M HEERENBAAI Tweede bled van de PROVINCIALE ZEEUWSCHE van Zaterdag 1 Febr. 1930 No. 27. kamer van koophandel en fabrieken voor de zeeuwsche eilanden. GROOTVADERS GLORIE. met verhaal van den mendaagschen veldtocht. 20-50ct. per ons een vroolijk kantonnement. 5» de raadszaal ten stadhuize te Mid delburg vergaderde Vrijdagavond boven genoemde Kamer van Koophandel, on der voorzitterschap van den heer Bou- derwijin.se. Aanwezig waren 16 leden, af wezig de heeren Wesseling, Van Bom- roel 'van Vloten. Eiizlin en. P. G. Laer noes met. Van Raalte en Machgeels zon der kennisgeving. Wel was aanwezig het nieuwe lid, de heer Menheere, met wien het eerste lid ip Zeeuwsch (Zuid-Bevelandsch) costuum z*P* intrede in dit college deed. Be VOORZITTER sprak hierop als volgt; Mijne Heeren, Vóór de periodieke verkiezing van le den der Kamer, welke een paar maanden geleden plaats had, stelde de heer Cha- muleau, lid van de afdeeling Kleinbedrijf, zich niet meer beschikbaar. In onze laat ste vergadering was de heer Chamuleau niet tegenwoordig en aan het voornemen, om nog een vergadering te houden in het laatst van 1929, is geen gevolg gege ven kunnen worden, zoodat mij de gele genheid heeft ontbroken, tot genoemden heeT een woord van afscheid te richten, maar ik moge dan thans nog een woord van dank spreken voor de toewijding, waarmede de heer Chamuleau het lid maatschap dezer Kamer heeft vervuld, en voor de aangename samenwerking, welke met hem heeft bestaan. In zijne plaats werd gekozen de heer A. Menheere. Ik heet dezen heer hier welkom en ik hoop, dat zijne bedoeling, om m het algemeene belang van han del eo nijverheid werkzaam te kunnen zij», hier bevrediging moge vinden; voor eeae zelfde aangename samenwerking als met zijn voorganger beveel ik mij ten zeerste aan. A31e overige leden, welke aan de beurt van aftreding waren, namelijk de heeren M. Laernoes, Jeronimus, Enzlin, Wesse ling es Mes van de afdeeling Grootbe drijf «m Anker, Klok, Lindenbergh en Olt- hoff van de afdeeling Kleinbedrijf, wer den herkozen en zullen dus weer even krachtig als voorheen in de behartiging van de belangen van handel en nijverheid hua aandeel kunnen hebben; ik heet hen hier opnieuw welkom. Alvorens de verdere behandeling van de agenda aan de orde te stellen, zij het mij vergund, de gewoonte te volgen, in de eerste vergadering van een nieuw in getreden jaar eenige woorden te wijden aaa den toestand, waarin handel en nij verheid, m. i. h. b. in ons Kamerdistrict, zich bevinden. Zooals steeds de opvatting is geweest, vermeen ik ook thans hieraan enkele mededeelingen betreffende land- en tuin bouw en veeteelt te mogen laten voor afgaan. W. i. w. bhooren de belangen van deze takken van volkswelvaart niet tot de bemoeiingen van de Kamers van Koophandel, doch waar ons Kamerdis trict een overwegend landbouwdistrict is, spreekt het vanzelf dat de meerdere of mindere welvaart daarin niet zonder invloed blijft op den gang van zaken in andere bedrijfstakken. Yam de mij verstrekte inlichtingen zij dan bei volgende vermeld. door H. G. CANNEGIETER. IV. Met Ontrold Vaandel door Brabant. Woensdag den 20sten April 1831. De iugt was zeer buijig toen wij 's morgens naar Lieshout vertrokken, al waar t bataljon zich verzamelen zoude. Lieshout is eene plaats, die wel in ons geheugen zal bewaard blijven, omdat het vaaadel, ons door de Leeuwarder dames geschonken, hier voor het eerst ontrold en met eene niets beteekenende aan spraak van den majoor aan den vaandel drager werd overhandigd. Wii gingen een toren eti een kerk voorbij, zeer eenzaam aan een weg lig gende. waarvan ik den naam niet heb kunnen vernemen. Na bij afwisseling langs goede korenlanden en eenzame heidevelden gemarcheerd te zijn, kwa men wij te Nunen, waar wij militairen aantroffen van de 8ste afdeeling, welke hier gekantonneerd