IdEIHEACVffiFEHTim BEURSOVERZICHT EN WISSELKOERSEN. LANDBOUW RECHTZAKEN Berichten uit de tweede oplaag van ons vorig nummer LAATSTE BERICHTEN INGEZONDEN STUKKEN AFLOOP VERKOOPINGEN LEGER EN VLOOT Verkeerswegen, Post en Telegrafie OGEN WIJ ER UW GRATIS BUITENLAND Algemeen Overzicht Beknopte Mededeelm^eo AMSTERDAM, 31 Jan. (SloLkoers). Het eerste getal geeft den sloitkoers van gisteren, het tweede dien van heden. 6 pet. Ned. '22 108%—1033/6. o pet. Ned. '18 1021/3—103. 41/2 pet. Ned. '17 "1004/5—101. 3 pet. C N. W. Schuld 77%—77$. 21/2 pet. Idem 652/3—654/5. 5 pet. Zeeuwsche H. Bank 100i/2—100i/3 41/2 pet. Idem 37$— 98. A. A"dam. Bank i906/s— I9O1/4. A. Bank Associatie 52$ A. Kol Bank 224. C. N. II. Mij. 1743/4-1741/8. A. N. I. Handelsbank 158-1591/j/159. A. Rotterd. Bank ver. 113—1131/2. A. v. Berkel Patent 181-183—180. A. -Küchenmeister Ullr. 121. C. Marg. Unie 353-357-'/2—354-357. A. N. Ford 265-268— 265i/a.272. A. N. Kunstzijde 127-129- 125tt/2*127«4 A. G B. Philips 502-510— 499-503. A. De Schelde 881/4—891/2. C. Anaconda Copper 1561/2—154. A. Bethlehem Steel 1041/8—103. A. A.N.I.E.M. 343-315. A. Borneo Sumatra H. Mij. 160— 160i/s. A. Boeton 189-196-174-182. A. Kon. Pelrol. 3983/4-396-397i/2. A. A'dam Rubber 1693/4i-1701/4—163-170. A. N. Scheepv. Unie 1 93i/21893/i'. A. Cult. Mij. d. Vorstenl. 154—1531/4. A. Handels v. A'dam 574-580—5771-583. A. Java Cult. Mij. 405-408—403-408. A. Deli Batavia Tabak 375%—375%. A. Deli Mij. 346i/2—347i/2. A. Senembah Mij. 396-396-398. A. A'dam Thee 79—79i/4. A N. 1. Spoor 2201/9 -220. C. Chicago Milwaukee 25%—25%. U. Union Pacific 222 Prolongatie 23/4-3—3 3/4. Markt sluit flauw. De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot leeraar in de Ned. taal en geschiedenis aan de le en de 2e H. B. S. met 5-j. cursus aldaar, den heer dr. U. Schults, leeraar aan de R. H, B. S. te Z i e r i k z e e. De heer Blauw, onderwijzer aan de bijzondere school te St. A n n a 1 a n d, is als zoodanig benoemd aan 'n dergelijke school te Vianen (Z. H.), Benoemd tot onderwijzer aan de Openbare Lagere school A te Schoon- dijke, de neer J. F. Versprille te Aar denburg. De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot buitengewoon hoog leeraar in de phytopathologie aan de universiteit van Amsterdam prof. dr. Jo hanna Westerdijk. Londen Berlin Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 31 Jan. 12.121/s 59.53 9.78 34.70 48.09 66.65 2.491/s 30 Jan. 12.111/2 59.48P/2 3.77% 34.68% 48.061/2 66.60 2.49 31 Januari. sTEERBERICHT VAN HET K. N. M. I. Barometerstanden Hoogste 766.3 te Abysko. Laagste 726.4 te Valencia. Thermometerstanden 9 uur 40 gr., 12 uur 42 gr., 3 uur 44 gr. W eers verwachting. Aanvankelijk zwakke tot matige later toenemende Z.O. fcoit Z. wind. Meest licht bewolkt. Lichte vorst des nachts. La ter mogelijk toenemende 'bewolking met eenige neerslag. Zaterdag 1 Februari. Zon op 7.44; onder 4.44. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 5.14. Maan op 9.15 v.m.: onder 7.34 n.m. Eerste kwartier 6 Februari. HOOGWATER VLISSINGEN. Middelbare tijd. 