DE OUDE THOMAS Tweede blad van de PROVINCIALE ZEEUWSCHE van Woensdag 12 Febr. 1930 Ne. 36. BINNENLAND NEDERLAND EN BELGIE. DE WITTE DE WITH NAAR CURAQAO. DE PAPEGAAIENZIEKTE. DE VERGROOTE NED. JAARBEURS. door: ANNY VON PANHUYS. WALCHEREN. Het Stadhuis te Veere, ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. Gemeenteraad van Groede, DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND. IN DE WEEK VAN 12 3.9 FEBRUARI. DES AVONDS TE 8 UUR, De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt: In de commissie voor de "buitenland- sche zaken uit den Senaat heeft minis ter van staat Segers, die rapporteur is, medegedeeld, dat hij in zijn verslag o. m. ook over den stand der huidige Ne- derl.-Belgische betrekkingen zou uitwei den. Senator de Kerchove gewaagde in verband daarmee van de noodzakelijk heid van het bouwen van een nieuwe groote zeesluis te Terneuzen voor de ontwikkeling van de Gentsche haven. De ze kwestie zou z. i. onanfhankelijk van de eigenlijke problemen der Nederl.-Bel- gische betrekkingen haar beslag moeten krijgen. Naar de Volkskr. meldt, wordt de tor- pedobootjager Witte de With met spoed klaar gemaakt om naar West-Indië te vertrekken. In departementale kringen zou vaststaan, dat de Hertog Hendrik op 1 Mei hier te lande weer in dienst moet worden gesteld. Naar men aan de N. Rott. Crt. mee deelt, bereidt de regeering maatregelen voor met betrekking tot den invoer van papegaaien. Inmiddels verzoekt zij aan scheepvaartmaatschappijen, in afwach ting van die maatregelen, papegaaien niet met hare booten te vervoeren. Tegen gevaar van besmetting door pa pegaaien, die onderweg naar Nederland mochten zijn, kan men zich vrijwaren, door, in overleg met den gemeentelij ken gezondheidsdienst van de plaats van lossing, hoogstwaarschijnlijk Amsterdam of Rotterdam, die dieren een poos in quarantaine te geven in onmiddellijke aansluiting aan het vervoer van boord. Omtrent den toestand der patiënten te Amsterdam meldt men: Wat het gezin aan den overkant van het IJ betreft, waarvan vader, moeder en de 20-jarige dochter door de ziekte zijn aangetast, vernamen wij, dat de pa tiënten zich rustiger toonen, doch dat de temperatuur nog hoog is. Van de vijf in het Wilhelminagasthuis opgenomen leden van het gezin uit de Oostzaanstraat is de toestand van drie ernstig, terwijl de twee anderen weinig verschijnselen vertoonen. De Utrechtsche Voorjaarsbeurs de XXlIe Jaarbeurs opent 11 Maart 1930 haar poorten. Het zal de eerste beurs zijn, welke gehouden wordt in het Ver- groote Jaarbeursgebouw. Het nieuwe tweede Jaarbeursgebouw wordt dien dag in gebruik genomen en daarmede is de oppervlakte expositieruimte met ongeveer honderd procent vermeerderd. Wiat zeg gen wil, dat het aantal deelnemers in ia,11e deelnemende takken van bedrijf aanmer kelijk is toegenomen en de handelaar derhalve bij nog grooter aantal leveran ciers, dan tot nog toe, zijn keuze kan 'doen en .gelegenheid heeft zijn handels relaties nTig meer uil te breiden. De twee gebouwen met daarbij aansluitende semi-permanente hal vormen één groot geheel en nu inderdaad zalde Neder lands che Jaarbeurs Ie Utrecht worden, wat het steeds gewenscht heeft te zul len zijn: het centrum voor handel en industrie in Nederland; het middelpunt waarop gedurende een negental dagen in voorjaar en najaar de zakeman zijn inkoop zal kunnen ooncenlreeren. Alle groepen, die aan de voorjaars- 'beurzen plachten deel te nemen dé groep Zuivehverkluigen neemt alleen aan de najaarsbeurzen deel zullen op de aanstaande Vcorjaarsheurs, welke van 11 tot en met 20 Maart te Utrecht wordt g;ehcuden, in grooter formatie aanwezig zijn. ZEELAND. 