VAN JAREN HER. DE OVERGANG VAN VLISSINGEN. ONDERWIJS Handel, Nijverheid en Visscherij Verschillende Berichten NIEUWE BOEKEN. Zo«*9c/* BEKENDMAKINGEN tiid"" Red, M. C. cles boven de benarde gemeentefinan- ciën. Wie nu ernstig en aandachtig alles overweegt, wat Vlissingen in de na-oor- logsche jaren heeft getroffen en door staan, moet wel sterk onder den indruk komen, dat voor het aloude, Vlissingen ook geldt het bekende woord: „alles zal rechtkomen". Moge 1930 er in belang rijke mate toe bijdragen, die hoop te bevestigen, In de samenstelling van den Raad is in 1929 geen wijziging gekomen, voor het eerst sedert lange jaren. De onderlinge verhoudingen in den Raad zijn in den laatsten tijd veel aangenamer geworden. Spr. hoopt en vertrouwt dat dit besten digd moge worden. Spr. besluit met zijn beste wenschen voor de leden en den secretaris met hun gezinnen voor het nieuwe jaar. Deze toespraak werd door den heer M. Laernoes, als oudste lid, beantwoord. Spr. wees er op, dat, de gewoonte ge trouw, de toespraak zoo volledig is, dat hij er niets aan heeft toe te voegen. Al leen wenscht hij den burgemeester en hij is er van overtuigd dat zulks in den geest van de geheele. vergadering is geluk te wenschen met de bereiking van het, bij de aanvaarding van zijn ambt, ruim 10 jaar geleden, gestelde doel, na melijk de havenplannen tot verwezenlij king te brengen en ook verbetering te krijgen van de onvoldoende ziekenver pleging in de gemeente. Alles bijeengenomen mag men op het afgeloopen jaar met voldoening terug zien, het is voor de gemeente niet on- voordeelig geweest en waar het jaar 1930 nieuwe gezichtspunten opent, mag spr. hopen, dat aan de reeks zware ja ren sedert den grooten oorlog, een eind is gekomen en voor de stad een aantal vettere jaren zullen volgen, waartoe hij verwacht, dat de opening der nieuwe haven en groote sluis veel zullen bij dragen. Een verblijdend verschijnsel is dat het er naar uitziet dat de gemeente evenals in 1929 voor werkloosheid zal gespaard blijven en daarvoor op de gemeentefi- nanciën geen beroep zal behoeven te worden gedaan, De grootste zorg baart nog de muur van de visschershaven, die de meeste raadsleden gaarne zouden behouden, in dien de geraamde groote kosten daarbij niet zouden afschrikken. Spr. meent dat het mogelijk zal zijn een weg te vinden waardoor voor de helft der geraamde kosten die haven, en daarmede het visschersbedrijf behouden kan worden. De plannen zullen daartoe later worden voorgelegd. Belangrijke zaken staan reeds op het programma voor het ingetreden jaar als de reglementen voor werklieden, politie- en gasthuispersoneel. Spr. zou daaraan nog willen toevoegen uitbreidingsplan en ontwerp voor de rioleering van het deel der gemeente westelijk van het kanaal en van de haventerreinen. Ten slotte dankte spr. den voorzitter door D. A. DE STOPPELAAR. Toen Al va het bericht van de inname van den Briel ontving, vreesde hij i?n terecht dat nog een andere stad spoedig in handen zijner tegenstanders zou vallen. Vlissingen toch, dat de Schel- demond beheerschte, was toentertijd een der belangrijkste zeesteden van Neder land. De Geuzen in Vlissingen, beteekende de ruïne van den Antwerpschen handel. Geen wonder dan ook, dat Alva alles in het werk stelde, om dit te voorkomen. Nog was het kasteel nabij de stad, op geworpen om zoowel de burgerij in be dwang, als een vijand van buiten op een afstand te houden, nog niet voltooid,1) terwijl slechts een geringe bezetting van twee vendels Walen in de- stad lag. De Prins van Oranje liep ai e^»n jaar met het plan rond, om de stad, die door haar ligging aan een drukken handelsweg van veel meer belang was dan den Briel, te veroveren. Haar bewoners, die veel verwanten onder de Geuzen hadden, za gen Alva's krijgstoerustingen, die van de noodzaak overtuigd was geheel Walche ren te versterken, met leede oogen aan. En de gebeurtenissen, die nu volgden, zijn geen toeval geweest, door een geluk kigen uitslag bekroond, doch het is de stoutmoedige uitvoering van een ernstig overwogen plan, hoewel door onvoorzie ne omstandigheden tot rijpheid ge bracht. 