TWEEDE BLAD 1930 staat deur VAN DE VAN Vrijdag 27 Dec. 1929 No. 304 BINNENLAND FEUILLETON HET VONNIS en vele plichten wachten u dan weer. Ge moet denken aan wat ge dit jaar beginnen zult, wat ge in uw bedrijf moet veranderen en wilt verbeteren; ge overweegt hoe onderdeelen meer pro ductief te maken zijn of hoe de kwaliteit van uw producten opgevoerd kan worden. Dat alles is nuttig en noodig. Maar daarnaast moet ge ook denken om ontspanning van den geest en om informatie omtrent wat er om u heen gebeurt. Reeds meer dan 170 jaren heeft de Mi ddelburgsche Courant de belangstellende Zeeuwen op de hoogte gehouden van wat er hier voorviel en wat, van elders, vermeldenswaard was. En zij doet zulks nog dagelijks. Daarom dezen goeden raad: zoo gij nog niet tot onze vaste abonnees behoort, abonneer u dan op DE MIDDELBURGSCHE COURANT Adres: Lange St. Pieterstr,, Middelburg, Tel. 269, Postgiro 43255 DE MOEILIJKHEDEN IN DE BEETWORTELSUIKERINDUSTRIE. De heer vau den Heuvel heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken en Ljandbouw, voorzitter van den Raad van Ministers, de volgende schriftelijke vra gen gesteld: 1. Is de Regeering reeds in staat en be reid mede te deelen welk resultaat het overleg van den Minister van, Binnenland sche Zaken en Landbouw, dat deze be windsman toegezegd heeft bij de behan deling van hoofdstak V der Rijksbegroo- ling, met de Ministers van Financiën en van Arbeid, Handel en Nijverheid, in zake steunmaatregelen aan de suikerbie tenteelt, heeft gehad? 2. Is de Regeering bereid, met hel oog op de steeds moeilijker wordendje to»standen in de suikerproductie, het njaderende seizoen van den uitzaai en fle nu weer kort geleden door Frankrijk vergroote bescherming der suikerin dustrie binnen zeer korten tijd met voor stellen Lot steun bij de Volks ver tegen- woordiging te komen? BENOEMINGEN IN VOOGDIJRADEN Op de vragen van het Tweede Kamer lid den heer Duys betreffende het niet- benoemen van sociaal-democraten1 tot voorzitters of leden v,an voogdijraden heeft de minister van justitie o. m. ge- antwoord}*, t Het is niet juist, cfat de soc.-democra tische richting stelselmatig bij deze be noemingen zou worden gepasseerd; in tegendeel zijn op 's ministers voordracht we-1 personen, .van wie hem bekend was, dat zij de sociaal-democratische beginse len waren toegedaan, tot deze functie benoemd. VOORKOMING VAN BRANDEN. Als resultaat van met vertegenwoor digers der Kon. Ned, Brandweer Ver- eenigingen gehouden overleg, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw aan de commissarissen der Koningin een brief gericht, waarvan de inhoud in hoofdzaak is als volgt: „In het afgeloopen jaar zijn, zoowel op het platteland, als in eenige groote ste den, branden voorgekomen, welke van grooten omvang en in hun gevolgen bui tengewoon noodlottig waren, Deze om standigheid heeft mij opnieuw de nood zakelijkheid voor oogen gesteld, van het bestaan en waar dit niet het geval is van de oprichting in de onderschei den provinciën van een provincialen brandweerbond als afdeeling van de Kon. Ned. Brandweer Vereeniging, ge vestigd te Utrecht. Op het groote open bare nut, dat ontegenzeggelijk aan het bestaan van een dergelijken provincialen bond in uw gewest en aan de krachtige werkzaamheid van die instelling is ver bonden, behoef ik te dezer plaats zeker wel niet nader te wijzen." Voorts noodigt de minister de com missarissen der koningin in de provin