Tweede died vare de PROVINCIALE ZEEUWSCHE van Dinsdag 18 Febr. 1930 No. BINNENLAND LANDBOUW V Er is geen instrument in 't orkest, of de hoogste en laagste tonen daarvan komen in de juiste klank verhouding en ieder in hun eigen timbre vol en krachtig over. Dat is de schitterende eigenschap van het Philips Ontvangtoestel 2511, het toestel dat bij referen dum op de groote Olympia Radio Tentoonstelling te Londen den eersten prijs behaalde. Prijs f 330.- fljji ONTVANGTOESTEL 2511 DE RIJKSMIDDELEN IN JAN, 1930, De opbrengst van de Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Jan. 1930 bedroeg 44.456.585, tegen ƒ45,385.519 over de maand Jan. 1929. Het één twaalfde gedeelte der raming over 't geheele jaar bedraagt 40.382,916 We laten hieronder volgen de opbrengst over de maand Jan. 1930, vergeleken met die over de maand Jan. 1929. Grondbel 3.232.440 3.152.841 Pers. bel. - 3.243.953 - 3.214.075 Ink, bel. - 8.400.217 - 7.774.557 Verin. bel. - 1.343.982 - 1.193.123 Div. en T. - 838.260 - 1.326.245 Inv. recht - 5,652,176 - 5.376.428 Stat. recht - 362.935 - 378.587 Zout - 224.357 - 169.977 Geslacht - 1.064.122 - 943.349 Wijn - 51.161 - 36.426 Gedistilleerd - 3.194.883 - 3,236.485 Bier - 1.134.038 - 1.101.324 Suiker - 4.265.249 - 3.740.018 Tabak - 2.633.399 - 2.535.698 Goud, zilver - 86.417 - 78.799 Zegelrecht - 2.453.478 - 3.117.264 Regist, recht - 2.274.077 - 4,296.859 Succ. recht - 3.214,334 - 3.083.169 Domeinen - 303,748 - 180,862 Staatsloterij - 16.954 - 17.027 Loodsgelden - 466.395 - 432.397 Totaal 44.456.585 45.385.519 De opcenten ten bate van het Lee- ningsfonds gaven over Jan, 1930 een opbrengst van 8,125.878 tegen een be drag van 7.717.377 in Jan. 1929. De inkomsten ten bate van het „We genfonds" gaven over Januari 1930 een opbrengst van 540.104. Rijwielbelasting 14.150. EERE-TENTOONSTELLING Dr. P. C. BOUTENS. i in „Arti" in den Haiag wordt n eere- lenloonstelling gehouden bij gelegenheid van dr. P. C. Boutens' zestigste verjaar dag. Bij de opening heeft de heer Dirk Poster in een korte beschouwing een karakteristiek van den dichter gegeven. Wanneer spr. deze tentoonstelling be schouwt dan zegt hijde groote glorie, van Holland is een geestelijke gljorie. Wij huldigen op deze lento on stel ling een on zer grootste dichtens: P. C. Boutens werd 60 jaar. Dertig jaar geleden verscheen zijn eerste bundel, dertig jaar klonk zijn stem om de taal tot schoonheid le wek ken. Onder de groote dichters van onzen tijd, Kloos en Gorter, Roland Holst en Leopold, is Boutens de grootste geweest. In hem zien wij de afsluiting en vol voering van de revolutie der „Nieuwe Gids." Hij onderging den invloed van de oude Grieken, zij deden iets anders in hem ontwaken, den harmonïschen mensch. Boutens wilde niet half leven, hij wilde leven en gelooven. Boutens was van nature een afzonder lijke en contemplatieve ziel. Het ging' hem om de afzonderlijke menschenziei. Hij deed een koppigen en vast besloten kruistocht om Ie tasten, om door te drin gen tot de kennis van de ziel en van God. Dan vterschijnl zijn werk als kunst, vol door: ANNY VON PANHUYS. 26 Mijnheer von Weiden, dien hij ver wachtte, stond voor hem, De kleine man verzocht den bezoeker binnen te treden en liet hem in de kamer waar Ada zat. Dat was de netste en gezeligste kamer van het huisje. In alle vier vertrekken, die de woning bevatte, stonden oude en gebruikte huurmeubels. Mijnheer Von Weiden begroette Ada, die een gedwongen vriendelijkheid aan den dag legde, want zij vond het heel onplezierig gestoord te worden. De zaak, waarover Von Weiden met haar vader steeds heen en weer redeneerden, en waarover beiden voortdurend lachten, interesseerde haar absoluut niet, Natuur lijk praatten zij vandaag weer over dat onderwerp, waarover Von Weiden nu meer dan ooit lachte, wat met de Ruy- ter thans echter geenszins het geval was. Op diens gelaat