LEGER EN VLOOT AFLOOP AANBESTEDINGEN Verschillende Berichten BURGERLIJKE STAND LONDENSCHE BRIEVEN, met nekk|appen voorde spuitgasten. Klein materieel, zooals touwen, bijlen, haken, koevoeten enz. bij elke brandspuit in een hak aanwezig, verder kleine stofbrillen voor de spuitgasten en neus en mond rookmias'kertjes met sponsjes en azijn. De a u to.spui ten worden in garages onder gebracht tegen een kleine vergoeding voor huur der box en onderhoud. De ga ragehouder verplicht zich dat steeds iemand aanwezig is om bij alarm direct met de spuit te kunnen wegrijden. De auto- en motorspuiten worden wekelijks beproefd onder toezicht van een brand meester. Alle ,auto- en motorspuiten moeten on der oppertoezicht komen van één des kundig persoon, aan elke spuit komen 3 of 4 chauffeurs en monteurs, bij brand bedienen twee hunner tegelijk de spui ten, en zij hebben alleen te zorgen voor liet goed functionneeren. Alleen op oom1- imhndo van hun 'brandmeester mogen zij hun spuit verplaatsen. Het aantal spuitgasten van 25, zooals nu, is veel te veel, en voorgesteld wordt 9 miauschappen, ie weten 3 spuilgassten, 4 slangentoevoerders, 2 1 antaarndragers. Met 3 of 4 m|an voor de motoren is dit 12 tot 13 mjan. Voor elke spuit moet er een reserveploeg1 zijn van 6 man;. Principe moet zijn, dat bij eiken brand direct zwaar materieel uitrukt, hij een igemelden zwaren brand; al het beschik bare materieel. Er hebben zich opgegeven 110 man, Bij een verloop van 30 man zou hel personeel met zijn reserve dan uit 80 mlan bestaan. Bij uitsterven der militie- brandweer komen zeker van de 200 man nog 25 tot 40 vrijwilligers over, zoodal de bemanning voor een vrijwillige brand weer te allen tijde overcompleet is. Het life'stuur zorgt dat steeds nieuwe vrij willigers worden aangeworven. Gezorgd wordt dal dé betrokken brandweerleiden dicht bij elkaar wonen, (dit is een der re denen wlaarom de motorspuit I reeds 6 maal de premie verdiende, door no. 1 w'aler te geven'1) De gemeente Middelburg wordt ver deeld in 4 brandlkringen, in den eersten komt de grootste autospuit, in den twee den de kleinere en in. den derden en den vierden ieder een motorspuit. Er wordt 4 lot 6 maal per jaar geoefend, doch in het begin gedurende 2 tot 3 maanden om de 14 dagen, totdat de vereischte routine is verkregen. Ofschoon 'de vrij willigers een vaste taak hebben wSrclen ze toch zoodanig geoefend, dat ze met alle werkzaamheden bekend zijn.. Zoo noodig worden door B. en W. erf- kele instructeurs aangewezen, terwijl een maal per jaar een lezing wordt ge houden door een deskundige, aangewe zen door de Kon. Ned. Brandweervere niging, aan welke vereeniging ook techni sche adviezen zullen worden gevraagd. Inzake het alarm bij brand wordt ge vraagd, dat de brandmeesters allen van een telefoon worden voorzien en de brandwachts zoo mogelijk allen van een schel, of anders op 6 brandweerlieden 'n schel, opdat deze de andere kan waar schuwen. Onmiddellijk zijn dan bij iedere spuit minstens 8 tot 10 man beschikbaar. Alle brandmeesters en brandweerlieden hebben op hun huis een vuurrood plaatje waarop in zwarte letters „Brandweer." De alarminrichting wordt zoo gemaakt, dat bij een gewonen brand slechts de be trokken kring wordt gealarmeerd, doch in gev,al van ernstigen brand alle kringen. Voor de alarmeering zou ook gebruik kunnen worden gemaakt van de radio distributie. Naar aanleiding van de gemaakte op merkingen werd gezegd, dat de mannen, die in een nog njet gealarnieerdein kring wonen, het