Hiiurpei! fora Tweede blad provinciale ZEEUWSCHE binnenland kerknieuws van de van Dinsdag 25 Febr. 1930 No. 47. LANDBOUW Als Uw BRONCHITIS U overvalt, AKKE^ABDU^BQQg rlets \ABDU5IR00P-MHBm~-6e:^ LUIT.-GENERAAL G, C. E. VAN DAALEN. f Te 's-Gravenhage is Zaterdag, bijna- 67 jaar oud, overleden de gep. luitenant- (generaal G. C. E. van Daalen, oud-com mandant van het leger ini Ned.-Indië en •Oud-gouverneur van Atjeh, een van de schilterende figuren van ons Indisch officierencorps Generaal van Daalen was in 1905 den gouverneur Van der Wijek opgevolgd, toen de toestand op Atjeh weer min- (der gunstig was. De medeplichtigheid wan den ex-sultan aan de woelingen werd vastgesteld en Moehamat Dhwoit werd verbannen. Daar de aanvallen ook daarna maar niet ophielden, had in het zelfde jaar, mede in verband met in de Tweede Kamer geoefende kritiek, de in spectie-reis van Van Heutsz, die in middels gouverneur-generaal was gewor den, plaats, van welk onderzoek een aan tal voorschriften voor dei in acht te [nemen politiek het gevolg werden. Van Daalen heeft op Atjeh veel tot stand gebracht: vernietiging van de oela- ma-partij, vervanging van de oude hoof den door hun buiten Atjeh door ons op- igevoede zonen of andere familieleden, volksonderwijs tot neutraliseering van den invloed der Mohammedaansche op- ivoeding. Voorts was een bank in het leven geroepen om aan de bevolking op schappelijke voorwaarden crediet te verleenen in het belang van handel, nij verheid en landbouw. De woeker werd daarmee dtegengegaan, de welvaart ver- !hoogd. Ook werden de irrigatie en de hygiëne verbeterd. Anderen maatregelen op landbouwgebied werden getroffen om voorbeelden en voorlichting te geven aan dq bevolking. Den '4den Mei 1908 nam Van Daalen zijn ontslag. FINANCIEELE VERHOUDING TUSSCHEN RIJK EN GEMEENTEN. In een artikel, in het Februari-num- mer van „Maatschappijbelangen", onder den titel „De Gemeenten en de Per- soneele belasting", wordt er aan herin nerd, dat in het volgend jaar de nieuwe regeling van de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten in werking zal treden. Men is nu bezig aan de zeer ingewikkelde berekening van het bedrag dat iedere gemeente ingevolge de nieuwe wet uit het gemeentefonds zal ontvangen, Is dit bedrag een maal berekend, dan moet de gemeente uitmaken hoe zij het boven die uitkee- ring tot dekking van hare uitgaven be- noodigde bedrag zal vinden. Hoofdzakelijk zal het bij de gemeente lijke belastingregeling dit jaar gaan om wat gehaald moet worden uit de Per- soneele Belasting en hoeveel opcenten geheven moeten worden op de Gemeen tefondsbelasting. In een commentaar op de nieuwe wet tot regeling van de finantieele ver- hcuding hebben drs. C. v. d. Berg. ad junct-directeur der Vereeniging van Ne- derl. gemeenten en mr, H. J. D. Re vers hoofd-ambte'ares bij genoemde rtr- eeniging, aan de gemeenten den raad ge geven de tarieven van de Personeele Be lasting zoo te regelen dat er het eerste jaar geen opbrengst verloren gaat, D, w. z. dat het tarief zoo moet worden, dat daarin niet alleen de eventueel thans door de gemeenten geheven opcenten op de Personeele Belasting worden ver werkt, maar ook de provinciale opcen ten en de opcenten ten behoeve van het Leeningsfonds. Blijkt er dan later te veel aan belastingopbrengst, dan kan men al tijd nog tot verlaging overgaan. Die raad wordt in het bedoelde arti kel bestreden en betoogd, dat men daar bij geheel tegen de bedoeling der re geering ingaat. Minister De Geer toch is er steeds vanuitgegaan, dat de gemeen ten niet meer aan belasting zouden hef fen dan zij strikt noodig hebben en be lastingverlaging zouden doorvoeren evenredig aan de hoogere uitkeering, die zij ingevolge de nieuwe regeling van het Rijk