BEURSOVERZICHT EN WISSELKOERSEN. Voortomen Hier heb ik eindelijk weer die echte pepermunt, welke mijn moeder ook steeds gebruikt.'t Is de origineele rCINI PEPERMUNT a crown. ONDERWIJS Verkeerswezen, Post en Telegrafie KERKNIEUWS RECHTZAKEN LAATSTE BERICHTEN GEMENGD NIEUWS. AMSTERDAM, 28 Febr. (Slotkoers). fiet eerste getal is de slatkoers van gister, het tweede dien van heden. 6 pet. Ned. '22 1033/5—1035/s. 5 pet. Ned. '18 102—1021/4. 41/2 pet. Ned. '17 lOl-T-101. 3 pet. C. N. W. Schuld 77*/5—7,77/g. t 21/2 pet. Idem 643/5—64Vs. 5 pet. Zeeuwsche H. Bank 100y2—100a/2 4i/2 pet. Idem 98—98. A. A'dam. Bank 192—192. A. Bank Associatie 61—6l3/8. A. Kol. Bank 2171/2—213. C. N. H. MJj. 172i/2-172i/2. A. N. I. Handelsbank 154i/t. A. Rotterd. Bankver. 112s/s1121/2- A. v. Berkel Patent 158i/2-160i/2—152^154 A. Houthandel Alberts 102—102. C. Marg. Unie 329-331—329-328. A. N. Ford 262V4-260i/2. A. N Kunstzdije 107-109—106)-108. A. G. B. Philips 460-464—457-458. C. Anaconda Copper 1483/t) C. Bethlehem Steel 1011/81011/3 A. A.N.UE.M. 315 A. Borneo Sumatra H. Mij. 158—156.: A Boeton 172i/2— 172i/2-174i/2. A. Kon. Petroleum 381-3831/4—380^381. C. Shell Union 22—22i/5. A. A'dam Rubber 173-1761/4—1703/^172. A. N. Scheepv. Unie 172-173171y2473 A. Cult. Mij. d. Vorsten!. 1527/8—153. A. H. A'dam 566i/4-572-56Ö-572. A. Java Cult. Mij. 404i/2102-405, A. Deli Batavia Tabak 395-398—403-405 A. Deli Mij. 361-364—361/-366. A. Senembah Mij. 407-409—414^-416. A. Amsterd. Thee 80y2—79. A. N. I Spoor 1991/2—1973/4. C. Chicago Milwaukee 24i/2— 2 47/8. C. Union Pacific "2291/4. Prolongatie 3—3. Markt sluit flauw. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopen hagien New-York 28 Feibr. 12.123/g 59.52i/2 '"9.751/3 34.76i/2 48.13 66.771/2 '2.49!i/2 27 Febr. 12.123/s 59.52 9.753/tj 34.76 48.121/Ü 66.771/2 2.491/s 28 Februari. WEERBERICHT VAN HET K. N. M. L Barometerstanden Hoogjste 774.4 te Skagjen. Laagste 742.3 te Andanes. Thermometerstanden: 9uuir 43 gr., 12 u. 50 gr., 3 u. 49 gr. Weersverwachting. Zwakke tot matige O. tol N.-O. Wind. Nevelig' tot licht bewolkt. Droog weer. Lichte vorst des nachts. Overdag wei nig verandering in temperatuur. Zaterdag 1 Maart. Zon op 6.49; onder 5.37. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 6.07. Maan op 7.04 v.m.; onder 6.37 n.m. Laatste kwartier 8 Maart. HOOGWATER VLISSINGEN. 'aterdag 1 Maart 2.02 14.26 tondag 2 2 30 14,53 Jaandag 3 Dinsdag 4 3.02 S 15.21 3.33 15.52 fYoensdag 5 4 06 16.26 londerdag 6 4.41 17 05 tr rij dag 7 5.25 17.50 Samaliël genoemd. Zooals uit alles blijkt, was deze een ruimdenkend en verdraag zaam geleerde. Hoe nu de leerling van zulk een man een wreed vervolger van de jonge christengemeente kon worden, is een onopgelost raadsel, waarvan Wer- fel in zijn drama een zielkundige ver klaring tracht te geven. Vervolgens schil dert hij de afwijzende houding die Jood en Christen te Jeruzalem tegenover Pau- lus bij zijn eerste komst na zijne bekee ring aanneemt. Na een uitvoerige uiteen zetting van den inhoud van het drama te hebben gegeven, opperde spr. een tweetal bezwaren er tegen. Ten eerste ligt er iets stuitends in de uitbeelding van bijbelsche figuren in roman of drama, wanneer men het oogenblik van het god delijk wonder wil rationaliseeren. Maar sprekers voornaamste bezwaar gold het feit, dat de grootste figuur van Paulus in dit drama niet tot haar recht komt. De verklaring daarvan