Kinderen PUROL Verschillende Berichten BRIEVEN UIT BERLIJN. CORRESPONDENTIE. Bwllrïch-lout NIEUWE BOEKEN. Di ga eene lezing over „De afzet van -en de controle op den uitvoer van onze landbouwproducten." De toestanden zijn, 'volgens' spr., zoo dat ep ieaere 1 andbouw vergadering dit onderwerp moest worden besproken. Se dert oude tijden waren ons -vee en de zuivelproducleen van groote beteekenis In de vroegste tijden was de handel plaat selijk cl' provinciaal, eerst later kwam de drang naar uitvoeer. Dit o.a. door dat men zich toelegde op' de producten die het 'buitenland vraagt. Het eerst be trof ait Duifschlana, België en Engeland. De kans cp succes werd vergroot door verbeteringen der spoor- en waterwcgjen. Vooral echter overheerschte de groote vraag nrar onze producten. Ons land heeft een groot belang hij uitvoer, wat spr met cijfers aantoont, er op wijzende dat er nog een belangrijk invoersaïdo is. Een der machtigste peilers dteir volkswel vaart is de uitvoer der landbouwpro ducten. Mei de mogelijkheid van uitvoer staat of valt een groot deel van dte (be staansmogelijkheid van land- en tuin bouw. Na den oorlog zijn verschuilende afzetgebieden verloren gegaan en de koopkracht was verminderd. Een be langrijke factor is 0,0 li, dat de handels moraal er tijdens den oorlog niet op verbeterd is. Ieder kon zich op handel toeleggen en dil droeg niet bij aan den goeden naam onzer handelsrelaties. De vraag rijst of er ook een te Veel ipf ,:.an opbrengst van landbouw- en tuinbouw producten. Aan de hand van cijfers toont spr. .aan, dal van de meeste producten de opbrengst vermeerderd is in de laat ste jaren. Dit dikwijlss door uitbreiding van den teelt, maar ook door meer op brengst van de oogst. De vermeerdering der -pbrengst is nog geen bewijs van overproductie, wanl ook dö bevolking nam toe De paardenstapel is vermin derd, doch voor hoornvee, schapen en varkens is oen vermeerdering te consta- Leeren. Kon men voor den oorlog haast spreken van algemeenen vrijhandel, thans heeft het nationaal bewustzijn gemaakt, det men tracht onafhankelijk van andere landen le zijn, en ait bracht wijziging 7 in hel internationaal handelsverkeer. Er kwamen allerlei invoerverboden en maat regelen van toezicht op den invoer. Spr. kwam dan tot de handelsverdra gen en het verschillend behandelen van landen, met als gevolg de tegenmo,af regelen en den d-ranfg naar aclieve handelspolitiek. Dil allesleidt lol ver hooging der prijzen, ook van binnenland- sche producten. Spr wees er vervolgens op? dol Ne derland voor wat betreft de hoofdpro ducten vooral aangewezen is op Enige land en Duitschland en onze economT sche positie hangt dus af van wat die landen doen. De vraag is wie in, de be trokken landen o.nze concurrenten zijn, en spr. noemt die voor enkele producten en voor bepaalde landen. Er konten steeds concurrenten bij ais Polcii en Al giers. Enkelen komen erg op den voor grond. Het is geen nation,aal. maar een internationaal vraagstuk, zoowel voor dc in- als voor de uitvoerende landen. Ver betering is ialleen internationaal te ver krijgen en daarom juicht spr. larie ven- Wi3peiistilsland loe, die Wel door een vre de zal gevolgd worden, waar aan ieder land zich zoo goed mogelijk zal kunnen aanpassen. Men moei er ook rekening mede houden, dal de vraag; naar kwaliteit al meer en meer de markt gaat beheer- schen. Maar ook m'oet men trachten te voorkomen, dat de tusschenhandel te veel verdiend. Wordl dit minder dan zal de consumptie in het binnenland! iv;er meerderen. De uitvoer is geen bewijs van goede prijzen, maar van