ontvangen. Handhaving door de ge meenten van de opcenten op de Perso neele Belasting, nu ten behoeve van het Leeningsfonds geheven en in nog sterker mate van de provinciale opcenten die immers vervangen worden door hoogere opcenten van de prov. op Rijksinkom sten- en Vevmogensbelasting, beteekent verzwaring van belastingdruk in strijd met de bedoeling der Regeering. Het artikel eindigt met een waar schuwing aan de kringen van handel en nijverheid om waakzaam te zijn bij de herziening van het gemeentelijk belas tingstelsel, die dit jaar in alle gemeenten zal moeten plaats vinden. Laat men tij dig hierbij naar voren brengen de belan gen van handel en nijverheid, niet alleen wat betreft de Personeele Belasting, die van zoo groot belang kan zijn voor vele bedrijven en kantoren, maar ook voor de andere gemeentelijke heffingen, dooi: ANNY VON PANHUYS, 32 „Maar mijnheer de Ruyter", klonk het miateicos verbaasd, „waarom bent u zoo onvriendelijk?" „D,at is toch waarlijk niet moeilijk te raden"; toornig bliksemde het in de oogen van den Nederlander. „Ja, toen ik u onlangs bezocht, was u nok niet erg vriendelijk, omdat gij u allerlei dingen in 't hoofcl hebt 'ge haald, die heelemaal niet bestonden." Von Weiden streek met de hand langs zijn kortgeknipten 'baard. „Niet bestonden?" sloof de kleine man op en deed een paar snelle passein, „Durft u werkelijk zoo iets te beweren? Een arglistig, gemeen spel hebt u met mij gespeeld, en ik, oude domkop, liet mij door u aan den leiband nemen." „Indien u uit uw humeur bent, mijn heer de Ruyter, dan ga ik liever "heen" von Weiden wilde opstaan. Blijf zitten", klonk de Ruyter's stem als het verre rollen van den donder, eerst zult u vernemen, dat ik precies weet, welk een nette imeneér u bént." Ver. van Vrijzinnige Hervormden te Middelburg, De Vereeniging van Vrijzinnige Her vormden hield alhier haar jaarverga dering in haar gebouw in de St. Pieter straat welke vergadering goed bezocht was. De voorzitter de heer A. Heijboer, me moreerde bij de opening o.a. de vele werkzaamheden die het bestuur bezig hielden. Spr. hoopt, dat de goede samen werking en de geest die op het oogen- blik in de Vereeniging heerschen zoo blijven mogen. Op de verhouding tot de Ned. Hervormde Kerk wijzende zegt spr dat het scheen of deze in 1929 beter zou worden, toen het Min. van Predikanten besloot een beurt aan ds. Kastein af te staan tot het doopen van een aantal kin deren van vrijzinnige lidmaten, Spr, brengt daarvoor gaarne een woord van dank aan dit college. Later bleek ech ter weer overduidelijk, dat de houding van de machthebbenden in de Ned, Her vormde Kerk ten opzichte van de Vrij zinnigen zeer veel te wenschen overliet. Op de hernieuwde subsidieaanvrage toch werd wederom afwijzend beschikt. Een dezer dagen gezonden verzoek om de a.s lidmaten die bij ds. Kastein ter catechi satie gaan, hier te doen aannemen en be vestigen, werd eveneens niet toegestaan Vooral deze laatste mededeeling werd door de vergadering met leedwezen ver nomen. Gelukkig was de Kerkeraad van Bergen op Zoom onmiddellijk bereid weer te helpen, Intusschen kost het der Vereeniging weer heel wat moeite en geld! Vervolgens bracht de secretaris, de heer A. J. Barto, het jaarverslag over 1929 uit. Uit het algemeen overzicht blijkt, dat dit jaar voor de Vereeniging een goed jaar is geweest. Met energie en enthou siasme is door velen gewerkt aan den uit bouw en versterking der beweging. De arbeid van ds, Kastein stemde tot groo- te tevredenheid en de samenwerking was voortreffelijk. Lang staat ook de secr. stil bij de verhouding tot de Ned, Hervorm de Kerk, en ziet de oplossing vooralsnog alleen in den gestadigen groei der Vereen, Von Weiden sprong op: „Ik verzoek u beleefd ,bU