best doen als zij toch van een brand kennis dragen thuis te blijven of naar hun spuit te gaan in afwachting of grooter alarm noodig blijkt. De mogelijkheid om overdag ook op grootere werkplaatsen en fabrieken alarm te maken, zal ernstig onder de oogen wor den gezien. De wekschelinrichting wordt wekelijks beproefd. Het college van brandmeesters wordt bijgestaan met adviseerende stem door den commissaris van jpolitie, en dë direc teuren van gemeentewerken en. gemeen tebedrijven. Het drogen der slangen wordt door ge meentewerken verricht. Aan de spuiten is een dubbel stel slangen, en na een brand zorgt gemeentewerken, dat direct de droge reserveslangen in een brand- huisje worden gebracht. In verband met dit laatste werd uit de vergadering de opmerking gemaakt, dat bij den jongsten brand gebleken is, dat 300 M. slang lag te verstikken. De vrijwilligers nemen op zich 's avonds en 's nachts vrijwillig en gratis te blus- schen. Alleen bij brand overdag, vergoe de gemeente de loonderving van hen, die hun loon niet kunnen missen. De oefe ningen 's avonds warden gehouden bui ten bezwaar der gemeentekas. De ge meente verzekert de vrijwilligers collec tief tegen ongelukken en ook tegen ver lies of beschadiging van hun kleeren en verschaft de spuitgasten een helm met halsklep, oliejas en oliebroek. In het bestuur heeft een der gemeenteraadsle den zitting, de directeur der gemeente werken is ten allen tijde bevoegd zei: of door iemand namens hem controle en toezicht te houden over het mlateriaal. Een hulpcorps van deskuneftgen in verhand met eleclriciteitsstoringen kan worden gevormd. Bij kermis is gedurende de av'onden op de Markt en Groenmarkt een brand- post, de standpijp iis aangeschroefd en de slangen liggen gereed. Ook is een brand meester aanwezig. In een schouwburg of circus is een „brandwacht" die vrijen toegang heeft om te imspecteeren, zulks tegen een door de gemeente vast te stel len vergoeding. Dit uit te breiden tot de bioscopen, zoo als een der leden wilde, achtte de voor zitter niet noodig, men moet niet te v'eel op zich nemen. Alleen in het midden der stad zou een brandput noodig zijn n.l. op de B,alans, Deze pul moet geVuld zijn met zoet water. Ie om de motorsp uiten zooveel mogelijk te ontzien;. 2e opdat inwendig de gehouwen minder schade hebben, door zoet d,an door zoutwater (Abdijgeb. met gobelins enz.) De put moet 8 tot 10 vierk. M. inhoud hebben en tijdens den brand gevoed worden door een 6" pijp afgetakt van de 6"' leiding in de Korte Noordstraat of uit de remwaterleiding, in beide .gevallen langs d:en korsten weg. Opgemerkt werd, dat er onder het (Waaggebouw een groote put ligt, waar mede het bestuur .gaarne rekening zal houden. Verder bij den Stijfselweg, den Noord- weg en den Seis weg in de vesten met groenharthout afgedamde putten. Tijdens brand stroomt uit het midden van de vest voldoende water toe om deze put ten te vullen en toch vrij te houden van modder. Bij den Noord weg is wellicht de 8" waterleidingpijp ook voldoende. Wil men ook 't Zand onder het gebied der Vrijw. Brandweer betrekken ,dan moet ook zoo'n put in de vest aldaar komen. Door deze putten en de groote op de Balans is het mogelijk d.at elk punt Van Middelburg (mede ook door de grachten, (kaden, dok en kanaal) bij brand be schermd^ wordt. Daarbij- komen .dan nog de groote buizen (6" en 4") der waterlei- leiding in de voornaamste straten. Op een opmerking, dat er zomers zeer weinig water in de vesten slaat, werd door den voorzitter