DE OUDE THOMAS blad van de PROVINCIALE ZEEUWSCHE van Dinsdag 28 Jan. 1930 No. 23. BINNENLAND PRINSES JULIANA. DE UITVOERING DER ZIEKTEWET. INTERN. TENTOONSTELLING VAN BRANDWEER- EN REDDINGWEZEN. WETTELIJKE BESCHERMING VAN ARBEIDERS. BRUG OVER HET JULIANAKANAAL. BOND VAN JONGE LIBERALEN. ZEELAND MIDDELBURG. Voormalige vleeschhal. door: ANNY VON PANHUYS, THOLEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. KERKNIEUWS LEGER EN VLOOT GEMENGD NIEUWS. Prinses Juliana heeft haar verblijf te Katwijk opnieuw betrokken, tol Zaterdag a.s. Na,ar het Ned. Oorr. Bureau verneemt zullen ongeveer veertig bedrijfsvereen,i- gingen zich bezig houden! met de uil voering der Ziektewet. In verband met de wettelijke voorschriften, waarbij is bepaald, dat het College van Toezicht den Minister moet ad'viiseeren; 'omtrent de erkjenning ...der bedrijfsvereenigingen, zjal de eerstvolgende vergadering van dit college gehouden worden op 10 Februjari a.s. W janneer er dan, nog vereenigingen mochten zijn, die het voornemen hebben de erkenning aan te vragen, is het 'in Kaar eigen belang, dat deze aanvrage voor dien datum' binnjenkpmt. Zoo,als men weet, treedt de wet op 1 Maart a.s. in werking. Zaterdag is te Rotterdam een verga dering gehouden onder voorzitterschap v,an den heer B. 0. D. Ilanegraaff, waar in besprekingen zijn gevoerd over de plannen om, zoo mogelijk, dit jaar in. Juli en Augustus aldaar een internationale tentoonstelling te houden op brandweer- en reddinggebied. Deze vergadering is bijgewoond door leden Van het uit voerende bestuur van de Koninklijke Ne- derlandsche Brandweervereenjging, mr. J. Dyckpifeesler, burgemeester van Zut- phen, voorzitter van deze vereenigimg, de heereii J. Vleming, commandant van de brandweer te Utrecht; J. J. Haselhorst, commandant van de brandweer te Til burg; Wi. A. Keemian, hoofdman hij de Rotterdamsche vrijwillige brandweer; le den ven het comité Rotterdam 1930, de heeren R. C. D'. H.anegraaff, A. P. tvap Hoey Smith, A. E. P. M. Driebeek,, C. Wi. v,an 'Hasselt en P. N. Gaaniflerse, en mr. K. F. James, vertegenwoordiger van den burgemeester. Er is een voorloopigfe commissie samengesteld, wel lp de noodi- ge voorbereidende stappen zal onderne men. Het voorloopige secretariaat is ge vestigd bij den heer P. N. Gaander.se Cool singel 88. Krachtens de wet vergadert de direc teur-generaal van den Arbeid met de dis trictshoofden en hoofdambtenaren der Arbeidsinspectie althans viermaal per jaar, teneinde de eenvormigheid in de wetstoepassing zorveel mogelijk te be vorderen. Op de eerste in 1930 volgens dit voorschrift gehouden vergadering, die te vens werd bijgewoond door minister Ver schuur, heeft de directeur-generaal, de heer Zaalberig, een openingsrede ge houden, waarin hij er aan herinnerde, dat het 40 jaar geleden is>, datide arbeids inspectie werd ingesteld. Hij 'vestigde de aandacht op de vele beslommeringen die nu weer de invoer ring van het winkel-werktijdenbesluit over de (ambtenaren van' de arbeidsinspec tie uitstort. „Als ik'", aldus spr. hoor Van een filiaalhouder, die in 24 jaar geen vrijen dag heeft gehad, van echtparen,! die nooit te zamen hun vrijen dag heb ben en ik zie nu op Zondag al véél meer winkels gesloten als ik de vreugde hoor over de verkor ting van vaak zeer Lange arbeidsdagen en over de heerlijke, vroe ger onbekende vrije middagen ,dan geeft dat voldoening en kracht onvermoeid werkzaam te 'blijven