H DEOUDE THOMAS >AG Ma; Z.g. van d« PROVINCIALE ZEEUWSCHE van KERKNIEUWS LANDBOUW 555 >er stak p. ons 3 er ons jetajkeg. jtebrood, en S«i- ïakkertj Borg. at I 27* cent cent ïasche of dag- rspeende koop. Reeweg SLA ons s t e e r s p. stuk els geviele t bij zijn Oostkant. ns. itterda» 8.- i' 8.- Woenia Igens os» gevaren, te: :rneming VOS. Tweede bl&d 28 Febr. 1930 m. 50 ZEELAND» Coöp. Suikerfabriek „Zeeland", (Donderdagmiddag kwamen op uitnoo- ■digihg van de heeren Van Arenthals, Van Heel en D. \V. Limdenbergh op de hovenzaal van de Eendracht te Middel burg. ongeveer 100 der op Walcheren (woonachtige leden va'h de Coöperatieve Beetiworlelsuikerfabriek Zeeland bijeen teneinde den toestand te bespreken', die na de vergadering van Dinsdag j.l. te Roosendaal is ontslaan. De heer v. Aren th als vroeg toe- istemming deze bijeenkomst te leiden, wat werd goedgevonden. Spr. heette (daarop allen welkom en zeide, dat de heer Limdenbergh verhinderd was aan wezig ie zijn. Men wilde vergaderen zonder bestuursleden der coöperatie en da kaars openlijk en niet onder de ko renmaat plaatsen, wat ook blijkt uit het nu wel aanweziig zijn van de pers. Spr. meent, dat het bestuur tegenover de) commissie uit de leden min of meer geheimzinnig heeft gedaan. De commis sie heeft nimmer geweten, dat het be stuursvoorstel zou komen, voor dat ieder der leden een convocatie thuis kreeg. Toen de stemming te Roosendaal aan de orde kwam, viel het spr. op ,dat in het begin geen enkele der bestuursleden zijn stem uitbracht en toen hij buiten de zaal met den directeur liep te praten, heeft hij aan daar komende bestuursleden daarnaar gevraagd, maar deze zeiden er (niets van te weten. Het doet vreemd aan, dat zelfs bestuursleden als de hee ren Caslel en Franse tegen het voorstel stemden. Spr. komt tot de conclusie, dat men 'de zaak. op de tangle baan wil .«.-n ui ven, dit staat bij hem vasit. De voorzitter heeft op een vraag van ,spr. gezegd, dat hij ook nog wel iets an ders te doen heeft, doch spr. heeft (geantwoord, dat de voorzitter en de be stuursleden zich nu geheel moeten ge- ten aan deze zaak. Als het niet vlug gaat, komt er voor den zaaitijd geen be slissing en dan blijft de Zeeland, de Zee land. Daarom moet van Middelburg een actie uitgaan om het bestuur tot aanpak ken aan te zetten. Men mag niet vergie ten, dat er 280 stemmen niet zijn uit gebracht, omdat de vergadering te lang «duurde en velen weggingen. Op een opmerking, dat de leider der vergadering niet kan weten, dat het bestuur niet op zal schieten, zegt deze dat één maand spoedig om is, en. vioq^t daaraan toe, dat hij gehoord heeft, dal de andere fabrieken met groote boetes worden bedreigd als zij nog weer en bloc de bieten van de Zeeland zouden willen koopen. De heer v. Heel meent, dat de le^ den in deze het bestuur moeten vborf pijn en moeten vragen een voorstel tol Verhooging van het minimum te doen. Volgens den directeur moeten er 175 millioen K.G. bieten geleverd worden om de fabriek rendabel te doen werken, maar dat beleekend 35.000 K.G. per aan deel en men spreekt nu nog maar vlanl een verhooging van 15.000 tot 25.000. Als men niet voldoende kan leveren, idan is de eentge weg liquiideeren. door: ANNY VON PANKUYS, 35 ,;Maar mijnheer Stern, zoo'n haast had dat niet", was mevrouw Berner's ant woord, „want 'Ongeveer weet ik toch wel hoeveel mijn man heeft nagelaten. In elk geval echter, vind ik uwe bemoei ingen heel vriendelijk." De advocaat boog en zei: „Ik' ben er pltijd voor om' mijn cliënten zoo spoedig 'fliogeiijk op de hoogte van hun zaken te brengen en wil u daarom mededeelen, dat het op de