De XXe Eeuw. Voorkomen isifer 'jUsfMrist- No, 304, VRIJDAG 27 DECEMBER 1929 172e Jaargas Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD BINNENLAND ZEELAND Handei daarnaar Tabletten tijdig D* abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen yj 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 «ent per week. De abonnementsprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel, Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURAX Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -:- Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regéé meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdrwk- kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ofï „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent, Gesprekkentarief. Men moet kunnen berusten in het on- vermijdelijke, nademaal de opstandig-* beid slechts zelden en tot weinige din ges nut is. Met ingang van 1 Januari aanstaande wordt het nieuwe telefoontarief, waarte gen handel en nijverheid zoo hevig ageer den, ingevoerd en we zullen dan allen, groot- of klein-telefoneerder, 2 Yt cent per gesprek te betalen hebben, boven en behalve een jaarlijksch vastrecht. Wij achtten en achten dat gesprekken- tarief boekhoudkundig en bedrijfsecono- misch-theoretisch een volkomen onaan tastbare uitvinding, met scherpzinnige ar gumenten onwederlegbaar te verdedigen en niettemin is het een psychologische misgreep. Het bedoelt de telefoon po pulair te maken, door van den weinig- telefoneerder slechts het vastrecht te vra gen, en hem overigens, zoo hij slechts 4 X per jaar, als het hevig stormt, on weert en hagelt, zijn neef aan den ande ren kant van Middelburg wil opbellen, maar één dubbeltje in rekening te bren gen. Maar het vastrechttarief houdt géén rekening met het gansch verklaarbare ge voel van iederen telefoneerder, die den hoorn van den haak neemt: dat kost me weer een halven stuiver! Tot dusverre was juist een der voor- deelen van de telefoon dat men, eens per jaar zijn vaste bedrag betaald hebbende, wist: 'nu heb ik een voortdurende koste- looze spreekmogelijkheid met alle ook aan het net aangeslotenen. Deze spreekmogelijkheid, die natuurlijk in geen verhouding stond tot het werkelijke aantal gevoerde gesprek ken, was het juist die velen begeerden en die zoon prettig gevoel gaf aan hem, die over een telefoon beschikt. Nu is dat anders geworden: elk bel letje, naar kruidenier of slager, van kan toor naar huis of omgekeerd, kost straks 2Yi cent ?n we moeten ons al heel leelijk in den zuinigen aard van den Ne derlander vergissen, als de gesprekken- frequentie per toestel door het nieuwe tarief niet zal dalen. En zegt de telefoon administratie: goed zoo, die noodelooze kletspraatjes moeten maar rens uit zijn dan is ons antwoord: heeren, daarmede hebt gij gansch niet te maken; de krui denier vraagt toch óók niet, of zijn klant het griesmeel aan de kippen voert of er pudding van maakt? Evenwel: het tarief is er en we moeten berusten en het gebruiken. Er doen zich daarbij twee vragen van praktischen aard voor: is zuinigheid voortaan gebo den en moeten alle partikuliere gesprek ken, b.v. van employés, aan de betrok ken firma of vennootschap vergoed wor den? Op beide vragen zouden we willen ant woorden: neen. Het spreekt vanzelf, dat noodeloos ge bruik van de telefoon te allen tijde en overal vermeden moet worden; maar: wie doet dat niet? Telefoneeren „voor de aardigheid" daar is de aardigheid gauw af en overigens is de beoordeeling der noodeloosheid zaak van hem of haar, die telefoneert, en van niemand anders. Maar speciaal zouden wij willen waarschuwen tegen een „vrees voor de telefoon". Dat men bedenke, en dit geldt vooral de za- keniaenschipn, dat het „vastrecht" be langrijk lager is dan 't abonnementsgeld, en dat men dus heel wat gesprekken kan voeren, voor en aleer dat