se®!» J£ïr»CAFZ automobielen AMSTERDAM RAI RAI cm&monwm pekeu, DE OUDE THOMAê3 MOTOR RIJ WIE LEN s Tweede bled van do PROVINCIALE ZEEUWSCHE van Vrijdag 31 Jan. 1330 No. 26. HAAGSCHE BRIEVEN. Het eenzaam huisje aan 't Scheveningsche strand. - Schietoefeningen. - Spoe- dig uit! - Tamelijk druk. Marlot. - De zachte win ter. BINNENLAND DE Z.G UTRECHTSCHE DOCUMENTEN. BOND VAN JONGE LIBERALEN. ANTWERPEN EN HET SCHELDEVRAAGSTUK. SLUITING ZONDAG 5 uur n.m. tur n.i MIDDELBURG. Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantiekolonies. Op 't Scheveningsche strand, een eind voorbij het begin van den boulevard, waar het eigenlijke badstrand is opge houden en het eenzaam is, staat een al lergrappigst huisje op palen. Het ziet er echt uit als een woning van inlanders op een eiland van onze koloniale bezittin gen of top een half-voorwereldlijk e paal woning. Maar dat is het pjet. Het -is heelemaal geen woning en het staat er ook alleen maar 's winters. -Het Is -.eten bergplaats voor de benoodigdheden voor de schietoefeningen, die op geregelde tij den aan het strand1 gehouden worden. De wijde uitgestrektheid van het bree- de vlakke strand bij eb is een ideaal ter rein voor schietoefeningen, veel mooier nog dan de duinen en de Waalsdorpsche vlakte en wie houdt van lange wande lingen langs het strand of van tochtjes met de fiets of de motor of .te paard, strand onveilig is. Je vindt geregeld in de krant, net zoo goed als wanneer er een straat opgebroken is, een klein be richtje „dan en dan onveilig strand". Bovendien wordt dit nog eens extra aan gegeven door roode vlaggen aan het be gin der paden, die van uit de «.duinen naar het strand leiden en dan staat 'er bij het huisje op de dagen dat eer ge scholen zal worden nog iemand om te waarschuwen. Ongelukken zullen er dus niet licht gebeuren. Maar het is voor de Hagenaars die ook wel eens willen profiteeren- op de dagen, dat de vloed hun den ganschen dag ongeveer het strand vrijlaat, wel bijzonder onprettig om dan door de Schietoefeningen gedwarsboomd te wor den. Het komt wel eens voor, dat een heele week lang de tijden van hoog Water zoo vallen, dat het strand een groot deel van den dag in den t meest idealen toestand is, breed en vlak en hard en veerkrachtig onder de luchtban den van rijwiel en molorfiets en onder de hoeven der paarden. Maar dan kan je er ook zeker van zijn, dat het .iegelijk* in een blijkbaar eveneens idealen toe stand is voor schietoefeningen. Want dan is het dag in dag uit onveilig .en je hebt het aankijken. Djaar wordt zoo nu en dan kracht da-clig over gemopperd. Maar dezer dagen klwam iemand met de optimistische veronder stelling, dat het misschien wel gauw uit zou zijn met de schietoefeninjgen, want dat het nieuwe veldgeschut, waarmee geoefend zou moeten worden, een veel grootere uitgestrektheid nog vereischt, een afstand van ongeveer 20 K.M. dat is zoowat van Scheveningen Lot Noord- wijk. En het strand over dien afstand- kan daarvoor nooit gebruikt worden, omdat Katwijk er tusschen lig.t. Het strandge- deelte v,an Noordwijk, lot Zandvoort zou bruikbaar zijn, maar dal wil Rijnland niet ter beschikking stellen. Het was een oud-militair, die deze hoopvolle woorden uitsprak' en ze wer den begroet als de woord-en van( een profeet. Zoodat, wie graag van het strand door: ANNY VON PANHUYS. 