geantwoord, dat B. en W. wel zullen trachten zich met den polder Walcheren te verstaan,, ein dat de vesten toch wel eens zullen worden uitgebaggerd. Ten slotte zou bij inwerkingstelling der Vrijw. brandweer liet eerste jaar de \e-r- ordening op de brandweer (het loten) buiten werking kunnen worden gesteld Voldoet het vrijw. corps het eerste jaar goed, dan eveneens het 2e, 3e jaar enz. totdat na 5 jaar de militiebrandweer is opgeheven en dan alleen het Vrijwillig Corps bestaat. Het overblijvend dienst plichtig personeel wordt voor de slangen- wagens 'bestemd. Door het buiten werking stellen der loting is deze échter geens zins afpe chaft.. Is het vrijwillig Corps na één jaar goed bevonden dan behoeven de mi 1 i Lie li ra n dwe e r p I i c h tige n geen 'dienst te doen. Nog werd uit de vergadering gevraagid wat een vrijwilliger bij ziekte of afwezig heid moet doen, waarop geantwoord werd, dat hij dan kennis zal d'iemeln te ge ven aan het bestuur. Een der leden vroeg of er wel aan gedacht is hij langd'urigen dienst voor een ..bakje koffie" te zorgen, waarop de voorzitter verzekerde, dat het be stuur ook dit met het gemeentebestuur eventueel zal toespraken. De vraagsteller zeide, dat er bij den jongsten brand m!aar slécht voor gezorgd wias. Een ander lid vroeg welke verplich ting de vrijwilligers hebben, want hij vreest dat men wei allen toezegging ge daan heeft, maar dat er ook in deze wel eens kaf onder het koren kan zitten. De voorzitter vertrouwt, dat als men zich'vrijwillig opgeeft, men ook er een eer in zal stellen aanwezig te zijn; in dit verband vraagt de voorz. tevens of de vergadering er mede accoord gaat, dat men, uitgezonderd bij vertrek uit de ge meente, een half jaar van tevoren zijn lidmaatschap moet opzeggen. De verga dering vereenigde zich hiermede. De voorzitter feliciteerde de ver gadering en het bestuur met de vlugge afwerking van dit alles. Bij de rondvraag wees een lid er op, dat niet over de materiaalkosten is ge sproken, waarop de voorzitter zeide, dat dit een zaak is van de gemeente, immers de Vrijw. Brandweer biedt alleen haar diensten aan, de gemeente moet voor het materiaal zorgen, dat zij de Vrij willige Brandweer in gebruik geeft; en dit moet toch ook nog door de Kon. Brandweervereeniging onder de oogen worden gezien. De vragensteller meent, dat men wel licht minder groote verlangens naar vo ren had kunnen brengen, doch de voor zitter meent, dat men de zaak goed moet aanpakken en zorgen, dat de nieuwe vereeniging geen fiasco maakt. Op een vraag wordt gezegd, dat het adres van den secretaris is de heer J van Oss, Vlasmarkt-K 154. Nog vroeg een lid wat er gebeuren moet, als de gemeente het aanbod af wijst, waarop de voorzitter zeide, dat als de gemeente meent het beter te kun nen doen, de vereeniging zich kan terug trekken, men heeft dan in elk geval de goede bedoeling getoond. Een ander lid merkte op, dat men te Bergen op Zoom tot drie malen toe niets van vrijwilligers wilde weten, maar hen zelf later te hulp riep. De voorzitter zegt, dat dit dan hier ook wellicht zou gebeuren; daarop sloot hij de vergadering, waaruit z. i gebleken is, dat allen het goede doe! willen nastreven. Kapitein J. M. O. van den Berge vian het 14e regiment infanterie gedeta cheerd bij den vrijwilligen landstorm, wordt van 24 Febr. lot en mét Maart 'bij de nonii;aal-sicliielschool te 's Gravenhage gedetacheerd tot het volgen van een her halingscursus in de behandelinjg van den zwaren mitrailleur, geweer (karabijn) en