21 hen tweeden schreeuw liet de pro fessor hooren en op het zelfde oogen- blik, nog voordat Zernikow hem kon op vangen, stortte hij, met dc linkerhand te gen de hartstreek gedrukt, ruggelings op den grond. Verschrikt boog de jonge man zich over hem heen, die daar met (geslo ten o ogen als een doode lag. Maar het Volgende oogenblik rende hij, als aan gedreven door een plotseling opkomen de gedachte, naar den ingang van het museum, om den schurk, die zich der gelijke ongepaste, gevaarlijke grappen veroorloofde, een aframmeling toe te (dienen, die dezen zou heugen, want gees ten bestaan er niet, dus moest het een schepsel van vlcesch en bloed zijn. Ver bijsterd stond hij echter voor den in gang te kijken, toen hij noch daar noch "ergens in de omgeving iemand ontdekte. jVIet een vloek, omdat hij te laat was jgiekomen, holde hij terug. De profes sor lag' nog altijd onbeweeglijk, maar liet scheen Walter toe, alsof er een klei- pe beweging in de ledematen zichtbaar was. Hij keek om zich li»en en overdacht VEERE. Blijkens hel afdee lings ver slag der Eerste Kamér over dei rijk'slbegrooling voor 1930 wezen sommige leden er op, dal de toestand, waarin het stadhuis le Veere verkeert, groote zorg haart. Hel mag een nationaal belang worden ge noemd dit cultuurmonument blijvend in goeden staat te houden. Van herstel, zij het ook met steun van rijkswege, en blij vend onderhoud in goeden staat door de gemeente Veere. valt niet veel tei ver wachten, gezien den zwakken financi- eeien toestand dier kleine gemeente. Ge vraagd werd, of daarom in dit bijzondere geval niet getracht moet Worden dit ge bouw in eigendom aan den Staat te doen overgaan, waarna het, hersteld, tegen matigen huurprijs aan de gemeente in gebruik zou kunnen1 worden gegeven. KAPELLE. De raad der gemeente Ka- pelle kwam Vrijdagmiddag bijeen. Burgemeester Bierens, voorzitter, heel de leden van den raad en secretaris har telijk welkom hoopt dat 1930 in beroep of bedrijf gunstig mag zijn. De Landbouw en tuinbouw was min der goed le noemen, de aardbeien, uit gezonderd hiervan, waren de prijzen on gekend. De bedrijven gaven bevredigende uitkomsten, de groentendrogerij steeg ge weldig. Werkeloosheid kwam niet voor evenmin mrnd- en klauwzeer onder hel vee. Wat de financiën betreft deze wa ren in s tijgende lijn, vele verbeteringen werden aangebracht, zoodat geen ver mindering maar we! verhooging van be tasting staat le wachten. De kassencuituur nam met 850 vierk. meter opperviakkte toe. 44 vergaderingen werden door B. en W. gehouden en 11 door den raad. B. en W. besloten de aaqvrage van het bestuur van de Chr. School in le willigen om twee borden te plaatsen aan liet begin van de school voor autobe stuurders enz. ter waarschuwing, waarop staal school. De voorzitter dcelL verder mee dut aan den bastaardisalijn vlinder de \o,ile aandacht is gewijd, de daartoe be stemde circulaires zijn verzonden, de heer Adcma controleur van den, Planten- ziektenkundigen dienst vobeende volle medewerking. Het verzoek van de Landarbeiders,ver- eeniging Eiigen Erf om een voorschot ingevolge de landarbeiders'wet tot verkrij ging van grond