mm N o. 291. INSDAG 10 DECEMBER 1929 172e Jaargang UITGAVE; N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit Twee bladen. EERSTE BLAD. Uitingen van goeden] Burgerzin BINNENLAND GEEN SOCIALISTEN IN VOOGDIJ RADEN. POSTVLUCHTEN NAAR INDIE. DE POSTVLUCHTEN NAAR EN VAN INDIE. LUCHTVERKEER. HET LOODSWEZEN TE VLISSINGEN DE KRAKATAU. TELEFOONVERKEER MET BELGEE. ZEELAND MIDDELBURG. DE GROOTE BRAND. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De abonnementsprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 1—7 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek .Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Met voorbedachten rade hebben wij ons er gisteren van onthouden een aan beveling onzerzijds te voegen bij den oproep van „Een Middelburger". Het feit dat wij dien oproep plaats verleenden, bewees, dat wij van de goede intenties van dien Middelburgschen burger over tuigd waren. Tweederlei kritiek hoort men thans op dien oproep: minderwaardige en prin- cipiëele. De eerste gaan wij zwijgend en met afgewenden hoofde voorbij; de laat- ste, gegrond op de overtuiging, dat de redelijke beveiliging tegen brandgevaar overheidstaak is, respecteeren wij niet alleen, doch deelen wij, voor zoover dit de grondstelling betreft, volkomen. Maar: Men kan terecht van meening zijn, dat waken voor de brandveiligheid onzer stad overheidstaak is, en niettemin van ganscher harte bijdragen aan het „Brand weerfonds 7 Dec. 1929". Het eerste is het hebben van een staatsrechtelijk juiste opvatting, het tweede is echter een spontane uiting van een der kostelijkste zaken op aarde: van goeden, diepgevoelden burgerzin! Als zoodanig beschouwen wij elke gift, groot of klein, voor dat fonds, en als zoodanig hebben wij daarvoor war-5 me waardeering! Het Tweede Kamerlid Duys heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat Ibij de onlangs plaats gehad hebbende benoemingen van voor zitters en leden van verschillende voog dijraden weder geen enkel sociaal-demo cratisch staatsburger in een dergelijke functie is benoemd? En, indien de minister van meening is, dat, waar het hier herbenoemingen gold, in functie zijnde functionjarissiein niet door anderen dienden te worden vervangen, is het dan juist, dat ook een aantal nieuwe benoemingen, heeft plaats (gehad, doch ook daarvoor weder geen enkel sociaal-democraat benoemd is ge worden. Is de minister bereid imede te deelen, waarom een geestesrichting, welke Jon ge veer een vierde deel wan 't Nedérland- scbe volk' vertegenwoordigt, stelselmatig ook 'bij deze benoemingen wordt gepas seerd? De directeur van het Post-, Telegraafr en Telefoonkantoor te Middelburg, ver zoekt ons mede te (deeleh, dat voortaan met de vliegtuigen, welke inaar Ned.- Indië zul .en vertrekken, behalve corres pondentie voor Ned.-Indië ook' gewone en aangeleekende tuchtcorres'pondentie (met uitzondering van stukken met aan gegeven waaroe) voor Syrië, Mesopotamië (Irak), Perzië, Britsch-Indië (Birma inbef- grepen) Siam, Strails-Seltlemenls en ver- )der gelegen landen zal worden verzon den. De correspondentie zal door Am sterdam C.S. worden opgenomen in brie venmalen voor Aleppo, Bagdad, Bushire, Karachi, Allahabad, Akyab, Bangkok, Me- dan, Paiembang, Batavia, Bandoeng eb Soerabaja. Het iaatste postvliegtuig vertrekt 12 Dec. van Amsterdam. Laatste buslichting ten piostk'antore te Middelburg voor de Luchtpost van dit vliegtuig 11 Dec. 