Tweede van de PROVINCIALE ZEEUWSCHE rt van Donderdag 20 Febr. 1030 No. 43 KERKNIEUWS ONDERWIJS RECHTZAKEN LEGER EN VLOOT Zo«*9c/y f Verkeerswezen, Post en Telegrafie GEMENGD NIEUWS. lam 1 t 9 tt. I :z !l«- om en. ing )S. FT. HL «*4 ZEELAND. Dc Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen: wegens over vo rige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewe- tensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Axel 1 445.37, 1 7074, te Hulst f270.27, te Kortgene f 19.41, te Sluis f 68.18; den inspecteur der di recte belastingen te M iddelburg f 32, te Ternetizen f 84. MIDDELBURG. Volksonderwijs. In de gisterenaViOinjd gehouden, ver gadering van de aldeeling Middelburg van de Vereeniging „Volksonderwijs" on der voorzitterschap van den heer mr. J. Wt Zijlstra, werd o.a. mededeeling .ge daan van een verzoek van de aldeeling van den Iioiifl van Nederlandskche on derwijzers om te samen eene actie te voeren voor de openbare school. De rekening va,n, den penningmeester, den heer A. Dekker, aanwijzend in ont vang 1 267 en in uitgaaf f 225, alzoo eetnj goed slot van f 42, teigen f 99 over 1928, werd goedgekeurd. Dit zelfde geschiedde met liet verslag van den secretaris, den. heer C. Hack, waaruil o.a. blijkt, dat het ledental is toegenomen van 128 op 142, mede door de propaganda die gemaakt werd tegen het einde van hel jaar. waardoor ook in 1930 de stijging bleef aanhouden, Door gebrek aan verkoopsters der bloemljes kon dc Yolksonderwijscolllec- te in 1929 niet plaats hebben. Door den heer Hack werd vervolgens als afgevaardigde na,ar de algemccne ver gadering te Utrecht verslag uitgebracht en naar aanleiding daarvan kon uit de vergadering worden medegedeeld, dat op 7 Maart een rede voor volksonderwijs' voor de A.V.R.O. zal worden gehouden. Besloten werd de commissie voor de collecte te verzoeken zoo mogelijk deze in 1930 wel le doen plaats hebben en verder om mede te werken aan het zoo mogelijk houden van een streeklanddag. De heer Hack, die als hetuunssljd aan de beurt van aftreding was. werd herko- kozen. VLISSINGEN» De mijnen legger van Meerlant heeft op de reede van Vlissingen hel motor- klipperschip Cornelia uit Middelburg, izoodanig aangevaren, dal het klipper schip met sleepboot hulp de haven van Vlissingen moest, worden binnengesleept. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. WALCHEREN. Gemeenteraad van Ritthem. De gemeenteraad hield Dinsdagmid dag een openbare vergadering. Naar aanleiding van een schrijven van, den Commissaris der Koningin werd be sloten tot toetreding tot den provincia len Brandweerbond. Op het verzoek van den heer B. dö Groot of de gemeente een djoor hem aangelegden grindweg ter lengte van 144 M., aansluitende aan de klinkerbestratinlg van den Dorpsweg overneemt en onder houdt, werd gunstig beschikt. De burgemeester vroeg een bijdrage van f 10 voor het tekort over 1929. Dit werd toegestaan. Besloten werd opnieuw le verhuren de zijkanten van den Ritthemsichen straatweg, het gras van de begraafplaats hel bouwland hierachter en het huis, bewoond door den heer J. de Visser. De oude brandkast en ©enige overcomplete stoelen zullen worden verkocht. B. en W. zullen in een volgende ver gadering een coneeptverordenmtg over leggen in verband met dë openstellimlg .van hel nieuwe slachthuis. Het kohier hondenbelastimig werd vlast ^gesteld op f 64. Dc heer J. Breel werd herbenoemd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur. Dc vergoeding, aan de Chr. school over 1929 werd voorloopig vastgesteld op f 170 boven het