HEDEN IS MOEDER AAN HET WOORD. Zij zegt: JA, HET IS INDERDAAD ZOO: MEER GENOT EN BETERE GEZONDHEID DOOR KOFFIE HAG. KERKNIEUWS LANDBOUW LEGER EN VLOOT RECHTZAKEN GEMENGD NIEUWS. Verkeerswezen, Post en Telegrafie INGEZONDEN STUKKEN DE SPUIT VAN BERGEN OP ZOOM. BEKENDMAKINGEN met de latere van Huygens. Hij ging ge heel op in zijn werk en leefde eenvou dig. Van hem is de uitspraak „Geld vcor eiken dag en een behoorlijk pak kleeren is den mensch voldoende." Rozer Bacon heeft zijn werk over den bril vertaald. N.-Italië is daarna waarschijnlijk de ba kermat van de brillenfabricage. De mon nik Alexander van Spina maakte de be reidingswijze aan ieder, die het wenschte, gratis bekend. In 1267 en 1268 komen er brillen in Parijs en Rome en in 1300 be staat in Venetië een uitgebreide brillen- industrie, waartoe zich het kleurlooze Ve- netiaansche glas beter leende dan 't groe ne Duitsche. Spreker vertoont nu op het doek ver schillende oude watermerken, waarin de bril voorkomt en die de onderscheidene vormen er van doen uitkomen. Men heeft, al naar gelang de manier waarop de beide glazen zijn verbonden: de nagelbril, de scharnierbril, de tangenbril. Daar deze eerste soorten steeds met de hand moe ten worden vastgehouden, waren ze niet geschikt voor handwerken, alleen voor lezen. De verschillende manieren om dc bril vast te zetten, bestaan in een voor- hoofdstang, die onder de muts of hoed werd vastgemaakt, twee lussen over de ooren, twee stangen eindigende in cir kels, die tegen de slapen drukken (a tempes), een veerende knijper op den neus. De beugelbril is van pl.m. 1435. De beugelbril van Oldebarnevelt ver scheen het laatst op het doek. De étui's lijken veel op de tegenwoor dige. De vatting is verschillend: been, ba lein, leer, metaal. Al deze merkwaardigheden werden ge toond aan zeer fraai gekozen reproduc ties van kunstwerken, zoowel schilde rijen als beeldhouwwerk, die de aanwe zigen naast het instructieve tevens kunst genot verschaften. De bril is bij die kunstenaars zoowel het embleem van geleerdheid (profeten, apostelen, de heilige Jozef, Hieronimus) als van list (duivel) en dwaasheid (rom melpotspeler). Vermeldenswaardig is nog, dat ook op de bekende Geuzenpenning een bril voorkomt. Opmerkelijk is het, hoe de schilders el kaar nadoen. Ook Rembrandt heeft, naar het voorbeeld van anderen, de heilige Hieronimus met een bril afgebeeld. In Spanje gold de grootte van den bril als teeken van waardigheid. Hoe hooger geplaatst persoon, des te grooter de bril. De Ruyter schrok van die groote Spaan- sche brillen. Ook de Chineesche manda- rijnenbrillen hebben groote afmeting. Eigenaardig is, dat Goethe, die, als ve le groote mannen my oop was, het niet passend vond in damesgezelschap een bril op te zetten. Napoleon was ook my oop, handvat van zijn wandelstok o. a, was een kijker gemaakt, die hij zoo nu en maar zocht dit te verbergen. In het dan ongemerkt kon gebruiken. De interessante lezing oogstte veel bijval. Strenger dan in fascisten land Dezer dagen is de Kunstfilm Alraune, uit een oogpunt van spel een van 'de beste Duitsche films, met Paul Wegener en Brigitte Helm in de hoofdrollen, door de Centrale Commissie voor de film keuring voor de vertooning in Nederland verboden. Naar de N. R. C. vernam, is de film overal elders goedgekeurd en was zij ditmlaal aan de keuringscommissie aan geboden in den vorm', zooals zij door de strengste keuring van Europa, de ltali- aansche, was