's avonds 6 uur. Aneta-Vas Dias meldt: Het vierde retourvliegtuig, de PH- AEZ, is gisteren 'om 6 u, 35 van Karatsji vertrokken. Het is om (10 u. 20 te Dj ask gearriveerd, vanwaar liet -om '11 u. 45 is vertrokken. Om 16 u. 30 is het te Boes- Ij ir aangekomen. Alles is wel aan boord. Vandaag w-ordt de reis voortgezet. Het zevende postvliegtuig van den re- gelmatigen veertiendaagschen dienst is uit Amsterdam te Batavia aangek o- m'e n. Door den storm is gister geen vlieg tuig van de Kon. Luchtyaartmij. naar en van Engeland vertrokken. N. a. v. de memorie v. antwoord der begrooting van defensie schrijft de mi nister van defensie: Aarude hand van de hem ten dienste en van verschillende burgemeesters uit de provincie. m m Ook wij ontvingen verschillende bewij zen van deelneming met het verlies dat de stad leed, en van instemming met de actie, die „Een Middelburger' begon nen is, om ons heel kwiek in het beztit van een goede automobielspuit te stellen. Wij ontvingen reeds mededeelmig van staande gegevens kan de minister niet ruime stortingvoomemens op bet „Bj-and- TfW»Cf#X\r#*n rltïf si O /1ïoriC:+ UAAr rln P. i, 7 toegeven dat de dienst voor de binnen- loodsen op het Scheldegebied te zwaar zou zijn. De overbrenging van den. loods- afhaaldienst naar de nieuwe haven te Vlissingen komt den minister onge- wenscht voor. De Krakatau vertoonde Zaterdagmid dag weer een eruptieve werking. De leider van den vulkanologischen dienst is naar Long-eiland vertrokken. Met ingang van 1 Januari a.s. wordt het tarief voor een gewoon telefoonge sprek van drie minuten met Bfelgië ver laagd met 15 cent. De prijs zal dan f 1.50 bedragen. Voor de via België te berei ken bestemmingen, t.w. Luxemburg, Frankrijk, Spanje, Portugal en Gibraltar, wondt de prijs voor een gewoon gesprek van cHe minuten met tien cent verlaagd. WATERSCHAPSBESTUREN. Benoemd met ingang van 1 Januari a.s. tot gezworene ivajn den Wilhelmina- polder (Zuid-Beveland1) A. de Groelne te Kattendijk'e; tot gezworene van het wa terschap RuniOiliSt, P. Boudeling te Anna Jacoba polder, gemeente «St. Philipslarad tot gezwarene van het Waterschap, Oud- Vossemeer, K. J. iHanse te Oud-Vosse- meer. De af d. Wal cheren (van de Ned. Clir. Reisvereen. hield gisteravond al hier onder leiding van den voorz. den heer J. H. Klarehbeek, een vergadering, die tamelijk goed bezocht was. De agen da van de Alg. Vergadering, die 14 Dec. a.s. in Den Haag 'zal gehouden worden, werd uitvoerig 'besproken; voor deze ver gadering werden ook een 'paar afgevaar digden gekozen. Een en ander werd af gewisseld met muziek' door een strijkje, terwijl in de pauze onder gezellig ge praat een kop thee werd gebruikt. De heer ir. A. P. Bliek, geb. 'te(M i d- del'burg, bedrijfsingepieur van de mo tcrenfabriek N.V. I.»M.O.P. te Antwerpen is benoemd tot directeur 'van genoemde Maatschappij. Men verzoekt om1, belanghebbenden eraan te herinneren, dat de laatste ter mijn van Grond- en Persoueele Belasting in den loop dezer maand moet word,en voldaan om vervolging te voorkomen. Het kantoor van de N. V. Izaak Boasson Zonen's Bank is weder geheel intact, zooals ook uit de advertentie in dit nummer blijkt. A.s. Vrijdag zal, blijkens een adver tentie in dit nummer 'een -orgelconcert worden gegeven in de Noorderkerk door den heer L. C. van Leeuwen, -organist der Geref. Kerk' te Vlaardingen. De burgemeester van Middelburg heeft de volgende telegrammen ontvangen: „H. M. de Koningin is zeer getroffen door de berichten betreffende den brand, welke Middelburg zoo zwaar heeft be proefd, en draagt mij op U en de ge troffenen de betuiging van Hare op rechte