DE OUDE TH0MA& ér ir Tweede bSad en arhot, ge- van de PROVINCIALE ZEEUWSCHE van Donderdag 23 Jan. 1930 No. 19. BINNENLAND INKOMSTENBELASTING. Boer. door: ANNY VON PANHUYS, ALG. TECHN, VER, BEETWORTEL- SUIKERFABRIKANTEN. KON. BEZOEK AAN DORDRECHT. DE WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS VOOR HET KIND. DE „BATAVIER IV" AAN DEN GROND. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG Eervol ontslag. Commercieel beheer Gem.-werken. Wijziging begrooting 1930, r KUNST EN WETENSCHAP Natuurkundig Gezelschap. neem en ge- drle SeJ- ilsem- Icomen lating staling SUR rijden. I no. 90. IT- )ig pen- VAN MEN- bloitatie )RT. er K.G. 8.- 8' Een belastingmedewerker schrijft aan het Handelsblad: Art. 19 der wet op de Inkomstenbelas ting noemt verschillende uitgaven op welke ter berekening van het belastbaar inkomen in aftrek mogen komen boven en behalve de uitgaafposten vermeld in art. 10. De uitgaafposten van art. 10 zijn van zakelijken aard, staan in nauw ver band met de inkomstenbronnen, de af trekposten van art. 19 hebben een sub jectief,-een persoonlijk karakter. Onder art. 19 brengt men dan ook de renten van hypothecaire schulden, waar bij men in het oog dient te houden, dat het art. alleen aftrek toestaat over het over twaalf maanden verschuldigde ren tebedrag naar den toestand op 1 Mei van het belastingjaar, dus berekend over de hoofdsom, zooals die op 1 Mei is. Nu heeft zich meermalen de vraag voorgedaan, of eenig art. van de wet ook toestaat in mindering op het inkomen te brengen de uitgaven, welke nu en dan gedaan moeten worden ter vernieuwing van een hypotheek. In een arrest van den Hoogen Raad van 19 Juni 1929, op genomen onder no. 4528 van de laatst verschenen aflevering der Besl. in Belas ting ,is thans het antwoord gegeven. En wel in ontkennenden zin. Belanghebbende oordeelde aftrek toe laatbaar volgens art, 10; al waren de vernieuwingskosten geen bedrijfs-of be roepsonkosten, zij verminderden toch de opbrengst van de bron van inkomen (het onroerende goed), zij waren onkosten tot verzekering van de opbrengst der bron. Naar het oordeel van den Hoogen Raad echter moest men aldus redenee ren: Belanghebbende heeft onroerend goed gekocht, daartoe gelden geleend en tot zekerheid dier schuld hypotheek op het goed verleend. Dit verleenen van hy potheek legt echter geen verband tus- schen de schuld en de opbrengst van het onroerend goed als bron van inkomen. Zoodat dan ook een uitgave tot vernieu wing dier schuld niet kan vallen onder de kosten, die volgens art. 10 in minde ring van de opbrengst van het goed ge bracht kunnen worden. Gaan we na, hoe de uitwerking van dit arrest zal zijn bij de toepassing in de pracktijk, dan komen we tot het volgen de: Er moet onderscheid gemaakt worden, of een onroerend goed dienstig is voor een bedrijf, dan wel of men te doen heeft met een privé woning of met een aan koop van vast goed voor geldbelegging. Op de waarde van bedrijfspanden staat de wet een afschrijving toe wegens waardevermindering door slijtage of ach teruitgang tengevolge van het gebruik voor bedrijfsdoeleinden; op de waarde van een privéwoning of van panden, die voor geldbelegging dienen, is geen af schrijving veroorloofd. Nu heeft de H. R. aleens beslist, dat al kon niet gezegd wor den, dat de overschrijvingskosten (belas tingen en andere kosten op de overdracht vallende) bij aankoop van gebouwen de waarde van dit onroerend goed verhoo- gen, voor bedrijfspanden een normale af 4 De griezelige verschijning stond vol maakt stil, geen beweging verried dat zij leefde. Een huivering ging den profes sor door de leden en als betooverd wa ren zijn voeten aan den grond genageld. Hij greep met de hand naar zijn voor hoofd, want hij kon maar niet gelooven, dat wat hij daar voor zich zag," werke lijkheid was. Een product van zijn opge wonden fantasie was het en meer niet. Hij sloot even zijn oogen, om die dade lijk