ontvangen schoolgeld. Het voorschot over 1930 werd bepaald op f 100 plus schoolgeld. Do overname door de gemeente Sou burg van een deel van den Rilthemschen ©t'raatweg, gelegen in de kom 'dier ge meente, gaf aanleiding lot zeer veel dis cussie. Ten laatste werd op voorstel van den heer H. M. van de Putte gesteund door de heeren P. J. de Pagter en W. Boogaard m. a. st. besloten aan de ge meente Souburg een som geld aan te bieden. Die gemeente kan den weg ver leggen naar eigen keuze. Bij de. rondvraag klaagde de lieer J. I.ijnse over den slechten toestand' van sommige voetpaden. ZUID-BEVELAND, Raadagenda Goes. GOES. A.s. Maandag ('s namiddags 2 uur) vergadert de Raad, o.m. ter behan dciing van dc volgende voorstellen: de onlangs opgerichte „Algemeen© Bc- drijfsverecniging voor Ziekengedverzc'ke- •tring", aangesloten bij liet „Centraal Be heer", welke werkt volgens het z.g. om slagstelsel. Dc te 'betalen voorschotpremie zal waarschijnlijk 'bedragen 2 pet. per jaar van het uitbetaalde loon en derhalve Voordeel is'er zijn dan de Baden van Ar beid. De kosten zuilen vermoedelijk' voor tic gemeente per jaar in totaal bedragen f 560. 2. Aan het Bestuur van den Provin cialen Zeeuwschen Bakkershond een sub sidie te verleenen ten behoeve van den door dien Bond alhier opgerichten cur sus voor Bakkers-Vakonderwijs 3. Tc besluiten tot verbouwing van het aan de gemeente in eigendom loe- behoorende perceel St. Adriaanslraat 23 waardoor o.m. zal worden verkregen een betere kantoorruimte voor den dienst van gemeentewerken en een bétere op slagplaats voor materialen van dien dienst, terwijl het voorts de bedoeling is het pand zoodanig le verbouwen, dal de 'beschikking zal worden verkregen over een gred verhuurbaar winkelpand. Ter plaatse zal tevens dan een belang rijke verkeer sverbe lering worden ver kregen. De kosten worden geraamd op f 10.600,, terwijl men aanneemt het win kelhuis te kunnen verhuren voor on Igeveer f 700 per jaar. 4. Aan de Vereeniging voor Vreem deiingenverkeer in Zuid- en Noord-Be veiand een buitengewoon subsidie te ver leenen a;d f 100,, teneinde in 1930 Hé kun nen overgaan lot het uitgeven van een reclameplaat, welke de aandacht vestigt >,p Goes al-s centrum voor "toerisme in Zeeland. 5. Om in te gaan op een nieuw aan bod van de P.Z.E.Mr waarin van de ge meente thans sle.chts een bijdrage van f 660 wrrdt gevraagd voor het doen aan brengen van een ondergrondsch elec- tricileitsnet in het Zuidelijk gedeelte van bouwplan III. Hierdoor kan dus worden voorkomen het ontsieren van dit gedeelte van het bouwplan door het plaatsen van een aantal palen,, benoodigd voor een bo ven,grondsch net. door: ANNY VON PANHUYS. 28 Walter liet de hand los en een diepe zucht van bevrijding bewees, dat hij den zieke er een weldaad mee had bewezen. Vreemd ,was Walter de naklank der woorden, die hij zooeven had vernomen en die natuurlijk een uitvloeisel van koortsfantasie waren, maar hoe kwam de zieke er toe te praten over een Slot- steeg en van een mismaakte met een mooi gezicht? Zou er in Schneiditz wel een Slotsteeg bestaan? Daarnaar moest hij onverwijld informeeren, misschien kon dit het uitgangspunt zijn om met zijn op sporingen te beginnen, ten einde den el lendeling te vinden, door wiens schuld de professor in dezen loestannid was ge raakt. Zoolang hij hem niet gevonden had, zou mevrouw Berner, die hem nooit welgezind was geweest, blijven geloo- ven, dat hij haar man door het een of ander zoo opgewonden had, dat dit hem in eikaar had doen zakken. Hij overleg de, dat hij zich