11 „Had ik dat geweien professor, dan zou ik u met mijn gepraat werkelijk niet hebben lastig gevallen; daarom neem ik dadelijk van u afscheid." Hij reikte Berner de hand en zijn hoed afnemend, ging hij in tegengestelde richting. De professor had met geen enkel woord getracht hem te weerhouden. Hij voelde zich ellendig1 le .moede, alsof een akelig brok in de keel hem zou doen stikken en een belemmerende angst deed zijn hart ineen krimpen. Maar hij moest zich beheerschen, want de voorbijgangers keken hem met nieuwsgierige blikken aan. Men scheen zijn opwinding dus al te 'bemerken. Hij ging recht op loapen, opdat men niets bijzonders aan hem zou zien en die oude Thomas moest Inog maar wat wachleu. Voorloopig had hij nog geen lijd om heen te gaan, het leven was nog zoo mooi. Hij veelde een pijnlijken druk op1 zijn slapen, zwaar ging zijn adem en gretig zoog hij de iïissche lucht naar binnen. profiteert, nu maar hoopt op de betere tijden, die zullen komen door het in gebruik nemen van het -nieuwe geschut, wat min of meer paradoxaal' kjinkt; maar het is toch geen paradox. In den zomer is het stran'd' ook wel vaak min of meer militair terrein, maar daar hebben we niet zoo'm last van. Dan oefenen, de huzaren er, want daar voor is het natuurlijk) bij eb ook een on vergelijkelijk mooie gelegenheid. Bij zonnige dagen, die er over onze hoofden gestreken zijn4 hebben we mis schien meer genóten van slrand en /ee dan vaak in den zomer het geval (is. In dezen tijd van- het jaar heeft de lucht zulke prachtige zilverige en parelmoerige tinten, hangt er zoo'n zacht waas over de duinen en over den. horizon lijkt het water van de vreemdrustige golven zoo blauw, dat het aan de -klpst van de Mid- dellandsche Zee niet mooier kan zijn. En vooral 's morgens, als je er nog niet veel menschen ontmoet, is het er van een grootsche en weldadige rust. De enkelen, die op de'vroege urep aan den zeekant te vinden zijn, behooren zel den tot de wat men hier pleegt te noe men mondaine menschen, want daarvoor is het veel te vroeg. Het zijn echte lief hebbers van de natuur, zonder omgehan gen fraaiigheden van amusementen en conventie, het zijn ook, vaak sportieve ty pes die er frisch en gezond op uit gaan, met een hond of een paard als metgezel En ze zijn net wat het breed,e strand noodig heeft aan stoffeering, om- het den indruk van eenzaamheid en verla tenheid te ontnemen, maar ze storen niet in het geheel, integendeel. 's Middags, en vooral op de middagen, dat de scholen vrij hebnen, is het (,'bij mooie dagen bepaald druk; aan het strand, druk van spelende kinderen en toeziende kinderjuffrouwen, ên wandelen de mama's, die met onpractische hooge hakken moeizaam door het mulle zand ploeteren. Op vrije middagen is het trouwens overal! druk, waar maar een beetje na tuur le genieten valt, zoolang het tenmin ste binnen een gemakkelijk te bereiken afstand is. Veel menschen, kpnien nooit eerder, op hun eigen voelen; tenminste, dan Zorgvliet en de boschjes en het Ilaagsche Bosch en ook; wel Marlot, omdat het laatste zoo buitengewoon een voudig en gemakkelijk te bereiken is', dat je er heelemaal geen moeite voor hoeft te doen. Je gaat maar in lijn drie zitten en die brengt je er vanzelf. Vlak voor een der ingangen van het mooie park stap je uit en daar galgje oip een bankje zitten. Velen) vinden het een in convenient, dat in Marlot geen gelegen heid is om thee te drinken, maar - dat hoeft ook ;al weer geen bezwaar le zijn, want dan ga je een paar haltes verder met de tram mee en je strijkt, ook alweer vlak tegenover het punt van uit stappen, neer ip de boerderij-theeschen- kerij de Hooge Werf en je bent voor den heet en verderen middag veilig opgebor gen. Voor oude menschen en- voor her stellende zieken, die een-is van het zon netje moeten geiyelem of voor moeders, die. met heel kleine kinderen uitgaan, is