hebt niets te verzoeken en moest u schamen, een oude man als mij als medeplichtige in een daad, die hel dag licht schuwt, te hebben betrokken." Over zijn glansche lichaam bevend en zachtjes sprekende vervolgde hij: „Natuurlijkwist ik niet, waar het olm ging; dat 'is'de'cjenige verontschuldiging, die ik kan aanvoeren bin mijn geweten, zij het ook slechls ten deele, te zuiveren. Anders zou het leven mij ondragelijk zijn. Von Weiden stond met samengetrok ken wenkbrauwen en nerveus speelden zijn handen met zijn baard. „Mijn waar de mijnheer de Ruyter, u bent ziek en weet niet wat u zegt; ik begrijp er geen woord van." Hij haalde de schouders op. „Indien u echter de kleine grap be doelt" hij trachtte te glimlachen,, maar dat gelukte hem niet, want de kleine man stcof op hem af en plaatste zich vlak voor hem, terwijl hij hem toesiste; „Een kleine grap! Ja ja, een aller geestigst grapje was 't, dat u met mijn hulp hebt gemaakt." Hij kneep zijn han den in een als of zich zelf te 'beletten, von Weiden een klap in zijn gezicht te geven, „maar die grap kostte het le ven van een mensch!" „Zoo?" zeide de ander onverschillig. „Ja! Professor Berner stierf, nadat de oude Thomas hem ten tweeden male was verschenen". „Louter toeval!" klonk' spottend het antwoord. ,,D» prof«'s*or was al jar»n met leden, die tevens lidmaten der Ned. Herv. Kerk zijn. Na het algemeen overzicht worden verschillende onderdeelen afzonderlijk besproken. Het gemiddeld bezoek bij de Gods dienstoefeningen was stijgende doch ge zien het ledental, acht de secretaris een beter kerkbezoek zeer goed mogelijk en zelfs noodzakelijk. Het aantal verhuurde plaatsen vermeerderde met een 40-tal en bedroeg per 31 Dec. 195. In 1929 werden in de kerk 5 huwelijken ingezegend en een avondmaalsdienst gehouden. De zoo genaamde Bijbelavonden werden gemid deld bezocht door een 55-tal belangstel lenden. Een 10-tal catechisanten van ds. Kastein werd aangenomen en bevestigd tot lidmaten der Ned. Herv. Kerk. Per 31 Dec. war ener 67 catechisan ten, Mej. De Meester heeft op de school- catechisaties 79 leerlingen. Gewezen wordt op de mogelijkheid en de noodza kelijkheid deze aantallen nog belangrijk uit te breiden. In April v/erd geïnstalleerd de commis sie van Bijstand bestaande uit een 30-tal wijkleiders, welke Commissie voortreffe lijk werk heeft verricht. Aan haar werken wordt mede de groei der Vereeniging toegeschreven. Ook werd door haar een uitgebreid kaartsysteem met allerlei voor de Vereeniging belangrijke gegevens aangelegd. Het bestuur dezer commissie bestaat uit de heeren A. Heijboer, voorz. M. J. Jonk, secr., P. J. Barto, Penningm., en de dames C. L .W. van de Ree en J. G. H. Ketting. Het ledental bedroeg op 1 Januari '29 308. Toegetreden zijn 76 leden, afge voerd werden door overlijden en vertrek 16 en om andere reden 6 leden, zoodat per 31 December 1929 het ledental 362 bedroeg. Uit het kort financieel overzicht blijkt, dat ook in offervaardigheid de leden niet zijn achtergebleven. Toch had de Ver. nog een nadeelig slot van 287. De ontvangsten bedroegen 3285 en de uitgaven 3572. Doordat in 1928 een ba tig saldo van 265 overbleef is het fei telijk tekort thans 22. Aan bijzondere giften werd ontvangen 160. Met bijzondere waardeering wordt melding gemaakt van de schenking van een kapitaaltje van 700 door N.N. uit Je renten waarvan tijdens het leven van dat lid de contributies aan de Ver. moe ten worden voldaan. Het orgelfonds onderging een aderla ting door de groote reparatie aan het kerkorgel, In het Predikantenfonds kwam weinig verandering. Lid hiervan zijn 222 leden met een gezamenlijke jaar lijksche bijdrage van 1347. maandblaadje „Mededeelingen," waar' Uitvoerig wordt stilgestaan bij het van 15 Mei het eerste