oude bedrag bereikt :s, maar bovenal: de telefoon is een bevorderaar van den zakenomzet en men aanvaarde daarom blijmoedig de vele vierdiiitstuk-betalingen, die wat opleve ren, mét de enkele, die misschien niet rechtstreeks productief zijn! Ondanks het o. i. verkeerde gesprekkentarief moet de telefoon steeds meer populair worden het is een uiting van dezipn tijd, waarin wij mee moeten. Wat dan ten slotte de kwestie der par tikuliere gesprekken aangaat: is het niet een breeder gebaar, om te zeggen: gij hadt vroeger het voorrecht, met mate van onze telefoon gebruik te maken voor uw eigen belangen, welnu, wanneer ge daar in de juiste maat blijft betrachten, ga dan daarmede maar voort! Dat lijkt ons het menschelijkste standpunt in deze al moge het dan boekhoudkundig misschien niet geheel juist zijn. 't Is hiermede dan het omgekeerde van het gesprekkentarief, dat de bedrijfsac- countant wellicht prachtig vindt, maar dat voor den zakenm e n s c h o. i. niet deugt. Laten we echter, ook van het gesprek kentarief „try to make the best of it", en niet bang worden, den hoorn van den haak te nemen! DE NIEUWE GOUVERNEUR VAN CURACAO. Naar men uit Curasao aan de „Resb." seint, heeft de benoeming aldaar van majoor Slobbe, zoowel in katholieke kringen als in die der industrieele on dernemingen groote instemming gevon den, al werd van de zijde der Cura<;a- onaren veel werk gemaakt voor den te- genwoordigen gouverneur a.i., Schot man. Intusschen heeft men van dezen bekwamen militair, in de huidige om standigheden van Curaqao, groote ver wachtingen. De nieuwe gouverneur heeft bepaal de voorwaarden gesteld ter algeheele zuivering van de ambtelijke wantoe standen, welke in Curaqao in de laatste jaren zijn ontstaan en een vruchtbaar beleid onmogelijk maken. De opruiming in Curasao is reeds in volten gang. Behalve de directeur van Openbare Werken heeft ook nog 'n ander ingenieur van dezen dienst ontslag ge kregen. Men verwacht ook niet, dat mr. v. Dijk, die thans in Holland vertoeft, zal terugkeeren. Dezer dagen is luit. Wiltschut te Cu rasao aangekomen met bepaalde op drachten in zake de militaire reorgani satie. Kapitein van Rossum is reeds buiten dienst gesteld en vertrekt 2 Jan. met de ,,v. Rensselaer", nog vóór zijn opvolger is aangekomen, naar Holland. Ook is het salaris van den nieuwen gouverneur met 20 mille verhoogd en gebracht op 54.000 per jaar. DE HAAGSCHE CONFERENTIE. Naar uit diplomatieke kringen ver luidt, zal de voortzetting van de Haag- sche conferentie beginnen met een vol tallige vergadering der conferentie op Vrijdag Januari. Deze plenaire zitting, waardoor dus be vestigd wordt, dat de conferentie 3 en niet 6 Januari begint', zal om 5 uur des namiddags aanvangen. DE GOLFLENGTEN VAN HILVERSUM EN HUIZEN. Naai- 't Hblt. meldt, is in 'n Dinsdag middag te 's Gravenhage gehouden con ferentie bepaald, dat de bestaande toe stand in zake de golflengte van Hilver sum en Huizen zal voortduren tot en met 11 Januari. NED. INSTITUUT VAN ACCOUNTANTS. In de jaarlijksche algemeene verga dering zijn in de plaats van de aftredende bestuursleden, de heeren G. P. -T. Ho- geweg en H. K. Reder, die niet terstond herkiesbaar waren, lot leden van het be stuur gekozen de heeren A. Blazer en H. van Haagen, terwijl de heer W. A, Hamelberg tot voorzitter werd benoemd. DE KLEEDINGINDUSTRIE. De samenwerkende bonden in de kle dingindustrie hebben het besluit geno men de collectieve arbeidsovereenkomst op te zeggen en tevens verbeteringen te vragen in de loon- en arbeidsvoorwaar den. Met de werkgeversbonden, d;ie even eens het contract opzegden, zal nader overleg gepleegd worden. VERBODEN LECTUUR. V. D. Aneta meldt uit Bandoeng: Het legerbestuur verbood de lectuur van een achttal periodieken, die uitgaan van de partij Nationaal Indonsia. En kele van deze bladen staan onder re dactie