iivtsfflr Nieuw- Si Joesiand. s BUITENLAND Algemeen Overzicht Beknopte Mededeelingen MARKTBERICHTEN Advertentiën; Rapporten vraag punten. De heer P. Ris see uw rapporteert over de bedrijfskeuringe 11, d.w.z. een be- (oordeeling van de bedrijven in. hun ge heel. AI dient in de praktijk met het ver schil tussehen groote en kleine, tusschen landbouw-veeteelt en geme.ni' de bedrijf- Ten te worden gerekend (zoodat het pun- tenstel het meest aanbeveling verdient) acht men toch gewenscht door bedrijfs- keuringen onzer Zeeuwsehe land- en tuinbouwbedrijven op hooiger peil te brengen. De geprimeerde bedrijven, zul len aan de andere ten voorbeeld ge steld [kunnen worden. Met andere land bouw- en tuinbouworganisaties dient sa menwerking gezocht te worden. Verschil lende aldeelingen hebbein wenken ge geven, hoe deze keuringen het best zou den zijn uit te voeren. De vergadering vereenigt zich m. a. st. met de hoofdstrekking van het rapport. Over enkele onuerdeelen wordt nog (ge discussieerd. De secretaris wijist nog op een radio lezing door den heer Stieltjes over be- d^ijfskeuringen in Overijssel. Spr. ste't voor daar inlichtingen in te winnen. Er wordt daaraan in O ve rij se! veel gedaan. Paardenfokker ij. De heer W>. de Buck sprak vervolgens ever het vraagpunt: Is in onizen tijd de paardenfokkerij nog een economisch on derdeel van het Zeeuwsehe Landbouwbe drijf? De Zeeuwsehe landbouwer van oudsher paardenfokker, heeft dit bedrijfsonder deel lief en gaat daarom1 wel niet al le nauwkeurig na, of dit onderdeel nog wel loonend is of njiet. Dit kan niet be stendigd blijven, al doet vermin(deri,ng voor den Zeeuwschen boer pijn. Algemeen is de vraag ontkennend' be antwoord: mag in dezen, tjjd van depres sie nog een paardenfokkerij in stand ge houden worden, ten koste van andere on- derdeeien, die nog baten; kunnen op leveren? Opgemerkt wordt, dat de crisis in de paardenfokkerij al verscheidene ja ren duurt. De motor tractie neemt sterk toe. In de tnijnen; wordt het paard veelal verdrongen door electriciteit. Ook de landbouwer gebruikt auto en tractor. Het paard heeft veel terrein verloren en herwinnen zal moeilijk zijn. Wel durft spr. te beweren, dat het zware paard grooter kansen heeft dan het lichte. Maar dit is wel zeker op de basis van heden is geen loonende fokkerij mogelijk. De massa-fokkerij met rijp en groen möet stopgezet worden. De vermindering van het aanbod moet npg| sterker worden. Reeds is het aantal gedekte merries sterk verminderd, maar het overschot is nog te groot. Natuurlijk moet voortgefokt voor eigen bedrijf en het binnenland. De allerbeste paarden zouden biervoor inbeten worden gebruikt. Dan bleef de basis goed, als straks eens weer opleving kwam1. Aanbeveling verdient, dat iedere land bouwer eens uitrekent, wat een door hem opgefokt paard van drie jaar oud, hem kost, vanaf het oogenblik, dat de paring heeft plaats gehad, aan onkosten van voeder en verzorging per dag. In de rapporten komt men tot een| gemid deld bedrag van f 500. fn dit opzicht kan de landbouw wel van de industrie leeren. Deze past er wel voor producten af te leveren bene den kostprijs. Haar boekhouding is tip top in orde. Spr. merkt nog op, dat afvalproducten niet bij een paard tot waarde kuninen worden gebracht, zooals dit hij hoornvee het geval is. Resumeerende zegt spr. dat vraag en aanbod elkander dienen te dekken. Nu is er nog steeds overproductie, 'omdat de tokkers de malaise onderschatten. Het is een ZeeuWsch landbouwbelang, ja een algemeen belang, dat de paarden fokkerij wordt ingekrompen. De