Tweed® tel^d van do PROVINCIALE ZEEUWSCHE van Donderdag 13 Febr. 1930 No. 37. BRIEVEN UïT BERLIJN. ZEELAND (Van onzen Correspondent.) Uitnemende tooneelspelers in Berlijn. - De Duitsch film, - Waarin de Ufa ver bovenaan staat. - Van directeuren, re gisseurs en filmsterren, - De toekomst is aan de klankfilm. De geleerden zijn het er vrijwel over eens, dat in Berlijn tegenwoordig meer werkelijk-uitnemende tooneelspelers en -speelsters op de planken staan dan in welke andere stad ter wereld ook. Dat kun je overal hooren. En dat is hoogst waarschijnlijk ook wel de waarheid. Men kan hier eiken avond naar 15 tot 20 schouwburgen gaan en vaststellen dat ondanks de vaak zeer middelmatige stuk ken het spel nauwelijks te overtreffen is. Wie van tooneel houdt en er wat voor over heeft, moet naar Berlijn ko men om eens een week en desnoods ook langer eiken avond de absolute zekerheid te hebben kranig spel te genieten en vol daan en innerlijk rijker geworden in zijn hotel terug te keeren. Is het wonder, dat in deze heerlijke tooneelstad ook de mogelijkheid gegeven is, prachtige films tot stand te brengen? De lezer kent de Duitsch films. Ik moet het aan zijn persoonlijk oordeel over laten of hij ze op prijs stelt; maar ik wil, als iemand die vrijwel alle Duitsche films van eenige beteekenis bij de eer ste opvoeringen gezien heeft, er hier toch eens iets naders over vertellen. Als men aan het Berlijnsche (en in '1 algemeen het Duitsche} filmleven denkt dan herinnert men zich ook onmiddel lijk den naam ,,Ufa", eigenlijk „Univer- sum Film Aktiengesellschaft", die tot de populairste combinatie van letters op aarde geworden is. Ufa dat is het groote concern van alles, wat in Duitschland met filmkunst en filmindustrie te maken heeft. Bijna zonder concurrentie beheerscht dit con cern oppermachtig de wonderlijke film wereld, terwijl het door contracten met groote Amerikaansche ondernemingen zijn invloed nog vergroot heeft met het gevolg, dat behalve Duitsche en Ameri kaansche films het publiek hier te lande productie uit Italië, Frankrijk, Engeland, Scandinavië en elders nauwelijks meer te genieten krijgt. Nuchter bezien, is het nu zoo. Kranige Duitsche regisseurs en prach tige tooneelspelers hebben zoo nu en dan uitnemende films geproduceerd. Ieder trouw bioscoopbezoeker zal er wel en kele in herinnering hebben. De overgroo- te meerderheid ook der Duitsche films echter mag gerust hoogst middelmatig zoo niet direct slecht genoemd worden. De techniek der zoogenaamde „stomme" films is langzamerhand, vooral in Duitsch land, waar de optische industrie steeds in hoogen bloei gestaan heeft, nauwelijks meer te overtreffen. De Duitsche „came rain an" is vaak geniaal. De wetenschap pelijke films van Duitsch fabrikaat wor den door geen enkel ander land ter wereld overtroffen. In „Neubabelsberg", een der vele voorsteden van Berlijn, waar zich de grootste ateliers der „Ufa" bevin den, wordt heerlijk gefotografeerd en kent men de fijnste trucs zoo goed, dat door: ANNY VON PANHUYS. 22 „Ik verzoek u dokter, uw zin ten einde te brengen", stoof Walter op ,™k bedoel, dat dit niet strookt met de gewoonten van den professor", sprak de clokter ernstig. „Behalve na avond- visites of na zijn Donderdagschg club avondjes, Zigl men hem nooit zoo'laat óp straat. Ik waarschuwde hem persoonlijk daarvoor, omdat ik wist dal hem met zijn toch al zoo gevoelige harl zoo'n on geval als vanavond wel eens zou kunnen overkomen en hij dan misschien hulpe loos zou zijn." Walter verbeet zijn ergernis, hoewel hij in stilte nicest toegeven^ dat het wan trouwen van den arts niet geheel onge motiveerd was en daarom zei hij slechts: „Ik was voor den professor geen vreem de en cim dit nader te verklaren (deel ik u als kleine aanduiding mede, dat ik hoop binnen korten tijd een lid van zijn gezin'te worden." „O zoo!" de dokter floot dóór de tan den. „Mooi Elsje dus?" feitelijk geen enkele film door onvol doende fotografie meer pleegt te misluk ken. Maar veel