eigenlijk tegenover nie mand over het spook kon uiten, want men zou geen woord van zijn verhaal ge- looven en slechts zeggen, dat hij zoo'n onmogelijke geschiedenis had verzonnen om zich zelf schoon le wasslchen. De gedachtengang van den peinzenden man werd onderbroken door den komst van Maurer met den dokter. Een enkele blik was den arts genoeg om te zien, dat het met den zieke ten einde liep en voordat Maurer, dien hij de dames hac laten halen, met dezen terugkwam, hac Alex Berner zijn strijd volstreden. Else had zich, onbekommerd over de aanwezigheid van den dokter, in haar eerste opwelling van smart, als zocht zij hulp -en steun, aan Walter's borst ge worpen. Haar moeder, die weenend op een stoel zat. zag het en toorn steeg in haar op, want zij was er vast van over tuigd, dat Walter schuld had aan den dood van haar man. Elke opwinding kon den hartlijder schaden, dat had Murtag al lang geleden gezegd en gisterennacht kon het niet anders, of er was tusschen de beide mannen iets gebeurd, dat haar man bovenmatig had opgewonden. Wist ze maar wat er had plaats gehad. Nadat de dokter was heengegaan, trok zij zich in haar kamer terug. Walter had haar beloofd voor alles, wat er thans gedaan moest worden, te zullen zorgen. De nu weduwe geworden mooie vrouw had nauwelijks geluisterd naar hetgeen Walter tot haar sprak; zij wilde zoo gauw 6. Goed te keuren een overeenkomst met de gemeente Kapelle inzake gasle vering door het Gasbedrijf le Goes aan die gpmeente, omtrent welke overeen komst B. en W. van Goes reeds over eenstemming hebben verkregen met B, en W. van Kapeile. m 7. Te aanvaarden een gedaan aan bod inzake oeëindiging van 't aanhangige geschil met betrekking tol den weg. loo- pendc naar de voormalige meestoot „De Zon", waardoor dan. uitdrukkelijk zal werden vastgelegd, dat die weg open baar is. 8. Thans te besluiten Lot het doen laanbrengen van verwarming in het beurs gebouw door middel van gaskachels en tot het heffen van een gering toegangs geld, teneinde de daaraan verbonden kos ten te dekken. B. en W. schrijven 'hierbij dat ze in de vorige raadsvergadering dit voorstel hebben ingetrokken omdat de vrees werd geknestercl, dat de beursbe zoekers zouden weigeren, dit toegangs geld te voldoen, en de handel zich naar Andere gelegenheden zou verplaatsen. Uit een ingewonnen advies 'bij de Beurse nimUsie, blijkt echter, dal die Commissie absoluut vertrouwt, dat het opgezette plan zal slagen, waardoor B. en W'. met gerustheid tot aanneming van het voorstel durven adviseeren. KAPELLE. Onder voorzitterschap van den heer H. Blok kwam het fanfare korps „Ons Genoegen" alhier in al- gemeene ledenvergadering bijeen. I)e se cretaris deelde o.m mee, dat hel be stuur dankbaar gestemd was, voor den ge noten steun van de burgerij en gemeente. Met groote meerderheid werd de voor zitter herkozen. In de vacature-Tollenaar werd gekozen dc heer C. van Willefjeh- Wagen-aar. Besloten werd .weder als voorheen concerten te houden op dc muziektent. RILLAND BATH. Dinsdag werd de algem-eenc vergadering gehouden van de afd Het Groene Kruis. Medegedeeld werd dal de afdeeTinig 327 leden telt. Van de verpleginigsmidde- Jen werd in 119 gevallen gébruik ge (maakt. Uit de rekening bleek dat er was ui tgekomen in'be,grepen vroeger batig sal do f 1488 en de uitgaven bedroegen f 246. De algem. vergadering van ue prov. vereen, zal' dit jaar te Zierikzee worden gehouden. Tot afgevaardigde werd be noemd de lieer W. Griep. De aftredende bestuursleden t.w. de heeren W. Griep, K. Kok, D. Moeliker en J. van