Neusverkoudheid FORMAN. BEURSOVERZICHT EN WISSELKOERSEN. 19 Februari. WEERBERICHT VAN HET K. N. M. L Barometerstanden: Ther mornet ers tanden W eersverwachting. Donderdag 20 Febr. HOOGWATER VLISSINGEN. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. KUNST EN WETENSCHAP Opgravingen in Palestina, Een plagiator gestraft. ONDERWIJS Schorsing van een onderwijzer. Handel, Nijverheid en Visscherij Insulaire Hypotheekbank. Verkeerswezen, Post en Telegrafie Ind. Stoomvaartlijnen. Stoomvaartlijnen N. Amerika. DE VERGENOEGING AFGEBRAND. Een tweede ernstige brand binnen het kwartaal. DOORDAT DE WIND VAN HET STADHUIS AF WAS, LIEP MIDDEL BURGS KOSTELIJKST PAND GEEN GEVAAR. LEGER EN VLOOT LAATSTE BERICHTEN GROOTE FABRIEKSBRAND. BUITENLAND Algemeen Overzicht De Fransche kabinets crisis. De Vlootconferentie. kan men niet altijd voorkomen, maar wel succesvol bestrijden met BELG®. FRANKRIJK. ENGELAND. ZWEDEN. MEXICO. AMSTERDAM, 19 Febr. (Slotkoers). 'Hof 1"*- ^viuuui Ol. Het eerste getal is de slotkoers van gisteren, het tweede dien van heden. 6 pet. Ned. '22 1037/s— 103ys. 5 pet. Ned. '18 102i/2— 102i/3. 41/2 pet. Ned. '17 lOOVs1007/g. 3 pet. C. N. W. Schuld 77y8— 773/4'. 121/2 pet. Idem 6l3/4—64 3/4. 5 pet. Zeeuwsche H. Bank IOO1/2 41/2 pet. Idem 98 A. A'dam. Bank 192—192i/2. A. Bank Associatie 623/4*—62. A. Kol. Bank 219—22Ü. C. N. H. Mij. 172P./2174. A. N. I. Handelsbank 156y2—156i/8. A. Rotterd. Bankver. 1133/4*—113i/4. A. V. Berkel Patent 1651/4-1683/4]— i 63- 170i/2. A. Küchenmeisler Ultr. 108 A. Houthandel Alberts 101—101. C. Marg. Unie 327-332—336-340. A. N. Ford 260 ex. div—268. A. N. Kunstzijde 110-113—107-113. A. G. B. Philips 46iy2-467y2—467t 473. C. Anaconda Copper 153i/2-159— 151i/2. C. Bethlehem Steel 1035/8—1043/4. A. A.N.I EAI. 320-325-331. A. Borneo Sumatra H. Mij. 158y8—158y8. A. Boeton 175-178—180-183. A. Kon. Petroleum 385-386i/2— 384j-385y2 C. Shell Union 221/3—221/5. A. A'dam Rubbber 173i/4-175y2—176^187. A. N Scheepv. Unie 183i/2—183i/2. A. Cult. Mij. d Vorstenl. 1531/4—154. A. H. A'dam 573-574—575-582. A. Java Cult. Mij. 407-410-413. A. Deli Batavia Tabak 393-405-41(1-424 A. Deli Mij. 365-368i/2—371-385. A. Senembah Mij. 418-422422i/2K29. A. A'dam Thee 681/470. A. N. I. Sjioor 203—207. C. Chicago Milwaukee 25i/2251/4. C. Union Pacific 229 Prolongatie 23/4—3. Markt sluit goed prijshoudend. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 18 Febr. I2.II2/3 59.451/2 9.751/4 34.72 48.10 66.721/2 2.493/g 17 Febr. 12.122/s 59.53 9.761/4 34.74 48.111/2 66.771/2 2.492/5 Hoogste 778,3 te Karlstadt en Sarna. Laagste 745.— te Isafjord. 9 uur 34 gr., 12 uur 41 gr., 3 uur 42 gr. Matige N.-O. tot O. wind Helder tot licht of half bewolkt. Droog weer. Lich te vorst des nachts. Overdag dooi. Zon op 7.09; onder 5.20. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 5.50. Maan op 1.46 v.m.; onder 9.41 v.m Laatste kwartier 20 Febr. M i d d e 1 b ire t ij d. >on der dag 2 0 - Fe b r. 6.07 18 44 r rij dag 21 7 03 19 48 .at er dag 22 8.19 21.12 .ondag 23 9 50 22 34 laandag 24 11.10 23 39 Hnsdag 25 12.8 Voensdag 26 0.28 12.50 Zandstraat niet loslaten en aan de be staande school een lokaal bijbouwen om zoodoende èn 'bijzondere èn openbare school naast elkaar ie hebben. Na veie en zware discussies zal men het kerkbestuur voorstellen, om een ge deelte van de school over te nemen met ihet nieuw te bouwen lokaal en één lokaal voor de openbare school beschik baar te houden. Alleen de heer Ver- schaffel stemde hier tegen. Er is nog besloten een géldleening te sluiten van f 4000 tegen 5 pet. 