- ^rouittciale ifeemuscHe De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.5Ö per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelkigen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mjts uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regelt opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Adverfentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extr$. Bewijsnummers 5 cent. No. 12 WOENSDAG 15 JANUARI 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD BINNENLAND DE NIEUWE IJSSELBRUG TE ZWOLLE. Heden 12 uur is door den Minister van Waterstaat, mr. P. J. Reymer, de, nieuwe brug over den IJssel bij het Katerveer geopend. Vele autoriteiten waren aanwezig. Bijna 24 jaar geleden werd een com missie voor de vaste verbinding der IJsseloevers gevormd. Zij heeft met niet minder dan 10 ministers van waterstaat te doen gehad. Bfj de opening hebben Ir. Baucke, di recteur hoofd-ingenieur V|an Overijssel en, Gelderland en min. Reymer 'p rëde gp.- houden. Nia, de opening1 vereenigden. allen zich aan een noenmaal, door de IJs- selhrugcommissie aangeboden. Hedenmorgen te 10 uur had ten stad- huize de officieele aanbieding plaats van de oorkonde voor het carillon in den Stadstoren, een geschenk van de Zwol- sche burgerij. De voorzitter der desbe treffende commissie, de heer H. S. Grata- ma, hield daarbij een korte toespraak. Het klokkenspel bevat 39 klokken. De brug bestaat uit tien boogbruggen van gewapend beton over de uiterwaar den, zeven op den Gelderschen en drie op den Overijsselschen oever, benevens uit een ijzeren boogbrug, die het geheele zomerbed der rivier in één overspanning overbrugt. Aan de betonnen boogbrug gen is een naar de landhoofden toe re gelmatig kleiner wordende overspanning gegeven. Op den Gelderschen oever wis selt de spanwijdte van 29 M. tot 17 M., op den anderen oever van 29 M. tot 28 Meter. De rijbaan van de brug, van blokjes hardhouten onderdek, is tusschen de staalbetonnen trottoirbanden 7 M. breed, de voetpaden met een dragend dek van gewapend beton, afgedekt met een laag asphalt, zijn 1.75 M. Het hoogste punt van de brug op het «midden boven de rivier is 12 Meter plus N. A. P. over 60 meter lengte. De vloer daalt naar de landhoofden met een hel ling van 1.5 M. op 100 M. De toegangswe gen dalen af met 1 op 50, zoodat aan bei de zijden een hoogteverschil van onge veer 10 Meter overwonnen moet wor den. De lengte van de brug is van landhoofd tot landhoofd ruim 412 Meter. De lengte van de IJsseloverspanning bedraagt bij na 138 Meter; alleen bij Culemborg vindt men in Nederland een grootere over spanning De nieuwe brug ligt 170 M. boven het pontveer en 800 M. beneden de spoor brug. De bouw is 7 Februari 1927 begonnen en heeft dus bijna drie jaar geduurd. Het gewicht van de brug is ruim 1900 ton. Er zijn pl. m. 500.000 klinknagels voor geslagen. De totale kosten werden in 1917 naar de normale prijzen van 1914 vóór den oorlog geraamd op 1,200.000. Zij hebben met de kosten van grondaan koop, personeelsuitgaven, enz. bedragen 1.558.000, zoodat de uitkomst tot te vredenheid aanleiding geeft, vooral als men bedenkt, dat bovendien de afmetin gen grooter zijn geworden. MASSA-ONTSLAG BIJ DE ENKA. Naar het Volk verneemt, zijn bij de kunstzijdefabriek „E.N.K.A." te Arnhem 100 man personeel, hoofdzakelijk van den buitendienst als schilders, metse laars enz. ontslagen. In de fabriek te Ede werden dezer dagen 3 a 400 man van den fabrieksdienst, wegens reorga nisatie van het bedrijf ontslagen. NIEUW VLIEGVELD. ZEELAND. Coöp. Suikerfabriek „Zeeland." MIDDELBURG. Stadhuis en brandweer. Hedenmorgen zijn in den Helm proe ven genomen iri verband