Abdijsiroop BONBONS Tweede blad Iets Nieuws! van de PROVINCIALE ZEEUWSCHE lg. lg. h 2 van Vrijdag 10 Jan. 1930 Uo. 8, BINNENLAND DE ZIEKTEWET VAN 1929. FEUILLETON HET VONNIS WALCHEREN. Gemeenteraad van Westkapelle. Tegen Hoest Bronchitis Verkoudheid Influenza Heeschheid Keelpijn Asthma Buiten: AKKER's (Werdt vervolgd), Eindelijk is dan de Ziektewet in wer king getreden. Niet de wet-Talma van 1913, die in dat jaar reeds in het Staats blad stond, maar nooit werd ingevoerd, maar de wet van '29, ontworpen door Minister Slotemaker de Bruine. En met bekwamen spoed werd de wet van kracht. Ze geldt reeds van 1 Aug. 1929 af. De wet is verdeeld in vijf afdeelingen. De laatste bevat overgangs-, straf- en slotbepalingen en is dus voor ons van minder beteekenis. De eerste vier bevat ten den inhoud der wet. Afdeeling 1 ver klaart ons de beginselen de? wet; „Al- gemeene Bepalingen" luidt de titel. Allereerst wordt daar verklaard, wat de wet onder arbeider ver staat. Arbeider is de arbeider in dienst van een onderneming. Wat een onderne ming is, zegt de wet niet. De jurispru dentie vermeldt ons (bij de Ongevallen wet), dat een onderneming is „een zaak, die met winstoogmerk wordt gedreven". Een huisknecht, een naaister vallen dus niet onder de wet. Verdient een arbei der meer dan 3000 per jaar, dan is hij geen arbeider in den zin der wet. Even min hij, die in iwerkelijken militairen dienst is. Ook de bemanning van zee schepen is uitgeschakeld, behalve voor de kustwacht, b.v. visscherij. Losse arbeiders vallen er wel onder, indien hun loon, omgerekend tot jaarloon, blijft beneden de 3000. Ver richten arbeiders aangenomen werk, dat in een onderneming ook door arbeiders in loondienst kan verricht, zoo vallen ze onder de wet. Ontvangt iemand bij werk verschaffing uitkeering, zoo wordt dit als. loon beschouwd en is hij verzekerings- plichtig. Behalve de genoemde personen kun nen bij Algemeenen Maatregel van Be stuur aan deze personen b.v, huisknecht, chauffeur, ook verzekeringsplichtig wor den gesteld. Naast het begrip arbeider is ook het begrsp werkgever omschreven. Werk gever is de persoon of de rechtspersoon, die een of meer arbeiders bij een onder neming in dienst heeft. Bij een N.V, is het bestuur, dus de directie, werkgever, bij een publiekrechtelijk lichaam, gemeen te of waterschap, hij die de onmiddellijke leiding heeft van den tak van dienst, waaraan de verzekerde is verbonden. Nadat zoo de begrippen werkgever en arbeider zijn verduidelijkt, wordt een aan vang gemaakt met de omschijving hun ner plichten. Beiden zijn verplicht in lichtingen te geven omtrent de uitvoering der wet aan den Verzekeringsraad of den Raad van Arbeid. Ook aan onderge schikten, indien dezen een schriftelijke volmacht kunnen toonen. Zijn werkge vers aangesloten bij een erkende Be- drijfsvereeniging (waarover later) dan zijn zij en ook hun arbeiders verplicht aan het bestuur dezer vereeniging inlichtingen te verstrekken. Heeft een werkgever be zwaar tegen het verstrekken van inlich tingen aan den Raad van Arbeid of Be drijfsvereeniging, dan kan hij binnen 2 X 24 uren, nadat de inlichtingen zijn ge vraagd. zijn bezwaren indienen bij den voorzitter van den Verzekeringsraad. Natuurlijk mag een werkgever aan door mevrouw Belloc Lowndes. tt. 74.) Wat de tien mannelijke juryleden be treft, daarvan was het voornaamste lid, volgens zijn eigen gevoelens althans, een zekere mijnheer Leroy-Motspur, die, toe vallig, lol dezelfde laag van de Londen- sche samenleving als Nora Norwich be hoorde. Hij was een bedrijvig, druk man- nnetje, een goed redenaar en een ijverig, werkzaam licl van tallooze besturen. Hel was bijna efen uitgemaakte zaak, volgens zijn overtuiging, dat hij tot voorzitter zou