Tweede blad van de PROVINCIALE ZEEUWSCHE van Maandag 27 lan. 1930 Wo. 22. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG Voor de Woensdag le houden raads vergadering zijn de volgende ingekomen istukken Ier vissie gelegd: Een adres van de afdieeliing Middel burg van het Nederlands ch Onderwij zers Genootschap, waarin dringend wordt •verzocht een regeling in het leven te roepen waarbij aan het waarnemend hoofd eener school gedurende clen lijd van vervanging' een vergoeding wordt 'verleend, gerekend naar den grondslag dier margej, 'die voor hét hoofdschap, wordt betaald, indien de bedoelde waarneming langer dan drie dagen duurt In verschillende andere plaatsen o.a. Vlissingen, beslaat bedoelde vergoeding reeds. Een adres van het Drankweer Comité met verzoek het bestaande tapverbod te handhaven, daar immers iedere vergun ning- of verlofzaak ook de dranken kan Verkoopen, die in de kermistenten wor den verkocht en deze commi'slsie blijft beslaan, ook al zou er geen tapverbod zijn. Verder wijst adressant er op, dat de Raad het lapverbod indertijd noodigoor deelde en de gelfijglenheiid in dit opzicht in sterke male den dief maakt en de be zoekers van café's toch dranken kunnen koopen met een vrij hoog alcoholpercen tage., zooals het adres; der belangheb benden zelf opmerkt. Wat betreft het laatste heeft het Co mité aan B. en W|. verzocht op dat hooge percentage toezicht uit te oefenen De rekening van het Bomme-Van de Broecke fond-s over 1929, waaruit blijkt dat aan rente is gekweekt f 2205, en dat dit bedrag als volgt is verdeeld Vereen, tot bevordering van instrumentale mu ziek en de Zangvfereenigkig Tot oefening en Uilspanning ieder f734 87 en het Miid- delburgsch Muziekkorps f 734.86, plakze- gels f 0.30, inningskpsten coupons f 0.10. Het bekende -schrijven van het bestuur der vrijwillige brandweer, ingevolge het 'biefeluil der vergadering van 13 Jan. en het reeds gepubliceerde tweede rap port van het bestuur over de Brandweer van 3 Jan. j.l. Door B. en W'. was aan den Directeur' van den gemeentelijken dienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemidde ling naar aanleliding van opmerkingen in de raadsvergadering van 27 Nov., over de mogelijkheid van Ihet verminderen van hel aantal werkloozen door te pogen een gedeelte daarvan te werk te stéllen in Zeeuwsich-Vlaanderen, alwaar gebrek aan arbeidskrachten zou bestaan, verzocht om inlichtingen. De directeur neemt in zijn antwoord aan, dat bedoeld wordt ongeschoolde arbeider-s. Toen nu sprake was van fa- brieksbouw in Z eeuwséji-Vlaanderen heeft de directeur via de arbeidsbeurfc- te Terneuzen geinformfeerd naar de mo gelijkheid, om fabrieksarbeiders te plaat sen. Er werd toen direct geantwoord, dat uit Zeeuw,sch-Vlaanderen zelve zooveel aanbod zou komen van ongeschoolde ar beiders, dat plaatsing uit andere ge meenten uitgesloten was. door: ANNY VON PANHUYS, Flse stond op en ging naar het breede boogvenster, want zij hoorde op straat majrschmuziek. Het dragonderregiment reea door de Alleeslrasse. Luitenant T-omwitz op zijn slanken vos keek naar hel raam en salueerde, voorbijrijdend, met zijn sabel. Else groette lerugi en merkte niet dat haar moeder achter haar stond'. De woorden: „D,at zou een schoonzoon naar mijn hart zijn geweest", deden haar op schrikken. Else lachte. „Ja, moeder dat hebt u me nu rl zoo dikwijls gezegd, dat ik: het eindelijk wel geloof. Het is alleen maar (jammer, dat mijn smaak in dit -opzicht zoo heeeleniaa-l anders is dan de uwe." „Ja, helaas" zuchtle mevrouw Ber- ner. „Want wat jij eigenlijk in dien Wal ter Zernikow ziet, is nrij een volmaakt raadsel. Altijd héb