's [jaars parikoers, met een jaarlijksche amor tisatie van f 200, dit voor aanleg van straten, stoepen en riolen. De aansluiting van de Oostelijke buurt der gemeente aan 't electrisch net werd na ampele bespreking goedgevonden. Hiervoor zal f 5500 moeten worden ge leend De kerkeraad der Geref. Kerk van Rotterdam-Delf shaven zal, naar de Rot terd. meldt, overgaan tot "het beroepen van een 5en predikant, subs, de aanstel ling van een hulpprediker. Ds. J. D. Barth, zal, naar de „Ba nier" meldt, Zondag 9 Maart a.s. af scheid nemen van de Geref. Gem. te Vlaardingen om Donderdagmiddag 20 Maart te Borssele bevestigd te wor den door ds. M. Hofman van Krabben- dijke. 's Avonds van dezen zelfden dag hoopt ds. Barth intrede te doen. Naar men aan de „Haagsche Crt" mededeelt, komt mr, B. Gijlswijk (orde der Dominikanen), Pauselijk delegaat van Zuid-Afrika te Bloemfontein, ern stig in aanmerking voor de benoeming tot aartsbisschop van Utrecht, Mgr. Gijls wijk is Delftenaar van geboorte. Met deze benoeming maakt de Paus 'n uitzondering op de gewoonte, om niet uit de wereldgeestelijken een aartsbis schop te benoemen. O Aangenomen hret beroep naar Am sterdam door ds. L. D. Poot te Haar lem. Aangenomen het beroep naar Haar lem door ds. J, P. C. Poldervaart te Utrecht. H. M. de Koningin-Moeder heeft Maandagochtend een bezoek gebracht aan de eere-tentoonstelling van W. B. Tholen, in „Pluchri Studio" te Den Haag De gemeenteraad van Den Haag heeft den Kon. schouwburg ald'aa).^,, we der aan het Vereen. Rolt. Hofstadtooneel ter beschikking getseld. De heer Julius Röntgen Sr., oud directeur van het Conservatorium te Am sterdam, is benoemd- lot doctor honoris causa (doctor of music) aan de Universi teit te Edinburg. De houthandelaar Juselius te Björ- neborg (Finland) heeft bij testament een bedrag van 100 millioen Finsche marken vastgelegd voor het doen van weten schappelijke onderzoekingen op medisch terrein. De eene helft van het legaat is bestemd voor het binnenland, de andere voor buitenlandsche onderzoekingen. De opgravingsexpeditie van de Pen'n- svlvanie Universiteit heeft bjj haar op gravingen in de nabijheid 'van Beisan de overblijfselen van acht steden uit verschillende tijdperken gevonden, o.a. een Filistijnsche vesting uit den tijd van Koning Saul en David en allaren, die in het boek Samuel aangeduid worden. De vondsten worden van zeer groote betee- kenis geacht. R. Carter te New-York, die een no velle van een ander had gekaapt en haar als eigen werk voor 140 dollar verkocht, is door de rechtbank tot 3 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Hij heeft bekend hog dfie stories' te hebben gecopieerd en voor 1200 dollar te hebben verkocht. In het begin van het vorige jaar ont stond in een der Openb. lagere scholen in dc gemeente Velsen een heftige woor denwisseling tusschen het hoofd en een onderwijzer. Het optreden van den on derwijzer, die in het bijzijn van een aan tal schoolkinderen het hoofd uitschold gaf B. en W. aanleiding, hem te straffen met een week schorsing zonder behoud van jaarwedde. De onderwijzer ging in beroep bij Ged. Staten welk college het besluit van B. en W. vernietigde B. en W. teelcenden op hun beurt beroep aan bij de Kroon. Thans verneemt de Zeeuw, dat de Kroon het besluit van Ged. Staten heeft •vernietigd, zoodat B. en W. in het gelijk •werden gesteld. De Caledon Shipbuilding and. En