Oostkapelle* BUITENLAND ONDERWIJS Verkeerswezen, Post en Telegrafie Verschillende Berichten Algemeen Overzicht De tweede Haagsche Conferentie. Duitschland en Amerika. DE BRUIDSJAPON VAN PRINSES MARIE JOSE. Beknopt® Mededeelingen BURGERLIJKE STAND BEVOLKING. MIDDELBURG MARKTBERICHTEN Advertentie n; Molhoek. WILLY HOENCAMP. NICO HOENCAMP, TINE HOENCAMP. Middelburg, 7 Januari 1930. St. Janstraat 57. FAMILIE-DRUKWERKEN NAAMKAARTJES HUWELIJKS-CIRCULAIRES EN -KAARTEN GEBOORTEKAARTJES UITNOODIGINGS- EN DANKBETUIGINGSKAARTEN ROUW CIRCULAIRES EN -KAARTEN Drukkerij G. W. den Boer Middelburg -=* 55 steeds Wybert-tabletten meenemen, zoo Bauw hebt U kou gevat, lastig - zijn de gevolgen. l J-UhL Met ingang van 1 Jainj. is tot onder wijzer aan de R. K. Mariaschool te Stoppeldijk benoemd de heer L. Uitterhoeve. I n d. S t o o m v a a r 11 ij n e n. In sulinde (uitr.) p. 5 Kaap del Ar mi Tambora (uitr.) 6 (10 v.m.) v. Sabang. Indrapoera (nitr.) 4 (3 nm.) v. Colom bo. Johan de Witt (thuisr.) 5 v. Algiers. Slamat Batavia n. Rott. 9 (2 n.m.) te Marseille verw. Prins der Nederl. A'dam n. Batavia, p. 6 Gibraltar. Koningin der Nederl. 5 v. A'dam te Batavia. J. P. Coen (uitreis) p. 5 Peri'm. Kon. der Nederl. (uitr.) 4 v. Singa pore. Stoomvaartlijnen op Noord-Amerika. Statendam 5 v. Havana te New-York. Leerdam Rott. n. N. Orleans 4 v. Ha vana. De centrale recherche Le Rot terdam heelt twee opkoopers, een schipper en een schippersknecht gear resteerd, die zicli resp. aan heling en diefstal van thee in de haven hebben schuldig gemlaakt. De schipper en de schippcrssikneclit hebben uit kisten thee, welke uit het s.s. „Tjerimlai" van den Rott. Lloyd werden overgeladenin een lichter waarmede zij naar de Batavier" werden vervoerd met Londen als bestemming, ovcrge- schept in achttien zakken. In totaal is er 275 K.g. thee gestolen, welke voor f 250 aan een van de helers is verkocht, die den voorraad daarna aan een an deren heler voor f 375 van de hand heeft gedaan. Bij dezelfde verdacnten heeft de cen trale recherche nog in beslag genomen een partij chemicaliën uit Leverkusen, welke vermoedelijk gestolen is. Uit de Fortgracht van de Biltsclie Grift bij Utrecht is een rieten mand- koffertje opgehaald, waarin zich het lijkje bevond Van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht. Een paar honderd bewoners van Oost-Arnhem (Geitenkamp), mis ten sedert eenige dagen de Nieuwjaars postbestelling, Bij onderzoek is gebleken, dat een hulppostbesteller, die speciaal in dienst was genomen voor het bezorgen van de Nieuwjaarsgelukwenschen en -kaartjes in deze wijk, Zaterdag aan het werk is gegaan, doch tegen den avond zwaar vermoeid geworden, het restant van den inhoud van zijn tasch aan de. grens van de Geitenkamp over een heining heeft gedeponeerd. De man is wegens dit verzuim ontsla gen en de zaak is in onderzoek bij de recherche, Aneta meldt uit Medan: Zestien kedehs te Bandar Doerian Koealoeh zijn afgebrand. De schade be draagt j 80.000, De oorzaak van den brand is onbekend. Er zijn geen persoon lijke ongelukken voorgevallen. In het landschap T am b o e s a i zijn, naar Aneta meldt, te Daloedaloe zeven gevallen van cholera voorgekomen. Een van de aangetasten is overleden. Aan den hoofdinspecteur van de Volksgezond heid is medische bijstand gevraagd, daar