en we verlangen naar de mogelijkheid om nieuwe groepen vrijheidsslachtoffers éindelijk te hulp te komen." Spreker besloot met den wensch dat de nu veertig jaar oude inspectie nog lang in haar laak moge slagen. Minister Verschuur heeft in zijn antwoord de Arbeidsinspectie met haar 40-jarig jubileum geluk gewenscht en daarbij zijn volle vertrouwen in' de,n dienst uitgesproken. De brug' over het Julianakanaal te Echt is haar voltooiing nabij. Deze week nog z,al ze voor alle verkeer wordjen opengesteld. Zaterdagavond heeft de Bond van .Jon ge Liberalen in het Paviljoen Vondelpark ter gelegenheid van zijn( eerste lustrum een feestavond gehouden, welke o.a. werd bijgewoond door mr. H. Smeege, de Tweede Kamerleden mej. Weslerman en mt. Boon, voorts ctoor mevr. Boissevain —Pijnappel, mr. 0. H. Guéipin, mr. J. Rutgers en andere liberale kopstukken. De voorzitter der Afdeeling Amsterdam de heer J. L. van Amerongep^ sprak, een begroetingswoord, waarna aan hel woord kwam di'. I. II. J. Vos. Dgarna was er cabaret, muziek en lot „voorloopig" slot een liberale revue, op gevoerd door leden van de afdeeli,njg Zwolle. Een Kal en een souper brachten het echte slot van den feestavond. Ter gelegenheid van het lustrum heeft Zaterdagochtend in de vroegte het Rembrandtsplein en, het Tliorbeckeplein waren nog vrijwel verlaten', de voor zitter van den Bond, mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello, een krans ge legd bij het standbeeld van Thorbec'kje. Door de Middelburgsche Tentoonstel- lingsvereeniging (M. T. V.) is een adres gericht aan B. en W., waarin naar aan leiding van de laatst gehouden Pluimvee- en Konijnententoonstelling in de voor malige Vleeschhal op 25, 26 en 27 Decern ber, het volgende wordt opgemerkt. Op 10 Januari 1922 werd de M, T. V. opgericht en heeft zij in alle hoeken van Zeeland een zeer goeden naam gekre gen, doch heeft steeds te kampen ge had om in Middelburg een geschikte ruimte te vinden om haar tentoonstelling onder te kunnen brengen. De pluimvee- en konijnenteelt gaat hier in Holland met reuzenschreden voor uit, alle hoofdplaatsen van iedere pro vincie hebben het voorrecht een groote tentoonstelling te kunnen houden, moet Middelburg hier weer achterblijven? Neen is er gezegd door Burgemeester en Wethouders van Middelburg, en zoo doende kreeg de M. T. V. de beschikking over de voormalige Vleeschhal om deze in te richten voor tentoonstellingszaal met de Kerstdagen Hoe deze zaal was ingericht, hierover zullen we niet spreken, doch het antwoord overlaten aan hen die deze tentoonstelling hebben bezocht, alleen een aantal van 2100 betalende bezoekers zegt genoeg Vast is komen te staan, dat niet al leen een Pluimvee- en Konijnententoon stelling hier succes te boeken had, doch 8 Koel overwegend gleed de blik van de moeder over haar mooie dochter en zij dacht: zonde en jammer toch, zooveel schoonheid zou met een vorstenkroon niet te duur betaald zijn! Maar tenslotte zou zjj er wel in moeten berusten, dat die schoonheid zou belanden in een kring, die de hare niet was. Er werd geklopt en de huisknecht kwam binnen om mevrouw iets te vra gen. Toen zijn vraag was beantwoord, vroeg mevrouw Berner ter loops of hij missch'en iets van dat schilderij wis"-, waarvoor haar man zoo plotseling naar Berlijn moest. Maurer antwoordde, dat hem ér niets van bekend was. ..Heeft mij man je re dan geen woord over ëezegd?" „Ik weet van de zaak zoo