DE BEKENDE STANDAARD COMBINATIE P R IJ S F 25325 ■■BI mmm«lii (exclusief antenne) Hl Volgens het nieuwste Philips systeem van afbetaling OOK LEVERBAAR NA 01 EERSTE BETALING IN TERMIJNEN VAN F 14.60 OF F 18,- PER MAAND Uw handelaar geeft U gaarne alle gewenschte inlichtingen. LONDENSCHE BRIEVEN, BEKENDMAKINGEN xa het zilvergeld kw^m halen, bleek liet hakje met t' 1000 verdwenen te zijn. Onmiddellijk werd -de directeur gewaar schuwd, die een onderzoek liet mistellen. Een beambte had ongeveer vijf urn- een man in gezelschap van een vrouw in de buurt van lokiet IV zien heen. en (weer loopen. Enkele ambtenaren hebben aan het loket steekproeven genomen, waar door bleek, dat diefstal vrij gemakke lijk v,an buiten af kan plaats hebben. Een geluk is geweest, dat de beambte eerst liet bankpapier heeft weggebracht en niet eerst het zilvergeld. Wjas liet hank- papier onbeheerd gebleven, dan had de dief een bedrag van ongeveer f 48.000 kunnen vermeesteren. Van den dader is nog geen sjaoor ont dekt. GERAFFINEERDE OPLICHTER. De Geldersche Credietvereeniging te Gro ningen is het slachtoffer geworden van een ger af fineerden opfienter. Op Dinsdag 28 Jan. Vervoegde zich aan de hank een heer, die een qui tan tie aanbood len laste van de Zuivelfabriek, ie Roden afgegeven door de firma Woudenberg, fabrikant van zuivel- machines te Amsterdam, öp de ach terzijde was deze quitantie ten bedra ge van f 5130 betaalbaar gesteld op de Geldersche Credietvereeniging en voor zien van een stempel-afdruk van de zui velfabriek „Roden-Zevenhuizen", waaron der de handteekening van den directeur stond. Aangezien deze bandteekjening ge heel geleek op de handteekening van den heer Aniiema, directeur van de zuivel fabriek, welke wel op de bank bekend was en aangezien een betaalbaarstelling met handteekening en stempel op deze wijze we! vakgr plaats vond, maakte de onderdirecteur van de bank, die den onbekende te woord stond, geen oogen- blik bezwaar het geld uit te betalen, wat dan ook gebeurde. Maar Vrijdag 31 Jan. bij de afrekening bleek, dat de zuivelfa briek geen zaken had gedaan met een fir- niia Woudenberg te Amsterdam, dat deze firma in hel geheel niet bestond en dat stempel en hanteekening van den direc teur vaisch waren. Het is de Groningsche recherche ge lukt den vermoe de lij ken dader öp te sporen. Hel spoor leidde naar Drachten en toen het bleek, dat de In Drachten wonende verdachte in briefwisseling had gestaan met de zuivelfabriek te Roden werd de verdachte gearresteerd. Hoewel hij het feit ontkent, meent de recherche voldoende bewijsmateriaal tegen hem te hebben verzameld. Gebleken is, dat hij in den iaatsten tijd in financieele moei lijkheden was en toch in de afg'eloopen week groole betalingen heeft gedaan, o.a. twee bankbiljetten van duizend gulden had gewisseld. NIEUW SCHIP VERBRAND. Op het nieuwe 17.000 tan groote motor schip „Talsoeda Maroe" is, terwijl het schip ter voltooiing zijner uitrusting in het dok van Naga s a k i lag, brand uit gebroken, waardoor het schip bescha digd werd. De schade wordt op een mil- lioen yen geschal. Vier arbeiders kwamen bij den brand om het leven. Vier en twintig hutten brandden uit. DE „VEENDAM". Het s.s. „Veen- dam" van de Holland-Amerikalijn, dat op den Oceaan buitengewoon zwaar weer heeft gehad, zoodat het met stormschade te Halifax moest binnenloopen, heeft in middels de reis weer voortgezet en het werd Donderdagavond laat te N. York verwacht. Men hoopt intusschen zoover met de reparatie te zijn gevorderd, dat Maandag a.s. 