lagen, en langs een boschrijken weg bereikten wij Eindhoven, een oud, onaanzienlijk stadje, alwaar de Leidacbe studenten en het 2de bataillon lste afdeeling Groninger schutters ge- kaatonneerd waren, behalve dat er nog Het jaar 1929 kenmerkte zich voor den landbouw door bijzonder gunstig weer. Behalve van vlas was de opbrengst goed, van enkele gewassen zelfs zeer goed. De prijzen zijn echter zeer laag en brok kelen nog steeds af, zoodat de finantieele uitkomst beneden het middelmatige zal blijven. Voor vele landbouwers is dien tengevolge de toestand verre van gunstig. Vooral de aardappelen zijn zeer laag in prijs en uien zijn haast onverkoopbaar. Voor de veehouders was de groote droogte zeer nadeelig, er was te weinig gras, zoodat bijgevoederd moest worden. Ook. drinkwater moest aangevoerd wor den. De hooioogst was uiteraard gering Voor de paardenfokkerij is de toestand slecht. Er kunnen geen behoorlijke prijzen gemaakt worden. Vele fokkers schijnen zelfs een teveel aan jonge paarden te hebben, omdat zij onverkoopbaar zijn. Ook voor de rundveehouderij was het afgeloopen jaar niet gunstig, doordat het vee te laag in prijs was. De zuivelprijzen waren goed, doch de opbrengst was te gering. Eveneens was de varkensfokkerij niet rendabel, hoewel op het einde van het jaar de prijzen zeer zijn opgeloopen door meerdere vraag uit het buitenland. Met de schapenfokkerij was het treurig gesteld. De prijzen der schapen waren zeer laag en de wolmarkt bleef op een zeer laag niveau. Bevredigend was de uitkomst van de pluimveehouderij, welke zich sterk ont wikkelt. Meer en meer wordt ingezien, dat deze een flinken tak van bestaan vormt. De tuinbouw breidt zich nog steeds uit, de uitkomsten zijn bevredigend geweest. Het arbeidsvraagstuk in den landbouw begint hoe langer hoe meer de aandacht te vragen. Hier en daar komt zelfs ge brek aan landarbeiders zoowel als ge volg van den trek naar de industrie en de Zuiderzeewerken, als doordat ook de wegenaanleg veel arbeiders aan het plat teland onttrekt; elders eischt de tuin bouw veel handen. De verstrekte gegevens omtrent den toestand van den handel en de kleinnij- verheid in ons Kamerdistrict zijn uit eenloopend. Een paar middenstandsvereenigingen, wier zetel is gevestigd in een overwe gend landbouwgedeelte van Zuid Beve land, noemen den toestand van den han del in het algemeen slecht, en ook uit Schouwen wordt gemeld, dat hij daar niet rooskleurig is. Uit andere plaatsen, waar scheepvaart, grootere bedrijven, vreemdelingenverkeer of meer steedsche behoeften niet zonder beteekenis zijn, kwamen echter geheel anders luidende brichten, varierende van bevredigend en niet slecht tot goed, voor een enkele branche zelfs tot zeer goed, Wel wordt in enkele dier berichtgevin gen geklaagd over de uitbreiding van 't grootwinkelbedrijf of over het bestaan van te veel winkels. Ik stem gereedelijk toe, dat beide omstandigheden oorzaak zijn of kunnen zijn van een te groote con currentie voor winkelzaken van meer gewonen omvang, maar niettemin wil het mij toeschijnen, dat beide oorzaken niet op één lijn- gesteld kunnen worden. Toe name van het aantal winkels doet de con sumptie niet toenemen, beperkt dus voor elk hunner den omzet; de winstmarge moet derhalve dusdanig zijn, dat er een bestaan in gevonden kan worden, en dit maakt de consumptie duur. Het tegen overgestelde is echter het geval met de grootwinkelbedrijven, die de consump tie goedkoop maken, en het wil mij dan ook, uit een algemeen meer economisch oogpunt bekeken, voorkomen, dat tegen de uitbreiding van het grootwinkelbedrijf het moge dan voor sommigen niet aan genaam zijn, redelijkerwijze niet veel valt in te brengen. De toestand van de kleinnijverheid in de twee grootste gemeenten in ons Ka merdistrict wordt gunstig genoemd; hoe wel uit een dier plaatsen werd