gevreesd wordt voor een catasstrophe als oij de pokkenepidemie in 1925. ie B o c h o 11 hebben Zondag eeni ge arrestaties plaats gehad, die geleic hebber, tot de ontdekking van een in den at eloopen zomer gepleegden moord, n Juni j.l. werd in de bosschen van iet kastecl van den vorst van Salm Salm te Anholt bij Gendringen het lijk van een manspersoon gevonden. Aanvankelijk was aan zelfmoord ge dacht. Deze week kocht echter een Duit sche werklooze een nieuwe motorfiets, Dit wekte argwaan ?n de politie stelde een onoerzoek in naar de herkomst van de geiden. De aangehoudene bekende ten slotte den moord te hebben gepleegc met twee vrienden, die daarop eveneens Nverden gearresteerd. Het drietal had eerst getracht het slachtoffer onder den trein te werpen, wat mislukte. De toen dienstdoende machinist heeft het drieta eveneens herkend. Te Ascliliurg bij Donauescliingen is hat uit de werken van Scheffel beken de restaurant „Zur Linde" Zaterdag nacht afgebrand. Talrijke kostbare herin neringen aan Scheffel zijn daarbij ver toren gegaan. De dag van gister leverde ook wei nig sensationeels op ter tweede Haag sche conferentie Dr. Schacht zou heden naar Den Haag komen, daar men 't nog niet eens is inzake de kwestie of de termijnen der Duitsche betalingen op den vijftienden of den laatsten dag van elke maand ver vallen. Omtrent de vergadering van de com missie voor de niet-Duitsche herstel vraagstukken is een officieele commu niqué verstrekt De commissie, waarin de Oostenrijk- sche delegatie tegenwoordig was, heeft eerst onderzocht een verslag van haar technische sub-commissie en heeft haar verzocht haar besprekingen voort te zet ten. Vervolgens heeft de commissie een uiteenzetting aangehoord van de Bul- gaarsche delegatie over de financieele en economische capaciteit van Bulgarije Een redactiecommissie is gevormd. En er is voorts zooal niet gepraat, dan toch veel gedacht over de kwestie der ancties In een Mémoire aan den heer Tardieu is door de Union des Associations Inter nationales nog eens de aandacht geves tigd op het feit, dat lang voor het hand vest van den Volkenbond werd geschre ven, nog lang voor Locarno en de an dere uitingen van vertrouwen tot stand kwamen, in de tweede conventie van de Haagsche Conferentie van 1907 de ver dragsluitende partijen in beginsel waren overeengekomen, dat zij hun toe vlucht niet zouden nemen tot geweld, wanneer een regeering haar schulden niet betaalde. Deze conventie houdt dus wel degelijk rekening met de mogelijkheid, dat wanneer aan bepaalde voorwaarden niet wordt voldaan, toch tot krachtiger maatregelen zal worden overgegaan. Dat echter een herhaling in anderen vorm en op ander terrein van hetgeen de wereld in 1923 verontrustte, toen de Ruhr werd bezet, thans nog mogelijk zou zijn in vollen vrede, kan moeilijk wor den volgehouden, wat ook sömmiige leden der rechterzijde van de Fransche Kamer erover mogen denken, 't Fransche stand punt is door de historie dezer sancties eer verzwakt dan versterkt. Thans schijnt men zijn hoop te vestigen op de moge lijkheid waarborgen te vinden tegen een te groote toegevendheid van de raadge vende commissie, die volgens het plan- Young bijeen moet komen wanneer Duitschland meent een moratorium te mogen vragen. De diplomatieke medewerker van de Daily Tel. meldt