stamboeken hebben in dezen tijd 'n bijzondere taak. Zij moeten de verdere afbrokkeling van 't terrein van het paard tegengaan. Fr moet ook reclame worden gemaakt voor het paard. Dit moet niet alleen gekiekt, in concoursdraf, maar er miag ook wel' eens worden aangetoond welke arbeid het paard kan verrichten. Verder moeten de fokkers van voor lichting worden gediend. Bij de discussie werd nog door den heer le Clerq opgemerkt, dat de stam boeken te veel nadruk leggen op het exterieur van de paarden. Het is in on zen tijd imeer dan noodig, dat veel meer aandacht wordt .geschonken aan de in nerlijke waarde van het paard,, wat het dus aan trekkracht presteert, f Krach tig aplpïaus). i Ook werd vanuit de vergadering se- cntiseerd, dat het stamboek bezig 'is af te breken,, wat het zelf vroeger heeft opgebouwd. Wenscht het een strengere keuring, dan dient het ie beginnen, met de jmge paarden, maar niet met de paarden van 7,, 8 jaar, die op (de tentoon- istellïng le Goes en op de nationale ten toonstelling tal van medailles hebben be haald. De heer Ie Clerq merkt nog op, dat 5het stainbirek veel te vroeg de gelegen heid bot inschrijving in stamboek A heeft ige sloten. In de middagvergadering" hieldi de Heer A. Blo k, Land- en tuinbouwonder1- vqjzer te loc tin ge een lezing over. „Merkwaardig verband tusschen planten Len dieren onderling en weder keer ig." /Er is zegt spr. voor elk dier en elke plant een strijd om het bestaan, dien Spr. uit het oogpunt van sociologie wil beschouwen. Hoewel deze lak van we tenschap nog jong is, en er meer in het Duitsch dan in het Hollandsch over geschreven is, weten we toch nu wel, dat planten- en dierenrijk feitelijk één groote gemeenschap vormen. Tal van voorbeelden noemt spr. op. Dieren zijn elkander dikwijls tot dienst en voorbeeld. Maar ook komt het voor, dat insecten beschutting zieken bij hoo- Igere organismen en daardoor het slacht offer worden. Spr. wijst er b.V. Op, dat meezen ten prooi van den winter vallen met gevolg, dat de non-vlinder optreedt. Bladluizen worden aangevallen door de 1 icve -heer-bees ftje sMieren drinken het vocht dat bladluizen afscheiden op. De paddestrelen geven een duidelijk voorbeeld, dat organische stoffen wor den omgezet in plantenvoedsel. Plantenziekten veroorzakende zwam men wonen dikwijls in den winter op andere planten. Opmerkelijk is, dat >de natuur zelf vaak zorgt voor herstel van het evenwicht, als eens ©en of andc?i insect tijdelijk in te groote hoeveelheid (voorkomt. Te hopen is, dat de bastaard satijn vlinder eveneens zeer spoedig verdwe nen zal zijn, al heeft de natuur hier tot nog toe geen tegenwicht biedende fac toren ,daar de nesten niet door vorsit of vocht of chemisch product zijn aan te tasten, 'terwijl de rups zelf zijnde behaard door de vogels niet wordt gegeten. Uit het vogelrijk geeft spr. verschillen de voorbeelden ,dat de eene vogel den andere vervolgt. Op schorren en slikken treft men aan de klappers, wieren, slakken enz., die den golfslag breken. Bij nadere beschou wing leeft alles. We vinden hier een beschutting voor vele kleine diertjes en tevens voedsel voor visch. Krabben voeden zi-ch met kleine dier tjes en helpen zoo het water reinigen. In aardbeien vinden soms duizendpoo- ten een schuilplaats. Zij- veroorzaken soms bij de consumenten dezer aardap- p elen vergi ftigings ver sch ij nselen Een vos zuivert het jachtveld vau zieke hazen. Vele planten scheiden suikerhouden de stoffen af, waarop mieren en vlie gen afkomen. Zoo blijkt dus, dat planten pn dieren één groote belangengemeenschap