AXSUuït£roat/ van de PROVINCIALE ZEEUWSCHE van Maandag 24 Febr. 1930 No. 46 BINNENLAND Mm d© Waseli GEZONDHEIDSCOMMISSIE TE MIDDELBURG KUNST EN WETENSCHAP RECHTZAKEN (Wordt vervolgd.) INKOMENS EN VERMOGENS. Toename van 7 pCt. der reëele inkomens in Nederland, sinds 1915 Doch een relatieve da ling van het volksvermogen met bifna 3 pCt. In het Februari-nummer 1930 van „Maatschappij-Belastingen", tijdschrift der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, is n beschouwing opgenomen over de onlangs gepupliceer- de nota der sub-commissie uit de Com missie voor de Economische Politiek over inkomens in Nederland in 1915 en 1927. In aansluiting daaraan worden eenige gegevens over den belastingdruk hier te lande vermeld en de wenschelijk- heid betoogd van verdere belastingver laging. Uit de nota blijkt, dat het totale particuliere inkomen hier te lande van rond 2380 millioen in 1915 is gestegen tot 5043 millioen in 1927. Rekening hou dend met de toeneming der bevolking in dit tijdvak en de daling van de koop kracht van den gulden stelt de commissie vast een reëele toeneming der inko mens sinds 1915 met ruim 7 pCt. Die stijging komt in de lagere inkomens tot f 3000 tot uiting. Tegenover de stijging van het totale volksinkomen constateert de commissie echter een relatieve daling van 't volks vermogen en wel met een perceentage van 2.98 nadat rekening is gehouden met den invloed van bevolkingstoeneming en gedaalde geldswaarde. Uit dit officieele verslag blijkt dus 'n relatieve achteruitgang van het volksver mogen sinds 1915, terwijl de noodzake lijkheid van uitbreiding onzer voor een toenemend deel kapitaal-intensieve ex- port-nijveiheid wil het welvaartspeil der sterk toenemende bevolking gehand haafd kunnen blijven juist zou ver- eischen een grooter hoeveelheid beschik baar kapitaal per hoofd der bevolking dan vóór den oorlog. De schrijver van het artikel is boven dien van meening, dat de commissie den toestand, wat het vermogen betreft, zelfs nog te gunstig voorstelt. Hij oefent cri- tiek op de berekening van dat deel van het totale vermogen, dat bestaat uit de kleine en kleinste vermogens, die niet onder de Vermogensbelasting vallen. De hiertoegepaste methode noemt hij willekeurig en bedenkelijk. Waarschijn lijk reeds over 1915, maar zeker in veel sterker mate over 1927 is daardoor het totale cijfer, dat de commissie voor het vermogen berekent, geflatteerd. De schrij ver meent dan ook, dat de betrekkelijke achteruitgang van het volksvermogen in de jaren na den oorlog nog belangrijker is dan de commissie aanneemt en de ka pitaalvorming nog meer te wenschen heeft overgelaten dan uit de nota zou blijken. Gezien den invloed, dien de belasting- politiek op de kapitaalvorming kan heb ben, worden dan naast de door de com missie berekende inkomstencijfers eeni ge van den belastingdruk vermeld. door: ANNY VON PANHUYS, 31 Dial was een heel leelijke tegenvaller voor Welschmann en nog leelijker voor ,von Weiden, die er eindelijk schoon ge noeg van kreeg, altijd opnieuw de ge-, .schokte financiën op de bovenverdieping van zijn huis in orde te brengen. 'De'her tog had hem reeds jaren geleden be loofd, dat niemand anders dan Wielsch- miann in aanmerking zou 'komen als o,p- vejger van Berner en die belofte zou vcor hem zijn ais een wissel, dien men den hertog ter honoreering zou aan bieden, zöodra de professor zijn ambt neerlegde of overleed. En nu was Berner overleden. Geheel onverwacht was 's nachts de post van directeur vacant geworden, welk bericht gTiCote vreugde in den huize Welschmann teweegbracht. Mevrouw Welschmann hcorde men weer een liedje kwirikelée- ren, wat in lang niet gebeurd was