deelneming over te brengen. H.M. ^spreekt er daarbij Haar voldoening over uit, dat er bij deze ramp geen levens te betreuren zijn. (w.g.) VAN GEEN. Secretaris der Koningin,' „H, M. de Koningin-Moeder draagt mij op, U H. M.'s oprechte deelneming te betuigen met de ramp, welke de stad en zooveel inwoners heeft getroffen. (w. g.) VAN HEEMSTRA, part. secretaris." De burgemeester heeft telegrafisch dank gezegd voor deze betuigingen van deelneming. Verder zijn nog ontvangen brieven en telegrammen van beklag over de ramp van onderscheidene belangstellenden, Zeeuwen en oud-Zeeuwen; daaronder waren er van mr. Dijckmeester, oud- Commissaris der Koningin in Zeeland, weerfonds 7 Dec. 1929", van een geacht stadgenoot, den lieer „B-. B." zelfs be richt, dat hij dezer djUgera f 50Ö bij Iz. Boasson en Zn's Bank zal storten;. Van de N.V. „The Vitrite Works", ont- .vangen wij bericht, dat zij vpor de aan schaffing van een motorspuit, als be doeld In den oproep van ons blad vara 9 dezer, een bedrag van duizend gul den beschikbaar stellen. Als voorwaarde wordt daarbij evenwel gesteld, dat de bediening van het moto risch gedeelte van de spuit zal geschie den door personen, welke over een rui me dagelijksche ervaring beschikken in het chauffeeren en verzorgen van ben zinemotoren, en de spuit voorzien wordt van een zoodanige hoeveelheid betrouw bare brandslang, dat zij in .staait is daar mede vanuit het kanaal, de kaden, grach ten of vesten van Middelburg, elk punt van de stad behoorlijk te bereiken". Dat aan die voorwaarde voldaan zal worden, daaraan twijfelen wij -geen /moment: men zal stellig onze brand weer nu toch wel „op poolen zetten". En de heer Henri Polak, aan wiens boek over Neerlands stads- en land!- is-chapsschoon wij dezer -dagen een waar- deerend artikel wijdden, schrijft ons, na een dankbetuiging daarvoor: „Jammer, Üat ik dit moet schrijven op -den dag, dat het bericht kwa-m Van de vernie ling ,die het vuur in uw schoone stad heeft aangericht, waarbij- vooral de on dergang van het prachtige huis, waar in het Hotel Ver se out was gevestigd, betreurd moeten worden." Gisteren hebben de beide niotorbrand- brandspuilen der gemeente, die aanvan kelijk waren ingerukt van af ongeveer 2 uur weder dienst moeten doen, want nog steeds bleken niet alle vuurhaarden 'ge heel -gedoofd te zijn. Zoo moest o.a. den toren van het Grand Hotel, het winkel pand van Simon de Wit aan de achter zijde bespoten worden en later was dit het geval ook mei de puinhoopen van wat eens de fabriek van jje'br. Kaan ten 'a-en winket van ae ïïrma Wiener waren-. Men bleef dan ook gedurende den afge- loopen nacht op post om steeds op alles berekend te zijn. Gisteren heeft men ook eenige malen weer stukken muur omgetrokken of om geduwd, terwijl het meeste puin van -af de straat op de ruïnes werd geworpen. Te begrijpen is, dat het verkeer nog geen voortgang kan hebben en het pu bliek slechts van een afstand de ver woesting in oogenschouiw kan nemen. Dat men nog na twee volle etmalen moet besluiten tot een nachtwacht is wel een bewijs te mteer hoe hevig de brand is g eweest. De politie heeft natuurlijk een uitge breid onderzoek ingesteld naar de oor zaak van den brand en heeft zeer vele getuigen 'gehoord, doch tot nu toe is He oorzaak nog niet kunnen/ worden vastge steld. Zaterdag werden met de electrische tram VlissingenMiddelburg vervoerd 10392 passagiers en Zondag 12020. De burgemeester van Vlissingen richt te lot den commandant der brandweer het volgend schrijven: Geachte Comman