TWEEDE BLAD locbbfeqea 5 VAN DE VAN Dinsdag 10 Oec. 1929 Mo, 2Si BINNENLAND HET LAGER ONDERWIJS, NEDERLAND EN DE NACHTVLIEG- DIENSTEN, GEBREK AAN ARBEIDSKRACHTEN IN FRANKRIJK. FEUILLETON HET door VONNIS mevrouw Belloc Lowndes. MIDDELBURG. DE GROOTE BRAND. WALCHEREN. Raadsvergadering te Westkapelle. »J" I I. (Wordt vervolgd) I Aan de Memorie van Antwoord op de begrooting van Onderwijs ontleenen wij het volgende' Het ten vovigen jare aangekondigde overleg inzake loonarbeid van leerplich tige kinderen heelt tusschipn den ambts voorganger van den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid plaats gehad, In verband met het optreden van het nieu we kabinet wordt het thans tusschen den Minister en zijn ambtgenoot voort gezet. De Minister acht het geraden met het nemen van voorbereidende maatregelen tot invoering van de nieuwe onderwij zersopleiding volgens het systeem der Lager Onderwijswet 1920 te wachten tot het rapport der Staatscommissie Rutgers verschenen is. Evenmin als zijn ambtsvoorganger is de Minister voornemens uniformiteit in de eindexamens der kweekscholen te be vorderen in dien zin, dat overal aan de candidaten hetzelfde schriftelijk werk zal worden opgegeven. Het vraagstuk der bezoldiging van de onderwijzers staat niet op zichzelf; het maakt deel uit van de salarieering van de burgerlijke ambtenaren in het alge meen. De Minister verwijst dan ook naar hetgeen van Regeeringswege bij het de bat in de Tweede Kamer over hoofd stuk I der Rijksbegrooting voor 1930 is gezegd. Er bestaat thans voor hem geen re den om eenig onderdeel van het salaris- vraagstuk aan de orde te stellen. Hoewel op het begrootingsartikel geen gelden zijn aangevraagd voor subsidiee- ring van nieuwe scholen voor buitenge woon lager onderwijs, ligt het in de be doeling van dipn Minister wel eenige nieuwe in 1930 te openen scholen te hel pen, zooals dit in de laatste jaren is geschied. De Minister stelt zich voor de scholen voor psychopaten en voor lichamelijke gebrekkigen eerlang op te nemen in de thans geldende voorloopige regeling van het buitengewoon lager onderwijs. Etpn voorstel tot invoering van leer plicht of schoolplicht van het buitenge woon onderwijs kan hij niet toezeggen. Zoodra zulks financieel mogelijk zal zijn, zal een meer afdoende regeling van de subsidies voor het buitengewoon onder wijs getroffen moeten worden. De besteding van het subsidie ten be hoeve van de R.K. leergangen te Tilburg, wordt aan het bestuur dezer instelling overgelaten. Naar het Handbl. verneemt is men hier te lande met het vraagstuk van de nachtvliegverbindingen thans een heel «ind verder gekomen. Er is dezer diagen een bijeenkomst gehouden, waarin de noodzakelijkheid om met bebakening een aanvang te maken, steeds naar voren is gekomen. En er zal, nu binnenkort reeds, be gonnen worden a,an de voorbereiding van de bebakening van de luchlroute Amster dam1Ha n no vervoor zoover dat ons land ook aangaat, derhalve tot Rheine. Gerekend zou dan mogen worden, djat binnen een half jaar deze bebakening gereed zou zijn, derhalve nflg vroeg ge noeg om bij de instelling van de zonner- nachtdiensten in werking te worden ge steld. Het is nu maar te liopen, dat men in dit opzicht volkomen diligent blijft, op dat Nederland de praats behoudc, die liet zich in de burgerluchtvaart in de laatste jaren heeft vervorven. Gemeld wordt aan de N. R. Crt. De artikelen, die eind October in de Nederlandsche bladen verschenen zijn over de Fransche .arbeidsmarkt, hebben aanleiding gegeven lot vele aanvragen van Nederlandsche werkzoekenden om in Frankrijk geplaatst le worden. Het aanbod is echter niet gekomen voor den landbouw, de mijnen, en me taalindustrie, de bouwbedrijven of ter aanvulling van lieL tekort; aan ongeschool de