I Van de onbezorgde jeugd tof den bezadigden ouderdom is iedereen in verrukking ove$ PU IHKCI pepermunt. HET STOTTEREN. RECHTZAKEN Verschillende Berichten doemen zijn. Voor de landbouwende be volking is, in verband met de langdurige droogte en den lagen prijs van vele land bouwproducten, de toestand niet onver deeld gunstig te noemen. Spr. hoopt nog, dat de ouders zullen medewerken, dat hun kinderen een vak' opleiding gegeven kan worden, waarvoor een schoone gelegenheid daartoe wordt geboden door de fabriek „De Schelde" op voor hen zeer billijke voorwaarden. De heer Louwerse brengt den voor zitter dank voor zijn uitgebreid verslag. Voorgelezen wordt daarop een schrij ven van het gemeentebestuur van Dom burg, waarin gevraagd werd, om door on derling overleg te komen tot wederzijdsch hulpbetoon bij brand in aangrenzende gemeenten. De heer Huibregtse vraagt, naar aanleiding van dit schrijven, of het niet wenschelijk is, een commissie te benoe men, welke met voorstellen zou kunnen komen. De v o o r z zegt hiertegen geen be zwaar te hebben, doch vindt het wen schelijk eerst het advies af te wachten van de Kon, Ned. Brandweervereeniging. De heer Huibregtse zou er toch voor voelen, b.v. de brandmeester en nog 2 andere leden. Bij de laatste be proeving van de brandspuit is reeds een en ander besproken, ook wat betreft het gebrek aan water. De v o o r z. meent, dat het goed is aan B. en W. op te dragen in de volgende ver gadering voorstellen te doen betreften- de benoeming van een commissie. De heer H e n d r. C ij s o u w acht het wel gewenscht, dat een regeling getroffen wordt voor geheel Walcheren. Betreffende het geschil met den Pol der Walcheren over het gras aan de zij kanten van de kleiwegen, wordt naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten op voorstel van den voorz. beslo ten te trachten met den Polder Walche ren tot een minnelijke schikking te ko men. Daarop wordt voorgelezen een schrij ven van W. Minderhoud Pz., schilder A 58. waarin deze intrekt met ingang van 1 April 1930 en indiem mogelijk vroeger, de door hem verleerde vergun ning voor het leggen van een rioleering naar een sloot van zijn perceel aan den Achterweg. De voorzitter zegt, naar aanlei ding van dit schrijven, dat de oglosssinjg in dit geval zou zijn: doortrekking van de rioleering naar den watergang doch spr vreest dan, dat de slager Jan Lous dan niet op genoemde rioleering zal kuminan loozen het bloedwater uit zijn slagerij. Tot nu toe is over stank daar ter plaatse nooit geklaagd. Na eenige discussie wordt besloten het schrijven in handen van B. ein W. te stel len, ten einde een' oplossing voor dit geval te vinden. Herstemming wordt daarop gehouden over aansluiting bij het werkeloosheid- besluit 1917, wiaarover in de vorige ver gadering de stemmen staakten. Ook thans worden 3 stemmen voor en 3 tegen uitge bracht, zoodal het verzoek daartoe niet wordt ingewilligd. Ingekomen is een schrijven;, ingediend door de timmerlieden W. Roelse, K. van Rooyen, wed. A. van Rooyen en, Johs. Dekker, wlaarin deze mededeelen, ken nisgenomen te hebben van hel besluit, door den Raad 6 Dec. genomen, waarbij J. Houmes ook in het vervolg in aan merking zal komen voor uitvoering van timmerwerk voor de gemeente. Zij ge ven in hun adres te kenden, dat Hou- ines geen erkend timmermanspatroon is, Mej. P. Siegers te Vlissingen schrijft ons Van alle spraakgebreken heeft het stotteren steeds de meeste belangstel ling en aandacht gevraagd. Ten eerste omdat het 't meest voorkomende spraak gebrek is, en ten tweede omdat het zoo veelomvattend, zoo moeilijk en zoo ver schillend is. Laatst kreeg ik een brief van iemand, die "mij vroeg of ik mijn metho de voor stotteren eens wilde schrijven. T.k heb geantwoord, dat er zooveel me thodes