172e Jaargang EERSTE BLAD. BINNENLAND ZEELAND No. 297. DINSDAG 17 DECEMBER 1929 Be abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2-30, elders 2.50 per kwartaal. Week-dbonnementen in Middelburg 18 oent per week. Be abonnementsprijs is, voor de gewone advertentiën. 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURAf Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcbèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet mee» dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" dj „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. gaai m Hat summer bestaat sat Twee bladen. DB RIJKSMIDDELEN IN NOV. 1929. De opbrengst van de Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand November 1929 bedroeg 46,375.571, te gen ƒ42.552.696 over de maand Novem ber 1928. Set één twaalfde gedeelte der raming over 't geheele jaar bedraagt 39.262.083. We laten hieronder volgen de op brengst .over de eerste elf maanden van 1929, vergeleken met die over de eerste sif maanden van 1928. 1929 1928 Grondbel. 21.466.130 21.118.013 Pers. bel. - 25.758.937 - 25.551.894 Ink. bel. - 76.306.182 - 85.329.671 Vem. bel. - 12.570.672 - 10.710.239 Div. pn T. - 21.153.997 - 16.618.981 tnv. recht - 62.234.235 - 58.119,514 Stat, recht - 4.308.048 - 4.219.367 Zout - 1.793.939 - 1.796.274 Geslacht - 11.234.931 - 10.020.884 Wij® - 2.148.068 - 2.149.768 Gedistill. - 32.114.688 - 40.636.516 Bier - 13.772.909 - 13.438.945 Suiker - 43.879.919 - 42.578.621 Tabak - 24.339.568 - 21.396.945 Goud, Zilv. - 982.734 - 976.595 Zegelrecht - 25.753.763 - 25.170.401 Reg. recht - 30.648.519 - 24.164.862 Succ. recht - 45.046.300 - 35.864.179 Dosaeinen - 3.591.630 - 3.448.257 Staatslot, - 629.499 - 632.442 Loodsgelden - 4,646.840 - 4.535.911 Totaal ƒ464.381.519 448.478.287 De opcenten ten bate van het Lee- ningstonds gaven over November 1929 'n opbrengst van 8.347.394 tegen een be drag van ƒ8.352.118 in November 1928. De inkomsten tf-n bate van het „We genfonds" gaven over Nov, 1929 een op brengst van 486.437. Rijwielbelasting 18.557. GESCHENK DER HONGAARSCHE REGEERING AAN DE KONINGIN, Nederlandsche opper-stalmeester graatf Rentinck is, naar de Pesti Hirlaip meldt, enkele dagen geleden in Honga rije aangekomen, om in opdracht van Koningin Wilhelmina paarden te koopen. In de stoeterij van Mezehegyes had graaf Bentinck vier zwarte merries uit gezocht, die de Hongaarsche re,geering daarop Koningin Wilhelmina ten geschen ke beeft aangebeden. H. !M. heeft het ge schenk aanvaard. D}® paarden behooren tot het zeld zame Nonius-ras ,dat tijdens de Napo leontische oorlogen naar Hongarije is overgeplant. Genoemd correspondentiébureau merkt na«" aanleiding van dit geschenk der Honga/ü'sche regeering op|, dat Idoor deze daad een edele plicht wordt vervuldj, om dat H. M. Koningin Wilhelmina de ®erïfce was, die na Iden oorlog de onver woed® Hongaren die veel leed hadden Je doorstaan, te hulp Was gekomen waar door de gezondheid en Ihet leven van duiswndeti 'kinderen werd gered. DE RIJKSWATERSTAAT, 9$y Kon. besluit van 13 Dec. is_,met intrekking van een Kon. besluit van 23 Juli '11. o.a. bepaald (met ingang van 16 ÈDec.$ dat de directie Zeeland vhn den Rijkswaterstaat zal omvatten de provin cie Zeeland, met uitzondering van 'het gedeelte, dat tot de directie uroote 'Ri vieren behoort. D# directie Groote Rivieren omval de jgroote rivieren met haar zomerbed, /benevens het winterbed van de jBiergscbe Maas en het toezicht inge volge de Rivierenwet op het winterbed djer groote rivieren met uitzondering! van de Maas boven kilometerraai 29 bij Weil, van ae Donge en van ae stroomen en zeegaten in Zuidholland, Zeeland en Noordbrabant, beneden de rechte lijnen gaande: op 't Haringvliet over het licht op den. dijkshoek bij de HoornSche hoof den beoosten Hellevoetsluis en het baken de Pi*ter aan de westzijde Van den mond der haven van Dirksland en in de Gre- velingen over den toren van "Herldngen op Overflakkee en het licht op den dijk ran den Sir Janspolder (Stelhoek) op Duivel and, en voorts ten zuiden van de réchte lijn, getrokken door het Zijpe, als verlengde van de buitenkruinlijn van hot rochte gedeelte van den ongeveer O. Z.O.