arbeidskrachten; doch wel van de zijde der handels- en kantoorbedienden Het is misschien goed, daarom nog eens uitdrukkelijk vast le stellen, dal sinds jaren in Frankrijk werkloosheid heerscht onder de „employés de com merce et de bureau". Ook musici, die zoo gaarne in het buitenland schijnen te wer ken, zullen in Frankrijk zoo goed .als geen kans hebben, gezien de tegenwoor dige crisis in de Fransche artislenwereld. In het algemeen kan worden gezegd, dat handarbeiders, geschoold of onge schoold, in Frankrijk kunnen worden^ge plaatst, indien zij althans ©enigszins he iend zijn met de Fransche taal. Men den- ke echter niet, dat de betrekkingen voor hel grijpen liggen of dal men zonder formaliteiten in Frankrijk aan het werk zou mogen gaan. Men behoort in het bezit te zijn van een door het ministerie van arbeid of landbouw geviseerd ar beidscontract en een gezondheidscertifi caat, afgegeven door eeip geneesheer, die daartoe is aangewezen door een Fransch consulaat in Nederland. Vertrek zond t deze papieren moet beslist worden ont raden. Zou men Frankrijk binnengeko men zijn zonder in hét bezit te zijn van bovengenoemde documenten, dan moeten deze alsnog worden verkregen, hetgeen duidelijk blijkt uit het feit, dat de werk gevers een register moeten aanleggen en bijhouden van .alle in hun dienst zijnde builenlandsche werkkrachten en dat zij worden beboet, indien deze zijn aangeno men zonder toestemming van de Fran sche autoriteiten. Niet om' te ontmoedi gen, doch wel om desillusies te hesparen, versterkt men deze gegevens. Een op goed geluk naar het buitenland trekken geeft ti'ouwens nieti'nreer blijk van onder nemingsgeest, maar wel van onbezonnen heid, nu men, veelal zelfs ter plaatse, een arbeidsbeurs tot zijn beschikking heeft, die ook over de buitenlandsche arbeidsmarkt voldoende gegevens kan verstrekken. 51). „Als zijn weduwe op een lijkschouwing mocht aandringen, zal er natuurlijk een gehouden worden. Maar ik heb reden te gelooven, dat mevrouw Raydon zich sterk tegen het dankbeeld zou verzet ten." „Laten we 't haar even vragen." De oude mevrouw Raydon liep vlug ongewoon vlug voor een dame van haar leeftijd, naar de deur. Terwijl zij naar buiten traid;, in ide Jhall, hoorde; hij1 (haar zeggen op een toon van verlichting: „Bent u daar, mevrouw Strain? Wilt u alstublieft aan Eva vragen, even bene den te komen?" In den salon terugkeerend, merkte me vrouw Raydon op: ,,Ik moet u nog zeg gen, dokter, dat, wat ook het gevoelen van mijn schoondochter in deze zaak za" zijn, ik niet zal nalaten er bij haar op aan te dringen, dat zij laat doen wat vol- gipns mij gedaan moet worden." Zij zwegen belden een geruime poos en ofschoon dokter Durham erg met Birtley Raydon's moeder te doen had, vond hij ZEELAND. - Omtrent de reis van de Rotterdam sche brandweer lezen wij in de N. R. C. o.m.j' i „Het is van de Rottterdamsche motor spuit, die op eigen kracht naar Middel burg is gereden, een preslatie geweest. Om' half tien is ze vertrokken van haar standplaats aan de Brielsche laan en om half drie arriveerde ze in de Zeeuwsche hoofdstad, waar onmiddellijk de 700 M. slang de spuit was uitgerust met 35 slangen werd uitgelegd en zonder hij vullen van benzine of water met de hulp verleening kon worden begon|nen. Om half .acht 's avonds had de com missaris van politie le Middelburg opge beid om assistentie. De waarnemende president-hoofdman der brandweer vreesde van een tocht naar Middelburg groote moeilijkheden. Eenigen tijd later herhaalde Middelburg zijn verzoek en burgemeester Droogleever Fortuyn, met wien men zich toen in verbinding stelde, haar toch een allervervelendste deftig heid en de onaangenaamste vrouw, die hij ooit ontmoet had. Eindelijk verscheen Eva in de kamer, Zij zag er als een toonbeeld van