ciën, waarin een provinciale brandweer- bond reeds bestaat, uit, thans nader met het bestuur van genoemden bond in ver binding te treden en bij voortduring te blijven, opdat onverhoopte verslapping van haar werkzaamheid worde wegge nomen of voorkomen, en opdat de bond in zijn nuttig werk zooveel mogelijk worde aangemoedigd en gesteund. öoor mevrouw Belloc Lowndes. '63). Inspecteur Plimmer ging in gedachten even terug naar den tijd, toen hij 'zelf nog een jong getrouwd man was. Hij zou het lang niet aardig hébben gevon den, als zijn vrouw een brief aan een neef van haar, op wien hij destijds jgru- welqk jfjioersch was geweest, ondertéé- kénd had met „je Janey." .jlk veronderstel, dat u de dame kent, die dezen brief heeft geschreven, juf frouw Jones?" 'i Zij keek een beetje benauwd. „Ik' kan niet precies zeggen, dat ik haar ken." ..Is ze wel eens hier aan het hotel gekomen, om kolonel Mintlaw te bezoe ken f' .„Neen, aal heeft ze nooit gedaan!" Wat een teleurstelling, dal besliste ant woord! Hij bewaarde eenige oogenblik- ken het stilzwijgen. Eensklaps lachte zij een beetje dwaas': „De telefoon is anders toch wel gema'k- ikelp!" „O, zoo! Dus telefoneerde zij?" Den commissarissen der koningin in de provinciën, waar een dergelijke bond nog niet bestaat, verzoekt de minister, thans nadere stappen te doen, teneinde de oprichting daarvan te verzekeren en bij de totstandkoming op gelijke wijze den bond te steunen als hierboven is aangegeven. ZEELAND. WALCHEREN. Gemeenteraad van Domburg. In de Dinsdagavond gehouden verga dering van den Gemeenteraad van Dom burg werd afwijzend 'beschikt op een ver zoek van M. Beeke om vermindering van staangeld voor een carrousel op de kermis. Een verzoek van Joh. Maljaars te Aagtekerke - i. z. ruiling van grond met de gemeente werd in handen van B. en W. gesteld om advies. De Vlis- singsche Gasfabriek vroeg vermindering van den in eene vorige vergadering vast- gestelden erfpachtsprijs. De heer Geldof vroeg of voor dergelijke uitgiften een vaste lijn is aangegeven. Hij zou dit wen schelijker vinden. Dhr. Elout wees erop dat rekening werd gehouden met de waardevermeerdering van den grond. Verder zal een beter gelegen perceel grond meer moeten opbrengen; dan een dat ver uit het centrum' ligt. Zoo is ook voor uitgifte van een perceeltje grond aan de Markt meer gevraagd dan vpor het terrein van de Gasfabriek waarvoor f 0.10 vierk. M. moet worden betaald; een, voor dit terrein, met een breed front aan de straat, toch zeer billijken prijs. Besloten werd den ge vraagden erf pachtsprijs te handhaven. Een adres van de commissie van Be heer van het Vereenigingsgebouw „Sa menwerking" inzake het in; gebruik geven vau een schoollokaal voor teekenonder- wijs werd voor kennisgeving aange nomen. Verder werd besloten instemming te betuigen met het adres gezonden door de Ver. van Burgemeester en secretaris sen in het Kanton Hoorn o. a. i. z. klas- seaitrek volgens het Bezoldigingsbesluit, dat vooral in verband met onderwij s- belangen. Het verzoek van de Ned. R. K. Volks- zangvereeniging om subsidie werd voor kennisgeving aangenomen. Het Comité voor viering van den jaar dag van H. M. de Koningin; op 31 Aug. 1930 vroeg een subsidie van f 200 en versiering en verlichting Van het Ge meentehuis en het plansoeni op het Groentje van Gemeentewege. B. en W. stelden voor daartoe te besluiten. De heer De Visser vroeg of het niet heter zou zijn eerst af te wachten