bericht, dat de toestand zeer onregelmatig was, had daar het overgroote deel der zaken toch veel werk, en uit andere plaatsen het 'Hoofdkwartier van den Generaal Meyer en van den kommandant der le brigade, den kolonel Stöcker lag. Ik werd ingekwartierd bij den heer Jansen, op het bevallig gelegen buiten plaatsje Rapelenburg. De rivier De Dom mel stroomt rondom dit buitengoed en even voor het slotje staat aan de rivier een water-korenmolen, zoodat zij hier een groote kom vormt en altoos sterk stroomende is, hetgeen de ligging van dit buitengoed aanmerkelijk verfraait. Nog lag hier met mij in het kwartier de Ritmeester van het 5de Regiment ligte dragonders de Groot, een oud-militair, die zich beroemde dat er weinig militai ren, met zoovele wonden van den vijand en van paarden bedekt, gevonden wer den als hij. Hij had slechts een oog, het linker oog was hem in den slag bij Wa- terlpo uitgeschoten, nadat hij reeds drie andere kogels had ontvangen. Hij was een zeer aardig man en een braaf sol daat. De heer Jansen, een man van een al lerslechtst karakter, was gehuwd met 'n Oost-Friesche vrouw uit Emden. Hij had twee dogters, dat zeer lieve meisjes wa ren en die te Brussel op school hadden gelegen, benevens drie zoontjes. De meisjes hadden een akelig leven. Mijn heer Jansen leefde in onmin met zijne gansche familie en duldde niet dat zijne dogters (de eene twintig, de andere acht werd medegedeeld, dat de kleinnijver heid zich in toenemenden bloei mocht verheugen. M, i, h. b. zij er melding van gemaakt, dat in Vlissingen het bouwen van de nieuwe keersluis veel werk gaf aan kleine inrichtingen en dat 1929 voor de bouwondernemers aldaar een druk jaar was. Omtrent den groothandel hebben mij geen gegevens be,reikt. Aangaande de oestercultuur werd gun stig bericht ontvangen. De verkoop is goed geweest. De prijzen zijn gedaald, doch hiermede ging meer afzet gepaard, voornamelijk in België van de kleinere soorten. De zware soorten zijn uitver kocht. Voor den mosselhandel was 1929 een bij uitstek gunstig jaar. Van de grootindustrieën moet i. h. b. de Kon. Mij. De Schelde worden ge noemd. De groote beteekenis van dit* bedrijf moge worden geïllustreerd door vermelding van de getallen van het per soneel, welke op 31 December j.l, 2684 personen bedroeg, en dat in het afge loopen jaar circa vier millioen gulden aan arbeidsloonen en salarissen werd uit betaald. Twee schepen werden te water gelaten en afgeleverd en verder werden afgeleverd diverse ketels en machines. Bij The Vitrite Works bestond gedu rende het grootste gedeelte van het jaar drukte, doch later werd het slap. In dit bedrijf waren op 31 December werkzaam 657 personen. Nieuwe zaken van beteekenis werden niet opgericht, alleen moge worden aan gestipt de inrichting van een zilvervos- senfarm te Heinkenszand Het aantal ingeschrevenen op het Han delsregister bedroeg op 31 December 2432 tegen 2467 een jaar te voren; de zaken, welke werden opgeheven, waren echter 'niet van eenigen omvang. Meer en meer wordt van het Handels register gebruik gemaakt: het aantal verstrekte inlichtingen bedroeg 3056 te gen 2375 in 1928, w.o. resp. 172 en 121 schriftelijke inlichtingen. Het aantal af gegeven certificaten van oorsprong daal de van 402 tot 279, v.n.l. doordat voor Frankrijk geen certificaten meer werden vereischt. De havenbeweging te Vlissingen was zeker niet ongunstiger dan het jaar te voren, al ontloopen de aantallen zee- en binnenschepen, waarvan kade- en lig geld werd geheven, elkander niet veel. Het aantal bunkerschepen liep echter te rug van 297 tot 238. Door de malaise in de suikerbietenindustrie werden geen suikerbieten overgeladen, doch er werd vrij geregeld melasse uit Engeland aan- gvoerd, welke in lichters werd overge pompt voor verscheping naar Bergen op Zoom. Overigens was er weinig veran