ellen de en ziek van het huilen uit. „Ik wilde graag weten", sprak haar schoonmoeder kil, „of je ernstige bezwa ren hebt teg^n een lijkschouwing. Ik sta er op, dat er een gehouden wordt, met het oog op de bijzondere omstandighe den van....", zij brak plotseling af, be dwong zich toen den zin af te maken „Birtley's dood." In het bleeke gezicht der vrouw kwam een roode tint. „Och, moet dat?" Smeekend wendde zij zich tot d^n ouden dokter. ,,Ik zou dat liever niet willen!" „Volgens mijn gevoelen is een lijk schouwing geheel overbodig", antwoord de hij- „Ik heb uw echtgenoot den der den Augustus bezocht, nauwelijks twee weken geleden, toen hij, zooals u weet, aan acute indigestie leed. Ik heb hem tc,?n op het hart gedrukt, en niet voor de eerste maal, dat hij een specialist moest raadplegen. Hij zei toen, dat hij er over denken zou." „Hij schrok hevig terug voor het denk beeld op rantsoen te worden gezet", zei Eva zachtjes. „Ik twijfel niet het minst aan den aard meende, dat waar zoo dringend hulp noodig werd geacht ,men die niet mocht weigeren. De directeur van den vervoer dienst, dr. de Bruine, adyiseerde in geen geval dein zeven ton zwaren wagen op den trein te zetten. Te half tien is de motorspuit van de Brielsche laan vertrokken. Hoofdman Keeman, hoofdopzichter Pellenkoft en een ploeg van de afdeeling Brandblusch- middelen gingen mee; de eerste techni sche opzichter van den motordienst Mal ler en een chauffeur van dien dienst hebben om beurten den wagen bestuurd. Dat de spuit reeds te half drie aan het werk was aan de Mididelburgsche Hout haven is een kranig stuk werk geweest De afstand is 127 K.M., maar men weet hoe de Zuid-Hollandsche, B,rabanlsche en Zeeuwsche wegen in dezen peeëntijd zijn. De veren had men mee. Juist voor liet vertrek van de spuit had de Commissaris van de Koningin ini Zeeland nog getele foneerd en den raad gegeven veel slan gen mee te nemen-; tegelijk berichtte hij, dat aan de veren opdracht was gegeven alle mogelijke medewerking te verleenen. B,ij Zwijndrecht had men dan ook geen oponthoud en de pont aan den Moerdijk had zelfs 18 minuien op de Rotterdam- sche spuit gewacht. In Bergen op Zoom (stond een agent gereed om den weg idoor het stadje te wijzen en verder als gids te dienen op de reis over Zuiid- Bieveland en Walcheren. Van half drie 's nachts af tot kwart voor negen 's morgens heeft de Rotter- (lamsche spuit meegewerkt om Middel burg voor verdere uitbreiding van de ramp te behoeden. Gebleken is nog eens te meer, dat dr. de Bruine en zijn ingenieurs toen ze hun keuze op dit type motorspuiten bepaalden ,niet hebben misgetast." V.an de reis van de Haagische brand weer wordt in de N.R.Crt. ails volgt ge meid Tegen negen uur werd uit Middelbrug bericht ontvangen, dat de brand van dien aard was, dat vermoedelijk' ook op de Haagsche brandweer een Beroep: om as sistentie zou worden gedaan. ,Men heeft toen 2 molorspuilen in gereedheid ge bracht. Om half elf kwam het verzoek om naar Middelburg uit te rukken. On der leiding van inspecteur-brandmeester De Graad zijn daarop met den goede rentrein van 12 uur UoliSpoor de heide spuiten derwaarts gegaain. Te Roosendaal werden de wagens gerangeerd in een ex tra trein, daar men anders Zondag eerst te 9 uur v.m. te Middelburg had kunnen zijn. Thans was men er te zes uur. De brand was intusschen ,al zoodanig gebiluscht, dat het niet tooodg was, de motorspuilen af te laden. De Rotterdam sche brandweer was met een harer beide spuiten reeds weer aan Ihet opladen. De heer De Graad is daarop met zijn mannen en met de spuiten te 7.10 achter een personentrein via Roosendaal terug- gekeerd. Aan een Beschouwing Verseput f in hetzelfde blad ontleenen we: Gelukkig heeft men in Zeeland en voor al te Middelburg, dank zij Nehalennia de