worden verkozen v,an de jury in de zaak van mevrouw Tiaydon. Hij en Nona Norwich kenden elkaar vluchtig maar men kon niet zeggen, dat daardoor veel genegenheid tusschen hen verloren was gegaan. Leroy-Motspur beschouwde zichzelf -als een volmaakten man-va,nl-de-wereld. Hij wist altijd een gemeenplaats te ge bruiken zelf zou hij gezegd hebben zijn „gezond verstand" bij elk vraag stuk dat hem werd voorgelegd. Maar er lag veel vriendelijkheid in zijn karak ter en in de laatste vier dagen had hij dikwijls vol medelijden en met een ge voel van deelneming naar de mooie jonge een zijner chefs of administratieve amb tenaren de regeling van de uit deze wet voortvloeiende verplichtingen overdra gen. Deze wordt dan als werkgever be schouwd, wel te verstaan ten opzichte van de Ziektewet, Om mogelijk misverstand te voorko men, voegt de wet er echter aan toe, dat de eigenlijke werkgever aansprakelijk blijft voor de betaling van premies en vergoedingen. Er kon eens een werkge ver zijn, die dacht ook dit deel van de verplichtingen aan een zijner onderge schikten te mogen overdragen. De wet heeft er rekening mee ge houden, dat er werkgevers en ook arbei ders zijn, die gemoedsbezwaren hebben tegen deze verzekering. Daar voor gaat de wet op zij. Maar om te voor komen, dat er werkgevers zijn, die onder den schijn van gemoedsbe'zwaren, aan hun financieele verplichtingen trachten te ontkomen, heeft de wet bepaald, dat ze op hun belastingbiljet zullen terugvin den, hetgeen ze aan premie op die ma nier besparen. Bezwaren tegen de verze kering, goed, maar betalen zul je toch. Zoo heeft het althans om financieele re denen geen zin om gemoedsbezwaren voor te wenden. En zij, die werkelijk ge moedsbezwaren hebben, zullen gaarne op deze wijze hun offer brengen. De arbeider, die gemoedsbezwaren heeft, kan op bepaalde, bij Algemeenen Maatregel v. Bestuur te stellen regelen, worden vrijgesteld van zijn verplichtin gen. Het geval zal zich voordoen dat ar beiders van een werkgever, die gemoeds bezwaren heeft, niet het minste bezwaar legen de verzekering hebben, Deze ar beiders kunnen zelf voor hun aandeel de premie betalen. ft In de 2e afdeeling wordt over de u i t- keeringen gesproken. Hij, die verze kerd is, heeft recht op uitkeering indien hij door ziekte ongeschikt is tot het ver richten van zijn arbeid. Is deze ziekte het gevolg van een ongeval en krijgt hij dientengevolge uitkeering volgens de On gevallenwet of de Land- en Tuinbouwon- gevallenwet, dan vervalt het recht op ziekengeld. Zwangerschap en bevalling van een gehuwde vrouw worden met ziekte gelijk gesteld. Voor de ongehuwde vrouw geldt dat dus niet. De verzekerden moeten worden inge schreven bij de ziekenkassen van de Raden van Arbeid of bij erkende be- drijfsvereenigingen. Op hun verzoek wor den door het bestuur van den Raad van Arbeid of door dat der erkende bedrijfs- veeeniging vrijgesteld van de verzekering zij, wier loon, over een kalenderwiek berekend, minder dan 0.40 per dag be draagt en zij, die bij den aanvang der verzekering ongeschikt tot werken zijn. Overigens moet ieder arbeider inge schreven zijn. Voorzoover betreft de in schrijving bij de ziekenkassen der Raden van Arbeid, in den regel bij dien R. v. A., in welks gebied de verzekerde arbeid pleegt te verrichten. Voor bijzondere ge vallen is dat nader geregeld, ook bij ver andering van werkgever in het gebied van een anderen R. v. A. Is, tengevolge van onjuiste of verzuim de aangifte geen of te weinig premie be taald, blijft hij, die de premie moest be talen, daarvoor aansprakelijk; hij moet over het achterstallige bedrag 5 pet. in trest per jaar betalen. Noch premie, noch opslag mag dan van het loon van den verzekerde worden afgetrokken. Boven dien wordt op den werkgever, die in ver zuim was, de verplichting gelegd aan den R. v. A. het ziekengeld, dat is uit gekeerd, te vergoeden. Van groote beteekenis voor den arbei der is de hoogte van het zieken geld. 