een !e veel aan producten. Men moeL trachten de eigen producten le verbeteren. Noodig is goede sorteering. verpakking en kwaliteit. Om te concurreeren in de lanldetn, die eigen merken voor hun producten hebben is dit alles eisch. Daarvoor is noodig dal Nederland breekL met de traditie uit den tijd, dat men onze producten beslist noo dig had. Als men gteen afdoende maalre- gelen neemt, kan men spoedig, op een houtje hijten. Bij verlies van afzetgebied moet men nieuw zoeken. Het mag den landbouwers niet inteer koud laten hoe de producten op de wereldmarkt komen. Er moet controle zijn op hetgeen wordt uitgevoerd. Dit kan door particulier ini tiatief, maar men kan dan de onwilligen niet dwingen, dil blijkt bij het U. 0. B. De regeering zal bepalingen moeien ma- Ken, wiaarloe zij door de nieuwe wel op verzoek der organisaties de bevoegdheid heeft. De landbouwers moeten werken aan vermindering der con.lroleikosten en moeien medezeggenschap hebben in het controlebureau. De landbouworganisa ties zijn bereid de consequenties va,n de controle te aanvaarden en dit zullen ook de denkende boeren doen. Exporteurs en verbouwers moeten er voor waken, dat er een uitsluitende regeeringsco,ntrole komt, die vaak stroef werkt. De plaatse lijke vereenigingen moeien controle uil- oefenen. Spr. kwiam' tot de conclusie dat men moet komen tot uniforme sorteerinjg, en goedkoope controle. Spr. was over tuigd, dal de kwestie meer zal worden besproken en hij hoopte, dat de jongere boeren deze vraagstukken zullen bestuu- deeren, waartoe o.a. op het secretariaat der Z. L. M. steeds gaarne gelegenheid wordt gegeven. De heer Siebenga eindig de onder applaus der vergadering'. Van de gelegenheid vragen le stellen werd door verschillende aanwezigen gte bruik gemaakt en vond de heer Siebega daardoor gelegenheid er nog' weer eens op te wijzen, dat goede sorteering en kwaliteit een eerste eisch zijn, dat er meer initiatief van regeeringszijde moet zijn, dat de veel geprezen vrijheid, eigen lijk onvrijheid is, men moet trachten goedkoop te produceeren of lage kosten le verkrijgen voor hét brengen van hel producL op de huitenlandsche markten. Spr. erkende dat er wellicht voor enkele producten .overproductie is, radar dan nog maar op bepaalde mars ten. Thans vroeg de heer Stevens liet voord en besprak eerst de nieuwe plan nen inzake proefvelden, daarbij de aan wezigen opwekkend mede te werken aan h,et slichten van interprovinciale proef velden Vervolgens deelde spr. mede, dat liet gelukt is meer geld voor de R. L. W. S. te krijgen, waardoor deze meer zal aanpassen aan de eische.n des lijds. Daar bij is voornamelijk bedoeld uieer aan dacht wijden aan het tuinbouw onderwijs o .a. door aan den tweejarigen cursus een derde jaar speciaal voor den tuin bouw loe le voegen. Het kantoor van den, Rijksluinbouwconsulent zal naar het Iia- verijn worden overgebracht en in, 1931 komt er een ladjuncttuinbouwconsulent bij, die vooral met het onderwijs zal wor den heiast. Nog kwam deze spreker op een vraag naar het werken va,n kal!