vereeniging tot instandhouding van oude gebouwen, de provinciale schoon heidscommissie i?n misschien nog meer van die lichamen, een open oog voor 't behoud van het stadsschoon. Menig nieuw gebouw in een oude straat legt er getuigenis van af, dat de eigenaars en bouwers gaarne den goeden raad, die strekt om het nieuwe gebouw 'bij de oude huizen te lat^n aansluiten. Niemanc kan eischen, dat er op de plaats van de ruïne een copie wordt opgericht van wat er gestaan heeft. Daar was trouwens ook teveel bij, dat door latere verbouwing van den onderpui zijn eenheid verloren had en dat nu het eenmaal door het vuur vernield is beter door een moder ne eenheid, die rekening houdt met het karakter van de stad pn van de Lange Delft, kan worden vervangen. Van één gebouw mag dat niet gezegd worden, dat is het patriciërshuis Groot Ravesteyn, waarin al sinds jaren het Grand Hote' Verseput gevestigd was. Hoevelen in ons land hebben Verseput niet gekend? In Baedekers reisgids voor van zijn noodlottige kwaal. Wat vanmor gen gebeurde, was bet gevolg van het overdadige diner, dat hij gisteravond ge bruikt had fn waarop hij een groote hoe veelheid, naar ik begrijp meer dan een halven liter gemberlimonade met ijs dronk.' „Dat geloof ik ook", zei Eva haastig. „Jij?" riep de oude mevrouw Raydon uit. Hoewel dokter Durham geen scherpe opmerker was, keek hij toch verbaasd op door den gloeienden haat en diepe ver achting, die uit dat ééne woordje spra ken. Wat e^n gevaarlijke, kwaadaardige oude vrouw! Dokters zijn, soms tegen wil en dank getuigen van de familietwisten, die vaak volgen op een sterfgeval, maar ditmaa' drong het op den bejaarden geneesheer door, dat hij nog nooit iemand had zien optreden, als de oude mevrouw Raydon thans deed. „Moet ik het zóó opvatten, dat u ge heel tegen den duidelijk uitgesproken wensch van uw zoons weduwe wilt in gaan?" vroeg hij driftig. „Neen, dokter, ik wil niet tegen haar besluit ingaan. Ik ben van gevoelen, dat in een sterfgeval] zoo plotseling en ge heimzinnig als dat van mijn eenigen zoon maar én ding te dóen valt, dat is: een ge Nederland droeg het een sterretje voor zijn naam en werd het 't eerste genoemd van de Middelburgsche hotels. Die als landgenoot Middelburg kende, behoefde geen Baedeker op te slaan om te weten, dat Verseput goed was, een goed hotel met een voortreffelijke keuken, waar ook Middelburgers zelf bij tijd en wijle met genoegen van plachten te profitee red De salons aan de voorzijde waren nog naar waarheid salons en hoe genoeg lijk was het te ontbijten in de tuinkamer i?n na het ontbijt dien grooten lap grond eens in te loopen, al was die dan ook ontsierd door een uitbouw van moder ne hotelkamers, die wel zeer conforta- bel waren, maar wier uiterlijk aspect niet zoo bijster bij het oude huis aansloot. Toen in den oorlogstijd het buitenland voor het maken van reizen gesloten was, hebben velen uit andere provincies kipn nis gemaakt met Zeelands schoonheden en daarbij den Zeeuwscben tuin, gelijk Walcheren om zijn schoone boschagiën van oudsher heet, niet vergeten. Behalve aan Middelburgs stedenschoon hebben ve le dier bezoekers ook aan Verseput een aangename herinnering meegenomen. Ze ker is dat het geval geweest met de vele paartjes, die daar in dien tijd op hun huwelijksreis zijn afgestapt. Na den oorlog zijn de vreemdelingen weer gekomen, maar ook vele Neder landers zijn nog menigmaal weergekeerd, om nu nog maar te zwijgen van de vele zakenmenschen en handelsreizigers, die er geregeld een onderkomen vonden. Er is ook menig feest in Verseput gevierd en wij herinneren ons een bruiloft, waarop allerlei kopstukken uit Middelburg en an dere Zeeuwsche plaatsen, staf- en ma rine-officieren incluis, aanwezig waren en waarvan alle gasten „opgeschreven" zijn