't Bedraagt 80 pet, van het dag loon, Hoogstens wordt uitgekeerd 80 pet van 8, dus 6.40 per dag. Onder dag loon wordt verstaan het gemiddelde loon per dag, verdiend door gelijksoortige ar beiders in hetzelfde of een gelijksoortig bedrijf. De eerste twee dagen wordt bij ziekte vrouw op de biank van de beschuldigden gekeken. Doch aan 'haar schuld twijfelde hij niet in het minst. Nora Norwich daarentegen had sedert den eersten dag der rechtszittingen in een zeker gevoel v,an angsligfen twijfel en onzekerheid geleefd. Haar werk en haar levenswijze hadden haar natuurlijk in nauwe aanraking gebracht met een groot aantal vrouwen uit alle klassen der maat schappij en de wufte, levenslustige, luch tige Eva Raydon leek haar allerminst het type van een jonge vrouw, om in koelen bloede een weiher ekenden, gruwelijken moord te plegen. In den loop van het geding had Nora Norwich als vanzelf een hekel gekregen aan de oude mevrouw Raydon en een instinctieve genegen,hold voor Adelaide Strain opgevat. Zij had onbewust vol strekt geen rekening gehouden met wat de oude mevrouw Raydon in de getui genbank had verklaard, maar 'daarente gen onvoorwaardelijk elk woord geloofd, dat mevrouw Strain gezegd natï. Ook koesterde zij eveneens tegen wil em dank een zekere partijdigheid in het voordeel van haar eigen sexe en zij was fel bevooroordeeld geworden tegfen Birt- Iey Raydon, aan de band der schilden^ eigenlijk door allen, behalve door zijn eigen moeder die gesproken had den over het karakter en de gewoonten1 van den overledene. Maar Nora Norwich was een vrouw niet uitgekeerd. Den derden dag gaat 't ziekengeld in. Het wordt uitgekeerd voor ten hoogste zes maanden. Voor het gebied van een bepaalden Raad van Arbeid kan het ook eerder en tot hoogstens 90 pet,, gedurende ten hoogste 12 maanden worden uitgekeerd. Bij zwangerschap wordt zes weken vóór en minstens zes weken na de be valling der gehuwde verzekerde zieken geld uitgekeerd ter hoogte van het dag loon. Het kan ook gebeuren, dat een ver zekerde, die ziek is, zijn werk gedeelte lijk verricht. Indien hij dan minstens de helft van zijn dagloon nog ontvangt, is de ziekengelduitkeering de helft van hetgeen hij anders zou ontvangen. Is aan een verzekerde in 12 opeenvolgende maan den, tengevolge van eenzelfde ziekte oorzaak meer dan 180 dagen, al of niet onderbroken, ziekengeld uitgekeerd, dan zal hij in de volgende periode over niet meer dan 90 dagen ziekengeld kunnen ontvangen. Wordt een verzekerde opgenomen in een ziekenhuis of gesticht, dan zal den werkgever, mits de arbeider inwonend was, 2/3 van het door hem, in verband met de wet op het arbeidscontract te be talen verplegingsgeld, worden uitgekeerd. Is een verzekerde, kostwinner, opgeno men, dan kan het ziekengeld, geheel of gedeeltelijk aan zijn gezin worden gege ven. Het is van beteekenis, dat het zieken geld zoo spoedig mogelijk wordt uitge keerd. Daarom is bepaald, dat het uiter lijk in de volgende kalenderweek, waar in het schuldig werd, wordt betaald. Beslag op het den verzekerde toeko mende ziekengeld is alleen geldig, indien het beslag dient tot verhaal van onder houd, waartoe de verzekerde is gehou den. Het zou zich kunnen voordoen bij het leveren van levensmiddelen aan 't gezin van verzekerde. Het Rijk garan deert de uitkeeringen zonder eenig voor behoud. De ziekteverzekering is gebaseerd, evenals de andere verplichte verzeke ringen, op verplichte premiebe taling. De regeering stelt voor lede ren R. v. A. de premiën vast, welke wor den