was een mengsel van droefheid en gemelijkheid zichtbaar en het klonk niet al te vriendelijk, toen hij zei: „Eerlijk gezegd, mijnheer Von Wei den, wilde ik, dat ik de heele zaak on gen de bundels elkander in étappes op. Zij behooren hij den leeftijd', waarin hij ze schreef en worden ter door geken merkt. Uil „Praeludium" spreekt een laslend zoeken, in „De Stem" voelen wij een brandend leed,'in „Morgenstond" nemen w?i een onstuimige verrukking waar. Aan het einde van zijn rede verklaarde de heer Dirk Coster de tentoonsitellirig geopend. DE GEMEENTEHUISKWESTIE TE DE BILT. Wij meldden Zaterdag naar aanleiding van de gemeentehuiskwestie te De Bilt, dat de commissie van onderzoek heeft uitgemaakt, dat de burgemeester, baron v. d. Borch tot Verwolde, gerehabiliteerd wordt, De desbetreffende conclusies in het rapport luiden: „De commissie zou met de vorige blad zijden haar taak als beëindigd hebben kunnen beschouwen, ware het niet, dat zij het zich als haar plicht rekent te trachten zooveel als in haar vermogen ligt het door de plaats gevonden hebben de publicaties en de gevoerde acties aan gerichte kwaad weder ongedaan te ma ken. De commissie meent, dat uit haar rap port duidelijk blijkt, dat de wijze waarop de gemeente „Jagtlust" verkreeg normaal is, en dat voor de geruchten, welke daar over in omloop zijn gebracht, geen en kelen grond aanwezig is. Zij meent daarom met een enkel woord te moeten protesteeren tegen de manier waarop in dezen tegen den burgemees ter is geageerd, die getracht heeft Jagt lust tegen een zoo laag mogelijken prijs voor de gemeente te koopen." Hierna volgt nog een nadere détail- leering van de bestrijdingsmethode van een der plaatselijke dagbladen en den bewusten notaris, die slechts ten doel heeft te doen uitkomen dat op losse gron den praatjes omtrent den aankoop van „Jagtlust" zijn rondgestrooid, welke als uit de lucht gegrepen kunnen worden beschouwd. DE CLASSIFICATIE BIJ DE NED. SPOORWEGEN. 'easiermiddag waren de al'deelingB,be sturen van de vijf erkende organisaties van Spoor- en Trampersoneel in het „N.V.-Huis" le Utrecht bijeengekomen ter bespreking van het rapport der clas.si- ficatie-commissie. Het resultaat der besprekingen in de commisisie was, dat voor de tweede-klas- se-istandplaalsen een aftrek vain 3 pC.t (thans 4 pCt.). voor de derde-klaslse 6 pCt. (thans 8 pCt. en voor de vierde klasfse 9 pCt. (Ihans 12 en 16 pCt) wordt vastgesteld. Dit beteekent, dat een be drag van acht ton aan het personeel ten goede komt, terwijl het moreele voordeel is verkregen, dat de vijfde klasse radicaal is afgeschaft. De heer Mollmaker, voorzitter der Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegen ad viseerde met allen aandrang met heide handen aan te grijpen wat lot overleg tusischen de directie der N.S. en den per- soneelraad lot stand is gekomen. Het rapport werd met een groole meerderheid van stemmen aangenomen. Van den B.A.N.S. waren er 321 stemmen tegen van de 3800. van „St. Raphael" 62 van de 12000. van den P.-C. B. 266 van de 4500, van den Centr. Bond 35 van de 2800 terwijl van de N.V., die 20.000 stemmen telt. er 581 legen het rapport gericht waren. HET GESCHIL TUSSCHEN RIJKS VERZEKERINGSBANK EN MAATSCH VOOR GENEESKUNST, Het bestuur van de Rijksverzekerings bank heeft aan het hoofdbestuur der Ne- derlandsche Maatschappij tot bevorde ring van de Geneeskunst voorgesteld, het tusschen beide bestaande geschil over de vergoeding voor bezoeken ten huize van den getroffene (eerste bezoek 1.75) gedaan kon maken". „Maar mijnheer de Ruyter", antwoord de de ander lachend, „eigenlijk is er niets gebeurd". De tooneelspeler mompelde iets voor zich heen, waarvan "alleen 't woord „stom miteit" verstaanbaar was. Toen deelde hij Von Weiden mede, dat hij de huur van zijn huis wenschte op te zeggen, om dat hij nu zijn zaken geregeld waren weer naar Nederland