AMSTERDAM RAI RAI DE OUDE THOMAS AUTOMOBIELEN binnenland feuilleton rechtzaken afloop aanbestedingen gemengd nieuws. Tweede blad van de PROVINCIALE ZEEUWSCHE van Maandag 20 Jan. 1930 No. 16. DE POSTVLUCHTEN NAAR EN VAN INDIE. DE PAPEGAAIENZIEKTE. DE KALENDERHERVORMING. 1). NIJMEGEN 700 JAAR STAD. Verkeerswezen, Post en Telegrafie MOTORRIJWIELEN Ongelukken. Branden. Anela meldt uit Bandoeng: Een volledige staat van alle postvluch- ten tusschen Nederland en Indië vice ver sa gemaakt loont aan, dat Van der Hoop meebracht 281 .mailstukken, Koppen 2092, en hij voerde er 4632 terug. Daar op voerden vier toestellen, voor de K. N.L.I.M. uitgebracht, aan achtereenvol gens 20.862, 12.854, 14.893 en 16.588. ■Vervolgens schommelde het aantal in beide richtingen tusschen 7105 en 28.795. Dit laatste getal, werd bereikt door het toestel van Smirnoff, dat op 18 Dec. uit Nederland vertrok en op 28 Dec. in Bandoeng aankwam en dat de nieuwjaarsstukken meebracht. Dr. K. Kuiper, de directeur van den Rotterdamschen Dierentuin geeft in „De Groene Amsterdammer'' naar aanlei ding van die psittacosis en hare mogelijke verbreiding oen raad te streven naar een internationale regeling Van het die rentransport. Voorschriften betreffende de eischen, waaraan het transport van levende die ren heeft te voldoen, moeten: de be schaafde landien trachten gezamenlijk vast te stellen. Dal een psittacoiSie-infea- tie ooit zulk een uitbreiding heeft kun nen krijgen, licht m.i. in hoofdzaak aan de hoogst primitieve huisvesting en ver zorging, die men voor de dieren nog (goed genoeg vindt. Al heeft de mensch principieel gespro ken onloochenbaar het recht dieren, ook uit den wilden staat, te vangen en ge vangen te noudeu, even zeker heeft hij den zedelijken plicht zijn levend eigen dom zoo goed. mogelijk te verzorgen, ge heel afgezien van het feit, dat zijn eigen belang dit in dien regel meebrengt Hiermee is de vinger op een wondie- piek gelegd. Er is in ons land van! ver- eeniigingen ook een-e, naar ik geloof, die zich ten doel stelt algemeene wet telijke regelingen ter bescherming van het dier in 't leven le doen roepen. Zij kan heel zeker nuttig werk doen. Als de Amazonen transporten uit Z.-Amerika behoorlijk verzorgd en verpakt moeten worden, is -de kans1 op ernstige psittacose-epjdemieën onder de vogels, en daarmee, zooals gebleken is, ondier de menschen al zeer gering. Het hoodfbestuur der- Ned. Maat schappij voor Nijv. en Handel heeft den departementen de volgende vragen •voorgelegd Ier zake van een event, ka lenderhervorming A. Paschen. 'Bent u voor een vaststelling vaneen datum voor Paschen en zoo ja, moet die dan zoo laat mogelijk gesteld worden (ongeveer half April)'.' B. Kalenderhervorming. 1. Worden uit pra-ctisch oogpunt, de ver schillende bezwaren, die legen den tegenwoordigen kalender wonden, inge bracht door u gedeeld? Zoo ja, zijn die uws inziens van voldoende gewicht om Roman van ANNY VON PANHUYS. Uit het Duitsch door W. II. C. BOFLLAARD. De kleine residenties tad Schneiditz van hel hertogdom Schneiditz—Steiningen, hulae zich in avondduister: een zachte wind streek door de in herfsttooi prij kende boo men van het hertogelijke park. De teraorde bladeren vielen, alsof zij moede waren, geruischloos op den grond. Schitterend was het slot verlicht, voor welks hoofdingang rijtuig' na rijtuig stil hield het eerste hofbal van het win terseizoen vond heden plaats. Het eerste bothal! Slechts zij, die zelf in een kleine re sidentiestad wonen of gewoond hebben, kunnen de beteekenis dezer woorden in haar vollen omvang beseffen. En de tot den hofkring behoorende residentiebe woners waren zich dan ook van het ge wicht van dezen dag volkomen bewust. Het eerste hofbal! De zomer met zijn op een hervorming vara den kalender aan te dringen? 