Dammc werden allen herko men. Gezien het flinke kassaldo wercl voor gesteld een brancard aan te scliaffeln,. Over hel aanstellen van. eon wijkver pleegster werd een Vinnig débat ge voerd Het bestuur zal in overweging ne nien een hooger contributiebedrag te verkrijgen, daarvan een gedeelte voor de wijkverpleging beschikbaar te stellen en voor de rest een (subsidie ais een „Algemeen Belang" aan de gemeente te vragen. ZEEUWSCH-VLA ANDEREN W. D. GBOEDE. Alhier werd Dinsdag j.l. van de afdeeling'' Groede van 'den Bond voor Slaatspensioneer irg, eeai druk be zochte propaganda en feestavond gehou den. De voorzitter herdacht in zijn openingsrede het overleden Tweede Ka merlid. de heer Sannes.. De Rederijkerskamer Nut en Genoe gen", uit Schoondijke .voerde het toe passelijk looneelstuik .„Oude Antje" en liet blijspel ..De Bankroetier of de ont vluchting in dc wijnmand" op. Beide stukjes vielen hij het publiek zeer in den smaak Een collecte, die werd gehouden voor het vervaardigen van een film voor den bond, 'bracht op f 14.05; 31 nieuwe) leden gaven zich op. Vcor de Russische Mennonieten. Ds. Koekebakker alhier bericht ons, dat de sleunactic van den, Do-opisgezitiden Jongerenhon.d ten behocie van de uil Rusland gevluchte Mennonieten: in Mid delburg heeft opgebracht f 327.80, en in Goes f 220.30. Na de vorige verantwoor ding zijn bij hem persoonlijk noig bezorgd de volgende giftenCi. f 2.50. „voor de in nood ver keer e nde Rust-en" f 5, B. v. d. L. f 10. welke in bovenstaand totaal begrepen zijn. Alles is afgedragen, aam. het Hollandsch Doopsgezind Emigranten-Bu reau le Rotterdam. Bevorderd aan de universiteit te Amsterdam tol arts de lieer A. Ross geboren Ie Goes. Geslaagd aan de Technische lloo- 'geschooi le Delft voor het ingenieurs- eixamen voor werktuigkundig ingenieur tic heer MGoole te "Vlissingen. De pas opgerichte studentenver- eeniging Unitas Studiosorum Lugdunum Batavorum te Leiden heeft een algemee- ne ledenvergadering gehouden. Het bestuur had eenige plannen ont worpen om te komen tot een Eigen Huis. Mocht dit plan doorgaan, dan krijgt de vereeniging de beschikking over een gebouw, waarin o.m. plaats is voor een groote zaal, voor dames en heeren ge zamenlijk, een zaal alleen voor heeren, een lokaal alleen voor dames, verder bestuurs- en commissiekamer, terwijl 't verder in de bedoeling ligt eenige ka mers aan inwonende studenten te verhu ren. Besloten werd verder een eigen or gaan uit te geven en in beginsel werd besloten de volgende sub-vereenigingen te vormen: Tooneelvereeniging D.E.D I.L., tennisclub, schermclub, roeivereeni- ging, voetbalvereeniging enz. Er hebben zich thans reeds 208 studenten als lid van de Leidsche Unitas opgegeven. De Ilaagsehe reclilbauk heeft (le zer dagen vrijgesproken .1. D. A. V. E. van T„ den oud-waarn. directeur van de vroeger te 's-Gravenliage gevestigde NV. Ulrechtsclie Crediet- en Assuran- tiebank, welke bank levens spaarkassen organiseerde, die hij verstek terecht ge slaan heeft wegens verduistering iii dienstbetrekking van een bedrag van on geveer f 6000 ten uadce'e van genoemde bank. De eisch was een jaar gevangenis straf. De Utrechtsche rechtbank heeft den communist H. J. B,, die te Utrecht onder militairen op weg naar de kazerne op ruiende geschriften had verspreid, ver oordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. De eisch was 6 maanden met aftrek van de voorloopige hechtenis. Toen verdachte werd weggeleid, riep hij tot zijn kameraden op de openbare tribune: „rood front, kameraden!" De rechtbank te Arnhem