Tweede !>Bac2 van de PROVINCIALE ZEEUWSCHE Vrijdag 21 Fsbr 1330 Mo. 44 middelburg. van ZEELAND. Tienjarig bestaan Vereeniging tot behartiging der belangen van slechthoorenden. Gisteravond herdacht de vereeniging tot behartiging der belangen van slecht hoorenden in de bovenzaal van ,,De Een dracht" haar tienjarig bestaan met een feestvergadering. De zaal zag er met de vele tafeltjes met vaasjes bloemen recht gezellig uit. De opkomst had dan ook zeker grooter mogen zijn. Tevoren werd de jaarvergadering ge houden onder voorzitterschap van me vrouw Troll, waarin de secretaris, de heer Neugebauer, het jaarverslag uit bracht. Hierin werd gememoreerd, dat de afdeeling naar meer samenwerking met de Vlissingsche afdeeling zocht, waardoor deze afdeeling met Kerstmis de gast der Vlissingsche is geweest; door de prettige samenwerking met Vlissingen zal 1 Maart a.s. de pantomime-avond in den Schouwburg worden georganiseerd. De groepstelefoon is in goede conditie. Jammer daarom, dat er zoo weinig van geprofiteerd wordt. Op den vredesavond in November j.l., georganiseerd door de drie vredesvereenigingen alhier, had deze groepstelefoon dienst gedaan; de secre taris uitte hierover zijn grootte erkente lijkheid. Op de afdeelingsbijeenkomsten heerscht steeds een opgewekte geest; mede doordat mooie prijzen beschikbaar worden gesteld bij 't sjoelbakspel. Naar den te houden lipleeswedstrijd zullen één of twee leden worden afgevaardigd. Mej. v. d. Harst gaf geheel belangeloos les in het liplezen. De damesbestuursleden hebben scho len bezocht; ook bezochten zij ouders van slechthoorende kinderen, om hen te bewegen hun kind op een school van slechthoorenden te doen plaatsen, wat niet steeds zonder resultaat bleef. Het jaarverslag werd goedgekeurd. De penningmeesteresse, mevrouw Un- ger, bracht het financieel verslag uit. De inkomsten bedroegen 386.95; de uitga ven 310.75. De rekening werd door een daartoe benoemde commissie in orde bevonden, en goedgekeurd. De beide aftredende bestuursleden, mevrouw Unger en de heer Lucieer, wer den bij acclamatie herkozen. De voorzitster deelde mede, dat hartelijke gelukwenschen waren ingeko men van den heer en mevrouw Snijders- v. d. Harst. Spr. moedigde de leden aan kaarten te nemen voor de Pantomime, en propaganda voor dien avond te ma ken Ook riep spr. aller medewerking in om nieuwe leden te winnen. Ter herdenking van het 10-jarig be staan las de voorzitster een geestig herdenkings-vers voor, geïllustreerd met teekeningen, die telkens op het zwarte bord werden gespeld. Hierin werd in herinnering gebracht den toestand voor de slechthoorenden vóór tien jaar geleden, totdat mej. Tine Marcus hier het initiatief nam voor de oprichting eener afdeeling. In harte lijke woorden werd herdacht, wat de heer Wiessner, mevrouw Smit en mej. De Man, en vooral de heer Herman Snij door: ANNY VON PANHUYS. 29 Maai hoe scherp hij ook naar elk wnsM ^eek. nergens zag hij een op vallend vrfouwengezïcht. De 'hoop, die hi| aanvankelijk koesterde, verdween meer er, meer en hij gaf hel zoeken bjjna op, maar koplpag Dichtte hij zijn hoofd op Neen .zoo gauw zou hij de jhoopj.net laten varen, om den schurk te pakken le knjgon, die oorzaak was van den spocdi- igen dood van den professor en van het wantrouwen, dat mevrouw Berner hem toedroeg1. Met frissthen moed he gion Welter daarom opnieuw zijn onder zoekingstocht. En kijk! bijna had hij een 'schreeuw gegeven achter het venster, waar zoo even niemand zat. van liet allerlaatste musje, zag hij nu een hoofd, waarvan i,l de weerga nog nooit had gezien, een gezicht, waarop alle denkbare lieflijk heid en schoonheid uitgespreid