terugkeerde. Hij had per kwartaal gehuurd en betaald, om eiken dag te kunnen vertrekken, tel kens drie maanden huur vooruit." „Het doet me oprecht leed, u als huur der te verliezen", zei Von Weiden, en sprak hiermede de waarheid, want kans, dat zich weer een huurder van dit huisje zou aanmelden, was niet groot. En toch voelde hij door die opzegging een zeker opluchting (want in elk geval was 't het beste, dat de tooneelspeler de re sidentie of nog beter Duitschland verliet). Heel in de vroegte stond Zernikow den volgenden ochtend op, want hij wenschte zoodra mogelijk naar de villa der Ber- ner's te gaan, om te info'rmeeren hoe het den professor ging. Hij wiesch zich met veel koud water om een helder hoofd te krijgen, wan? achter zijn slapen ru moerde het, alsof hij te veel had gedron ken en toch had hij gisteren zoo goed als geen wijn gedronken. Maar het was de herinnering aan den slechten nacht, die hem akelige droomen had gebracht, die hem nog in zijn hoofd zat en met pun en ten huize van den geneeskundige (al le bezoeken na 't eerste 1), welke de Maatschappij verhoogd wenscht te zien (resp. tot 2 en 1.50), tot een oplos sing te brengen, door dit nog steeds sedert de invoering van het nieuwe tarief (1 December 1927) hangende geschil voor te leggen aan een rijksbemiddelaar als bedoeld in art. 1 van de Arbeidsgeschil- lenwet 1923, voor dit geval het tweede district, dat de provincie Noord-Holland omvat, bijgestaan door twee door hem aan te wijzen, geheel buiten h t geschil staande personen die geen medicus zijn en bereid zijn gevonden, ten deze als ar biter op te treden. De partijen verbinden zich dan vooraf, zich aan de beslising van het college te zullen onderwerpen, onder verklaring, dat daarmede het reeds jarenlang han gende geschil ten genoege van elk der partijen is beëindigd. HET CONGRES DER COMM. PARTIJ HOLLAND. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Crt.: Het congres der Communistische Par tij Holland, hetwelk Zaterdag, Zondag en gister te Amsterdam gehouden is, was niet openbaar. Een strenge controle waakte ertegen, dat geen onbevoegden de zittingen bij woonden. Men begon met het samenstellen van een nog al uitgebreid eere-presidium, waarin eenige buitenlanders gekozen zijn, o. m. Stalin, Molotow, „Bliicher" (een schuilnaam), Thalmann en een aantal „In donesiërs" in ballingschap aan den Bo ven Digoel. De heer Louis de Visser heeft een lan ge inleiding gehouden over de politieke situatie van de partij in ons land en an dere landen. Aan de gedachtenwisseling hierover namen o. a. deel de delegaties van de communistische partijen van Zwit serland, Duitschland en Engeland en van de communistische Jeugd-internationale. Zaterdagavond is de politieke resolu tie, waarin de Communistische Partij Hol land verklaart, de op de actie in de bedrijven gerichte taktiek der Commin- tern te zullen voeren, met groote meer derheid (slechts 8 stemmen tegen zijn uit gebracht) aangenomen. Daarna is het nieuwe partijbestuur ge kozen in de samenstelling, zooals die aan het congres was voorgelegd. Er zijn maar 7 afwijkende st. uitgebracht. Slechts 9 partijbestuurders zijn gekozen, die reeds zitting in het partijbestuur hadden; on der hen de heeren Louis de Visser en Lake veld. Dr. Koch, zoo deelde men ons mede, is zelfs geen candidaat geweest. De heer Van Riel zit niet in het nieuwe partijbestuur, hetwelk thans voor 80 pet. bestaat uit arbeiders in de bedrijven. - Hel aantal gevallen van mond- en klauwzeer gedurende de maand Januari 1930 bedroeg in do provincie Groningen 1, Friesland 1, Drenlhe geen, Overijssel geen, Gelderland 5, Utrecht geen, Noord- Holland 1, Zuid-Holland geen, Zee land 4, Cadzand 1, Clinge 1, Westdorpe 2, Noord-Brabant 1. Limburg geen. De cijfers duiden hel aantal eigenaars aan onder wier vee deze ziekte wérd.' ge constateerd. Ontsmetting van