in verband met de be sprekingen op de tweede Haagsche con ferentie, dat aan Oostenrijk in verband met den benarden financieelen toestand van dit land een moratorium voor den tijd van 20 jaar zal worden toegestaan. Daarna zal kunnen worden vastgesteld, of Oostenrijk als zelfstandige staat le vensvatbaarheid heeft en in staat is wat schadevergoeding te betalen, of dat Oos tenrijk in het Duitsche rijk zal worden opgenomen. In dat geval zal in verband met de hierdoor ontstane versterking van het Duitsche economische leven een ze kere vergrooting van de Duitsche vota mogelijk zijn. Naar uit Den Haag wordt gemeld, is Tardieu voornemens 13 Januari 's avonds uit Den Haag te vertrekken om zich naar Parijs te begeven en de verkiezing van het bureau van de Kamer bij te wonen. Indien de conferentie in Den Haag vóór dien datum niet is geëindigd, zal Tardieu vóór de onderteekening van de overeen komst naar Den Haag terugkeeren. Omtrent den inhoud der Duitsch-Ame- rikaansche schuldenovereenkomst, waar omtrent men onlangs tot overeenstem ming is gekomen, zijn heden bijzonder heden gepubliceerd. Daaruit blijkt, dat de Ver. Staten geen aanspraak maken op speciale waarbor gen voor de uitvoering der betalingen. Het verdrag bevat hieromtrent de vol gende bepaling: De Ver. Staten stemmen er in toe, Duitschlands goede trouw ten aanzien van het nakomen der verplich tingen dezer overeenkomst aan te ne men. In een notawisseling bij de ondertee kening van het verdrag wordt deze be paling in dier voege toegelicht, dat Duitschland met betrekking tot deze verklaring tegenover de Ver. Staten in dezelfde positie zal verkeeren als de voornaamste debiteuren der Ver. Staten op grond van de verdragen tot regeling der schulden, welke tusschen hen en de Ver. Staten zijn gesloten. Ingevolge de overeenkomst zal Duitschland tegenover de Ver. Staten op vele punten in een gunstiger conditie komen dan tegenover de andere credi- teurmogendheden op grond van het plan- Young en de bepalingen, die voor de slotovereenkomst van Den Haag zijn ontworpen. Het verdrag aanvaardt bij voorbaat de mogelijkheid van een vol komen betalingsmoratorium. Het maakt geen onderscheid tusschen een uitstel- baar en een niet-uitstelbaar gedeelte der schuld. Ziehier de beschrijving van de trouw japon van Prinses Marie José van België: „'Het bruidsgewaad is een symphonie van wit en zilver, een harmonie, die zich delikaat ontplooit in een zachte, pure weeke sneeuwblankheid. Het kleed is van velours-panne speciaal vervaardigd door een groep zijdefabrieken te Como. Het model is bevallig gehouden in een slanke lijn, die indrukwekkendheid zal geven aan de hooge gestalte van de bruid zonder iets te ontnemen aan de lentebe koring van haar stralende jeugd. Een zeer lang gewaad, tot op de enkels, dat over gaat in een lange schuimlichte sleep, 't Toilet wordt voltooid door een mantel, ook van wit velourspanne, met een gran dioze rand van hermelijn: het geheel zal een verblindend vizioen vormen. De mantel is ongeveer zeven meter lang." Aldus, enthousiast, de Italiaansche bla den, Het protocol schrijft voor, dat alleen de prinses in het wit moet zijn. De koningin, de prinsessen van den bloede en de hof dames zullen gekleed gaan in lichte kleu ren: pastel, lamé, goud, zilver. De ko ningin zal een met goud