lag'. Kos telijk m 01 haar. dal als goud glansde, kroonde het iietooverend mooie gelaat en vogen, zoo zwart als de nacht. licht en met een geheimzinnige!! gloed. ders voor den bloei der afdeeling heb ben gedaan. Het slot was een krachtige opwekking tot steun van de S. H. Mevr. De Lange huldigde daarop de voorzitster, mevrouw Troll, met een enkel woord. Hierop ging het officieele gedeelte over in het „gezellige". Men bracht nog eeni- ge uren genoegelijk door met gramafoon- muziek, kienspel, enz. Openbare les Ambachtsschool. Het is reeds weer een jaar geleden, dat wij schreven over een openbare les aan de Ambachtsschool en gisteren had die voor 1930 plaats. Dat die openbare lessen door ouders en verdere familie of vrienden der leerlingen en ook door personen buiten dien kring op prijs wor den gesteld, is ook nu weer gebleken. Zoowel des morgens als des middags kwamen zeer velen een kijkje nemen en konden zij zich met ons overtuigen, dat hier steeds met groote toewijding aan de vorming der toekomstige ambachtslieden wordt gewerkt. De vele onderhanden zijnde proefstukken waren evenveel be- wijzenvan wat hier wordt bijgebracht. Zoo zagen wij in de afdeeling electro- teciiniek de vier leerlingen der hoogste klasse bezig met het vervaardigen van schakelinrichtingen voor hoogspannings kabels van 10 000 volt, zulks in opdracht van de P.Z.E.M. In een der klasse timmeren had men den draak van de sociëteit St. Joris in reparatie en had men dien o. a. van een nieuwen bek voorzien. Dit is slechts een greep uit wat wij in de verschillende klassen ontwaarden. Het gebouw zelf heeft weer een kleine uitbreiding gekregen, doordat aan de zij de van den Zuidsingel door de jongens der school een loods is gebouwd voor 't onderbrengen van een groot deel der rij wielen. Deze zijn hier talrijk, mede een gevolg van het feit, dat zoovelen der leerlingen van buiten Middelburg komen Door dezen bijbouw was het licht ont nomen aan het schaftlokaal en werd daarin een koekoek gebouwd. Een dergelijk werk brengt de jongens zoo na mogelijk bij de praktijk, die hen wacht, WALCHEREN. SOUBURG. Woensdagavond werd in hel lokaal van den heer Van Sluijs le West Souburg een propaganda avondge houden door de afdeeling ..Volksonder wijs". Voor een zeer talrijk publiek werden door de meisjes van de hoogste klassen der openbare school onder leiding van de onderwijzeres, mej. Duyvekot, eeniigje zangnummers en zaïngspelletjes ten ge- lioore gebracht. Daarna hield de heer .1 Wielleman uit Krabbendijke. lid van het hoofdbestuur van V. O. eën lezing omtrent het karak ter der openbare school. Aan mej. Duvvekot werd een bloem stuk aangeboden voor het door haar tot stand gebrachte en met nog ëenige de clamaties van den spreker werd deze. propaganda-avond besloten. OOST- EN MEST SOUBURG. Woens- dagavond werd in de Paspoorlstraat al hier een persoon lastig gevallen en in 't gezicht .geslagen door een jeugdig per soon uit Wissingen, die met cenige vrien den door huin optreden den Schijn wil den geven dronken te zijin. De jongen, tegen wien proces-verbaal is opgemaakt, geraakte even later in hel kanaal te water, waaruit hij tijdig opgehaald iin een auto huiswajarlts werd gebracht. ZUID-BEVELAND. WOLPHAARTSDIJK, Woensdag hield de afdeeling van de Ziekenhuis verple ging op Zuid- en Noord-Beveland alhier een algemeene vergadering, onder lei ding van den heer N. de Kater, voorzit ter. Uit het jaarverslag van den secreta ris bleek, dat de afd. 586 leden telt, dat 12 leden ziekenhuisverpleging genoten met een gezamenlijk aantal bijdragen van 284. De rekening van den penningmees ter sloot met een batig slot van 