vond hij in de om keering van een woord uit Goethes Faust: ,,Gij begrijpt slechts den geest, waarop gij lijkt". VLISSINGEN- Betreffende de ontploffing men zie ook het tweede blad vernemen wij nader, dat ook de ontvanger en kom miezen der belastingen een onderzoek instelden en in den ketel nog een hoe veelheid alcohol van 80 pCt, sterkte aan troffen. De winkelier is gisteravond weer op vrije voeten gesteld. WALCHEREN, RITTHEM. Donderdagavond hield de Chr. Hist. Kiesvereeniging haar algemee- ne vergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek o.m. dat te Rit- them in 1929 het aantal stemmen op de Chr. Hist, candidaten voor de Tweede Kamer aanmerkelijk hooger was dan bij een vroegere stemming. De penning meester deed rekening en verantwoor ding van zijn gehouden geldelijk beheer. De heeren M. Hoogesteger en B. J. de Meij werden met bijna algemeene stem men als bestuurslid herkozen. Tot af gevaardigde naar de a.s. vergadering van de Kamerkringyereeniging Middelburg werd benoemd de heer M. Barentsen, Daarna hield de heer B. J. de Meij een lezing over het bestuur van ons land tij dens de Republiek. In 't bijzonder werd besproken het bestuur van Zeeland, van de steden en van het platteland, voor namelijk Ritthem, Hierop volgde een ge animeerde discussie. ZUID-BEVELAND. GOES Woensdag j.l. werd alhier een openbare bijeenkomst gehouden, ge organiseerd door de Jongeren Vredes- Actie (J. V. A.) en den Ned. Bond van Abstinen Studeerenden (N.B.A.S.), De geheele zaal van ,,De Prins van Oranje" was gevuld. Vooral de jongeren waren goed opgekomen. De heer Theo Nass de clameerde, in costuum, „Acoka", dat door de sobere maar goede voordracht diepen indruk maakte. Na de pauze sprak Ds. A. R. de Jong uit Bussum over „Kameraadschap". Spr, gaf in een boei end, geestdriftig betoog zijn gedachten weer over kameraadschap en vriend schap in de jeugdbeweging en in het le ven. hEINKENSZAND. Met ingang van 1 Maart a.s. is de tijdelijke Rijksklerk F. C, Schog tijd, alhier verplaatst naar de in spectie te Haarlem (directe belastingen). KRABBENDIJKE. De verplaatsing van den kommies le klasse J. H. Drioel alhier naar Kesteren in ingetrokken. IERSEKE. Het nieuwe brandweerbe- sluur is nu samengesteld uit de heeren \V. Poleij ,L. A. Laban, C. Kosten Czn.,. Jan de Koeijer—de Jager, brandmees ters. M. C. Ekhardt J. A. Bom, P. J. v|an) Sprundel, P. Hoogstraten, onder brand meesters. ZEEUWSGH-VLAANDEREN O, D. TERNEUZEN. Het Fransche stoom schip Yangjtse, groot 13000 ton, 'komende van Antwerpen is Donderdag alhier aan den grond geloopen. Het schip heeft sleeptoon t-assistentie gevraagd. Verschil lende sleepboioten zijn gisteren omstreeks 5 uur derwaarts vertrokken. Zoo gauw Hebt U kou gevat, lastig zijn de gevolgen. Neem steeds een paar Wybert-tabletten. (Ingez. Med.) HET BAL MASQUé VAN MEDIO, Toen wij gisteravond een kijkje gingen nemen op het jaarlijksch gemaskerc bal van Medioburgum, was het moeilijk zich voor te stellen dat het al weer een jaar geleden was. Te meer trof het daar om, dat het bestuur gesteund door een trouwe staf van medewerkers telken ja- re iets geheel nieuws weet te bedenken, ten opzichte van de aankleeding der zaal. Dit maal was er terecht maar één roep over het bereikte resultaat. De zaal was herschapen in een tuin uit den Bieder- meijertijd, en dit door een dak van pa pieren bladeren, prieeltjes met lantaarns in ouden stijl, en