en zij noemde haar man, evenals in de eer ste dagen van haar huwelijk „Hansi." De dikke van Weiden wilde vóór alles van den hertog zekerheid verkrijgen, dat Terwijl het totaal-inkomen van 1915 tot 1927 steeg van 2380 millioen tot 5043 millioen, dus ruim tweemaal zoo groot werd, steeg het bedrag van de door het Rijk naar inkomen en vermogen gehe ven belastingen van 33 millioen in 1915 tot 188 millioen in 1927, een stijging dus van 1 op bijna 5Nu zijn sinds 1927 nog wel eenige verlagingen in de belasting op inkomen en vermogen aangebracht. Maar uit het totaal-inkomen moeten ook alle andere directe en indirecte Rijksbe lastingen worden betaald. De totale op brengst hiervan steeg van 178 milloen in 1915 tot 593 in 1927 dus van 1 op 3J Verder moeten uit het volksinkomen be taald worden de gezamenlijke provinci ale en gemeentelijke belastingen, die over de vergelijkingsjaren zeker ook een belangrijker stijging te zien geven dan van 1 op ruim 2, Betoogd wordt dan verder, dat voort gegaan moet worden met belastingver laging bij het Rijk. Minister de Geer heeft er onlangs bij de verlaging van be lastingen ten behoeve van het Leenings- fonds met voldoening op gewezen, hoe de belastingvlucht naar de praktijk leert, het meest doeltreffend bestreden kan worden door belastingverlaging. De nieuwe regeling van de financieele ver houding tusschen het Rijk en de gemeen ten, die Minister De Geer per saldo ook als een belastingverlaging beschouwt, dreigt echter de belastingvlucht weer in de hand te werken door het (op zich zelf natuurlijk rechtvaardige) verdwijnen van de gemeentelijke „belasting-vlucht heuvels". De belastingpolitiek moet er op gericht zijn het nu weer gebleken tekort in de kapitaalvorming hier te lande zoo snel mogelijk te doen verdwijnen. De gunsti ge opbrengst der Rijksmiddelen wijst ook op de mogelijkheid van belastingverla ging. DE GEMEENTEHUISKWESTIE TE DE BILT. Zaterdag is het rapport der commis sie uit den gemeenteraad van De Bilt omtrent de Jagtlust-affaire aldaar met groote meerderheid van stemmen dooi den raad aangenomen. Naar men weet, was die commissie tot de conclusie gekomen dat er geen enkele reden bestond om den burge meester, baron Van der Borch tot Ver- wolde van Vorden, van corruptie bij den aankoop van het landgoed te beschul digen. Na aanneming van de conclusies van het rapport heeft de raad met 9 tegen 3 stemmen een motie aangenomen om met den huidigen plaatselijken notaris geen zaken meer te doen, wegens de eigen aardige rol, welke hij in deze kwestie heeft gespeeld. EEN VRIJE ZATERDAGMIDDAG BIJ DE POSTERIJEN? De postale commissie v. overleg heeft, zoo meldt de Telegr,, een sub-commissie samengesteld, die zal nagaan, of de maatschappelijke omstandigheden zich zoo gewijzigd hebben, dat het publiek thans minder behoefte heeft aan open stelling van de kantoren enz. op Za terdagmiddag dan ten tijde van het eer der ter zake ingestelde onderzoek. Als voorzitter van de sub-commissie is aan gewezen de heer A. B. van Beers, di recteur van het postkantoor te Amster dam. De directeur-generaal heeft zich bereid verklaard zijn medewerking voor dit hernieuwde onderzoek te verleenen en zal ambtenaren aanwijzen, die na mens de betrokken leiding aan dat on derzoek zullen deelnemen. heeft men vaak last van schrijnende handen Uit schrijnen houdt dadeljjk op door Purol fïngez. Med.) zijn schoonzoon nu ook inderdaad direc teur van liet schilderijmuseum zou wor den en eerst toen hij die had, steimJdjö hij in de algemeens vreugde in. Met een sin lend gezicht liep liij rond en vond het een prettige gedachte, dat hij nu weldra den inhoud van zijn beurs voor zicüzelf zou kunnen besteden,, want