pistool M 25 no. 2. Hr. Ms. flottilleviaartuig Arend zal nu deze mlaand naar Curasao vertrekken. Het reisplan van dit vaartuig is als volgt vastgesteld: vertrek uit Nieuwediep Don derdag 16 Januari; aankomst te Las Pal- mias Woensdag 22 Januari; vertrek van Las Palmas Maandag 27 Jan.; aankomst le Port of Spain (Trinidad) Donderklag 6 Febr.vertrek v.an Port, of Spain (Trini dad) Maandag 10 Febr.; aankomst le Curasao Woensdag 12 Februari. grootste van Europa. Er komen een bi oscoop, vier restaurants en een groot wa renhuis in heizelfde gebouw. Het maken van een kraanspoorfun- deering van gewapend betoin langs dt Zuidzijde van de zuidelijke kanaalhaven te Terneuzen is door den Rijkswaterstaat gegund aan den heer B. M. van Noor- denne le Giessendam voor f31.800. Zaterdagmiddag is, zooals kort ge meld, het stoomschip „Kerkplein" met een gedeelte van de geredde bemanning van het vergane s.s. „Hofplein" aan boord de Waalhaven te Rotterdam bin- nengeloopen. Vele familieleden stonden op het terrein van de N.V. Stuwadoors- Maatschappij „Kruwal" de schipbreu kelingen op te wachten. Aan boord van de „Kerkplein" hebben wij, aldus de Maasbode, nog een kort onderhoud gehad met den eersten machi nist van het op de rotsen geloopen „Hof plein", den heer J, Koning. De geredde bemanning was vol lof over de wijze, waarop zij in Aalesund is ont vangen. Door toedoen van den Neder- landschen consul te Bergen, hadden de directies van de twee hotels, waar de manschappen werden ondergebracht, ge zorgd, dat voor ieder lid der bemanning een droog stel ondergoed klaar lag. Ook over den telegrafist in Aalesund rad men niets dan lof. Zonder op uur of tijd te letten is hij steeds in verbinding gebleven met het lekgestooten stoom schip „Hofplein"...;, totdat hij geen ant woord meer kreeg. In Aalesund zelf heeft men gedaan wat mogelijk was om het verblijf aan de „HofpIein"-mannen aldaar zoo aange naam mogelijk te maken. De gedachte echter aan de vijf manschappen, die in de golven zijn omgekomen kon niemand van zich afzetten. Zichtbaar onder den in druk zeide dan ook de eerste machinist, dat is wel het ergste van de heele ramp. Zaterdagavond is de Vara-uitzending tweern al afgebr rhen. Den eersten kéér betrof het een technische storing die echter spoedig verholpen was. Den twee den keer geschiedde het afbreken tijdens een voordracht van den heer Leon Boe dels en wel juist 'bij een gewaagde 'pas sage in een van zijn liedjes. i Het was., naar het Handbl. vernam, de heer Zwerlbroek:, sece.-omroeper van de Vara, die deze uitzending afbrak, om dat hij zich niet tegenover zijn bestuur verantwoord achtte, als hij den heer Boedels zijn liedje liet uitzingen. Zondagmiddag kwam uit de Her togstraat te EindhovenH. J. P„ ad vocaat en procureur te Eindhoven, aan rijden; deze wilde de Bleekstraat inslaan toen de 28-jarige motorrijder, A, L. F. v, M. in volle vaart kwam aanstuiven; de motorrijder reed tegen de rechterzijde van de auto met het gevolg dat hij een ernstige hoofdwonde opliep en bewuste loos bleef liggen. Hij is aan de gevolgen overleden. Zondagmorgen wilde de heer C. B„ te Uithoorn zijn revolver schoonma ken. In de onder stelling, dat deze on geladen was, verzocht hij zijn 14-jarig dochtertje hem het wapen te willen aan reiken. De revolver ging plotseling af en het schot trof den heer B. in de hand, ter wijl zijn dochtertje door den kogel in de buik werd getroffen. In zorgwekkenden toestand werd het meisje naar Amsterdam overgebracht, Onlangs werden