<,al- monsalpeter. Spr. meent dat theoretisch dit product goed moet werken en een kleine proef bevesligdei dit, mlaar spr lieert geen uitgebreide ervaring er over. De v o o r z. onderstreepte, dat men moet medewerken aan proefvelden, hij hoopte, dat de school nog" meer zal uit breiden, o. a. met lessen in den geest als door den heer Siebenga naar vogen gebracht en in wettenkennis. Het is spr. gebleken, dat 1;alkahnonsa'lpeter bij droog weer minder goed werkt. Spr. bracht dank aan den heer Siebenga oor zijn belangrijke inleiding. Bij de rondvraag vroeg de heer D e Groene of het niet gewenscht was vast le leggen dat het hoofdbestuurslid van de Z. L. M. na; 4 o(f 6 jaar niet her kiesbaar is. In dien geesl heeft de vo rige vergadering toch zich uitgesproken len opzichte van het toen aanhangige voorstel hij de Z. L. M. De voorz. zeide, dal de Z. L. M. dat voorstel niel aannam en toen heeft de kring West Zuid-Bevelaud. die voor de bepaling was spr. loch alss lid van bet hoofdbestuur herkozen. De heer Siebenga mteenl, dat. waai er slechts een kleine meerderheid tegen het voorstel wjas, het bij de Z. L. >M. loch weer aan dc orde zal komen en voelt iets* voor het idee van den heer De Groene om het dan in de betrokken or ganisaties, die er voor waren, reeds toe le passen. Hierna sloot de voor z. de goed be zochte vergadering. vallen en bezeeren zich dikwijls, en liet wiegekind heeft vaak last van roode of gesmette huid. Dit ver zacht en geneest men niet Doos 3D, TubefiO et. dupez Med De heer W. uit Beverwijk heeft, toen hij op jacht was, in de duinen ooi- der de gemeente Castricum, zich in een zijner voeten geschoten. Hij is naar het Roode Kruis-ziekenhuis le Beverwijk overgebracht. Dinsdag is de boerderij van L. K. te Benneveld, gemeente S weel ,o o, af gebrand. De oorzaak van den birand was dal een kat in de zoogenaamde stookh'ut niet vuur in aanraking kwam en bran dend in liet hooi vluchtte. De brandweer v>n Swteio. kon wegens watergebrek niets doen. zoodat het geheel® gebouw 'n prooi der vlammen -werd. Twee varkens zijn in het vuur omgekomen. Alles was laag verzekerd. j ROOFMOORD TE PARIJS. Een gruwelijk misdrijf, met koelbloe digheid uitgevoerd, lieeft Maandagavond even 'builen Parijs plaats gevonden meldt V.D. Een Parijsch taxi-chauffeur werd op een der boulevards door een jongeman die begeleid Werd door een jonge vrouw, aangeroepen met het verzoek, hen haar een plaats huiten Parijs te brengen'. Eenige kilometers voorbij de vlieghaven Le Bourget liet de m!an den wagen hall houden, stapte uit, en lolde ond'er een voorwendsel den chauffeur uit zijn wa gen, terwijl de jonge vrouw in de auto bleef wlachten. Toen de chauffeur zich eenige meters van zijn wagen verwijderd had, draaide de onbekende passagier zich plotseling om, trok een revolver en loste een schol, dat den chauffeur juist in den mond trof. Ondanks de zware ver wonding trachtte de chauffeur te vluch ten, doch reeds n.a eenige meters afge legd te hebben struikelde hij en viel in een greppel. Zijn .aanvaller had hem' weer spoedig bereikt, en hoewel de on gelukkige op de knieën om genade smeek te, joeg' de man zijn slachtoffer een kogel door het hoofd, w'a.ardoor de chauf feur onmiddellijk dood wlas. Deze geheele gang van zaken is beke.nld geworden doordat toevallig een wielrijder zich op het moment van de misdaad in de onmiddellijke nabijheid van de plaats bevond en op eenigen afstand het ge beuren waarnam'. De ongewapende fiet ser wiaagde het dan ook niet in le grijpen, toch verwittigde zoo snel mogelijk tele fonisch de politie, die onmiddellijk twee rechercheurs per motor ter achtervolging van den misdadiger uitzond. Zij vonden hem nog op de plaats van de misdaad, bezig met vergeefsche pogingen om de taxi op gang te brengen. Ondanks zijn heftig verzet slaagde men erin, den man en zijn hegeleidster te arresteeren en naar Parijs over le brengen. De jongemlan bleek een 20-jarige be woner van Straatsburg te zijn en het meisje zijn 22-jarige vriendin. Hij ver klaarde zonder werk te zijn en zijn daad voornamelijk te hebben gepleegd om in het bezit te komen