wat parti culieren doen, waartegenover de voor zitter opmerkte dat het goede voorbeeld dat de gemeente geeft van gunstigen; in vloed zou kunnen zijn op de giften van particulieren. De heer Houmes zegt, dat hij om principieele reden tegen feestvie ren is en dus ook tegen deze subsidie. De heer Geldof zeide uit principe te gen dit voorstel te zullen stemmen. Hij wilde er echter op wijzen, d|at hier de gemeente onmiddellijk bereid is voor dit doel een vrij groote subsidie te geven, terwijl het voor andere zaken som's zeer moeilijk is een bijdrage tc krijgen. Het voorstel tot het geven van eene subsidie van f 200 wordt daarna met 5 legen 2 stemmen, die van de heeren Houmes en Geldof aangenomen. Omtrent de kwestie van versiering vroeg de heer Westenburger wat de kosten zouden zijn. De heer Almekinders zou de beslissing daaromtrent gaarne nog eens aanhouden. De heer Elout stel de voor thans in principe te hesluiten tot het voldoen aan het verzoek van hel comité. B. en W. zullen dan een kosten berekening aan den Raad overleggen, waarover deze dan kan beslissen. Met 5 tegen 2 stemmen die van de heeren Houmes en Geldof wordt dit voorstel aangenomen. De afdeeling Domburg van den Ncd. Bouwvakarbeidersbond verzoekt bij werk aan den toren verhooging van het uur- „Nou ik geloof niet, dat zij 't poit deed. Maai- de 'kolonel wèl. Toch vroejg hij nooit naar haar. Hij belde altijd me vrouw Strain op." („Mevrouw Strain? Wie is dat?" Maar terwijl hij de vraag deed', her- innercie hij zich teArens liet gedeelte in kolonel s Mintlaw's brief, die op die da me doelde. „Mevrouw Strain is altijd de huishoud ster op The Mill House geweest, 'bijna van het begin af, dat ze hier 'kwamen', vertelde Iris vertrouwelijk'. „Zij is de Vriendin van de jonge mevrouw Raydon." „Dan had die mevrouw Strain ze'kler als tussctienpersoon op voor den 'ko lonel en haar vriendin?" Dat kan ik niet zeggen; maar ik weet nog wel, dat, toen hij op een keer naar mevrouw Strain vroeg, mevrouw Raydon antwoordde, want ik herkende haar stem. Ze plaagde hem een beetje. Dat was op den dag, dat ze samen uitgingen pm te lunchen en te roeien." „Samen uitgingen? Bedoelt u kolonel Mintlaw en mevrouw Birlley Raydon?" Dat was ongetwijfeld „het toertje" waarvan sprake was in den brief van den k-lonel. „Ja zeker, den dag, zoo te zeggen vóór dat mijnbeer Raydon stierf, hébben ze 't er fijn van genomen. De chauffeub Van den kolonel heeft me er allies van loon, tot de goot met f 0.10 en voor werk aan den spits met f 0.15. B. en W. stel den voor dit verzoek in te willigen. De heer Houmes kon zich vereenigen met de vtrhooging voor werk aan den sipls, welk werk gevaarlijker en ook moeilijker is, verhooging voor het overi ge werk aan den toren acht hij niet noo- dig. De heer De Visser wees erop, dat door de tegenwoordige goede stellingen het gevaar allicht minder was hij werk op grootere hoogte dan op den begaimen grond te midden van het verkeer. Het verzoek werd daarna aangenomen mei 5 tegen 2 stemmen die van de heeren Houmes en De Visser aangenomen. Brandweer. Thans kwam aan de orde het voorstel inzake aanschaffing van brandbluschmld- delen. De voorzitter wees erop dat na de reorganisatie van de Brandweer in het vorig jaar en na de beraadslagingen, in de vergadering van November over uit breiding van de brandblusclimiddelen, de. groote brand in Middelburg nog eens in het bijzonder deze kwestie naar vo ren heeft gebracht. Hij