vor men. Bij de discussie werd nog gesproken over de mollen. De spreker noemde mollenverdelging zeer verkeerd. Ze mo gen eenigen last veroorzaken op he,t land en in den tuin, maar Veel grooter is de schade door emelten, enz., in.secten, die de mol juist verdelgt. Beter dan de mol te dooden kunnen w,e hem trachten te verplaatsen, als hij hinder veroor zaakt. Een der aanwezigen, vroeg ook naai de m u s s c h e n b e s t r ij d ii n g. De spre ker erkende, dat muaschen, spreeuwen, kraaien, enz. schade aanrichten, maar ze doen ook goed en houden, opruiming on der de insecten. On|ge!oofelijke hoeveel heden rupsen enz. veijsHindt b.v. een nest. jonge spreeuwen. Wat betreft de bestrijding van den bastaard satijnvlinder werd er op aangedrongen, de nesten niet er gens le laten liggen, m'aar ze te verbran den. De afd. Kloetinge stelde voor vanwege den Bond een bijdrage te geven voor de bestrijding van dezen Vlinder. De tuin bouwers zullen deze bestrijding uit wel begrepen eigenbelang wel ter hand ne men. Maar ook de landbouwers moeten meehelpen. Waar het Rijk, Waterstaat en spoorwegen hier niets' doen, moet de hulp van de kinderen worden ingeroepen. Daarom moet aan hen een premie wor den gegeven. Vooral de doornstruiken moeten geinspecteerd worden. Nu moet aangepakt. Anders komen' We van de plaag nooit weer af, Ook de aldeelingen van den Bond hebben hier een taak. Na eenige discussie wordt met alg. stemmen besloten aan den rijkstuinbouw- ocmsulent voor de bestrijding van be doelden vlinder f 10 te doen toekomen, en de plaatselijke aldeelingen op te wek ken terdege aandacht aan dezen 'belang rijke zaak te schenken. Op vcorstel van de afd. Kloetinge wordt besloten over te gaan tot de uit gifte van een spaarboekje, zoodra de financiën dit toelaten. Rondvraa g. De heer Ha ge vraagt en krijgt uit stel tot 1931 voor Tholen, om de Zomer vergadering te ontvangen, zulks in ver band met een te vieren jubileum. De zolmer-vergadering zal nu dit jaar of te Kloetinge of in Walcheren worden ge houden. Nadat de leden nog zijn opgewekt den op 3 Mei te houden ontwikkelingsdag bij te wonen, volgt sluiting dei- verga dering. Nieuwe zaailing-appel. Men meldt aan de Maasbode uit De venter: De heer P. J, de Jong, technisch amb tenaar van den Plantenziektenkundigen Dienst, vertoonde in een vergadering der afd. Deventer van de Kon, Ned. Maat schappij van Tuinbouw en Plantkunde 'n nieuwen zaailing-appel, veel overeen komst vertoonende met de Present van Engeland, echter wat kleuriger en vee! vaster van vruchtvleesch. Deze vruchten vertoonen geen rot, waaronder de oogst van 1929 nogal lijdt. Het merkwaardige was voorts, dat de door den heer De Jong gedemonstreerde vrucht nog dateer de van den oogst 1928, Natuurlijk was ze dus wat gerimpeld, maar toen de appel werd opengesneden, bleek deze volko men gaaf, behalve het klokhuis, dat een begin van ontsteking vertoonde. De Vlootconierentie. Gisteren hebben in de plenaire zitting de verschillende delegaties hun stand punt inzake de duikboot uiteengezet. De sterkte van de duikbooten van de 5 mogendheden, die ter conferentie verte genwoordigd zijn, ie thans als volgt: Ver- eenigde Staten 122 en vijf in aanbouw totaal 127; Frankrijk 52 en 27 in aanbouw totaal 99; Japan 64 en 7 in aanbouw," totaal 71; Britsche Rijk 53, in aanbouw ien, ontworpen drie, totaal 66; Italië. Veel verandering is er in de standpun ten niet gekomen. Daar is in de eerste plaats het Engelsche voorstel tot al- geheele afschaffing der duikbooten. Ook dus niet te gebruiken voor defensieve doeleinden. Dit