149.75. Aan de afgevaardigden der afdeeling naar de algemeene vergadering werd op gedragen, gezien het groote batig saldo der hoofdvereeniging over het afgeloo- pen jaar, contributieverlaging in overwe ging te geven. M. ast. werd besloten een maximum van 10 uit de kas der afdeeling te verstrekken, als tegemoet koming in de kosten, wanneer een der leden in een ziekenhuis komt te overlij den en de naastbestaanden den overle dene naar de begraafplaats alhier wen- schen te vervoeren. NISSE. Woensdag j.l. vergaderde de Raad der gemeente Nisse. Aanwezig alle leden. M. a. st. werd besloten toe te treden tot den Prov. Brandweerbond. Voor kennisgeving werd aangenomen het verzoek tot toetreden tot het in lichtingenbureau inzake maatschappelijk hulpbetoon. Het primitief kohier hondenbelasting 1930 werd opgemaakt met 46 honden le klas en 3 honden 2e klas, een totaal be drag van 144. HANSWEERT, In de commissie voor het iin 1930 te houden examen voor ad- jutnct-commies der directe belastingen, in/voerrechten en accijnzen, bedoeld bij de artikelen 92 en 127 van het Amble- narenbesluit Belastingdienst iis o.a. lol lid benoemd de heer C. P. Belli, ontvan ger aldaar. THOLEN. ST. MAARTENSDIJK. In de gehou den vergadering van de vereeniging „Een dracht Bindt", bleek, dat de rekening sloot met een nadeelig saldo van 45.34. Tn 1929 werd aangekocht 34.120 K.G. kunstmeststoffen: 21.325 K.G. veevoeder benevens 118 H.L. pootgoed, vertegen woordigende al deze artikelen een waar de van ƒ9381.60. Op voorstel van het bestuur werd be noemd tot bode der vereeniging de heer M. van den Hoek Az. op een wedde van 30, benevens een pet, per 100 K.G. aan te koopen meststoffen, enz. Bij de rondvraag werd geïnformeerd naar restitutie op in het najaar 1928 ge leverde Friesche pootaardappelen. In totaal zou wegens het niet voldoen aan de volle garantie een bedrag zijn terug betaald van 326.20, loopende over een hoeveelheid van 190 H.L. controle A eigenheimers. Dit bedrag zou zijn uitbe taald aan het bestuur der oude vereeni ging „Laudbouwbelang". Medegedeeld werd, dat blijkens ontvangen schrijven van den leverancier, den heer Be.kius, in derdaad het genoemde bedrag was te rugbetaald en wel in de maand Augustus van het jaar 1929. Het geld was toege zonden aan den secretaris der oude ver eeniging. Men was verwonderd, dat door het bestuur dier vereeniging daarvan nimmer eenige mededeeling was gedaan. De uitgetreden leden toch voor zoover in aanmerking komende, hadden recht op deze restitutie. Een bereids rechter lijk ingewonnen advies, hetwelk ter ver gadering werd voorgelezen, bevestigde deze meening. Het bestuur werd machtiging verleend met het bestuur der zustervereeniging in onderhandeling te treden om langs min nelijke schikking de restitutië voor de belanghebbende uitgetreden leden als nog te verkrijgen. Mocht het bestuur der oude vereeniging onwillig blijken, dan zal nader geconfereerd worden en besloten. Desnoods zou met dwang de terugbeta ling worden gevorderd. SCHOUWEN-DUIVELAND. OUWERKERK. Voor de vereeniging T.O.G.I.D.O. alhier trad Woensdagavond de voordrachtskunstenaar, do heer .T. v. Elsa'cker uil Rotterdam op. 