gelegen in Pauwkenshoek tot een bedrag van f 6G08 vtoor 1 H.A. 10 cA. werd niet ingewilligd. B. en W. kwam de prijs te hogg voor, wel durf de men hier op ingaan indien de prijs kwam; oipi f 5000. In 'n adres van oud-leerlingen Van den T umbo uwe. Kapcile werd verzocht om meerder en beter toezicht Jot bescher ming van de voor den tuinbouw zoo nut tige vogels, een beter politietoezicht. Ook werd verzocht om in plaats van een doornhaag te planten aan het nieuw aan gelegde kerkhof, hiervoor iets anders te wat nij moest beginnen, want hij kon den professor h.er toch niet alleen laten liggen. Ontzettend dat zoo iels moest gebeuren en dan nog op een uur, dat er geen hulp in de nabijheid was te krij gen. Te probeeren hein naar huis te dra gen, zo a een onbegonnen werk zijn, want hij wist den weg daarheen niet en Toch zou dit wel hel eenige zijn wat hij doen kon. Reeds wilde hij hel lichaam oprichten, toen hij uit een geopend benedenraam van een der dichtbij gelegen huizen een nxan zag, die in nachtgewaad naar buiten en in zijn richting keek. Bliksemsnel rende de ingenieur naar dat venster toe en riep den man toe: „;Wie u ook moogt zijn, mijnheer, help me. Professor Berner is een ongjeval loiverkomen en hel zal me niet goed mogelijk zijn hem alleen naar zijn woning te 'brengen, le minder omdat ik in ISchnei- ditz onbekend ben en dus den weg niet weet." „Wacht u even, ik klom dadelijk klonk het onmiddellijk. Een paar minuten latei- werd de huisdeur dichtgetrokken en een dikke heer stond 'builen. Het viel Wal ter op, dat deze aezelfde man scheen te zijn, die kort te voren achter den pro fessor en hem had geloopen toen naai de overzijde der straat was gegaan en hen snel voorbij liep. Maar wat kon hem dit thans eigenlijk schelen. „Ik lag al te bed toen ik 'kort achter een tweemaal een schreeuw hoorde.imaar Qoen ik daarop naar hel raam' liep', kon ik niets bespeuren", begon de dikkert nemen, waar doornqnheggeii veelal kweekplaatsen zijn van allerlei schade lijke insekten die den; tuinbouw" bena- deelen. Op de eersle vraag wordt geantwoord dat dit niet aan de bevoegdheid ligt va,n den raad om toe te zien op de bescher ming der vogels, maar dit de taak der politie is, omtrent de tweede achten B. en W. dil een misplaalsiinig', waar dit is een inmenging van gemeentezaken. Deze heg is reeds geplant en kan moeilijk we der gerooid worden mits de raad hierop inging. Ook kwam het B. en W. voor dal doorn de beste was voor beschutting omdat men dan heter is gevrijwaard' voor binnendringen van allerlei. Ingewilligd werd het voorstel van B. en W. om toe te treden tot het Centraal archiei en inliclitniglenbureau voor maat schappelijk hulpbetoon, eveneens tot lid van den Pn vBrand weerhoud. Voor de bestrijding van den oastaard- saujnvlinder adviseerden B. en Wi. f 50 uit te trekken,, wat werd ingewillgid. Benoemd werd tot lid van de commis sie van toezicht op het lager onderwij,) de heer J. Zaanen en herbenoemd wer den de heeren Y. Q. van de jVriejejnf!.. V. d. Hoek. Bij de rondvraag wijst de heer Van Win gen op de onbehoorlijke bestra ting bij de veiling. De voor.z. zegt dit is particulier ter rein wil al het mogelijke "doen om ver betering aan te brengen. Vrijdag vergaderde de gemeenteraad. De V"orzilter memoreerde in het kort de uil den dienst gescheiden gemeente- amhtellaren in 1929 en geeft vervogens een overzicht wat in 1929 in de ge