gepubliceerd én op de secretarie voor ieder ter inzage liggen. Hoewel het principe bestaat om de premiën op gelij ken voet te heffen, kunnen ze toch voor sommige beroepen, in verband met meer gevaar voor ziekte, hooger zijn. De helft is door den werkgever en de helft door den verzekerde verschuldigd. De werk gever moet de premie betalen en mag 't door den verzekerde verschuldigde deel van het loon afhouden. De premie door den werkgever verschuldigd, wordt af gerond naar boven tot op een cent, die van den verzekerde ook op een cent, maar naar beneden. Indien een verzeker de in dienst is van b.v. twee onderne mingen, kan de R. v. A. bepalen, dat de premie betaald wordt door één van hen. Hij, die betaald heeft, kan een evenredig deel der premie op den anderen onder nemer verhalen. Gedurende den tijd, dat ziekengeld wordt uitgekeerd aan den verzekerde, is geen premie verschuldigd. De ziekenkas van den R. v. A. ont vangt nu de premiën en keert de zieken gelden uit. De R. v. A. vormt een re serve door jaarlijks 5 pet. van het ge zamenlijk bedrag der premiën af te zon deren. Is de reserve gelijk aan de helft van het bedrag, dat de ziekenkas gedu rende de laatste drie jaren aan onkosten en ziekengelden gemiddeld per jaar uit keerde, dan is verdere reserveering over bodig. Het boekjaar eindigt 31 December. Is iemands verplichte verzekering af geloopen, dan kan hij een v r ij w i 11 i ge verzekering sluiten bij de zie kenkas. Naast de ziekenkassen van de Raden van Arbeid staan nu de erkende b e - drijfsvereenigingen. Als zooda nig treden op vereenigingen, opgericht van strikte eerlijkheid in zaken, en hel w«as haar ernstige wensch en streven, daar durfde zij op zweren te komen lol een juist en eerlijk oordeel betreffen de de schuld of de onschuld van Eva Raydon. De andere vrouwelijke gezworene, me vrouw Howard was een weduwe, ouder dan Nora Norwich, een kalm1, muisachtig dametje mei een diepen afschuw, van al wal op een misdaad geleek. Dat gevoe] steunde op een persoonlijke ondervinding waarover zij al derlig jaren lang met geen levende ziel had gesproken. Vijf van de andere zeven juryleden waren degelijke, eerbiedwaardige per soonlijkheden uit den handelsstand. Ook was er een pliotograaf, Lynton geheèteu en een zekere mijnheer Walberton, die vroeger op de een of andere manier half en half met rechtszaken in betrekking had gestaan. Al die heeren hadden him best ge daan, om, zooals zij het zelf waarschijlij.k genoemd zouden hebben, hun „open lijke" m'eening te vertellen tijdens het geheele proces. Ieder voor zich wlas diep onder den indruk gekomen, door de hou ding van mevrouw Birtley Raydon, ge durende haar verhoor, kruisverhoor en de tergende herhalingen daarvanen toen zij de beschuldigden-bank verliet, had ieder de overtuiging, dat zij een onschul dige vrouw wlas, wie de doodstraf boven het hoofd hing, door een schrommelijke 9 door erkende werkgevers- of arbeiders organisaties die aan bepaalde voorwaar den voldoen, o a„ dat zij niet beoogen winst te maken. De uitkeeringen mogen niet lager zijn dan die der ziekenkassen van den R. v. A. Het bestuur der er kende Bedrijfsvereeniging kan een af- deelingskas instellen, die werkt op soort gelijke wijze als de ziekenkassen. De premie, vastgesteld door de erken de bedrijfsvereeniging, moet voor de helft door den verzekerde worden betaald, 't Is verboden, dat van den verzekerde meer wordt gevorderd dan de helft van de premie, die hij anders aan de zieken kas van den R. v. A. zou moeten beta len. Natuurlijk wordt er van regeerings- wege toezicht uitgeoefend op de hande lingen der bedrijfsvereenigingen. Daar voor is bij besluit van 9 Juli een College van Toezicht ingesteld. Naast de ziekenkassen van den Raad van