werd verdedigd door d-en eersten Lord der Admiraliteit Alexan der. Amerika ondersteunde dit voorstel De duikboot goedkoop? Geen kwestie van, zei Stimson, Per ton tweemaal zoo veel als het grootste scheepstype, en haar levensduur is bovendien slechts half zoo lang. Maar de Fransche minister van marine Leygues voerde, zooals te ver wachten was, aan, dat een geheel ver bod niet kon worden toegelaten, wel een beperking in het gebruik. Italië wil de beperking der linie schepen en van de duikbooten met elkaar verbinden. Steunde dus niet het Engel sche standpunt, wat iedereen verwacht te. En Japan toonde neigingen naar het Fransche standpunt. Want 't werd incon sequent geacht de duikbooten af te schaf fen. Maar onderwijl volle ontwikkeling te laten. Natuurlijk liet Engeland 't niet bij een zoo radicaal voorstel. Voor bet geval de conferentie de af schaffing van de duikboot niet accep teert, wil Engeland een beperking van het aantal en ook van de grootte van iedere boot voorstellen. Verder moeten zeer strenge voorwaarden gemaakt wor den om te verhinderen, dat de duikboot tegen koopvaardijschepen gebruikt wordt. Daarom zal Engeland opnieuw de voor stellen van Washington, die niet door al len geratificeerd zijn, indienen. Dat niet de afschaffing van de duik- Dooten, maar de zoogenaamde humani seering het werkelijke punt van discus sie vormt, weet ondertusschen iedereen. Stoomschip gezonken. Aan boord van het Nord, Lloyd schip „München" brak kort nadat het aan de pier gemeerd had brand uit. Er hadden verscheidene ontploffingen plaats, die het schip deden trillen en de met het blus- schingswerk bezige brandweerlieden te gen den grond wierpen. Kort daarna zonk het schip. De 263 passagiers hadden het schip reeds vóór de ontploffingen verlaten. De vlammen breidden zich na de ontploffing met groote snelheid uit. De bemanning begaf zich terstond aan land. Er worden 7 personen vermist, waar onder de kapitein. De schade wordt op zes millioen gulden geschat, zonder de lading. Het schip meet 14,000 ton en had ruimte voor 400 passagiers. van de bloedschuld die België tegenover Vlaanderen heeft, de gemeente Beidvel- de zich volstrekt zal onthouden deel te nemen aan de Belgische Jubelfeesten van dit jaar.1" Over deze motie is, tot heden, nog geen enkel woord in de anti-Vlaamsche bla den verschenen. Uit B e 1 g ië. Het is op het plein voor het ge bouw van het Loodswezen te Antwer pen, vlak bij de Schelde, dat, naar de correspondent van de N. Rott. Crt. te Brussel meldt, het monument ter herin nering aan de tijdens den wereldoorlog in den dienst van België omgekomen zeelieden zal worden opgericht. Het mo nument zal bestaan uit een 9 meter hoo ien naald, bekroond met een bronzen lamp van 1000 kaarsen. Aan den voet "der naald komt nog een allegorisch beeld, den zeeman voorstellend, en aan de achterzijde worden twee bronzen ge- denkplaaten aangebracht met de namen der verheerlijkte zeelieden. Spanje. De Temps verneemt uit Maclrid: Na de door den val van den id!ict'ato(r veroorzaakte ontspanning beginnen de protesten los te komen tegen het regiem dat langer dan zes jaar een onbeperkte macht uitgeoefend heeft. Op verscheide ne plaatsen zijn kennisgevingen met den naam van Primo de Rivera afgescheurd. Betoogingen maakten het ingrijpen van de gendarmerie noodig en er moesten krachtige ordemaatregelen genomen wor den. Er is een actie begonnen naar aan leiding van de vioor de vroegere re- geering ,ef de burgerlijke gouverneurs zonder vorm van proces opgelegde boe tes, Miljoenen peseta's zijn op deze