2. Hebben deze bezwaren ertoe geleid dat u in uw onderneming (ten behoeve van productie-, inkoopi-, verkoopstatis tieken, omzet- en kostprijsberekening, malerialenverbruik, loonsbepalingen, )enz). een eigen kalender igebruikt, waar- hij gerekend wordt met 52 perioden van één week, met 13 van vier weken, of een andere, van den gewonen kalender afwijkende tijdsindeeling? 3. Zoo ja, ondervindt u nadeel van de afwijking van deze lijd-sindeeling van die van den -gewonen kalender en acht u het noodig om ook dezen laalsten te her vormen of kan uw b^jfrijf volstaan met een rationeelen kalender voor eigen ge bruik, naast den gewonen? 4. Zoo neen, hebt u dit nagelaten, om dat hel gebruik van een meer rationeele tijdsindeeling voor uw bedrijf niet van belang is of omdat aan het hebben Van een eigen tijdsindeeling naast den gewo nen kalender overwegende bezwaren wa ren verbonden 5. Wanneer u een hervorming van den kalender wen-s-cht, bent udan voor: a. een vasten kalender van 12 maan den. "erdeeld in 4 gelijke kwar!alen van Uvee maanden van 30 en één van 31 da gen met één extra dag, of b. een vasten kalender van 13 maan den van 4 weken met één extra dag? 6. Wanneer u geen kalenderhervor ming wenscht, welke zijn dan uw voor naamste bezwaren legen een dergelijke hervorming? Op 31 Augustus a.s. zal het zeven eeuwen geleden zijn, dat Nijmegen stads rechten Kreeg. Men stelt thans pogingen in het werk om ter viering van dit feil een feestcomité samen le stellen. Kantongerecht te Middel burg. Dc Kantonrechter te Middelburg heeft in de zitting van 15 Januari veroordeeld wegens: met een rijwiel de linkerzijde van den weg houden: A. P. J. C. A. te Middel burg, geen straf in verband met de ge ringheid van het feit en de omstandig heden, waaronder het is gepleegd; J. S„ te Middelburg, 3 b. s. 3 d, h.; rijden met motorrijtuig zonder licht: G. A„ te Middelburg, 5 b. s. 5 d. h. idem en bovendien zonder nummer en letter: J. de P., te Vlissingen, ƒ3 b. s. 3 d. h.; idem met een rijwiel: J. v. E., te O. en W. Souburg, 5 b. s. 5 d. b. niet zorgen dat een op zijn last of door hem op den openbaren weg geplaatst voorwerp behoorlijk verlicht is: W. D., te Serooskerke, 2 maal 3 b, s. 3 d. h. voor iedere boete; op den openbaren weg een trekdier laten staan zonder de n-oodige voorzorgs maatregelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomen, na gedaan verzet; J P. de L., te Middelburg, be krachtiging van het verstekvonnis en veroordeeling tot 5 b. s. 5 d. h.; openbare dronkenschap bij herhaling: Pa Sa K., te Vlissingen, drie dagen hech tenis; overtreding Trekhóndenwet: C. de B., te Oost- en West-Souburg, 3 b. s. 3 d. h.; handelen in strijd met het Reglement op dg Wegen en Voetpaden in Zeeland: P. P., te Oostkapelle, 5 b. s. 5 d. h. Het „Volksgericht" te Zuid- Laren. De varkenskoopman Lambertus Tim mer, wonende te Zuid-Laren, was het vo rige jaar gaan samenwonen met de vrouw van een ander, en geruchten gingen, dat de vrouw door hem was „gekocht" voor 1000. Dit was tegen den zin der dorps jeugd le Zuid-Laren, die het plan maakte reizen leg achter den rug en daarmee de losjes aangeknoopte kennismakingen, die zoo prettig onoverlegd tot stand ko men en die men zoo gemakkelijk weer kan verbreken. Op reis tcch ontmoet ije allerlei menschen, waarmee je thuis heuseii; nooit kennis zou willen maken. II-c lb-al! Daar gevoelde men zich eerst in eigen sfeer. Een stuk ?