's avonds laat kan worden ingescheept voor den kruistocht naar West Indië. Men verwacht, dat de re paraties op tijd klaar zullen zijn, omdat alle schade, welke is aangericht, boven de waterlijn en aan dek is. TYFOON. Uit Bangkok wordt gemeld, dat een gedeelte van Siam zwaar geteisterd is door een tyfoon. Vooral een gebied van ongeveer 50 vier kante K.M; had zwaar van den tyfoon te lijden. Drie mannen en drie vrouwejn werden tijdens het woeden van (lein ty foon gedood. Voorts werden 9 olifanten en 363 stuks vee gedood, terwijl 7260 huizen werden verwoest. Op de kust werd bovendien een aantal schepen be schadigd, WRAAK, Aneta meldt uit M e dan: Een inlandsch chauffeur reed in de nabijheid van Laboehanroekoe, gele gen in de onderafd. Batoebara, afd. Asa- han, gouvernement Sumatra's Oostkust, een tweetal fietsende jongens aan, waar bij de Iaatsten zeer licht werden ver wond. De chauffeur stapte na het ge beurde uit, waarna twee Maleiers, die van de aanrijding ooggetuige waren ge weest, in dreigende houding naderden De chauffeur sloeg bij hun komst op de vlucht en wilde zich in een inlandsch huis in veiligheid brengen, hetgeen hem echter niet gelukte, aangezien de bewo ner de deur voor zijn neus dichtwierp. De chauffeur werd daarop door zijn ach tervolgers met parangs afgeslacht. EEN MONDAIN FEEST. - In de Pa- rijsche Opéra werd het jaarlijksche „Bal des pelits lits blancs" (het „bal der witte bedjes") gehouden, dat jaarlijks een der hoogtepunten vpm het Parijsche seizoen vormt en wlaarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan de inrichtin gen voor tuberculose kinderen. Sedert het internationale schoonheidsconcours PHILIPS XD 1 -- 5 Pt! /f i ÜH -g m Buiten de schitterende weergave heeft het Philips Ontvangtoestel type 2514 de navolgende groote voordeelen.- directe aansluiting op Uw stopcontact aesthetisch uiterlijk zeer gemakkelijke, haarfijne afstemming is ingevoerd, is het levens gebruik gewor den, dat op dit bal de schoonheid,slkonin- ginneti der verschillende Europeesche landen, die te Parijs bijeen zijn voor de verkjezing van een „Miss Europa", aan wezig zijn en aan het publiek, worden voorgesteld. De Opéra leverde een luisterrijken aanblik op. Aanwezig was president Dou- mergue, ja|an wien de schoonheid'sikjo- ningin|netjes werden voorgesteld; de mi nister-president, die op het oogenblik te Parijs vertoeft, alsmede alle andere ministers, die in de hoofdstad aanwezig waren, waren eveneens tegenwoordig; voorts vele leden van het corps diploma tique, vele artisten en bekpn(de personen op ander gebied. Meer dan honderd be kende Parijsche kunstenaars verleenden welwillend hun medewerking. De hoofdprijzen van de tombola, die gehouden werd, bestonden uit vier auto's, een paarlencollier ter waarde van 50.000 francs en een credietbrief van 30.000 francs. Een groot bedrag werd tevens ontvangen door den verkoop van prentbriefkaarten, waarop president Dou- mergue en alle aanwezige ministers hun handteekeningen hadden geplaatst. In totaal bracht de verkoop van d!e loten voor de tombola en van deze prentbrief- kjaarten een bedrag van meer dan 1.500.000 francs op. VLIFGONGEVAL. - Op het vliegveld te D u s s e 1 d o r f, is de leerling-vlieger Hans Espenlaub bij een jefcnvlucht van een geringe hoogte neergestort. Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis ver voerd, waar hij kort na aankomst over leed. EEN 129-JARIGE. -- In Win day in Letland is de 129-qarige Anna Krei&ar overleden als gevolg van haar te groote voorliefde voor gezouten haring, in zwar te koffie gesopt. Ze overleed, terwijl ze een portie verorberde totaal onver wachts, Ze placht als grootste evene ment in haar leven te vertellen van den terugtocht Van de grande armée van Napoleon uit Rusland, welken ze als meisje van 13 jaar had meegemaakt. Ze had den keizer en zijn soldaten ige- aien en dit nimmer ver ge te*. „Welnee, man, dat is geen Romeinse faas!" „Niet? En der 9taon Romeinse cijfers op!?" „Wat zou dat. Op m'n horlosie ook." (Humorist). (Van onzen Londenschen correspondent.) DE LONDENSCHE AMBTENARES. De ambtenares in het brand punt der belangstelling. - Een belangrijk referendum. - De attractie van den huiselijken haard, - Als de huwelijksklok uitgeluid heeft. - De kanttee- kening der