2) De arbeid aan 't kasteel werd met ver dubbelden ijver voortgezet; door vrien delijkheid moest Alva's plaatselijke ver tegenwoordiger, Scipio Hampi, 't stede lijk bestuur en de burgers van Vlissingen voor de Koninklijke zaak trachten te winnen. Tevens moest hij hen voorberei den op de komst van Spaansche kwar tiermakers. Maar to,pn Jan van Cuyck in de stad het bericht van de inname van den Briel verspreidde, kwam de burgerij in bewe ging, ofschoon zij zich nog onthield van daden van geweld. Den volgenden morgen, 6 April 1572, op Paaschzondag, verschenen bij het aan breken van den dag 17 schepen, bemand met 3 vendels Spanjaarden, uit Breda onder bevel van Osorio de Angelo. Zij wachtten om met gunstige ebbe de ha voor de goede wenschen en hoopt dat het hem gegeven zal zijn onder Hoogeren Zegen de gemeente ook in 1930 te blij ven besturen met dezelfde toewijding als in de 10-jarige periode, die achter hem ligt, dat hij voor verdere beproe vingen in zijne familie gespaard moge blijven en het hem en zijn gezin moge welgaan. De O. L. school le Noordgoiu w c is gedurende de geheele maand Decem ber wegens hel lieerschen van het rood vonk gesloten geweest en wordt op 0 ■Januari weer geopend, vóór December was deswegens de school ook reeds ge sloten. Daar in het gezin van, het hoofd der O. L. school ook een gevat voorkomt Zial deze nog zelf niet in de schooi werkzaam mogen zijn. N.V. I za a k B o a s s o n en Z o nc nis Bank. Met de Staatscourant van 30 Decem ber zijn verzonden de gewijzigde statuten, der N.V. Iz,aak Boasson en Zone.n's Bank te Middelburg, waaruit o.a. blijkt, dat het kapitaal der vennootschap verhoogd is tot f 2.000.000, verdeeld in 2000 aan- deelen, elk groot f 1000, waarvan een nominaal 'bedrag van f 500.000 is uit gegeven en volgestort. Dezer dagen ontving dr. A. M. Vale- ton, directeur der R.H.'B.S. te Alme- 1 o een beschreven prentbriefkaart uit Denemarken, die daar 4 Januari 190(5 werd afgezonden naar zijn toenmaliigj adres Utrecht. In Utrecht is de kaart bijna 24 jaren blijven liggen; dezer da gen kwam zij weer te voorschijn en werd over Den Haag waar men blijkbaar het adres van dr. Valeton heeft opge kocht, naar Almelo gestuurd, aldus de Courant. In het gezin van de familie P. Le W a al w ij k is een kindje van vier maanden, een meisje, in een badje ver dronken. Het kindje heeft in het badje de sluipen gekregen, waarop de moeder naar de buren is gesneld. Bij haar 'terug keer vond zij de kleine verdronken. Door den storm werd de kapel van de Evangelisatie der gemeente Schoo- nebeek in het Nw. Schoonebeeker- veld vernield. 's Middags werd het op het veen opge trokken houten gebouw door den wind ongeveer een halven meter verschoven. Een volgende windsloot dreef het bo ven een sloot, waar het door den wind werd opgenomen en uiteengeslagen. Tot een afstand van 100 M. werden de stuk ven binnen te loopen. Nu raakt de burgerij in beweging en alles spoedt zich naar het hoofd. Cuyck zorgt er voor, de gemoederen in beroering te houden en door zijn toe doen vliegt het volk van de haven naar het Stadhuis, waar de regeering met de Spaansche kwartiermakers over de ont vangst en huisvesting van de op komst zijnde soldaten van gedachten wisselt. Juist verlaat een groote schare de St. Jacobskerk, waar de prediker heftig te keer ging tegen de Spanjaarden, waartoe de herinnering aan Israëls verlossing uit de knechtschap hem daartoe aanleiding gaf. Men roept de kerkgangers toe: „ver raad, verraad, de