nummer verscheen en welk blaadje zich in een goede be- belangstelling mag verheugen. De lectuurverspreiding en bibliotheek verheugden zich in een groeiende belang stelling. Uil de bibliotheek werden in '29 aan 645 personen 1114 boeken ter lezing verstrekt. Tot lid van het hoofdbestuur werd in 1929 gekozen ds. Kastein. Met een opwekking aan den groei der Vereeniging krachtig te blijven mede werken besluit de secretaris zijn lijvig verslag. Het verslag werd onder krachtig ap plaus der vergadering goedgekeurd. De secretaris las vervolgens de ge voerde correspondentie betreffende de aanneming en bevestiging der lidma ten met de Kerkeraden te Middelburg en Bergen op Zoom. Ingekomen zijn een 3-tal. mooie inkt- stellen voor de Bestuurskamer, waarvoor de voorziter den gevers hartelijk dannk brengt. Vervolgens bracht de Penningmeester, de heer A, Veenhoven, verslag uit over den financieelen toestand der Vereen. De begrooting voor 1930 werd goed gekeurd met een bedrag in ontvang en uitgaaf van 3400. lang lijdend." „Daarvan hebt u geen woord gezegd, toen u mij verzocht „de kleine grap" te ensceneeren. anders zoudt u mij daar toe nooit hebben kunnen overhalen. O mijn God, wat heb ik gedaan!" De oude man zonk in den naastbij staanden stoel neer en staarde voor zich uit,, „een moordenaar ten ik in mijn eigen oogen, een moordenaar." Von Weiden voelde zich onbehaaglijk le mioede. „U hebt u in de laatste!dagen met pakken zeker te veel vermoeid, uw zenuwen zijn overspannen, daarom zal ik vergeten wat u hebt gezegd. Ik' Nier- nam' reeds van uw dochter, drtt u mor- genavmd zult vertrekken", voegde hij er op eenigszins vragenden loon aan toe. De Ruyter keek op. „Ja, morgenavond vertrekken wij -- als vluchtelingen gaan wij heen, want de grond brandt mij bier onder de voeten, waar mij reeds een (blik uit het venster herinnert aan „de kleine grap." Op de laatste woorden legde hij den klemtoon. „Gewetenswroeging drukt me." Plotseling werd zijn stem heel rus tig en b^heerscht; „Ik verzoek u weier te gaan zitten, mijnheer von Weiden, gaarne zcu ik eens herhalen, hoe de geheele zaak zich heeft ontwikkeld." „Ik heb' geen tijd en moet weg." „Mijnheer von Weiden, wij zien elkaar vandaag voor de laatste niaÜl; een paar minuten zullen u dus wel onverschillig zijn",, zei de Ruyter, terwijl de ander besluiteloos bleef staan. „Indien u mij liever staand» aanhoort, vind ik dat ook De heer Jonk bracht verslag uit over de werkzaamheden der comm. van bij stand. De cemm. tot het nazien der re kening en verantwoording verklaart bij monde van den heer Bellaart, dat de re kening en verantwoording door de com missie is nagezien, dat alles in de beste orde is bevonden en zij voorstelt den penningmeester te déchargeeren. De heeren Heijboer en Visser, aan de beurt van aftreding, werden tot bestuurs lid herkozen. In de vacature-Kelder werd gekozen de heer M, J. Jonk. In enkele hartelijke bewoordingen nam de voor zitter afscheid van het oud- bestuurslid den heer Kelder. Het bestuur is thans samengesteld als volgt; A. Heijboer, voorz,; A, J, Barto, secr.; A. Veenhoven, penningm,; L, J. Visser Jr., 2de penningm.; mevr. N. HioolenMac Leod; mej. J. G. Broeke; mej. W. P. van der Harts, J. Philipse; D. M. Boone; M. J. Jonk; J. van Burg. Uitgeloot werden de obligaties nos. 34; 328; 223; 343; 228; 20; 128; 238; 258; en 46. Tot afgevaardigde naar de algem verg. van de landelijke organisatie werd geko zen de heer A. Heijboer en tot pl. v. v. afgev. de heer A. J. Barto. Alsnu kwam aan in behandling een nieuw ontwerp-statuten en huishoudelijk reglement hetwelk na ampele bespreking door de vergadering werd goedgekeurd. Het bestuur werd voorts machtiging verleend eventueele voorbereidingen te treffen tot