met den vraag of met de aanwezige motorspuiten het Stadhuis tot boven toe kan worden be reikt. Daartoe werd het water betrok ken uit den bak onder het Stadhuis. De slangenvoerder nam plaats op een lad der, die tegen den achtergevel van het Stadhuis was geplaatst en van daar uit kan men tot bij de torentjes spuiten. De demonstratie werd gehouden in te genwoordigheid van een paar brand meesters en den heer Baron Van der Feltz, lid van den raad. V. V. V. Het bestuur der Vereeniging tot be vordering van het Vreemdelingenverkeer in Walcheren le Middelburg wexld zich met een circulaire tot haar leden en de overige stadgenooten, waarin het eerst wijst op 't vele, dat V. V. V. voor onze stad en omgeving verricht. Daarna ver volgt het bestuur: „En nu komen wij aan eene andere vraag: wordt ons streven en werken ge waardeerd? Reeds het feit, dat wij deze regelen moeten schrijven, bewijst, dat wij geen toestemmend antwoord kunnen geven. Inderdaad, als wij onze leden-lijst nazien, dan bekruipt ons steeds een ge voel van ergernis, eensdeels om het klei ne bedrag, dat Middelburgs ingezetenen voor ons werk over hebben, anderdeels over de namen, die we op onze lijst mis sen." Na een betoog, dat op o. i. afdoende wijze de algemeene beteekenis van het vreemdelingenbezoek voor heel de stad aantoont, volgt dan een opwek king om als lid tot V. V. V. toe te tre den, of, indien men dat reeds is, de con tributie als 't maar eenigszins kan, te verhoogen. Na de beslissing van den Raad, die een door V. V. V. gevraagde billijke subsidie- verhooging verwierp, ondersteunen wij deze aansporing van het bestuur van Vreemdelingenverkeer van harte gaarne. Een fiasco. Tegen gistermiddag was door den Bond van Ondernemers in de Radio- Branche in Nederland een vergadering belegd in café Centraal om te komen tot oprichting van een afdeeling. Slechts een radiohandelaar was behal ve den aangekondigden spreker aanwe zig. Geen Schouwburg. VLISSINGEN- De Commissaris der Koningin heeft den heer R. H. Arntzenius eervol ont slag verleend als lid der Commissie van toezicht op den doortocht en het ver voer van landverhuizers alhier. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Jeugdige avonturiers. SCHOUWEN-DUIVÉLAND. Maandagavond zat geheel S c h o u- wen-Duiveland wat de electrische verlichting betreft geheel in het duister; circa half zes 's avonds ging alles uit en om ongeveer half twee was alles weer in orde. Als oorzaak wordt vermeld, dat bij Kapelle een arm aan een der palen door den storm was verdraaid en ook doordat de isolatorpotten aan de palen met zout water waren bestoven door zeewater op verschillende plaatsen, ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. AARDENBURG. Naar wij uit goede bron vernemen, bedraagt de nota van mr. Blaupot ten Cate uit Kootwijk, die inzake de verdeeling der Gast- en wees- huisgelden van advies heeft gediend, 10.800; met de onkosten voor van der den ontvangen adviezen wordt dit 12.000 gulden. Men deelt ons daarbij mede, dat dit bedrag is vastgesteld na overleg met verschillende collega's-advocaten. Men zal zich herinneren, dat de te verdeelen Gast- en weeshuisgelden pl.m. 500.000 bedragen. - Identiteit vastgesteld. G e r e fGem. IJ II II,n,II. m Iiiiuiim»:. me&smmxm ONDERWIJS KUNST EN WETENSCHAP RECHTZAKEN M. H. Hoogland, dierenarts te Barne- veld, gecontroleerde proef hebben geno men, heeft aan de verwachtingen niet beantwoord. A NederlanjdscJie arbeiders ma-air. Canada. Met medewerking van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw was de Emigratie Centrale Holland in de gelegenheid gesteld uit ongeveer 20 ge meenten in de Noordelijke provinciën een aantal jonge landarbeiders te doen plaatsen in de werkverschaffing Het Witteveen in Drente, met de bedoeling hen in het a.s. voorjaar financieel in staat te stellen naar Canada te emigreeren. Deze profef kan echter wegens gebrek aan belangstelling niet doorgaan. Slechts twee jonge landarbeiders uit Friesland hebben zich aangemeld. Kindermoord. LANDBOUW KERKNIEUWS In algemeene ledenvergadering kwam de landbouwvereeniging „H. E." te Waarde bijeen in het café Kloet. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat over het afgeloopen jaar aangekocht waren 182.775 KG. kunstmeststoffen voor een gezamenlijk bedrag '^Van 16-048.06. Volgens de rekening hebben de-to tale ontvangsten bedragen 16.471, de uitgaven beliepen 16.397. Wegens periodieke aftreding van den heer J. J. Pieper, werd deze als be stuurslid herkozen. Uit een verslag bleek, dat over 1929 zijn ingeleverd 1308 musschen, 848 jonge musschen en 255 mysscheneieren, waar voor is uitgekeerd 't bedrag van 69.05. Besloten werd om 10 toe te staaif voor het verdelgen van nesten van den bastaardsatijnvlinder. Het hoofd der school zal aan de kinderen, die de nes ten hebben ingeleverd, van genoemd be. drag een premie uitkeeren. Tot heden waren reeds 4385 van die nesten verdelgd. Daartoe vanwege de Landbouwver eeniging uitgenoodigd trad te Kapel- Ie op de Rijkslandbouwconsulent Ir. Stevens met het onderwerp: Ziekten in Uiengewassen, O Tegen snotziekte bij kippen. Men schrijft aan de Maasb. uit Barne- veld: Het door den Berlijnschen dierenarts dr. Konrad Wolf gevonden middel tegen snotzieikte bij pluimvee, in den handel gebracht onderden naam van endiph- thocid, en waarmede de heer en mevr. Pouw te Voorthuizen, een door den heer Verkeerswezen, Post en Telegrafie -8J AFLOOP VERKOOPINGEN AFLOOP AANBESTEDINGEN Door den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Zeeland, werd heden aan het gebouw van het Prov. Bestuur alhier aanbe steed: A. het vernieuwen en onderhouden van verf-, behang-, en glaswerk, kunst werken gebouwen e. v. inrichtingen, be hoorende kanaal van Terneuzen enz. ge durende 1930 in 3 perceelen en in massa. Raming perc. I 2900; II 2500; perc. III 700. Massa 6100. Voor afzonder lijke perceelen was niet ingeschreven. Voor de massa waren 5 biljetten van on waarde. Goed waren: Alph. Geliet, Neu zen, 5980 (waaronder voor derde perc. 670); Aug. Acke, Sas van Gent, 5795 (ƒ675); Gebroeders de Zeeuw, Terneu zen, 5785 (ƒ663). B. Het onderhouden teer- en carboli- neumwerk van kunstwerken, aanleg plaatsen en verdere inrichtingen, behoo rende tot het kanaal van Terneuzen en de Rijkswaterleidingen, enz. Raming per ceel I 1900, perc. II ƒ3100, massa ƒ4100. Alleen was ingeschreven voor de massa en wel door Alph. Geliet, Neuzen, 4062 en door G. A. van der Straaten, Terneuzen, 3900. C. Het uitvoeren van baggerwerk in het Nederlandsche gedeelte van het ka naal van Terneuzen en in de West- en Oostbuitenhaven aldaar. Ingeschreven werd onder a, b en c en dat voor 48- en voor 55-urige werkweek. Inschrijvers: Blankenvoort en Stols, Den Haag, 48 uur 76, 57 en 22 ct.55 uur 69, 52 en 19.9 ct,; Mij. tot het uitvoeren van werken v.h. A. Hofman, Haarlem, 73, 68 en 16 ct.; 64, 60 en 14 ct.; N.V. vh. F. Looyen, Gorinchem, 70, 70 en 16; 54, 64 en 12.8 ct.; E. van Noordenne, Sliedrecht, 60, 70 en 16; 50.2, 59 en 14.7; N. C. de Vries en Van den Bosch, Utrecht, 59, 35 en 18 ct.: 45.3, 27.2 en 14 ct.; N.V. Bagger Mij. „Holland", Hardingsveld, 58, 53 en 14.9 ct.; 53, 48 en 12.9 ct.; fa. J. Kraayen- MIDDELBURGSCHE COURANT Naar net Dagblad van Rotterdam me dedeelt, hebben de onderhandelingen welke gewerd zijn tusschen de gemeen tebesturen van