Spanjaarden komen", en deze kreet wordt met een „weg met de Spanjaarden!" beantwoord. Beide volksmenigten snellen nu gezamenlijk naar 't Stadhuis. De vroedschap dreigt, de kwartierma kers dreigen, de laatsten beleedigen een aanzienlijk burger, dat alles drijft de ver bitterde menigte in de wapenen, ander maal opr 't hoofd bijeen. Van Cuyck viert zijn agitatorische ta fenten bot, door met het woord de bur gers tot verzet te prikkelen, er op wij zende, dat hen een wissen dood wacht, zoo de Spanjaarden binnengelaten wor den. En om deze' bewering kracht bij te zetten, zoekt hij een botsing tusschfn burgerij en Spanjaarden te bewerkstelli gen. Want, eenmaal dit gebeurd zijnde,, kan de burgerij immers niet meer terug op den eenmaal ingeslagen weg! 'n Half dronken man neemt op zich voor een bepaalde som gelds e,?n kanon op de Spaanschen af te schieten. Van Cuyck haast zich hem de gevraagde som te betalen en snelt dan, door velen ge volgd, naar 't bolwerk. Fluks wordt bet kanon in stelling ge bracht, het tuighuis opengebroken, het buskruit naar buiten gesleept en onder het gejuich van het volk losgebrand! Geenszins wanpn de Spanjaarden op zoo'n warme ontvangst bedacht; een hun ner zwom naar het strand, om te zien wat er gaande was. Men bracht hem op ondubbelzinnge wijze aan het verstand, dat men geen Spanjaarden in de stad zou dulden. Zij moesten maar weer naar Bre da terugkeeren, en toipn de bode ver zekerde, dat dit wel het geval zou zijn, werd hij netjes aan boord teruggebracht. Voor de schepen echter vertrokken, kwam de stadhouder van Zeeland, An- tonie van Bourgondië, op het relaas van de kwartiermakers, uit Middelburg over. ken meegevoerd. De kachel van het ibesluurskamertje vond men ojp een af stand van 60 M. terug. Persoonlijke on gelukken zijn gelukkig niet te betreuren. Te Neurenberg heeft de Oude- jaarsjool 2 dooiden geëiisicht. Bij 'n vecht partij werd een timmerman door eens 'steek in het hart gedood, terwijl bij een andere vechtpartij een arbeider zulk een slay* teigen de borst kreeg dat hij dood ineenjzeeg. De gemeenteraad van Hannover heeft van gedachten tgewisselid over den voorgenomen verkoop van den welt'en- s'chat. De hertog van Bronswijk heeft le kennen gegeven den schat aan een consortium van kunsthandelaars te kun nen verknopen, doch zich bereid ver klaard dezen verkoop niet te doen door gaan, indien de stad II anno ver hem wilde overnemen. De prijs zou 10 mil- lioen mark bedragen. De 'burgemeester verdedigde, namens B. en W. het voor stel om den koop te sluiten, maar de raad heeft hel niettemin verworpen. Ook het compromisvoorstel betreffende de overneming van eenige groote stukken Voor vier millioen mark is van de hand gewezen. Daarmede zal de Welfenschat., naar men veronderstelt, voor Duitsch- land verloren gaan, daar de hertog slechts lot 1 Jan. het recht had van den verkoop aan het genoemde consortium a'f te zien. Tc Weenen is tot doctor in Üe rechten gepromoveerd de kanonnier Otl- mar Penz. Bjij de promotie was een de putatie van zijn brigade met den kolonel aanwezig. Penz die in 1923 was ingeschreven aan de faculteit had om te kunnen leven in 1925 dienst genomen "bij de lc artilleriebrigade en sindsdien tusschen zijn werk door gestudeerd. Om hem te helpen werd hij nu en dan te werk ge steld als hulp bij een der rechtbanken maar hij moest telkens weer terug naar zijn troep vooral als daar geconsigneerd yverd, wat de laatste paar jaar om een haverklap gebeurde. De nieuwe doctor moest den dag van zijn promotie weer naar de kazerne. Doch dit duufde maar één 'dag; toen kreeg hij drie weken verlof waar hij nog recht op had. Hij heeft nu verzocht uit den militai ren in den rechterlijken dienst te wor den overgeplaatst. Te C h i c a g o heeft een hevige brand het groote" graanpakhuis