ik nog -gehoopt, dat je naai" rede zoudt luisteren." Zij ging dicht bij haar dochter staan en schoof haar hand door den lichtgebogen arm van Flse. „Ik hoop ook nu nog, Else. Toen in de zomer van 1929 de ge ruchten hardnekkig bleven loopen, dal er te Sluiskil een groot gebrek w:as aan werklieden, is de directeur persoonlijk (er heen gegaan en heeft hij zich persoon lijk er van overtuigd, datvan heinde en ver uit het betrokken deel der Pro vincie de losse werklieden zich bij tien tallen kwamen aanbieden legen buiten gewoon lage loonen. Er meldden zich veel meer liefheb bers aan, dan ooit geplaatst zouden kun nen worden. Wel was er tijdens den houw der fabrieken regelmatig gebrjek aan bouwvakarbeiders, voornamelijk be- tonti'mmerlieden. Deze aanvrage werd dan ook op de gewone manier in be handeling genomen, met het resultaat, dat er door de beurs enkele personen werden geplaatst. Mededeeling van Ged. Staten -dat zij de beslissing over de begrooting cler ge meente van 1930 tot 1 April hébben, ver daagd. 1 r Van het Bestuur der Vereeniging1 lot het verstrekken van L. O. op Geref. grondslag, een verzoek om beschikbaar stelling van een schoolgebouw, zulks vergezeld van de bij de Wiet vereischte stukken en een verklaring van 57 ouders van te samen 120 kinderen, die zij die school zullen laten l)ezoeken. Van de Vereenigingvoor Gerei. On derwijs, een adres, waarin het bestuur mededeel-d, dat het genoodzaakt is eën groot deel van den tuin, liggend achter haar schoollokalen aan de Gravenstraat in te richten voor speelplaats. De ge- vaoen, waaraan de 250 kin. ren dier schooi hij het spelen vóór „n aanvang V-..H den schooltijd in de 'nauwe straat 1 .cot staan, zijn vele. De kosten voor vergoeding v, ,n ci'e.i te t xeeren grond en voor de verandering tot speelpl ats zijn op f 4200 geraamd en verzoekt het bestuur beschikh arste,- ling van dat bedrag. De reeds gepubliceerde vragen van den heer Jero-nimns, in,za|ke brandspuit L en een 6 duim-s leidingbuis Blin den hoek naar Dam. Tevens heeft de heer Jeronimus verzocht te willen overleggen een schetstee-kening vpin de waterleiding buizen in de omgeving van de onheils- plelc v(an 7 Dec. met opgave van de diaa- meter der buizen en zoo mogelijk met aanduiding van de ptaals waar geduren de kataslrophe straalpijpen aangesloten zijn geweest, en of deze gediend hebben voor hand of niotorspuit.. B. en W. leggen een tweetal situalie- teekeningen over, op welke de door den heer J. verzochte gegevens voorkomen. De eene Leekening geeft aan, waar zich wiaterleidingbuizen \an 5 Eng. duim bevinden, waar die van 1 Eng. duim» en tevens -alle brandkran-en in de gemeente. De tweede teekening -geeft de plaatsen aan van waaruit den brand bestreden is. De motorspuil v-an Roterciam slond op ae kade bij de Segeerslraat, die van Vlis singen, Goes, en Bergen op Zoom bij ne St. Janstraat, waar ook een handspuit v,an Middelburg heeft gestaan. De mo tor spuiten van Middelburg hebben meer dere plaatsen gehad, staande op de wa terleiding of op putten en 'wel otp de Markt bij Gravenstraat en hij Noord- sktraat, op de Lange Burg, in de Lanige- deift hij de Heerenstraat in de St. Jan straat en op den Wal.. De militaire spuit stond op de achterplaats van het kle dingmagazijn, de spuit win 't Zand op die van het R. K. gesticht. Verder vinden wij, dat direct van uit de waterleiding gewérkt werd in de Lan- gedelft, St Janstraat, en de Zusterstraat. Ten slotte het reeds in de vorige ver gadering ingekomen adres van H. Hen- derikse, die weder om vergoeding" vraagt van de schade geleden door dat hij uit zijn woning in de Bogardstraat is gezet. Kram Kijk