Spreebank' gedeponeerde vermogen van wijlen uw man honderd duizend mark' bedraagt." Fen schaduw van een glimlach,, meer was 't niet, trok over mevrouw Berner's /lippen ,toen zij antwoordde: „Maar mijn heer Stern, nu m'aak't u toch een fout. F_en dienaar van het recht mag zich eigenlijk nooit verspreken." De advocaat keek de vrouw in het ciepzwarte rouwgewaad verbaasd aan: „net verheugt mij, mevrouw dat mijn woorden u lichtelijk' konden doen glim lachen, maar eerlijk gezegd, begrijp ik nfet wat u bedoelt met te ze^oen dat ikl een fout maak en dat een'dienaar van het recht zich feitelijk niet mag verspreken." De heer v. Aren t ha ls meent, dat men nog dieper in het moeras geraakt als de fabriek door werkt. Men moet het bestuur vragen met spoed een vergade ring te beleggen en dan direct het voor stel. weer in stemming brengen. Spr. zou oe Vraag widen stellen oï de aanwezigen iets voelen voor verhooging van het mi nimum tot 30 of 35 duizend K.G. Verschillende der aamvezigpn voeren hierop het woord. Een lid merkt op„ dat hij voor zijn' 15000 K.G. nog pa'aajr; 5 uitbetaald kreeg en nog meer voor de pulp moest 'betalen, terwijl hij voor 18.000 K.G. op de vrije Markt 1' 16 kreeg. Een ander lid wijst er op, dat eerst na het jaar 1921—1922 wat op leving kwam, maar nu drukt een last van f 100 op ieder aandeel. De (directeur zegt wel, dat de fabriek goed werkt, maar het is hier de strijd om (dei bieten. Wat moet er gebeuren met de leden,, die niet over voldoende geld beschik ken. Nu zal nog niet één derde der le den heerscben over meer dan twee derde. De heer van A rent hals stelt nu voor telegraphisch aan hel bestuur te verzoeken weer een vergadering te 'be leggen in verband met den zaaitijd. Een lid merkt op, dat de voorzitter (ge zegd heeft, dat het bestuur zal aftre den, en men moet het daarvoor dan tijd geven. De heer v an Arenthals zegt, dat het bestuur Vrijdag j.l. toezegde eerst de motie in stemming te zullen brengen, maar na een bestuursvergadering op Dinsdagmorgen deed het dit niet. De heer van H e e 1 meent, dal als men wacht op het verkiezen van een nieuw 'bestuur hel wel Juni wordt eer er weer een beslissing kan worde'n ge nomen. Hij meent, dat op een aligemeene vergadering eerst een yoorstel in stem ming moet komen over verhooging van het minimum, dat zal zeker worden ver- (worpen en da:n kan het oude bestuurs voorstel op nieuw in stemming komen. Dit zal dan zéker ook vallen. Verschillende leden bepleiten in den geest van den heer N. van der Maa's op de algemeene vergadering, publiek ver- k'oiopcn der eigendommen. Daar tegenóver wordt er op gewezen dat dit van de leden nog; veel (méér fi- nancieele offers zou eischem. Ook worden stemmen gehoord van lien, die de kat uit den boom willeb zien en afwachten wat het bestuur zal doen. Ten slotte 'kan ook dit met onwillige honden geen hazen vangen en zal het voor de leden moeien buigen. Een min- derheidsregéering zou een unicum zijn. Men zou hoogstens een datum kunnen stellen, waar binnen vergaderd moet worden. Gevraagd wordt of het bod nog ge stand zal worden gedaan, de heer van Arenthals weet dit niet, maar gelooft 'dat de andere fabrieken niet langer door liet 'bestuur in het ootje willen worden genomen. Op een opmerking dat er nog genoeg coöperaties overblijven, zegt spr. dat Fr. Dees aandeeten van Dinteloord overnam met f 280 toe,, zoodat hij zich van de Zeeland kon Jo,s maken. Nog weer een lid meent, dat er toch vroeger een bod was van f 2 fmililioen en nu wil men alles voor f 750.000 ifer- koopen. Daarop1 antwoordt de leiden- der vergadering, dat men door Veldkamp misleid is. De commissie heeft