van de firma Albert Schwili en Co. vernield. In nel pakhuis bevonden zich 700.000 Bus hels graan ter waarde vian 1 millioen dollar, terwijl het gebouw zelf een waar de van 500.000 dollar 'hiad. De brand ontstond in een werkplaats waar negen arbeiders werkzaam waren. Terwijl deze trachtten het vuur te blusschen ontstond een ontploffing, waarbij alle neigen ar beiders gewond werden ,lwee ernstig. De brand breidde zich daarom zeer snel Vruchteloos trachtte hij de opgewon den menigte te bedaren. Ten slotte overtuigde de slimme van Cuyck, doelende op het afgeschoten ka non, hem, dat men al te ver is gegaan: „De Spanjaarden zouden immers den smaad de Koninklijke vlag aangedaan, bloedig wreken". Hij ging nog verder en noemde des stadhouders woorden „een lammetjestong, om de Vlissingers aan de wolven uit te leveren",3) Antonie van Bourgondië, ziende niets goeds te kunnen uitrichten en door het volk openlijk bespot, zocht toen op een der schepen een goed heenkomen, en zoo voer hij naar Middelburg terug. Onderwijl hadden de Vlissingers de boen?n in den omtrek gedreigd de dij ken door te steken, waardoor deze zou den verdrinken, indien zij het hart in hun lijf hadden, de Spanjaarden aan wal te laten. Ook te Veere, Arnemuiden, Goes en Middelburg werden de Spanjaarden af gewezen: de opstand organiseert zich dus. Goes voorzag hen echter van le vensmiddelen, waarna zij naar Bergen op Zoom aftrokken. Daar werden zij, niet tegenstaande het protest der burgerij, binnengelaten. Daar Antonie van Bourgondië de stad „en pleine révolution" vond en de bur gerij de Spaansche zaak uiterst vijandig gezind leek, deed hij met de voor de ha ven liggende schepen geen enkele po ging, de oproerige stad te beteugelen. Slechts bepaalde hij zich er toe, bij open baar besluit hen voor muiters en vijan den des Ironings te verklaren, met wel ke niemand, op verbeurte van lijf en goed, gemeenschap mocht onderhouden. Van hun kant gaven de Vlissingers een verdediging van hun gedrag in het licht, waarin zij betuigden, dat het niet te gen den koning ging, doch slechts tegen Alva en dfens verdrukking. In zooverre volgden zij precies denzelfden gedrags regel als de burgerijen van andere ste den. Nog staat de Koning „bij de gratie Gods" zoo hoog in hun oogen, dat zij aan zijn majesteit niet durven tornen; pas wanneer deze den nationalen held door de hands des sluipmoordenaars doet val len, vindt de afzwering plaats. Vreemd is, dat in dit verweerschrift met geen enkc1 woord over den gods dienst wordt gesproken. 4) Nadat de Spaansche schepen wegge- zeild waren, werd een voorloopig be stuur, bestaande uit vier ingezetenen, die tot schuttershoplieden benoemd wa ren, gekozen. Den volgenden dag toog door hel geheele gebouw uil, dat na een uur instortte. Ook de aangrenzende pak huizen der Columbia Grain Company en der Advance Milling Cy, die elk onge veer 30.000 bushels ^graan bevatten; wer den door hel vuur aangetast. Harry graaf Kessler: „Wal- ther Rathenau", (N.V. Van Loghum Slate rus' U. M., A r n h e m). Den 24en Juni 1922 werd in de Kö- nigsallee te Berlijn een der naar den geest grootste Duitschers dier dagen door twee baardelooze kwajongens met een repeteerpistool doodgeschoten. De re denen? Omdat die man Walther Ra thenau is zijn naam een groot man en een jood was. Het eerste vermochten de vele aan een pathologische bewustzijnsvernauwing lij etende Duitschers uit de moordenaars kringen niet in te zien en het twee de was hun ook al genoeg geweest misschien er zijn nu eenmaal onder onze Duitsche naburen, behalve pracht kerels, ook hopeloos bekrompen dwazen. Heel de wereld is door den gruwelij- ken moord op Rathenau opgeschrikt en eenigen tijd in beroering geweest doch een betrekkelijk kleine kring slechts be sefte, wat men wel verloor! Niet