weer wijd open te spalken, maar nog altijd stond daar de gestalte in de oude kleederdracht. De professor voélde, dat het hart heviger begon te kloppen. Plotseling stormde hij in ademlooze haast weg en zonder het zelf te willen, bleef hij, als gehoorzamend aan een vreemden, sterkeren wil, nog even stilstaan, wend de het hoofd om en ijlde dadelijk daarop met trillende knieën naar huis. Want nog altijd kon hij de gestalte onderkennen en nog iets zag hij, dat hem het bloed in de aderen deed stollen de gestalte wenkte hem, wenkte. schrijving zoowel op den aanschaffings prijs als op de overschrijvingskosten toe laatbaar was. Gaat het nu om bedrijfspanden, dan komt het ons voor, dat even goed als deze overschrijvingskosten voor afschrij ving in aanmerking komen, ook de eerste hypotheekkosten en de opvolgende ver nieuwingskosten voor hypotheken^ zulk een afschrijving kunnen ondergaan. Er moet dan echter vast staan, dat de pan den en gronden zijn aangekocht voor eigen bedrijfsdoeleinden. Mogen deze kosten "dan al n je l in één jaar de bedrijfsuitkomsten drukken, zij kunnen dan althans verdeeld over een gorter of langer reeks van jaren ten las te van de verlies- en winstrekening wor den gebracht. Dinsdag heeft de Algemeene Techni sche Vereeniging van Beetwortelsuiker- fabrikanten en Raffinadeurs vergaderd ter bespreking van de campagne 1929 1930. De vergadering wenschte voor alles uiting te geven aan haar gevoelens van dankbaarheid jegens ir. Spakler, voor zijn kostbaar geschenk aan de vereeniging, bestaande uit zijn suiker-bibliotheek, wel ke 400 boekwerken telt. De voorzitter bracht den dank der vereeniging over en deelde den heer Spakler mede, dat hij met algemeene stemmen benoemd was tot eerelid der vereeniging. Hierna werd overgegaan tot de cam pagnebesprekingen, waarbij een rapport werd uitgebracht over proeven met een nieuwe constructie voor zakfilters, wel ke goed heeft voldaan. Een uitvoerige discussie volgde over de filtratie van ruwe suikerpappen, vóórdat de kalkzet- ting plaats vindt en over de resultaten; welke een dergelijke zuivering zaï heb ben op de kleur en op de viscositeit van de latere suikersappen. Het is n.l, ge bleken, dat een colloïdfilter, welke met succes in de melkindustrie wordt toege past, ook goede resultaten oplevert bij filtratie van ruwsap. Zoover de voor proeven uitwezen zal ook de capaciteit voor de suikerindustrie, waar 50 tot 100.000 liter per uur gefilterd moeten worden, geen bezwaar opleveren. Vol gens mondelinge mededeelingen van den heer Douglas en schriftelijke van den heer v. d. Jagt, gaven deze heeren als hun meening te kennen, dat ook in de rietsuikerindustrie een dergelijke reini ging van enormen invloed zou zijn op de kwaliteit van de suikersappen en mochten ook daar de proeven slagen, dat zou de colloïd-filter buitengewoon groo- te diensten kunnen bewijzen. De heer Kroon stelde voor om in een der Nederlandsche fabrieken de proef te nemen met een filter, die in tenminste vier uren de geheel hoeveelheid ruwsap zou filtreeren, zoodat men de kleur der sappen zou kunnen vergelijken met die van sappen in volgende vier uren gefil treerd. Voor een proef met deze colloïd filter zou men subsidie ,aan het Heerma van Voss-fonds kunnen aanvragen. De voorzitter zegde overweging van het voorstel in het bestuur toe en deelde mee, dat volgens de voorloopige opga ve van een firma een dergelijke filter voor een capaciteit van 50,000 liter per uur drie a vierduizend gulden zou kos ten. Men achtte dezen prijs niet hoog, daar tot nu toe systematische filtratie van ruwe sappen in de suikerindustrie niet mogelijk was. Vervolgens werd door den heer Fok- kens rapport uitgebracht over proeven met minimale kalkzetting. Het bleek, dat deze proeven niet tot het gewenschte re sultaat hadden geleid. Wel was het sap mei een kalkzetting van 0.2 en gezwaveld tot 0.01 goed filtreerbaar, doch de kleur liet veel ie