van het geld, dat de chauffeur bij zich had, en van de auto. 11 f (Van onzen Correspondent.) Berlijn, 10 Januari, Crisis. - Vertrauens-crise. - Opera- en tooneelcrisis, - Drie opera's heeft Berlijn. De Duitscher heeft zich sinds jaar en dag aan een dik woord zoo gewend, dat hij zich bijna onlekker voelt, als het hem niet bij zijn ontbijt reeds voorgezet wordt Ik bedoel het woord: crisis. Slaan we de kronieken van de Duit sche republiek na, dan vinden we de eene crisis na de andere. En we worden zelfs nieuwsgierig en zoeken in woorden boeken op wat dat' woord nu eigenlijk beteekent. Keerpunt, zegt de Holland- sche dictionair.en langzaam herha len we dat begrip: keerpunt. Maar het voldoet ons toch niet. Ofschoon de defi nitie juist is. Het zegt ons te weinig. Bij ziektegevallen moge het juist zijn. Een keerpunt: naar de goede of naar de slechte oplossing. In elk geval: iets acuuts. De Duitsche crisis als begrip is niet acuut, maar integendeel zeer stellig chronisch. Zij is niet een quaestie van eenige uren of dagen, niet iets, dat voor bijgaat als een zware obsessie van oogen- blikken, maar een ziekte-op-zichzelf. Geen onderdeel van de Duitsche volks gemeenschap die niet sinds 1918 in de crisisperiode verkeert. Er is een crisis toestand van den middenstand. Geen „keerpuntSinds de werkelijk-waarde- volle elementen van het Duitsche volk hun spaarduiten voor het vaderland, voor oorlogsleeningen en ondersteunin gen, over gehad hebben, sinds ze hun goud en nikkel en koper aan het leger en aan den Staat opofferden en met sta len horlogekettingen gingen rondloopen, die een soort eere-metaal voor den wa ren patriot beteekenden, sinds later de vreeselijke inflatie, waarvan Nederland- sche markenspeculanten een woord kun nen meespreken, de allerlaatste marken kapitalen van deze Duitsche midden standers, die nog vertrouwen in hun volksgemeenschap behielden, tot eenige penningen ineenschrompelde, is er een crisis van den middenstand. En de hemel alleen weet, wanneer deze men- schen weer vreugde beleven zullen en het leven door andere bril zullen gaan zien. Er was en is een crisis in de recht spraak, die men hier als „Vertrauens- krise" aanduidt. En die in het kort hier op neerkomt, dat de groote massa van het Duitsche volk langzamerhand aan de objectiviteit van zijn eigen onafzetbare rechters is gaan twijfelen, in zoo sterke mate, dat eenige jaren geleden zelfs de vroeger President van de hoogste Duit sche rechterlijke instantie, de ex-Presi dent van het Rijksgerechtshof in Leipzig, dr, Simons (tevens tijdelijk President van het Duitsche Rijk tusschen den dood van Ebert en de verkiezing van Hinden burg) in het openbaar verklaard heeft, geen aanklacht wegens persoonlijke be- leediging meer in te dienen, sinds hij bemerkt had, dat een overgroot deel der Duitsche rechters met twee maten meet en den republikein niet met dezelfde ob jectiviteit behandelt als den aanhanger van het ancien régime, waartoe zich de meeste rechters in Duitschland nog he den bekennen. Er is een crisis in het bankbedrijf, een crisis der politieke partijen, een crisis van het parlementarisme, een crisis in de bouwbedrijven, een crisis in de waren huizen, een crisis der werkloosheid, een credietcirsis, en een telken jare vaak tegen Kerstmis terugkeerende kabi netscrisis, ook wel coalitiecrisis genaamd, die dan weer in een sleepende regee- ringscrisis pleegt over te gaan. Natuurlijk zijn dit slechts enkele voor beelden. Men zou ze naar wensch kunnen verdubbelen zonder daarmee het juiste aantal te bereiken. Crisis is en blijft er in