werkelijk genoeg gedaan om' een goeden prijs te krijgen. Op een vraag van hem, blijken alle aanwezigen tegen verhooging van het mi nimum. Bij de voortgezette discussies wijst de heer van Heel er op, dat uitstel van liquidatie beteékent nog langer betalen van rente en van onderhoud der fabriek. Een der leden acht het minder ge- wenscht, dat de heer van Arenthals een schrijven aan het bestuur richt, dat eerder tegen als mede zal werken aan bespoediging. „Maar mijnheer Stern, dat is toch heel duidelijk. U vertelt mij namelijk dat mijn man honderdduizend mark heeft nagela ten." „Zeker, dat heb1 ik gezegd. „Ja, maar dat is toch niet mogelijk", mevrouw Berner's trékken versomberden zich, „dat is toch een vergissing." „Ik' 'moet u ronduit bekennen, me vrouw, dat ik' ook verwacht had een hooger 'bedrag te vernemenhij wil de doorspreken, maar mevrouw Berner viel hem in d,e rede„Welnu, indien (men u dat 'bedrag noemde, dan heeft de toank- beambte, die het telegram zond, zichver- igtst." |,Hct telegram is van den bankdirec teur zelf." „Dan werd het telegram door een te- legraafbeambte Verminkt, dat gebeurt meer." De advocaat maakte een beweging, als wilde hij zeggen: dat kan ik nauwelijks, aannemen, maar zei, dat hij voor alle ze kerheid een tweede telegram zou zen den. Tegen zeven uur des avonds, juist op het uur, waarop Zernikow 'bij1 vrouw Retter was, meldde de advocaat zich ten tweeden male aan de villa in de Al- lee.straat. Mevrouw Berner ontving hem in 'bijzijn van Else en vroeg haastig: „Niet waar, de vergissing is opgehelderd?" „Het spijt mij mevrouw, het was "he laas geen vergissing. Ïïét antwoord op mijn tweede telegram is gelijkluidend aan het eerste." „Maar dat kan niet." De woorden van de mooie wouw gingen vergezeld van een 'blik van ontzetting. „Dat is onmo De heer van Arenthals zegt dan toch mug over voldoende krachten te beschikken, doch is er niet op 'tegen, dat de heer van Heel hel doel. Spr. doet een voorstel in dien geest. Dit wordt zonder hoofdelijke stemmen aangenomen .waarbij wij enkele aanwe zigen tegen hoorden 'roepen. De 'bijeenkomst werd hierop gesloten. VLISSINGEN. Gisterenmiddag werd de omgeving van de Groote Markt opgeschrikt door een hevige ontploffing, en het b'rélcen van ruiten in een perceel tegenover het politicbureau. De eigenaar kwam op het bureau aanlyopen om hulp en verklaar de .dat de ontploffing had plaats gehad m een geheime distilleerderij, die hij dus wel op een brutale plaats had ge vestigd. Er deden zich 'bij de ontploffing geen persoonlijke ongelukken voor, doch wel konden in het perceel aanwezige vogeltjes door dat de ramen hen niet meer legen hielden de vlucht nemen. Hel gold namelijk een winkel van een vogelkoopman. WALCHEREN. O. EN W. SOUBURG. Voor een stamp volle zaal van het gebouw Rehoboth, gaf Donderdagavond het Kindcrzangkloor afdeeling van de Chr. Zangver. „Solt Deo Glrria", directeur G. do Ru. alhier een uitvoering- Het programma bevatte ditmaal een 19-lal nummertjes, die heel aardig wer den gezongen. Vooral eenige zangspeten, uitgevoerd door eenige miejsjes, onder leiding van mej. C. van Oorschot, vielen zeer in den sm'aalk van de talrijke aan'- wezigen. Een tweetal duetten werden eveneens door de nog jeugdige zangers met aandacht aangehoord. Voor de uitstekende .leiding hij de zang spelen, had mej. van Oorschot een stof felijk' 'blijk van waardeering in ontvangst te nemen. ZUID-BEVELAND, Maandag j.l, had te Goes de uit reiking plaats van den 3den Landelijken prijs van liet Gerrit Jan Thiemefonds aan den in 1929 met goed gevolg geslaag den drukkersleerling D. van de Velde, werkzaam ter