'aterdag 1 Febr, 2.55 1 o.l 7 '.ondag 2 3 26 15 49 daandag 3 3 59 16 22 iinsdag 4 4 32 16.55 Noensdag 5 5 09 17.35 donderdag 6 5.51 18 22 /rijdag 7 6.39 19.07 Gisterenavond vergaderde in het vereenigingsgebou\v te K o u d e ke r k e de Tuinbouw vereeniging. De voorzitter, burgemeester A. Bak ker, opende de vergadering zijn spijt uitsprekende dal nog niet meer belang hebbenden tegenwoordig waren, met het oog op de belangrijke lezing door den heer Adema uit Goes, over den planten/ ziek,tenkundigen diens l. De lieer Ademia wilde trachten zoo duidelijk mogelijk uiteen te zetten de ziekten, bij fruit en groenten, het sor- teeren verpakken, de beschadiging door parasieten, de schurft, wormslekenheid, kankering. de bemesting, bespoeriing en bestuiving. Ruim anderlfa'lf uur was de heer Ade ma op aangenaam voor ieder bevattelijke wijze aan liet woord om het ontstaan, de gevolgen en de middelen Ier bestrijding der ziekten voor planten en groenten uil te leggen, waarbij de hasculluur vooral niet vergeten werd. Hierna gaf de voor zitter gelegenheid lot het stellen van wagen, deze causerie was nieL minder aangenaam en belangrijk. De heer Adema drukte allen op 't hart zooveel mogelijk de lessen te volgen en in de praktijk zoo bier en daar eens rond te kijken, daar de tuinders zeer veel door goede verzorging kunnen bereiken. De voorzitter sloot de vergadering met een woord van dank onder ajpplaus aan den heer Ademji, voor zijn praclische en leerzame lezing, de hoop uit spreken de dal de heer Adema voor de vereeni ging nog menigmaal mag optreden. Tegen den bastaard'satynvlinder die voornamelijk in de duinen veelvuldig voorkomt zal met kracht worden opge treden een exemplaar hiervan en de ringelruxps waren ter kennismaking aan wezig. De boonencultuur op Walcheren, Maandagavond kwam te Seroos- kerke de Vereen van Oudleerlingen L, W. C. in jaarvergadering bijeen. De heer Ir. C o n st. Stevens hield een lezing over: ,,De Walchersche boo nencultuur". Ir. Stevens zeide dat de Witteboonen lokaal verbouwd worden, in Nederland alleen in Walcheren en ook nog voor 'n klein gedeelte in Tholen, verder buiten Nederland, voornamelijk in Frankrijk. Deze teelt eischt een zacht klimaat en een milde temperatuur, het is een spe ciale zomervrucht De bodemgesteldheid is van groot be lang. de structuur, bewerking, bemesting en voorvrucht spelen voor deze teelt een groote rol. Het oude landras is nog nooit veredeld er wordt nog steeds met dit ras voortge- werkt. Dit dient te veranderen, ook hier zal selectie plaats moeten hebben, nieuwe stammen moeten gekweekt, welke een zaaiproduct leveren met grooter pro ductievermogen, met meer uniformiteit. Enkele ziekten passeeren de revue; o.a cleostinia, axochita roest, glaeosporum, enz. De bruine boonen zijn veredeld met succes door Ir. C. Koopman te Zierikzee Aan de hand van grafieken wordt dit aangetoond. Spr. besloot zijn lezing met een serie lantaarnplaatjes over de selectie in 't al gemeen. Een drukke leerzame bespreking volg de op dit onderwerp. De heer Sm. de Visser, secretaris bracht verder een jaarverslag uit, dat van bloei en zegen getuigde. De heer P. de Buck deed rekening en verantwoording als penningmeester. Een mooi saldo bleef in kas. Herkozen werden als bestuurslid de heeren S, de Visser, K. Kluijfhout en P. de Buck, als afgevaardigden naar de Bondsvergadering de heeren Abr. Won- dergem en J. M. Houterman. Het O, M. bij het Gerechtshof te Leeuwarden heeft vier jaar gevangenis straf gevraagd tegen een 45-jarigen koopman aldaar wegens diefstal met braak in de Gereformeerde kerk te Baard, waarbij he metalen beslag van de bijbels scheurde en deze boeken ver nielde. ing van naam en adres van den afzender beschikbaar zal worden gesteld. 