—W.N.W. gerichten Noordelijken dijk van den Anna Jacobapolder van St. Phi- lipsland. DE VERBETERING VAN DE HAVEN TE VLISSINGEN, In een nota naar aanleiding ran het verslag inzake het wetsontwerp tot wij ziging van de wet van 25 Juli 1919 tot verbetering van de haven te Vlissingen deelt de minister van waterstaat mede, dat naar het oordeel van zijn ambtge noot van defensie vermindering van Üe fondsgelden tot een-zevende, teneinde dé ze gelijk te doen zijn aan die, Van het S'cheldereglement, berekend naar de lage 'Belgische valuta, voor de havens van 'de Wester Schelde niet mogelijk zou zijn, in dien zulks niet voor alle Nederlandsche havens zou gelden, omdat dit een eenzij dige bevoorrechting zou zijn van eerst genoemde havens. Voor wat betreft de havens van het eerste district kan worden medegedeeld,, dat dit zijn de havens van Oostmahorn en Zoutkamp, waar een binnenkomend vlsdchersvaartuig een reductie, op de loodlsgelden ontvangt, hetgeen uit 'den gard der zaak bij' hooge uitzondering plaats vindt. t DE LUCHTDIENSTEN NAAR INDIE. In antwoord op een vraag over e?n Nederlandsche luchjpostroute naar Oost- Indië, heeft minister Wedgwood Benn gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Nederlandsche regeering de En- gelsche heeft verzocht in Britsch Indië faciliteiten te verleenen voor proef vluchten, die beoogen een geregelden dienst voor te bereiden. De regeering van Indië heeft facilitei ten voor proefvluchten gedurende 1929 toegeze/gd, maar verklaart tot haar leed wezen niet in staat te zijn het gebruik van de Indische luchtroute toe te staan voor een geregelden dienst vóór de noo- dige organisatie van 1 andingsterreinen vol tooid was. De toestand is in vollen om vang aan de Nederlandsche regeeringj uit eengezet. De minister vgegde hieraan toe, dat Henderson, de minister van buitenland- sche zaken, zoo juist het verzoek van den Nederlandschen gezant heeft ontvangen om faciliteiten voor verdere proefvluch ten in 1930 te verleenen. Voor dit verzoek is raadpleging van de regeering van Indië noodig en deze zal met bekwamen spoed geschieden. Bij de K. L, M. is bericht ingekomen, dat het achtste postvliegtuig, op weg naar Ned.-Indië, te Aleppo is aangekomen. NEDERL. RIDDERORDEN, In de te 's Gravenhage gehouden le denvergadering van de Vereeniging van leden der Nederl. ridderorden werd het jaarverslag uitgebracht, waarin woor den van hulde werden gewijd aan de nagedachtenis van mr. L. F. M. H. baron Michiels van Verduynen, in lev?n voorzit ter der vereeniging, en van den heer K. J. A. G, baron Collot d'Escury, die de belangen der vereeniging in Zeeland behartigde. Aan giften ineens werd 1550 ge boekt, waarvan één gift van 100 alleen bestemd voor Oranje Nassau's Oord. In de plaats van wijlen baronl Michiels van Verduynen is jhr. A. G. Sickinghe, kamerheer van H. M. de Koningin, tot voorzitter gekozen. Voorts werd o. a. in het bestuur gekozen de heer C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlis singen. STAATSLOTERIJ TE VENLO. Bij' beschikking van den minister van Financiën is gevestigd een collecte der Staatsloterij teVenlo en is benoemd, met den aanvang der 453ste Staatsloterij tot collecteur dier Staatsloterij H. J. C. M. Schaepman, thans collecteur der Staats loterij te Zwolle. KEURING EN STEMPELING VAN PLATINA SIERADEN, Naar de ,,N. R. Crt." verneemt, ligt het in de bedoeling van de Regeering om den Rijkswaarborg en de belasting op gouden en zilveren werken uit te breiden tot platina, m. a. w, over 'te gaan tot de keuring stempeling van platina-sieraden, Dat dit tot nu toe niet gebeurd is, vond zijn oorzaak in de bezwaren van een practisch onderzoek van platina- voorwerpen op het gehalte. Het ligt in de bedoeling het