veroor deelde den kantoorbediende V., terzake van- verduistering van f 20.000 ten na- deele van de N.V. Thomassen en Co. te De Steeg, tot 1 jaar gevangenisstraf. De eisch was 1 jaar en 3 maanden. De sergeanten A. J. Griep, .1. Huis- zoon, P. Tilroe, J. P. de ïTullu en J. J. de Bruijne van het 14e reg. inf., hebben bij het laatst gehouden examen voldaan aan de eischen gesteld voor sergeant en aj oor-in s truc te ur Bevorderd tot kapitein t. z. de kapitein luit. t. z. D. Scalonge; tot kapitein-luit t. z. de luit. i. z. le kl. C. E. L. Hel- frich; lot luit. t. z. le kl. 1. t. z. 2ekfi. mogelijk uit de sterfkamer, want de aan blik van den doode was haar ondrage lijk. De verwende vrouw huiverde voor de- gruwzame nabiiheid van den dood. Else legdi, nu z:j tegenover een voldon gen feit stond, kalmte aan den dag. Zij sprak met Walter over de doodsaankon diging in de courant en het drukken der kaarten. Zij maakte zelf een lijst op van de menschen, aan wie zoo'n kaart moest worden gezonden. Het was een groot bezwaar, dat het Zondag was, want daar door moest veel, dat geen uitstel kon lij den, onverricht blijven. Veel zou Mau rer, die door den dood van zijn meester heelcmaal in de war was, morgenoch tend kunnen doen, Walter wilde dien avond naar Berlijn terug, om eenige da gen verlof te vragen om in de eerste da gen de dames te kunnen bijstaan. Mor genavond zou hij weer terug zijn. Eenige akelige, moeilijke dagen volg den nu, zoowel voor Walter als voor de beide dames, totdat men den professor naar zijn laatste rustplaats op het kerkhof had gebracht. Een groot aantal belang stellenden, waaronder de hertog oni zijn zoon, bewezen hem de laatste eer. Pohl was eveneens gekomen en toen hij de weduwe van zijn vriend de hand drukte, lag er een warme glans in zijn oogen. Het sombere rouwgewaad van krip stond de blonde vrouw prachtig en met welge kozen, hartelijke woorden bood hij haar, wanneer zij hem op eenigerlei wijze noo- dig had, zijn hulp aan. „De aanstaande echtgenoot van mijn dochter zal mij voorloopig bijstaan", ant woordde mevrouw Berner en voegde er aan toe: „ik houd niet van hem, maar mijn man wilde het engagement nu een maal, dat op zijn jubileumsdag publiek zou zijn geworden en nu kan ik er niets tegen doen". „Op mij maakt mijnheer Zernikow een zeer sympathieken indruk", zei Pohl en begreep niet, waarom hij er zich eigen lijk over verheuge, dat Else binnen af- zienbaren tijd zou trouwen, Was 't om dat mevrouw Berner dan alleen zou staan en de weg tot haar dan vrijer voor hem zou zijn? Ook tegenover andere menschen maak te mevrouw Berner er geen geheimen meer van„ clat Wal'er dc toekoms'ige nv n van haar dochter was. Zij kon wel nieit finders, nadat in Else in bijzijn van dokter Murtag zich aan het sterfbed van haar vader snikkende aan Walter's horst had geworpen. Maar toch bleef haar hou ding tegenover Walter gereserveerd on koud, wat Fl.se zich zeer aantrok'. „Vertel me eens Maurer. bestaat er in Schneiditz een Slotsteeg?" vroêg Wal ter den huisknecht, den dlag na de be grafenis. „Zeker, -meneer Zernikow", gaf deze mét een vragend en blik ten antwoord. „,'t Is een steeg, die in een kwaden ré uk' staat." 