van de heeren Soekarno oejoedi en Soenarjo. MIDDELBURG. Daartoe iin de gelegenheid gesteld door de lafdeeling Middelburg van de Vereeniging tot Zedelijke verbetering van gevangenen en de R. K. reclasseerings- vereeniging, afdeeling Middelburg—Vlis singen; konden aan de gedetineerden in het Huis van Bewaring, alhier Kerst- iversnaperirigen worden aangeboden. De kapiteine van het Leger des Heils liad verzocht tijdens de godsdienstoefe ning te mqgeu laten zingen. Dit werd gaarne aangenomen. De voorzitter van het college van re genten was bij een en ander tegenwoor dig. Ook in het Oude Mannen- eai Vrou wenhuis liet het Leger des Heils zich hooren. In verhand met de invoering van het Winkelwerklijdenbesluit op 1 Jan. is door den Kon. Nederl. Middenstands bond uitgegeven een door den heer F. L. van der Leeuw, redacteur van ^De Middenstandsbond" uitvoerig 'toegelichte Handleiding van de regeling van den Ar beid in Winkels. Door het bestuur der Vereeniging Handelsbelang alhier is een exem plaar van dit practisch werkje heden aan alle leden toegezonden. Zooals Maandag in den gemeente raad werd aangekondigd is Dinsdagmor gen alhier aangekomen een auto brandspuit van het model zooals Bergen Zoom bezit, en eveneens gemonteerd op Fordchassis. Deze door de N. V; Brandspuilenfabriek v.h. A. Bikkers en Zoon te Rotterdam tijdelijk ter beschik king gestelde autospuit, is gestald dn de garage van den heer A. Kieviet in de St. Janstraat, en zoodanig, dat hij in een oogwenk buiten kan worden gebracht. De heer Kieviet heeft zich belast met het beheer van de spuit, wat zeker van groot belang voor een goede en vlugge bediening zal zijn, Dinsdag heeft de spuit bij wijze van proef gewerkt, en staande achter de school op de Nieuwe Haven kon over de kade heen het Huis van B|ewaring goed met vier stralen te gelijk worden bereikt. Enkele leden van het bestuur der brandweer en een paar 'brandmeesters woonden de demonstratie bij. In afwachting van een defenitieve be slissing over het aanschaffen van nieuw brand'bluschmateriaal, is de tijldelijke plaatsing dezer spuit alhier zeker van groot belang. De Middelburg'sche MarktkoopLie- denbond heeft de heer mr. A. H. Kuipers benoemd tot rechtskundig adviseur. HET BRANDWEERFONDS 7 DEC. 1929 Bij de Izaak Boasson Zonen's Bank N.V. zijn tot hedenmiddag 12 uur de navolgende bedragen ontvangen ten gun ste van het „Brandweerfonds 7 Decem ber 1929", t. w.: Totaal vorige opgaaf f 3095.50. H. S„ Heemslede f 10. Totaal f3105.50. Daarvoor zijn, voor zoover noodig, ge zegelde kwitanties afgegeven. Het gironummer van de I. Boasson Zn.'s Bank is 3860. VLISSINGEN- De politie heeft op eersten Kerst dag vele malen moeten optreden in ver band met vechtpartijen in café's en op straat en verschillende arrestaties had den plaats. Uit een café moesten vijf personen te gelijk worden verwijderd. WALCHEREN, BIGGEKERKF. De afdeeling' van den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm hield Maandagavond, onder leiding van den Burgemeester, een vergadering, waarin 16 van de 25 leden aanwezig waren. De Burgemeester bracht in herinnering den Landstormdag in Den Haag en sprak zijn erkentelijkheid uit voor den belang rijken steun, die van verschillende in gezetenen is ontvangen. In de plaats van den heer P. Florusse werd tot lid van de plaatselijke com missie 'benoemd de heer IJ. Verschuu- re. Hierna kwam de heer P. G. Laer- noes uit Vlissingen aan het woord,, die met treffende voorbeelden aantoonde de noodzakelijkheid van den B. V. L. Ten slotte wekte de 'burgemeester op, trouw te blijven aan den B. V. L. waar na met het zingen van het Wilhelmus1" werd geëindigd. OOSTKAPELLE. Dinsdag hield de ge meenteraad een openbare vergadering. De Voorzitter deelt mede dat van den minister is ingekomen een verzoek ;om een wijziging te brengen in de ver ordening op het