'Jf"I>CfLiAK CRO/V/A'CfAf I t _l (Ingez. Med ..Dal is zij. die ik zoek", ging 't als een schok door M'alter. maar hij had tcch zooveel zelfbeheersccliing om niet door de geringste beweging te verraden, hoe hij door den aanblik van dat gezicht was getroffen. Zelfs verminderde hij zijn gang niet en oogenschijnlijk bedaard liep hij voorbij hel huis. Helaas had hij niet kunnen vaststellen of de persoon achter het venster al :f niet mismaakt was Maar dat zcu hij ook nog wel ontdek kenvoor alles moest hij het een of andere voorwendsel vinden om toegang tot het huis te kunnen verkrijgen. En indien hij dan zou ontdekken, dat bij het opvallend mooie hoofd een misvormd lichaam behoorde, dan vormden de woor den, die de professor kort voor zijn dood had uiligestooten, de sleutel waar mee het gecompliceerde slot, dat toe gang g; f U t het geheim der ver schijning. zich liet openen. Een plotselinge ingeving volgend, liep hij terug en loeide aan het huis aan. In middels was hot hoofd achter liet oen- ster verdwenen. Een niet meer jenge vrouw, die blijk baar juist bezis was den gans te schu ren maakte de deur half open cn vroeg onvriendelijk wat de haar onbekende heer wenschtc. „Ik zag hier zooeven een dame aan het venster, die ik van vroeger 'ken en die ik graag zou willen spreken. Ik heb haar een zeer gewichtige mededéóling te doen, maar ik weet helaas haar naam niet." VEREENIGING HANDELSBELANG. Gisteravond werd op de bovenvoor- zaal van de sociëteit St. Joris de alge meene vergadering gehouden van boven genoemde vereeniging onder voorzitter- •s'chap van den heer G. VAN NEDER- VEEN, die de talrijke aanwezigen wel kom heette, in liet bijzonder den rechts kundigen adviseur, den heer mr P. Die- ïeman Ingekomen waren o.a. een Schrijven van den N ede cl a ndsche li Rond vao Kof- fieliuisliouders, Restaurateurs en Vergun- ninmghouders en een van de Nederl. Ver. van Huisvrouwen met deelneming van den ramp die den handel op 7 Dec. lieefl getroffen. Vervolgens werd door den secretaris den heer L. A. Slofkopcr. het jaarverslag over 1929 uitgebracht, waarin hij ten opzichte van tien algemeenen toestand zeide .dal iemand, die op dit oogeoblik betreffende de toekomst erg optimisti sche beschouwingen levert, de feiten mis kent, en spr. meende dat het niet zoo heel makkelijk zal zijn om de balans van het economisch bedrijfsleven wederom spoedig in evenwicht te stellen. Wiat betreft Middelburg cn omgeving merkte spr. op. dat de handel in co.in sumptie-artikelen over .1929 over het algemeen niet ongunstig was. d'e zaken in huishoudelijke artikelen van; scherpe concurrentie gewaagden, luxe- en weel deartikelen in goedkoopere genre wer den gevraagd, de gang van, zaken in den Brandstoffenhan.del eerder onbevredi gend was. Verder dat de klein industrie vrij bevredigend werk had. Maar zooals gezegd er is geen reden tol optimisme, wat volgens spr. ook bleek uit de openingsredevoeringen van voor zitters van Kamers van Koophandel. Me de door de New-Yorksche beurslcrisis is de kooplust van een groot gedeelte van het gegoede publiek uitermate ge daald. Dit druppelt eerst langzaam af oip den kleinhandel en daarom wordt van deskundige zijde aangemaand tot ^groote voorzichtigheid bij het doen van iigkoo- pen of bij het afsluiten van contracten. Voorts is de minder goede toestand in den landbouw voor de stedelijkke nering en handel zeer. fnuikend. In de bouwvakken was lieL zoowel le Middelburg, als buiten de stad. levendig. Na mededoelingcn over de verschil lende groote industriën. rami, de Hout handel v. h. G. Alberts Lzn. en Co., die wijst op hel gedrukt zijn van de marktpo sitie voor de meest gebruikte houtsoor ten, doch overigens had zij niet te klagen The Vitrite Works, die aanvankelijk drukte doch later slapte had; de firma Boddaert en Co.. die tamelijk regelmatig werk had met minder gunstige vooruit zichten voor 1930; en de Kon. Mij- de Schelde, waarvan de cjjfers reeds elders ook zijn medegedeeld, kwam spr. lot den toestand der arbeidsmarkt en de werk loosheid en. wel tot eene mededecMnjg daarover van ae arbeidsbeurs, waaruit o.a. blijkt een verbeterde bedrijvigheid