wenschen over. De voorzitter stelde voor om deze proeven een volgend jaar te herhalen, 't zwavelen tot 0.01 is te veel. Er zal eerst op 0.1 gefiltreerd moeten worden; het In zweet badend kwam hij thuis en zijn oude, trouwe huisknecht, Maurer, die de deur opende, schrok toen zijn heer bijna tegen hem aan viel. „Maar professor, wat is er met u ge beurd?" vroeg hij haastig, den uitgeput- ten man met beide armen ondersteunend. De klank van de welbekende stem scheen den opgewonden professor weer tot zichzelf te brengen. Zijn houding werd rechter en een zonderling lachje gleed even om zijn lippen, toen hij zachtjes antwoordde: „Och, Maurer, 't was weer mijn oude kwaal, je weet wel, hartkramp, die mij onderweg overviel." Door den knecht geholpen zocht de professor dadelijk zijn slaapkamer op. Vermoeid zonk hij in een lagen, gemak- kelijken leunstoel en terwijl Maurer 'n kalmeerend poedertje voor hem klaar maakte, waren Berner's gedachten bezig met het zooeven doorleefde, dat hem hier, in de gewone huiselijke omgeving, als een wilde, afschuwelijke droom toescheen, 't kon toch geen werkelijkheid zijn geweest, want aan spoken gelooven. ineen, dat is onzin en toch had hij de verschij ning duidelijk gezien. Had hij die werkelijk gezien? Of was 't mogelijk, dat zijn ziekelijk opgewon den hersens een waanvoorstelling voor een onmiddellijke zinswaarneming hiel den? Ja, misschien was het dat, dacht hij, want hallicunaties bestonden; in koortstoestand waren zij geen zeldzaam heid en koorts had hij" zijn warme staat gelijk met overcarbonitatie en ook de kleur deed hieraan denken. Tenslot te hield ir. J. Haag uit Amsterdam een lezing met lichtbeelden over ruwsapver- warming met behulp van sapdamp; over den stoomvormenden economiser sy steem-Haag, welke warmte aan de rook gassen onttrekt en waarvan de gepro duceerde damp wordt benut voor het ontluchten van ruwsap, door dit te ko ken en over de toepassing van den stoomvormenden economiser in de sui kerindustrie, o. a. voor het drogen van pulp. De Koningin zal ter gelegenheid van de plechtige ingebruikneming der zee- havenoutillage te Dordrecht in Septem ber [a.s. een bezoek aan deze gemeente brengen. Volgens voorloopige opgave hebben de wekliaidigheidsipostzegels voor het kind ditmaal opgebracht ruim f 157.000. De opbrengst der prentbriefkaarten zal on geveer f 23.000 bedragen, zoodat in totaal een opbrengst van ruim f 180.000 te verwlachten is. Verleden jaar waren de cijfers voor de postzegels f 110.742.25 en voor de briefkaarten f 16.154,55 te zamen een bedrag van f 127.196.88. De Batavier IV, op weg van Rotter dam naar Londen, is volgens een Lloyd- lelegram in de buurt van Greenwich in de Theems aan den grond geioopen. De passagiers zijn te 9 u. 25 van boord gegaan en te Gravesand geland, vanwaar zij de reis naar Londen hebben voort gezet. De boot zit nog steeds vast, meldit een nader bericht, maar zij zal hoogst waarschijnlijk mei rijzend water zonder assistentie weer vlot komen. Een Reulertelegram uit Londen geeft als reden op, waardoor de Batavier IV aan den grond is gekomen, dat liet schip trachtte een wrak van een lichter te ontwijken. De Batavier is niet erg beschadigd. B. en \V. stellen voor den heer H. Dronlcers overeenkomstig zijn verzoek leervol ontslag te verleenen als lid van het Bestuur der Godshuizen. In de vergadering van 11 Sept. j.l. [werd een crediet verleend van1 f 250 om het inrichten der boekhouding van gemeentewerken op eommerciëele basis lo kunnen voorbereiden. B. en W. ga ven aan liet Centraal Bureau voor veri ficatie en financieele adviezen der Ver- eeniginig van Nederlandsche gemeenten een desbetreffende opdracht. B. en W. leglgen nu de ingekomen ont werpen eener belieersveroydenmig ex ar til 114bis der Gemeentewet en eener instructie voor den boekhouder over, en deelen mede, dat deze hunne volle 'instemming hebben en h. i. de afzon derlijke artikelen zonder