zijn, als er menschen bestaan die er over geschreven hebben en dat ik persoonlijk géén bepaalde methode toe paste, om de eenvoudige reden, dat elk geval verschillend is, en dus óók ver schillend behandeld moet worden. m m Waarom is stotteren één van de ern stigste spraakgebreken? Omdat het in grijpend is voor een kinder-, en nog meer voor een menschenziel. Ik weet, dat men allen wel eens gelachen zal hebben om iemand die hevig stotterde, en, op pervlakkig gezien, is dat te begrijpen. Ik kan me indenken dat er voor sommigen iets komisch aan is; kinderen lachen ook wel eens om hulpbehoevende en gebrek kige menschen. Maar daar zijn het kin deren voor. Zij denken nog niet genoeg over die dingen na. Maar wij, groote menschen, weten toch zeker beter? Als wij ons even indenken, hoe erg het is, dat machtelooze gevoel, als ge iets wilt beweren, iets wilt ant woorden of vragen en je kunt het niet, je moét als een sukkel, een onwetende je mond houden, dan zullen we ons niet meer amuseeren met zoo iets tragisch. m Laten we eerst eens de ontwikkeling van het stotteren nagaan. Waarschijnlijk wordt een kind gebo ren met den aanleg voor hét gebrek in maar een landbouwer, die zich voor tiim- mermian uitgeeft en door lage loonen en minderwaardig werk het goede peil, waarop thans het timmervak te Westka- pelle slaat naar omlaag haalt. Adressan ten wenschen zich met dergelijke per sonen niet op één lijn gesteld te worden en zoolang het besluit van 6 Dec. v,an kracht blijft, zullen zij geen werkzaamhe den voor de gemeente uitvoeren. Zij vragen alsnu het besluit van 6 Dec. in te trekken. Naar aauleiding van dit schrijven zegt de voorzitter v,an meening te zijn, dat, als Houmes ook vakman was, dé timmerlieden niet geprobeerd zoudein hebben, het genomen besluit vernietigd te krijgen, ook al was Houmes niet er kend als fooiirwvakpatroonspr. is ook van meening, dat eerst aan alle timmer lieden gevraagd zou worden, wanneer zij ,aan de 'beurt 'komen, of zij het werk voor de gemeente zullen verrichten. S'pir. vraagt zich «f, of het niet gewenscht 'is, in verhand meL dit geval, om in het ver volg de werkzaamheden voor de gemeen te aan te besteden. De heer K. C ij s o u w zegt, dat Hou mes heeft gezegd', erkend te zijn als timmerman, doch niet aangesloten hij een va'k'vereeniging. De heer Hui lor. Gij so. uw meent, dat de andere timmerlieden toch ook geen recht hebben om een 'knecht te sturen, die igeen vakman is, wat toch ook' reeds is voorgekomen. De heer Louwerse vindt h*t ver gedreven van de timmerlieden om dit verzoek' te doen, daar Houmes eerst in 1933 voor de beurt in aanmerking komt. De heer Hui'b r. C ij so u w meent, dat timmerman Roelse vroeger reeds om de gunst gevraagd heeft voor de gemeen te te mogen werken, toen hij er z'elf nog geen timmermansbaas was. De heer Huibregtse merkt nog op, dat het besluit nu eenmaal door den R^ad genomen is en vindt d|at am Houmes de 'beurt gegeven moet worden, als de timmerlie den weigeren voor de gemeente te wer ken. De heer Louwerse meent, in ver band met hel ingediende verzoek er nog op te moeten wijzen, dat enkele jaren geleden, toen Roelse zich als timmer mansbaas vessligde, de andere timmerlie den er ook niet voor gevoelde om met Roelse, samen te werken. De heer D e Kam zegt - dat het toch no? altijd moet blijken, of Houmes hel werk niet goed zal doen. De heer K. C ij so uw Is van oordeel, dat Houmes beslist een minder vakman is dan de andere timmerlieden. Zonder hoofdelijke stemming wordt daarop be sloten het genomen besluit van 6 Dec. te handhaven. De voorz. zegt daarop, dat de tim merlieden nu zelf bewerkt hebben, dat Houmes nu, bij weigering dadelijk, in plaats van over 3 jaar de beurt krijgt. De heer H uibr. C ij is' o uw is er voor, eerst üe andere