zwakker zijn de regis- seurs enkele algemeen bekende kop stukken uitgezonderd en wel heel mi serabel is de zakelijke leiding, die in vele gevallen de beste manuscripten tot trein lectuur vernederde en die de schuld draagt, dat het werkelijk kunstminnend publiek in Duitschland nauwelijks weer naar de bioscopen te brengen is. De heeren directeuren'en „directeuren- generaal" der filmondernemingen, die in het groote verband der concerns nog een zekere zelfstandigheid bewaard hebben, en die hun productie ten slotte aan het concern overdragen, moet men zich niet als bijzondere genieën voorstellen. Men mag nu eenmaal niet generaliseeren. Maar men slaat de plank niet al te ver mis als men vaststelt, dat de meerderheid dezer meestal opgeblazen, heviglijk van zichzelf overtuigde, steeds uit volkomen ontechnische beroepen toevallig naar de „filmbranche" verhuisde winstmakers be staat, die (gelijk trouwens ook menige filmregisseur] om de hemel weet welke reden tot ongenietbare despoten gewor den zijn, met alle slechte eigenschappen van de slechte afdeeling der theater-di recteuren, bij u gezien en gehoord. En de heele filmwereld vooral ook de Berlijnsche, lijdt chronisch aan zelfover schatting. Onze „filmsterren", voor zoo ver ze succes hebben en het hun finan cieel goed gaat, bewegen zich in Duitschlands hoofdstad als hadden zij een jaarlijksch abonnement op den No belprijs. Maar minstens even belangrijk (al zijn ze niet zoo bekend) voelen zich de hee ren „Generaldirektoren" en de „Oberre gisseurs", die voor de nog onbekende, om populariteit vrijwel alles opofferende jonge filmkrachten een ware schrik be- teekenen en de ingewijden weten het maar al te goed een despotisch schrikbewind uitoefenen, waarvan reeds menig dweepziek filmmeisje het slachtof fer geworden is. Jonge vrouwen, die zich in Berlijn bij de film een positie wil len veroveren, hebben nauwelijks naver- telbare ondervindingen moeten opdoen; en over het algemeen slagen slechts zij, die zich cynisch in het onvermijdelijke schikken en dezen despoten ter wille zijn. Maar wenden we eens even den blik van deze dingen af en zien we alleen naar het eindresulfai.it. Nog altijd worden in Berlijn en van Berlijn uit uitnemende „stomme" films gemaakt, al zijn de werkelijk-goede ook verre in de minderheid. Veel meer be langstelling toont het publiek echter voor de „levende", de zoogenaamde „Ton films". En juist gisteravond woonde ik hier de première bij van zoo'n „spre kende film" „Liebeswalzer" getiteld die ge stellig niet verzuimen moogt als ze bij u op het doek komt. Ik heb hier herhaaldelijk in de ateliers der „Ufa" het ontstaan der „Tonfilms" gezien en gehoord en met de technici over deze problemen gesproken en ik geloof te kunnen voorspellen, dat Duitsch land de eerstvolgende jaren op dit ge bied alle andere landen de baas zal wor den. De resultaten, die in „Liebeswal zer" (de inhoud is niet nieuw, eerder afgezaagd en alleen genietbaar doordat de tekstdichters en de componist zoo licht over alles heenglijden) bereikt zijn, mogen inderdaad reeds verbluffend ge noemd worden en schijnen er op te wij zen, dat binnen niet al te langen tijd de stomme film tegen de jongere zuster, die zooveel meer mogelijkheden biedt, 't glad zal afleggen. Sinds lang heeft de „Ufa", die met ge weldige verliezen gewerkt heeft en ver leden jaar de ondergang nabij was, weer eens iets tot stand gebracht, dat de kassen beter zal vullen dan de wanstal tige wonderfilms van den reeds verbruik ten regisseur Fritz Lang en zijn literaire echtgenoote Thea von Harbou, voor wie men een zoo onzinnige reclame gemaakt bad. De sprekende film is de toekomst. Tenzij de „Generaldirektoren" den boel om der wille van de smeer weer beder ven gaan. Walter glimlachte en antwoordde met een gelukkig gezicht „ja". „Wel gefeliciteerd": Murtag reikte hem de hand en was totaal veranderd. „Dat maakt de zaak natuurlijk heel anders." Opeens vroeg von Weiden: „Vertel u mij eens, cl "kter, zal dit ongeval