goed als niets mevrouw. De professor heeft alleen maar gezegd, dat hij een wenk had ge kregen, uit een particuliere verzameling een waardevol stuk voor het schilderij museum te kunnen machtig worden." ,,En wie mijn man op dat stuk opmerk zaam maakte weet je ook niet?" Hij gaf een ontkennend antwoord en ging heen. Hij vond het een rust weer uit de kamer te zijn, want de wijze waar op mevrouw iets vroeg, had altijd iets van een gerechtelijk onderzoek, waarbij de vragen van een strengen rechter je verlegen en bang maakten, ook al was je je niets kwaads bewust. Dat gevoel had ook de oude knecht altijd als hij in de nabijheid van mevrouw was. „Die weet dus ook al niets", zei me vrouw Berner, terwijl ze kaarsrecht voor haar dochter ging staan, „en hem neemt vader bijna altijd in het vertrouwen, Hoe vindt je nu zoo iets?" Else lachte verschoonend. „Ja moeder, wat moet ik eindelijk vinden?" „Och, stel je niet aan, alsof je niet weet, wat ik bedoel." Afwerend hief me vrouw Berner haar hand op, alsof ze er gens in de lucht een hindernis uit den weg wilde ruimen, „deze plotselinge, veel te plotselinge reis heeft natuurlijk een heel andere reden dan die je vader op gaf. 't Is toch zoo klaar als een klontje, dat daar wat anders achter zit. Ik vind zij zweeg een paar seconden en be keek haar prachtig gemanicuurde nagels, alsof zij daarvan wilde aflezen wat ze wilde zeggen „ik vind die reis beslist mysterieus." „Maar moeder, wat hebt u vandaag toch een ideeën. Zooeven sprak u van ge heimzinnig doen, nu noemt u vaders on dat het gebouw een pracht g>Jegenheid is voor tentoonstellingen op verschillend gebied. De keurmeesters, die overal in den lande op tentoonstellingen komen, waren er van overtuigd, dat de opstelling hier in Middelburg zoo was ingericht, dat zij onder de eerste gerangschikt kan worden op tentoonstellingsgebied. Ook voor de gemeentekas was deze tentoonstelling een voordeel, de huur der zaal was 50., terwijl 60.be taald werd aan stedelijke belasting, al- zoo een bedrag van pl.m. 110.nim mer werd in een andere gelegenheid 60.aan sted. bel. afgedragen. Middelburg, de hoofdstad van Zeeland, zonder een Behoorlijke vaste tentoonstel lingszaal is niet denkbaar, en toch is het momenteel zoo; kan men nog een mooie re gelegenheid indenken zooals hier thans het geval is? De voormalige Vleeschhal een mooie gelegenheid voor tentoonstellingen op verschilend gebied, finantieele voordee- len voor de gemeentekas, vele bezoekers ver van buiten, die tevens gelegenheid hebben zich te versterken en te verfris schen in de mooie koffiehuizen en restau rants in de omgeving van het mooie stadhuis, laat men niet kunnen zeggen „het donkere Zuiden". De pluimvee- en konijnenteelt is een bron van inkomsten geworden, niet min der dan 3.500.000 eieren werden vorige v/eek in Roermond geveild en wat een vooruitgang is er de laatste jaren geko men in de bereiding der konijnenvellen, dit alles is een gevolg geworden van de tentoonstellingen. Vorige week werd door een aantal fok kers uit Middelburg een bezoek gebracht aan de groote intern, tentoonstelling van „Avicullura" in den Dierentuin te Den Haag, waar ruim 4600 nummers stonden opgesteld, waaronder vele buitenlanders als inzenders waren ingeschreven, Is dat niet teekenend! De M. T. V. wil dat Zeeland niet ach tera.'n komt en vraagt aan Burgemeester en Wethouders van Middelburg, dit schrijven in ernstige overweging te wil