timmerlieden nog af te vragen, of zij voor de gemeende willen werken, als hun beurt komt. Daarop de rondvraag. De heer K. C ij so uw vraagt, of geen wijziging gebracht kan worden in de ver ordening op de lceurloonen voor den verkoop -van halve varkens (een half var ken vpor eigen gebruik en een half var ken vpor den verkoop). Thans wordl het volle keurloon gevraagd, zijnde f2.50. Be voorz. zegt daarover te zullen schrijven aan Oostkapelle, als kringge meente, om het keurloon voor dergelijke slachtingen met een gulden te verlagen. zich. Zeker is dit niet men spreekt soms liever van voorbeschikking tot stotteren. Ook is nog niet wetenschap pelijk vastgesteld of stotteren erfelijk is. Immers, een kind blijft gewoonlijk van de geboorte af in de omgeving der ouders. Het kind leert ook van hen spreken, en dus, aangezien kinderen een zeer groot imitatievermogen hebben, is het natuur lijk, dat ze tijdens de spraakontwikkeling een bestaand gebrek overnemen. Ge vraagt, wat dan wél de oorzaak van stotteren kan zijn? Die zijn velerlei. Gewoonlijk ontstaat 't tijdens de spraak ontwikkeling (van de geboorte af tot 5 a 6 jaar). Meestal is dan de oorzaak een zekere wanverhoudingtusschen denken enspreken. Vooral bij zeer intelligente kinderen is dit het geval! Het nog gebrekkige spraakvermogen kan den zich snel ontwikkelenden gedachtengang niet bijhouden, het weet niet meer precies wat het wou zeggen verwart zich, gaat herhalen en het wordt een hevig gebrod del. Ja, het is nu nog maar broddelen, maarnu komt het op de takt van ouders en opvoeders aan, om te voorko men, dat d't niet-ernstige broddelen ont aardt in stotteren We laten het kind dan eerst rustig uitbroddelen, verbeteren hem dan lang zaam en zorgvuldig, hoeden het voor opwinding en vooral voor bespotting. Hoe sneller ingegrepen wordt, hoe vlug ger het uit de wereld is. Maar de fout is, dat er meestal gedacht wordt: dat komt wel terecht, het zal wel overgaan als lui eens op school is. Dan wordt het gevaar echter juist heel groot voor stot teren. Tot nu toe heeft het kind alleen nog maar den last van zijn kwaal onder vonden. Op de school begint het ver driet. In de eerste dagen gaat het wel; bij - v - 1 W Éfnn i n I «O HHÉ I mmmMÊmsmmSQ C2CTC8A va/ 11 \3TffiowG Wor4h a crown. (Ingez. Med.) Leidsche wonderdokter. Voor het kantongerecht te Middelburg ken en kousen, kruidkundige en chemi- stond terecht N. K., handelsagent in so'k- cus, wonende te 's-Gravenhage, terzake dat hij in November en December 1929 te Middelburg enoevoegd de geneeskun de had, uitgeoefend door verschillende personen geneeskundige raad te ver schaffen. Deze raad 'bestond' in het on dervragen van de patiënten die zich aan meldden en hen ter genezing van de ziekten waaraan zij zeiden te lijdien, krui den en geneesmiddelén te doen toezen den door het Zuid Hollands'ch Krui denhuis te V' ,orburg waarmee hij in nauwe relatie stond. Een tweetal patiën ten. waarvan de eene wegens exeem, de andere wegens galsteenen zich tot ver dachte hadden gewend, werden als getui gen gehoord. Laatstgenoemde een juf frouw uit Vlissingen beweerde Dij de geadviseerde geneesmiddelen baat te heD- ben bevonden. Op een vraag van den Kantonrechter, waarom verdachte zich blijkens advertentiën in dé Middelburg- sche en Vlissingche Couranten, Leid sche wonderdokter noemde, antwoord de verdachte, dat het publiek hem dezen naam had gegeven. De geneesmiddelen werden de patiënten onder rem'boursl toegestuurd; in heide gevallen bedroég, de prijs reSp. f 7,20 en f '5.90. Verdachte bekende hetgeen hem ten laste was gelegd behoudens dat hij niet buiten noodzaak' zou hebben gehandeld daar de patiënten bij hun gewone huis dokter geen haat hadden gevonden. De ambt. van net O. M. mr. Wilbren- ninck begon met de