dering in de werkzaamheden aan de Bin nenhavens, doch alles bereidt zich thans voor op de indienststelling van de verbe terde Buitenhaven. Verwacht mag wor den, dat de havenwerken tegen het ein de van dit jaar gereed zullen komen en dat de haven spoedig daarna in exploi tatie zal kunnen worden gebracht. In September j.l. werden de leden der Kamer door het gemeentebestuur van Vlissingen in de gelegenheid gesteld, den stand der havenwerken alsmede de in aanbouw zijnde nieuwe keersluis te be zichtigen. Met betrekking tot de exploitatie van de haven zal de Kamer binnenkort voor een belangrijke beslissing worden gesteld, een desbetreffende officieele vraag be reikte het Bureau te laat, om deze aan gelegenheid nog in deze Kamervergade ring aan de orde te kunnen stellen. Op verkeersgebied moge ik memoree- ren, dat destijds van den Minister van Waterstaat een uitnoodiging werd ont vangen, een lid der Kamer aan te wijzen voor de door Z, Exc. te benoemen com missie tot verkeersverbetering van de Z. Hollandsche en Zeeuwsche eilanden met Noord Brabant, waarvoor werd aange wezen de heer M. Laernoes. Eveneens zij gememoreerd, dat aan de Wegencommissie van den A N. W. B, en de K. N. A. C. toezegigng werd ge daan, dat een nieuwe brug over het ka- tien jaren oud) bij iemand kwamen, met wien hij in onmin leefde, en, daar hij door zijn bizar karakter met iedereen overhoop lag, was het gevolg dat zijne anders vrolijke dogters, altoos hun troost en genoegens onder elkaar moes ten zoeken, waarover zij zich bij mij bitter beklaagd hebben. De oudste heette Jeannette, de jongste Ambroisine. Hij was een rijk man en van te voren aan het Hof van koning Lodewijk geatta cheerd geweest. Hoe goed wij het er uitgezonderd het gezelschap van Mijn heer en Mevrouw ook hadden, wij kregen ongenoegen met hen, omdat Me vrouw ons verzogt elders te gaan eten, (hetgeen voor ons, die zich in alle op zichten naar het huishouden schikten, eene beleediging was), met dat gevolg, dat wij gingen delogeren. Ik werd nu in gekwartierd bij den leerlooijer Van Wok hoven, alwaar ik een ruime kamer had, terwijl de menschen vriendelijker waren als de heer Jansen en zijne vrouw, welke niet hadden gedagt dat wij hun onbillijk verzoek zoo euvel zouden opnemen en die naderhand veel moeite deden om ons terug te krijgen. Ik leefde bij Van Wok hoven veel vrijer en had het er uitste kend naar mijnen zin, behalve dat een geheel heer van bloeddorstige dieren op eene ijselijke wijze mij mijne nachtrust ontroofde en mijn ligchaam op een on fatsoenlijke manier tourmenteerde. naai door Walcheren te Middelburg zal worden ontworpen. Betreffende de destijds door een lid der Kamer ter sprake gebrachte verbin ding Vlissingen-Middelburg-Wolfaarts- dijksche Veer had in het afgploopen jaar een nader onderzoek plaats, waaromtrent straks mededeeling zal worden gedaan. In de spoorwegdienstregelingen kwa men geen voor ons district belangrijke veranderingen, zoodat nog steeds wen- schen blijven bestaan, vooral t. o. v. de verbinding met België en Frankrijk. De vorige zeer strenge winter veroor zaakte groote moeilijkheden in het ver keer te water en te land, doch al on dervonden de aanvoer van grondstoffen en tal van andere artikelen en de verzen ding van producten daardoor belemme ring, meer blijvende nadeelige gevolgen heeft dit niet gehad. Rampen zouden niet te vermelden zijn geweest, ware het niet, dat in de laatste maand van 't jaar Middelburg werd ge troffen door een zeer feilen brand, waar bij niet minder dan zeven huizen, waarin zaken gevestigd waren, in de asch wer den gelegd en aan nog eenige andere meer of minder schade werd toegebracht. Deze brand heeft wel zeer sterk aange toond, dat ook in gemeenten van mati gen omvang aan het brandweerwezen meer aandacht behoort te worden ge schonken. Gelukkig is dit thans