2e In afwachting van de ingebruikstel ling der nieuwe formulieren kunnen de oude formulieren worden opgebruikt. De gegevens omtrent naam en adres van den afzender behooren echter met in- tig van 1 Februari a.s. op in 'l oogloo- pende wijze en zoo duid lijk mogelijk bovenaan op het lichaam (middengedeel te) van den wissel te worden gesteld. 3e De gegevens omtrent den naam van den geadresseerde en de plaats van be stemming behooren op het bewijs van storting duidelijk en volledig te worden ingevuld. 4e Vorenstaande wijzigingen houden verband met eene vereenvoudiging in de boekking der wissels op de kanto ren, alsmede met eventuele verzoeken om afgifte van duplicaat-wissels. SPORT Voetbal, Naar de „Sportkroniek" meldt, zal in de Bondsvergadering, die Zaterdaf a.s. wordt gehouden, beslist worden of Ne derland al dan niet aan den strijd om het wereldkampioenschap te Montevi deo zal deelnemen. De technische commissie heeft een rapport uitgebracht, waaruit blijkt, dat ingeval van deelneming, een zeer be hoorlijk elftal kan worden opgesteld. DE VEENDAMMEK HYPOTHEEKBANK. De advocaat-generaal 'bij het Amsler- damsche gerechtshof vroeg hedenmiddag in de zaak tegen S. Liebermann, op formeele gronden 'Vernietiging van het vonnis der rechtbank en veroordee- ling van verdachte tot 3 jaar gevangenis straf, met aftrek van 8 maanden preven tieve hechtenis. HET VOLKSGERICHT TE ZUID- LAKEN. De rechtbank te Assen veroordeelde heden een 13-tal personen uit de ge meente Zuid-Laren, die in den avond van 5 Oct, 1929 aldaar hadden deelge nomen aan het z.g.n. Volksgericht door het te zamen met vereende krachten geweld te plegen tegen de bij Lambert Timmer in gebruik zijnde woning, alle tot 50 b. s. te vervangen door een maand hechtenis en voor de minderja rigen te vervangen door 1 maand tucht school, terwijl een 3-tal verdachten werd vrijgesproken, iBEURSOVERZIOHT. AMSTERDAM, 31 Jan. 3 uur V.D. Van een opleving der affaire is niet veel te bemerken. De orders zijn dun gezaaid en de verkoop- en koopopdrach ten, die de handelaren nog krijgen, wegen ongeveer tegen elkaar op, zoodat koers- variaties van beteekenis uitblijven. Er vonden ruime omzetten plaats in Boetons. Aku's trokken eenige aandacht. Philipsarnd. gedrukt, daalden tot 500. Ford rand. aanvankelijk goed gedispo neerd. Prolongatie 2% pet. EEN GROOT TEKORT. BERLIJN, 31 Jan. —Na het besluit van gister van den Berlijnschen gemeen teraad, sluit de Berlijnsche begrooting voor 1929 met een tekort van 47 milli- oen mark. Het is duidelijk dat de ge meenteraad geen verhooging der belas tingen wilt en het bedrag als gewone uitgaven op de begrooting voor 1930 moet worden gebracht. De Berlijnsche financiën worden dus wel zeer zwaar belast, DE VLOOTCONFERENTIE. LONDEN, 31 Januari. Na de open bare zitting van gister is de stemming ten aanzien van de vlootconferentie weer eenigszins optimistischer geworden. van tram en electrisch bedrijf voor haar heeft. Dat wij een „volstrekt onjuiste" voor stelling van zaken gaven, ontkennen we dan ook ten stelligste; men zou ten hoog ste kunnen opmerken, dat wij, na deug delijke informatie, tot een eenigszins an dere waardeering van de betrokken fac toren geraakten, dan de geachte inzen der. Red.) Door notaris W. Hioolen te Mid delburg werd Donderdag in 't openbaar verkocht in „Mercurius" te Middelburg: 1. Een timmermanswerkplaats, met twee ruime bovenverdiepingen, en erf, in iet slop van de Segeerstraat te Middel burg, H 97, groot 111 centiaren. Opgehouden. 