en parels be- stikt gewaad van champagnekleur met drie meter sleep dragen en daarover haar bekenden mantel van goud, die vijf meter lang is. De prinsessen van den aioede zullen over haar japonnen de ko ningsmantels van het huis Savoye dra gen. Voor de bruid is ook een statiegewaad bestemd, dat ze zal dragen gedurende de feesten vóór en na de huwelijksplechtig heid. Het is van zilverlamé, geïnspireerd op middeleeuwsche stijl en wordt over dekt door een rijken mantel van f 1 uweel in de kleur van cyclamen, geborduurd met zuiver zilver met Empire-motieven. Dit borduursel bevat niet minder dan drie en een halven kilogram' metaal. Een tweede pronkgewaad in chiffon perle, geheel heslikt met paarlen en brillanten, zal bedekt worden met een mantel van zilver-en-turkoois-moiré. Het borduursel daarvan is geïnspireerd op achttiende eeuwsche motieven: zilveren palmen doorweven met de rozen en knoopen van het huis van Savoye. Dieze beide mantels' zullen 'bewaard in d|e garderobe van de koninklijke fa milie. Voor d'e andere ^plechtigheden zal de prinses nog een avondkleed van wit en zilver met een hermelijnen mantel en een tweede crème en goud lamé, over dekt door een mantel met een grooten kraag en een breeden rand van wit vos, ontvangen. Van de toiletplannen der andere da mes uit de hofkringen weet men nauur- lijk minder, maar volgens geruchten zul len de groote „modehuizen" van Europa en Amerika hun „correspondenten" af zenden om te zien of er bij deze gelegen heid ook nieuwe denkbeelden op te van gen zijn Uit Bielgië. De Brusselsche correspondent van do Maasbode meldt: Velen zullen zich wel eens afgevraagd hebben: „Hoeveel Belgen zijn op de vlucht geslagen en hebben hun land vertalen, in 't begin van den oorlog?" In 1914 zijn er 1.056.000 BieJlgen naar Nederland gevlucht. De groote massa is na enkele dagen teruggekeerd. Op 1 Jan. 1915 verbleven er nog 200.000 Bielgen in Holland. In Mei daaropvolgende was dit getal reeds geslonken tot 100.000. Daarin zijn de Belgische krijgsgevangenen niet begrepen. Einde November 1915 telde Engeland 250.000 Belgische vluchtelingen. Op het einde van den oorlog waren er nog 162.000. In Frankrijk bedroeg het getal Btel- Igisiche vluchtelingen op het einde van den oorlog 325.000. In '1 geheel zijn ongeveer 1.400.000 Belgen op de vlucht gegaan, hetzij iets minder dan een vijfde van het totaal der bevolking. IMeer dan een half millioen Belgen, hetzij, een 14de deel der bevolking, ver bleven in den vreemde tot het einde van den oorlog. Te Ronse in het Zuiden van OosL- Vla anderen, heeft de christelijke vakver- eeniging van textielarbeiders zich solidair verklaard met de sedert Maandagochtend stakende socialistische textielarbeiders. Het aantal stakers bedraagt thans reeds 7000. Bij deze staking zijn ook enkele kunstzijdefabrieken, ververijen en fabrie ken 'van witgoed betrokken. Uit Italië. Een van de vele maatregelen wel ke genomen zijn om ordeverstoringen bij het huwelijk van den Italiaanschen kroonprins met prinses Marie José te voorkomen, is hel vliegverbod in geheel Italië van nu tot na de huwelijksplech tigheid, welke Woensdag plaats zal heb ben. Uit Duitschland. Een eerste poging om de tering naar de nering te zetten, heeft de Ber- lijnsche magistraat Zaterdag gedaan, door een voorloopig besluit te