-f wat nieuwe lingen konden daar wel eens opduiken, maar die behoorden dan toch ook Lot de uitverkorenen. In de blauwe zaal hadi zich geleidelijk een gedistingeerd gezelschap verzameld; men stond in groepjes bij elkaar en wachtte op het binnenkomen der hertor gelijke familie. In een hoek, naast een hoogen armstoel, leunde de gravin Wendel. Haai' hoofd met zilvergrijze, hoog gefriseerde krullen boog zich een beetje beverig naar mevr. von Grolius, echtgenoote van den hertogelijken op perhoutvester en haar stem trilde van za ligheid omdat zij een interessant nieuwtje li aid te vertellen. „Hebt U 't (al gehoord? Het engage ment van Else Berner zal publiek wor den." „Zoo." kwam er langgerekt uit bij me vrouw von Grolius. „Met wien dan? Maar wat vroeg ik toch", zeide hef kleine, dikke, veel te veel ingependle vrouwtje, „er kan alleen sprake zijn van luitenant Tomwitz; hij is immers de uitverkorene van mooi Elsje." Met beslistheid schudde de gravin het hoofd, zood'at de witte krullen, die aan een bezoek te brengen aan de woning van T. en in den avond van 5 Oct. trokken zij daar heen; eerst tikten zij op de ramen en toen geen gehoor werd gegeven zijn zij met een hoeveelheid steenen een bombardement gaan openen op de wo ning van T„ zoodat er geen ruit is heel gebleven. De deuren werden met palen bewerkt. T. en de vrouw, die zich in huis bevonden, hebben zich niiel durven laten zien. Vrijdag moesten hiervoor dertien per sonen voor de rechtbank te Assen te recht staan. De zaak was in drieën gesplitst en eerst stonden zeven verdachten terecht, die al len een volledige bekentenis aflegden, 't O. M. eischt tegen ieder der verdachten drie maanden gevangenisstraf. De verdediger verzocht een voorwaar delijke straf of een geldboete. Tegen de andere zes, die ontkenden, werd ook elk drie maanden gevange nisstraf geëischt. -- Door den Rijswalerstaat is hel ma ken van geleidingswerken en loopsteigers in de ioelatingskanaleli van de keersluis te Vlissingen -gegund aan de heeren L. P. Korstanje en M. Hoogeste-ger te Wemeldinge voor f 67.670. De spoorweg Go u cl a—R o l- terda m. In verband met een verzakking op een gedeelte van den spoorweg Gouda—Rot terdam worden mei ingang van heden lol nadere aankondiging wijziging in de dienstregeling ingevoerd. Alle wijzigingen in den treinenloop zijn vermeld in een strooibiljet hetwelk aan de loketten van alle stations der spoor wegen kosteloos verkrijgbaar zal worden gesteld. -«o l n d. Stoomvaartlijnen. Chr. Huygens A'dam n. Batavia p. 17 Ouessant. P C. Hooft (thuisreis) 16 v. Colombo. lvainbangan, 18 v. Amst. n. Middlesro. Simaloer (uiireis) 18 v. Suez. Poelau Roebiah 18 v. Amst. n. Batavia. ■poel-au Laut (thuisreis) 18 v'. Port Said. (Mail o er an (thuisreis) 16 te Belawan. Prinses Juliana (thuisreis) 17 v. Genua. Vlieland (thuisreis) 17 v. Marseille. Tjerimai (uitreis) 17 v. Marrseille. Gorontalo (uitreisj p. 17 Perim. Men-ado (thuisreis) 17 v. Djedldah. Ameland 18 v. Rotterdam n. Batavia. Stoomvaartlijnen op Noord-Amerika. Eeindijk Roti. n. Vancouver, p. 18 Oussant. Grooténdijk, Vancouver n. Rott. 18. v. Bremen. B,ilde;rdijk, Philadelphia n. Rott. 18 te Norfolk. Leerdam Rolt. n. N.