waarschuwde echter tegen het nemen van overijlde besluiten onder den indruk van deze ramp. Er zal eerst nog voor verstrekkende besluiten worden genomen, in het oog moet worden gehouden of misschien door centrale organisatie de brandweer over groole complexen zal worden ver zorgd. Inmiddels meenden echter B. en W., zij het dan ook in zeer bescheiden (viorm, toch nog in zooverre uitvoering; te moeten geven aan hun vroeger reeds •medegedeeld voornemen, zoodat zij nu voorstellen 'n 6-tal Ready snelbuschap- paraten aan te schaffen en die bij (de brandmeesters te plaatsen. Daardoor zou een begin van brand snel kunnen wor den genluscht. De heer Almekinders vroeg of het geen aanbeveling zou ver dienen om met de omliggjende gemeen ten overleg te plegen inzake het blus-* schen op elkanders grondgebied en voor fWederzijdsche hulp. Hij slelde voor met de gemeenten OostkapeLle, Aagtekerke Weslkapelle daaromtrent overleg te ple gen. De heer Houmes heeft evenmin als de heer De Visser Veel vertrou wen in kléin materiaal^ dat slechts goed is onmiddellijk bij het uitbreken van den brand, waartegenover de heer Elout opmerkte ,dat juist een zeer groot aantal branden worden voorkomen door Idergel ij ke Snelbluss chers. De heer Geldof wees erop, dat ook in de organisatie van de brandweer door meer oefenen en meer onderling overleg veel zou zijn te verbeteren. Do voorz. vatte het behandelde nog in een kort overzicht samen. Voor ver dere organisatie zou hij' eerst advies wil len inwinnen van de Kon. Ned. Brand- weervereeniging. Verder zouden thans een 6-tal snelbluschapparaten kunnen worden aangeschaft en zou het voorstel van den heer Almekinders tot overleg mei de omliggende gemeenten kunnen worden uitgevoerd. Het voorstel to.t het aanschaffen van 6 apparaten werd daar na aangenomen met 6 tegen 1 stem, die van den heer De Visser, terwijl m. a. st. ïverd besloten zich met de Kon. Ned. Br a nd w eer vereeniii verbinding te stel len en het voorstel-Almekinders tot over leg met de naburige gemeenten aan te nemen. De heer Elout wees eron dat het rooien van boomen bij de Stationstraat geen succes heeft gehad. De autobussen rijden nog steeds ego de Markt terzijde van den Weg. De heer v. Sluijs meent, dat heL zeer wel mogelijk is om be hoorlijk op den verharden weg te blij ven, maar dat sommige chauffeurs daar te hard rijden. Algemeen was men van oordeel, dat hier verandering in moet komen en dat, wanneer de toestand zoo blijft de auto bussen zullen moeten worden verplicht een andere voor hen zeer zeker minder wenschelijken weg te nemen. De heer v. Sluijs besprak verder de kwestie van het wegvoeren van vuil. Hij zette de wijze uiteen waarop hij zich een ophaaldienst aan de huizen denkt verteld. Ze hebben lekker geluncht in het Beche Hotel en toen zijn ze een paar uur gaan roeien. Van half één tot half zeven zijn ze uit geweest en toen- zij terugkeerden en hier vlak bij waren, zei mevrouw Raydon tegen den kolonel: Breng me niet heelemaal naar het hek, zeg", zei ze. En dus stopte de auto; feen klein einaje vóór den ingang van The Mill House, enneHet meisje brak plotseling af. „....enne, wat?" haastte hij zich vrien delijk te vragen. i „Nou, als je mag gelooven wat er verteld wordt, dan moet ze met haar man een vreeselijke ruzie hébben gehad:, teen ze thuis kwam. Gewoon herrie, in hun salon. De kamermeid was in haar provisiekamer, dat is daar een heel eind vandaan. Maar ze 'klon