gehalte te bepalen op 950 duizendsten (het (eigenlijke voorstel is 1000 duizendsten met een speling van 50, practisch dus 950). De belasting is geprojecteerd op 1 per gram. De handelswaarde van plantina als metaal is circa 3.60 per gram. Voorloopig zal het onderzoek en de keuring alleen te Amsterdam plaats vinden. Een raming van de opbrenjglst is moei lijk, al wordt de keuring en de belas ting, evenals voor gouden en zi'. veren werken, verplicht. Het gébruik van pla tina neemt af, In ons land word1 naar schatting 30 kilogram verwerkt het geen 'n belasting-opbrengst van 30 000 gulden zou beteekenen. De totale op brengst van de belasting op gouden en izilveren werken is ongeveer een milld- oen gulden. AFSCHAFFING OPCENTEN SUIKER ACCIJNS EN VERDEDIGINGS BELASTING H. De regcering heeft bij nota van wij ziging voorgesteld dien wet, inzake af schaffing verdedigmgsbelasting II en! van de opcenten op de suikeraccijnS, in wer king te doen treden, '1 Februari a.s, HET NIEUWE LEIDSCHE STADHUIS. De gemeenteraad van Lieden heeft be sloten den heer W. M. Dudok op te dragen plannen te ontwerpen voor eign nieuw stadhuis. NEDERLAND-EXPRESS, De speciale trein met post en passa giers, in aansluiting op het motorschip Christiaan Huygens, zal Woensdagoch tend te 11.10 van Genua vertrekken. Aankomst Donderdag 19 Dec.: 7.57 te Arnhem, 8.48 te Utrecht, 9.45 Den Haag Staatsspoor, 9.36 te Amsterdam W.P., 9.53 te Amsterdam C.S. en 9.52 te Rot terdam Maas. ARBEIDERS ONTSLAGEN. V.D1. Aneta meldt uit Bandoeng: Bij de militaire werkplaatsen zijn in totaal 64 arbeiders ontslagen in ver band met het lidmaatschap van de partij Nationaal Indonesia. MIDDELBURG. Naar aanleiding1 van het feit dat B. en W, gemeend hebben den raad in verband met de rekening der Godshuizen over 1928 niet te kunnen adviseerén te besluiten tot teruggave vjan het be drag van f 5.718.42 hetwelk aan de Rijksverzekeringsbank: is betaald als eerste annuïteit op de bij die instelling aangegane geldleening ad f 106.000, om reden dat die betaling niet in de- rekening is opgenomen, heeft het be stuur der Godshuizen een schrijven ge richt tot den raad. Hel zegt dat het onjuist is, dat de betaling der annuiteit niet in de re kening is opgenomen, dit is geschied in de kapitaalrekening. Het bezwaar van B. en W. zal zich dan ook meer richten tegen het feit,"dat de betaling niet werd: gebracht ten laste van de exploitatie rekening. Dat dit, in tegenstelling met wat in de volgende jaren zal geschieden, thans nog niet werd gedaan, vond zijn grond in de overweging, dat het nieuwe gedeelte, waarvoor dé geldleening werd aangegaan, nog niet in; exploitatie werd genomen. Waar eensdeels de profijten der uitbreiding door ontvangst aan ver- nleeggelden door bezetting der nieuwe klasse-kamers enz., nog niet in de re kening tot uiting zouden komen kwam het anderzijds het bestuur niet zuiver voor, wanneer de uitgaaf aan annuiteit terzake van de uitbreiding wel reeds ten laste van de exploitatie zou worden gebracht, zoodat het deze' post voor dit jaar nog ten laste van de uitbreiding van het gebouw (kapitaalrekening) heeft gebracht. Intussclien hadden tegen op name iu de exploitatierekening van den uitgaafpost voor de annuiteit (voorzoover althans rentebetaling inhoudend) geen stellige principieele bezwaren bestaan en liet zou voor het bestuur dan ook wel zeer onbevredigend zijn wanneer alleen, op grond van een technisch-boekhoud- kundige uitwerking van een post eenie restitutie zou worden onthouden, waar tegen op zich zelf geen bezwaren zijn gerezen. Bovendien zou, naar het bestuur voor komt, een onthouding van de verzochte restitutie niet in overeenstemming zijn met het -besluit van den Raad van 20 December 1926. Het bestuur heeft dit besluit aldus begrepen, dat het daardoor in de gelegenheid werd gesteld) de voor genomen uitbreiding tot stand te brengen waarvoor de gemeente tegenover den geldschieter garantie zou verleenen voor rente en