-Orleans 17 Tam- o- Luchtpostvoorlndië. De gelegenheid wordt opengesteld om correspondentie voor Britsch-Indië, Cey lon, Penang, Singapore, Siam en Austra lië en bij wijze van proef die voor Ned.- Indië en voor opvarenden van de uit gaande mailschepen van de Mijen „Ne- deralnd" en Rotterdamsche Lloyd, over le brengen met den luchidienst Rarat-sje Delhi, welke aansluit op de luchtverbin- ding LondenKaratsji. Door gebruikmaking van eerstgenoem- den luchtdienst kan de correspondentie voor Ned. ndië, Singapore, Penang, Siam en Australië twee dagen later dan met de gewone mail worden verzonden en wordt voor Bombay, het Zuidelijk ge deelte van Britsch-Indië en Ceylon een bespoediging verkregen van 24 uur. De verzending geschiedt uit Neder- sneeuw deden denken, mee op- en neer dansten. „Misgeraden, slim mevrouwtje." „Werkelijk?" vroeg het dikke menschje verbaasd en trok haar wenkbrauwen op, „dus iemand anders. Mooi Elsje hield er -ook zoo'n grooten hofstaat op na", besloot zij met lichten spot. „Ook van dezen grooten hofstaat is niemand in aanmerking gekomen. Maar ik zal Uwe nieuwsgierigheid niet lan ger op de proef stellen en U vertellen U zult er verstomd van staan dat Else Berner geëngageerd is met een heel gewonen ingenieur, die hij de eeu of an dere fabriek een betrekking heeft. Zij heeft hem in Nauheim leeren kennen." „Hce is het mogelijk", was alles wat mevrcuw von Grolius: kon uitbrengen. Het nieuwtje had haar hijkans den adem be nomen en voordat zij nog den schok 'te hoven was, gaf de hofmaarschalk liet teeken ,dat het hof in aantocht was'. De herlog, de erfprins en zijn jonge gemalin, gevolgd door eenige dames en heeren, traden de blauwe zaal binnen. Mannenruggen bogen zich diep en die dames maakten een révérence. De hertog, zoowel als zijn zoon, en zijn schoondochter, praatten minzaam met de verschillende aanwezigen en de hertog wenkte met een vriendelijk gebaar een ouaeren heer van hooge gestalte en met grijzen puntbaard, om bij hem te komen. Hij reikte den eerbiedig buigenden de hand: „Wel professor, weer terug van de reis? Hebt u in Miinchen een mooi stuk voor ons schilderij-museumkun land tot Athene per trein. Het lucht recht bedraagt 40 cent per 20 gram. MET f 5000 ER VAN DOOR. - Za terdagmiddag moest een looper van de stoomlinnenfabriek J. Elias te Eind hoven naar een bankinstelling aldaar -am een bedrag va,n f 5000, bestemd ,voor de uitbetaling van looneu op le nemen. De man heeft het geld geïnd doch is sindsdien spoorloos verdwenen. Hij ge noot het volste vertrouwen en deed deze boodschappen reeds vele jaren. DE MOORD TE VOORBURG. De directie van de Haagsche Courant heeft f 500 uitgeloofd voor deiigene, die aan wijzingen verstrekt, welke leiden lot de arrestatie van de moordenaars van don Yoorburgschen nianutaclurier Van der Drift, die in den .avond van 10'Januari te S t o m p w ij k is doodgeschoten. WAARSCHUWING. - De commissaris van Politie der Centrale Recherche, hoofdbureau van politie te Airister- d a m, maakt bekend dat Izaak vail Dgelen g-eb. le 's-Gravenhage 9 Dec. 1871 er zijn werk van maakt, personen te 'be zoeken, die familierelaties in het bui tenland bezitten. De woonplaatsen en namen dezer familieleden put hij uil de overlijdens-aclverlenlies der dagbladen, Hij geeft voor, als stuurman met een schip in Nederland le zijn aangekomen daarbij eeen valschen naam opgevende, en cp verzoek van de in dien 'vreemde wonende familieleden in Nederland le overhandigen. Tenslotte