2. Een pakhuis, met twee ruime bo venwoningen en erf, staande en liggen de in voormeld slop, groot 80 centiaren. Opgehouden. 3. Een huis en erf met tuin, staande en iggende aan het Seisbolwerk te Middel burg M 215, groot 363 centiaren. Kooper G. van Sluijs, Middelburg voor f 5100. Overval met rooi, De 5de kamer van de rechtbank te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen Van W. en C. verdacht van den overval met roof, op het fiets pad bij den Bussummer Grindweg, tus- schen Bussum en Hilversum, waarbij een kwitantielooper van het bijkantoor Hil versum der Rotterdamsche Bankvereeni- ging van zijn fiets werd geworpen en zijn portefeuille met geld werd geroofd. Het O. M. had tegen elk der beide verdach ten 4 jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde elk der verdach ten tot een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden. De commandant van het veldleger heeft 'n commissie samengesteld uit den luitenant-kolonel K. van Drunen van 't 19e regiment infanterie als voorzitter, den majoor-magazijnmeester der artille rie J. S. C. Rink, den kapitein-intendant F. Fokkinga en den kapitein van den ge- neralen staf T. J, Reeser, als leden, op dracht verstrekt een onderzoek in te stellen in de mobilisatiecentra van het veldleger nopens den omvang der werk zaamheden van het aldaar werkzaam gestelde, met het beheer en onderhoud belaste militair en burger personeel. Postwisseldiens t. De directeur van het Postkantoor al hier deelt ons mede: le Het bestaande postwisselformulier zal bij herdruk wijziging ondergaan, in dien zin, dat op het lichaam (middenge deelte) der wissels ruimte voor de invul- ,DE EERE-PROMOTIE VAN DE PRINSES. Ter gelegenheid van de plechtigheid verkeerde de stad Leiden heden iin feest stemming. Overal hingen in de birnien- sstad vlaggen en ook op straat heerschte een ongewone levendigheid. Tegen 'drie uur verliet de Prinses de woning harer sludiemakers aan den Stillen Rijn, mei haar beide paranymphen freule H. C. de Brauw en M. de Michelin. Langs den weg stonden vele honder den die de Prinses ruide toejuichte^., Aan het Academiegebouw werd de Prin ses naar de dameskamer ^geleid. Inmid dels iwaren ook de Koningin, de Konin gin-Moeder en de 'Prins ge and veer d. Aan de Koninginnen werden bloemen aangeboden. Voorafgegaan door de -bei de pedellen begaf men zich naai- de Senaatskamer. Hier waren aanwezig de leden van den academischen senaat in ambtsgewaad, alsmede de leden van het college van curatoren, eenige huisgenoo- ten der Prinses op 'tWaerle te Katwijk eenige privaat-docenten, het volledig be stuur van de V.V.S.L. te Leiden, de :prae- ses collegie van het L.S.C., de presiden ten van de litteraire faculteit der Leid- schc Universiteit en eenige anderen. De rector magnificus zeide '1 als een gewichtig én vreugdevol moment te be- ischouwen dat de Senaat der Leidsche Universiteit thans aan de Prinses "Tiet praedicaat doctor honoris causa majg aanbieden. De promotor Prof. dr. Huizenga, de ken van de faculteit der letteren en wijs begeerte, zeide uit kracht van de be voegdheid ons hij de wet toegekend overeenkomstig senaatsbesluit v'an) 26 No vember 1929 verklaar ik U Juliana Loui se Emma Marie Wil hel min a Prinses van Oranje Nassau, Hertogin van Mecklen burg tol doctor in de 'letteren en. wijsbe geerte, ten bewijze hiervan zal U het diploma door rector en secretaris on derteekend en met het groolzegel der Universiteit