aflossing en ook geldelijke© steun zou verleenen tot het maximumbe drag van de rente en aflossing gezament- lijk. Aan dien steun werd, uit den .aard der zaak, de beperking gesteld, d,at zij slechts zou worden verleend, voorzoover zou blijken van. de onmogelijkheid, dat de Godshuizen zich zelf zouden bedrui pen. Deze onmogelijkheid zou moeten blijken uit de over te leggen rekening der Godshuizen. Naar 't het bestuur voor komt blijkt uit de overgelegde rekening over 1928, sluitende met een nadeclig ssaldo van f 10.095.25i/2, "wel duidelijk, dat de Godshuizen in dje onmogelijkheid verkeeren de bedoelde kosten voor eigen rekening te nemen. De voorwaarden bij bedoeld besluit gesteld 'zijn derhalve aan wezig, zoodat op dien grond, naar het oordeel van het bestuur, op betaling van het bedrag der annuiteit aanspraak kan worden gemaakt. Door de afd. Middelburg en omstre ken van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters is een adres gericht aan den gemeenteraad, waarin zij er op wijst: dat binnenkort de Raad zal hebben te beslissen over de verpachting van staanplaatsen voor de tenten en kramen Op de kermis alhier; dat in dit verband adressante zich tót den Raad wendt met het verzoek het hier besaande z.g. tapverbod tegelijker tijd op te heffen; dat immers in verschillende tenten al coholhoudende dranken worden verkocht van een vrij hoog alcoholgehalte en dat dit reeds een ernstige concurrentie vormt voor de hier ter plaatse gevestigde kof fiehuizen en restaurants; dat behalve deze schade het tapver bod het nadeel nog sterk verhoogt, zon der dat^dit ook maar e^nigszins in het algemeen belang noodig is, aangezien im mers tijdens de kermis van ernstig drankmisbruik geen sprake is en de ex ploitanten van koffiehuizen en restau rants uit eigen beweging gaarne alles doen om dit drankmisbruik te beteuge len; dat onder deze omstandigheden adres sante den Raad beleefd durft verzoeken dit tapverbod als volkomen overbodig in het algemeen belang en uiterst scha delijk voor de hier gevestigde exploitan ten, die zelfs niet in staat zijn hun ge wone dagelijksche bezoekers en de vreemdelingen, die hun inrichtingen be zoeken, met de kermis niets uitstaan de hebbende, op zeer maige wijze drank te verkoopen, af te schaffen. Naar aanleiding van den aanvang van dit adres meenen wij te moeten opmer ken, dat de gemeenteraad niet beslist over de verpachting van staanplaatsen, dit berust bij het dag. bestuur der ge meente. De gisteren gehouden jaarlijksche collecte voor de R.K. armen langs: de hui zen der stad heeft opgebracht de som van 247.—. Op het terrein Van den brand wordt ook heden met het opruimen van het puin voortgegaan en is taen üu ook' be zig van dat van het pand van de firma Wiener naast dat van de Jager. Bij1 laatstgenoemde firma is nu de gang naast den winkel Vrij en kan men zoo de in tact (gebleven pakhuizen be reiken. Hedenmiddag werd aan het puin van het Grand Hotel begonnen!. Hedennacht is geen brandwacht ineer in de Langedelft geweest, Kvel wordt de politiepost ook des nachts gehandhaafd. De belangstelling in het gebeurde 'blijft ook' buiten Middelburg groot. Zoo vertoefde hier heden de fcommandant der Groningsche Brandweer, die een en ander in ©ogenschouw nam. BRANDWEERFONDS 7—XII—'29. 1 Tot hedenmiddag1 12 uur waren bij de Iz. Bpasson en "Zonen's Bank N.V. de volgende oedrage'n gestort ten gunste van het Brandweerfonds 7 Dec. 1929: Totaal vorige opgaaf f 2789.50, A. J. H. f5. mr. A. M. v. E. MO, J. F. de W., f50. mr. H. D'. R5, Al. H. v. d. W., f2.50, N. N. f2.50, G. H f5. Totaal f 2869.50. Daarvoor zijn zoover noodig gezegelde kwitanties afgegeven. Het mo'. der postgiro-rekening dezer Biankinstelling is 3860. VLISSINGEN. Gisteren is een 19-jarige werkman uit Gapinge op de werf der N.V. Kon. Mij. de Schelde in de smederij met het drijfwerk in aanraking gekomen en werd het ergste gevreesd. Het liep echter af met kneuzingen aan de beenen en dé $e- \vonde