gineering Comp. Lid. te Dundee heeft Vrijdag van haar Stannergate-werf het motorschip Talisse te water gelaten. De Talisse is gebouwd voor rekening van de Stoomvaart-MijNederland te Am sterdam; de bruto tonnen jmaat bedraagt ongeveer 8000 ton. Het schip, is spe ciaal gebouwd voor de Vaart op het Verre Oosten. Naar wij vernemen zullen commissa rissen aan aandeelhouders der N.V. In sulaire Hypotheekbank te Zierikzee /voorstellen het dividend over 1929 te bepalen op 20 pet. Na afschrijvingen zullen de gezamenlijke reserves pl.m. f 400.000 bedragen. Indrapeera, (thuisreis) 20 6 11.111. te Marseille verwacht. Patria, (uitreis-) 18 te Sabang. Joh. de Witt, (uitreis) p. 17 Perim. Prinses Juliana, (uitreis) p. 17 Gibral tar. Maasdam, Rott. n. N.-Orleans 18 (n.m.) v. Bilbao. Spaarndam, 18 v. N.-Orleans n. Rott. Edam, Rett. n. N.-Orleans 17 v. Ha vana. 1 (Leerdam, 18 v. N.-Orleans te Rott. Wel 'houdt de fakkel der verwoesting hevig huis in Zeelands hoofdstad; nog geen kwartaal is er verloopen, sinds Verseput en een groot deel van de Lan- gedeltt aan de verwoesting van het vuur ten prooi viel, en thans, nu wij dit schrijven, staat er van de sociëteit „De Vergenoeging" aan ons mooie oude Marktplein weinig meer overeind dan wat gevelbrokken, terwijl de brandweer nog met man en macht ervoor waakt, den brand binnen deze perken te hou den wat haar naar alle waarschijn lijkheid, wanneer de courant verschijnt, wel gelukt zal blijken te wezen. Het heeft er thans klokke twee althans den schijn van, dat het gevaar voor de belendingen geweken zal zijn, al gaan er geruchten, dat de Electro-Bioscoop, die al gebrand heeft, wederom is aangetast. a Tusschen kwart over twaalf en half een werd van verschillende kanten ont dekt en gealarmeerd, dat er brand in de Vergenoeging was ontstaan. Hoe, dat is nog niet bekend, al werd ons van verschillende kanten verzekerd, dat het afbranden van de verf men was aan het schilderen de oorzaak van het ontstaan van den brand zou zijn. Ande ren spraken dat echter tegen. Toen wij te 12.40 uur op het terrein van den brand kwamen, was motorspuit I voor de soos opgesteld en juist toen werd de eerste straal van dien kant op het vuur gericht. Op de bovenverdie ping woedde het vuur reeds breed-uit, en ook uit het dak sloegen de vlammen al. Te 12.43 zagen we twee forsche stra len, te 12.46 drie en te 12.47 vier stra len op het vuur gericht. Een minuut la ter stortte de groote Turmac-lichtrecla- me met geraas in gelukkig naar den binnenkant. Spuit II stond toen al te draaien bij 4en- StadhuishoekNoordstraat. Twéé man hebben deze spuit van den Dam moeten halen, zoo hoorden we! De Chevroletspuit, in huur van fa. Bikkers, bleek aan de Heerengracht te zijn opgesteld, op 240 pas afstand van den brand; zij bracht een forsche en krachtige straal in het vuur; we mogen gerust aannemen, dat deze spuit ons voor een tweede ramp van grooten om vang gespaard heeft, te meer, wanneer men weet, dat te 1.20 uur spuit II met een kapotte koppeling uit den strijd naar de achterhoede in het hospitaal moest worden gedirigeerd zij gaf het op! Van den voorkant spoot men zoo goed het ging massa's water in en op het brandende gebouw; een ladderwagen om van nabij het vuur op de bovenver diepingen te bestrijden, zagen we niet, al kwam zoodanig instrument om 1 uur wel ten tooneele. Omstreeks dien tijd werd een slang de Electro binnengevoerd, wijl die ach terin ook al brandde; dat is toen echter gebluscht. Ongeveer kwart