nemen tot aanhouding of inperking van onge veer een honderdtal stedelijke bouwont werpen en -opdrachten. Bij een en ander zal natuurlijk worden nagegaan of ge sloten contracten een stopzetting niet beletten en eventueel grond zouden kun nen opleveren tot schadevergoedings- eischen. Uit Albanië. Een N. T. A,-bericht meldt, dat vol gens nog onbevestigde mededeelingen aan de Londensche bladen, in Albanië een tegen koning Zogoe gerichte opstan dige beweging zou zijn uitgebroken, in hoofdzaak als gevolg van diens moder- niseeringspogingen. Men brengt met deze beweging de af wezigheid van den Albaneeschen koning bij de huwelijksfeesten te Rome in ver band. Uit N. Afrika. Tot dusver zijn 39 personen aan pest gestorven. De autoriteiten hebben strenge maatregelen gelast om uitbrei ding te voorkomen. Alle scholen zijn ge sloten. De pest moet in het Zuiden van Tunis ontstaan zijn, waar de oogst door aan pest lijdende muizen werd vernield. 452ste STAATSLOTERIJ. 4de klasse. 1ste lijst. Trekking va* Maandag 6 Januari. Prijzen van: f 25.000: 7703 5000: 2143 f 1000: 4551 18980 f 400: 12778 200: 3192 4780 f 100. 3978 6716 8669 9647 10274 20961 PRIJZEN VAN f 65. 6323 6383 7453 11619 11824 11894 6339 7426 7457 11662 11872 Middelburg. Van 3—6 Jan. Getrouwd: J. B.aljeu, 22 j. en P. S. Joosse, 22 j.; Bevallen: M. C. Baljeu, geb. de Smit, z., A. C. Cosijn, geb. van Bokstel, z J. Ileuvink, geb. E tb ertsen, d. Overleden: D. G. van Niel, geh. m. M. P C. C'. Jensen,, 46 j., A. Jobse, wed. Cr Paulusse,, 78 j. Zierikzee. Van 28—31 Dec. Getrouwd: M. Deur- loo, jm. 28 j. en P. Luijk, jcl. 24 j.; Hondsmerk, jm. 28 j. en M. Verhage, jd. 23 j. Bevallen: J. Schot, geb. Berrevoe'ts, d.; J. M. Geluk, geb. den Engelsman, d. Overleden: M. Smits, man van M. J. Wansink, 73 j.; H. Kruishoop, d. 9 m. In de tweede helft der maand Decem ber zijn in de gemeente Ingekomen: Wed. C. Kas, van Hontenisse, Lom bardstraat C 58. G. H. van Beers, geb. Tinbergen, van Den Helder, Bagijn- hof E 204. A. B. Koekman, van Bloe- mendaal, Veersche Weg S3. Jac. de Bie, van Nijmegen, Park van Nieuwen- hove S 156. Johs, Dekker, apotheker, van 's Gravenhage, Oostpunt Tl. P. J. Oors, fabrieksarbeider, van Eind hoven, N. Oostersche straat N 88. W. Karreman, commies R. B., van O. en W, Souburg, Pijpstraat N 220. P. S. Floresse, fabrieksarb,, van Koudekerke, Schroeweg V 36a. Jacs. Hubregtse, handelsreiziger, van Zwolle, Korendijk P 71, Ds. H. W. Obbink, van Gelder - malsen, Loskade P 248, Vertrokken G. de Leeuwen, van Jodengang R 214 naar Vlissingëïï, Van Dishoekstraat 23. Mej. J, Hendriks, geb. Koster, van N. Oostersche straat N 82 naar Eindhoven, Wimpelstr. 13. Mej. A. Fastenau, van Langeyiele K 232 naar Sliedrecht, Mid deldiepstraat 13. J. J. de Koster, van Houttuinen Q 33 naar Vlissingen, Korte Nieuwstraat 76. M. P, van Gelderen, van Gortstraat I 321 naar Rotterdam, Schiedamsche dijk 178b. C. J. G, Kamp, van Stationsstraat P 44e naar Breda, v. Voorst tot Voorststraat 1. P. Doets, koopman, van L. Giststraat F 183 naar Oud-Beijerland, Molendijk 26, P, Hendrikse, van Dam F 146 naar O, en W. Souburg, C 259. L. L. Coppe jans, koopman, van Sleperssingel Q 154 naar O astburg, Langstraat. Mej. M.jBi. Winkster, onderwijzeres, van Abdij A 57-58 naar Schoonhoven, Kortedijk 2. W. Marinissen, landbouwer, van