dit natuuurlijk een pracht-o-plossing. Maar je zoudt je stadgenooten, die ge zond en jong en behoorlijk, ter been zijn, toch wel eens in vriendelijke overweging willen geven het wat verder weg te zoeken en dan liefst op een andere manier dan in een goed gestolen aulo. Wie het er voor over heeft kan juist in dezen tijd zoo veel' genielen. Met een zachten winter als we 'tot nu 'toe gehad hebben, zijn er builen tal' van ontijdige en voorbarige lenteboden te ontdekken. Wjnleraconieteu, die fel-gee! bloeien, struiken, die geen groene knoppuutjes, terwijl zijn voeten zich sneller bewogen naarmate hij dichter bij huis kwam. In net voortuintje begroette hem zijn dochter, die al naar hem stond uit tei kij ken. Wat heerlijk, vader, dat u een dag eerder weer hij ons komt", jubelde ze en bij den aanblik van het frissche meisje werd hel den man lichter om het hart. Tegenover zooveel bloeiende, lach ende .jeugd moesten wel alle duistere voorgevoelens van den dood óp de vlucht slaan. Mevrouw Berner wachtte op haar man in haar kamer. „De reis schijnt je slecht te zijn 'bekomen constateerde zij da delijk, '„want je ziet er niet goed uil". Ze zette een stoel voor hem klaar en -schóól' een andere daarnaast. Toen zij beiden zaten, vroeg ze snel: „Je brengt zeker iets Ueel bijzonders voor het schilderij museum mee." De professor, wiens hersens weer be zig waren met bet gesprek, dat hij zoo even met Von Weiden had, keek verward op. „Waarc-m zou ik iets heel bijzonders hebben meegebracht?" „Fn je ging toch naar Berlijn -om een schilderij te koopen?" Mevrouw Ber- ner's oogen konden zoó spotziek lichten „O ja, dat is waar ook" stootte de professor er haastig uit „ja zeker, ik wilde daar een stuk voor ons museum koopen, maar de tip, dien ik kreeg, was verkeerd. Wat ik vond, was niets voor ons." „Wie heeft je eigenlijk zoo Verkeerd in- m-aar kleine blaadjes vertoonen, katjes die op openspringen staan. Maar het is merkwaardig zoo spora disch weinig menschen je tegienkioimt, zo-odra je wat verder kpm't dan de ge wone conventioneele wandelingetjes. Het is waar, dat in de duinen •niet meer vrij overal gewandeld mag worden. Maar daar staat tegenover, dat het bijna geen moeite kost om wandelkaarlen) te verkrijgen voor de duinterreinen, zoowel van de waterleiding als van de militaire auloriteiten. Die k,aarten moeten aan'liet begin van het jaar vernieuwd worden. Die van de waterleiding mogen schrifte lijk besteld worden, mits de verplichte gulden er bij wordt gevoegd*; voor de militaire terreinen gaat men- persoonlijk;. Die kjaart is nog goedkooper ön kost twee kwartjes, zoodat je zoudt mogen verwachten, dat de wachtkamer stampvol zou zijn. Maar neen. Een paar pikeurs van ver schillende manéges, een paar leiders van paövinderstroepen en schooljongensclubs-, een enkele r uiter en daarmee is het afgeloopen. Het is bijna onbegrijpelijk:, vooral omdat de duinen juist voor bezit ters van auto's tegenwoordig zoo bijzon der gemak.kelijk te bereiken zijn. Je gaat met je wiagen tot Meijendel en maakt van deze uitspanning uit een stevige wan- aeiing door de omringenide duinen, die juist daar in den omtrek, zoo buitenge woon mooi zijn. Dan; drink' je thee in de ruime serre met het wijde uïtzicli met het groote, groote stuk blauwen hemel er boven en je kpert op de allergemakke lijkste manier, per auto, naar huis terug, op die wijze de verveling en vermoeienis' van het laatste eind stadwaarts vermij dend, die vroeger tot de noodzakelijke onaangenaamheden van een groote wan deling behoorden. Nog eens, het is onbegrijpelijk,. Te meer nog, omdat