drukkerij van de firma Oosterbaan Le Cointre te Goes. Bij deze gelegenheid waren behalve cle Leerl. Commissie aanwezig, de vader van den leerling, benevens een 6-tal te Goes woonachtig zijnde leerlingen. Door den voorzitter der commissie werd na een hartelijke toespraak de prijs aan den leerling uitgereikt, terwijl hij de overige leerlingen er op wees vooral hun best te doen opdat ook zij bij het doen van hun eind-examen een dergelijken prijs mogen verwerven. De vader van den leerling v. d. Velde dankte hierna voor het gesprokene. De wensen wordt uitgesproken, dat door die commissie meer dergelijke bij eenkomsten worden gehouden, welke den band tusschen leerlingen-commissie en leerlingen versterken. SCHORE. In de gisteravond gehouden vergadering van het zieken- en onder steuningsfonds „Onderlinge Hulp" alhier werd o.m. beste ten,, de vereeniging te doen blijven bestaan. De contributie wex-d tot iop de helft verlaagd. Zoodra de ziek tewet in werking zal zijn getreden, zal aan cle leden ingeval van ziekte, een kleine geldelijke bijdrage worden gege ven, als aanvulling van de uitkeering, in gevolge cle Ziektewet. Door B. en W. dezer gemeente is een bedrag van f 10 beschikbaar ge steld voor het ge oen van beloon ih-gen aan de schooljeugd, voor hel inzamelen en inleveren van nesten van den bastaard- satijn vlinder. gelijk a,an te nemen." Zenuwachtig liep ze in de 'kamer heen en weer. „Een paar weken geleden lagen er op de Sprebank nog tweemaal honderd Vijftig duizend mark'; ik las dat getal op de laatst© af rekening, die mijn man werd toegezon den." „Weel u dal zeker, mevrouw?" „Absoluut zéker", sprak zij ,en juist daarom kan de zaak niet in orde zijn. Er anoet 'bij de bank een vergissing zijn en om' die op le helderen ga .ik'jhiet tien nachttrein zelf naar Berlijn, ik wil ze kerheid hebben", haar slem begon lich telijk' te beven, .„.want met de rente van honderdduizend mark zon ik niet ver komen en wij zouden ons zeer moe ten bekrimpen." Zij lachte even. „Het kan niet zijn;- 't is onmogelijk". Zij 'begon weer door de kamer le loopen. j „Indien u een paar dagen geduld hebt, mevrouw, behoeft u die reis niet te maken, want ik kan mij dadelijk per brief toL de Spreeban'k wenden en als jie I antwoord daarop niet bevredigend ls zou ik' zelf naar Berlijn kunnen gaan. Morgen en overmorgen kan ik helaas niet wegens dringende andere zaken.'" „Laat u dal maar, mijnheer Stern, die onzekerheid kan ik niet langer verdragen. Ik moet en zal weten of er hief meer op de bank' aanwezig is." Else had tot nu gezwegen, maar thains mengde zij zich in het gesprek'. „Moe der, laat n die regeling van die zaak toch aan mijnheer Stem oyer." „Graag natuurlijk, maar je hoort zelf dat mijnheer Stern morgén en overmor gen niet kan gaan. „Wacht", viel zjj1 zich P> U D Di NC PA •A'Jf-'ff» OLi&fC C/50A/A/CA/V fïna. Mcdl SCHOUWEN-DUTVELAND. HAAMSTEDE. Woensdagavond j.l. hield cle heer H. Minkema vanwege de P.Z.F.M. in de stampvolle zaal van Ho tel Bom een lezing' over het gébruik' der electriciteit. ÏBOLEN. OUD-VOSSEMEER. Dezer dagen zijn de straatlantaarns met de petroleumlam pen opgeruimd; liet verdwijnen daarvan is een soort historische, want daardoor wordt een tijdperk afü'gesb'len van <fïfpis- verlichliiig, die indertijd natuurlijk een groote verbetering was, maar thans aan leiding gaven tot gtosser op „nachtpitten' enz. De etectrischc verlichting is van zelf nu weer cle viclorie-kraaicr, maar heel sterk zijn cle lampen, die in de lantaarns geplauts zijn nog niet, ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. I.JZENDIJKE Woensdagavond was men alhier in dikke duisternis