eens, kind, je bent nog jong; de liefde zit zeker nog niet al te diep. Kom ga eens naast me zitten en laten we eens kalm over allies pralen; ik zal je duidelijk maken, dat het een dwaas heid is om je schoonheid aan een een- voudigen mijnheer Walter Zeniikow weg te geven." Feu schaduw trok over EElse's zoo even nog vroolijke gezicht: „Zou het niet heter zijn, 'moeder, indien wij dat onver kwikkelijke -onderwerp lieten rusten; wij zullen 't er toch nooit over eens wor den." In de gr jote, blauwe oogen kwam een lichtende glans en met verheffing van stem vervolgde het meiqjje„Ik heb Wialter lief en wordt zijn vrouw; vader heeft zijn toestemming gegeven en ook u hebt gezegd u er in te schikken, dat ik een eenvoudige mevrouw Zernikow werd." „Jawel dat zei ik, omdat vader en jij me niet jullie gepraat had vermurwd." Zij nam Else mee naar een kleine sofa. „Maar sinds gisteren ben ik va-n een ander oordeel, sinds gisteren denk ik er als vroeger over. Je was het mooiste meisje -op het bal, daarover was ieder een het eens en als je wilt, 'ben' jié iin minder dan geen tijd geëngageerd melt T-omwitz." En mei overreding besloot zij: „Niemand in onzen kring weet nog dat er een mijnheer Zernikow bestaat." „Dan zal men spoedig zijn naam op onze engagementskaarten lezen." „Je bent al net zoo koppig en eigen zinnig als je vader, wanneer het gaat MODERNE BRANDBLUSCHMIDDELEN. Het departement Middelburg van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel heeft haar winterlezing ditmaal over het voor deze stad denkbaar actueelste onderwerp doen houden: moderne brand bluschmiddelen, -en het heeft als spreker daarvoor een man gevonden, die theoretisch en praktisch bevoegd was en bleek te zijn, om voor een zeer belang stellend, ten deele deskundig en overi gens geheel belanghebbend gehoor, een doeltreffende behandeling van dit onder werp te geven. De opkomst, Zaterdagavaond in de kleine gehoorzaal aan de Singelstraat, was quantitatief vrij en qualitatief zeer groot; behalve de Commissaris der Ko ningin in Zeeland waren komen luisteren, de burgemeesters van Middelburg, Vlis singen, Goes en verschillende andere Zeeuwsche gemeenten; verder wethou ders en raadsleden uit Middelburg en van elders, onderscheidene brandweerlie den van de hooge tot de lagere rangen, vele hoofdambtenaren van rijk en ge meente, en zoo voorts. In zijn openingswoord heette de voor zitter, de heer W. Berdenis van B er-lek om, allen, in het bijzonder de opgemelde autoriteiten, welkom en gaf toen het woord aan den spreker, ir. H. B. J. Aikema, commandant der Schie- damsche brandweer. De technische ontwikkeling van dezen tijd zoo ving de spr. aan ging naar twee kanten: eenerzijds toch nam in fabrieken, groote warenhuizen en zoo meer het gevaar voor zware branden toe, aan den ande ren kant beschikt men over betere brand- bluschmachines, om het te bestrijden. En dat is goed ook, en noodig: hoe menig maal hoort men, wanneer rampen door het vuur dreigen, een „Goddank, daar komen ze wanneer de welbemande zwa re brandbluschmachines in daverende vaart komen aandreunen! Van het moderne brandbluschwezen zal spreker dezen avond, aan de hand van enkele lantaarnplaatjes een en ander vertellen. Eerst werden de plunjer- en centrifugaalponmpen beschouwd en beider voor- en nadeelen toegelicht; 't nuttig effekt van de eerste is grooter, maar zijn stootvormige werking is een nadeel, evenals de onmogelijkheid, de straalpfjp plotseling af te sluiten, indien er geen automatische voorziening terza ke getroffen is. Een nadeel der centrifu- gaalpompen is, dat zij een vacuumpomp vc or het eerste aanzuigen van water noodig