ernstige gevolgen voor de professor hebben?" De arts haalde de schouders op en fint- woordde kort: „Zoo n hart is nu eenmaal een onberekenbaar ding." Voor zijn huis nam von Weiden af scheid maar de dokter bracht Zernikow naar diens hotel. „Ga nu rus'tig slapen" zei hij, „voor het oogenblik kunt u niets voor den professor doen; voorloopig is nij, zcoals ik reeds zei, bij Maurer in jgieede handen. Die zal, als het noodig is, mevrouw Berner er bij halen en in elk gieval ben ik spoedig ter plaatse." Mét een vriendelijken handdruk en een tot weerziens rjjijnheer Zernikow" nam hij afscheid. Het kistte Walter moeite in slaap te kruien. Steeds herinnerde hij zich wat ë.r was gebeurd en hij1 overdacht of het misschien niet beter was geweest als hij den arts den juislen samenhang van alles had verteld. De drkter was hem sympa thiek; ten opzichte van den dikken heer echter waren zijn gevoelens juist het te gengestelde, hoewel hij daarvoor eigenlijk geen bepaalde reden had. Hij zou nog eens overwegen of hij den arts n,iet alles zou vertellenmorgen had hij daar- - voor tijd genoeg; die was in Schneiditz MIDDELBURG. De 50ste verjaardag van de Koningin. Gisterenavond hield het bestuur van de vereeniging „Uit hel Vrlk—Voor het Wik" weder ecne vergadering met af gevaardigden der buurtco'mmissies,; die in zeer groote getale waren opgèkoimte-n. De voorzitter, de heer W. de Graaf heette allen welkom en zeide, dal hel bestuur heeft gemeend, gezien die ramp. die Middelburg op 7 December getroffen heeft, het werken voor liet feest in het openhaar lijdelijk te moeten stil zetten al is in stilte door het bestuur voiortgle}- werkt. Thans begint uien zich te herstel len van den schok en hoopt spr. dat ■men 31 Aug. te Middelburg op feestelijke en plei'zierig'e wijze zal kunilem vieren. Nadat de secretaris,, de heer J. A Tavenier,, de notulen van 3 October ter tafel had gebracht, deelde de voor zittermede. dat door het bestuur een eere-o unite is benoemd, waarvan de heer jhr. rar. .T W. Quarles van Ufford., Gom nilssaris der Koningin, het eere-Voor zitlerschap heeft aanvaard en de heer P. Dunion Tak, burgemeester, het voor zittcrschap. Buitendien zijn nog 14 an dere heeren benoemd, daar echter nog niet ven ellen de toezegging is ontvan gen, dal zij de benoeming aannemen, zullen wij hun namen later melden, als dit wel het geval is. De voorzitter deed daarop, mede naar aanleiding; van een vraag in de vorige bijeenkomst, mededeetingen over de vér dere plannen voor den historis-chen optocht. Er is rekening gehouden met den uitgesproken wcnsch, dat het on •derwerp verband zal houden- met iels uit de geschiedenis van het Oranjehuis, De keuze is gevallen op den intocht van Prins Willem V. stadhouder, in 1786 met zijn gezin, nml. zijn gemalin en (zijne drie kinderen, onder wie de latere Ko ning Willem I. De Prins nam toen 'zijn intrek in de Abdij en heeft een paar weken in Zeeland vertoeft en verschil lende deputaties ontvangen. Bij de keu ze heeft het bestuur alle medewerking gehad van den Rijksarchiaris, den heer mr. A. Meerkamp van Embden, terwijl ook vier andere deskundigen op histo risch gebied hun meening' hebben ge zegd en inlichtingen gegeven. Van hen is de heer dr. .1. Huizenga bereid gevonden den optocht verder uit le werken en dit met volle instemming van den heer Meer kamp van Embden. De intocht had plaats in den tijd van de,n lievige n strijd tusischen patriotten en prinsigezinden. Noord- en Zuid-Hal land wilden de erfelijke opvolging' van het Oranjehuis als stadhouder doen ver vallen, doch Zeeland stond aan de spits van de Prinsgezindere Terwijl de Engel - sche gezant in Nederland aandrong op aansluiting van de republiek bij zijn land, was hel de Rsadspensionnaris van Zee land. v. d. Spiegel, die alles goed inzag. Het was de tijd' van veel kuiperijen (én voor den Prins waren het zeer moeilij ke tijden. Het bezoek was dan ook' een niet offcieel en a*L is èr door de bev'ol- kin.g wel veel pret gemaakt, er werden ook