op het tooneel een keu rig geheel, dat deed denken aan de ach terzijde van het huis, waarbij de tuin behoorde. Alles zou aan een buitenfeest hebben doen denken, ware het niet ge weest, dat de temperatuur begrijpelijker wijze wel wat te hoog was voor een tuin bij avond. De electrische verlichting, ver zorgd door den heer Kraat, voldeed goed Desillussie blijft natuurlijk ook altijd 't aanwezig zijn van een zoo groot aantal dames en heeren in het gewoon pakje van 1930. Maar om hen gaat het niet zij zijn maar toeschouwers, het gaat om de zaal en de gemaskerden. Van deze laatsten was het aantal groot, en overtrof verre de 100. Er was ook ditmaal heel veel werk gemaakt van de ccstuums en vooral ook in het vormen van groepen was men ten zeerste geslaagd. De Biedermeijerfamilie, die op het too neel had plaats genomen, was wel het meest passend bij het geheel. Een klei nere groep in gelijksoortige costuums deed het ook goedj Een ook zeer goed geslaagde groep was de beerenleidersfamilie, die tot in alle onderdeden af was en die met haar dan senden beer nog 5 wist op te halen, voor de Vereeniging tot bezoeken der armen. Als leuk en up tot date gedacht, is ze- Worth'# (Ingez. Med.) ker nog te noemen het drietal heeren, dat hun „Soos" hadden begraven. Van de paren dienen naar voren ge bracht de propagandisten voor de A.V.- R.O., waarbij de A.V.R.O.-klok als uit stekend geslaagd moet worden genoemd, mooi waren zeker de costuums, van den Sheik en zijn haremdame, goed bedacht de vraagteekens. Een moeilijk werk is altijd een greep te doen uit de in aantal vooraanstaande „dames alleen". Toch dient het gewaagd; een vlinder kon goed voldoen, de kat was.een kat, miss Holland was ad- rem, het costuum uit 1900 typisch, en dan waren er zeker heel aardige pieret tes. Komende tot de heeren der schepping, durven wij beter van wal te steken, en hulde te brengen aan hen, die de „schil der met het bluschapparaat", de moderne huisvader, de geboorte van de 750,000ste Amsterdammer uit beelden. Voor deze categorie moet ons ook een woord van afkeuring uit de pen, Met vele bezoekers hebben wij ons afge vraagd of een bal Masqué de plaats is om een figuur als Magere Hein, het moge dan zijn bedoeld als uitbeelding van „Het spook in den nacht", te laten rond wan delen. De nabootsing moge nog zoo goed zijn geslaagd, de ontwerper had zijn krachten voor iets anders kunnen ge bruiken en het bestuur had vele bezoek sters onaangename oogenblikken kunnen besparen. De muziek was ditmaal beperkt tot het Jesayes-strijkje en tot luidsprekers in de zaal. Het was er zeker rustiger door, maar was het voor een bal Masqué niet wat t e rustig? Tot zoover wat wij meenden te moe ten neerschrijven als onze eigen indruk. Thans rest nog de uitslag der Jury, be staande uit de heeren C, W. D huy, L, Heijmans, en R. de Muijnck. Deze heeren konden te samen ten hoogste 60 punten toekennen. Van de groepen kenden zij toe den eersten prijs met 56 punten aan den groep-Biedermeijers, voorgesteld door den heer Chr. J. Mazure met mevr. de Muijnck, den heer en mevr. F. B, den Boer, den heer en mevr. J. J, Diesch en den heer en mevr P. de Vos, De tweede prijs werd met 52 behaald, door een 12 tal witte muizen,die als ech ten muisjes op handen en voeten door de zaal kropen en die werden voorgesteld door de familie Lameijn c.s. Van de paren waren de gelukkigen de „Sheik met zijn Haremdame met 44 pun