Rotterdam en 's-Graven- hage, inzake de plaats van vestiging van een gemeenschappelijk vliegveld, tot Vol- ledige overeenstemming geleid;. Er wor den thans nog besprekingen gevoerd om trent de financiëele regeling. Het nieuwe vliegveld zal worden ingericht in den Laag Zeslienhovenschen polder, gelegen onder Overschie, in de onmiddellijke na bijheid van den nieuwen Rijksweg Rot terdam—Den Haag. Het ligt in de bedoeling, om hel nieuwe vliegveld in gebruik te nemen, wanneer dat is dus over ongeveer 'vijf jaar bovengenoemde weg geheel voor het verkeer zal worden opengesteld." Gelijk men zich zal herinneren heeft de Rotterdam sche Qaad zich uitgesproken op voorstel van B. en Wi., met een ge meenschappelijk vliegveld accoord! te gaan, mits de kosten voor het aanleggen en inrichten van „Waalhaven" naar even redigheid werden vergoed. Naar wij vernemen hebben Burg. en Wieth. van Bergen op Zoom toegezegd, als de Coöperatieve Suikerfabriek „Zeeland" wordt geliquideerd en de gebouwen ge sloopt, aan den Raad te zul),'en voor stellen de terreinen door de gemeente te doen aankoopen. Men meldt ons dat de opvoering van de operette O Madchen, mein Madchen (Dorine en het toeval), door het Hol- landsche Revue- en Operette Gezelschap hedenavond in den Schouwburg niet door gaat wegens ongesteldheid van den tenor. Met de Staatscourant van 14 Jan. zijn verzonden .afdrukken vam de statu ten betreffende de Vereeniging tot Ver betering van de Volkshuisvesting te Vlis singen en omliggen/de gemeenten, geves tigd .aldaar. (Wijz. in de statuten.) Onaer groote belangstelling uit de stacl, pr e vineie, binnen- en buitenland herdacht heden het kassiers- en effecten kantoor der fa. J. C. de Koster zijn 100- jarig bestaan. ARNEMUIDEN. Voor de armen der Ned. Herv. Kerk alhier is door de vis- schers (uit de zgn. visschersbusjes) een bedrag bijeen gebracht van ongeveer f 338.terwijl het busje van de ^gemeente ongeveer f 313 bevatte. Van de visschers behoorende tot de Geref. kerk bedroeg het bedrag uit de busjes f67.15. GOES. In 1929 hebben zich te Goes belangrijk meer gevallen van be smettelijke ziekte voorgedaan dan in voorgaande jaren. In de Laatste jaren bedroeg het aantal gemiddeld 20, terwijl in 1929 werden aangegeven: 47 gevallen vanj diphtheric, 7 gevallen van rxidvbnk en 3 gevallen; van typhus. 's HEER ARENDSKERKE. Eind De cember ontdekte een inwoner alhier 'bij zijn thuiskomst na een afwezigheid van enkele dagen dat hij hem' was ingebroken! en dat men uit een in een woonvertrek staande kleerkast, na deze le hebben geforceerd, een bedrag van ongeveer 100 gulden had weggenomen. Al ras viel' de verdenking op een buurjongen, van den bestolene te meer waar deze eenige dagen te voren het dorp had verlaten met een kameraad en beiden sindsdien spoorloos waren. De politie stelde een onderzoek in doch het mocht haar niet gelukken de verblijfplaats van de jon gens op te sporen. Gister zijn ze ech ter beiden in de ouderlijke woning te ruggekeerd en na een verhoor te zijn onderworpen, bekende de 19-j,arige H. den inbraak en ontvreemding te hebben gepleegd waarna hij met zijn kameraad in verschillende streken van ons land aan hel zwerven was geraakt en inmid dels 't ontvreemdde geld had opgemaakt. H. is door de politie aangehouden. SLUIS. Men zal zich nog wel herin neren dial op' 11 November 1.1. in een hotel alhier, op een hotelkamer werd aangetroffen het lijk van een man, die zooals het onderzoek naderhand uitmaak te, tengevolge van vergiftiging was om het leven gekomen, en waarvan' de iden titeit niet kon worden vastgesteld. Uit een ingesteld onderzoek is door de P.arijsche recherche ontdekt dat de overledene