zaken gedaan. De heer v. d. Spiegel had dan ook langdurige onderhandelin gen en dit wel voornamelijk met de (Prin ses, Het is wel niet een der Imooisfe. ;epi- aocles uil onze geschiedenis maar wel een der minder bekende en juist hier zal blijken hoe de Zeeuw«u altijd Oranje gezind zijn geweest. De heer Huizenga hoopt lei-zijner lijd van een en ander uitvoerig' te .schrijven in de Middetburgsche Courant. De aankomst van de Prijselijke fa milie had destijds plaats aan de Rotter t damsche kade met een jacht komende van ïta-mmekens, en ook nu wi! men goed bekend en kon hem bij zijn na- sporingen behulpzaam zijn. In de hoop, dat de professor morgen weer hersteld zcu zijn, sliep hij eindelijk in. Het was in den voormiddag1 van den volgenden dag'. In het huidje van het f iot- steegjje, gerekend van hel Schilderijmu seum, waren de venstergordijnen geheel neergelaten, zoodat geen nieuwsgierige Wik van buiten kon doordringen in do woning, van den ouden Pieter de Ruy- ter. Deze beweerde een nakomeling' té zijn van den beroemden Hollandlschen zeeheld Michiel de Ruyter, die het van matroos lot lui le n a.nt - ad m ir a a 1-ge ner aal had gebracht en was er trotsch op den naam van een der gjroolste Hollanders van alle lijden te dragen, hoewel het helm moeilijk zou zijn geweest die af stamming le bewijzen. Pieter de Ruyter zat in een breeden ouderwet,schen leunstoel, waarin zijn kleine gestalte bijna verzonk; hij hield eenige dicht in elkaar beschreven vel len paipier in de hand, waaruit hij voor las. Hij las voortreffelijk en bijzonder duidelijk, wat niet te verwonderen wa,s, wanneer men wist, dat hij nog enkele (ja ren geleden een der beste Nedér- landsclie tooneelspelers was, die zich door zijn voortreffelijke dictie een naam had gemaakt. Zijn kleine, nietige figuur was hem aanvankelijk een groot bezwaar geweest voor de tooneelspelerslooipbaan, maar zijn talent en zijn ijzeren wil over claar de aankomst doen geschieden, doch niet des morgens halt' nagen op een Zondag, doch Maandagmiddag.s. Destijds werd direct door de 'Langedetft en over de Burg naar de Abdij gereden en ging de Prins om half tien in de Nieuwe Kerk de godsdienstoefening bijwonen. Dit kan natuurlijk niet n,a worden gevolgd en zal nu de stoet langs een groeten om'weg rijden en nliet in de Abdij, doch bij het Stadhuis eindigen, omdat de Markt zich beter leent om zooveel mogelijk men- schen van het schouwspel te doen -genie ten. Bovendien za! de optocht des avondto 111ascheil 7 en 8 worden herhaald en dan door een ander deel dei' stad. Waar hel bezoek" toen twee weken duurden, zal nu alles gecomprimeevd worden weergegeven en daarom zullen de deputaties, die destijds ontvangen werden in de Abdij, samen,- komen op hel Stadhuis om gezamenlijk naar de landingsplaats le trekken,. Daarbij zullen mede trekken de beide vendels Spanjaar den uit Yüs-singen en Yeere, die voor de rust naar Middelburg waren gekomen en ook nu evena's in, 1786 eerst den eed vul trouw voor bet Stadhuis zullen afleg'- gen. Spr. verzoekt in verband met het aan komen aan de Rotterdamsche kade de huur t co-mmisisie van Dam en omgeving Waar de meeste huizen daleeren van voor hel historisch feit, dal herdacht wordt, geen versieringen, te 'tloein aan brengen, doch zich lot hel uitsteken dei- vlaggen en tot itlumipali-o le bepalen. Waar aan den optocht 160 tot 180 personen deelnemen, is hel duidelijk dal alleen reeds voor dit onderdeel zeer veel geld noodig is. Helaas houden niet alle huuHttOflimissies ta.an de toezegging 25 pel le zullen afdragen, en al zijn de mo tieven soms le begrijpen, -het is toch moeilijk te aanvaarden. Men moet begrij pen, dal de hoofdzaak moet zijn een ge meenschappelijk feest te vieren en door het tijdig verspreiden van uitvoerige pro gramma's hoopt men duizenden van bui ten naar de stad te trekken, wal jook voor de neringdoenden van beteekenis za! zijn. Hel bestuur dient vasten grond ouder den voet le krijgen en, daarom vraagt spr. thans wat iedere commissie