ten, het waren mej, N. v. d. Dussen en de heer A. de Munck en de twee kelnerin nen uit Heck's Lunchroom, met 41 pun ten, Dit waren de dames x en ij. Van de dames alleen, waren de geluk kige de Pierette no. 15 voorgesteld door mej. J. Druyve met 56 punten; de Spaan- sche voorgesteld door mej, G, Goossens met 53 en „de Kat" voorgesteld door mej. A. de Lege, Vlissingen, met 51 pun ten. Van de heeren behaalde den eersten prijs de keurige generaal „Koetepof" met 54 punten, het was de heer J. van Dort, den tweeden prijs het Spook van de Opera met 52 punten,dit was de heer T. C. Stam, derde prijs de Cowbom, de heer J. Pots, met 50 punten. De prijsuitdeeling had plaats door den heer De Muijnck, namens de jury, waar na de heer Mazure als voorzitter van „Medio" dank bracht aan de jury voor haar arbeid. De minister van financiën brengt ter 'kennis van belanghebbenden, dat het vergelijkend examen voor surnumerair der directe belastingen, invoerrechten em accijnzen in het jaar 1930 niet zal wor den gehouden. 1 Bij Kion. besluit van 26 Febr. is) aan dr. J. F. van Bemmelen, op zGjh verzoek, met ingang van 15 Sept., eervol ontslag verleend als gewoon hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, met dankbetuiging voor de belangrijke, in die betrekking bewezen diensten. Ind, Stoomvaartlijnen. Indrapoera (thuisreis) 27 te R'dam. P. C. Hooft (uitreis) 27 v. Southamp- 1|on. t Johan de Witt (uitreis) 26 v. Sabaog. Heden viert de nestor der Utrecht- sche Ned. Herv. predikanten, ds. H. H. Barger, zijn gouden ambtsjubileum., Ds. Barger werd 1 Mei 1855 te Vree land geboren. Op 29 Febr. 1880 werd hij te Ker'k'werve in het predikambt bevestigd- Ds. Barger stond achtereen volgens te Leusden, Vlaardingen, BL'je- mendaal en kwam 2 Oct. 1898 in .Utrecht. Vrijdagavond zal hij gehuldigd worden; Zondagochtend hoopt hij een gedachtenisrede te houden. De zaak Lïebermann. Het gerechtshof te Amsterdam heeft heden arrest gewezen in de strafzaak tegen S. Lie'bermann, die in hooger be roep had terecht gestaan wegens het gebeurde met de Veendammer Hypo theekbank, terzake waarvan hij door "de rechtbank was veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. Het Hof wees eerst In terlocutoir vonnis waarbij het onderzoek heropend werd en voorlezing gelast werd van een afschrift van een brief van den minister van Buitenlandsche Zaken van Finland betreffende gronden van Lie- bermann's uitlevering aan de Nederland sche justitie. Nadat deze voorlezing was geschied, ging het Hof eenige oog|en- blikken in Raadkamer. Daarna volgde de uitspraak. Lie'bermann werd in het arrest van het Hof, waarvan de voorlezing ruim 25 minuten in beslag nam, alleen schuldig verklaard aan het medeplegen van be- driegelijke bankbreuk in verband met de ioYereenkomst en deswege mèt vernieti ging van het vonnis van de Amsterdam- sche rechtbank, veroordeeld tot twee gaar gevangenisstraf, met aftrek' van één jaar voornoopige hechtenis. Van het ge heele overige gedeelte wérd L. vrij ge sproken. Geslaagd voor derden stuurman de heeren G. H. Bruin en P. J. Lieuwcml betden leerlingen van de De Ruyter- 4school te Vlissingen. Mej. C. Lampers te Vlissingen onderwijzeres in de nuttige liandwcrktein ent kweekelinge met acte te Riitthem is tegen 1 Mei a.s. benoemd tot onderwij zeres aan de Chr. school te Staphorst. Benoemd met ingang van 1 Juni tot onderwijzeres aan de Chr. M.U.L.O. school voor