1 Wybert-tabletten on der het oefenen ter bescherming van de keel, vóór het op treden ter zuivering van de stem. (Ingez. Med H. C. W. Moorman; tot luit. t. z. 2e kl. de luits. t. z. 3e kl. C. A. J, Groeneveld, B. van der Ploeg en H. v. Quispei. De herdenking van het 75-jarig be staan der Normaal Schietschool te 's- Gravenhage is Dinsdagochtend ingezet met schietwedstrijden op den baan nabij het kamp Waalsdorp, Daarna had de begroeting van een aantal reünisten plaats door den direc teur der. N.S.S.. majoor Hoffmann. Hr. Ms. torpedobootjager „Korte- naer" op weg naar Ned. Indië is Dinsdag ie Colombo aangekomen. Overgeplaatst van het wachtschip Vlissingen naar de „Medusa" de schip per H. J. A. Boelhouwers en van de „Medusa" naar genoemd wachtschip de schipper W. F, de Fouw. Aneta meldt uit Bandoeng: De militaire Luchtvaartafdeeling voer de de parachute in, als een onderdeel van de verplichte uitrusting van vliegers en waarnemers. Vermoedelijk zal bin nenkort worden aangevangen met de aanvankelijk vrijwillige doch naderhand verplichte parachute oefeningen, als on derdeel van de eischen voor het vlie gersbrevet. De in de haven yam. Terschelling geslationneerde motorreddinigboct Braai- daris is Woensdag voorzien van een ra dio-installatie, zoodot het schip bij uitva ren voortdurend dn communicatie kan blijven met dc kustwacht. Ongelukken. Op het terrein van de Nederlandsche Scheepsbouwmij. aan den Cornells Dou- wesweg te Amsterdam is een 57- jarige werkman door het breken van een hoekstaal getroffen door een ijzeren plaat, welke aangebracht moest worden aan het in aanbouw zijnde stoomschip „Tewali", tengevolge waarvan hij spoe dig overleed. Branden. Dinsdagavond heeft te Amsterdam in de Baffinstraat een der nieuwe stra ten in Plan-West, een felle brand gewoed De étagebewoners van het pand hadden zich al ter ruste begeven en moesten het gebouw in allerijl verlaten. Het duurde lang voor de strijd gewon nen was. De zolder brandde geheel uit, terwijl de kap werd vernield. In den loop van den avond was een zoon van den heer H. D. N., die den zolder in gebruik had, daar geweest om een fiets te halen. Vermoedelijk is toen een vonk van een sigaret gevallen in ta bak die te drogen lag. Het vuur moet lang gesmeuld hebben voor het uitbrak en door buren geknetter werd gehoord De schade wordt door verzekering ge dekt. Branden te Rotterdam. Dinsdagavond is in een loods achter de woning van C. in 't Veer aan de Linker Rottekade te Rotterdam een zware brand uitgebroken. In de loods lagen riet matten opgeslagen. Reeds vrij spoedig na het uitbreken van den brand sloegen de „Ik vraag dit, omdat ik eeuigen tijid ge leden in een courant las ,dat daar, ige- lioof ik, een diefstal hoeft plaats gehad", looig Walter. „In dat anne-luiVstraalje zullen do dieven wel niet veel van hun gading heb ben gevonden, mijnheer; "t is een straat- ge dat langs het schilderijmuseum 1 lopl, niet ver van ons huis vandaan." Tegenover de dames voorwendend een hoodscnap te gaan doen. liep Walter dien dag in de hem door Maurer aange duide richting. Een heldere nanniddagzonreschijn lag ever Schneiditz, de lucht was nog al koud en als een voorbode van den ;na- jderenden winter. Zijwaarts van het mu- seulm betrad de ingenieur de Slotslcég on langzaam liep hij langs dé ©ene, zijde tot het einde. Zijn blikken richtten zich naar elk huisfjo en zochten achter elk venster, maar hij zag slechts een paar vieze kiinderen, of een vrouw wier le'éf- tijd moeilijk zou te bepalen zijn. Toen liep hij langs de andere zijde van het straa,tj"e en weer keek' hij alle huizen 'in." „Laat me lias, meneer Thomas", klon ken de wc orden van den slervende hem in de ooren. „U bent al lang dood! tön .woont nu in de Slotsteeg. ik heb u ge zien, daar waar de mismaakte mei het mooie gezicht aan het venster zit." Ja, die woorden had hij' goed onthouden. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5