gehuld wegens (Storing in het electriseh ldcbtnol. Waar schijnlijk een defecten kabel. n Gisterenavond sprak in de Kerk van de Ver. van Vrijz, Hervormden voor de alhier gevestigde afd van den -Ned. Pro testantenbond, mej. Tony de Ridder te Oosterbeek, over bet met den Nobelprijs bekroonde werk van Sigrid Undset „Kristin Lavransdochter", welke bijeen komst door zeer veel belangstellenden werd bijgewoond. Spr, begon met een korte levensbe schrijving van Sigrid Undset, die 20 Mei 1882 te Kalundborg in Denemarken werd geboren en een heel afwisselende jeugd heeft gekend, In 1912 trad zij in het hu welijk met den Noorschen schilder An ders Svarstad uit welk huwelijk drie kin deren werden geboren. Zij is later ge scheiden en woont tegenwoordig alleen met haar kinderen bij Lillehammer, de streek, die den lezer van Kristin La vransdochter vertrouwd is geworden. Spr, behandelde vervolgens op de meest bekende figuren uit het boek, La- vrans, de vader van Kristin is een fijne figuur. Een sterk, beheerscht mensch, streng geloovig Katholiek. Vervolgens Kristin. Het moderne in dit middeleeuwsche verhaal is, dat het psychologisch gezien en uitgewerkt is en dat Kristin gemaakt is tot een vrouw levend in een middeleeuwsche omgeving en daaraan door alle banden van conven tie en gewoonten gebonden, maar mo dern in haar strijd voor de eigen per soonlijkheid, voor het recht, haar leven te maken, zooals zij zelf wil en in den on vrede, welke deze genomen vrijheid over haar heele verdere leven brengt. Dan de jonge ridder Erlend, die blijft en ook wil blijven een groot kind, zonder eenige verantwoording. In liet huwelijk met Erlend, van wien Kristin houdt, tracht zij haar geluk te vinden, Spr. behandelt dan uitvoerig den innerlijken strijd van Kristin, Kristin leert ten slotte met dank aan- zelf in de rede. „ik ben er. Ik zal 'mijn heer Pohi verzoeken hij mjj !e komen, want hij bood mij zijn hulp aan, in dien ik die voor wat oolc noodlg mócht hebben." „iMaar Moeder, u 'kunt toch niet verlan gen, dal mijnheer Pohl alleen djaarvoor naar Scimeiclitz zal komen", bracht El- se in het midden. „Zéker zal ik dal zei de moeder 'snel, „.overigens moet hij Zaterdag waarschijn lijk' tocii voor zaken hier zijn, herinner i'k me, dus komt dat gloed uit." „Zaterdag zou vader zijn jubileum ge vierd hebben", zei het meisjje zachtjes het klonk alsof ze een snik londler- drukte. „Ook! daarvoor had mijnheer Pohl wil len komen",, vervolgde mevrouw Berner. „In elk! geval zal ik hem dadelijk schrij ven." „Doe dal mevrouw, dan zal, denk ik de zaak spoedig lot klaarheid zijn ge komen." De acivocaat ging heen en mevrouw Berner 'begaf zich naar haar 'kamfer om Ponl te schrijven. Zij legde daartoe een vel papier van groot formaat en voorzien van een brpeden rouwrand gereed. Wal ter had hiervoor gezorgd; hij beijverde zich zeer dm voorkomend jegens haar te zijn, in de stille lioop, hierdoor de (toe komstige schoonmoeder voor zich te win nen. Mevrouw Berner had beslist, dat het engagement der jongelui aanstaanden Zondag in alle stilte publiek zou worden gemaakt en het huwelijk na afloop van het jaar. dat zij in de romv zouden zjjn, kon plaats hebben. Walter had hiermede nemen wat Erlend haar geven kan en leert dit zien als een waardevol ge schenk. Tijdens een pestepidemie, offert Kristin zich op in de verpleging van "zieken en vindt zelf den dood, maar tevens de ver zoening in God. De lezing werd opgeluisterd door en kele zeer goed uitgevoerde muzieknum mers van mej. S. J. Jonk (orgel) en mej. H. Mantz (viool) Het was een mooie avond, Woensdagavond hield de Coöpe ratieve Boerenleenbank