aandacht te vestigen op het feit dat deze verdachle s'nis Leni ge maanden geregeld in eenige plaat selijke 'bladen als Lieidsche wonderdok ter adverteert en lijdenden en zwak ken oproept om zijn spreekuur te 'be zoeken. Waar in de afgeloopen jaren gebleken is, dal de provincie Zeeland een bijzon der vruchtbaar arbeidsveld oplevert voor „wonderdokloren" van slag als ver dachte en deze heeren deels bij onge- neeslijken ijdele verwachtingen lot gene zing opdekken, deels minder ernstige pa tiënten van den dokter afhouden, zoo dat, tijdig ingrijpen voor deze laatsten veelal moeilijk wordt, meent spreker, dat thans nu K. zijne practijken circa 3 maanden in Zeeland loepast, de tijd is gekomen met de meeste gestrengheid op te treden. De geneeskundige raad heeft bestaan in het adviseeren va,n het gebruik der door zijne bemiddeling toegezonden z.g geneesmiddelen waarvoor flink be taald moest worden. Bovendien werden de patiënten door de advertentiën waar in het woord dokter voorkwam misleid; dat het advies gratis werd gegeven, ter wijl voor de geneesmiddelen werd gere kend bewijst mede in verband met het feit, dat verdachte geheele dagen in Zeeland zitting houdt voldoende, dat ver dachte bovenbedoelde practijken als be drijf uitoefent. Spreker's aandacht werd1 op dezen wonderdokter gevestigd door den kan tonrechter te Leiden in Nov. j.l. en door een tweetal artikelen in het maandblad tegen de kwakzalverij', betreffende K. van Dec. 1929 en Januari 1930, waar in deze „dokter"' a an de kaak wordt ge steld en hij spreekt er zijn afkeuring over uit, dal een plaatselijk blaadje in Zuid- Holland van „Redactiewege'" de aandacht op verdachte's geneeswij'ze vestigt. Bewezen achttende hetgeen in de dag vaarding is ten laste gelegd eischt spr. leroordeeling op grond van arl. 436 W. v. S. tol 2 geldboeten van f 300 subs. 2 m'aal 60 d. hechtenis. Verdachte beweert personen te hel pen, die geen baat kunnen Vinden bij' doktoren. Hij erkent geen medicus te zijn hij zegt slechts raad te geven en de _pa- lienlen genezen, ten bewijize hiervan loont hij 12( galsteenen die een der pa- tienten na opvolging, van zijn advies kwijtraakte. Hij oefent zij'n praktijk uit om zijn medemensc'hen- diensten te be wijzen en treedt op bij de gratie Gods; in twee jaar tijd heeft hij in dienst Van ae "ijdende menschheid velen geholpen; len bewjjze waarvan voor een'kantonge recht 43 personen hebben verklaard door hem van verschillende ziekten genezen .lei zijn Hij zal voortgaan zijne prac'- lijken toe te passen. In zijn, repliek zeide de Ambt. O. M. verdachte een gevaarlijk persoon le achten nu hij beweert op 'te treden bij de „Gratie Gods". Wat de ge tuigen a décharge betreft, spr. heeft, die in andere zaken meermalen meegernaaki en wijst op een uitspraak van dr. Hulst le Leiden, die zulke zj». genezingen aan puggêstie toeschreef. De kantonrechter zal over 8 dagen uit spraak doen. Ingebroken is in een, textielfabriek te Enschedé. Men heeft zich door een raampje toegang verschaft. In de fabriek en in de kantoren hebben de in brekers als vandalen huisgehouden, ver- Schillende deuren totaal vernield, in 'de kantoren alles overhoop gehaald én .geen kast of lade werd ohdoorzochl gelaten. Tevergeefs heeft mei? getracht de brand kast te forceeren, zoodat de inbrekers niets van beteekenis hebben buit kunnen maften. Woensdagavond ontstond brand 'in de Electro-Technische fabriek van de firma F. E. Termeulen en Co. in de Wilhelminastraat te Enschede. De geheele bovenverdieping stond weldra in lichte laaie. De brandweer had groote moeite hel vuur te stuiten,, daar dé brand die in de groote voorraden lichtbranden,'- de artikelen gretig voedsel vond, moeilijk doet zijn best om langzaam en duidelijk te spreken. Maar er komt een oogenblik van