goedgekeurd. Naar verder vernomen wordt is al reeds herkeuring aangevraagd. Jaarboek „De vier ambachten" Het jaarboek 1930 van den Oudheid kundigen Kring „De Vier Ambachten.", te Hulst, is door de goede zorgen v.an den Redacteur, den heer Drs. .1 os. J. Gielen, 'leeraar M. O. Nederlandsch aan de Handelsdagschool aldaar, ter perse; het zal uiterlijk Maart a.s. verschijnen. Dit Jaarboek zal verlucht zijn met enkele gravures. Men zal erin o.m'. vinden belangrijke bijzonderheden over de bedijking Map den Kruispolder, over de instelling van het Kroondomein in het Rapid van Hulst en over de werkzaamheid' der schut tersgilden in deze streken. Omtrent de veelbesproken parochieklerk van Hulst een eerbiedwaardig mOnument van zeven eeuwen zullen in een; breed opstel de oorsprong en hel eerste bestaanstijdperk tol en mei den eersten brand in tl 169 behandeld worden. Met een uitslaande plaat zal de plattegrond der Kerk, in 1760 door Hattinga ge teekend, verdui delijkt worden. Een verhandeling over den oudsten kerktoren en, het reeds eeuwen verdwenen „belfrool", den, voor- maligien stadhuis- en klokjketoren van Hulst, z,al aan de hand van een volledig behandelde oorkonde, zich bij het eerste tijdperk van het Hulstersche Kerkgebouw passend aansluiten.. Tenj slotte zullen in het Jaarboek de historische feiten worden herdacht, welke aanleiding gaven tol het plan, om in Augustus van dit jaar luisterrijke feesten ter gelegenheid van het 750jarig bestaan der eerste stads rechten te vieren. a Het zou beter zijn, de zenuwprikkelende werking van koffie en thee, speciaal voor kinderen, geheel uit te schakelen. Coffeïnevrije Koffie HAG met melk bekomt beter, veroorzaakt noch slapeloosheid, noch hartkloppingen, en wordt ook door de meest verwende kinderen gaarne gebruikt. Te 's Gravenhage is in den ouder dom van 78 jaar overleden, gep. luitenant generaal H. Ch. A. Neeteson. De thans ontslapene was Officier in de Orde van den Ned. Leeuw en Officier in de Orde van Oranje-Nassau. De crematie van het stoffelijke hul: el zal plaats hebben a.s. Zaterdag te Wesler- veld. Luitenant ter zee le kl. J. B. H. Blom is van zijn detacheering 'in Oost- Indië per particuliere gelegenheid hier le lande teruggekeerd. Geen kerkgebouw. Op een verzoek der Ver. van Vrijz. Hervormden le Amersfoort om voor de bevestiging van haren voorganger ds. J Pi!boom op 2 Febr. de beschikking eer een Hervormd kerkgebouw te m >- Rebben, is afwijzend beschikt. Bij beschikking van den Minister van Defensie is aan den dienstplichtige van de lichting 1926 J. Wisse uit de ge meente 's-Heer Arendskerke vrijstelling van den dienstplicht voor goed verleend met ingang van 18 Maart 1930. De vereenigin'g van oud-leerlkigjen van de Tuinbouwcursussen te Kapel- Ie kwam in ledenvergadering bijeen. De voorzitter, de heer W). Glas, 'be handelde op onderhoudende Wijze „de Emelten'. In den breede schetste hij de geschiedenis van dit insekt, waarmede ue aard'beienteeler vooral zoo. te kam pen heeft. Reeds in het begin van 1600 werden uitvoerige beschrijvingen gege ven *-ver de Emelt, alhoewel zij cepi andere naam had. Spr. stond stil bij de leefwijze en de snel-verbreiding. Ten- sloLte werden de bestrijdingsmiddelen aangegeven en de meest geschikte lijd om deze le bestrijden. Ook in de vogels vinden wij bestrijders en medehelpers De heer J. A. M o 1 merkte op dat het politietoezicht wel wat scherper kon zijn om vooral onze nuttige vogels te sparen