hij hield van een goed glas bier, terwijl een snoepreisje^ naar Berlijn tenslotte cok niet te verstomden was'. Zoolang zijn vrouw, die ontzettend op de penning wa.s, leefde ,kon hij zich niets gunnen en se dert zijn dochter getrouwd was, werd dit niet veel beier. Nu moesten de kin deren hem een beetje met rust latén, nu wilde hij in de eerste plaats op adem kennen. Hij liad meer voor hen gedaan, dan zijn plicht was. Professor Berner lag nu reeds sinds dagen on'der de aarde en de hertog had' Welschmann bij zich ontboden. Geluk zalig was deze na dat bezoek thuis ge komen, want het am'bt van directeur van het schilderijmuseum was1 hem opdegra- gen geworden. In zijn volle lengte uitgestrekt op zijn canapé, met een lange pij'p in den hoek van zijn m.ond, had von Weiden het 'zich gemakkelijk gemaakt. De kamer stond vol rook, die als een mistwolk langzaam op en neer golfde. Om Ls mans lippen lag een glimlach; hij was met zichzej'lf tevreden, want alles was gebeurd zooals hij had gewenscht. Keurig had hij de kaarten geschud en het spel gewonnen. „Die luidjes daarboven moesten eens Voligens hel verslag uitgebracht in de Vrijdag gehouden vergadering van de Ge zondheidscommissie te Middelburg, gaf de gezondheidstoestand in 1929 geen bijzon dere reden lot klachten. De Paratyphus- epidemie bleek bedwongen, gevallen van Alastrim deden zich niet voor, terwijl Polyomyelitis anterior acuta zich tat drie gevallen heeft beperkt. Verder kwamen voor 9 gevallen van roodvonk en 2 van diphteritis. Door een bewoner van den Veerschen- weg werd een klacht ingediend,, dat hij na gehoor te hebben gegeven aan de juit- noodigüng om zich aan de rioleering aan te sluiten, in groote moeilijkheden was geraakt, daar het riool de faecaliën in zijn woning terugspoelde indede van ze 'Sf te voeren. Bij onderzoek bleek',, dat (de hoogte der vloeren dier reeds lang gele den gebouwde huizen niet voldeden aan de thans geldende verordening van 20 c.M. boven de wegkruin. Afdoende plan nen ziijn beraamd en uitgevoerd,, waar door die klachten zijn opgeheven. Midden in den zomer bereikt© de commissie een klacht van eenige bewoners uit clc Seis- faagie, waar zich midden tusis'chen de woonhuizen een slachthuis bevond, al waar ook vee werd gestald en de rein heid veel 'te wenschen overliet. Na be moeiingen van Burg. en We Ui. is ten. (slot te deze slachtplaats opgeheven en daar door dus tevens ook deze klacht. Het ware te wenschen, dat dergelijke inrich tingen, alsmede ook pakhuizen, waarin onanngenaaim riekende stoffen worden bewaard, uit de bewoonde centra konden worden geweerd. Dit jaar is gjeen advies gevraagd op .verzoeken om te bouwen of te verhou wen in afwijking' van de verordening. Door Burg. en Weth. is een plan fm over weging genomen voor den 'bouw van pen tiental éénseieziiisvvon'n'en, teneinde die 'bewoners, die door de eventueelé onbewoonbaarver klaring hunner woning dakloos zouden worden, te kunnen huis vesten. In het begin van hel jaar werden door het bouwkundig' lid. bijgestaan door het medisch lid, een 7-laI woningen lot on'bew o o n haar v erk taring voorgedragen onder voorwaarde, dal hulp en steun ter verkrijlgiing eener hetere woning konden worden gegarandeerd. Er werden 42 rap porten van aanbevolen verbeteringen uit gebracht, doch Burg. én Weth. achtten •het wenscheiijk gezien de groote tosten voor verschillende woningen, deze later met de bovengenoemde voor onbewoon- blaarverklaringl aan den raad voor te stellen. Met dank en waardeering aan het ge meentebestuur vermeldt de secretaris de aanstelling van een schoolarts, en ook dat dit Instituut door beleid- en takitvol opp treden thans tot groote voldoening