deelneming aan kerkelijke verkiezingen. De landbouwvereeniging te K a - p e 11 e kwam in vergadering bijeen on der voorzitterschap van den heer J Wa- beke. De rekening van den secretaris 'werd vastgesteld. De rekening van den penningmeester sloot met een batig slot 36. Alsnu deelde de voorzitter mee dat de geleverde kunstmest (Januarilevering) aan de gestelde eischen heeft voldaan, behalve superphosfaat 14 pet., op dit product werd 18 cent per 100 K.G, terug betaald wegens te weinig gehalte. De heer P. van der Kuyl stelt voor om de statuten te wijzigen en den voorzitter en secr. en penningmeester uit en door de leden te alten kiezen, alzoo geen functieverdeeling onder het bestuur. De heer J. Ossewaarde bestuurslid zegt wanneer dit voorstel aangenomen wordt of in behandeling komt te zullen bedanken als bestuurslid. Alle bestuurs leden verklaren te zijn van de zelfde meening. Het bestuur doet in alles zijn uiterste best en wil niet gewantrouwd worden, het is dan ook onbehoorlijk met zulk een voorstel te durven komen. De heer D. Sandee zegt zich van der gelijke voorstellen en gepraat niets aan te trekken. Spr. zegt alle vertrouwen te hebben in het bestuur en raadt dan ook ook de bestuursleden aan vol moed ver der te gaan. Wij moeten niet werken om af te breken, maar helpen op te bouwen. De Voorz. dankt den heer Sandee voor dit goede woord. De heer De Neef onder steuner van het voorstel van der Kuyl bedankt als lid der vereeniging, het voor stel van der Kuyl vond geen ondersteu ning en werd verworpen. Kring Walcheren der Z, L. M. Gisteren werd op de bovenzaal van de sociëteit St. Joris een algemeene vergadering gehouden van bovenge- noemden Kring, onder voorzitterschap van den heer J h r. P. J. B o o g a e r t, die in zijn openingswoord de slechte op komst betreurde, niettegenstaande nog advertenties werden geplaatst m de plaatselijke bladen. Bij de behandeling der ingekomen stukken werd de heer mr. P, Dieleman, aftredend, candidaat gesteld als alge meen voorzitter der maatschappij. Naar aanleiding van een circulaire van goed. Om u niet laag op te houden zal ik kort zijn." Hij haalde diep adem en 'begon; „Toen ik hier uw kleine huis be trok., hebt gij u aanvankelijk weinig ouii mij bekommerd,, totdat u plotseling be lang begfui le stellen in uw "huurder. U kwam dikwijls en langzamerhand schepte u een kennelijk behagen in de omgang met ons en u hebt het niet beneden uw waardigheid geacht, mij op een dag een plannetje te openbaren, ja, mij daarin de hoofdrol te lalen spelen. Ik moest een ouden spookenden baron voorstellen, oim zooals u zeidel een u bekenden heer, professor Berner, zoo'n klein beel- je aan hel schrikken te maken. Alles was maar een grapje." Von Weiden knikte. „Zeker, maar u behoeft die historie toch niet op te rakelen." Zonder zich van de wijs le laten 'bren gen, vervolgde de ander „Ik dacht wer kelijk, dat het slechts' ,om een g'rap ging. jjja, ik vond het zelfs verm'aktelijk zoo'm beetge voor spook te spelen. Bij de Iweede opvoering van deze klucht echter kreeg ik' angst en wel omdat ik den (dan ken man, wien de grap trof, in elkaar za,g zakken. U sprak van een „onschade lijke 'bewusteloosheid",! toen ik u den volgenden dag vroeg wat er eigenlijk was gebeurd, hoewel u opdat oogenblik reeds wist wat ik eerst later vernam', Idat de professor inmiddels was overleden." Wederom sprong de oude man op. „Toen mij dat ter oore kwam, wilde ik mij aan h»t g»r«eht overleveren en ook uw naam de prikkelende hoestbuien U zoo benauwd maken en het slapen be letten, grijp dan naar de slijmop- lossende, hoeststillende Akkers Abdijsiroop, welke Uwe adem haling weer diep en vrij maakt. /I/eUW-S- Het is gelukt Abdijsiroop te j „stollen" tot gemakkelijk mede te nemen