speciale toe lichting voldoende duidelijk zijin. B. en W. wenschen nog enkele opmer kingen van algemeenen aard te maken. De beheersverordening lioudt er reke ning mede, dat de dagelijksche, bedrijfs leiding berust bij, ;den directeur, aan wien alle ambtenaren en werklieden van het bedrijf ondergeschikt zijn. Alleen het kasbeheer en de financieele administra tie zullen, onder toezicht van den direc teur, worden opgedragen aan een daar voor verantwoordelijken boekhouder. Uit een oogpunt van controle is het n.l. niet gewenscht de geheele bedrijfsleiding, hel administratief en financieel beheer inbe grepen, in handen van één persoon le adem en droge lippen waren het bewijs er van, Maurer gaf hem een groot glas water, dat hij tot den laatsten druppel ledigde. „Dank je wel, Maurer." Hij wilde het glas teruggeven, maar zijn hand beefde plotseling zoo, dat hij het moest losla ten en het op den vloer in stukken viel. Boosaardig glinsterden de scherven in het schijnsel van het electrisch licht en afgemat liet de professor zijn hoofd op de borst zinken. Wat was hij eigenlijk nog? Een oude, zieke man, versleten, als gevolg van een jarenlange hartkwaal, nerveus en afgeleefd. Voor hem ware 't wel het heeste spoedig den weg in te slaan, die van de aarde naar de eeuwig heid leidt. Voor vrouw en dochter gaf zijn kwaal in den laatsten tijd aanleiding tot voortdurenden angst en bezorgdheid. Zijn ambt, waaraan hij met zijn gansche ziel hing, zou iemand anders even goed, zoo niet beter, vervullen; een jonge kracht zou zijn plaats innemen. Misschien Hans Welschmann, die zijn portret had geschilderd, ja waarschijnlijk wel hij, want die wachtte er al zoo lang op om directeur te worden. Terwijl hij zich met die gedachten be zig hield, raapte de knecht zorgvuldig de glasscherven op en toen dat gedaan was, zei hij: „Kom professor, nu moet u naar bed; u weet, rust is uw beste ge neesmiddel," Berner gehoorzaamde den trouwen dienaar en liet zich als een kind uitkleeden. „Zegaan mijn vrouw en dochter, als leggsgen. De afschrijyiugstabel zal ver moedelijk alleen a fschrij vingspercen la- ges op gereedschappen en op dein vracht- faulomobiel bevatten. Naar de meening van B. en W. verdient het aanbeveling -oan de bij het bedrijf in gebruik zijinde ■gjebouwen en terreinen niet tegen' een geschatte waarde in het bedryf in le brengen doch daarover jaarlijks een na der vast te stellen huur aan de gemeente te doen vergoeden. Aanvankelijk waren B. en W. voorne mens voor te stellen het commercieel beheer per 1 Jan. 1930 in le voeren. Bij nadere overwegjnnjg kwam hen zoó'n overhaaste invoering echter minder ge wenscht voor en geven zij' er de voor keur aan., dat hét betrokken ^personeel zich geleidelijk aan den nieuwen toe stand kan aanpassen en ook tijdig een 'magazijnboekhoudinig kan worden voor bereid. Daarom is 1 Jan. 1931 als da tum van invoering aangenomen. Voor 1931 kan dan dadelijk eene bedrijfsbe- grooting voor gemeentewerken worden 'ontworpen .terwijl bij het ontwerpen der gemeenlebegrooting 1931 met den nieuwen loestaind rekening zal kunnen worden gehouden. Een voorstel tot wij ziging der instructie van den diretceur van gemeentewerken zal nader worden gedaan. In liet ontwerp-beheersverordening is o.a.. vastgelegd dat de boekhouder alvo rens zijn betrekking te aanvaarden ze kerheid stelt ten behoeve der gemeente en dal het bedrag daarvan door den raad wordt vastgesteld en eventueel ver laagd of verhoogd. De boekhouding vian het bedrijf wordt gevoerd naar de methode van dubhel- bel-boekhouden en moei zoodanig zijn ingericht, dat daaruit steeds een volledig overzicht van de bezittingen, vorderingen en schulden van het bed'rijf en een ge detailleerd overzicht van de uitkomsten van het bedrijf kunnen, worden samen gesteld. B. en W. kunnen, omtrent de in richting nadere voorschriften geven. De commissie van financiën acht art. 16, „B. en W. kunnen op de