ten nadeele van mej. van D. te O 1st een groot bedrag aan geld en eenige effecten; gestolen. Za terdagmorgen vond de bestolene de por tefeuille met gestolen geld en de effecten in haar brievenbus terug. Zaterdagnacht .is aan het Oosleinde te Voorburg de 80-jarige heer G bij hel oversteken van den weg door een auto aangereden, waardoor hij bloe dend aan het hoofd werd verwond. De oude heer is 's nachts aan zijn verwon dingen overleden .meldt de Courant. Hij heeft den auto waarschijnlijk niet gezien doordat hij de parapluie opgestoken had De zware brand, die. in de riet- maltenfabriék van de firma J. Mijnlieff Fopzn te Kriinpen aan den IJssel is uitgebroken, heeft den gebeden nacht doorgewoed. Eerst Zaterdagmorgen om zes uur tonden de laatste spuiten in1- rukken. Dank zij het kranig optreden van de brandweermannen is het gelukt den brand te oeperken alleen tot de (rilet- mattenfabriek'. De belendende perceelen hebben wel veel waterschade. Zooals wij reeds hebben medegedeeld wordt de schade .geraamd op plus minus f 30.000. Het bedrijf was verzekerd. Bij de Marble Arch te Londen zal een nieuw hotel mét 2000 slaap- en badkaivers opgetrokken worden, het Middelburg. Van 10—13 Jan. Getrouwd: P. F. Streefkerk, 41 j. en C. van Raam, 39 j. Bevallen: A. H. Brevet ,geb. Telders, d.; C. J. Labruijcre geb. Verhage, z., J. Matthijsse, geb. Vermeulen, z. Overleden: H. van der Ven, z. 8 j L. Everse, geh. met C. S. Schout, 68 jA. Lijnbach,. d. 14 m. (Van onzen Londenschen correspondent.) „Ongewenschte vreemdelingen" Het adresboek van Londen. - Een boek van meer dan 5 K.G. - Kelly's. - Wordt steeds zwaar der. - 4300 namen van effecten handelaars. - Weinig slagers. - Weinig architecten, - Fleet street. Toen ik als jong avonturier, een kwart eeuw geleden, per stoomschip van Rot terdam naar I ouden ging, met meer lust c'an „lood", met .neer geestdrift dan geld, werd ik bij aankomst en voor het aan wal stappen ondervraagd door een amb tenaar van de Laven van Londen, een soort ouderwetsch alter ego van den mo dernen alien's officer", die nu aan de havens waakt tegen het binnenkomen van „ongewensclde vi eemdelingen." In den tijd, dien ik in mijn herinnering terugroep werd ik kjaarblijkeltjis door den Cerberus, die van de kade op het schip was gekomen, beschouwd als een dier „ongewenschte vreemdelingen", 'n Neger in een sierlijk pak was er ook een En hetzelfde gold voor twee landverhui zers uit Polen. Het verschil tusschen mij en de drie andere mannen was slechts dat de anderen geld genoeg op tafel kon den leggen, maar verdacht tandvleesch hadden (de dokter, die ons „steerage"- volk onderzocht, keek bijna uitsluitend naar tandvleesch), terwijl ik in de pro ductie van zilver en goud jammerlijk te kortschoot, hoewel mijn tandvleesch bo ven alle verdenking verheven was. Waarom haal ik deze persoonlijke koe uit de antieke sloot (ik vergis me: waar om haal ik deze antieke koe uit de sloot) als inleiding tot een artikel over het adresboek van Londen? Dat zal ik zeggen. Een jong avonturier geeft zich niet gemakkelijk gewonnen. En ik ver telde den ambtenaar, die vriendelijk, ge zind maar slecht vermurwbaar was, dat hij aan de armelijkheid van mijn beurs niet veel aandacht moest schenken, daar ik in de machtige stad een aantal in vloedrijke kennissen had, die mij zeker zouden helpen in mijn pogingen arbeid te vinden en geld te gaan verdienen voor mijn levensonderhoud. Ik had van het schip af London Bridge gezien, en de roode paardebussen en de drukke