worden ter hand gesteld. Het aangeboden diploma vermeldt: Ëcn uitnemende ijver, de lust lot onder zoeken, helder begrip en oorspronkelijk heid van geest. DE REIS VAN MINISTER DECKERS. De minister van defensie, dr. Deckers, is van zijn bezoek aan, Vlissimgen, terugge keerd, en heeft van de gelegenheid ge bruik gemaakt om het Loodswezen te VJissingen en te Antwerpen en cle beton ning en dc bebakening op de Schelde te bestudeeren. OPGAVE VAN UITGAVEN. De gemeentebesturen moeten voor 5 Februari hun uitgaven van. Lager Onder wijs, Armenzorg en politie opgeven laan Ged. Staten, anders worden deze door *&ed. Staten vastgesteld en is daarop geen beroep. VERTREK GOUVERNEUR VAN CURAQAO. Met '1 mailschip „Venezuela'' der Kou. Ned. Stoomboot-Mij. heeft heden de nieuw1 benoemde gouverneur van Cura cao de heer B. W'. F. van ySlobbe, die hier te lande majoor was v:Tïi den1 '■Ge neral en Slar de reis naar West In die aanvaard. DOODGEDRUKT. Vanmorgen is op de staatsmijn Wilhel- mina te Heerlen, de 26-jarige gehuwde rangeerder der staatsmijnen P. P. tus- schen de buffers van twee wagons be kneld geraakt. Hij is eenige oogenblik- ken later overleden. DE TRAM VLISSINGEN—MIDDEL BURG, Mijnheer de Redacteur! Het wil mij voorkomen, dat uwe mee ning dat de tram wanneer zij verkocht werd als zelfstandig bedrijf meer exploi tatiekosten zou hebben dan ze nu als „afdeeling" van de electrische centrale heeft, volstrekt onjuist is. Ik kan u dan ook mededeelen, dat bij de onderhandelingen dat punt nooit eenig gewicht in de schaal heeft gelegd en dat de oorzaak der afbreking geheel elders is te zoeken. Zij zit behalve in politieke quaesties, die het beter is voorbij te gaan, hierin, dat er verschil van meening was omtrent wat uit de exploitatie-ontvangsten als „reserves" moest worden behouden en de toekomst zal wel leeren, wie in deze gelijk had. Dat dit direct van grooten invloed is op het belang der overname, zal u wel duidelijk zijn met een voorbeeld. Iedere 5000 die men jaarlijks meent noodig té hebben uit het exploitatie overschot voor reserve heeft, berekend tegen 5 pCt., een invloed van 100.000 op de overnamesom. Naar mijn meening brengt uw hoofd artikel van gisteren op een dwaalspoor en zou het wel de moeite loonen de waarheid in deze nog eens nauwkeurig te onderzoeken. Middelburg, 28 Jan. '30 Hoogachtend, uw dw., J. H. LANTSHEER (Wij kunnen ons voorstellen, dat de extra-kosten uit de scheiding van tram en electrisch bedrijf voortvloeiende, bij het voeren der onderhandelingen tus schen Pezem en Stoomtram Walcheren geen gewicht in de schaal hebben ge legd; wij kunnen nochtans den geach ten inzender niet toegeven, dat zij niet bestaan en niet van invloed zouden zijn geweest op de waardeering van het oh ject door partijen. Het valt toch, om eenige voorbeelden te noemen, niet te ontkennen, dat de Pezem door het ere diet der Provincie over goedkooper ka pitaal kan beschikken dan de S. W, dat de laatste de tram niet wilde en niet kon overnemen zonder uitzicht op een winst, tot het maken waarvan de Pezem personeel in dienst heeft, dat in beide onderdeden van haar bedrijf werk zaam is, dat de S, W. te Vlissingen niet beschikt over reparatiewerkplaats noch over een kantoor en dat zij deze dus had moeten bouwen of huren en in richten. Het spreekt vanzelf, dat de S. W. bij het bepalen van de waarde van de tram met verschillende dezer factoren reke ning heeft moeten houden en dat