Voor kwaadwilligen en hunne ei eren niet uit te halen, gelijk dit zoo dikwerf gebeurd, zelfs in de afgelegene boomgaarden door de jeugd. Spr. zou den raid der gemeente willen verzoe ken om hier nauwkeurig op te laten letten. Dil voorstel werd krachtig onder steund, de secretaris werd opgedragen een verzoek aan den raad te richten om meer bescherming van deze voor tuin bouw zoo nuttige vogels. Nu deelt de secretaris mee dat van den bastaa rasa tij n vlinder bij hem 13000 nesion geedeponeerd zijn. Dit mag veel zijn; toch zijn er nog veel. Spr. jging voorhij een Boomgaard waar er wel een 300 uit te halen zijn. Flinker aanpakken en spoedig zij dus hel parool. Besloten werd odk voorbereidende maatregelen voor een in dit jaar te ihou- den tentoonstelling le nemen en hierover inlichtingen te vragen aan vooraanstaan de personen, welke medewerking heb ben te verleenen tot welslaging. De Rijkstuinbiouwconsulent verstrekte voorts inlichtingen over een le verkrijgen proeftuin op Kapelle. Staande de ver gadering gaven reeds 22 leden zich als lid van den proeftuin op. Ook de Ivereeni- ging van Glascultuur zegde krachtige me dewerking toe, het was de secr. reeds (ge lukt om 50 leden te boeken. De heer ^Verhuist zegde toe te Biezelinge leden te werven. De heer de Groene te Wje melctinge en le Kattendijke waren nok 2 leden der vereeniging hiervoor le vin den. Te Oostburg werd j.l. Zaterdag een algemeene ledenvergaderinjg gehou den in 't gebouw „Avicnllura" van de Af- deeling „Oostburg" der V. P. Z. onder de leiding van den voorzitter, den heer D.. H. vjan Zuijen. Bij de opening herdacht de voorzit ter mei eenige gevoelvolle en zeer waar- deerende woorden de heide overleden bestuursleden de heeren Aug. de Rijcke en I. 0. de Zwiart. Na voorlezing en goedkeuring der no tulen werd de rekening over het afgeloo- pen jaar behandeld en vastgesteld in ontvang op f 2276,47 en in uitgaaf op f 856.76 en derhalve met een goed slot van f 1419,71, waarna de begrooting werd opgemaakt ten bedrage van f 2230 voor ontvangsten en uitgaven, met een bedrag van f 1240 als onvoorzien. Evenals over het voorafgaande jaar is op de begrooting een bedragj uitgetrokken als prijzen voor te bouwen kippenhok ken. Uit het verslag van den secretaris,, die ook de overleden bestuursleden met grooten lof herdacht, klonk overigens geen erg optimistische toon. Medegedeeld werd het verslag van den heer Van Asperen Vervenne, door dezen uitgebracht omtrent de keuring van nieuwgebouwde kippenhokken; een, vijf tal liokkjen kwamen voor een bekroning in aanmerking In de plaats der overleden Bestuurs leden werden als zoodanig gekozen de heeren J. de Rijcke le Aardenburg en Iz. van Oruijningen Le Zuidzande. Daarin? hield de heer P. J. Iloozen, pluim'vee,asl- siste.nl te Eede een causerie over de ziekten van het pluimvee, waarbij de spreker op zeer duidelijke en bevattelijke wijze achtereenvolgens de besmettelijke en niet besmettelijke, de zeer gevaarlijke en minder gevaarlijKe ziekten onder het pluimvee, voornamelijk bij de kippen. Een aanrijding. Bijna vijf jaar geleden in den avond van 5 Febr 1925 reed de landbouwer C. J. H. met zijn familie in feien twee wielig rijtuig van Bergen op Zoom naar Wouw toen hij op den Rijksstraatweg door een auto werd' aangereden. De inzittenden werden uit het rijituig geslingerd en .gewond, behalve een klein kind, dat wonder boven wonder onge deerd bleef. De chauffeur van de aanrijdende auto bleek