posten der begrooting ,af- en overschrijven, voor zoover de Raad zich niet het verleenen v,an machtiging daartoe bij de begrooting heeft voorbehouuden", in strijd met de eerste lalinea van aid. 15 „De Raad be sluit tol het op de Ibegrooting brengen van baten en lasten en kapitaalsinkpni- sten en- uitgaven, welke daarop nog niet zijn geraamd en lot het wijzigen van de in de begroeting geraamde posten". Ook meent de commissie dat art. 15 alinea 2 „lil buitengewone gevallen evenwei van dringenden spoed kuninen B. en \V. een besluit, gis in de eerste alinea bedoeld, nemen, mits dit besluit zoodra mogelijk aan den Raad ter goedkeuring1 wordt ingezonden", voldoende voorziet in wat art. 16 vraagt, zoodat dit overbodig is. B. en IV. wijzigen nader art. 15, door in de eerste alinea weg te falen „en tot wijziging van de in de beigrootiinig geraam de posten". Het le en 2e lid van art. 15 slaan op aanbrengen van nieuwe posten, terwijl art. 16 eene uitzondering vormt op den niet afzonderlijk vastge- slelden, maar vanzelfsprékenden regel, diiit de Raad reeds bestaande posten kan verhoogen of verlagen. Een speciale ma- uier vgn wijzigen nl. door afschrijving vjan en overschrijving op beslaande pos ten onderling, zal dan dus iin het alge meen door B. en W. worden toegepast. De commissie ven fabricage vereenigt zich met het voorstel, indien voor de betrekkjng van boekhouder geen nieuwe functionnaris noodig is en daarvoor een bestaande ambtenaar kan worden aange wezen. B. en W. teekenen hierbij aan dat in voering der commercieele boekhouding" bij gemeentewerken geen personeelsver meerden ng zal tengevolge hebben. Bij de eerste wijziging yan de begroo ling 1930 wordt voor de politie f ,1500 meer uitgetrokken „teneinde een ,agient zij thuis komen, niets van mijn aanval; het zou haar maar onnoodig doen schrik ken", beval Berner en Maurer knikte. Hij wist, dat de professor vrouw en doch ter zoo graag zorgen bespaarde. „Je kunt nu wel gaan en in je kamer een dutje doen tot het rijtuig de dames thuis brengt.', vervolgde Berner, zich in het frissche, koele bed wat uitrekkend, „ik zal trachten te gaan slapen, dus goe den nacht, Maurer." „Wel te rusten, professor". De huis knecht draaide bij het verlaten van de kamer .het licht uit en trok de deur zachtjes achter zich dicht. Onrustig lag de professor in bed zich om en om te draaien; de herinnering aan de halluciantie, die hij had gehad, wilde hem maar niet verlaten en steeds meen de hij het kleine, oude mannetje te zien, dat er uit zag, als of het in de direc teurskamer van het schilderijmuseum uit de lijst geklommen was, waarin het por tret was gevat van den eersten direc teur, baron Thomas, of zooals hij alge meen werd genoemd, „de oude'Thomas". Een voorgevoel van den naderenden dood hield hem uit den slaap. Voor vrouw en dochter was, als hij kwam te overlijden, gezorgd; een kwart millioen Mark had hij in Berlijn op de soliede Spreebank gedeponeerd, dus hij behoefde niet be zorgd te zijn voor zijn geliefden. Toen gingen zijn gedachten weer naar het on derhoud, dat hij vandaag met den hertog had gehad. Over familie-ijdelheid had de ze gesproken en net gedaan, alsof hij niet te kunnen aan,stellen in de nog steeds bestaande yacature". Nadat ruim een jaar is getracht de politiediensten met één agent minder te doen fuinctioneeren, is gebleken, dat dit op groole bezwaren stuit, vooral met het oog op bet geregeld doen uitvoeren der surveillancediensten Nog wordt f 245 uitgetrokken voor her stel van de slellingbinten, waarop de luiklok in den Abdijloren rust en de ijze ren poLten, waarin de assen loopein, het een en ander is voor een, groot deel ver sleten. Verzocht is reeds deze klok voor- loopig niet te doen luiden en aan ('ge meentewerken is bereid opdracht ver strekt de noodige herstellingen uil le voeren. De post onvoorzien wordt in verband met een en ander met f 1745 verliaajgdl. Lezing van