de Hagenaar, die bij alles wat hij doet toch altijd' een 'likje snob is, zich zou kunnen, spiegelen iaan het koninklijke voorbeeld. Veelvuldig kan men de koninklijke auto langs den weg in de buurt van Meijenidel zien staan, terwijl de vorstelijke familie geniet van het schoon onzer duinen. En als dat voldoende bekend wordt, zal het ook wel bon ton worden v,an de natuur te houden en desgelijks te doen. v. T. fcgMHr aan uw I n HET AUTOVERKEER BELGIE-NEDERLAND. Binnen enkele dagen wordt naar de Brusiselsche correspondent via-n- de N. llott. Ort. meldt, tot de aanbesteding overgegaan van belangrijke reparatie- en verbeteriugswerk,en aan den gr ooien weg welkje Antwerpen met Nederland' ver bindt, tusschen Antwerpen—Qa-p-pellen Esschen.en Antwerpen—Westwe, el (rich ting Breda). De berijdbare breedte wordt gebracht op 5 M. Daar, op Nederlandsch grondgebied:, eveneens, daarbij aansluitende werken worden voorzien, welke van- groot belang zijn voor de verbetering van, het autover keer tusschen Antwerpen;, Rgtlerdam' en Amsterdam en ongetwijfeld cenig over leg gewenscht moet worden geacht, had de Nederlandsche consul-generaal le Antwerpen, de heer Ruys, deze week, daaromtrent een onderhoud met den di recteur van bruggen en, wegen (Water staat) te Antwerpen, ingenieur De Heem. gelicht?" vroeg zij, alsof ze op 'de loer lag. „Wat kan je dat nu schelen?" was de wedervraag, op een toon, alsof hij een einde aan het gesprek wilde ma ken. „Ik erger ine al genoeg -over cle vergeefsche reis." Maar zoo gauw liet zij niet los: „Toch zou 't mij zeer interesse-eren den naam van den betrokken persoon te weten." Hij wist niet wat bij daarop moest zeggen en om- aan het gevraag een teinde te maken, zei hij losjjesi: „Dien* weet ik 'niet precies meer.' „Zoo, weet je dien niet precies meer?" Met een ruk stond ze op. „Zoo iels weet men anders' wel precies en als je me voor een domoor hóudt, dan ben ije 't mis. Die heele reis heeft iets' my sterieus, dat zei ik gister Else a! en wan neer ik tot n n toe in twijfel was', dan- i's die nu heelemaal verdwenen. Je optreden verraadt je. Wil ik je eens waf zeggen i. Nu dan: je bent volstrekt niet wegens een schilderij naar Berlijn geweest." „Als je me niet wilt gelooven, Magda hij brak af. „Ik kan je gewoon niet gelooven, hóe graag ik het ook zou doen." Mevrouw Berner's slem kreeg, toen die luider werd een onaangenamen klank. „Maar Magda,, wind je om zoo'n klei nigheid toch niet zoo op". Hij glim lachte, hoewel hij daarvoor volstrekt niel in de stemming was. Opwinding is scha delijk voor je teint overigens, dat In de Belgische Kamer is Donderdag middag gestemd over de motie van ver trouwen in de regeering, ingediend door Vandervelde (socialist), Eieullien (katho liek) en AmeloL (liberaal), in antwoord op de motie van Ward Hermans der Vlaamsche nationalisten, eischende me- dedeeling van de administratieve enquête een jaar geleden door de regeering be volen naar aanleiding van de publicatie in hel Utrechlsche Dagblad van een do cument betreffende het Fransch-Relgisch •geheim militair verdrag. Bij slaan en zitten werd de ihotie van vertrouwen aangenomen. Alleen de Ylaamsch natio- nalen stemden tegen. Door dit votum verviel automatisch de stemming over de motie van Ward" Hermans. Het hoofdbestuur van den Bond van Jonge Liberalen voor 1930 heeft de a'ge in een e vergadering te Amsterdam, Zon dag j.l„ als volgt samengesteld mr. dr. F. Hollander, voorzitter (Den Haag); A. J. Tom, secretaris (Arnhem); B. Gobits, (Amsterdam), mr. A. B. Adrian, (Utrecht) en A van der Winfdt (Vlaai-dingen). De aftredende