bewe ging en de wonderlijkheid van de groot ste stad van de wereld.near and yet so far, zoo lang die vriendelijke maar plicht- en wetgetrouwe man mij vast hield met zijn ondervragingen in het klei ne vertrek van het stoomschip. „Waar wonen die kennissen?" had de man gevraagd. En ik had hem geant woord, dat ik dat niet zoo precies wist maar dat ik hun adressen zeker in het adresboek van de stad zou kunnen vin den. En toen kwam het vernietigend be scheid: „Londen has no directory". Hoe ik ten slotte toch den begeerden Londen schen grond onder mijn voeten voelde, is een ander verhaal, dat nu niet ter zake doet. Bij het adresboek moet ik blijven Later heb ik geleerd dat de ambtenaar een halve waarheid of een halve leugen had verteld toen hij verklaarde dat Lon den geen adresboek bad. Het had er we een. Het was een handelsadresboek, het was Kelly'sDirectory. Ik zou er zeker de adressen van mijn kennissen niet in heb ben gevonden, want zij vervullen beroe pen voor de kunst en de schoonheid die niet in Kelly's werden vermeld en die oo nu nog niet in Kelly's worden vermelc Een kwarteeuw geleden was dit adres boek een belachelijk klein register van de bewoners van deze stad. Nu is het gegroeid tot een boek van meer dan K.G. gewicht, maar ook nu bevat het nauwelijks meer dan 20 procent van de volwassen werkers in velerlei emploo: die Londen herbergt. Het bemoeit zie alleen met ondernemingen, firma's en in dividueele beroepen en ambachten. Kelly's heet officieel Het Adresboe van 't Londensch Postkantoor. Dat post kantoor zelf is, nu het boek één ponc meer weegt dan het toelaatbaar gewicht van poststukken, niet meer bereid het te bestellen aan de inteekenaren. Verleden jaar ging het nog niet. Nu moet een vrachtrijder het doen. De groei van dit boek is weinig minder wonderbaarlijk a' de groei van Londen zelf. De naam van uw briefschrijver, die in een Londensch domicilie grijs is geworden, komt er niet in voor. Noch die van zijn collega's, met uitzondering van een enkelen correspon- ent van een enkel Nederlandsch dag blad, die er en hij weet zelf niet hoe in verdwaald is geraakt onder het hoofd „Advertising and Publicity Agents". Wat een schrikkelijk misverstand, wat een gebrek aan onderscheidingsvermo gen bij mijnheer Kelly! Dit slechts als voorbeeld van de on volledigheid van het boek. i» m Nu men met deze uitgave toch over het postgewicht heen is, moet men vree- en, dat de uitgevers niet meer te hou den zullen zijn en straks ook „de edele beroepen" (dat zijn niet de praktische be roepen, als dat van schrijver, kunstschil der, componist, journalist e. d.) er in zul- en betrekken. Reeds nu echter moet de particuliere secretaris van den handels man, die het boek noodig heeft voor zijn zaken, een kampioen-gewichtsheffer zijn. Spoedig zal men er een hydraulisch of electrisch hef-apparaat voor in de kan toren moeten installeeren. Als alle lijsten, die veel omvamen, vormt deze lijst van ambachts- en beroeps- 'ieden in Londen hoogst belangrijke lec tuur. Neuzen op een atlas, bladeren in een woordenboek zijn vormen van tijdroof, waarvan velen slachtoffer worden. Snuf felen in Kelly's doet in dit opzicht voor atlas of woordenboek niet onder. Het boek bevat 4300 namen van ef fectenhandelaren, hetgeen actueel be lang heeft in verband met het feit dat deze nijveren der gemeenschap het den aatsten tijd zoo zwaar te verduren heb ben gehad. De lijst was ongetwijfeld al verouderd toen de drukinkt nog niet droog was. Ik acht het een veeg teeken