denkt te kunnen afdragen De penningmeester, de lieer .1. D c 1- zenne tas de verschillende buurl- commissies al' en de meeste konden on geveer het bedrag noemen, wat zij den- den te kunnen afdragen aan de centrale kas. Dc heer K. Helder deelde namens do commissie voor Lange- en KortedeTt mede. dat deze na den bra,nd gedepri meerd was en haar werk tijdelijk op schortte. Thans heeft zij echter lot door zetten bes'toton en- zal zij zien wal (zij kan doen, o. a. voor hel cam'oufTeren van de dan zeker niog staande stellingen voor de plaats van de ramp. Hoe hel ook loopt, de commissie heeft besloten haar toezegging van 25 pel. gestand te doen. De voorz. wees er nog eens op. dat or vee' geld noodig is, en drong er op aan, dal binnen 14 dagen ook de andere commissies het bedrag opgeven. Dit kan geschieden bij den penning meester, Heerengraclil 36. De voorzitter deelde verder mede, dat er een vergadering is gehouden, met des kundigen op hel gebied van verlichting en ofschoon hij daar wellicht meer van kan vertellen in de volgende verga dering. die binnenkort zal worden ge houden .kan hij wel zeggen, dal men veel licht gewenscht acht e.a dal ide (stroom gratis zal worden geleverd. Ap- plauk) Wat betreft 'l hiaat in de Lau-ge Dellit werd op bedoelde bijeenkomst gezegd, dal men in die straat goed zal doen de verlichting hoog aan te brengen, om- dal deze straal met zijn 3-verdiepingst huizen zich daarvoor bij uitstek leent, de palen kunnen goed achter eventueel nog staande stellingen worden geplaatst, In verband met den gondelvaart, waar over men nog pas heeft kunnen lezen, wefd een wenk gegeven om voor re- wonnen die hindernissen en tientallen van jaren heerschte hij a Is een der 'meest benijde en gevierde tooneelkunstenaors. Op zijn vijftigste jaar *- misschien was hij wel ouder, maar wie weet dat van een ijdel artist trouwde hij met een zeer jonge figurante van betooverende schoonheid. Hij wa,s 'bovenmate trotsch op zijn beeldschrone, jonge vrouw en niets acht te hij te kostbaar om haar. zijn goud blonde Ada met de donkere oogen, vreug de te 'bereiden en op le sieren, want geld verdiende hij genoeg, vooral op zijn kunstreizen, gedurende welke hij gastrollen vervulde; dan bracht hij tel kens een klein vermogen mee naar huis. Eens schonk zij een meisje het leven en een uur later sloot de door haar /man verafgode Ada voor eeuwig haar prach tige oogen. De tooneel speler was door zijn smart als verlamd, niets en niemand was in staat hem te troosten en de eenige ,oogten- blikken, waarin hij zijn leed althans min der gevoelde, waren die, gedurende wel ke hij op de planken stond. Voor zijn kind toonde hij aanvankelijk niet de geringste belangstelling, hij hield er niet van,, hel was de oorzaak van den dood van de 'betooverende,, jonge Ada maar haten deed hij het kind ook niet,, het was hem o aversely Rig, I-Iij herinnerde zich nauwelijks, dat hem de dokter medede«l'die,; dat het meisje leod a,an een „noekige afwijking van de, lening van de Loskade twee lichtzuilen m de nationale kleuren te plaatsen bij. do Kanaalbrug, voor rekening van de Stationstraat, waar men- hoop heeft nog cene commissie le kunnen vormen, twee aan het andere einde der Stationsstraat! en voor rekening der commissie voor de Kaden twee hij de Kouiugsbrug, twee hjj de Bellfnkbrug en twee bij de Spij ker brug,, deze zuilen zijn- wellichL te lee- nen. !n de Stationstraat zouden dan bovendien guirlandes met gloeilampen Innsschen de booincn zijn op te hangen. Door den Dam wordt de wenk gege ven langs het dok weder vetpotjes -te plaatsen en dit ook voor de Bateau- Port te overwegen en aan de RolLerdam- sehc kade een a giorno verlichting aan te brengen. Op een vraag betreffende den Noord- weg -en Noordsingel werd beaamd, dat bel plan is bij de Noordbrug iets in de vest aan te bren-gen, waarbij de voorzit ter dan ook wees op de wenschelijk- beid iets legen den kant van het Bol werk er aan toe, te voegen. Daar clectrischc verlichting van de