hebben. Bij de aanschaffing van een pomp dient men een grafiek te vragen, aangevende het verband tusschen het toerental van motor of schoepenwiel, de opbrengst in minuutliters en de opvoerhoogte; deze dient gecontroleerd te worden, opdat men zeker zij, waar voor z'n geld te krijgen. Spr. vertoont en behandelt dan verschillende soorten van moterspuiten: de gelukkig verdwijnende automo bielspuit met afzonderlijken pompmo- tor, de autospuit met koppeling om de pomp op den gewonen motor te laten doordraaien, en de motorspuit als aanhangwagen of met handtrek kracht. Een tweewielig motorspuitje, als aanhangwagen te bezigen, is wel gemak kelijk om in nauwe straten en steegjes te kunnen komen; voor groote branden heeft het geen zin. Bij de meeste moderne automobiel spuiten is de pomp achter op het chas sis gebouwd; de wisselbak zit voor bij den chauffeur, die het loopwerk dus uit-, en de pomp inschakelen kan. Een zeer belangrijk punt is de koeling van den motor en de radiator bij stilstaanden wa gen en werkende pomp; meestal voert men tegenwoordig het koelwater van den je wil door te drijven." Er beefde toorn in de slem van mevrouw Berner; met een ruk stona zij op en liep de kamer op en neer, als een kwaadaardige slang kronkelde de sleep van haar japon over het kleeci achter haar mee. „Wjordt voor mijn part mevrouw Zernikow, ik zal je vermeende geluk niet in den weg» staan. Maar als later niet alles zóó wordt, 'zoo- als jij je dat nu voorstelt, denk 'er dan aan, dat ik je heb- -gewaarschuwd. Wjant hoe zou jij, die vanaf je kind-er jar én (gewend bent geweest aan het gedistin- geeerde leven vol schittering in hofkrin gen, gelukkig kunnen zijn alsl eenvoudi ge ingenieursvrouw? Het is een heel andere sfeer, waarin je zult komen." „De maatschappelijke kring, waartoe mijn man behoort, zal ook die zijn. waarin ik me -gelukkig zal voelen", kwam er -op- (rotschen loon uit. „Och, laten wij dit onaangename dis cours maar eindigen; ik zie in, dat ik toch niet verder met je kom. Je denkt als een jong verliefd meisje." Een die pe rimpel groef zich in 't voorhoofd van mevrouw Berner. „En toch was er een tijd, dat u net zoo gedacht hebt als ik, moeder", zei ■Else met een schalksch l'achje, „an ders had de gevierde baronesse Storm- berg zeker niet net huwelijksaanzoek van den schilder Berner aangenomen" Fen zachte glimlacht van herinnering kwam» over het mooie, iets te gevulde (ge zicht der moeder. Met een afwezigen blik (keken haar c-ogen naar iets, blikten te- radiator door den dubbelen pompman- tel Dat heeft des winters het voordeel, den pomp boven het vriespunt, en dus tot onmiddellijk werken bereid, te houden. Koeling door opgezogen bluschwater kan fatale gevolgen hebben en is dus zeer af te keuren. Een factor van beteekenis voor een zware spuit is ook de gemakkelijke be stuurbaarheid. Spr. vertoont dan enkele zware brand bluschmachines, o. a. de Rotterdamsche 100 h.p. A.hren-Fox-spuit, welke hier nog geweest is. Deze werkt met een plunjerpomp vóór den motor. Voor Mid delburg wilde spr. nog wijzen op de wen- schelijkheid, dat de eventueel aan te schaffen spuiten zooveel mogelijk van gelijksoortige inrichting moeten wezen, opdat de manschappen zoowel met de eene als de andere overweg kunnen; ook materieel en hulpstukken moeten zoo veel mogelijk onderling omwisselbaar zijn. Dan worden behandeld de extra-wa gens tot vervoer van personeel, ladders, slangen, en al het gereedschap en ma terieel, dat de brandweer zoo al van ooode heeft; daarna komen on het doek de automobiel-ladderwagens; welke noodig zijn, zoodra de huizenhoog ten boven de 10 M. komen. Er zijn mooie en