enkel een staatsman en econoom van hooge orde, een organisator en industrieel waar voor iedereen respekt behoort te heb ben ook een der nobelste en fijnzin- nigste menschen, scherpzinnig denker en diepgevoelig-synthetisch wijsgeer werd toen der wereld ontnomen. Men neme zijn wijsgeerige hoofdwerk „Zur Mecha- nik des Geistes" maar ter hand, of zijn „Zur Kritik der Zeit", dan wel „Von Kommenden Dingen", om daarvan tot in des harten en zielen grond overtuigd te worden. Van dat alles en veel meer kan men in dit schoone werk van Ra- thenau's vriend H. graaf Kessler uitvoe rig lezen, liefdevol is deze breede bio grafie geschreven en Rathenau's vrien den in Nederland zullen haar gaarne le zen. Protectie of vrijhandel? door Henry George. W. J. Thieme Cie, Zut- p h e n. Het is heel verkeerd, te denken, dat alleen de menschen van tegenwoordig „het weten" en dat men toch vooral, om Ci?nig inzicht in een vraagstuk te krijgen, de allerlaatste publicaties van de aller eerste beroemdheden van dezen tijd ge lezen moet hebben. Natuurlijk geldt dat wel 'voor b.v. natuurwetenschappelijke vraagstukken, maar in filosofie en eko- nomie, om nu maar eens een paar te noemen, is niets nuttiger dan zich te ver diepen in de lektuur der klassieken - mits men dan hen uitzoekt, die waarlijk groot zijn. Dat is niet zoo moeilijk, want men naar het in aanbouw zijnde kasteel, haalde de muren omver en bezigde de steenen tot herstel van den stadsmuur, die op last van Hampi gedeeltelijk was afgebroken. Tipn slotte ging men er toe over, een bewapend schip op de Schelde voor de stad te stationneeren. Twee dagen later kwam een hulpbende van 200 man uit Antwerpen de Vlissingers versterken, De Waalsche bezetting trok nu af en vond een onderkomen binnpn Middel burg. Te Brussel was men nog onbekend met den ommekeer van Vlissingen. Den vol genden dag (19 April) verscheen, niets vermoedend, een neef van Alva, Fernan do Pacheco, voor de stad; hij was belast met het in kaart brengen van wegen, vaarten, havens en landingsplaatsen bin- ren Zeeland. De bevelhebber van het wachtschip hield hem aan, bracht hem in de stad, waar hij ternauwernood aan de volks woede ontkwam, wijl men hem voor een zoon van Ah a hield. Men zette hem ge vangen; nog twintig dagen zou hij leven, Toen werd hij, met nog twee andere jonge edelen i"' zijn gevolg, opgehangen, en wel uit weerwraak, daar Alva e$ms een trompettet van \X Jlem van Oranje, hem als parlementair gezonden, tegen alle oorlogsregels in, had laten opknoo- pen *J Sommigen zien hierin een bloedwraak van Treslong, wiens broeder in 1568 te Brussel werd onthoofd. Hoe het zij, het sein was nu gegeven, om gevangenen in cfen begonnen burgeroorlog niet te spa ren! Alva beweert later, dat Pacheco, in een onderaardschen kerker geworpen, met de grootste wreedheid ter dood ge bracht werd, omdat hij indertijd te De venter eenige Doopsgezinden had laten verbranden, Zijn hoofd werd op een der stadspoorten tentoongesteld, zoodat som migen van meening zijn, dat hij door het zwaard ter dood gebracht is. Anderen zeggen, dat hij door de regeering gehoord en behoorlijk gevonnisd is. Wat zeker tot het strenge vonnis zal hebben bijgedragen, is het vinden van een brief bij hem, waarin de hertog e<pn groot aantal Nederlanders opsomde, welke hij graag van kant gebracht zag Lang bleef z'n zegelring in handen van Jacob de Rijk en diens nakomelingen; z'n gouden ketting als ridder van het Gulden Vlies en z'n kleeren zijn lang on-'i der de afstammelingen van Blois van Wybert-tabletten on der het oefenen ter bescherming van de keel, vóór het op treden ter zuivering van de stem. (Ingez. Med.j meestal heeft de tijd dat selecteerings- proces al voor u verricht. Op het terrein der ekonomie is, naast den schrijver der allesklassiekste Wealth of