Arbeid kan deze Raad plaatselijke kassen, oprichten, waarbij de verzekerde van die plaats kunnen worden ingeschre ven. De derde afdeeling handelt over de voorziening tegen ziekte. Het is voor den R. v. A. en de bedrijfsver eenigingen van beteekenis preventief te kunnen optreden. Daarvoor is opgericht een fonds ter vooiziening tegen ziekte, waarvan d e gelden worden bijeenge bracht door den R. v. A. en de bedrijfs vereenigingen Ze moeten betalen Y van het verzekeringsplichtig loon. Naast d:t londs beslaat het fonds voor geneeskundige behandeling, dat door de werkgevers wordt bekostigd. Daarvoor wordt hun 4 %0 van het verzekerings plichtig loon in rekening gebracht. Het wordt bij de premie opgeteld en aldu; geincasseerd. De vierde afdeeling, die het beroep te gen beslissingen van een Raad van Ar beid behandelt, geeft aan, dat het be roep binnen een maand moet zijn inge diend bij een raad van beroep, waarvan in bepaalde gevallen weer beroep open staat bij den Centralen raad van beroep. Het karakter van de Ziektewet is dus, dat een vergoeding wordt gegeven we gens loonderving door ziekte. Het ver schaffen van geneeskundige verzorging, is (op één uitzondering na) niet het doel. Die verzorging wordt geregeld bij de Zie kenfondswet. Tusschen deze beide wet ten zal verband bestaan, zoo dat wie niet lid is van een ziekenfonds of kan aan- toonen, dat hij geneeskundige hulp kan krijgen, niet in aanmerking kan komen voor ziekengeld. D. Z. ZEELAND. Onder voorzitterschap van den burge meester vergaderde 'Woensdag de raad alhier. De heer J. Minderhoud' was met kennisgeving afwezig. Na voorlezing der notulen wenscht de voorz. mede namens zijn vrouw, altè leaen en aen secretaris een geiuic- kig en voorspoedig 1930 toe, spr. hoopt, dat het thans ontbrekende lid spoedig! moge herstellen en zijn plaats alhier moge innemen. De heer H. de Kam, oudste lid in ja ren, dankte den voorz. voor de geuite ■sv*.nachen, en wenscht hem, mede na mens de leden, Gods zegen 'toe voor 'zijn .gezin en de gemeente. Der traditie getrouw wenscht de 'yoorz. daarop een kort overzicht te geven van hetgeen is verricht in het belang der gemeente over het afgeloopen jaar. Spr. dan vindt, dat het in verschijnen de opzichten voor de gemeente is ge weest een belangrijk jaar, heel wat be langrijke besluiten zijn, genomen. Spr. noemt o.a. de verharding van den Oostweg, hij hoopt, ails deze verharding voldoet, dit een heele ommekeer zal jar en gen in den toestand van de hin- rechterlijke dwialing1. Doch naarmate de behandeling van het geding voorlgang had en vooral nadat zij hadden geluisterd naar de kalme, be- heerschende rede van den procureur- generaal en de glasheldere verpletteren de toespraak van den rechter, was de meening van ieder der zeven juryleden slerk aan het schommelen gegaan en helden zij er toe over, te gelooven, dat Eva Raydon ten slotte toch schuldig was. Nadat de twaalf gezworenen hadden plaats genomen o m den tafel die in het midden der kale jury-kamer stond, bleef het even stil. De twee dames, als bij stilzwijgende overeenkomst, hadden ieder een stoel genomen .aan een einde der tafel, zoodat zij tegenover elkaar zaten. Mevrouw Howard, in het zwart gekleed en met een onmogelijk klein' hoedje op, wias erg bleek; juffrouw Nora Norwich in een keurige blauwe japon en niet een bescheiden, slr,akken maar „gedistki- geerden" hoed op, had een hoogrood® kleur. De voorzitter had aan het hoofd dei- tafel plaats genomen en toenl allen ge- zelen waren,, keek hij eerst naar rechts toen naar links, hetgeen, hij zelf geheel overeenkomstig zijn waardigheid van „lei der" en tevens voor de anderen een pas sende blik achtte. Hij zou zonderling verrast, ja deerlijk uit het veld gesla gen zijn, zoo hij den waren stand' van zaken was te weten gekomen, namelijk, Het is gelukt de van ouds bekende Abdij siroop te .stollen" tot een gemakkelijk in den zak mee te nemen „bonbon", met be houd van al de gene zende bestanddeelen. Alom verkrijgbaar. 