keuren der waren en wel het le lid van art. 11 wat beltreft den melkverkoop dooi- veehouders. B. en W'. stellen voor de verordening in den bedoelden zin te wijzigen daar ze anders toch niet goedgekeurd zal worden. Ver- Schillende lieden zouden haar ongewij zigd willen vaststellen zooals ip vorige vergaderingen over deze kwestie reeds uitvoerig is besproken. Andere leden zou den maar toegeven doch onder protest. Tenslotte wordt het voorstel van B. en Wi. aangenomen met 4 tege|n 3 (sieïn- men. Het 'bekende adres van het comité van Vereenigingen van Burgemeesters en Se cretarissen in het district Hoorn, wórdt voor kennisgeving aangenomen. GAPINGE. Dezer dagen vervulde de heer C. Hack', secretaris van den Kring „Wjalcheren" van Volksonderwijs op ver zoek een spreekbeurt voor de hier ge vestigde afdeeling. Spr. ging eerst de voorgeschiedenis na van de financieele gelijkstelling van het bizonder met liet openbaar onderwijs en daarna die ge lijkstelling zelve, welke bij de Wet op het L. O. van 1920 werd geregeld. Véle voorstanders van openbaar onderwijs, ook de vereeniging „Volksonderwijs" aan vaardden de daarmee in uitzicht geslel- 'de pacificatie of bevrediging in de liooff, )dat deze bij een eerlijke toepassing der gelijkstelling den vurig hegeerden scliool- vrede met zich 'brengen zou. Met voor beelden uit de praktijk, die in groolen getale in het orgaan van V. O. te 'vinden zijn, toonde spr. aan, dat de toepassing der gelijkstelling tot heden zoovéél te wenschen heeft overgelaten, dat men mét recht spreken mag van achterstelling van het openhaar onderwijs en dat de bevre diging in plaats van schoolvrede ver nieuwden schoolstrijd heeft geschapen. En wat spr. nog meer betreurde, is, 'dat het lager onderwijs in ons land, ondanks de onrustwekkende stijging der kosten, in de laatste jaren, eer slechter dan beter geworden is, en dat door de op richting' van zoovele 'seclescholen in stad en dorp allerwegen onder ons vojk ver deeldheid en onverdraagzaamheid zijn ge wekt. Toch gaf spr. blijk van een Vast vertrouwen in de komst van 'betere tij den voor ons lager onderwijs en dus ook voor ons volk, als het besef van de hooge waarde der ongerepte beginse len, waarvan ons openbaar onderwijs uitgaat en die vervat zijn in art. 42 :der L. O.-Wet, meer en meer zal doordrin gen. Nog vond de heer Ilack' gelegenheid te wijzen op den verkeerden uitleg, dié door tal van propagandisten voor het 'bi zonder kerkelijk onderwijs aan de doop belofte gegeven wordt, ten einde op de ouders een drangmideel uit te oefe nen, om hen te bewegen hun kinderefn naar de bizondere sectescliool te zen den. Uit een brochure „De Doopbelofte en de Openbare School" haalde spr. uit spraken aan van jhr. mr. A. F. Üe Sa- vornin—Lohman, dr. W). Di. van Wijn gaarden, ds. Lingbeek en prof. Maarten van Rhijn, allen onverdachte voorstan ders van bizonder kerkelijk onderwijs, ;d,ie eenstemmig van meening zijp, dat de vra gen, die de ouders 'bij den d,oop van hun kind 'beantwoorden, wel spreken van onderwijs in de kerkleer, doch dit slaat 'op het godsdienstonderwijs en niet o'p lager schoolonderwijsj, zoodat de ouders die hun 'kind naar de Openbare school zenden, aldus spr., niet in strijd hande len met de door hen afgelegde doopbe lofte. RITTHEM. In de Maandag gehouden vergadering van den gemeen Leraad wer den voo*- kennisgeving aangenomen: het bekende schrijven uit het kanton Hoorn inzake de classificatie der gemeenten; 't verzoek der Ned. Roomsch Katholieke Volkszangvereenigingen om f 10 subsi die; het schrijven van de Maatschappij tot hulpbetoon, om inlichtingen omtrent collecteeren langs de huizen door onbe kende collectanten en de ingekomen be grooting 1930 van den keuringsdienst van waren, district Goes. Van het bestuur der Chr. wijkverple ging te Souburg was een dankbetuiging ontvangen voor de