alle takken der industrie, in de rijks kassen, in de safes der landen en ge meenten. Het is in dit opzicht een merkwaardige tijd. Mag ik mij ditmaal veroorloven, den lezer met weer een andere Duitsche crisis bezig te houden? Het is die van de opera en van het tooneel. Ja, er is ook een opera- en tooneel crisis, Het zou wel een wonder zijn, als dit onderdeel van 't volksleven gespaard gebleven ware. Een land, dat meer dan diep in de schulden zit, waar het geld schaarsch, zeer schaarsch geworden is, en de menschen uit reactie tegen de doorgestane ellende juist veel afwisse ling wenschen en dus een sterke neiging tot schouwburgbezoek hebben, speelt 't alles wat daarmee samenhangt een rol van beteekenis. Het is op zichzelf een merkwaardig verschijnsel, dat menschen als de Duit- schers, die niet van temperament over- loopen en die in den omgang, althans wat de Noord-Duitschers betreft, een zekere nuchterheid ten toon spreiden, die ons Nederlanders niet onbekend voor komt, een zoo groot aantal werkelijk prachtige tooneelspelers en zangers voort brengen. Nemen we Berlijn als voor beeld. Daar werken op het oogenblik aan de verschillende opera's en tooneelge- zelschappen zooveel eerste, allereerste krachten mede, dat men gerust mag vaststellen dat in geen enkele andere stad ter wereld zoo schitterend gespeeld wordt als in de centrale van de Duitsche republiek. Onder normale omstandigheden zou men dus van een bloeiperiode van de Duitsche tooneelkunst kunnen spreken, en zouden de belangstellenden uit bin nen- en buitenland bij duizenden naar deze metropole stroomen om nieuwe stukken te zien in de beste opvoeringen, die waar dan ook te genieten zijn. In werkelijkheid komen ook vele too- neelvrienden naar Berlijn om hier van de première's te genieten. Vooral ook uit Nederland. Louis de Vries, Cor Ruys, Cor van der Lugt Melsert, Dick van Veen, Verkade, men kan ze regelmatig in de Berlijnsche schouwburgen ontdekken. En kort daarna volgt dan ook vaak de Ne- derlandsche vertaling van stukken, die het meeste succes in Berlijn gehad heb ben. Met het wonderlijk verschijnsel, dat zulke stukken bij ons dan vaak weinig of géén succes hebben. Een omstandig heid, die niet anders te verklaren is dan uit het feit, dat in Nederland nu een maal niet bij benadering zoo goed ge speeld wordt (enkele zeer artistiek-ge- slaagde opvoeringen uitgezonderd na tuurlijk) als dit in Duitschland het ge val is. Maar wat helpt het, dat men zoo schitterend weet te spelen, als in de eerste plaats zooveel zwakke stukken op gevoerd worden, die slechts hier door het spel nog genietbaar kunnen zijn, als de enorme belastingen, de geweldige entreeprijzen en het gebrek aan 'n ka pitaalkrachtig publiek tot zulke onge zonde toestanden leiden, dat ook op dit gebied van een ernstige crisis moet ge sproken worden? Wat den Duitscher na den oorlog be zielt is mij niet erg duidelijk. Men zou het logisch vinden, als hij spaarde, opdat het volk in den kortst mogelijken tijd er werkelijk door eigen kracht weer boven op kome en niet van in het buitenland geleende gelden, die geweldige bedragen aan interest verslinden, geleefd behoort te worden. Maar juist het omgekeerde gebeurt. Men spaart niet, men leeft er nog lustiger op los dan voor den oorlog, toen sparen minder noodig was en toch meer dan thans in de mode. Drie opera's heeft Berlijn, twee staats- opera s en een stedelijke, sinds twee jaren onder leiding van een gemeen- schappelijken intendant. Ja, lieve hemel, is dat jiu werkelijk noodig? Ze verlan gen tezamen vele millioenen per jaar subsidie