bietenzaad tegen bietenbrand. De P1 antenziekte nikundigon Dienst le Wageningen meldt: Bietenbrand, waaronder verslaan wordt hel zwart worden der jonge plantjes aan den voel, waardoor deze kunnen weg vallen, kan door meer dan een schimmel veroorzaakt worden. Een van deze, Pho- ma betae. die in verreweg de meeste gevallen de oorzaak is van hel wegvallen gaat mei het zaal over en kan door zaad- ontsmelting bestreden worden; tegen de tige hamers achter zijn slapen klopte. Het koude water en een krachtige af wrijving deden hem goed. Vlug kleedde hij zich aan en begaf zich, na een kop koffie, dat de kellner hem bracht, te heb ben gedronken, met een snellen pas naar de Alleestrasse. Overdag was de weg daarheen gemak kelijk te vinden. Hij herinnerde zich gis teravond met den professor de Markt straat rechtuit te hebben gevolgd tot aan het schilderijmuseum; daar moest het begin van de Alleestrasse zijn. Met bui tengewone belangstelling beschouwde hij in 't voorbijgaan het museum en vor- scbend gingen zijn blikken naar den in gang er van, alsof daar nog eenig spoor van hetgeen er gisteren was gebeurd, zou te vinden zijn. Hij liep er vlak langs, steeds onbemerkt zoekend. Het museum was nog niet geopend, want het had zooeven pas zeven uur geslagen. Hij ging op de bovenste treden van den ingang staan en om eventueele voorbijgangers te misleiden, deed hij als of hij het groote, aan de deur bevestig de bord las, maar onophoudelijk keek hij zoekend naar beneden. Indien de man, die zich gisteren hier als baron Thomas vertoonde, op de een of andere wijze eenig spoor had achtergelaten, dan zou hij ten minste een begin hebben om ver der te zoeken. Als hij den schurk te pak ken kreeg, die zoo'n komedie in el kaar had gezet, dan zou hij hem aan het verstand brengen, dat het een misdaad was zulke aanslagen te plegen op de ze t 11 v*' I I L PHILIPS met Philips „Meesterzanger" een volmaakte combinatie (Ingez, Med.' in den grond overblijvende en van daar uit de plantjes aantastende schimmels helpt zaadontsmetiing' natuurlijk niet. Het kan dus wel voorkomen, dat, niettegen staande ontsmet zaad is uitgezaaid, de opkomst le wenschen overlaat, of, dat er toch nog vele plantjes wegvallen. Op grond echter van de, met het uit zaaien van ontsmet zaad, verkregen re sultaten, raden wij aan, uitsluitend op een der hieronder genoemde wijzen ont smet suikerbieten- of mange 1 wortelzaad uit te zaaien! De ontsmetting kan geschieden door hel bietenzaad 2 uur onder te dompelen in een oplossing van Germisan of wan hei iets minder werkzame, maar toch nog goede resultaten gevenlde Uspuluu universal ter sterkte van V2 procent (Va K.G. ontsmettingjsstof op 100 L. water1) ,of 4 uur in 1/4 prcenlsioplolssi.njg (i/k K.G. ontsmeltingisstof op 1Ó0 L. water). Per K.G. zaad lieefl men ongeveer 3 in 1 L. van de oplossing1 noodig. Dezelfde op lossing kan meerdere malen achtereen gebruikt worden, mits na el)ke. behande ling' zooveel nieuwe oplossing wordt toe gevoegd, als door het zaad wordt wegge nomen. Men kan aannemen dat 1 K.G. zaad ongeveer 0,8 a 1 L. .oplossing op neemt. Hel los storten van het zaad Jn de vloeistof is, met het oog op de bevochti ging, beter dan onderdompeling in een zak. Na de behandeling wordt hel zaad zoo_ dun mogelijk uitgespreid, vaak om zeilen bevordert ren snplle droging. Met het zaaien behoeft niet gewacht (e wor den, tol het zaad volkomen droog is. Uitzaaien van iets vochtig zaad bevordert nuwen van lijdende medemenschen. Het kon niet anders dan een domme, onbe kookte grap zijn geweest. Maar.... wat lag daar voor glinste- rends in dien hoek, half verscholen ach ter wat zand, afkomstig van schoeisel? Walter keek vlug even om en ziende dat er niemand in de nabijheid was, buk te hij zich, greep naar het glinsterende voorwerp en bekeek het, terwijl hij schijnbaar steeds stond te lezen wat op het bord stond