genoten subsidie van 60 over 1929 en een verzoek of de gemeentRitthem verder naar evenredig heid met Souburg wil bijdragen in ver band met de vaststelling van 't salaris van de te benoemen wijkverpleegster. M. a. st. werd besloten aan dit verzoek te voldoen. Aangeboden werd de begrooting 1930 van het burgerlijk armbestuur, in ontv. en mitglaaf f 1185, imet een post voor onvoor zien van f 490. Uit een tweetal sollicitanten werd met alg. st. tot gemeente-bouwkundig opzich ter benoemd de heer A. Hoe*kipns. Van de gemeente O. en W. Souburg was een schrijven ingekomen over de overname van de Rilthemscliestr. in de bebouwde kom van 'Souburg over 'n leng te van 375 M. Souburg stelt voor, dat Rit- 1 dan genezen. Deze waarheid is oo!^ 11 bekend. Welnu dan, gij hefkênt in de meeste ge vallen het begin van eén verkoudheid en ook de eer ste kenteeker.en van rheuma- tische pijnen. en neem bijtijds Aspirin-Ta^ bietten, die Uw iichaam hel pen in den strijd tegen in gedrongen ziekteverwekkers. Daarom zij U nogmaals uit drukkelijk gezegd: innemen! - Let er op, dat U steeds de echte lAspirin-Tabletten met het Bayerkruis /ontvangt. Prijs 75 ets. (Ingez. Med.) them laat aanbesteden de herbestrating van den weg met nieuwe steenpn, maar wat nog goed is, kan oók gebruikt wor den. Alles onder toezicht van de ge meenteopzichters van Souburg en van Ritthem Na een lange diséuszie werd be sloten de zaak aan te houden. De voorzitter verzocht den jraad bij de officieels opening van bet slachthuis te genwoordig te willen zijn. Hij deelde nog mede, dat de aangelanden van den grind weg in Welzinge dezen weg in orde heb ben gebracht, hetgeen ook door de aan gelanden van den Groeneweg en d?n Barentsweg zal geschieden. Bij de rondvraag wees de heer F, J de Pagter er op, dat de bewoners van den Dorpsweg ver over de bestrating komen en de heer J. Lijnse op den slechten toe stand bij de overgangen van het Vlissing- sche pad De voorzitter zeide het een en ander te zullen onderzoeken en zoo noo dig te doen verbeteren. De heer J. de Pagter verzocht dea voorzitter tegenwoordig te willen zijn op de a.s. vergadering van de Vleeschveree- niging voor noodslachtingen van melkvee teneinde inlichtingen te geven in ver band met het in gebruik nemen van hel nieuwe slachthuis. De voorzitter hoopte aan dit verzoek te voldoen. KLEVERSKERKE. In den avond van Dinsdag j.l. is inbraak gepleegd in de woning van den landbouwer De K. on der Kleverskerke. De dader is vermoe delijk door vernieling van een ruit in de woonkamer binnengekomen en na een aldaar aanwezig kabinet te hebben opengebroken, heeft hij daaruit eemge gouden sieraden, zooals strikken, spel-; den, bloedkoralen halssnoeren, wegge nomen. Alles wijst er op dat hier een persoon aan het werk is geweest die plaatselijk bekend was. Ook twee jaar geleden werd in dezelfde woning inge broken. Op het oogenblik van de inbraak bevonden de bewoners zich in ren achter de woning gelegen bakkeet. Zij zijn op het blaffen van den hond nog buiten we zen kijken, doch hebben niets bespeurd. De politie stelt een onderzoek in. Het Burgemeestersfeest. VEERE. Betreffende het verdere ver loop van de installatie van den nieuwen burgemeester, den heer H. Dronkers, zi nog gemeld, dat deze met zijn familie,- behalve aan het Godshuis, een bezoek aan de drie scholen bracht, waarvan de kinderen door hem werden onthaald, en wel: aan de Voorbereidingsschool, hoofc mej. Franke; aan de O. school, hoofd de5 heer Theri, waar door Maatje Jasperse, namens de kinderen aan mevrouw Dron-' kers bloemen werden aangeboden; dej1 bijzondere school, hoofd de heer De WolL waar hetzelfde geschiedde door Martina! de Nood dochter van den voorzitter vank het schoolbestuur. Ook werden de drie kerken bezocht de Ned. Herv. kerk, waar de burgemees-

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1