na eenen was aan den voorkant weinig vuur meer te zien wel veel rook, dik en geel. Van anderen kant viel men het vuur eveneens aan. Op de Vlasmarkt waren te 1.15 uur een drietal slangen door den zich daar bevindenden 2den ingang van De Ver genoeging gelegd en op den beganen grond, 1 hoog en 2 hoog werd ook daar flink^ gespoten; zoowel ter blussching van den eigenlijken brand als om de be lending te beschermen. Te 1.35 uur werd op eerbiedigen af stand van den voorgevel het ladderwa gentje even in stelling gebracht, maar al spoedig kwam dat weer op non-actief. Een flinke ladderwagen had daar al een uur eerder moeten staan! Te 1,40 uur zagen we boven op het dak van Sluis „De roode toren' een paar mannen met doeken voor het ge laat (tegen den rook) die vandaar flink water gaven, in den brand, op den bran denden en lekkenden voorgevel en ter bescherming van Sluis. Het is thans kwart voor 3 uur en men kan zeggen dat de brand zoo goed als ge heel gebluscht is. Met verschillende stralen wordt de nablussching krachtig ter hand genomen. Te 2,30 u. werd een ladder tegen den voorkant van de so ciëteit gezet en deze werd beklommen,- door een man met een staaldraad, wel ke hij om boven den gevel sloeg. Daarna hebben een aantal spuitgasten met ver eende krachten gepoogd dit gevaarlijke deel van den gevel om te trekken wat gedeeltelijk gelukt id. Te 2.55 wordt een tweede poging on dernomen en nu gelukt het met vereende krachten onder groot geraas de gehee- le voorgevel om te trekken en te doen instorten. Er was groote belangstelling op het terrein van den brand: de Commissaris der Koningin was, behalve vele stede lijke en brandweerautoriteiten, aanwe zig. De Vergenoeging de genoegelijke en beminde sociëteit van Middelburg, is een rookende zwartgeblakerde puin hoop! Architectonisch verliezen we er ech ter minder aan, dan aan Verseput maar toch waren we aan onze Verge noeging zéér gehecht. Het is jammer. Evenals den 7den December ook nu voor den ijver der brandweermannen niets dan lof; de organisatie was nog nietwat ze in de toekomst, naar we hopen, zijn moet en worden zal. Na betrekkelijk korten tijd heeft men de koppeling van motorspuit II door het aanbrengen van eenig hars hersteld, zoo dat deze spuit weer in bedrijf genomen kon worden. Naar wij vernemen is de Sociëteit de Vergenoeging bij de Haarl. Brandwaar borgverzekering Maatschappij te Dor drecht verzekerd voor een bedrag van 75.000, de inboedel inbegrepen. Bij Kon, besluit is, met ingang van 16 Maart a.s. aan don kapitein ter zee H, M. Manikus, op zijn verzoek, wegens langdurigen dienst eervol ontslag uit den zeedienst verleend; BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 19 Febr. V.D. Het belangrijkste feit ter beurze was de zeer groote belangstelling die aan den dag werd gelegd voor tabakken én rubberaandeelen. Prolongatie 3 pet. VLAARDINGEN, 19 Febr. Heden nacht brak brand uit in de fabriek van geoliede goederen van J. van Toor Jr. aan den Parallelweg. De brand werd ontdekt door den eige naar, den heer J. van Toor, die naast de fabriek woont, en door het lawaai van vallende voorwerpen werd gewekt. De brand is ontstaan in den linkervleugel der fabriek, waarschijnlijk in een naaika mer. Direct werd de brandweer gewaar schuwd, die vrij spoedig ter plaatse was, met twee motorspuiten, alsmede de drij vende spuit van de Vulcaanhaven, die in totaal met 10 stralen water gaven. Er was echter geen denken aan het vuur te stuiten door de zeer groote