vraagt hij geld oin de ar zijn schip le kunnen terugkeeren om de geschenken le halen, voorgevende alleen vreemd geld in zijn bezit le heb ben. Het signalement luidt: Lang 1.65 meter, donker bruin gr ij zend hrar, idem knevel, spreekt Hol lanusch, Duitsch en Engelsch, draagt donker colhertcostuum. donkere winter jas met fluweelen kraag, grijsach tige gleuf hoed. Zijn aanhouding terzake van oplichting wordt door diverse ooiinimdssarissen van politie le Amsterdam verzocht. AANRANDING. Te Hoen s'br e k is lusschen Overhroek en het Station 'n [juffrouw aangevallen door een individu, dat haar een prop in dien mond trachtte le duwen en haar een zestal messtekeln toebracht. Door enkele daarvan werd zij bloedig verwonid. De juffrouw werd door voorbijgangers bewusteloos gevonden en naar haar wo ning overgebracht. Van den dader is lot dusver geen spoor ontdekt. DOOD GEREDEN. Bij O os ter heek reed de ongeveer 50-jarige werk man S. uit Arnhem, met een handwagen cp den Utrechtschen Straatweg in de richting Oo,sterbeek. Hij hield rechts van den weg. Vermoedelijk dacht hij, dat de tram in aantocht was en week hij naar links uil, met het noodlottig gevolg, dat een vrachtauto hem aanreed. De on gelukkige werd óver den weg gesteurd en was onmiddellijk dood. TREIN ONTSPOORD. - Zaterdagmor gen ontspoorden bij het station Boven- karspel van den sneltrein, die om 10.37 uur uit Enkhuizen vertrok de achterste twee wagons, één derde klasse- en een eerste en twee klasse-rijtuig. De sneltrein stoomde juist met een snelheid van 60 kilometer het emplacement Bovenkarspel binnen. Bij een wissel sprong de voor laatste wagon uit de rails en sleepte den laatsten mee. De derde klasse-wagen die dicht bezet was niet passagiers werd eeu honderd meter meegesleurd naast de rails zonder om te vallen. Gelukkig brak toen de verbinding tus schen den derde-klasse wagen en dat laatste rijtuig. Dit drong diep in den grond en ligt dwars over de rails. De trein stopte onmiddellijk. Geen enkele nen k open?" vroeg hij belangstellend. De aangesprokene schudde het hoofd. „Helaas niet, hoogheid; de prijzen vajp alle stukken werden op de vêrkooping tot een onmogelijke hoogte opgedreven." „Nu, dan maar niet" antwoordde hij gemoedelijk en vervolgde klachend, ter wijl hij behaaglijk zijn witten, - zwaren knevel opstreek: „Eigenlijk hebben wij •ook genoeg van die bionte prentjes. Ik ben er tevreden mee, onze residentiestad ook. maar alleen U. jorofessor Berner, den hoogstverdienslelijken directeur van ons museum, zijn de wanden nog altijd te kral. A propos, hoe vordert Uw por tret? Is AVielschman er mee klaar? U weet, binnen weinige dagen viert, U Uw vijfentwintigjarig jubileum en dan moet het portret zijn opgehangen." „Mijn portret is klaar, Uwe hoogheid" antwoordde professor Berner. „Geen, -dat doet me genoegen. U bent nn al de vierde directeur, die na vijf entwintigjarige ambtsvervulling zijn por tret aan de Schneiditzsche schilderijver zameling aistaat, zooals de oude, bijna henderdvijftigjarige oorkonde dit van den jubilaris wenscht." „Het is echter zeer de vraag -of mijn portret, evenals die mijner Voorgangers voor altijd het eigendom der schilderij- zaal blijft", antwoordde de professor glim lachend. I „Hioe zoo?" vroeg de hertog, niet 'be grijpend. „Wel, hoogheid er staat toch ook in de oorkonde, dat het gezin van dien' GEOPEND VAN IOV-M.-5N.NT, ÖN.M.