voorzitter, mr. dr. N. J. 0. M. Kappeyne van de CpppeLLo, werd van verschillende zijden gehuldigd voor den -baanbrekenden arbeid Voor den Bond verricht en met algemrene stem men tot eerelid benoemd'. De correspcndent van de N. Rolt. Crt. te Brussel meldt: In den „Cercle Union et Travail" vaar oud-minister Carton de Wiart, hét ge wezen Kamerlid Brifaut en senator Paul Crockaert achtereenvolgens reeds het woord voerden over onderwerpen .ver hand houdend met het eeuwfeest dér Belgische revolutie, heeft ook, de anti- Nederlandschgezinde advocaat mr. Hervy Couisin, een paar dagen geleden, een spreekibeurt vervuld. Deze liep over liet Scheldevraagsituk waarvan Hervy-Cou-sin. die het vorig jaar tot een duidelijker inzicht der wer kelijkheid 'bleek te zijn gekomen, weer een sterk gefantaseerde voorstelling gaf. Spreker aarzelde niet te beweren dat Nederland het op het bestaan van de Antwerpsche haven heeft gelniUnt. „La Hollande veut tuer l'Escaut!" riep hij uit. Vq.ji- Nederland is de Schelde niels. Voer België is zij alles. Ingevolge hét verdrag 'van 1839 is Nederland tot het onderhoud der rivier, op zijn .grondge bied verplicht, maar Nederland komt deze verplichting niet na. Ergter nog, door het uitvoeren van zekere werken veroorzaakt dit land de verzanding der vaargeulen. Heeft het trouwens geen nieuwe polders noodig voor zijn be volking? Nog meer onzin van dien aard werd door mr. Harvy-Gousin ten gerieve der leden van „Union et Travail" verkondigd 'die, naar de courant Le Vingtièmie Sièc le w-eet te meieren, ten prooi aan -eo" Onbeschrijfelijke ontroering, den voor drachtgever een ovatie brachten toen hij gijn b-etorg besloot met de worden „geen jB-elg, tot welke partij hij ook behoore, mag dulden, dat de deur dicht ge grendeld wordt die ons toegang ver leent tot de zee en on-s toelaat te leven ZEELAND bh GEOPEND VAN IOVM.-5N.W, 6NM.-I0N.M.I (Ingez. Med.) In de Woensdagavond onder voorzit ter shap van dr. C. Orkaan gehouiden- vergadering van de afdeeling Middel burg van bovengenoemd genootschap, waren alleen de bestuursleden, behal ve mejuffrouw de Liefde, die bericht is waar ook, moei ik je de groeien over brengen van Pohl, dien ik toevallig ont moette. Daar hij in de komende week toch voor zaken in Schneiditz moet zijn, (heb ik hem voor liet jubileumfeest ge- inviteerd". ..Dat is aardig van je." Mevrouw Ber ner plukte aan de kanten garneering ba rer blouse en niet verder -op het on derwerp willende ingaan, zei ze: „Wan neer wordt je portret naar het schi'derij- museum gebracht?" „Ik denk morgen''* antwoordde haai man en stond op, „ik ga me nu Iverklee- den en in dien tijd zorg- jij wel Ivoor een koptje thee, wil je?" Mevrouw Berner keek naar de ver moeide trekken van haar man en een plotseling medelijden vervulde haar. Het speet, haar nu zoo, dat ze zich zoo even zoo weinig had weten le beheerschen. Wlaarolm zon hij niet naar Berlijn zijn gereisd om- een stuk te koopen; eigenlijk bestond er geen steekhoudende rec'en om aan zijn woorden te twijfelen, want hij had hem' nog nooit zelfs op 't kleinste leugentje betrapt. Die geschiedenis met Else had haar geënerveerd, zoodat ze zich dingen verbeeldde, die heelemaal niet bestonden. Wat zag haar man er moe uit en wat een diepe- plooien had den zich oimi zijn mond gegroefd. Den drang van haar toenemend' medelijden volgend, legde zij haar armen om zijn hals en zei: „Arme vent, wat heb ik' §e met mijn wantrouwen geplaagd- Ik heb van ei hindering li d. ez<. nden, a; nve ig. De aftredende bestuursleden, mevrouw den Bouwmeester de Jonge en me juffrouw M. de