wel het geval en toegejuicht moet worden, dat hierop van ministerieele zijde aandrang wordt uitgeoefend en ook hierdoor een ernstig geschokte gerustheid kans krijgt zich te herstellen, Van de aangelegenheden van meer al gemeen landsbelang en als zoodanig ook van belang voor ons Kamerdistrict moge ik naar voren brengen de welkome ver- laging van eenige posttarieven en de ver hooging van het toelaatbare gewicht van postpakketten. Ook het tarief voor interlocale tele foongesprekken werd, met ingang van dit jaar, niet onbelangrijk verlaagd, waar door i. h. b. de belangen van den han del ten zeerste worden gediend. Minder welkom was echter het besluit tot wijziging van het telefoontarief voor locaal verkeer. Niettegenstaande de meeste Kamers van Koophandel, w. o. ook deze Kamer, zich tegen een gesprek- kentax-ief hadden verkalard, op grond dat dit het gebruik van de telefoon duurder zou maken en minder populair zou doen worden, is behalve in ons district voorloopig voor Zierikzee met ingang van 1 Januari j.l. het gesprekkentarief voor plaatselijk verkeer ingevoerd. Het Bureau besloot, in ons Kamerdistrict over 1930 gegevens te verzamelen, ten einde te kunnen nagaan, welke gevolgen die tariefswijziging voor de abonné's zal hebben gehad. Voor Middelburg en Goes werd door de Kamer verzocht, de beperking van den telefoondienst op Zondagen op te heffen, m. a, w. te dien opzichte gelijk stelling met andere gemeenten van ge lijke 'beteekenis gevraagd, doch een be slissing hierop mocht nog niet worden vernomen. De inwerkingtreding op 1 Januari j.l. van het Werktijdenbesluit voor winkels vroeg in het laatst van het vorige jaar de bijzondere aandacht van de winke liers, en in enkele berichtgevingen werd reeds gewag gemaakt van de moeilijk heden, welke de winkeliers daarvan on dervinden Tiet valt niet te ontkennen, dat de arbeidswetgeving hare goede zijden heeft, doch de consequenties ervan kun nen niet onder alle omstandigheden even goed worden gedragen, en vooral geldt dit voor winkels, welker groote verschei denheid in aard en omvang aanpassing aan 'n uniforme regeling moeilijk maakt. Op het stuk van belastingen ligt een verlaging van rijksbelasting in het ver schiet, door Tweede en Eerste Kamer werd het desbetreffende voorstel reeds aangenomen. Verlaging van belasting wordt steeds met vreugde begroet, en zoo ook deze, maar toch is die vreugde wel wat getemperd door de wijze, waar op daartoe zal worden overgegaan, nJ. samensmelting van Verdedigingsbelasting Wij leefden hier met de dragonder officieren op een zeer genoegelijken voet. De uren, waarop wij niet exerceer den (want wij exerceerden dagelijks eenige uren), brachten wij zeer vriend schappelijk door in de herberg .,Het Eindhovensche Bierhuis" bij Orange Betje, waar wij ons met de kin<|eragtigste spelen, zooals knikkeren, dikwijls heb ben vermaakt. De president van de rechtbank te Eindhoven, de heer Schi- ban, die ook te Gestel woonde, deelde cok steeds in onze knikkerpartijtjes en zoo sleten wij genoegelijke dagen. Onze eerste kompagnie, geheel bestaande uit vrijwilligers en in de wandeling ,,de kom- pie studenten" genoemd, gekomman- deerd door den kapitein Bogstra, die reeds voor ons uit Leeuwarden gemar cheerd was en tot nu toe in 's Bosch garnizoen gehouden had, kwam hier bij ons en werd te Veldhoven gekanton neerd. Op 29 Mei vertrokken wij van Gestel naar Dommelen, een armoedig dorp, dal op de uiterste voorposten lag, waarom wij drukke wagten hadden te doen. 