Koepo-ortbrug -groote kosten met zich zou brengen, in verband mei kahelaan- leg, werd de commissie voor de nieuf.ve wijk en omgeving aangeraden een ver lichting met vetpotjes van die bru-g in overweging te nemen. Voor het Molenwater werd een- carré \an gloeilampjes om het groote -open plein die bij liet vuurwerk gedoofd kun nen worden, heter geacht dan ver lichting van Jvoepoorl en 'Schouwburg, fzooals de commissie overweegt. Dan zou verder de laan van de Gas fabriek 'tol de achterzijde van het Gast huis zich leenen voor een verlichting met lampions. De commissie voor de Wagenaar- straal, Balans enz. overweegt de verlich ting van hel St. Joris, wal wellicht! op moeilijkheden kan stuiten, doch pok de (verlichting van de fontein .die dan in Verschillende kleuren zal spuiten. Op een vraag van- den voorzitter wer den nog enkele plannen genoemd, daar bij kwam naar voren dal men het hos pitaal wilt verlichten en bleek dat dit ook in bedoelde bijeenkomst reeds ter sprake is gekomen. Toegezegd werd dat liet bestuur officieel zal vragen om voor liet plaatsen van palen in gemeente-, grond geen kosten jin rekening te bren gén, ook al werd medegedeeld, dat dit de laatste keer ook niet is gebeurld. Nog werd op een vraag toegezegd, dal getracht wordt zoovee! mogelijk in al le buurten, die mededoen, muziek ie doen komen en verzekerd, dat het Kin derfeest op heL programma is gehand haafd en Zaterdags zal plaats hebben. Inzake de route, die de gondelvaart; zal nemen .kon nog niets definitiefs wor den (gemeld. Ten slotte werd nóg de groote weiy- (schelijkhcid naar voren gebracht, dat meer kapitaalkrachtige personen, zich niet bepalen tol het bijdragen aan de buurlcommiissies, doch het goede voor beeld volgen reeds door enkele gegeven, en ook direct de centrale kas goed be denken. om hel werkelijk grootsche feest, Middelburg waardig, te doen slagen. 'Met dank voor aller opkomst sloot de voorzitter de vergadering, die binnen af- zienbaren tijd zal worden gevolgd door een, waarin nog verdere mededeeüngen zullen worden gedaan.. WALCHEREN. Gemeenteraad van Oostkapelle. Gister hield de gemeenteraad een ver gadering. Door B. en W. is bij de alhier bestaan de landbouwvereeniging advies gevraagd wat deze vereeniging denkt van de rup- senplaag en of zij ter verdelging daar van een wijziging in de verordening ge wenscht acht. Daar de rupsennesten door de jeugd nogal worden opgezocht, acht de vereeniging een wijziging in de ver ordening vooralsnog niet noodig. waarop B. en W. voorstellen hierop nog niet in te gaan, wat wordt besloten. Voorts wordt behandeld de circulai- wervelk&Iom" wal kon zoo'n bagatel hem schelen. Eerst veel later, toen het meisje, dat naar de moeder Ada heette, gr-ooter werd. toe .creep Pieter de Ruy ter. die woorden van den dokter en ftp hetzelfde cogenbfik, dat hij die begreep, ontsprong in hem een stroom van liefde, die uitging near het kleine meisje, in welks loeder kindergezichtje reeds de mooie trekken der moeder le herkennen waren. Yan nu af leefde de geniale loo- neelspeler slechts voor zijn kind - de arme, kleine Ada, die een bochel had. Het was ,geen kleine, niet opvallende, vergroeiing die een handige naaister weet te verbergen, maar een groote bochel, die dadelijk de aandacht trok en met geen mogelijkheid verborgen kon war den. Ongeneeslijk was die „hoekige af wijking van de wervelkolom",; zooal-s de dokter zich had uitgedrukt. Hoe ouder Ada werd. met des te meer leederheid hechtte zij zich aan haar va der ,die haar thuis les liet geven door een gouvernante, om haar niet naar schcol te behoeven zenden, waar te veel kinderen van gezonden, normalen li chaamsbouw bijeen waren, kinderen die haar of zouden bespotten, of hun me delijden jegens haar zouden toonen. Maar h-ce leelijker haar lichaam zich ontwik kelde. des le mooier werd haar gezicht, dat een waar wonder van schoonheid was en de gelaatstrekken der overleden moeder nog verre overlrof. (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5