hoeveel heid brandbaar materiaal, dat in de fa brieksgebouwen aanwezig was. Reeds drie kwartier na het uitbreken van den brand stortten de voormuren der fa briek neer. Te ongeveer 8 uur stonden er nog slechts drie kale muren overeind. In de oliebergplaats brandde het vuur toen geweldig. Ook het woonhuis van den heer v. Toor werd door het vuur aangetast en brandde voor een groot deel uit. Het gevaar bestond, dat nog eenige huizen aan den Parallelweg een prooi der vlammen zouden worden. Door het krachtig optreden van de brandweer werd dit echter voorkomen. Oorzaak on bekend. Verzekering dekt de schade, ech ter geen bedrijfsschade. HEVIGE ONTPLOFFING. NEW-YORK, 19 Febr. Te Elizabeth in den staat New-Jersey vond een hevige ontploffing plaats in een alcoholraffina derij van de Standard Oil Company, waarbij vijf personen werden gedood en 63 gewond. Tengevolge van de ont ploffing brak een geweldige brand uit. Tot nog toe konden twee lijken geborgen worden; talrijke gewonden verkeeren in levensgevaar. De minister-president Tardieu is weer in zooverre hersteld dat hij met verschil lende politieke figuren als Loucheur, Ma rin, Reynaud heeft kunnen confereeren. De minister van Marine Leygues is naar Parijs overgekomen. Ook Doumergue ontving Poincaré. Men verwachtte, dat de nieuwe premier niet eerder dan mor gen bekend zal zijn. Poincaré, niet lang nog van een zeer ernstige ziekte hersteld zag er zoo goed uit, dat hij direct als kabinetsformateur werd aangewezen. Dit blijkt echter niet juist, tenminste zijn intieme vrienden zei- de, dat hij nog niet tegen de vermoeie nissen, daarvan is opgewassen. Doch wel wordt 't mogelijk geacht, dat hij minister van finantiën zal worden in een nieuw kabinet-Tardieu. Want dat ziet men overal als oplossing. Tardieu krijgt tal rijke telegrammen, die op de wenschelijk heid van zijn aanblijven aandringen. De socialisten zouden bereid zijn des noods zelf een regeling te formeeren, of anders, als de regeering door de radicaal socialisten gevormd wordt, hun mede werking te verleenen. Spoedige oplossing wenscht ieder met het oog op de vlootconferentie. Daar te Londen schiet men bij ontstentenis der Franschen weinig op. De overige delegaties confereeren derhalve druk binnenskamers. Er komt echter een Italiaansch me morandum. Eindelijk! Mac Donald zou a' van den inhoud door Ghandi op de hoog te zijn gebracht. Als de conferentie dit memorandum heeft geraadpleegd, zal zij de inzichten van alle delegaties kennen en over de cijfers beschikken van de tonnenmaat, waarop de onderscheiden mogendheden (lm!r*7 U - aanspraak maken in de scheepscategorie- ën, waarvan een lijst is opgemaakt. Naar verluidt zal het Italiaansche me morandum het oorspronkelijke standpunt van. Italië bevestigen, dat de conferentie zoover mogelijk moet gaan bij de beper king van de bewapening ter zee, maar dat het tevens Italië's recht zal billijken om eventueel strijdkrachten ter zee te hebben als eenige andere vastelandsmo-- gendheid. Voorts zal het memorandum aanstip pen dat Italië, daar het eiken wedstrijd in wapening wenscht te voorkomen, se dert de conferentie van Washington zich heeft onthouden van opstelling van eenig vlootprogram op langen termijn, zulks in de veronderstelling, dat de wereld het tijdperk van beperking der vloten is in getreden. Sinds Washington heeft Italië zich bepaald tot het voorzien in onmid- delijke behoeften, 't Is maar, wat Italië daaronder ver staat! Het memorandum geeft voorts