dat zich tegenover deze 4300 handelaars in waardepapieren slechts een goede dui zend broodbakkers stellen, hoezeer het 't feit opnieuw bevestigt, dat een mensch bij brood alleen niet leven kan. Slagers zijn betrekkelijk schaars ver tegenwoordigd. Zij vormen een aantal, dat weinig meer dan de helft is van het aantal tandartsen (die in Engeland tand- chirurgen heeten), die met 1200 koppen zijn vertegenwoordigd. Artiesten in de tunst van afleiding maken daaruit op dat de slechte gebitten, die het volk van En geland meedraagt achter de lippen, dan wel niet de uitkomst kunnen zijn van de massa-liefhebberij voor „the roast beef of Old England". Dat in een stad, waar zooveel huizen zijn, zooveel wordt gesloopt en herbouwd, zooveel nieuw wordt gebouwd, slechts 'n goede 800 architecten zijn, zou kunnen bewijzen, dat de diensten van den ar chitect nog niet voldoende worden ge vraagd en gewaardeerd. Maar dit hoeft men niet uit Kelly's af te leiden. De „nieuwbouw", zooals bij u een aantal hulzen in aanbouw, of nieuwen bouw, menschen van grof taalgevoel groepen noemen, die men rond Londen ziet, ge tuigt droevig van de afwezigheid van de deskundige hand, die moet leiden. Kelly's leert voorts, dat de reeds veel te dichte rangen van gehoede en gehals- boorde werkers (in tegenstelling tot de gepette of gestropdaste werkers) onrust barend blijven groeien. Handelskantoren en winkels overtreffen in aantal zeer verre de ondernemingen, waar ambach- ter worden uitgeoefend. Als de beweging zoo voortgaat zal Londen gauw uitslui tend een stad van „black coats" zijn. „Black coats" is de benaming, die alle werkers omvat, die door hun arbeid niet aangewezen zijn op het dragen van werk- manskleeren. Dat specialisatie in bedrijven meer en meer plaats heeft bewijst Kelly's door 't verleenen van plaats, onder een afzon derlijk hoofd, van zulke ondernemingen, als huurkoop-banken, vervaardigers van vlieghaven-lichten, ondernemers van mo- torsintelbaan-wedstrijden. Het zijn be drijven, die het gordijn der toekomst ver borgen hield toen ik, 25 jaar geleden, mijn eerste hoop vestigde op dit adres boek. Als van ouds houdt kudde-instinct be drijven, emplooien en ambachten op spe ciale punten van de stad bijeen, hoewel reeksen ondernemingen in Mayfair, het voorname woonoord in het West End ge tuigen van de verspreiding van arbeid en zaken in gedeelten van Londen, die voor heen slechts huiselijkheid kenden. De filmondernemingen blijven samenhokken in de trieste en vervallen lokalen van Wardour Street, tusschen Oxford Street en Leicester Square. Hatton Garden, een oude zijstraat van Holborn, aan den rand van het Noordwestelijk deel van de City, blijft het centrum van den dia manthandel De dokters blijven samen wonen in de vermaarde Harley Street, ergens tusschen The Circus daar en den grooten winkel van Selfridge. De Lower Thames Street, waar de booten van dc Batavier liggen, blijft onveranderd een middenpunt van vischhandel, In en rond Throgmorton Street zijn de effectenhan delaren niet weg te werken. Waarschijn lijk omdat de naam van deze beursstraat zoo onmogelijk van klank en uitspraak is, heeft ze niet dezelfde standing en be kendheid in de wereld als Wall Street in New York. En Fleet Street terugkeerend naar mijn eigen wereld is de burcht van het krantenbedrijf en de journalistiek. De nieuwe kranten zijn in Fleet Street, en de menschen, die er voor werken, dus ook. Electr. Drukkerij G- W. DEN BOER, Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 6