precies hoo- ren, hoe hij tegen haar te keer (ging en zij telkens antwoord gaf." „Wanneer zei u dat dit gebeurde, juf frouw Jones?" Iris Jones liep naar den schoorsteen mantel, waarop een kalender stond. Van daag is 't dé twaalfde, 't Moet op dén derden van deze maand zijn geweest, dat de kolonel mevrouw Raydon mee heeft genomen voor dat tochtje." „Hij is den vijfden, 's morgens vroeg gestorven", merkte Plimmer langzaam op. Ofischron hij zeer ernslig keek, juichte van het vuil ,dat daarna buiten de ge meente zou worden gebracht. Hij heeft reeds iemand gevonden die daartoe be reid was en stelt voor met dezen per soon een contract van een jaar aan te gaan. De heer De Visser zag liever voor langëren tijd, bijv. voor 5 jaar gecon tracteerd. Daartegen bestond echter 'hij B'. en W. bezwaar. Met 6 tegen 1 stem, die van den heer De Visser, werd daar na besloten het ophalen van vuil op dé door den heer van Sluijs uiteengezette wijze te doen geschieden. Nadat de heer De Visser en verschil lende andere leden nog inlichtingen had den gevraagd aangaande de electriciteits- voorziening door de P.Z.E.M. die voor- zooveel dat mogelijk was werden gege ven, sloot de voorz. de vergadering met de beste wenschen aan de leden voor de Kerstdagen en de .jaarwisseling, waar voor door den heer De Visser dank werd gebracht. ZUID-BEVELAND, t HANSW'EERT. Toen een dezer dagen de schipper van een in de nabijheid van Hansweert liggend schip, des morgens zijn knecht wilde wekken, bleek deze, alsmede diéns uitrustingstukken te zijn verdwenen. Even na de ontdekking van de ver dwijning van zijn knecht, bemerkte hij, dat eveneens ruim 150 Meter staaldraad weg was, zoodat vermoed wordt, dat de knecht de hand heeft gehad in de ver missing van de staaldraden. De politie stelt een onderzoek in. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. SLUISKIL. Dinsdagmiddag is alhier een kind, dat met andere liep te spelen en dat van uit een straat komende, den weg overstak, door een auto gegrepen, waardoor het een ernstige hersenschud ding opliep. Uit een door de politie in gesteld onderzoek moet zijn gebleken, dat den chauffeur in deze geen schuld Dubbel is het genot met Wybert-tabletten, de keel is tegen ontsteking be veiligd, de adem zuiver! (Ingez. Med.) het ln zijn binnenste van groote vreugde en voldoening. Alles, zoo zag hij het nu duidelijk, liep veel, veel mooier, dlan hij ooit had durven hopen! HOOFDSTUK XXII. „...s t a a t o n t w ij f e 1 b a a r v a s t.j." Na dit veelbelovende begin in „Het Anker" voelde de inspecteur zich natuur lijk in een opperbeste stemming, toen hij in den mooien salon van The Mill House op mevrouw Raydon wachtte. Ook was hij een weinig zenuwachtig wat hem zelden voorkwam nu hij zoo vlak stond voor het onderhoud met de vrouw, waarvan hij zeker was, dat zij het middelpunt zou uitmaken van een „cause célèbre." Toen zij de 'kamer binnentrad, zoo lief tallig in haar eenvoudige, zwarte japon netje en met een uitdrukking van be droefdheid en verbijstering op haar racoie gezichtje, 'kreeg Plimmer niet zon der zelfvoldoening de overtuiging, dat Birtley Rayacn's weduwe nog slimmer ■sluwer en listiger was', dan hij ver wachtte haar te zullen vinden. Dit voor opgesteld, was het hem niet 'kwalijk te nemen, del hij haar in den waan (liet, idat zij cp hem volkomen den indruk maakte, dien zij beoogde. In zekeren slaagde zijn list bewonde- Venswaaraig. Eva, Voor wie de vreese