feministen. Duizenden jonge vrouwen, veelal zeer jonge vrouwen, zijn werkzaam in de re- geeringsdepartementen van Whitehall, Whitehall is voor Londen wat het Plein i oor Den Haag is het gebied waar de gebouwen der ministers verrijzen. Stoe ten meisjes ziet men er aan komen el- ken ochtend, tusschen negen en tien uur. Zij komen in omnibussen, in trams of stij gen in troepen op uit de stations der Ondergrondsche Spoorwegen in de buurt. Zij zijn veelal vief van leden en modieus in de kleeren, aardige exponenten van modern actief vrouwenbestaan. Dit leger ambtenaressen staat op het oogenblik in het brandpunt der openba re belangstelling. Onwillekeurig heeft men het altijd aangezien als een indrukwek kend voorbeeld van vr*uw*lijk* emanci patie, elke jonge vrouw in dat leger van vele duizenden, het moderne type van 't zwakke geslacht dat het voorbeeld van den man heeft gevolgd en niet langer als voorheen huwelijkskansen afwachtend carrière zoekt te maken in de maat schappij, een onafhankelijk bestaan schept met eigen verdienste en eigen verant woordelijkheid. Het schijnt dat deze opvatting over 't leger vrouwelijke ambtenaren moet wor den herzien. Het grootste deel van de jonge vrouwen van Whitehall is georga niseerd in den algemeenen bond van per soneel in rijksdienst (de „Civil Service"). Die Bond heeft dezer dagen een stem ming laten houden onder zijn vrouwelijke leden over twee vragen. De eene vraag was of zij vóór handhaving van vrouwen in den Dienst waren na haar huwelijk en indien daarbij de huwelijkstoelage voor alle vrouwelijke ambtenaren kwam te vervallen. De tweede vraag was of zij vóór handhaving van vrouwen in den Dienst waren na haar huwelijk en in dien daarbij de huwelijkstoelage in stand zou blijven voor die ambtenaressen, die bij huwelijk ontslag zouden nemen. Voor een goed begrip van den zin de zer vragen is het noodig verder te ver tellen dat vrouwelijke ambtenaren thans bij huwelijk ontslag moeten nemen en dat zij dan van den staat een toelage ont vangen. De tweede vraag, bevestigend beantwoordend, zou beteekenen, dat vrouwen, die in dienst zouden blijven, de toelage niet meer zouden ontvangen. De merkwaardige uitslag van deze stemming is geweest, dat op de eerste vraag 4705 ambtenaressen ontkennend en slechts 138 bevestigend antwoordden; en dat op de tweede vraag 3537 ontken nende of afwijzende en 1396 bevestigen de antwoorden inkwamen. Die stemming heeft dus op zeer over tuigende wijze aangetoond, dat de vrou wen luttele uitzonderingen daargela ten wanneer zij eenmaal getrouwd zijn niet langer op een regeeringskantoor wil len zitten. Dit is een slag voor de femi nisten in dit land. Die feministen heb ben sinds jaar en dag hevig geprotesteerd tegen de bestaande regels voor den rijksdienst, die ambtenaressen (en ook onderwijzeressen) verplicht bij huwelijk haar dienst te verlaten, En nu de vrou wen zelf voor de vraag worden gesteld, blijkt het, dat zij met overweldigende meerderheid zich uitspreken voor ont slagname, huwelijkstoelage of niet. Ondanks alle feministische theorieën, ondanks alle voorstellingen van de vrije, onafhankelijke, sterke vrouw, die haar loopbaan uitzet en die volgt met vastbe radenheid, ijver en kunde, rechtvaardigt deze stemming de veronderstelling, dat de normale vrouw haar levensdoel ziet in het huwelijk, dat zij beseft dat zij als ge trouwde vrouw onvermijdelijk haar be trekking moet prijsgeven wanneer haar kinderen haar zorg en toewijding gaan eischen, dat z.ij moet kiezen tusschen 'n loopbaan in de actieve maatschappij en het huwelijk en dat het laatste haar voorkeur heeft. Daarom heeft zij niet ge stemd voor opheffing van het huwelijks stelsel in den dienst van het rijk. Van feministische zijde, waar men uiteraard het effect van deze stemming zoo veel mogelijk te niet wil doen, stelt men de vraag wie die meisjes zijn, die hebben gestemd voor behoud van de hu