was een te Parijs woonach tige tandarts. en aanwezige raadsleden toe, 'benevens de deputatie van het studentencorps, zijn vrienden en den consulent. Voorts voerden het woord ds'. Gijsman van Oostkapelle als consulent, op wiens verzoek de gemeente zong Ps. 119 vers i9. In verband met de vele vacatures in den ring Kruiningen wordt Ierseke geciurenae de vacature, die eerstdaags entstaan zal door het vertrek van ds. G. Th. v. Beusekoin, naar Aarlanderveen,. gevoegd hij den ring Goes, terwijl 'ds. J, P. Fnklaar van Kattendijke dan als con sulent zal optreden, meldt de Zeeuw. Tweetal te Bruinisse ds. J. W. Egigink te Willemstad en ds. E. II. Woldring te Kolhorn. Beroepen 'te Aagtekerke ds. M. Hofman te Krabbendijke. De heer J. Wissekerle, onderwijzer aan de O. L. School te KI o e tinge is in gelijke betrekking benoemd aan „De School Müliring" te Dordrecht De minister van O., K.en W. brengt ter algemeene kennis dat mevrouw C. A. S. Insinger—Everwijn Lange, le Benne- kom, aan den Staat der Nederlanden, ter plaatsing in het Rijksmuseum van "Oud heden ie Leiden. ,ten geschenke heeft aangeboden een belangrijke verzameling Egyptische voorwerpen, 'bestaande, o.a. uit een steenen Osiristorso, een fraai ge schilderd lijkbeeldenkistje, een paar zeer zeldzame muziekinstrumenten, lijkbeeld- jes en'Egyptisch en Koptisch aardewerk en munten. Aan de schenkster is de dank der re geering betuigd. „Leidsche Wionderdokler Door den Kantonrechter te Middel burg is N. K., zich noemende den „Leidschen Wonderdokter" en wonende te 's-Gravenhage wegens overtreding van art. 436 W>. v. S. veroordeeld tot 2 geld boeten Van f 309 elk, bij niet be faling of verhaal te vervangen door 2 hechte- nisstraffen van 60 dagen elk, zulks over eenkomstig den eisch V2n den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie. De rechtbank le Arnhem heeft' de 22- jarige dienstbode N. van T. le Arnhem thans: gedetineerd, wegens kindermoord tot 31/2 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis veroordeeld. De eisch was 5 jaar gevangenisstraf/ Na een vacature van slechts enkele maanden werd Zondag in de Ned. Herv. Kerk te Grijpskerke door ds. Van der Waal v„n Nieuw Loosdrechl zijn zoon, candidaat I. P. van der Wiaal, in het ambt van dienaar des Wioords be- jvestigd. Als uitgangspunt koos ds'. v. d Waal, Titus 2 Vers 15. Des namiddags deed ds. I. P. van der Waal zijn intrede met een predikatie over Handelingen 1 vers 8, de woorden: „En gij zult mijne getuigen zijn." Vervolgens sprak hij den burgemeester Benoemd tot directeur van het Post en Tclegrf.,afkantx>r te Ierseke. de heer J. G. Rcosee, thans kommies aan het Postkantoor te Breda. De in 'l belang vtan de .scheepvaart ingestelde Scheld e-dienst op de kan toren Hansweert, Neuzen, Rilland en Walsoorden voor de wisseling le allen tijde van telegrammen en telefoonge sprekken tusschen deze kantoren onder ling of het kantoor Vlissingen, dan wel met Belgische kantoren, is opgeheven. ind. Stoomvaartlijnen. Tjjerimai; (uitreis) p. 14 (2 n.m.) Sa- gres. 1 i Chr. Huygens, (uitreis) 14 v. Amst. Slamat, thuisreis) p. 14 Finisterre^ 15 (3 n.m.) te Gowes en 16 (8 v.m.) te Rotterdam verwacht. -« P. C. Hooft, (thuisreis) 13 v. Sabang. Stoomvaartlijnen op Noord-Amerika. Violendam, Rotterdam 11. New-York. 13 ■(2.29 v.m.) 120 mijl ZO. v. Valentia Nieuw Amsterdam, 14 v. New-York te Rotterdam. Dinsdag werd door notaris Blaupot ten Cate in café „Wilhelmina" te D om burg publiek verkoctit: Een stalgebouw en erf aldaar aan de Wijngaard strait A no. 20, groot 2 Aren, 84 centiaren. cooper de heer A. A. Jellema aldaar voor f 6720.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1