Meisjes te Rotterdam (Van Oldenbarneveltstr.) nvej. E. M. Spoor maker, onderwijzeres aan de Chr. U.L.O.' /school te Goes. DE ZEELAND. Het bestuur der Goöperatieve Beet- ■wor te Ifs ui ker 1 a brick Zeeland besloot in zijn heden gehouden vergadering de io 'den in de gelegenheid te stellen om zich door een referendum uit te spréken 'voor of legen vaststelling van een ver plicht minimum bedrag van 25.000 K.G. bieten per aandeel en in verband daar mede van het instellen van aaukoop- ■commissies in alle kringen teneinde daardoor tegemoet te komen aan de be zwaren van sommige leden, die geen voldoend aantal bieten kunnen verbou wen. Dit referendum behoeft slechts en kele dagen in beslag te nemen. Aan de "hand van den uitslag van ditf referendum zal het bestuur zijn houding fiepalen en kiezen tot een voorstel in bovenbedoelden zin of wel het opnieuw aan de orde stellen van het bekende voorstel tot ontbinding der vereeniging ent verkoop der fabriek. LEIDEN, 28 Febr. Geslaagd is voor le iged. arts-examen de heer C. J. Storm Zierikzee. DE GRUWELIJKE AANRANDING BIJ BENNEKOM. Hedenmorgen zijn 120 soldaten uil Ede gerequireerd om een onderzoek' in de bosschen in te stellen. Tot nu toe heeft men geen spoor van beteekfenis ge vonden. Bij de politie komen vele be richten met aanwijzingen, dat de verdach te gezien is. Al die aanwijzingen worden oonlscentieus onderzocht, doch bepaal de aanwijzingen ontbreken tot vanmiddag half één. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 28 Febr. 3 urn V.D. Op de New Yorksche beurs vermag geen verandering te brengen in de lus- telonze houding der Amsterdamsehe beurs. In de meeste afd. is de haiudfel volkomen tot stilstand gekomen. Amsterdam Rubber ging iets om dal het melden waard is. De stemming voor dit fonds was eenigszins gedrukt. Inzet voor Suikerwaarden goed prijs houdend, later een reactie. Deli-Batavia's behaalden een avance van ongeveer 10 pCt., ook Senemba s hooger. Prolongatie 3 pCt, O HET YOUNG-PLAN IN DE RIJKSDAG COMMISSIE. BERLIJN, 28 Febr. Ondanks het feit dat de Centrumfractie en de afge vaardigden der Beiersche volkspartij zich van stemming onthielden werden alle op het Youngplan betrekking hebbende wet-ontwerpen in de vereenigde Rijks dagcommissie aangenomen. De verschillende ontwerpen vonden in het algemeen een meerderheid van 5 a 6 stemmen. Het afzonderlijk formuleeren van de overeenkomst met Polen were verworpen. POGING TOT DOODSLAG D 21-jarige S. O. te 'Amersfoort en in be trekking te Soesterberg wandelde met. haar verloofde, den 23-jarigen slijper M. S. op de Heijnsiuslaan te Amersfoort. Tusschen beide ontstond twist. Het meisje had namelijk een brief ontvan gen van een vriend, die varende is. Deze brief liet zij hem lezen, die daarop zoo woedend werd, dat hij het meisje met een mes twee steken toebracht in de rechterzijde en in den arm. Het rneisjje ïs naar de woning van haar ouders ver voerd. De wonden zijn niet levensgevaar lijk. De dader is gearresteerd en heeft een bekentenis afgelegd. De man is ter beschikking van de justitie gesteld. DAMES AANGERAND, EEN VAN HEN GEDOOD. Donderdagmiddag zijn achter Bennekom de verpleeg ster mej. Boerwinkel en haar vriendin op een wandeling door een onbekende aan gerand, waarbij de vriendin van mej. B. werd gedood en mej. B. zelf gewond. Nader wordt aan de Maasb. over dit drama gemeld: Donderdagmiddag te kwart over vier uur wandelde