wij'- ze bijeengem-f cht. De kranten eischen een onderzoek,, tot herstel van de gele den schade. Primo de Rivera is gister zonder oegeleiding te Parijs aangekomen. Geen enkele officieele persoonlijkheid ontving hem, Uit Vigo wordt gemeld, dat aan de Spaansche kust een visschersboot is vergaan, waarbij 23 personen zouden zijn verdronken. Uit de Ver. Staten. Uit Alpazo in Texas wordt gemeld, dat aan de Mexicaansche grens eeif hevig gevecht is geleverd tusschen Mexicaan sche dranksmokkelaars en Amerikaan- sche grenspolitie. De smokkelaars had den gepoogd met geweld een lading li keur over de Rio Grande te brengen, Het aantal gewonden aan beide zijden is zeer aanzienlijk. De regeering zet den nieuw inge zetten strijd tegen den handel en de fa- oricage van alcohol met kracht voort. Te Chicago zijn verscheidene personen en firma's vervolgd. Zij zouden 700 millioen galon voor industrfgele doeleinden be stemde alcohol tot whiskey hebben ver werkt. Te Springfield zijn 17 smokke laars gearresteerd. Te Washington vond de uitwisse ling plaats van de oorkonden der Mel- lon-Berenguerovereenkomst, waarbij de kwestie der Fransche oorlogsschulden aan de Ver, Staten zijn geregeld. HET FRANSKILJONSCHE PETITION NEMENT. De correspondent van de N. Rott. Crt. te Brussel meldt: Trots de ontelbare in de pers aange klaagde gevallen van druk, door franskil jonsche fabrikanten en antoriteiten en anti-Vlaansche kasteelheeren en groote grondbezitters elders in het Vlaansche land geoefend op de kleine burgerij, de boerenbevolking en de arbeiders, zetten de inrichters van het petitionnement dat bedoeld is als een der laatste midde len om dfe vernederlandsching van de rijksuniversiteit te Gent en den terug' keer naar normale onderwijstoestanden te verhinderen of te vertragen, hunne bij voorbaat waardeloos geworden actie voort, In sommige dorpen van het Gentsche mochten zij er aldus in slagen een aantal handteekeningen te verzame len. Een te Gent, onder Vlaamschvijan- dige Waalsche leiding, verschijnende krant, schreef triomfantelijk, enkele da gen geleden, dat in het dorpje Beiwelde alleen, onder de auspiciën van een kas teelheer, 510 handteekeningen tegen het Vlaamsche rechtsherstel werden bijeen gebracht. Het Vlaamsche antwoord blee!: echter niet lang uit en Donderdag reeds nam de gemeenteraad van hetzelfde dorp de volgende motie aan: ,,De gemeenteraad in openbare verga dering bijeengeroepen op 6-2-30, teekent krachtig protest aan tegen de wijze waar door de hanteekeningen verkregen wer den, op de lijst, die hier enkele weken geleden de ronde gedaan heeft, en die voor doel had de vernederlandsching der Gentsche Hoogeschool te remmen en 't lager onderwijs te denationaliseeren o:~ te verfranschen. „Eischt in tegenstelling rn'et dit feit, met klem, de algemeene onvoorwaarlijke en onmiddellijke vernederlandsching der hoogergenoemde universiteit. Drukt er 452ste STAATSLOTERIJ. 5de klasse. 14de lijst. Trekking van Dinsdag 11 Februari. Prijzen van f 1000: 19653 20191 400: 5042 5882 12598 18614 20312 f 200: 492 2576 6256 9084 100: 4222 6444 8773 9101 9405 10739 11522 11596 14133 14336 15983 19087 20431 PRIJZEN VAN f 70. 6244 6345 11834 11873 NIETEN. 