-ION.M. (Ingez. Med.) passagier heeft eenig letsel bekomen, al len waren uiteraard wel erg geschrokken. De ontspoorde rijtuigen zijn zwaar be schadigd, terwijl de spoorlijn over een afstand van 100 meter vernield is. LIJK IN EEN BLIKKEN KOFFER. De diamanthandelaar Nimtsjand Tsjagan- lal uit Bombay verliet Zondagmiddag zijn wuiing met een pakje edelgesteen ten. Men hoorde niets meer van hem lot zijn lijk met vier kogelwonden gevon den werd in een blikken koffer in het station van Bhoesewal, op bijna 500 K M. afstands. Fr is nog geen spoor ge- venden van de diamanten en andere edelsteenen, waarmee de vermoorde zijn woning had verlaten. OUDHEIDKUNDIGE VONDST. - Op 't Engebergje is op hel hoogste punt van de See ster Eng een opgraving ge daan, waarhij een zeer oud graf is bloot gelegd. Genoemd graf ligt op een oerlaa-g 50 c.M. onder het tegenwoordig opper vlak; de heuvel waarin hel graf gelegen wias, is opgebouwd uit roodleemachtig zand met kiezel. In het graf, dat 'west ten noorden, oost ten zuiden lag' en '40 a 50 c.M. in den oerbodem' wlas'gezonken is een silhouet van een lijk in een tzgn. hurkende houding en liggende op de rechter zijde aangetroffen. Er zijn geen bijgaven gevonden. Waarschijnlijk dateert liet graf uil het Neolithicum of latere steenen tijdperk, ongeveer 2000 jaar voor onze tijdre kening Op de Witlenburgergraehl le A m- s ter dam duwde een 60-jarig lompen- koopman zijn wagen voort op de tram sporen. Op een oogenblik kwam een tramwagen achter de handkar. De be stuurder helde herhaaldelijk, m'aur de lompenkoopman ging nieL opzij. Hij was bijna blind en bijna doof, zoodat hij'wel licht de signalen niet heeft gehoord. Eeu aanrijding kon 'niet voorkomen worden. De koopman 'kreeg een stool van de tra-in in den rug en werd opzij geslin gerd. De oude man is aan d-e gevolgen overleden. Te N i e u w o 1 d a is de boerderij van Doddema geheel afgebrand. Veel koren, vier paarden, een koe en veertig kippen' zijn verbrand. Alles was verzekerd. De brandweer kon niets uitrichten. Toen de landbouwer F. te Ét ten (N.B.) omstreeks 9 uur zich naar builen begaf om zijn vee le voederen, zag hij een hellen brandgloed nabij de schuur v;an zijn huren. Hij spoedde zich direct er heen en kon nog juist voorkomen.d,al op hel schilderij afgebeelde na diens dood het recht heeft hel portret voor zich terug te vorderen", verklaarde de professor. „Ja, ja dat is juist zei ^de hertog met het hoofd knikkend, „maar daarvan maakt het gesïn toch geen gebruik;, ie dere familie is daarvoor te ijdel. Het 'is toch veel mooier tegenover de wereld-, dat het portret van een lid der familie 'in de schilderijzaal des lands hangt dan thuis b-wen de sofa in het salon." ('Ik geef toe, hoogheid" volgde het .snelle antwoord, dat de meeste families misschien zoo denken, anders zouden de conterfeilsels mijner dlrie voorgangers die evenals ik op een vljfentwintigjarge ambtsvervulling konden terugzien, thans niet in het museum hangen. Mijn gezin echter voelt op dit gebied' anders; daar van ben ik overtuigd." „(Zachtjes wat, mijn waarde heer ik heb niet veel vertrouwen in 't niet 'be staan van fe-milieijdelheid", zei de her tog met een afwerend gebaar. „Indien ik overlijden zal zijn, hoog heid', aan zullen mijn vrouw en mijn dochter stellig haar recht op mijn por tret doen gekten", uitte de professor zich met 'beslistheid. „Dat zou jammer zijn voor ons museum", lachte -de hertog en wendde zich tot eenige in de nabijheid staan de oudere officieren. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5