lijke, overrompelende gebeurtenissen der treft, doch het ongeval uitsluitend moet worden geweten aan onvoorzichtigheid van het. kind, ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. BIERVLIET, fn de Maandag gefiou den raadsvergadering was ingekomen eer schrijven van de hoofden der scholen A en B, dat zich te weinig leerlingen had; aên aangemeld, respectievelijk 1 én leerl. om het avondschoolonderwij: dezen winter te doen doorgaan. Besproken werd een plan tot het ir orde brengen der keiwegen, in onder houd bij de gemeente. Begrooting f 247.904. Naar aanleiding van deze enorme som zal later voorge steld worden een onderdeel van een dei wegen in orde te laten brengen tot eer bedrag dat niet te bezwarend is. Besloten werd tot hernieuwing dei huizen, waarvoor bereids 600 email plaatjes zijn aangekocht. Herbenoemd werd tot lid van d« commissie van toezicht op het l.o. dhr M, E Pruijssen. Besloten werd 9 nieuwe zetelstoelei voor den raad aan te koopen. De drie-jaarlijksche afrekening met d« R.K. School, door een commissie onder zocht, werd door den raad goedgekeurd Op voorstel van B. en W. werd beslo ten adhaesie te betuigen aan het adres van burgemeesters en secretarissen ir het kanton Hoorn, enz. Na nadere toelichting van den Com missaris kan de raad zich vereenigen met de nieuwe regeling voor de bezol-' diging der gemeenteveldwachters. Besloten werd op voorstel van B. er1 W. hoogstens f 25 bij te dragen in 'he( eventueel tekort van de te houden ten toonstelling der Konijnen- en Pluimvee fokkersver, (V.Z.O.S.). Naar aanleiding van een verzoek var het bestuur van het Groene Kruis vooi IJzendijke en Omstreken om een ruim< subsidie tot aanstelling van een tweedf wijkverpleegster met als woonplaat:. Biervliet, stelden B. en W. in hun uit voerig praeadvies den raad voor de sub sidieregeling voor het Groene en he Wit-Gele Kruis als volgt te regelen. Met ingang van 1 Jan. 1930 tot we deropzeggens toe aan beide bovenge noemde vereenigingen een subsidie uii de gemeentekas te verleenen van f 1. per jaar voor elk in deze gemeente woonachtig contribueerend lid dier ver eeniging en bovendien aan de vereeni ging „Het Groene Kruis" een toelag te verleenen van f 600.per jaar, uit sluitend strekkende als bijdrage in di vorige week als een ware nachtmerrl Waren geweest, had niet het minste Ver moeden van wat reeds heel veel men -schen veronderstelden, j,a zelfs als aai geen twijfel onderhevig achtten. Die rijzige man, 'die zoo vriendielij'i 1 keek en gekleed was in eén lcéurig grij pak1, 'die man, die volgens haar gevo(e éen vriend moest zijn, waarschuwde di man haar dat, wat zij nu zou (ontvoerder mogelijk' tegen haai' kon getuigen? Neer i 'dat deed hij niet, want het behooird' Jtiiet tot zijn plicht. t Neg kort tevoren was er groote „hei1 rie" in de pers geweest over de wijz t waargp een verklaring werd verkrege 2 van iemand op wien meer dan loute verdenking van moord rustte. Maar1, gc lijk' -de inspecteur het zioo dikwijls zie5 zelf en een paar goede vriendinnen ha r voorgehouden, denken de overgevoelige menschen, die sommige manieren ol achter de waarheid te komen zoo fel la 1' keuren, niet aan het ongelukkige slach -1 offer, te wiens behoeve de ondervragii gen plaats hebben. Een onschuldige hee zeer, zeer zelden inspecteur P limine k ziou gezegd hébben nooit reden oi bang to zijn vcor het zeggen van id waarheid'. (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5