onder drankinvloed le verkeer en het was de grossier K. G. W. uit Antwer pen ,die voor zijn onverantwoordelijk rij den op 29 Juni 1925 door de Arroind. Rechtbank le Breda bij verstek veroor deeld werd tot 3 maanden gevangenis straf, tegen weilk vonnis W. in verze't was gekomen en daarom weder voor de rechtbank terecht stond. Er werden vier geluigen gehoord, waar na verdachte, erkende dat hij dien be- wusten avond niet nuchter was. Na zijn veroordeeling was hij naar Antwerrpen uitgeweken om aan de straf te ontko men, maar kon het niet langer -uithou den, waarom hij legen het vonnis in ver zet was gekomen, in de hoop minder straf te krijgen. De Off. v.—Just, achlte echter gezien de ernst van hel gebeurde, geen termen aanwezig, om iels aan de straf te veran deren en requireerde bevestiging van het verstek vonnis zijnde 3 mlaanden gevan- .geniqsslraf. De. rechtbank zal in deze zaak 30 Jan. uitspraak doen. -O Bankroovers voor het gerecht. Voor de rechtbank te Brunswijk had den zich gisteren de vier bankroovers te verantwoorden die op het einde van het vorige jaar gewapend twee filialen van de spaarbank hebben overvallen en een bedrag van ettelijke duizenden mark hebben geroofd. Een hunner is tot 10, de drie andere tot 6 jaar tuchthuis veroordeeld. Voorts stond nog een zekere Martha Keller terecht, die van heling in deze zaak werd beschuldigd. Zij kreeg drie maanden gevangenis straf. 1 n d. S t o o m v n a r 11 ij n e n. Tjerimai, Rolt. n. Batavia 22 v. Port Said. Menado, Batavia n. Rott. 22 v. Port Said. Kota Radja, Batavia n. Rott. 22 v. Port SS aid. Tapanoeli, Rott. n. Batavia p. 22 Fiini- slerre. Patria, 22 v. Rotterdam n. Batavia. Tambora (thuisreis) p. 22 K. del Armi Moena (thuisreis) 20 le Singapore. Insulinde (uitreis) 22 te Batavia. Tosari (thuisreis 22 te Rotterdam. Blitar 22 v. Batavia te Soerabaja. Kota. Baroe, 22 v. Hamburg te Rotter dam. Deli (uitreis) 22 v. Rotterdam. Stoomvaartlijnen op Noord-Amerika. Rollerdam, Bolt. n. N.-York 21 v. Sout hampton. iVolendani, 21 v. Botterdam te New- York. Burgerdijk, 21 v. Rott. te Boston. lEdam 22 v. Rott. n. N. Orleans. Nebraska, Vancr. n. Rolt. 21 te Lon den uitgeklaard. Edam, Rott. n. N.-Orleans 22 (9 a.m.) le Antwerpen. Maasdam, N.-Orleans n. Rott. p. 22 Azoren. (Eemdijk, Rott. n. Vancr. p. 22 Azo ren. Noorderdijk, 23 (6 v.m.) v. Philad. le Botterdam verwacht. Lochgoil, Vancr. n. Rott. 20 v. Astoria. Belftdijk, Vancr. n. Rott. 22 te Liver pool. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. De mian, die gistermorgen op den onibe- wjaakten overweg te Te teringen is doodgereden, is de 55-jarige M. E. Evers, gehuwd en vader vanl 7 kinderen, wonen de te Ginneken. Hij was werkzaam in ide 'boomkweckerij van den heer Akkerman onder Teteringen. DOOR FEN AUTO DOODGEREDEN. Gisteren heeft onder de gemeenle Koudekerk een auto-ongeval .met doodelijken afloop plaats gehad. De 60- jarige Mej. G. Zuidwijk wilde van achter een wagen den weg' oversteken. Zij werd door een 'passeerende auto gegrepen en tegen den grond geslingerd. Zeer ernstig gewend werd de ongelukkige in het café van den heer B. binnengedragen, waar na zij kort daarop overleed. LJJK GFVONNDEN. Sedert 8 'maan den werd le Neurenberg een leer ling1 van de H.B.S. vermist. Men heeft thans zijn lijk in een dicht gedeelte van een bosch gevonden. Het lijk ver toonde een schot door het hoofd. Branden, Gisteren is aan de Oldegalilieën le Lee uw.ar oen een pand uitgebrand, waarin