len nemen om de voormalige Vleeschhal in orde te laten brengen voor een vast tentoonstellingsgebouw en vertrouwt en twijfelt dan ook niet, of B. en W. zullen hieraan medewerken. Hoe groot de massa puin is, die door de ramp van 7 December is ontstaan, moge blijken uit het feit, dat alleen van het terrein der firma Gebr. Kaan 475 voer puin is weggehaald. Voor den opbouw der kantoren en de magazijnen zijn de plannen reeds ge maakt. ST. ANNALAND. J.l Vrijdag vergader de clhier de vereeniging „'Het Groene Kruis". De opkomst der leden was zeer gering. Slechts elf leden woonden de ver giajdering bij. Uil het verslag bleek dat in 1929 het ledental was verminderd met 5 en nu 'bedroeg 424. Volgens de rökjeniujg was over 1929 ontvangen aan contributie etc. f 658 en uitgegeven f 236. Goed slot alzoo f 422, waardoor het reservefonds steeg lot f 2.33il. De begroeting voor 1930 werd vastgesteld in onlvang en in uit gaaf op een gelijke s,om van f >2.981. OOSTBURG. Door de marechaussee is aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld zekere H., 23 jaar, z b „wonende te Aardenburg, als verdacht van bedreiging met misdrijf tegen het leven gericht, alhier gepleegd op 24 Ja nuari j.l. BIERVLIET. Zondagavond ging dc schuur van den landbouwer A. Di„ staan de in den Elisabethpotder, in vlammen op. De oorzaak van den brand is onbe kend. 1 i schuldige reisje mysterieus. Else's mond hoeken vertrokken zich lichtelijk spot tend. „Als jij je de moeite zoudt willen ge ven een beetje na te denken, zou je die reis bepaald net zoo mysterieus vinden", weer gleed de paarse slangensleep over het zachte tapijt, „maar waarom zou ik me eigenlijk druk maken", vervolgde ze, staan blijvend, op rustigen toon, „ik ga nu een paar noodzakelijke brieven schrij ven." „Ik ook", zei Else opstaande. „Waarschijnlijk aan „Ja, moeder ,aan Walter ga ik schrij ven. Door de voorbereidingen voor het bal ben ik een paar dagen niet tot schrij ven gekomen." „Ik verwonder me er eigenlijk over, dat je aan het bal hebt deelgenomen." ,,'t Was uw wensch moeder, en daar mijn engagement nog niet publiek is, kon ik daaraan gevolg geven." Mevrouw Berner zei niets meer en ver liet de kamer. Ze moest maar geen ver dere woorden vermorsen. Als 't dwaze kind, zooals ze Else in stilte noemde, eens had geweten welke illusies zij had vastgeknoopt aan het hofbal van gis teren. Ze had zoo'n hoop gehad, dat in het schitterende kader der hofomgeving de gestalte van den eleganten Tomwitz de herinnering aan den eenvoudigen in genieur eenigszins zou hebben doen ver- bleeken. Vroeger gaf Else opvallend de voorkeur aan den gedistingeerden luité- Nederl. Herv. kcflc te Goes. Kerkvoogden hebben aldus de N. R. Crt., aan de gemeente medeigteideeld,dat het oude gebruik de verkoopingl van zit plaatsen, is afgeschaft en zal voor alle stoelen en banken één prijs gelden, n.l. voor stoelen f 3 en voor banken f 3.50 per jaar. In alle banken zal worden ge zorgd voor bijbels, psalm-, gezang- en volgbundels en liturgische geschriften. In hun mededeeling memoreeren kerkvoog den de aangename tijidiipg, welke hun van mr. A. L. W. van Heel gewerd, waarbij werd toegezegd, idat aan de Zuidzijde der kerk een groot gekleurd raam ge plaatst kon worden zonder kosten vloor de kerkvoogdij. Men rekent nu nog op verderen steun van de gemeente en be langstellenden om het mogelijk te maken dé kleinere ramen vlak hierbij ook te doen vervangen. Deze