uit de kassen van Pruisen en van de gemeente Berlijn, die beide meer dan leeg zijn, zóó leeg, dat onlangs de gemeente onder financieele curateele ge steld moest worden. Maar drie opera's moeten blijven spelen. Dat eischt nu eenmaal een wereldstad! Het gevolg is natuurlijk niet uitgeble ven, Er is een operacrisis, 'n chronische die dezer dagen ter afwisseling weer eens acuut geworden is. De opera's kunnen niet meer bestaan, Eén zou eigenlijk al voldoende zijn, desnoods, als het niet anders gaat nog twee. Maar drie? Men bedenke Nederlandsche deskundigen op dit gebied zullen mijn beschouwing zeker gaarne onderstreepen dat er hoogstens 50 operawerken geschreven zijn, die, voor een vast repertoire in aan merking komen. Voor één gezelschap is dat zeker voldoende. Voor drie is het echter beslist te weinig. Serie-voorstel lingen van opera's kent men niet en wenscht men ook niet. Men kan een tooneelstuk of desnoods een operette honderd, tweehonderd en nog meer ma len achtereen spelen. Maar niet een ope ra, die aan de zangers zulke geweldige eischen stelt, lichamelijke in de eerste plaats. Dus is het operabedrijf kostbaar. Het artistieke en technische personeel is groot, de vergoedingen, die aan de ster ren betaald worden, zijn enorm. Vóór buitenlandsche internationale beroemd- den moet men hier een tot vijfduizend mark.per avond over hebben. Ja, er zijn er, die in Berlijn per avond tien duizend mark verlangd en ook gekregen hebben. Waar een zoo groot percentage van de inkomsten aan stedelijke belasting weg gaat (een misstand, die reeds vele thea ters in deze stad tot den staat van fail lissement gevoerd heeft) loopen de prij zen der plaatsen tot het waanzinnige op. De lezer, die wel eens de laatste jaren in Berlijn naar den schouwburg gegaan is, weet er van mee te praten! Beneden den tien mark, dus ruim zes gulden, is nergens in een Berlijnsche theater een goede plaats te koop. Wil men werkelijk behoorlijk zitten, gelijk men het thuis gewend is, dan moet men er 15 tot 20 gulden voor over hebben. Ik zelf maak nog al eens als journalist gebruik van zoogenaamde „belastingkaarten". Dat is dan 'n tegemoetkoming van de theater directie jegens die pers, die nieuwe stuk ken bespreken wil en niet voor premiè re's wordt uitgenoodigd. Maar zelfs deze plaatsen, waarvoor men alleen maar ver goeding van het op zoon biljet vallende bedrag aan belasting verlangt, kosten nog vier tot zes Nederlandsche guldens, 'n Bedrag, waarvoor men u weet het beter dan ik in de meeste Hollandsche schouwburgen 'n goede voorstelling met z'n tweeën in het parterre kan bijwo nen. Het gevolg is natuurlijk, dat de Ber- lijner niet naar den schouwburg gaat, tenzij men hem andere prijzen aanbiedt. Reductie als radiohoorder, als student, als abonné, als ik weet niet wat nog meer. Tot zelfs 50 pet. en meer, zoodat het dragelijk wordt. En desondanks werken alle schouwburgen met verlies en kun nen de officieele alleen maar bestaan door subsidies, die in de millioenen loo pen. Nu zijn we zoover, dat de directies niet meer weten, waar ze aan toe zijn. Een van de drie opera's zal 't volgend seizoen wel gesloten moeten worden. De staatsschouwburgen, die onder leiding van prof. Jessner stonden, hebben moe ten besluiten, dezen leider, die te veel kostte en die te weinig menschen in de zalen bracht, eenvoudig af te schaffen en tot regisseur te benoemen, omdat men nu eenmaal contractueel aan hem vastzit. Crisis, crisis waar men ook heenziet- En nu praten we op deze plaats niet eens over de politiek!! ROLAND. Een opmerker, Middelburg; uw brief is