aan den anderen kant de Pezem rekening hield met de voor haar gunstige facto ren. Dat ook andere omstandigheden een accoord hebben tegengewerkt, hebben wij uitdrukkelijk erkend; geheel in over eenstemming met het bovenstaand inge zonden stuk vernamen wij, dat verschil van inzicht omtrent het risico der ex ploitatie óók een rol van beteekenis heeft gespeeld. Dat dit dè factor is ge weest voor de S. W., nemen wij gaarne aan; wij hebben goede reden om te meenen, dat bij de Pezem ook an dere motieven hebben gegolden en dat de hoogere waarde, die de Pezem de tram meende te moeten toekennen, voor een niet gering deel voortvloeide uit den gunstigen invloed, dien de combinatie aandacht eens op vestigen, dat onze rubriek met muur—iiimiii Mini1 Uil llllllll IIIIIIMIHH steeds meer gewaardeerd, en daarom ook steeds meer gebruikt wordt? Om deze reden kunnen wij u oi althans heel billijk, een goeden raad geven. Gratis: hebt u iets noodig, of wilt u iets kwijt, kijk dan geregeld onze kleine advertentiên door en ge zult u er over verbazen, wat daarin al niet aan geboden en gevraagd wordt. En mocht ge onverhoopt niet precies vinden wat ge zoekt, dan is onze tweede, ook nog heel billijke, goede raad deze: Plaats even 'n kleine advertentie! Elke Middelburger zal U vertellen, dat 'n kleine advertentie in de Middel- burgsche Courant goedkoop is en succes heeft. De Spaansche regeering. Het nieuwe Spaansche ministerie is thans samengesteld. De oriënteering yan het nieuw© kphi- net is conservatief. Met uitzondering van den minister-president en. .den Hertog ran Alva, gaat het hier om. een aantal vrijwel onbekende person,en, van wie niettemin Arguelles en Malos reeds voor de dictatuur ministersposten hebben, be zet. Ook Estrada, die als eens onder staatssecretaris is geweest, is nimmer op den voorgrond getreden, Door vooraanstaande politici wordt de ze regeering de slecntste genoemd, welke de laatste 25 jaar aan het bewind is ge weest. Bolivia en Paraguay. De minister van buiten! andsche za ken van Paraguay de heer Zubizarreta, heeft thans den voorzitter vara. den Vol- kenbondsraad de verzekering gegeven tfat Paraguay zich nimmer zal verwijderen van den"weg der vredelieven(de procedu res en dat Paraguay niet verantwoorde lijk is voor de laatste incidenten in. den Chaco, die Zubizarreta ter kennis van den Volkenbond heeft gebracht. Het te legram is dus heel kort en gelukkig in een rusligen toon gesteld. Aangezien in de laatste weken niets "is gebleken, van eenige nieuwe incidenten, is men in Volkenbondskringen hoopvol, dat het in cident langzamerhand zal kunnen be schouwd worden als gesloten. I otdat t t. z. t. weer oplaait! Uit Engeland Plet Lagerhuis heeft met 284 tegen 133 stemmen de amendementen van het Hoogerhuis op het wetsontwerp^ betref- fende de werkeloosheidsverzekering ver worpen, volgens welke de toepassing van de wet tot één jaar beperkt zou zijn geworden en de voorwaarden voor het verkrijgen van ondersteuning strenger zouden" zijn gemaakt door de opneming van een nieuwe bepaling omtrent de werkeloozen., „die ernstig werk zoeken" Uit Duitschland, Het observatorium Krietern deelt mede, dat het gister in den namiddag in het Silezisch gebergte is begonnen te sneeuwen, en dat de sneeuwval nog steeds voortduurt, terwijl de temperatuur tevens onder nul daalde. In de dalen ligt een laag sneeuw van 6 a 10 c.M„ terwijL

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 2