Cleijn Brem werden her kozen. Door den penningmeester, den lieer P. Luteijn, werd, de rekening overgelegd, wseruit blijkt dat werd ontvangen aan contributies gewone leden i' 446; idem vereenigingsleden 1' 27.50; gemeentelijk subsidie 1' 300; opbrengst soiree de Vries-Qaro f 185.95; schenkingen en ox- trrgiften f 89.14; opbrengst zilverpapier en capcules f 16.52; en depositorente f 2.72. totaal f 1189.58. De uitgaven waren nadeelig saldo 1928 1' 210.94; drukwerk- en adverlenliékoslen f 10.10 bodeloon f 31.25; zaalhuutrj f 2.50; ver- pleging-skostch plus contributie f 737.97; reisgeld en vracht 1'82.91; kleeding, re- peratie schoenen en wasch f 15 08; en jin kajs 1' 98.83 or le samen pokif 1189.58. Dit batig saldo is een gevolg van het feit, dal in bet afgeloopen jaar door plaatsgebrek in het kolnniehuis voor geen der kinderen verlenging aangevraagd werd. De rekening werd do-or mevrouw den Bouwmeester en den heer de Bje.au- fort nagezien en in orde bevonden en daarna imel dank aan den i enningmeaster goedgekeurd. Door oneij. de Cleijn Brein werd als secretaresse hel 22ste jaarvcrlag uitge bracht. Het jaar 1929* was! een saai en onbewogen jaar voor de afdeeling. Wtei- nig Igeld, bij gevolg weinig'-Hilzendingen 1928 sloot met een tekort van f 210 en de penmngirfeestar verzochl de grootste zuinigheid le betrachten. Er werd besloten maar 10 kin-cleren na,ar Oostvaome te zenden en deze zijn daar geweest van 24 Mei tot 27 Juni. Later werd doen- twee doktoren plaats- -gevraagd voor twee patiënten in liet Boschhuis te Xunsjveet en deze kinderen zijn daar v'an 1 Juli tot 31 Auigulsl'-us -geweest. Deze concessie kon gedaan wor den, -a-aar voor een kind alles betaald werd door Kinderzórg- en voor hel an dere gaven de ouders een kleine bijdra ge. Op de voorloopige lijst voor uitzen ding kwamen 59 namen voor. Gelukkig konden verschillende dier kinderen oen plaalsjc op W-eslhóve krijgen, andere werden uitgezonden door andere ver- eenigingen. liet resultaat der uitzending mag over het algemeen goed genoemd worden. De gewichtslijslen werden eerst 5 maanden na thuiskomst opgevraagd op Sverzoek van mevrouw Weijl. De ge- wichtstoename Loopt van 0.6 tot 2.8 Kg. of gemiddeld 1.8 Kg. Teder kind kostte gemiddeld f 11.48. Onder de inkomsten wordt ïiog, genoemd f 13.75 als opbrengst van entreegeld op een verknoping bij den heer de Groot. Het ledental verminderde mei 4 door vertrek en 5 door bedanken. er veel spijt van; ik heb- 't heus-ch' niet zoo kwaad bedoeld." In de moede oog-en van den professor glom eeen vimkjje, dat als een licht was Zacht antwoordde hij: ...Dat weet ik wel Magda", en kuste de hand Van zijn (no-g altijd 'mooie vrouw. Gansch zijn groote liefde, die deze vrouw altijd had gegol den en nog steeds' gold. legde hij in' de zen teeaeren handkus. Mevrouw Berner bleef alleen. Zij her innerde zich. dat nog onlangs de dokter had gezegd, dat liet zenuwgestel van haar man in de hoogste mate .geprikkeld was, dat ergernis, verdriet of schrik een verlamming der aangedane organen te weeg zouden brengen, dat diezelfde oor zaken zijn hartkwaal zouden kunnen ver ergeren en zelfs aanleiding konden zijn van een hartverlamming. Waarschuwend had dokter Muring haar dat gezegd. Ai had hij dit dan ook op voorzichtige wijze gedaan, zijn diagnose was' er niet minder bedroevend om. Fn nu had zij zich -laten verleiden zelf haar man te prikkelen. Een gevoel van schaamte maakle zich van haar meester, want slecht was zij niet, maar te oppervlakkig en mateloos verwend. (Wordt vervolgd v

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5