doorgezonden naar het Co mité Brandweerfonds 7 Dec. 1929, dat, naar ons bekend is, stellig rekening zal beproeven te houden met hetgeen u schrijft. zorg voor een goedé spijsvertering door Sinds 100 jaar onovertroffen bij moeilijke spijsver tering, maagpijnen enz 250 gr. fl. 0,60 Tabletten fl. 0,2j en fl. 1,20. Slechts echt in blauwe verpakking xnci het portret van den uitvinder. Monsters gTa is en franco van den hoofd vertegenwoordiger R Bruin» Amsterdam-Oost. Lsanaeuspüitacfl 16 (Ingez. Med.L Ter aankondiging ontvingen, wij nog verschillende boeken waarvan hier een korte opgave inoige volgen. Landbouwdierkunde I, De zoogdie ren, door dr. J. Botke, leeraar aan (de (Middelbare landbouwschool te Gronin gen, uiig. J. B;. Wolter'si U. M. te Groningen. —Luthers kleine eathechismuis, 1529 1929, Gedenkschrift vanwege de Evan- gelislch-Luthersche kerk en de Hersteld evangelisch Luthersche kerk der Neder landen, door prof. dr. H. A. van Ba- kel, prof. dr. J. \V. Pont, prof. mr, J. Looajes, dr. J. A. Rust, dis. D. Drijver, ds. C. F. Weslermann, ds. J. A. F. A. Slellwag, ds. J. W. Brass, en pastor F, Voger. Uitgave N.V. drukkerij Univcr- sitas te Utrecht. In de, nog betrekkelijk heel kort achter ons liggende dagen, toen die ziek te hoogiij vierde, verscheen „De Pokziek- le Alastrim, hare beteekenis verspreiding en bestrijding, door L. Heijermans, arts". Uiig.: Schel tens en Giltay, Am sterdam. - Bjij J. B. Wolters, Groningen, iverroheen een schoolboekje, dat ook vooi menigeen, die de banken reeds laing verliet ,van 'belang is, „Uebersétzungs- siinden, ein Hilfsbiiehlein für Deutsch- siludirende, von Dr. J. M. Ra me ekens, Rotterdam". Het bevat een massa we tenswaardigs en kan menigemj Nederlan der die Duitsch moet schrijven^ voor domme dingen behoeden. Bij Seyffardts Boe k- e n 'M u- ziekhandel te Amsterdam ver scheen, van de hand van Dr. Jan Ro mein: ,.De aood van Nikephoros Pho- kas", geilluslreeerd iniet drie linoleum sneden van J. J. Voskuil. Een tijdlang is er in Nederland jovei' geen 'hoek zooveel van doen geweest als over wat velen als Jo van Ammers—Kü'l- lers meesterwerk 'beschouwen: „De Op- stanaigen". Ondier denzelfden titel ver scheen thans in de M e u 1 e n h o f f-edi- lie het naar dien romancyclus bewerkte tooneelstuk; samengesteld dioor de schrijfster en den heer A. Defresne. Een foto van mevr. J. Rooyaards1— Sand'berg in de rol van Miebetje siert den omslag. In A. M. de Jong: „Flierefluiters op onthoud", treedt deze bekende figuur van den bekenden socialislischen roman schrijver op in een dorpshistorie,, spe lende rondom het Water hoef ke". Een spookgeschieaenis brengt daar de boel in rep en roer en da,n duikt Flierefluiter, de muzikant en vagebond, den lezers van „Merijntje Gijzens Jeugd" wel bekend, in het aorp op en hij grijpt op zijn beken de vroohjke en energieke wijze in hoi raadselachtige gebeuren rond' „Hef Wm- terlmefke" in. Er volgt dan een onver wacht en vroolijk slot, en de dreigende tragedie eindigt in een joelend feest. De omslag van deze uitgave is meteen fraaie kleurenhoulsnede' verlucht: het {Doekje verscheen bij E nv Querido, Amsterdam. No. Wa Of de k<| teit, duidel Wel „Hil radio-I indertT g«daal HetT want reklar zoove winnel Wijf dat ni| In plaatjd dat dl wekkq lijden van il uitzief deze te dod Maa ernst: noeg, I aethel zoif hoogll n ie tl zendt! houdq dat listiscl naar bevat| tarisr wegk phie bondj den, Dal radio| zij! niet die in he zen de niet HEI Bil dat op aangl om 10.53 in Eleclr. Drukkerij G. W. DEN B,OER, Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 6