O. Vlis- singsche weg V 3 naar St, Laurens, B 116. A. Midavaine, geb. Wijkhuis' van N. Oostersche straat N 83 naar Am sterdam, Tedorestraat 29hs, Middelburg, 6 Jan. Op de vei ling werden de volgende prijzen besteed Aardappelen 2—3 ct., poters 1—2 koolrapen 2—3, wijnpeeën 1—3, spruiten 414, veldsla 13—33, witlof 816, uien 1—2, spinazie 1—13, lcaroten 2—3, nero 9—12, alles per K.G.peeën 3—4, rapen 2—3, prei 4—10. selderie 13, alles per bos; 'Savoijekool 4—8, roode kool 5—7 witte kool 2—3, alles per stuk; andijvie 12—72, kropsla 23—30, bloemkool 40— 1.50 alles per kist. G o e s, 7 Jan. Boter 1.05, Eieren 6.20, aanvoer V. P. Z. 10.711 stuks, 6.50 per 100 stuks Rotterdam, 7 Jan. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aange voerd: 272 paarden, 9 veulens, 1168 ma gere runderen, 840 vette runderen, 342 vette- en graskalveren, 448 nuchtere kal veren, 170 schapen en lammeren, 19 var kens, 40 biggen, 16 bokken of geiten. Prijzen voor: vette koeien le kw. 1.05 2.17, 2e kw. 0.861.04, 3e kw, 0.74 0.83; Ossen le kw. 0.901.07, 2e kw, 0.800,87, 3e kw. 0.700.77; stieren le kw 0.89—0.99, 2e kw. 0.72—0.82, 3e kw, 0.570.68; kalveren le kw. 1.781.91 2e kw. 1.46—1.76, 3e kw, 1.16—1.42. Prijzen voor: melkkoeien 265415 kalfkoeien 195400; stieren 180390 pinken 110150; graskalveren 60110 vaorzen 80160; werkpaarden 120215 slachtpaarden 100205; hitten 90164 nuchtere kalveren 1624; fokkalveren 1831; biggqn 1828: Eieren. Rotterd. veiling. Aangevoerd 185.000 stuks. Prijzen voor: Kipeieren 5.358.45. Fendeieren 6.658.00. Abonnementen en Advert.eutiën vooi dit blad worden aangenomen door den Agent E. FLIPSE, Tot onze diepe droefheid overleed hedenmorgen plotse ling onze beste Vader, Be huwd- rn Grootvader MICHAEL JOSEPH HOENCaMP, in leren leeraar in de Gym nastiek te Utrecht, in den leeftijd van bijna 84 jaar. W. J. HOENCAMP M. HOENCAMP— Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen tijdens de ziekte en bij het overigden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer PIETER JACOBUS KAMBIER, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, J. KAMBIER. Middelburg, 7 Januari 1930. Bij deze betuigen we onzen hartelijken dank voor de talrijke bewijzen van deelneming, ontvan gen bij het overigden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer JACOBUS BLIEK. Groede: C. J. PAUW—Bliek. A. J. PAUW. MAGDA. JAN. Biervliet, Januari 1930. Voor de ontvangen bewijzen van belangstelling bij de herdenking van onze 40-jarige Huwelijksvereeni- ging, op 3 dezer, zeggen wij onzen hartelijken dank. G. VAN DE PUTTE. W. VAN DE PUTTE— MARANUS. Domburg, 7 Januari 1930. Voor de vele blijken van deelne ming, betoond bij het overlijden van onzen geliefden Man, Vader, Be huwd-, Groot en Overgrootvader, MATTHEUS JACOB DE MUIJNK, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam: Wed. M. J. DE MUIJNK— ROSSEEL. Aardenburg, Januari 1930, Mevrouw VAN DER HARST HAFKAMP bedankt voor de geluk- wenschen op 1 Januari 1930. De Heer en Mevrouw TELLEGEN—KINGMA zeggen, met wederkeerige geluk- wenschen, dank voor de hun bij de wisseling des jaars betoonde be langstelling. De Heer en Mevrouw DRON- KERS—LUCASSE zeggen, wegens a s. vertrek, alle plaatselijke eon- tributiën en lidmaatschappen op.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 3