geschreven. Het was een goudkleurige, metalen knoop, waarin 'n doorzichtig steentje was gevat. Hij deed den knoop, die waarschijnlijk tot een da mestoilet had behoord, in zijn vestzak; 't voorwerp stond zeker in geenerlei ver band met den grappenmaker. Maar, zei hem een innerlijke stem, misschien toch wel; je kunt nooit weten en als dat zoo was, dan bestond de kans met dit corpus delecti den zooge- naamden ouden Thomas te ontdekken. In de villa trof Walter iedereen in de grootste opgewondenheid aan. Mevrouw Berner kwam hem bleek en met de spo ren op haar gezicht van slecht te hebben geslapen, tegemoet en Else's oogleden waren dik en rood van 't huilen. Aan het bed van den professor zat dokter Mur- tag, die zooeven een thermometer in de okselholte van den patiënt had aange- legd. „Hooge koorts", fluisterde hij Walter toe, dien mevrouw Berner in de kamer van den professor had gelaten. De zieke zag er gloeierig en opgewonden uit, ter zelfs de kieming en de opkoanlst. Bij hel zaaien mei de machine dient er rekening mede gehouden le worden, dat hel zaad door vochtopname Is uitgezet. De ont smetting' kan. bij gebruikmaking van Ger misan, 00k geschieden volgens de machi nale omschepmelhode. Hierbij wordt het zaad ontsmet in de apparaten, die ge bruikt worden voor de droogonlsmettinjg. Een goede ontsmetting wordt verkregen, door per 20 K.G. zaad. 4 L. van een 3 pro eentige Germisan oplossing te ge bruiken Of geringere hoeveelheden vloeistof en ontsmettingsstof aangewend kunnen worden, zal nader worden na gegaan. De resultaten, die bij toepassing van deze werkwijze worden verkregen zijn doorgaans iets minder, dan Hij onder dompeling van het zaad. Hiertegenover staal echter, dat hel zaad spoedig na de ontsmetting zaaidroog is, terwijl de duur van de behandeling' kort is. 'Het zaad wordt nl. 1 a 5 'minuten in den trommel rondgedraaid. Indien de machinale onnschepmelhode wordt toegepast, is hel noodzakelijk, dal direct 11a toevoeging' van de vloeistof mei draaien begonnen wordl, daar anders een gedeelte van het zaad samenkoekt Beter nog is gebruik te maken van ma chines. die zijn ingericht, dat do vloei stof tijdens het draaien bij liet izaad wordt gevoegd. Terwijl de tot voor kort door ons be proefde droogontsmettingfsmiddelen steeds zoodanige resultaten opleverden,, dat liet gebruik er van ontraden, .moest worden, zijn de resultaten der proefne mingen met het nieuwe droogontsuie.t- tingsmiddel U. T. 685 van dien- aard, dal wijl hij brokstukken van zinnen fluis terde. Met groote, onnatuurlijk schitte rende oogen staarde hij alle aanwezigen aan, zonder iemand te herkennen, want hij antwoordde op geen hunner vragen. In den blik, waarmede mevrouw Ber ner den jongen ingenieur aankeek, lag iets wantrouwends, wat deze instinctief voelde en dat hem pijnlijk aandeed. „Vannacht heeft Maurer mij weer ge roepen", vertelde de dokter, „en sinds dien ben ik niet naar huis gegaan. Hij en ik konden samen een paar uur geleden den professor nauwelijks in bed houden; hij schreeuwde, dat de oude Thomas hem kwam halen en daarom wilde hij zich vlug verstoppen. Dat was bepaald een griezelige scène." En toen Walter zweeg, vervolgde hij: „er bestaat namelijk een sage in Schneiditz. „Ja, die ken ik", onderbrak de ander hem, „de professor vertelde mij die, toen hij mij gisteren naar het hotel bracht. „Zoo! Nu wordt mij de zaak veel dui delijker. Hij heeft zich waarschijnlijk erg opgewonden over het verhaal." „Juist". Walter voerde een strijd met zichzelf zou hij den dokter vertellen wat hij van den professor had gehoord en ten deele zelf bijgewoond had, of zou 't beter zijn te zwijgen. Voorloopig besloot hij het laatste te doen. Toevallig ontmoet ten zijn oogen, toen hij „juist" zei, die van mevrouw Berner en weer meende hij daarin wantrouwen te zien. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5