der commissie functioneert. Terugkomende op de gevallen van be smettelijke ziekten incrk't de commissie op, dat de gemeente en de haar omge vende badplaatsen .gespaard bleven vcfor de daaruit voortvloeiende financieele schade voor een groot aantal inwoners. Moest de commissie in ha,ar vorigi ver slag de wenschebjkheid betoogen van meer samenwerking met de Inspectie voor besmettelijke ziekten, dan kan thans haar erkentelijkheid worden betuigd voor hel schrijven van den directeur-gjeneraal der Volksgezondheid, met toezegging in dien geest. Volgens de verstrekte gegevens van den loop van den Burgerlijken stand, eischte de influenza slechts één slacht offer ,doch de kanker, t. b. c., hart- en intte.raandoenningen en ook 'de Arlerios- clerose vergden nog menig offer. Hiertoe iin staat gesteld door de haar thans ge regeld toegezonden bacteriologische rap porten van het onderzoek van het lei dingwater kan de commissie, gezien het geregeld afnemen vair het aantal bacte riën en het tlians negatief resultaat der genomen proeven volgens Mac. Oonkey welen hoeveel dank zij mij verschuldigld zijn", zei hij zachtjes voor zich heen en hij sloeg zijn oogen op naar het 'plafond waarboven het rijk van het gezin Welsch mann iag en toen dacht hij er plotseling aan de Ruyler weer eens te gaan bezoe ken, om te zien hoe iiet met diens ver trek stond. Welschmann had hem ver teld, dat de vrachtrijder aan het huis in de Slolsleeg eenige greoote kisten had afgehaald. Langzaam stond hij op en opende de beide ramen van de kamer. In hretede, grijze wolken trok1 de rook naar buiten, en na zijn pijp te hebben uitgeklopt (ging hij in zijn aangrenzende slaapkamer om een andere jas aan t© trekken en jzich'lha zijn middagdutje wat te verfrisschen Sp-edig daarna verliet hij het huis en slenterde op zijn gpmak naar de Slot- steeg. i Vrouw Botter, die hem de deur opende, maakte geen bezwaren toen hij den heer de Ruyter wenschte te spreken, want zij wist dan non Weiden altijd toegang had. Ada, bevond zich alleen in de kamer. „Dag juffrouw de Ruyter', en haar zachte hand kusisend, die zij dadelijk weg trek, vroeg nij: „Waar is uw vader?" Met Ada onderhield hij zich altijd in het Fransch, een taal die hij goed sprak. Ada wees naar de deur van de aan grenzende kamer en zei kortaf„Va der pakt, hij komt dadelijk." „En zoo als ik zie, bent u zelf ook' druk aan het pakken",, zei hij, ziende ha* zij' bezig was met de laden Van,' de met waardeeriiig voor den aan de prise d'eau gepresleerden arbeid, getuigen, dat hel water der leiding aan de te stteilen cis'ehen volkomen voldoet. Waar in het vorig jaar de hulp van den keuringsdienst van waren te Goes werd ingeroepen ten einde ajje mogelijke maatregelen te nemen, dat door hét voe len van bietenkoppen aan het vee, de ine ik door slechten reuk en smaak niet wederom dit jaar ongenietbaar zou wor den, mag thans mei voldoening geconsta teerd worden, dat dit euvel in sterke male is verminderd. Ook de geopperde bezwaren van het verpakken van ijs- tbonbons ais huisarbeid door patiënten met open t. b. c. zijn gelukkig in bevre digenden zin opgelosl, daar deze indits- drie 1 ..Tan. 1929 bij de wet is verboden. Aan liet verzoek van den directeur van den Keuringsdienst voor waren te Goes om eventueel de commissie ter oor© ge komen clandistiene gevallen, onverwijld' ter zijner kennis te brengen, is gelukkig niet voldaan behoeven te worden. Voor de verschillende klachten van het publiek voorzoover die bij de com missie resorleerden, kon een bevredigen de oplossing worden gevonden. Aan een klacht over stank, veroor zaakt door een tweetal privaten zonder voorportaal noch eenige luchtverver- aching, zich