waren gevestigd een timmerwerk plaats van den heer RidderSma en een lokaal, waarin de evangelis'atievereeni- gmg Jeruël samenkomsten hield. Dinsdag was er ook een bijeenkomst ge we es). De turfstrooiselfabriek der firma Veld- ka'm'p onder Schoo nebeek is geheel afgebrand. De turfvoorraden bleven be- 'houden. Volgens een bericht uit. Athene heeft in de hoofdstad van het eiland Kreta een igroole brand gewoed, waardoorvoor millioenen schade is aangericht. Een deel van de stad Can'dia is verwoest. Ongelukken. Gisteren hing er ook een dikke mist over Antwerpen, welke alle verkeer in de stad en op de Schelde belemmerde. Als gevoelg van dezen mist is een tram in botsing gekomen met een auto bus, die arbeiders vervoert van het sta tion naar Hemixem. De bus werd omge worpen en achttien personen liepen verwondingen op. Te Rog gel (Limburg) heeft giste ren de 49-jjarige gehuwde voerman J. Renet uit Echt bij het opladen van ma teriaal aan een in aanjbouw zijnde kerk doordat het paard de kar onverwacht aantrok, een steigerpaal legen de borst kas gekregen. Deze werd ingedrukt, en de man is een uur later overleden. Te 's-Iler to gen bosch i s de knecht van den heer W. S. per Ongeluk van het paard gevallen en daor hel dier op het hoofd getrapt. Geneeskundige en geestelijke liulp werd onmiddellijk ingeroepen. De man is aan de gevolgen overleden. Dezer dagen is bij het verrichten van werkzaam'heeden bij den nieuwbouw van de centrale Noord le A mis ter dam, een 35-jarige opperman van een stei ger .gevallen door het kantelen van een plank, die zich op een hoogte van '6 meter bevond. Hij werd! in bewuste lcozen toestand naar het Binnengasthuis overgebracht, waar hij is overleden. Dezer dagen is in een broodfabriek le Amsterdam een ongeveer 30-jarige bakker gegrepen door een riemschijf De m|an werd eenige malen iin' het rond geslingerd. De G. G. D. heeft hem 'naar 't Binnengaslhuis gebracht, wa,ar hij gis teren is overleden. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van een artikel, voor komende in uw blad van 21 dezer, door u overgenomen uit „Vuur en Water" vraag ik u beleefd mij een plaatsje te gunnen, om eene zinsnede diaar in voor komende over de Bergen op Zoomsche autobrandspuit eenigszins recht te zetten) N.l. deze: „De spuit van B. op Z. een machine op Ford chassis met een motor Man pl.m. 40 H.P. is dan o. i. ook niel in staal enz." Men zou zich onderdehand te Mid delburg gaan verbeelden, dat Bergen op Zoom zich miskocht heeft aan haar ma lerieel. Er wordt in dat artikel gesproken van één of twee kleine stralen van 14 m'.ra Ik zeg u dan hij déze, M. R. dat Wij bijl de aulospuit geen enkel mondstuk heb ben Man 14'ml.m., de kleinste zijn' 18 m.m. Die wij te Middelburg gebruik ten, waren 22 'm.m. Ook hebben wij niet met één of twee straaltjes water gegeven, doch Man 's avonds 10 uur tot s morgens 8 uur onophoudelijk, zonder ook maar één onderbreking met twee krachtige stralen van 2 2 mi. m. Wij hebben heel dien tijd gewerkt op 10 atm. druk. Wij zijn hier le B. op Z. werkelijk, niet over ijs vjan een nacht ge gaan, vóór wij tot aankoop van ons ma teriaal overgingen. Bij de démonstratie, die wij te Bergen op Zoom gehad hebben vóór wij de spuit aankochten, heeft ze op onze waterleiding gewerkt met vier stralen van 18 m.m. en wij konden over het hoogste gebouw Reen spuiten. Dat de afstand voor onze spuit geen bezvvjaar was, wera bewezen door het constant werken van onze