meente is tot stand gekomen. De voorzitter doet ïnedodeeLing dal B. en W. Ged. Staten hebbent verzocht mede te deelen in welk stadium de ont eigeningsprocedure van. de traverse dooi de Kaïn der gemeente momenteel ver keert, waarop tot op heden nog geen antwoord is ontvangen. Aan hel Hoofdbestuur der Posterijen te Middelburg is verzocht de eerste post bestelling vroeger te doen en hel eerste vertrek ongeveer 1 ij uur le verlaten, daar dan nog de gelegenheid, bestaat, ontvangen correspondentie te beantwoor den om per eerste gelegenheid mede le geven naar Breskens zoodal de pos! dan niet te Breskens behoeft le blijven lig gen lol des avonds ruim 6 uur. Van den Provincialen Brandweerhond is ingekomen een verzoek om toetreding als lid Contributie f 10 waarvan f 5 is be stemd voor de Kon. Ned. Brandjweerver- eeniging B. en W. stellen voor lot toe treding te besluiten met verzoek dat met den wènsch van totstandkoming eenor onderafdeeüng West Z VI. rekening zal worden gehouden. Genoemd voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Besloten wordt met algemeene stem men aan liet adres van, de Vereeniging van Burgr. secr. in het Kanton Hoorn enz. betreffende classificatie van gemeen ten voor bezoldiging Rijks,ambtenaren ad- heasie le betuigen. Met algemeene stemmen wordt beslo ten niet aan te sluiten aan het Centraal Archief- en inlichtingenbureau te Am sterdam. daar de gemeente le weinig belang hij dil lidmaatschap heeft. Afwijzend wordt beschikt op het ver zoek der Neder!. R. K. Volksizangver- eeniging om een subsidie van 1' 10 pei ljaar. Vervolgens vindt aanstelling plaats van een bode-concierge bij het Gem. huis; een Marktmeester en een Deurwaarder bij de plaatselijke belastingen. Hiertoe wordl met algemeene stemmen benoemd de heer L. M. Barendse gemeente-vei d- wachter. op de aan die betrekking ver bonden wedden. Mei algemeene stemmen wordt liet haastig en vervolgde in hetzelfde tempo: „Tk ken den professor, hij woont niet ver vr.n hier en met een beetle goe den wil kunnen we misschien samen hem wel naar zijn woning overbrengen. Maar wat is er eigenlijk met hemi ge beurd?" Voordat Walter deze vraag kon beantwoorden, kwamen er twee nacht wakers aan, die nieuwsgierig toekelken. IVlet een paar woorden vertelde nij hun snel wat er was gebeurd, hierdoor te vens de vraag van den dikken heer beantwoordend. Van oe verschijning» die den professor had doen schrikken, rep te hij echter met geen enkel woord. Da delijk 'boden de nachtwakers zich aan om den professor naar huis te dragen. Zoo voorzichtig mogelijk lichtten zij hem op en stelden zich langzaam in be weging: aan weerszijden liepen de beide heeren. Medelijdend zeide de dikkert, dat mevrouw Berner en haar dochter zich hoogstwaarschijnlijk hevig zouden opwinden, wat hij zeer zou betreuren Ik ken de familie goed richtte hij zich teit Walter, „mag ik mij eens aan u voor stellen? Ik heel von Weiden". Dien ucam heb ik vandaag meer ge hoord, dacht de ander vluchtig en noem de, om de beleefdheid te reciproceerén, mechanisch ook zijn naam. Toen spande hij zich in le 'Overwegen op welke wijze men zoo voorzichtig mogelijk de beide dames ken voorbereiden op hel gebeurde, maar alvorens tol een resultaat te ko men,, was het einddeel van den tocht bereikt. In het smstorrein brandde nog licht 0EERSTE KW. ©VOLLE MAAN Cl LAATSTE KWARTIER NIEUWE MAAN ZU ID VENUS MARS JUPITER SAYURNUS