cijfers, ten bewijze dat Italië van de schepen aan de oppervlakte, die niet door de con ferentie van Washington zijn beperkt, hetzij gereed of in aanbouw, circa het zelfde aantal bezit als Frankrijk. En nu, nu eindelijk het cijfermateriaal bekend is, kan er eerst practisch werk worden verricht; kan men eerst door en met al die aanspraken, een oplossing zoe ken, diealle bevredigen moet! Ter voorkoming van den nieuwen bewa- peöigswedstrijd. De Vlaamsche-nationale afgevaardig de voor Mechelen, Ward Hermans, die de uitdaging van het Verbond van patrioti- sche vereenigingen te Dinant tot dee'.ue- ming aldaar aan een debat over de frane- tireurskwestie had aanvaard, heeft 110, naar hij verzekert, als antwoord uit Di nant een brief vol beleedigingen ontvan gen, waarin echter in zijn toezegging niet wordt getreden. Een der tijdens de relletjes voor tte Vlaamsche opera te Antwerpen bij het jongste bezoek van prins Leopold gear resteerde Vlaamsche betoogers, Alfons Wolf, is wegens opstand tegen de poli tie en hoewel de betrokken politie man enkel van een stoot sprak en niet van slagen, welke hem zouden zijn toe gebracht tot 15 dagen gevangenisstraf zonder uitstel en kosten van het proces veroordeeld, meldt de N. Rott. Crt. Hoewel de gezondheidstoestand van Tardieu verbeterd is, zal hij voorloopig nog wel het bed moeten houden. Lord Beaverbrook heeft een nieuwe partij gesticht, waardoor dus een split sing der conservatieve partij wordt uit gelokt. De Times acht het stichten van een nieuwe partij een anti-climax, en meeot dat Beaverbrook, als hij geduldig geweest was, groote groepen van het volk achter zich had kunnen vereenigeh. Nu wordt dit natuurlijk onmogelijk, want, zooals de Manchester Guardian opmerkt, is de conservatieve partij nooit een partij ge weest die gemakkelijk tot splitsing komt. Dat Lord Beavcrbrook verder gaat dan Baldwin, is feitelijk alleen omdat Bald win en de zijnen waarschijnlijk zeer te recht Baeverbrook's programma geetn practische politieke mogelijkheid acht ten, en «mdat zij het in hun hart er niet zoo mee eens zijn. Wanneer Beaverbrook's prognanataa kans cp een verk'iezingsmeerderhe'd had, zou het vermoedelijk door de heele con servatieve partij met huid en haar ver slonden worden. Beaverbrook's nienwe partij zal dus wel voornamelijk de functie hebben om Baldwin door een militanten, vleugel tot concessies le drijven, waar hij uit zichzelf nog niet aan wil. De iepziekte is nu ook' in Eixgefedid voorgekomen. Van deskundige zijde is in de pers uileengeteet, dat de ziekte door een zwam veroorzaakt wordt, en dat er ook in Fngeland weinig tegen uit le rich ten zal zijn. Het aantal werkloozen bedroeg op 10 Febr. 1.520.000 of 11 402 meer dan een week tevoren. De toestand van de Koningin van. Zweden is verergerd. De Associated Press verneemt uit Tampico het volgende: Vijftien lieden, o.w. vooraanstaande ar beidersleiders ,zijn hier in hechtenis ge nomen en naar Mexico (stad) overge bracht. Deze arrestaties zijn geschied in verband met den onlangs gepleegdën aan slag op den president der Republiek Or tiz Rubio. De Algemeene Arbeidersbond te Tampico heeft nu een telegram ge stuurd aan den minister van oorlog, waar in de vrijlating van de arbeidersleiders wordt igeëischt. Mocht de eisch niet wor den ingewilligd, dan zal te Tampico een allgemeene staking worden afgekondigd en zal op Woensdag een openbare betoo ging worden gehouden.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 2