mej. Boerwinkel, verpleeg ster te Bennekom, met haar 21-jarige vriendin mej. T. Koperberg, verpleegster te Velp, en wonende te Arnhem, op den Breukelerweg ruim een half uur afstands van Benneko m. Op den hoek van een denneboschje stond een als heer ge kleed persoon, die de meisjes aansprak en haar vervolgens aanrandde met een dolkmes. Mej. B. ontving een snede over belde handen waarop zij de vlucht nam. Zij ont moette spoedig den jachtopziener Roze- boom wien zij het gebeurde mededeelde, deze bracht haar in de woning van den arbeider Tetjer en waarschuwde dadelijk de politie te Bennekmn. Fen rijksveldwachter W. en een ge meenteveldwachter begaven zich onmid dellijk naar'"de plaats van het gebeurde, waar zij een bloedspoor ontdekten, dit volgende vonden zij spoedig het lijk van mej. K. Intusschen werd met behulp van een politiehond getracht den dader op te sporen. Er werd een man aangehouden, die echter door mej. B. niet is herkend en weder op vrije voeten is gesteld. Het lijk van mej. K. is naar het zie kenhuis te Bennekom vervoerd. Het par ket uit Arnhem werd 's avonds ver wacht. Mej. B. heeft het volgende signalement van den moordenaar kunnen opgeven: de man is pl.m. 30 jaar oud, middelmatig groot, groote blauwe oogen, draagt een versleten grijsachtig costuum zonder overjas platte boord, en vermoedelijk een dophoed. De politie in de gansche omgeving is gewaarschuwd en met haar nasporingen begonnen. Tot heden ontbreekt ieder spoor van den dader. Vanmorgen te half 8 begaven de offi cier van justitie mr. Van Rijckevorsel, de rechter-commissaris mr. H. Hannema en de politie-deskundige dr. Hesselink uit Arnhem zich in gezelschap van den in specteur van politie uit Ede opnieuw naar de plaats van het misdrijf. Opnieuw werden foto's gemaakt, en nog meer maatregelen, die kunnen leiden tot ont dekking van den dader, verricht. Eenige personen, die gisteravond in verband met deze zaakwerden aangehouden moes ten direct weer op vrije voeten worden gesteld. Te half elf was het onderzoek in het bosch nog niet geëindigd. Na het onderzoek wordt het lijk naar Arnhem vervoerd, Omtrent den giepleegden moord kwam Het Volk' nog het volgende te weten De onverlaat heeft de beide meisjes voortdurend met het driekantige mes, waarmede hij tenslotte den afschuwelij- 'kten moord bedreef, bedreigd en ze zoo gedwongen, met hem in het bosch te gaan. Daar heeft hij onder voortdurend verzet der beide vriendinnen het on gelukkige slachtoffer rvermeesterd. Haar vriendin, die voortdurend getracht heeft, hem zijn wapen te ontrukken, kon niet verhinderen, dat de snoodaard zijn wree- de daad volvoerde. Nader verneemt het blad nog, dat de politie een belooning van f 100 heeft uitgeloofd aan hem of haar, die instaat is, aanwijzingen te verschaffen, die tot de aanhoduing van den dader leiden. ERNSTIGE BRAND TE DUBBEL DAM. Donderdagavond ontstond door onbekende oorzaak brand in de boerde rij van den heer V, aan den Zuiderdijk onder de gemeente Dubbeldam, De Dorische brandweer trok er onmid dellijk heen. Tot tweemaal toe werd aan den bur gemeester van Dubbeldam gevraagd om te mogen ingrijpen. Beide keeren werd echter geweigerd en geadviseerd om -op de brandweer uit Dubbeldam te wachten. Toen deze kwam en tien minuten later water gaf, was de toestand vrijwel hope loos geworden. Er zijn afgebrand een schuur, een stal

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 2