's Nachts moest ons volk gezamentlijk in eene schuur logeeren, om bij een onver- wagten aanval der vijanden direct bij de hand te zijn. Den eersten avond had het volk hier geweldig veel op tegen en opgeruid door sommige dwarsdrijvers der kompagnie studenten van Bogstra, pijpiawk ECHTE FRJESCHE (ook in Vzonsen, 'k ponden en ponden) I/raagt Uur 1Vutke£ier 'n pa/yeff*£ 78 (Ingez. Med.) II met Rijksinkomstenbelasting, waardoor een gedeelte van eerstgenoemde, een tij delijk karakter dragende belasting in 'n blijvende zal worden omgdzet. Een gebeurtenis op meer algemeen ter rein was de beurscrisis te New York, welke zich uiteraard ook, .hetzij dan in mindere mate, naar elders heeft voortge plant. Hoewel herstel in meer direc- ten zin vrij spoedig is ingetreden, is de wereldconjunctuur er niet onbeinvloed door gebleven. Ook hier te lande doet zich deze invloed gevoelen en ook in ons Ka merdistrict zijn er teekenen, welke hier op wijzen. Met het internationale handelsverkeer is het nog niet best gesteld. Tot ophef fing van in- en uitvoerverboden werd te Genève besloten, doch in de praktijk vlot het nog niet hard. Verhooging van in voerrechten bleek in enkele landen nog steeds op het program te staan. Maar toch zijn. er ook tegenovergestelde in zichten, welke wel eenigszins veld be ginnen te winnen. Tengevolge van den oorlog is de wereld echter te zeer in een chaotischen toestand vervallen, om van die tegengestelde en gewijzigde in zichten reeds spoedig resultaten te kun nen verwachten, maar dat er een stre ven is, om de internationale economische problemen tot een ernstig studieobject te maken, is, dunkt mij, toch niet zon der beteekenis. Hiermede zal ik eindigen. Het doet mij genoegen, dat,wanneer ik het vooraf gaande te zamen vat, dooreengenomen de indruk hiervan, dunkt mij, niet on gunstig kan zijn. Wel ben ik eenigszins ongerust, dat de invloed van de huidige wereldconjunctuur vooi-loopig in toene mende mate zal worden gevoeld, doch na den oorlog zijn wij aan dergelijke schokken gewend geraakt, wij hebben er ten zekere mate van ervaring in gekre gen, om ze te doorstaan. Zoo gaat het althans mij en zoo hoop ik, dat het ook u zal gaan, indien u gevolgen van de te genwoordige conjunctuur mocht onder vinden. Dat dit niet zoo zij, is wat ik in deze eerste vergadering in het nieuw ingetreden jaar toewensch, ik hoop, dat het u en den secretaris, persoonlijk zoo wel als in zaken, daarin wel ga. De leden gaven blijken vain instemming met de rede van den vooi-zitter. De heer M. LAERNOES bracht na mens de aanwezige leden, den voorzitter dank voor het uitvoerig overzicht over hel afgeloopen jaar. Er spreekt daaaruit wel optimisme, maar spr. meent er ook wel reden is voor pessimisme, waar ver schillende landen nog steeds de tarief- muren opbouwen, doch njiet afbreken. Inzake de commissie voor dé verbindin- fZie voor het vervolg pagina drie.) weigerde het in de schuur te gaan. Wij lieten toen onze manschappen op de hei de naar den Belgischen kant, bivouak- keeren buiten het dorp. De nacht was zeer koud en het woei eene stevige koel te, zoodat zij den volgenden morgen ge weldig over hoofdpijn, pijn in de leden en slaperigheid klaagden, het bivouak naar alle ds wenschten en hunne stijfhoofdigheid vervloekten, met dat ge volg, dat zij de volgende avonden zonder eenige murmureering, gezamentlijk in de schuur kropen, waar zij als haringen in een ton werden ingepakt. Ik met mijne kompagnie en de kompagnie van den ouden Bogstra lagen te Dommelen, de overige kompagnieën te Riethoven en Westerhoven. Wij hadden het niettegen staande de armoede van het dorp goed naar onzen zin en rekenden het ons eene eer, dat wij de eenige schutters van onze divisie waren, welke op de voor posten lagen, hetgeen bij anderen, zelfs bij de afdeeling, jaloerschheid verwekte. Niet lang echtef bleef ons de eer te beurt vallen. V. Vrijdag den 3den Juni 1831. Te Wintelre werd ik ingekwartierd bij den heer Perez, een controleur bi> het kadaster en de overige officieren bij den pastoor. De heer Perez was een Spanjaard van afkomst en te Batavia geboren. Zijne

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5