Nations, een der tegenwoordig nog zeer lezenswaardigen Henry George; in zijn Progress and Poverty staat veel, dat waar en belangrijk is en van zijn boek over vrijhand^lfen bescherming geldt het zelfde. Dat vraagstuk is werkelijk een der belangrijkste van de praktische eko nomie en.het Iaat zich zoo licht ver draaien en verkeerd uitleggen en um- deuten. De beknopte uitgave van Georges boek over dit onderwerp is thans verschenen, bewerkt door het oud-Kamerlid voor de toenmalige Socialistische Partij, den heer H. Kolthek. Door den klaren betoogtrant kunnen wij de lezing van dit boek van dezen Amerikaanschen ekonoom aanbe velen aan een ieder, die belang stelt in of te maken heeft met de quaestie: „Pro tectie of Vrijhandel?" En dat is iedereen welhaast, tegenwoordig! In „Een Hollandsche Jongen in het Hooge Noorden" (Scheltens en Gil- tay, Amsterdam) vertelt de schrij ver, Sjef van Dongen, onzen jongens, niet alleen hoe het is op Spitsbergen, maar ook hoe hij er kwam, hoer hij er als een echte jongen grapjes wist uit te halen, hoe hij zichzelf helpen moest, toen zijn ouders naar Nederland terug keerden en hoe z'n jongensgeest en jongenshumor hem nooit verlaten hebben! Heel dit frissche boek door blijft van Dongen eenvoudig en bespeuren wij dat hij een goed, warm hart heeft i?n een klaren, koenen, echt Hollandschen geest. De Burgemeester van Middelburg bréngt ter kennis dat vóór 1 Fetor. 1930 aangifte moet worden gedaan door eige naars of houders van een hengst van 2 jaar of ouder, dat eigenaars of houders van. een twee-jarigen of ouderen hengst verplicht zijn hiervan aangifte te dóen binnen een maand nadat de hengst twee jaren geworden is, of in hun bezit Ss gekomen. Middelburg, 2 Januari 1930. De Burgemeester voornoemd, P. DUMON TAK. Treslong gebleven. Zijn wapenrusting vond een plaats op het stadhuis.5) In den persoon van Ewoud Pieterzoon Worst ontvingen de Vlissingers voorraad van krijgsbehoeften. Maar toch waren zij niet al te zeer veilig. Antonie van Bourgondië bedreigde hen nog altijd van de hoofdstad uit; daar was ook nog een Spaansche krijgsmacht in de nabijheid ,?n onverklaarbaar is het, dat deze geen poging waagde om Vlissingen, voor de vrijheid bevestigd was, te herwinnen. Ondertusschen zocht de prinsgezinde magistraat naar alle kanten om hulp; Ja cob de Zwijger werd daartoe naar En geland gezonden en een andere bode ver trok naar la Rochelle. Worst ontving het commando over eenige schepen. Op zee ontmoette de Zwijger Jacob Si- monszcon de Rijk, die met drie sche pen koers zette naar d^n Briel hij wist deze te bewegen, naar Vlissingen te ste venen, waar zij van meer nut zouden zijn. Twee dagen later kwam ook Tres long, door Lumey afgezonden, de geuzen versterken met drie schepen en 200 man, op den voet gevolgd door Tseraerts, uit 's Prinsen naam bevelhebber van Wal cheren. En nu treedt men agressief op! Nu geldt niet meer het parool Vlissingen be houden, doch Walcheren veroveren! Gachard, Corr. de Phil. II, p. 245. H. Pirenne, Gesch. v. België, dl. II, bl. 29. 2) Swalue, de dad^-n der Zeeuwen, bl. 11—20—21. 3) Swalue, de daden der Zeeuwen, bl. 25. 4) Gachard: Corr. Phil, II, T. II, p. 245—246. Bor: Hist. Nederl Oorl. D. I. B. VI,, bl. 369. Boxhorn: Chr. v. Zeel., Deel II, bl. 545—547. Hooft: Nederl. Hist. B. VI. bl. 233. Brandt: Hist, der Ref. D. I, bl. 527. 5) Gachard: Corr. Phil. II, T. II, bl. 257. Bor: Hist. Ned. Oorl. D. I, B. VI. bl. 369370. Boxhorn: Chr. v. Zeel. Deel II, bl. 545. Hooft: Ned, Hist, B. VI., bl. 236. Swalue: daden der Zeeuwen., bl. 24, Men ziet het: de schandelijke theo rie der repressaille-maatregelen is niet in den wereldoorlog uitgevonden, doch helaas nog een niet-overwonnen bar- baarsch inzicht uit oudere pn overoude

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 6