te B i g g e k e r- k e haar 10e algemeene jaarvergadering, onder leiding van den heer L. Simonse, die in verband met het 10-jarig bestaan, wees op den gestadigen groei der Bank in de afgeloopen jaren, waaruit bleek dat de Bank ter plaatse goed gewerkt heeft en het vertrouwen in ruime mate heeft gewonnen. De kassier gaf een uit gebreid overzicht, waarin het ontstaan, de ruime deelname en de goede inkom sten in het licht gesteld werden; ook 1929 was een goed jaar voor de Bank ge weest, De rekening en de balans werden goedgekeurd, waaruit bleek dat de winst bedroeg ƒ803,17, wat aan de reserve werd toegevoegd. Herkozen werden als bestuurslid de heer M, Houterman als lid van den raad van toezicht, de 'heer C. Polderman en als plaatsvervangende bestuursleden de heeren G. Wijnand en W. de Regt, Dezelfde rente blijft gehand haafd: 3.6 pCt. voor inlagen en 5 pCt. voor voorschotten. Uit alles bleek dat de Bank ook hier ter plaatse een ge waardeerde instelling is, 24 van de 127 leden waren aanwezig, die op dezen gedenkavond goed onthaald werden, Dsg. Bestuur der Z, L. M, Onder leiding van den voorzitter, mr, P. Dicleman, hield het Dag. Bestuur der Z, L. M, op 17 Februari zijne gewone maandélijksche vergadering. Na goed keuring der notulen, werden enkele me dedeelbaren gedaan betreffende: Leden Hoofdbestuur. Door den Kring West Zuid-Beveland zijn herkozen dy heeren W. Kakebeeke en D W. I indenbergh als lid en C. Zan- dee Azn. tot plv. lid en gekozen in de caca.tv.re ontstaan door het overlijden van den heer A. C. J. Notenboom, de heer L. Kranenburg als plv. lid. Door de Vereeniging van Oud-leerlin gen der R. L. W. S. zijn herkozen de heeren C. O. J, Hendrikse en A. C. Zan- dee resp. als lid en plv. lid. Aftreden Voorzitter: Wegens periodieke aftreding van den voorzitter is aan de Kringen verzocht uiterlijk 1 Maart candxdaten op te geven. Door een paar Kringen is mr. P. Diele- man wederom gecandidateerd. Spoorwegraad: Verslag van een vergadering, waarin verschillende wenschen door den verte genwoordiger van de landbouworganisa ties naar voren zijn gebracht. Voorge steld wordt om trein 3001, die 's Woens dags te 6.42 van Goes naar Vlissingen ingesLemd. Hij zou tol Zondagavond in Schneiclitz blijven, lot zoolang duurde1 zijn verlof en voortaan zou hij, dikwijls! zijn meislje komen opzoeken. Zoo was een en ander vandaag, afgesproken. In Else's hart was door het verlies van haar vader een zeer smart efljjkie wond toegebracht en elk oogenblik moest zij er aan denken, hoe veel zij in hem 'had verloren. Zij was hem zoo innig dankbaar, .dat hij haar nog met Walter had vereenigd, want ware dat niet zijn uitdrukkelijke wensen geweest, dan zou haar moeder zich er niet zoo spoedig bij hebben neergelegd. Heel' goed zag ze, hoe zwaar hel deze nu nog viel, zich in het onvermijdelijke te schikken, maar ook wist ze .dat haar moeder een hekel had aan de banbelzucht der menschep, en hoofdzakelijk daarom zou het publiek worden van het engagement reeds den 'komenden Zondag plaals hebben. Be halve de dokter wisten immers verschei dene menschen, dat er een heer in het hotel „Frankfürter Hof" logfeérde, die dagelijks de villa in. de AReestraat 'be zocht en ook' was het hekénd .geworden dat die heer reeds in Nnuheim voortdu rend in het gezelschap van de Berner's wa.s geweest. Die gravin Wendel en me vrouw von Gr: li us hadden er wel voor gezorgd haar iideress'anl nieuwtje na tuurlijk onder hel zegel van geheimhou ding - te verspreiden. Mevrouw Berner kon dus niet meer terug hel engage ment moest publiek worden gemaakt (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5