cons tras leeren te veel bij de warme diepe kleuren, door den kunstenaar Schilling in de door de zen geplaatste en noig te plaatsen ramen 'aangebracht. O! Ned. Herv. Ker k. Beroepen te Oostburg, ds. D. Faber, te Nieuwendam bij Amsterdam. Bij Kon. besluit is jnet 30 Jan. 1930 aan den luitenant ter zee 1ste kl. G. H. C. A. de La,ive, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit den zeedienst benoemd tot luitenant ter zee der 1ste kl. bij* de Kon. marine-reserve, de eervol ontslagen luit. ter zee der 1ste kl. G. >1 C. A. de Laive, op grond van ;de bepa lingen van hel Dienstplichtbesluit voor Neaerlandsch-Indië; met ingang van 1 Februari 1930. bevorderd lot luitenant ter zee der- 2e kl. J. A. 'L. Muller. Bij beschikking van den Minister van Defensie is aan de dienstplichtigen van de lichting 1929 J, J. Vroegop en A K, Kamerling, afkomstig uit de ge meenten Oud-Vossemeer en Waarde, met ingang van 16 Maart 1930 vrijstel ling van den dienstplicht voor goed ver leend. Bij beschikking van den, Minister yan Defensie zijn de officieren van den miarine-sloomvaarldienst 2e kt. J. Kooy- m,an en A. Hoogkamer, den 17en Febr. en M. Schol den 3en, Febr. geplaatst bij de onderzeedienslkazerne te Willems oord. Blijkens bij het departement van defensie ontvangen bericht, bevond Hr. Ms. torpedoboot jager Kortenaer, op uit reis naar Nederl,-lndië, zich Zaterdag middag 12 uur 15 mijl noordelijk van Va- latta (Malta). Blijkens een bij het departement van defensie ontvangen telegram' is Hr. Ms. I orpeclo b:o t j ager Van Galen, op uitreis naar Curasao, op 25 Januari uit Las Palmas vertrokken. (Ingez. Med.) nant en zonder die reis naar Nauheim zou alles volgens den vurigen wensch der moeder gebeurd zijn. O, wat ver- wenschte zij die reis! In haar coquet ge meubileerd boudoir aangekomen, vleide de mooie vrouw zich op de gemakkelijke sofa neer, die in 't midden der kamer stond. In brieven schrijven had zij geen lust. Met haar armen achter het hoofd gekruist en de groote oogen half geslo ten, lag zij op de met vachten bedekte sofa en overdacht hoe dat"alles in Nau heim was gebeurd. Goed beschouwd, was het een doodeenvoudige zaak: dok ter Murtag had haar man wegens zijn hartkwaal Nauheim aangeraden om er een kuur te ondergaan. Zij en Else had den hem daarheen vergezeld. In hun pen sion logeerde ook ingenieur Zernikow uit Berlijn. Haar man onderhield zich graag met den ingenieur, wien Else opvallend goed scheen te bevallen. En Else, anders tegenover heeren weinig toeschietelijk, was zeer gesteld op het gezelschap van Zernikow. Toen de moeder eindelijk bleek, hoe de zaak stond, was het te laat, want twee menschenharten stonden reeds in lichtelaaie. Haar man schaarde zich geheel aan de zijde der jongelui en al had zij zich aanvankelijk nog zoo verzet te gen een engagement van haar dochter met den ingenieur, het gaf haar niets en eindelijk moest ze wel toegeven. Tegen over twee zulke koppige menschen als haar man en dochter waren, kon ze toch niets uitrichten. KOLENDIEVEN. Hef wjas al eerder opgevallen dat kolen werden ontvreemd \r,an hel emplacement der Ned. Spoorwe gen te Roosendaal. Twee politie-,agenten hadden zich Don derdagavond nabij de poort, verdekt op gesteld en op een gegeven moment n'wia- men twee mannen, elk, een zwaren zak steenkolen dqagende van het emplace ment.. Beiden werden gearresteerd. Het bleken te zijn zekere J. v. O. 