60 cent per doos. (Ingez. Med.l nenwegen zij moeien beier worden met hel oog op de verbouwing van land bouwproducten. Ook wijist spr. op de besluiten, genomen ten opzichte van de lot standkoming van den nieuwen weg WestkapelleMiddelburg. De uitvoering van den aanleg van dien weg zal de pro- vinei® op zich nemen. DiL werk zal ongetwijfeld een groote verbetering bren gen in het verkeer, een verkorting tot 15 K.M., wat z.i. een nau(were aansluiting tengevolge zal hehheil met Middelburg. Spr. deelt nog mede, dal vermoedelijk zal begonnen worden met het stuk Mid delburg—Koud ekerke, in verband met den reeds aangeganen, aankoop van gron3. Vervolgens wijist spr. nog op de behandelde verzoeken tot aansluiting bij het werkeloosheidbesluit 1917, wat de gemoederen in de gemeente no-g al in beweging heeft gebracht. Hij hoopt even wel dat de tegenstemmers, die toch door een zekere oatagorie van kiezers zijn ge kozen, in het openhaar daarom niet ge hoond zullen worden, omdat zij nu ëgn- miaal gemeend hebben te moeten tegen stemmen. Daarna wijst de voorzitter ook op de goedgekeurde nieuwe schoolgeldregeling; welke zonder een enkele opmerking is goedgekeurd, wat de commissie en ook den secretaris t-ot een eer is te rekenen. Hij deelt nog mede, dat deze regeling is goedgekeurd tot en met 1932. Betreffende de electrificatie is hem of ficieel nog niet bekend, wanneer West kapelle met den aanleg bereikt zal wor- dij. Spr. kon dan ook de voorwaarden nog niet mededeelen. Hij spreekt even wel de hoop uit, dat deze zaak ook voor Westkapelle haar beslag zal krijgen in 1930. Spr. vermoedt, dat ook dit jaar het oordeel van den Raad gevraagd zal wor den over eventueele aansluiting bij de waterleiding. Hij wijst ook op de gevol gen van den grooten brand in Middel burg, waarin Westkapelle beeft medege leefd. Op het gebied van de brandweer zal zeker nog. heel wat te doen zijn, zoo dat dit vraagstuk ook zeker te dezer plaatse dit jaar onder het oog zal moeten worden gebracht. Betere brandweer mid delen, waarvan de kosten de draagkracht der gemeente niet te boven gaan, zijn ge- wenscht. Spr. meent, dat de plaatselijke belan gen voor den werkenden stand in het afgeloopen jaar niet bepaald ongunstig te dat niemand van die negen mannen op hun voorzitter gesteld was. Twee gezworenen begonmpn m®t eein hoestbuitje. Ongeduldig wachtend tot zij klaar waren, opende mijnheer Leroy MiOtspur, zooals hij het zou hébben ge noemd „het proces'. Hij beg ui: „Ik veronderstel, dal wij het alleen eens zijn...." Maar hier beefde Nora Norwich even van voldoening, daar het lid naast haar scherp inviel met de wcorden „I'k veronderstel, diat dit heel onwaar schijnlijk is, mijnheer de voorzitter." In de oogenvan mijnheer Leroy-Mot spur lichtte een vlammentje van strijd lust op. Maar hij beheerschle zich, naar hij zelf vond „meesterlijk"'. En op min- za-men toon ging hij voort: „Ik wilde zeggen, dat wij 't er waarschijnlijk allen over eens zijn, dat dit geval niet zoor jee] moeilijkheden oplevert als enkele van dé belangrijke moordzaken der laatste vijf tig jaar helmen igebraclht." Hierop zorgvuldig de feilen schikkend en nagaand, 'kwam hij volgens het gevoe len van de aanwezigen niet verder dan 't vreeseiijke, hun allen nu waaldijk wel bekend terrein; en elk woord' dat hij sprak was een meedoogenloo-s betoog te gen de vrouw, over wier lot die 'men- schen die daar vergaderd waren, moes ten beslissen.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5