man werd naar het St. Joseph ziekenhuis overgebracht. Donderdag worden met de mailboot uit Engeland alhier verwacht de Koning en Koningin van Noorwegen, die met den Noord-Duitschen mailtrein hun reis van hier zullen voortzetten. Met de mailboot „Prinses Juliana" is Zondagavond een groote Amerikaan- is'che mail meegekomen, bestaande «at niet minder dan 2777 zakken. Dit is de grootste mail die de Zeeland ooit vervoerde. Het motorschip „Poelau Tello" is Maandag van de werf der N.V. Kon. Mij. „De Schelde" naar buiten gebracht en zal nu Woensdag de proeftocht worden gehouden. WALCHEREN» O. EN W. SOUBURG. Evenals ande re jaren gaf ook nu de Schietvereeniging Marnix van St. Aldegonde een zeer goed geslaagde tooneeluitvoering, die met een prettig bal werd besloten. LOMiB;URG. Zaterdag 14 Dele. hield de H hiterclub haar eerste bijeenkomst in dit seizoen. Als spreker trad op de heer P. H. Hekkema uit den Haag wet het onder werp: Christelijke Bouwkunst. Voor de oauze^gaf de heer H. een algemeen over wicht, dat hij daarna met een aantal lichtbeelden illustreerde. Er zijn. in de Christelijke bouwkunst drie phase© te onderscheiden: de vroeg christelijke, waarin het Oosten (Blyzan- tium) den toon aangeeft, de hooge op bloei in de Romaansehe bouwkunst, en de Gothiek. Haar groei is langzaam; tij heeft haar wortels diep in het verleden. Hoewel tegengesteld in karakter aan de klassieke 'houwkunst^ die het uiterlijke, het monument geeft, zien we de Chris telijke beïnvloed door de Romeinsch© basiliek (gerechtsgebouw) en het Ro- Imeinsche woonhuis. Voor de vroeg-Christelijke tijden is de tentraalbouw kenmerkend. Een Voor beeld hiervan is de San Vitale te Raven na. Van de concentratie om één! cen trum iu dit bouwwerk gaat diepe rust uit. In den bloeitijd van de Romaansehe (bouwkunst, omstreeks 1100, zien we in het alzijdig-symmetrische, in het leven wicht en de innerlijke rust, de ziel vaa het Christendom weerspiegeld. Het yol- maak'ste voorbeeld hiervan geeft ons dé San Am'bi'ogio te Milaan. Met de Romaansehe bouwkunst |gaat deze rust, dit evenwicht verloren. Er is innerlijkheid en eenvoud. Ook hier zijn onrust in de Gothiek', een te eenzijdig opwaarts streven, een te loor gaan van monumenten van groote waarde, als de dom van Reims. Doch de ziel van het Christendom, de volkomen, onpersoon lijke overgave van het Romaansch gjeeft de Gothiék naar Sprekers p verhoging niet. Te sterk begint het Izceken, hét verstand! mee te spreken. Onder het vertonnen tier zeer fraaie lichtbeelden, |die het voor afgaande 'betoog verduidelijkten, werdén door de aanwezigen verschillende vragen gesteld, blijk gevend van hun belangstel ling'. Na een woord van 'welgemeende© dank bet den spreker, sloot ide vooorzitter, de heer L. J. van Voorthuisen, de vergade ring. t J i 'i N,- EN ST. JOOSLAND. Vrijdagavond werd door de afd. van het Groene Kruis een algemeene vergadering gehouden. De begrooting voor 1930 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 290, waaron der 240 geraamd is aan contributie. De jaarwedde van den magazijnmeester-bo de werd met 10 verhoogd en gebracht op 60. Besloten werd donateur te worden van de stichting „Zonneveld" te Oostka- pelle voor f5 per jaar; laten de finan ciën een volgend jaar toe om meer te geven, dan zal dit worden gedaan. De bestuursleden, de heeren A. J. de Weerd en L. Wattel werden als zoodanig her kozen, evenals de afgevaardigde en pl. v.v. afgevaardigde voor de prov. verga dering, de heenpn L. Wattel en J. K. Mesu. Gemeenteraad van Arnemuiden. Maandagavond verdaderde de Raad. Afwezig met kennisgeving de neer C. v. d. Ketterij. Ingekomen zijn een njader schrijven van het Staatsboschbeheer waarin de ze zijn spijt betuigt dat niet wordt over gegaan tot beplanting' van den; grintweg langs het kanaal. Finantieele bijdrage was verzocht van de R. K. Volkszangvereeniging. Het bekende verzoek van de vereeni-

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1