welijksbepalingen. En dit is het ant woord. Negen van de tien ambtenares sen van Whitehall trekken dagelijks naar haar kantoren in voorstadstreinen en trams en bussen met een poederkwastje en een romannetje in haar tasschen. Zij behooren tot het publiek dat de vraag schept naar Ethel M Dell (een schrijfster van zeer romantische verhalen van lief de) en voor wie de juwelier adverteert, dat „elke vrouw een eigen huishouding ziet door haar verlovingsring." Wanneer op mistige ochtenden haar wekker gaat, voelen zij dat zij niets zoo haten als dit dagelijksch reizen naar het kantoor en dat alles rozengeur en maneschijn zou zijn indien zij maar haar eigen huishou ding hadden met een geliefden levensge zel. Zij vergeten dat ook het huwelijks leven wekkers heeft en b.v. rekeningen, die moeten worden betaald, en zuigelin gen huilend in den nacht. De verhalen van Ethel M Dell eindigen, zeer wijs, bij het luiden der huwelijksklokken. En dan zeggen de feministen verder het grootste deel van de 7000 vrou welijke ambtenaren werkt in onderge schikte posten. Haar werk is niet erg opwekkend. Zij hebben weinig of geen kans haar positie te verbeteren. Zij hou den het uit.... totdat HIJ komt. Toen zij de vragen van haar bondsbestuur be antwoordden, hebben zij niet te nauw keurig haar positie overwogen, alleen gedacht aan den wekker, het natte weer, de bespotte zijden kousen, de verveling van den arbeid, de vrees voor werkloos heid. Bij dat alles is de haven van het huwelijk haar als een schoon ideaal voor oogen verschenen. En de feministen put ten hoop uit de 138 vrouwen, die voor opheffing van de bestaande huwelijksbe palingen stemden al moest de huwelijks toelage dan tevens vervallen. Die vrou wen hadden de zaak beter overwogen en gemeend dat huwelijk en een loopbaan (zelfs een nederige) in rijksdienst of wel ken anderen dienst ook best samen kon den gaan. Zij zagen in de toekomst een huwelijk, waarbij vrouw en man beiden werkten en 's avonds bijeen kwamen, een huwelijk, dat hen in staat stelde wat weg te leggen voor mogelijke harde tij den, van een dubbel inkomen te genieten en kinderen een goede opvoeding te ge ven. Zij wilden graag den huwelijkstoe slag opofferen voor deze mooie voordee len. Zij rekenden ook op een behoorlijke regeling van de kwestie van tijdelijke af wezigheid van kantoor bij geboorte van kinderen. En de feministen zijn verheugd dat die 138 althans de vlag van hun be ginsel hoog hebben gehouden. Nu heb ik eerlijk de feministische op merkingen over deze stemming weerge geven. En dan blijft toch onomstootelijk het feit bestaan, dat de groote meerder heid der vrouwen huisvrouwen en moe ders willen zijn of tenminste getrouwd, zonder de noodzaak bij te dragen aan de inkomsten, en met de vrijheid al haar tijd te wijden aan onderhoud van huis en zorg voor kinderen. En dat is een op vallend en wat verrassend feit in een tijd, waarin men van alle kanten zoo klem mend blijft beweren, dat de grondslagen der samenleving veranderen door de nieuwe opvattingen en ambities der vrouwen. Die opvattingen en ambities zijn klaarblijkelijk sedert Eva's tijd niet veel veranderd, wat de hoofdzaken be treft. DIENSTPLICHT. Uitspraken in zake vrijstelling. De Burgemeester van Middelburg, brengl ter alge mee ne kennis, dat om trent aanvrage om vrijstelling van den dienstplicht betreffende den hieronder genoemden persoon de volgende uitspraak is igeschied. Hubertus, Janus, Pieter Meulmeester lichting 1929j voorgoed vrijgesteld we gens kostwinnerschap met ingang van 16 Maart 1930 bij uitspraak van den Minis ter van Defensie d.d. 30 Januari 1930, VII, afd. n. 244v. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den tienden dag na den dag dezer beken- making in beroep worden geSomen. Middelburg, 5 Febr. 1930. De Burgemeester, P. DUMON TAK. Electr. Drukkerij G. W. DEN B£)ER, Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 6