'en G. M. die bekenden reeds ongeveer li/2 maand lang om den anderen, avond zich op die wijze aan kiolendiefslal te hebben schul dig gemlaakL DUORIJDER GEDOOD, - Maandag reed op den hoek Beekstraat—Trouwsin- gel te Breda de motorrijder De R. met op de duozitting zekeren L„ tegen een (stoomtram: L. werd van den motor ge slingerd en op slag gedood. Zij.n lijk was vreeselijk verminkt. De R. kreeg slechts lichte verwondingen aan ee,n been. L was 30 jaar oud en ongehuwd. De motor werd niet-ernstig bescha digd. De R. reed met zeer gedempt licht. De stoker van de machine was midden op den weg .gaan staan om den man nog te waarschuwen docjh dit had geen sue- ses. ONDER EEN LOCOMOTIEF. - Te Schijn del geraakte een 10-jar;ig zoon tje van den heer G. van L.. op 'den Boschweig onder de locomotief van de tram, die in de richting Den E«osch reed. Geheel verminkt werd zijn lijkje on der de ljpcomotief uitgehaald. NIEUWELING MAAKT ONGELUK KEN. De vorige week heeft een .éta leur die pas een nieuwe motorfiets met zijspan had gekocht en nooit op een der gelijke machine had gereden in de Bloem straat te R o 1terd a m ongelukken .gemaakt. De motorfiets is o.a. tegen den 22-jarigen kleermaker J. G. Sch. gereden. Deze is in hel ziekenhuis aan den Gooi- singel overleden. IN KOKENDE SOEP GEVALLEN. - Te St. Willebrord is het 1-jarig (zoontje van den koopman J. Luijkx in een pot met kokende soep gevallen en aan de gevolgen overleden. VERDRONKEN. Te B recht (gem. Ambt Hardenberg is een 2\h, jarig kind van den landbouwer B. spelenderwijze te wiater geraakt en verdronken. TE WATER. Zondagavond is de 20- jarige 1'. van Dijk uit Herpen te R a- venstein mei zijn fiets in de Molen gracht gereden en verdronken. DE DOODSLAG TE STOUTENBjURG. In een buitengewoon Politieblad looft de officier van justitie te Utrecht namens het hoofdbestuur der Nederlandsche ver eeniging van Jachtopzieners een beloo ning uil van f 300 voor de.ngene óf Oe nen, die ter beoordeeling vani d(t|i officier zoodanig aanwijzingen of in lichtingen geeft of geven, weikei leiden tot veroordeeling van den dader of de daders van den doodslag in den nacht Ja, toegegeven had ze wel, maar nog altijd koesterde zij een stille hoop, dat Else nog eens tot inkeer zou komen. Nu moest zij ook deze hoop begraven begraven met Kerstmis zou het enga gement pas publiek worden. Maar 't was pas over twee maanden Kerstmis en in dien tusschentijd kon er nog heel wat gebeuren, want vóór dat tijdstip zouden de jongelui elkaar niet zien dat had ze bedongen wel mochten zij elkaar schrijven. Een glimlach kwam om haar mond neen, ze zou maar goeden moed houden; twee volle maanden dat is nog een heelen tijd! Snuivend en sissend reeds de sneltrein de kap van het Anhalter-station te Ber lijn binnen. „Hé, kruier!" Professor Berner stond aan het raam van zijn coupé. Een witkiel opende de deur en nam den handkoffer in ontvangst. „Wil je 't valies naar 'n taxi brengen?" Toen hij in de taxi plaats genomen en den kruier betaald had, gaf hij den chauf feur het adres op van een hotel in de Königgratzerstrasse. De portier ontving den hem welbeken den gast, die al zoo dikwijls in het ho tel had gelogeerd, met een diepe en toch ietwat vertrouwelijke buiging. „Ditmaal hebt ge niet zooals anders een kamer besproken, professor, maar u treft het, want van ochtend komt juist nummer 5 waar u altijd logeert, vrij." (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5