emotie, hij is vreeselijk opgewon den over iets en wil dat gauw aan de juffrouw vertellen. Hij vergist z'ch, nóg eens, kan er niet meer uit, en stottert ineens vrij hevig. De kinderen lachen, hij krijgt een kleur en heeft ineens het ellendige gevoel van gek te doen, anders te zijn dan de an deren. En van dit oogenblik af lijdt hij aan een ernstig spraakgebrek. Het kind is zich ervan bewust gewor den en de spreekangst is ontstaan. Het spontane spreken wordt nu voor hem een kwelling. Hij is bang voor een beurt, bang om uitgelachen te worden Als alle onderwijzers en onderwijze ressen eens beseften, hoe belangrijk nu hun optreden is. Ze zijn nu nog in staat de kwaal met medewerking van de of luiheid. Als ze maar weer hun zelfver- ouders te genezen. Met het kind mee-j trouwen terug krijgen; het gevoel van: ik spreken en lezen, het aanmoedigen en ben net als de anderen, prijzen, ervoor zorgen, dat niemand hem bespot of uitlacht, zooveel mogelijk zijn Een niet te onderschaten gevaar is ook, gedachten van het gebrek afleiden, zie-dat andere kinderen probeeren de stotte- hier eenige belangrijke factoren. I raar na te doen. Imiteeren blijft altijd voor Wees bovendien vertrouwelijk met 't kinderen een genot. En uit imitatie kan kind. Laat het niet zijn zieltje sluiten, de kwaal zelf ook ontstaan, vooral bij ner- maar laat het zich uitspreken. veuze kinderen. Het is me juist opgevallen, toen ik de- Komt de stotteraar op de middelbare zen zomer scholen voor spraakgebrekki- school, dan heeft hij het dikwijls nog har gen in Berlijn bezocht, hoe kameraad- der te verantwoorden. Want daar is meer schappelijk de onderwijzers met hun leer- gebrek aan kontakt tusschen leeraar en lingen omgingen. En juist die kameraad- leerling, dan op de lagere school, schap was hun genezing. Géén kind ge- Toch is het opmerkelijk, dat het kind neerde zich voor zijn spraakgebrek; de het spreken bij den eenen leeraar veel declamatie en tooneelspel, zóó, dat we ons afvragen: zijn we hier werkelijk in een school voor spraakgebrekkigen? Het is zoo jammer, dat er nog altijd opvoeders zijn, die het stotteren als een soort spraakluiheid beschouwen als een niet willen, een zich aanstellen. Er wordt dan berispt en gestraft, wat al leen tengevolge heeft, dat het kind zich nog meer terugtrekt en zoodoende een zelvig wordt. Dikwijls wordt het dan ook voor dom gehouden, „want" zeggen dan de paeda- gogen, „hij geeft immers geen antwoord als je hem wat vraagt." Ook verveelt het hun, als ze zoo lang moeten wachten. Op school krijgen de stotteraars dan geen beurt meer. Ze worden alleen gelaten met hun groot kinderverdriet. Veel geduld is er zeker voor noodig, maar het gaat dan toch ook om een kinderziel. En nooit is stotteren onwil leerlingen hielpen elkander. Kan er bijv. een kind met lezen niet verder door een onverwachte kramp, dan begon een a*^e dere leerling mee te lezen en de patient g kwam vanzelf weer op dreef. We hebben verbaasd gestaan wat de leerlingen presteeren op het gebied v"an moeilijker valt dan bij den anderen. Hier spelen weer takt, liefde voor het kind en eenige kennis in zake het stotteren een roote rol. Dikwijls treedt ook het stotteren voor het eerst op tijdens den puberteitsleeftijd. Het kind is dan reeds in een onevenwich- was le bereiken. Na eenige uren was men den brand, die van de tegenover liggende daken werd bestreden, meester. De aangerichte schade is aanzienlijk. Het te Terschelling gestrande a.s. „Benwyvis" is op de uitgebrachte zware ankers thans geheel met den achlerste- ven naar zee gedraaid en onjgeveer 20 nï. zeewaarts gebracht. De zware lekkage tracht men te dichten, Om bij het verder naar zee gaan van het schip te voorko men dat het stoot het heeft veel bodem schade - zal bij gunstig weer getracht