6312 7414 7449 41629 11646 6317 7427 7494 11637 11880 6320 7445 7496 11639 13272 koolrapen 3.10, kipeieren 6,80, ganseie ren 16,90, alles per 100 stuks. i** Oostburg, 12 Febr. Tarwe f 9.50 10, chevaüer 8, haver 6, erwten 11, bruine boonen 12. Veilingsvereeniging „Avicultura". Aan voer 941/2 K.G. boter; prij« f 1.07—2.26 per K.G. Abonnementen en Advertentiën vooi dit blad worden aangenomen door den Agent I. JOOSSB. De Heer en Mevrouw KASTEIN OP DEN WiNKEL geven kennis van de geboorte van hun Zoon .AMANDUS WILLEM. Middelburg, 11 Febr 1930. Heerengracht M 46- Getrouwd: C. ADAMSE en BETS KOEKMAN die ook namens wederzijdsche fa milie dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling vóór en bij hun huwelijk ondervonden. Middelburg, 12 Febr, '30. Vlissingen, 11 Febr. Op de veiling werden de volgende prijzen besteed: Gieser Wildeman 10—17, Kleiperen 5 9, Foppeperen 8, zoete Bellefleur 6, zure Bellefleur 6—10, Eimgaard 8—13, Goudreinet 11—25, Court Pendu 5, grauivzoet 6, bruine boonen 12—16, win ter Postelein 14, dunsel 3840, roode kool 4—5,5, gele kool 3, uien 1, sprui ten 11—24, karoten 1—3, wijnpeeën 1 2, witlof 7—13, alles per K.G.boere- kool 2,5—4,5, roode kool 3—3,5 savoije- kool 3,5—10,5, bloemkool 12—14, alles per (stuk; selderie 1—3, prei 9—10,5, beiden per bos; andijvie '24—28, per kist. Goes, 11 Febr. Veilingsvereen. Zuii Beveland. Peren: Gieser Wildeman 8—15, Klei peren 6—10, St. Remey 10, Pondspereh 5—8, alles per K.G. Appels: Goudreinetten 19—43, Princ. Noble 13, Salomé 12, Sterappel 10, Tan te D ora 10, Golden Noble 8, Ananas Reinetten 5, zure Bellefleur 7—17, Rem- bour Mortier 7—8, Court Pendu 6—10, l&rauwzuur 9, Hondsmuil 8, IJziken 7, [Pomme d'Oranje 13, zoete Bellefleur 9—11, Geld. Holaart 7, alles per 100 Kilogram. Diversen: spinazie 32—38, snijsla 12 —26, spruiten 8—16, wiltof 11—12, ka- roten 2, wijnpeeën 1,80, wortelen 1,10 Heden overleed zacht en kalm, tot onze diepe droef heid, onze lieve Moeder, Be huwd-, Groot- en Overgroot moeder, Mevrouw ANNA CATHARINA VAN A ARTSEN, Weduwe van den Heer REÏ- NIER VAN DER LAAN, in den ouderdom van 78 jaar. Uit aller naam, ANTONIA M. VAN DER LAAN. De teraardebestelling heeft plaats op Donderdag 13 dezer, ten l1/, uur D.m., op de Nieuwe Oosterbegraafplaats. Geen rouwbezoek. Amsterdam, 10 Febr, 1930. Jacob van Lennepkade 50. alles per 100 K.G.; prei 6—9, raapstelen tevens op, dat bij gebrek aan de inlossing 3, beiden per 100 bos; roode kool 6. Door omstandigheden zal de huwelijksvoltrekking van J. ZWIGTMAN en J. M. TRES niet plaats hebben op 14, maar op 21 Februari a.s. Faillissement J. C. Voss-Eijkhout, Vlissingen De curator in genoemd faillisse- ment brengt ter kennis, dat bij be schikking van den Heer Rechter commissaris d.d. 16-l-'30 is be paald: le. dat de schuldvorderingen uiter lijk den 15 Maart a.s. te zijnen kantore moeten zijn ingediend; 2e. dat de verificatievergadering is bepaald op Zaterdag den 26 April a.s. des voormiddags ten 10g ure in het Gerechtsgebouw te Middelburg. De Curator: Mr, C. M. KEGGE, Goes. Faillissement P. Nevede Poorter, Lamswaarde. De curator in genoemd faillisse ment brengt ter kennis dat bij be schikking van den Heer Rechter commissaris d.d. 23-l-'30 is be paald: le. dat de schuldvorderingen uiter lijk den 29 Maart a.s. te zijnen kantore moeten zijn ingediend; 2e. dat de verificatievergadering is bepaald op Zaterdag den 26 April a.s. des voormiddags ten 11 ure in het Gerechtsgebouw te Middelburg. De Curator: Mr. C. M. KEGGE, Goes. Eiken DRESSOIR, eiken TAFEL 4 STOELEN 2 FAUTEUILS met LEER Compleet f. 88. Erven J. GABR1ËLSE Noordstr. t/o het Postkantoor. P. J. ASSELBERGS CzH BERGEN OP ZOOM, Opgericht 1882, Bedient de eefste Families ln Zee land. Oordeelkundige behandeling der goederen. Voortreffelijk Inge richt volgens veeljarige prac- Usche ervaring. Prijscourant en Inlichtingen gratis,

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 3