dure, maar ook eenvoudige" en toch heel goede ladderwagens; verschillende voorbeelden laat spr. zien. Een goede voor een kleine stad, met 20 M. uit- schuifhoogte, kost 79000 gulden. Een ladderwagen óp een autospuit is erg goedkoop, maar ook erg onpractisch! De brandweerkazerne moest goed gelegen zijn, in 'n kleine stad in 't centrum, aan een goeden verkeers weg. Zij moet ruim zijn, zoodat de voer tuigen er liefst naast elkaar in kunnen sta;-n opgesteld, met elk een deur voor zich, om direkt te kunnen uitrijden. Be halve verschillende werkruimten moet zij een slangendrooginrichting hebben, liefst een droogtoren, die tevens dienst baar is te maken aan de oefening der manschappen in het verkrijgen der voor den brandweerman noodige klautervaar- digheid. In den winter moet de kazer ne verwarmd wezen, om motoren en pompen bedrijfsvaardig te houden; ook de droogtoren moet verwarmd kiinnen worden. Wat het sfangenmaterieel betreft, daarin zijn vele soorten, veel goe de en veel slechte. Men gebruikt hier te lande meestal vlas of hennep, dat bij nat worden door zwelling de slangen water dicht maakt, Ook katoen- en rameh-slan- gen worden gebruikt; zij zijn niet water rug over lange, lange jaren tot in 'die ver achter haar liggende dagen, toen ze nog in de Mei haars levens stond. „De mooie Magda" werd ze toen genoemd en menigeen, die titel of rang bezat jof wel een hooge waardigheid bekleed de, had naar de hand van „de mooie Ma-ga agedongen. Maar zij koos geen .enkele van a-eze velen, niemand de (jonge landschapschilder, die, aangetrok ken door de prachtige landstreek, zich in Schneniilz had gevestigd, had haar liefde gewennen, zijn vrouw werd ze, hij was haar dierbaarder dan hl die an deren. Of haar vader zijn toestemming al niet wilde geven en of haar moeder haar al bepreekte en haar neiging niet anders dan een meisjesdwaaslieid noem de, freule Storrnberg gaf niet toe: zij werd Berner's at-:-uw. En als zij er over na-dacht, mooil had zij er spijt van .ge had de influistering van haar hart te hebben gevolgd. Haar man was welge steld en hier in de residentie, waar zij geboren en getogen was, stond ach ter haa^i'. naam nog altijd de oude naam der barons Stormnerg, die als een wal van voornaamheid alle intimiteit met menschen waarmede zij niet wenschte om te gaan, belette. Haar man was door haar toedoen di recteur van hel; schilderij-museum ge worden; een zijner vroegere schilderij en had hem den professorstitel bezorgd en de Berners behoorden tot den hof kring. Een heel ander leven echter wachtte? Else. Hoewel zij geen dicht, doch worden aan den binnenkant van een para-rubberlaag voorkien. Ze zijn tamelijk duur, maar erg best. Voor de verbinding der slangenstukken ge bruikt men steeds meer de Storz-koppe- lingen van 2", 2 en 3"; zij zijn ook door de normalisatiecommissie aanvaard. Een zeer belangrijk punt is het drukverlies, dat door de wrijving in de pers slangen ontstaat; een grafiek geeft voorbeelden voor verschillende slangen diameters, verschillende minuutliter-hoe- veelheden en voor gewone en gegum- meerde slangen. Bij laatstgenoemden blijkt dat drukverlies aanmerkelijk min der te zijn dan bij ongegummeerde slan gen, Waar het er tenslotte om te doen is zoo economisch mogelijk een zoo groot mogelijke hoeveelheid water bij den brand te krijgen, daar overwege men wel van hoe groot belang de keuze van het slangenmaterieel, in verband met het voorgaande, is. Een volgende grafiek geeft aan het verband tusschen de doorsnede van ver schillende straalpijpmondstukken, de druk in atm. achter dat mondstuk en 't aantal minuutliters dat er doorstroomt. Spr. wijst