Het maantje is nu vol geworden en 't doorloopt deze week den Leeuw geheel; den 15en komt de Volle Maan net op, op het tijdstip waarvoor dit kaartje getee- kend werd, Jupiter in den Stier, verder geen bijzonders. L. te H. Om de kaartjes niet te on rustig voor 't oog te maken, kunnen wij niet eiken keer eigennamen der groote vaste sterren er op teekenen; als regel vindt ge de voornaamste op het eerste kaartje van de maand voorstel van B. en W. tol toekenning van eene tegemoetkoming in de verhuiskos ten van den nieuw benoemden Gem. veldwachter aangenomen, zoomede een voorste! om den heer Koole die alhier 6 weken politiediensten verrient heeft een gratificatie te verleenen. Met algemeene stemmen wordt be sloten een contract aan te gaan met de Vereen, van Neder!. Gemeenten tot be legging van de gemeen,Lege!den. De lieer Herman vraagt nog' of iels omtrent de soliditeit van de bank be kend is, waarop de Voorzitter zegt zulks we! le mogen veronderstellen om reden het Rijk ook a!le dc betalingen over deze bank laat laopen. Hierna komt ter sprake de vcriicli- t i n g aan den B ij k s w' eg. Bein Wi. stellen voor nog één lichtpunt aan te brengen aan den paal nabij den opzich ter Sal'Oiiné en het lichtpunt aan den paa! nabij Haarlsen 1 M. hooger aan le brengen, aan laatstgenoemden pad le vens een kastje le doen, aanbrengen voor den meter, en vervolgens Haarlsen, de opdracht te geven de lam'pien le ontste ken en le d.roven voor jaarlijks f 20. De verbinding mei Breskens kan dan verbro ken worden en de draad en liet overige materiaal wat daar niet meer gebruikt wordt, kan voor de nieuwe lijn dienst, doen, zoodat de kosten dan niet groot meer kunnen zijn. De raming bedraagt ongeveer f 50. De lieer Van Ha neghern vindt de verandering best, maar vindt 2 licht punten daar zoo dicht bij elkaar voor hel weinige aanta! huizen, wel wat veel. De voorzitter zegt dat deze verandering voorloopig is om, wanneer later verder weer woningen worden gebouwd, de lichtpunten over te brengen. Hel voor ste! wordt met algemeene stemmen aan genomen. Thans komt (er sprake de straat- veri c h ting in de Kom' der gemeen te. De vo o r z i 11 e r zegt dal een nieuw tarief door de P. Z. E. M. is vastgeste'd voor de straatverlichting, maar voegt er aan toe. dal dat tarief voor Groede en in het voortuintje zag inen een man Slaan. Het was Maurer die zijn meester opwachtte: dat deed nij dikwijls als de professor 's rionds nog uitging. Met een snellen pos kwam hij naar hel tuinhek, waar het transport juist aankwam en waar hij spoedig óp de hoogte van liet voorval was gebracht. „'Groote God", steunde hij, ik heb- er altijd wel een voorgevoel van gehad, idat den professor eens een ongeval on derweg zoa overkomen: zijn hart plaag de hem (e erg.' Onderwijl opende hij de voordeur en zei zachtjes, dat de dames reeds sliepen, maar indien men voorzich tig liep, zou het misschien wel gelukken den professor in zijn kamer te brengen, zonder dat zij het bemerkten. Zoo noodig zou men haar later nog kunnen wekken Von Weiden en Waiter bleven op straat, terwijl Maurer met de beide nachtwakers in huis verdween. Spoedig kwamen deze terug en een hunner ging dokter Murtf.g, die schuin tegenover de Berner's woonde, halen. Na van Wtaller ieder een goede fooi le hebben gekre gen, gingen zij dankbaar glimlachend, heen. Zeer spoedig kwam de dokter,, die slechts kort bij den patiënt