bevindende in een woon- en een slaapkamer, kon onl allerlei zeer bezwarende omstandigheden voor- Loopig nog geen einde worden gemaakt. Middelburgs Mannenkoor- Men meldt ons Middelburgs .Mannenkoor is voorne mens een uitvoering in de Concertzaal te geven op Vrijdag 28 Maart a.s., medewer king daarbij hebben toegezegd mevr. Jo Iiendrichs— Zalsiman, sopraan. Den Haag, en de heer B. Vleugels, sotlio-vio'loneellist, Vlisisingen, terwijl mevr. W. van Doorn van Lookeren Campagne te Souburg, aan den vleugel deze sofisten zal accompag- neeren. Fen openbare generale repetitie voor dit concert is er niet. Geografen naar Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, Onder leiding van de heeren dr. J. F. Steenhuis, Haarlem en ds. H. Uiltien, Deventer, zal van 23 tot 26 April de 13e vacantie-cursus voor geografen plaats hebben en wt*l naar Oost-Zeeuwsch Vlaanderen. Mejuffrouw S. Schreiner te Deventer is secretaresse van dezen va cantie-cur.sus. Historische vondst. Op een Turksch eiland in de buurt van Konstantinopel hebben twee arbei ders een kostbare historische vondst ge daan, Zij ontdekten n.l. in den tuin van een oud Grieksch klooster drie groote aarden kruiken, die met oude goudstuk ken gevuld waren uit den tijd der Grielc- sche heerschappij, die in 1453 een einde nam door den val van het Byzantijnsche rijk. De schat moet millioenen waard zijn. Kantongerecht te Oostburg. De Kantonrechter te Oostburg heeft in de zitting van 4 Februari veroordeeld v/egens met motor rijden zonder achterlicht H. A, de W., IJzendijke, 5 of 5 d. h.; fietsen zonder licht: A. L., Maldeghem, (B.) ƒ5 of 5 d. h.; I. d, S., Sluis, 5 of 5 d. h. fietsen met een lantaarn waarvan de zijglazen een gekleurd licht utstralen: A, V., Eede, ƒ1 of 1 d. h.; fietsen zonder rooden reflector: Ch, L. v. d. B., Schoondijke, M, L. D,, Sluis, ieder 1 of 1 d, h.; met voertuig rijden zonder licht: A, C., ^T\ steeds Wybert-iabletten meenemen, zoo gauw 'hebt U kou gevat, lastig zijn de gevolgen. (schrijftafel. „Het imeeste is al weg en morgjein- avnnd ver lekken wij. De meubels blij ven staan, want die zijn gehuurd en va der heeft den meubelmaker doen we ten wat er mee 1e doen." „Bent u blij Nederland weer terug 1e zien?" vroeg von Weiden, terwijl hij op een stoel .ging zitten,, die het meistje hem aanbood. „Onbeschrijfelijk!" riep Ada uit en een .glimlach van zaligheid vertoonde zich op haar mooi gelaat. Slechts dit eene woord had zij geantwoord maar een we reld van .gevoelens wist ze daarin te leggen. O, als die dikke man met zijn zelfgenoegzaam gezicht eenig begrip had van hetgeen zij hij dien uitroep dacht! Achter een prachtig, purperkleurig' gor dijn zag zij haar naaste toekomst liggen en z, odra haar voet den dierbaren va- derlandschen bodem zou "betreden, dan vloog' het gordijn wijd uiteen en de heer lijke vervulling van haar Innig verlangen lag voor haar. Von Weiden keek met aandacht naar Ada's mooie, zielvolle trekken en on willekeurig vond hij, dat de natuur, toen zij dit meisje geschapen had, zich zelf eigenlijk een 'klap in het gezicht had gegeven. "Had bij dit hoofd een wel-' igCViomde gestalte behoord, dan ware Ada de Ruyter de mlooiste vrouw .geweest, die ooit op aarde was. Arme Ada! moest von Weiden den ken en een oogenbli'k' rustte zijn blik medelijdend op haar. (Ingez. Med.) Adeghem (B.) 5 of 1 w, t., I. B,, IJzen dijke, ƒ5 of 5 d. h.; met voertuig rijden zonder rooden re flector: C. T., Aaeghem (B.), M. C, M., Knesselaere (B.), C, R., Maldeghem (B.j ieder 1 of 1 d. h., C. H, M., Knesse- laere (B.) 5 of 5 d. h. met een rijwiel zonder noodzaak de linkerzijde van den weg houden: M. K., Vlissingen, M. A. H. G., Groede, P. B. B., Watervliet, P. J. D,, Biervliet, L. v. N., Somergem (B.)ieder 1 of 1 d. h.; met motorrijtuig rijden zonder dat het nummer en letter aan de achterzijde hel der verlicht is: Ph. A. S., Eede, 3 x ƒ5 of 3 x 5 d. h. rijwelpad anders berijden dan met rij wielen: P, M., Breskens, 10 of 10 d, h.; met een motorrijtuig rijden dat niet voorzien was van minstens twee rem men: J, P. v. W., Biervliet, F. A. S., Eede, ieder 10 of 10 d. h,; buiten noodzaak een rijwielpad berij den anders dan met rijwielen: P. J. d. B., St. Kruis, 5 of 5 d, h.; met een rijwiel rijden zonder rem: J. C. D., Eecloo, 5 of 5 d. h,; op eerste vordering rijbewijs niet too- nen: D. v. B., Eede, 10 of 10 d. h.; loopen op verboden grond: J. P., Bres kens, 5 of 5 d. h. als vader niet zorgen dat kind gere geld school bezoekt: J. J,, Biervliet, 3 of 3 d, h., J. v, H., Biervliet, f 10 of 10 d. h.; met voertuig rijden zonder dat de ach terwielen van klei en modder zijn ont daan: J. v. d. M„ Schoondijke, D. L., Zuidzande, ieder 6 of 6 d. h.; rumoer verwekken waardoor de nacht rust kan worden verstoord: I. V., Oost burg, 12 of 12 d. h. in de kom der gemeente Sluis voet ballen: A. J. V., Sluis, M. d. R,, Sluis, ieder 5 of 2 w, t,; een dier arbeid doen verrichten op noodeloos pijnlijke wijze: C, J. Ch., Eede, 20 of 30 d. h.; met voertuig rijden met te korten dis sel; J. d, W., Eecloo (B.) 5 of 5 d. h, met meer dan twee aan elkander ge koppelde voertuigen rijden: J. B. B., IJzendijke, ƒ7 of 7 d. h.; met een motorrijtuig niet behoorlijk naar rechts uitwijken: J. J. N,, Terneu- zen, 15 of 15 d, h.; openbare dronkenschap: D. H„ Bres kens, A. P., St. Laureyns (B.) ieder 15 of 15 d. h.; een dier arbeid doen verrichten op noodeloos pijnlijke wijze: P. C. H., Eede, 45 of 45 d. h.; niet nakomen van een bevel als be doeld bij artikel 9 der Vuurwapenwet: B. J. M„ Aardenburg, 4 of 4 d. h,; straatschenderij: I. J. N., Breskens, J. v. H., Breskens ieder 10 of 1 maand tuchtschool, C. M. v. d. V,, Breskens, 1 maand tuchtschool voorw., proeftijd 2 jaar; in staat van dronkenschap de orde* verstoren: A. A. d. K., Breskens, f 20 of 20 d. h,; met rijwiel de linkerzijde van den weg houden: I. J. L,, Schoondijke, 1 of i d. h„ Th. v. d. M., Bassevelde (B.) ƒ0.50 of 1 d. h., M. v, d. V., Breskens, 0.50 of 1 d. h., A. d. W., Breskens, 0.50 of 1 d, h., P. J. E., Aardenburg, 4 of 4 d. Ada ving dien blik op en begreepi Een spotachtige glimlach krulde haar lippen, maar met geweld drong zij de woorden, die in haar opkwamen terug. Die plompe man, wiens medelijdend© blik haar bijna lichamelijk pijn deed, zou haar waarschijnlijk niet eens begrepen hebben wanneer zij hem had toegjeroe- pen: ik heb je medelijden niet noodig, want benijden moest je mij, omdat ik een g'rrot geluk tegemoet ga. Een geluk dat zo o groot is, dal jou verstand hel. niet eens zou kunnen bevat!*®. Het meisje verl oor zich in de loekomal- droomen en vergal, terwijl haar handen mechanisch den inhoud der schrijftafel ordenden, volkomen dat zij niet alleen was. De deur van de aangrenzende kamer ging' zachtjes open en de oude looneel- speler trad binnen. Hij gaf vandaag v.on Weiden niet zoo- als gewoonlijk een hand en scheen de hem toegestokene bee'.emaal niet te zien. De bezoeker kreeg slechts een korten groet en zich tot zijn dochter wendend zei hij: „Wil je ons alleen laten, kind, ik heb1 met mijnheer von Weiden over zeer gewichtige dingen te praten." Met een stillen groet ging Ada de ka mer uit. „Wat wilt u nog bij mij?" begon de tooneelspeler op scherpen toon in het Duitsch en keek von Weiden met don ker, gefronst voorhoofd aan.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5