hier op het belang van het werken met zware krachtige stralen bij groote branden: zij hebben grooter doordringings- en afkoelingsvermogen en slaan de vlammen als het ware weg. Moet het water hiertoe over langen af stand aangevoerd worden, dan gebruike men, ter reductie van het drukverlies, twee parallelle slangen, die vlak achter het mondstuk samenkomen. Spr. behandelt vervolgens de verzor ging van de slangen na den brand schoonspoelen, drogen, persen op 1012 atm en. lekken herstellen. Aandacht dient geschonken te worden aan de bescherming van den brandweer man tegen rook en andere gassen (ook bij ongelukken met koelmachines b.v.) Daartoe dienen rookmaskers met absorptiefilters, welke voor elk gas een bepaald filter van noode hebben, doch zelf geen zuurstof produceeren, en zuurstofapparaten, welke ge bruikt moeten worden in ruimten, waar onvoldoende of geen zuurstof meer aan wezig is. Een ietwat primitieve vorm van rookmasker is dat, waarbij de aanvoer van frissche lucht geschiedt door een blaasbalg met rubberslang; hierbij |be- staat gevaar voor verbreking der verbin ding. Een geperfectioneerde vorm van dit apparaat heeft ook nog een spreek buis en een helm met watersproeiing, die toestaat den brand al zeer dicht te bena deren. Na een korte behandeling van redlij- nen, glijkokers, springzeilen etc. gaat spr. over tot de schuimbluschapparaten (tetra) koolzuursneeuw en wat dies meer zij. Hierbij geeft spr. een aardige demonstratie van schuimvorming de hoeveelheid der 2 gemengde vloeistoffen of water en poeder wordt tot een 8 maal zoo groote massa taai, koolzuur bevattend schuim, dat in staat is branden van lichte vloeistoffen olie, benzine, soms verrassend snel te blusschen. De Iffa-minimax schuimblusschers en de Foamite-firefoam ook voor gewone branden hoogst nuttig worden op het doek getoond. Voor waterarme streken is de Perkeo-Universal schuimblusscher met 400 L. der vloeistoffen, 3200 Liter schuim produceerende, zeer nuttig. Voor groote branden van bovenge noemde soort is de schuimvorming door middel van poeder aangewezen; met een z.g. generator wordt het poeder in de persslangen gebracht. De personeelquaestie is in hooge mate afhankelijk van plaat selijke omstandigheden; men onder scheidt de beroeps-, de vrijwillige- en de politiebrandweren. Laatstgenoemde is alleen geschikt voor groote plaatsen, zorgen zou behoeven le hebben wat haar onaers haar mee ten huwelijk dachten le geven z du een behoorlijk bedrag zijn wachle haar een andere omgeving dan die waarin zij was groot gebracht. Else keek haar in afwachting van /een anlwoorci nog steeds aan en de moeder antwoordde eindelijk: „Al was er dan ook een tijd, dal ik, zooals Je >zei, net zoo gedacht heb als jij nu, moet ;je niet vergelen, dat een Alex Berner toch heelemaal niet vergeleken kan wor den met een Walter Zernikow." „Ook uit naam van vader dank ik wel voor '1 compliment, dat u den heer Alex Berner zooeven gemaakt heM", zei Else lachend. Waarom zou zij zich er over ergeren, dal haar moeder zoo uit de hoogte over Walter sprak. Moeder behoefde hem toch niet 1e trouwen; dat zou ze zelf wel doen. Het zegevierende gevoel van kracht, dat slechts de jeugd kent, werd in haar wakker en deed haar alles Mein en gering schijnen. Slechts één ding was groot en de moeite waard er naar ie streven en dat wak het o ogenblik, waar- iop Walter haar den gladden gouden ring aan haar vinger zou schuiven. O, wat lag het leven heerlijk voor haar; het ,leek het zonlicht ,da.t nu in gouden stroomen door hel breede venster naar binnen stroomde. (Wordt vervolgd j

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5