door de politie, omdat de hotelier bij zijn beslommeringen voor het menu waar bij dan ook alle eer van weg droeg verzuimd had nachtpermissie te vragen. Maar neen, niet alle gasten wer den opgeschreven, want de stafofficier was met een meesterlijke strategie en met een rijksambtenaar en een notaris ais volgelingen door den tuin en de tuin poort ontkomen. Hij is hartelijk uitgela chen, vooral toen bleek,, dat de rechter geen termen aanwezig vond om de zaak te vervolgen! Met weemoed halen wij hier deze her innering op, Verseput is grondig vernielc pn als er ter zelfaer plaatse een nieuw Grand Hotel mag verrijzen, zal dat naar alle waarschijnlijkheid wel een ander uiterlijk cachet dragen dan de voorname behuizinge, waarin men zich met recht „te gast" voelde. Onder leiding van den burgemeester vergaderde de gemeenteraad Vrijdag. Afwezig met kennisgeving de heer Jaks. Minderhoud. Na voorlezing der notulen deelde dje 'voorzitter, naar aanleiding van een be spreking over de gelegenheid tot het op nemen van eventueele patiënten, die aan alastrum lijden, me'de, dat deze niet opgenomen kunnen worden in het zie kenhuis te Middelburg. Slechts patiënten, die aan andere besmettelijke ziekten lij den kunnen ,daar opgenomen: worden. In verhand met dezen toestand heeft spr. zich tot de gezondheidscommissie (gewend ,om over deze zaak advies le willen uitbrengen. D© gemeente verpacht telken jare de graskanten aan de polderwegen. Volgens een tusschen den Polder Walcheren en de gemeente vroeger gesloten contract betaalt de gem. daarvoor aan den pol der jaarlijks een vast bedrag, wat de gemeente op haar beurt weer van de pachters ongeveer inde. In de laatste ja ren schijnen er om verschillende rede nen, ;geen genoegzaam aantal liefhebbers te zijn om deze graskanten te pachten; en daar de gemeente toch volgens het indertijd gesloten contract de vastgestel de som moet betalen, lijdt de gemeente schade. Nu heeft de raiad reeds vroeger bij dén Polder aangevraagd, de gemeente djat be drag kwijt te schelden. Dioch bij ingeko- almeert het hoesten flacon maakt het slijm 1 es FLïiO brengt spoedig verlichting Vraag het oordeel van Uw dok/er!-Agenten Fs B. Meindv-jma-Den tiao^ (Ingez. Med.) men schrijven gaat de polder op dat ver zoek niet in. Op voorstel van den voor zitter werd besloten dienaangaande de beslissing in te roepen van Ged. 'Staten. Aangaande het bekende verzoek van 'i comité der Ver. van Burgemeesters en Secretarissen in de kantons Hoorn, om adhaesie aan het door haar gerich- adres aan den Minister van O., K. en W. en de Tweede Kamer inzake de verbete ring van het onderwijs ten plattelande aoor ae betere classificatie der gemeen ten volgens het Bezoldigingsbes:] uit. De heer W. Huijbregtse merkte op ,dal hij het geheel eens is met da uitgesproken meening. Ook de heer K. C ij siio u w merkte op, dat z.i. het leven in de stad niet duurder is dan in net dorp. Meestal is men voor inkoopen van velerlei aangewezen op de stad. De heer H u i d r. C y s o u w zou mee kunnen gaan met de strekking van het adres, mits op de hoogere salarissen een bedrag werd verminderd,, ongeveer gelijkstaande met de dan hooger uitge keerde salarissen van de ambt. ter plat- tenlande, zoodat dan de totale kosten voor het Rijk aan salarissen dezelfde hieven. Dhr. B. L o n wer se merkte nog op, dal de standplaatsaftrek onbillijk is voor alle ambtenaren. Beslloten werd met algem. st. adhaesie te betuigen. Aan de orde kwam daarna weder een verzoek van het hoofdbestuur van den Centr. Bond van transportarbeiders en de afd. „Westkapelle" van den Centr. Bond dat de gemeente zich zou djoen aansluiten bij de regels neergelegd in het werkeloosheidsbesluit 1917. De voorz. merkte op, dat in Mei van dit jaar eenzelfde adres door den Raad is