gel zijn, die dan een rechtsherstel is voor de Vlamingen, eenigszins romantisch als geschenk aangeboden ter gelegenheid van het eeuwfeest van Bel gië waaraan men waarschijnlijk ech ter niet zou hebben gedacht zonder de veelbeteekenende Vlaamsche overwin ning bij de verkiezingen. De belofte van den Koning, in zijn eerste Troonrede, na den oorlog, van feitelijke en rechtelijke gelijkheid, moest door zijn minister wor den ingelost. Over het principe is men heen. De vij anden van de vernederlandsching der universiteit hebben de hoop opgegeven clat zij deze nog zullen kunnen beletten. Er is in de Kamer, een meerderheid voor te vinden. Maar zij willen hun voorrech ten want dat is tenslotte de inzet van heel het debat duur verkoopen. En de strijd gaat nu over den prijs, legenover een prachtige bewijsvoering als van dr. Frans van Cauwelaert, bur gemeester van Antwerpen, over de waar de van onze taal voor de verwerving an beschaving en geestelijken rijkdom durven zij nu niet meer uitpakken met geringschattende benamingen. Wij willen wel toestemmen in de ver nederlandsching van de Gentsche univer siteit, zoo zeggen de woordvoerders van de Walen en franskiljons, maar dan moet ge ons waarborgen geven voor de min derheden in het Vlaamsche land en spe ciaal voor het lager- en het middelbaar onderwijs. De bedoeling is hiervan: in een wet tekst officieel te zien vastleggen, dat Vlaanderen qls een tweeledig land moet worden beschouwd, waar het Fransch en het Vlaamsch of Nederlandsch precies dezelfde rechten hebben. Dat zou de los prijs moeten zijn. Dit kunnen de Vlamin gen niet aanvaarden, omdat het in strijd is met de waarheid, welke zelfs door onbetrouwbare statistieken niet kan worden geloochend. Heel hun politiek zou er door getorpedeerd worden. En 't opzet is duidelijk wanneer de Vlamingen op hun beurt uitpakken met den tegen- eisch: goed, maar dan moet ook weder- keerig worden gezorgd voor de minder heden in Wallonië, de veel talrijker Vlaamsche minderheden -van Vlaam sche arbeiders, die zich in Wal lonië hebben gevestigd en waarvoor een onderwijs in eigen taal moet worden ingericht. Daar hebben de Walen geen ooren naar. De heer van Cauwelaert heeft er in een pathetische rede op gewezen, dat het oogenblik slecht is gekozen om een los geld te eischen. Hij verklaarde, dat geen losgeld kan worden betaald voor iets dat een recht is. En een afgevaardigde voeg de er bij, dat het tijd werd: het is vijf mi nuten vóór twaalf. Zco is het probleem nu gesteld. De vervlaamsching komt er ongetwijfeld. Maar het is de vraag, of de parlementai re strijd over wat er in ruil voor moet worden betaald, in het voordeel van de Vlamingen zal kunnen worden uitgevoch- tf iets waarop, naar alles schijnt aan te wijzen, veel kans bestaat. Eleclr. Drukkerij G. \V. DEN BOER, Middelburg

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 6