door dat de werkgevers-aanvragen toena men en het aanbod van werkkrachten vermindert. Komende tot de vereeniging zelve herinnerde de secretaris aan hel ontslaan van een vacature iin het bestuur door het overlijden van den heer G. MA den Boer, die zoo vele jaren zijn beste krachten en belangstelling aan. de vereeniging heefL. gegeven, en wiens nagedachtenis nog langen lijd in de sfeer van het ver- eenigingsleyen in dankbare herinnering zal l)lij\en voortleven. Hel aantal leden bedroeg ultimo De cember 1929 274 en is steeds stijgende Van het informatiebureau werd ook nu weer maar een matig gebruik ge maakt, van liet incasso-bureau wordt echter steeds drukker geprofiteerd, en is het binnengekomen bedrag aan du- bieuse vorderingen ongeveer "22 pel. grooter dan het vorige jaar. De secretaris herinnerde verder aan de werkzaamheden door lfandelsbe'apjg verricht inzake handelsaan|gclegen]ieden van verschillende aard, o.a. on>eerltijke concurrentie, gefingeerde spaarka onder nemingen, speruren der telefoon op Zon dag, handeldrijven door ambten-jaren, ven betreffende den postd erast. Ook werd een stevige actie gevoerd tegen het in voeren der nieuwe te'efoontarievenver der tegen willekeurige en ongemotiveer de ookesverkooppolitiek. Deze laatste aangelegenheid is lot heden nog niet ge regeld en de afdoening daarvan uitge steld door ziekte van het 'betrokken hoofd van Dienst. De secretaris twijfelt nieL of het zal gelukken ,B. en W. en dien hoofdambtenaar te overtuigen, dat het toch niet aangaat zoo maar zonder meer een categorie handelaren buiten hel distributieproces te sluiten. Op dit oogenblik wordt geen hinder meer on dervonden en hoopt de secreLarïs, dat deze toestand mag bestendigd 'blijven. Verder herinnerde de secretaris aan de 'beantwoording van de vraag van B. en M'. inzake bestemming van den Vleesch- hal in het stadhuis; en bleef er bij, dat deze voor een koffiehuis of melksalon niet geschikt is, en zoodoende de over heid een concurrent zou scheppen, ter wijl ook het succes behalen zeer pro blematisch is, ook al zou er een Middel1- eeuwsch karakter of een specifiek Zeeuwsch cachet aan worden gegeven. Spr. meende, dat 'de bestemming voor Centraal punt ter bevorder,njng van het Vreemdelingenverkeer het meest ge- wenscht blijft. Spr. herinnerde aan de excursie maar Dordrecht, aan de samenkomsten le Mid delburg, aan den verleenden steun aan vereenigingen en instellingen; aan het in werking Reden van de wettelijke be palingen op den Arbeidstijd iin winkels!, waarbij spr. dit werktijdenbesluit een puzzle noemde, en meende, dal ieder wel gemerkt zal hebben, dal alles zoo een voudig niet is als men het heeft voorge steld. Tnzake tie actie legen hel nieuwe tele foontarief zeide spr. dat men wel degelijk rekening houdt met de kostenj en be denkt, dat 4 X 21/2 cent tien cent is. Twee telefoongesprekken min|der per dag spaart al f 18 per jaar. Reeds hoorde het bestuur van winkeliers klachten, men haalt zijn waren; nu liever maar even aan den overkant, dan zijn gewonen leverancier op te moeten bellen, en Van die gedupeerden vernam het dan ook reeds dikwijls de verzuchting, dat veel minder telefonische opdrachten (waar voor geen mondelinjge in de plaats kwa men) werden ontvangen. Maar de tele foondirectie dupeert ook zichzelf, doch „Juffrouw de Ruyter" zei de vrouw. .