bleef. ,„Ue professor is weer bij kennis", wendde nij zich tot von Weiden,, „hij had een ernstigen aanval van onmacht. Voorloopig kan ik niets vóór hem dóen; hij is echter bij Maurer in goede handen, maar nu rrioet u mij toch eens vertellen, hoe de zaak zich heeft toegedragen, want uit het verwarde Verhaal van den huis niet toepasselijk kan worden verklaard daar het net destijds is verkocht onder voorwaarden dat de prijs van de straat verlichting 50 cenl per K.W.U. zou be dragen. Spr. heeft zich in verbinding gesteld met den Raad van Bestuur der NA'. P. Z .E. M. met verzoek het tarief ook voor Groede le moge toepassen, waar op tol op heden nog geen antwoord" is ontvangen. Volgens het nieuwe tarief zou de straatverlichting per K.W.U 5 cent minder bedragen dan do thans gel dende, daar de iampen 10 Wall zijn, maar, ingeval dc lampen GO Wall waren was de prijjs f 0.10 Lager. B. en \\j. stel len voor, om wanneer van de P.Z.E Al. bericht is ontvangen dat ook Groede kan deelen in de viordeelen van hel nieuw vastgestelde tarief, alle lampen der straatverlichting te verwisselen in lampen van 60 Watt.. Het spreekt vanzelf dal de aanschaffing van nieuwe Lampen kosten met zich. brengt, doch er zijn zijn thans lampen, die noodig door nieu we vervangen moeten worden. De lieer Herman vind! liet een prachtig idee van hel College, n.aar wilde er nog even aan toevoegen, om 'te lichten voortaan te dooven niet le !0 uur maar te 10.15 uur en de brnnddagen met 4 Je verlengen, n.l. 2 dagen voor de nieuwe maan en 2 dagen na 'aatsle kwartier. De heer De M i1 i a n o zag ook gaar ne bij donkere dagen, dat des Zondags straatverlichting zou branden van b.v. GW uur tot 7 uur. Beide voorsteilen worden daarna zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Het voorstel van B. en W. om de lam pen van 40 Wtatt in GO Watt le veran deren werd eveneens met allgemeene stemmen aangenomen. De heer Been zag' gaarne nachlver- üchting in de gemeente en wel op 5 plaatsen, t. vv. een op de Markt en voorts een aan ieder uiteinde van de ge meente hierover wordt lang van gedach ten gewisseld. Weth Lombaard vraagt don lieer Recu om zijn voorstel te willen laten rusten totdat geinformeerd is naar den knecht kan ik niet wijs worden." Langzaam gingen de drie heeren dooi de Alleestrasse in de richting van het Schilderij museum 'Veroorloof mij. dokter, dal ik uw vraag 'beantwoord'zei Walter en na zich 'te hebben voorgesteld, vertelde hij dal de professor plotseling met een schreeuw ter aarde was gévallen. Ook nu zweeg hij echter ver de verschijning, want als hij hier ver me de deel in gen had gedaan, 'zou men er over hebben gelachen en hem voor een dwaas hebben gehouden; bovendien kon liet de opsporing van den aanstichter van het ongeval bemoeilijken, vvanl dien op te sporen was hij Vast Van plan. „Had u misschien met den professor een woordenwisseling, die hem opwond9" vroeg de dok Ier. „Volstrekt niet.' jHm, hm," bromde Murlag met een wantrouwenden, zijdelingschen blik, „hebt u niet gezegd dat u eerst vandaag hier zijl aangek amen?" „Zeker." Alweer dat „hm, hm" en weer met zeo'n blik als zooeven. „Ik ben al Ifltng de dik ter van den professor en weeJt dat hij slechts hoogst zelden nog zóó laat uitgaat. Dal hij u, een vreemde); nog na< r het hotel vergezel! enzoovoórl... hij liet den zin onvoltooid. (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5