j (ïngez. Med.) het secretariaat ten opzichte van de benzine, die in het groot wordt opge daan, Van de zijde van het bestuur werd er o.a. op gewezen, dat de Perf is ver vangen door de Atlantic en men ver trouwen kan stellen in het bestuur der Z. L. M. ten deze opzichte. Door den secretaris, den heer J. L a n- g e b e e k e, werd het jaarverslag over 1929 uitgebracht, waarin o.a. v/ordt her innerd aan het resultaat van 3 conferen ties, waardoor de Bond van Aardappel handelaars inzagen dat de grieven tegen de weegbruggen te Middelburg onge grond waren. Herinnerd wordt aan het 25-jarige voorzitterschap van den heer Jhr. Boo- gaert en aan het zich verklaren voor een practische premie voor de suiker verbouwers, waarover de Eerste Kamer helaas een ander oordeel had. Aan den cursus in paardenkennis na men 18 personen deel, voor dien in vee kennis was geen deelname. De cursus in motorkennis begon met 32 leerlingen, die in kennis van electro- motoren kon niet doorgaan, daar slechts 2 leerlingen zich opgaven. De melksters- en melkerscursus is ook nu weer goed geslaagd. Dedeelname aan de onderlinge slachtveeverzekering was goed; men dient te begrijpen, hoe meer deelname, hoe lager premie. De poging om een wedstrijd voor kam pioen-ploeger te houden, mislukte, de gewone ploegwedstrijd kon weder ge houden worden. Men begint ten deze ten Westen van het kanaal het voor beeld van Nieuwland te volgen. Dit zal door speciale prijzen nog worden aan gemoedigd. De secretaris vermeldde met vreugde, dat Zoutelande een cursus in Landbouw- huishoudkunde kon houden, en drong er in het algemeen op aan zich te houden aan den termijn voor opgave tot deel name aan cursussen, het komt nu meer malen voor men feitelijk te laat komt met de aangifte. Met blijdschap herdacht de secretaris het herstel van den heer Ir. Siebenga, De akkerbouw is door de lage prijzen slecht geweest, het is vol op malaise. De paardenfokkerij leverde niet veel op, doch de prijzen voor melk en vee waren goed. Een gemengd bedrijf kan zich z.i. ook nu wel staande houden, maar voor de bouwboeren is het te ho pen er spoedig verandering komt. Van 1929 kan gezegd worden het geen goel boerenjaar was, moge 1930 ten deze verbetering brengen. Het jaarverslag werd goedgekeurd, evenals de rekening, eveneens van den heer Langebeeke, met een ontvangst van 4049 en een uitgaaf van 4023, alzoo noemen, want wij beiden doodden hem." „Schreeuw toch zoo niet", von Wei den was krijtwit geworden. „Maar ik bezon mij nog bijtijds", ver volgde de andere, zonder op de inter ruptie achl ie slaan,, „ter wille van unijn kind anocht ik met den rechter niet in conflict komen. Een eerlijk', geregeld le ven ligt achter mij, ik durfde iedereen recht in de oogje n te zien en moei' zoo blijven, althans voor het oog der wereld. Aan den wereldlijken rechler wil ik mij niet onderwerpen, want Ada moet hel geloof in haren vader behouden, maar de rechter ..geweten", die in mijn bin nenste woont, zal mij des le onbarm hartiger ver oor dee len." Hij trad nader op von Weiden toe. „En omdat ik terwille van mijn 'kind niets met den rechter te maken mag hebben, moei ik zooi snel mogelijk' weg, want toen de oude Thomas ten tweede male verscheen, u'evond de professor zicfh niet alleen. Er is dus nog een 'mfensich:, die uit de school zou kunnen klappen." „Men zou hem uitlachen", viel von Weiden hem in de reide,, ,,:bov(e/ndien heeft die persoon misschien niets ge zien", voegde hij, nadenkende, er aan toe en toen beslister: „Zeker heeft die niets gezien, anders' zou hij zich wel lesenover mij geuit hebben, wanl be halve hij, was ook ik er bij. 'loenTlda hfe- wustelooze professor naar huis werd ge- dragen." (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5