spuit, hetgeen door verschillende Middelburgers is kun nen geconstateerd worden, De snelle ver mindering Jan het vuur iq Hotel Ver- seput, door onze twee stralen is door heel veel Middelburgers wjaargenomen. Gaarne had ik met viel* stralen ten uwent het vuur ingegaan, doch de af stand van de Turfkade naar de Lange Delft vergde al de slangen, 4 5 0 Meter. De kracht, die van onze straaltjes! uit ging hebt u kunnen^ zien, 's Zondags, toen wij opnieuw onze slangen, moesten uitleggen, om het huis naast Simon de Wit te blusschen, dat aan de dakgoot weer vuur had gevat. Wij spoten m'et één straal de goot er af, niet alleen -uit, doch ze kvvaim geheel naar benedfen, oo-k, werd van dat huis, dat toch nog al hoog is, de nok (die ook: brandlde) van af beneden op de slr,aat staande, int een ommezien uitgespoten. Mijnheer de Redacteur wat van de Blussching ten Uwent door an.deren brandweren gezegd wordt, raakt mij niet; er is door allen hard gewerkt, doch er moeten geen voorstellingen ko men v,an ons materieel, als' zou zulks totaal minderwaardig zijn. In dat geval, zal ik zoo vrij zijn daar legen pop te komen. Ieder moet weten wat hij aan schaft doch ik ben er zeker van, (dat met onze spuit de felst uitslaande brand bestreden kan worden. Mijnen dank voor de mij verleemde plaatsruimte. ANT. ASSELBERGS. Opperbrandmeesler van B. o. Z. (Het doet ons veel genoegen, dat de commandant der Bergen-op-Zoomsche brandweer met zulk eeiT deugdelijk ge motiveerd betoog de langzame maar niet temin funeste campagne bestrijdt, die tegen zijn zoo hoog te waardeeren hulp met uitstekend materieel, zoo hier en daar gevoerd wordt. Zooals wij het be treuren, dat de toch op het eerste gezicht als deskundig te beschouwen redactie van het brandweerMakblad, op klaarblij kelijk onjuislen en onvoldoenden grond, kleineerend over de prestatie van B. o. Z. spreekt. Red.) Na de botsing met den boom, tegen de vriendelijke kinderjuffrouw: „Hè, lig ik al in het ziekenhuis?" OPENBARE KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen ter kenn;is Mam. belang hebbenden dat het Polderbestuur van Walcheren voornemens is in de maanjden Februari, Maart en April a.s. het gedeelte van deu Domburgschen watergang tusschen de aanmondig van de Biggekerksche sprink en de vest te Middelburg uit te .diepen door middel van een baggermolen. Middelburg, den 21 Jjanuari 1930. Burgemeester en Weihouders voorn., P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. DIENSTPLICHT. Uitspraken in zake vrijstelling. De Burgemeester VLan Middelburg brengt ter algemeene kennjs, dat omtrent aanvraag om vrijstelling van den; dienst plicht betreffende den hieronder genoem'- den persoon de uitspraak is geschied, bij zijn naam' vermeld ANTHONIE PAAUWE, lichting 1930; vrijstelling is gevraagd wegens kostwin nerschap. Uitspraak: vrijgesteld wegens kostwinnerschap met ingang van. 16 Maart 1930 voor één jaar door den Mi nister van Defensie d.d. 17 Januari 1930 VII ,a fd. no. 219 V. Tegen deze uitspraak 'kan uiterlijk den tienden dag na den; diag dezer bekemd- n laking in beroep worden gekomeq ia. door deu ingeschrevene, vvien de uit spraak geldt, of door diens wéttigten ver tegenwoordiger b. door elk der overige voor deze ge meente ingeschreven personen of door diens wettigen vertegenwoordiger. Middelburg, den 21 Januari 1930. De Burgemeester, P. DUMON TAK. Electr. Drukkerij G. W. DEN BOER, Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 6