„Juist.Walter sloeg zich voor het hoofd, als schoot de naam hem plot- seling tc binnen en de vrouw een geld stuk in de hand drukkend zei hij ...de dame is een beetje misvormd." (f,,Kiomt uit", zei de vrouw met een hoofdknik, en door de fooi wat vriende lijker geworden, vervolgde zij: „ik zal eens vragen of ik u binnen moet laten, maar zoolang moet u buiten wachten." Zij deed de deur voor zijn neus 'dicht. Een gevoel van triomf werd in den fong'en man wakker. Een klein succe., kon hij reeds boeken, want in elk geval wist hij, dal er een mismaakte vrouw met een mooi gezicht bestond, die af en toe aan hel venster van de slecht be fait m- faamde Slot steeg zat. De deur werd voor de tweede maal geopend en zichtbaar in verlegenheid 'bracht de stouw hem het bericht over. llat juffrr uw de Ruyter geen gewichtige mededeeling wachtende was en daarom mijnheer ?ok niet wenschte te ontvangen „Misschien bedenkt de juffrouw zich nog", meende M7altor. „de mededeling is van het grrotste belang voor haar; des noods kan ik' morgen terugkomen." ,„Laat u dat maarwant u zou tdan pre cies hetzelfde antwoord krijgen", zei de vrouw op gedempten toon, om binnen niet verstaan te worden. En met een haastig „dag mijnheer" wilde zij de deur sluiten. Fluks plaatste Walter er zijn voet lus- schen en zei: „Luister eens. juffrouw) zou ik u niet eens ongestoord kunnen spreken? Ik hel) u verschillende dingen te vragen en dat gaat niet met een paar woorden. U zult er geen schade bij lij- dein", besloot hij met een vinger-enr duim-beweging, die voor geen tweeledi ge opvatting vatbaar was De vrouw glimlachte. Geld kon ze altijd gebruiken en fluisterend antwoord de zij„Ik heel vrouw Retter en Woon in het derde huis van hier af, nummer vier; na zeven uur ben ik thuis, inge val mijnheer wil komen." „Ik kom jeker", was Walter's ant woord en ging na een snellen groet heen. Hij bleef even stilstaan, om voor alle. zekerheid hel adres van de vrouw in zijn notitieboekje op te schrijven. Kort na zeven uur stond hij voor het epgegeven adres. Vrouw Retter wachtte al op den „fijnen mijnheer" en bracht hem in een lage kamer met 'bonte oléo- grafiën en een grasgroenen, nfa ge maakten kamerpalm. blijkbaar het pronkstuk in het huishouden, want heel decoratief stond hij daar midden op tafel, waarop een gehaakt 'kleed lag. Do vrouw moest eerst nog een paar half volwassen kin deren wegljagen. die den vreemden heer nieuwsgierig aangapend, in de kamer wil den volgen. De ingenieur ging op een der rie.lep stoelen zitten en ging toen zonder veel omhaal van woorden „Ik zei u vanmid dag, dal ik juffrouw de Ruyter ken en haar een gewichtige mededeeling héb tc doen. Daar zij mij echter niet wenseht te ontvangen en de zaak niel schriftelijk kan worden afgedaan, moet ik trachten fufffruw de Ruyter buiten haar huis te ontmoeten. Vertel mij eens, gaat zij dikwijls uit. ik bedoel: maakt zij dikwijls wandelingen „Tot kort geleden ging' ze zoo tegen den yvnnd dikwijls met haar vader wan delen ,'inaar sinds een paar dagen is ze altijd thuis", was het antwoord. Het woord ..vader" trof Walter als een electrische schok. „Ik wist hoele'maal niet, dat zij nog' een vader had." Teen werd de vrouw spraakzaam'. a.Nou en wat voor eenOp de handen draagt hij zijn mismaakte dochter en hoe veel hij van haar houdt, merk je aan elk woord dat hij zegt,, al vèrsta ik er ook niets van, want ze praten samen altijd Nedeidandsch. Mijnheer de Ruyter spreekt ook heel goed Duits'ch en je kan nauwelijks liooren dat hij een vreem deling is, maar de juffrouw kent er niet veel van en ik moet altijd in 'stilte lachen, als ze iets tegen me zegt." „B:e ziet mijnheer de Ruyter er eigen lijk wel uit?" vroeg Walter nieuwsgierig, want sinds hij wist dat het mismaakte meisjje een vader had, met wien zij' sa men woondewas er een verdenking bij hem gerezen, waarvoor wel iets te zeg gen was. (Wordt vervolgd!

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5