worden een geul door de eerste zandbank te zuigen. De landeigenaar K, uit W i n s e n is toen hij met zijn auto uit Lünebrug huiswaarts keerde, tusschen Borstel en Sangenstedt door twee mannen over vallen, "die uit een voorbijrijdende auto stapten, toen K. bezig was een defect aan zijn motor te herstellen. Eén van de mannen bracht K. een steek in den rug toe, terwijl de ander hem bedwelmde. De landeigenaar werd later bewusteloos door andere automobilisten op den weg gevonden. Het mes stak hem nog in den rug. De kwetsuren zijn ernstig, doch niet levensgevaarlijk. Een portefeuille met 350 mark is geroofd. Te Bilden- in Belgisch Limburg werd door een liefhebberij tooneetgezeï- schap „De Gestrafte met het Koord" gespeeld. Volgens net stuk moe* een der spelers op het looneel opgehangen wor den. Ofschoon alle voorzorgen waren ge nomen o.a. een band onder de armen was gelegd, zag men den speler plotse ling woest met zijn armen en beenen slaan. De strik om zijn hals was, men weet niet hoe, toegeschoven. Dadelijk kwam men ter hulp om den 'half verstikten man uit zijn ellendige positie le reddeu. Aneta meldt uit Bandonng. Een Ford, waarin zat de heer B. van de Onderneming B.along in het Japara- sche, met zijn echtgenoote, en komende van Batavia, is bij het rijden in de richting van Tomb in het Soeinedangsiche geslipt. De auto stortte in een 12 meter diep ravijn. De heer B. en mevro-hw werden met gebroken ribben opgenomen in het zendings'hospitaal te Tjideres Hun toestand is tamelijk ernstig, vooral die van mevrouw B. Een Chinees maakte amok in de omgeving van het spoorstation te B|o e - s c, o n. Een Chineesche kedehhouder werd doodgestoken en een tweede Chi nees ernstig gewond. (Aneta.) Tijdens een stierengevecht te Al- her ca ontsnapte een stier. Hij ging de sloep van het stadhuis op endrong een vertrek binnen. Drie personen wer den gewond. Ten slotte werd de stier op het balcon doodgeschoten. tigen toestand en door een groote emo tie is het mogelijk, dat zijn aanleg voor stotteren zich dan openbaart. Er zijn verder gevallen bekend van stotteren, dat het zich openbaarde na een val, schrik, ernstige ziekten. Over 't algemeen komt stotteren meer voor bij mannen dan bij vrouwen. De laatsten hebben door den bouw harer spieren de meeste geschiktheid voor spreken. Volgen nu nog enkele voorbeelden van de statistiek van het stotteren om te be- wijzén hoe ingrijpend de kwaal voor het zieleleven is. In het begin van mijn prak tijk, vertelt dr. Tröschels, kwam er een 19-jarig meisje bij me; ze zag er goedge- kleed uit, iets waar jonge menschen dik wijls aanleiding in vinden om tevreden door het leven te kunnen gaan. Ze was echter nauwelijks binnen, of ze haalde een revolver uit haar tasch en bracht er stotterend uit: „Dokter, als u mij niet uw eerewoord geeft, dat u mij van mijn spraakgebrek zult bevrijden, zoo geef ik u mijn eerewoord, dat ik me neerschiet." De dokter gaf zijn eerewoord en het is hem gelukt het te houden. Nog een voorbeeld geeft dr. Fröschels van een soldaat, die in den oorlog ge weest was, daar hevig gewond werd, eenigen tijd na zijn genezing thuis kwam en pas zes weken later door een voorval, dat hem sterk aan alle oorlogsellende herinnerde, begon te stotteren en het nooit meer kwijtraakte. In Duitschland heeft men het belang van de spraakgebrekkigen ingezien en er scholen voor opgericht. Ze infecteeren daardoor andere kinderen niet en het is voor hen zelf een zegen. Zoolang wij die nog niet hebben, is. het van het grootste belang het spraak- gebrekkige kind goed te verzorgen en zich daarbij deskundig te laten voorlich ten. .'/."sail •fifiit Er bare r mende weer. Hoe scke E terieel ben, w wie zu zal he was In het len, kome

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 6