prof. dr. H. J. M. Weve uit LTtrecht: Bijdrage tot de geschiedenis van den bril, geput uit de beeldende kunst. De groote beteekenis van de ontdek king van den bril, het belangrijke be standdeel van alle optische instrumenten als microscopen, verrekijkers, photogra- fietoestellen, projectielantaarns, treedt zeer op den voorgrond, als men bedenkt, hoezeer die genoemde toestellen den vooruitgang van de wetenschap hebben bevorderd. In de uitgebreide Chineesche encyclo pedie, bestaande uit 20.000 deelen en met groote accuratesse en eerlijkheid sa mengesteld, wordt met geen enkel woord over den bril gerept vóór 1500 na Chris tus. In 1506 verd over Molakka door een Portugees de bril in China en Japan in gevoerd. De kristallen, gevonden in graven van Ninevé, Egypte, Griekenland enz. zijn slechts sieraden geweest. Ze zijn óf in 't midden doorboord of gesloten gevat in brons of goud óf gehecht aan leeren gor dels. Enkele groene steenen, vooral de smaragd, werden waarschijnlijk als chro motherapie voor oogziekte gebruikt om het oog rust te geven. Personen die fijn handwerk verrichtten, hadden naast zich op de tafel voorwerpen van groen glas staan ten einde de oogen af en toe rust te gunnen. Groene biljart- en tafelklee- den geven een dergelijk effect. Als zoo danig moet ook de bekende smaragd van Nero worden beschouwd en niet als bril z oals bij sommige romanschrijvers ge schiedt; een foutieve opvatting evenals die van het bekende „heurèka" van Ar chimedes. Bij de klassieken vindt men niets, waarop die beide legenden met recht kunnen steunen. Wel was bij de Romeinen reeds bekend de Duitsche zoogenaamde „Schusterko- gel", die we bij Hans Soeks zien, een glazen bol met water, die het licht con centreert. In een Romeinsch lustspel raadt een slim advocaat een heer aan om in een rechtsgeding door middel van een dergelijke bol de was van den „scribens" te doen smelten, zoodat het geschrevene onleesbaar zou worden. De uitvinding van de;n bril heb ben wij aan de Arabieren te danken, die langen tijd de dragers van een groote beschaving zijn geweest, zoodat in dien tijd vele geleerde niet Arabieren Arabisch kenden. Omstreeks het jaar 1000 leefde in Cai ro de geleerde Arabier Alhazan, die reeds in dien tijd het plan opvatte om Egypte vruchtbaar te maken door den Nijl af te dammen bij Assoean, zooals dit thans door de Engelschen is geschied. Onvol doende technische hulpmiddelen verhin derden de uitvoering. Om' zich nu aa.nl de wraak van den sultan te onttrekken, ging Alhazan zich krankzinnig houden. Veel wetenschappelijke werken zijn door hem geschreven, die in het Latijn zijn ver taald. Hij heeft den bril uitgevonden en daarbij reeds een beschrijving van de werking gegeven, die wel overeenstemt geloofde, dat zijn vrouw en dochter na zijn dood zijn portret zouden terugvra gen. O, maar dan kende de hertog die twee vrouwen niet, die hem met hart en ziel lief hadden. Zij zouden vast en zeker hare rechten doen gelden op het prachtig gelijkende portret, dat hem weer gaf zooals hij was. Ja, maar was dat wel zoo heel zeker? En meer en meer raakte de eenzame man, in wiens aderen koortsgloed brandde, ver ward in een net van kwellende gedach ten. De knecht, wien de toestand van zijn meester nogal bedenkelijk was voorge komen, luisterde met ingehouden adem aan de deur. Hij hoorde hoe onrustig de professor in bed lag te woelen en toen een bange zucht tot hem doordrong, opende hij zachtjes de deur en vroeg opende hij xachtjes de deur en vroeg vriendelijk: „Zou het niet beter zijn, dat ik dokter Murtag ga halen, professor, dan komt hij zeker dadelijk". „Neen, neen", klonk het kort en be slist uit de donkere kamer, „ik ben bijna in slaap." Toen sloot Maurer de deur weer, waar hij nog een kwartier scherp bleef luiste ren, Hij hoorde echter niets meer; dus de professor scheen werkelijk te zijn in geslapen. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5