behandeld. De meening van spr. mag hij bij de leden bekend veronder stellen uit de behandelling: van het vo rige adres. Spr. vond het niet goed tel kens terug te komen op dit verzoek, om dat deze zaak bij meerderheid van stem men is heslist. De heer Huibregtse merkte even wel op, dat bij de vorige behandeling het tegen den zom'er ging;, terwijl het nu tegen den winter gaat. Volgens spr. zou het nu een reden kunnen zijn om wel aan te sluiten, ook al om te voorkomen, dat werkeloozen bij het armbestuur aankloppen. Ook de heer K. Cysouw was daar voor. De heer Hendr. Cysouw gaf nog eens te kennen tegen le zijn op princi- pieele gronden.. Bij stemming bleken de heeren H. de Kam, Cysouw en Huinr. Cysouw te zijn tegen en de heeren W. Huibregtse, B. Fouwerse en K. Cysouw' voor aansluiting le zijn. Het voorstel komt dus in de volgende vergadering weer op de agen da. On voorstel van den voorzitter werd besloten aan den heer S. Dieleman op eervolle wijze ontslag te verieeneu als onderwijzer aan de openb. school, met ingang van 1 Januari a.s., wegens zijn oenoeming als zoodanig in Middelburg. In de daardoor ontstane vacature voor onderwijzer werd nu voorzien door de benoeming van den heer J. C. Qasteleijn te Vlissingen, no. 1 van de voordracht met 5 st. Een slem was uitgebracht op den heer J. A. Rijnberg te Middelburg, no. 2 der voordracht. Daarna werd benoemd tot lid van het Burgert. Armbest. met 4 st. de heer Jaks. Minderhoud Pz. A 16, aftr. lid, rechtelijk onderzoek." „Gerechtelijk onderzoek?' Verontwaar diging en verbazing deden hem zijn kal- men toon verliezen. „Ja, dat is mijn opvatting", zei me vrouw Raydon beslist. „Onlangs stierf 'n oude vriendin van me, een dame van R chtig jaar, een volkomen natuurlijken dood. Maar omdat zij in geen twee maan den voor haar overlijden e^n dokter ge raadpleegd had, kon haar familie de blaam en het pijnlijke van een gerechtelijk on derzoek niet ontgaan." „Maar u wilt deze dame toch zeker dat pijnlijke ik wil niet zeggen die blaam, want daarvan is hier geen spra ke maar dat pijnlijke, om te moeten verschijnen voor een verhoor, niet aan doen? Zij zou de hoofdgetuige, afgezien natuurlijk van mijzelf, zijn." „En ik zou gaarne ook een verklaring afleggen, want ik heb mijn zoon nog twee dagen vóór zijn overlijden gespro ken en hij kwam mij toen voor in blaken de gezondheid te verkeeren," „Hij kan heel wel geschenen hebben", viel Eva in, „maar hij klaagde dikwijls, vooral wanneer we gedanst hadden, over een hevige steek in zijn zij. Ik weet, dat hij zich gisterenochtend erg onplezierig gevoelde, want Adelaide Strain zei me, dat hij geklaagd had. Ik vergeef het me zelf nooit, dat ik niet op hem gewacht heb, om met hem naar de stad te gaan Op nieuw barstte Eva in krampachtig snikken uit. Mevrouw Raydon liet een blik vol af keer en achterdocht op haar schoondoch ter rusten. Toen wendde zij zich tot d<pn dokter met de woorden: „Ik zie, dat noch mijn woorden, noch mijn zienswijze in staat zijn u tot andere gedachten te brengen, dokter Durham. Het spijt me, dat ik u h?n lastig geval len met mijn verzoek, mij hier te komen spreken." „Och neen, zegt u dat niet", riep hij uit, „ik ben heel graag gekomen en ik hoop" hij aarzelde, stokte „ik hoop, dat u wel overtuigd zult willen zijn van mijn innigste deelneming in uw droevig ver lies." Maar zij stak hem de hand niet toe, waarop hij met een buiging zich uit de voeten maakte, Er volgde ©?n pijnlijke stilte tusschen de twee vrouwen. Eindelijk zei Eva ze nuwachtig: „Ik heb in 't geheel geen trek om te lunchen Wilt u mij excuseeren, als ik boven wat ga liggen? Ik heb den heelen nacht geen oog dicht gedaan," ia- mi <d. ar- i et ts in .at, i'n er sr ,an- ire elf er iï-r

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5