dant. Voor -de zeer snélle en kundige wijze, waarop u mijn telefonisch bevel uit Middelburg, o-m zoo spoedig mogelijk krachtige hulp te verleenen bij' den ge weldigen brand, die aldaar Zaterdagna middag uitbrak, hebt uitgevoerd, zeg ik u dank. Onze brandweer heeft wederom uitste kende 'diensten bewezen, ik verzoek u daarvoor aan uw personeel mijne groote tevredenheid te betuigen. vies inzake de reorganisatie van de brand weer kunnen optreden? Wij kunen uit den aard der zaak niet alle wijdloopende commentaren uit de Provinciale- en Nederlandsche pers over nemen. Enkele der belangrijkste zaken volgen hier nog. De „Goesche Courant" schrijft o. a,: „Spoedig na aankomst van de Goesche brandweer kon de motorspuit in wer king worden gesteld, en met kracht werkten de Goesche vrij williger s medte aan de bestrijding' van het vuur. Gerui- men tijd vo,ord.at de hulp uit Bergen op Zoom opdaagde was de Goesche brandspuit feitelijk de eenige die in staat bleek een flinke hoeveelheid .water in de vuurzee te werpen. Dat zij niet in slaat bleek verdere uitbreiding van den brand te voorkomen, is dan ook niet toe te schrijven aan het materiaal, noch aan het optreden der manschappen, doch louter en alleen aan de omstandigheden, diesterker waren." En verder: „Als men in den aan vang het vuur tegemoet li-ad kunnen treden met een brandspuit van de Kracht van de Bergen op Zoom'sche, dan zou de ramp nooit den omvang hebben gehad, welke zij nu kon aannemen, Vast is ko men te staan dat Middelburg de brand veiligheid onvoldoende heeft verzorgd., door na te laten liaar brandweer de beschikking te geven over een behoor lijke motor-brandspuit." „De Middelburgsche zuinigheid med-e heeft het mogelijk doen zijn dat de te recht beroemde Middelburgsche 'hoofd straat als beteekenisvolle eenheid uiteen viel, en dat prachtige herinneringen aan een rijk en glorieus verleden voor altijd het nageslacht onthouden werden". „De wonden in de Lange Delft ge slagen, zijn nooit meer geheel te ge nezen. Mogen de. lidteekens evenwel zorgzaam en met kunde behandeld wor den!" De heer Pellenkol't - van de Rolter- damsche brandweer die als lid van, üe Kon. Ned. Brandweervereeniging deel uitmaakt van de normalisatie-commissie van deze vereenigintg zeide aan het „Alg. Handelsblad", dat dergelijke catastro- phen zich in Nederland meer kunnen (voordoen. Men tracht reeds zeer lange eenheid in het brandweermateriaal te krijgen, maar ondanks dit ernstig streven doet iedereen net of er geen maatregelen ge- jno-men kunnen worden. Zonder al te groote kosten zal het, volgens den heer Pellenkoft mogelijk zijn koppelingen eni nansluitstukken passend te maken voor het geheele land. Doordat dit bij d,ezen brand niet het geval is geweest, moesten de Vlissingsche spuiten aan open wa ter gaan staan, maar daarvoor beschik ten zij niet over voldoende slangenlengte. Ook de Rotlerdamsche spuit heeft aan lopenwaler gewerkt, maar die kon 700 meter slang uitbrengen, waardoor het mogelijk werd aan het blusschingswerk deel te nemen. De normalisatie van het' materiaal is, naar het oordeel van den heer Pel lenkoft, een zaak van den Commissaris 'van de Koningin, welke dan) gesteund moet worden door den Minister van B.innenl. zaken. De zegsman van het „Hbl." was voorts ivan oordeel, dat wanneer 'Middelburg over grooter en moderner materiaal had beschikt, dat' dan de brand gelocalisee'rd had kunnen worden, zooals dat ook bij den brand vara Van Reeuwjjk le Rot terdam het geval is geweest. .„Het Vaderland" schrijft o.m. „Al blijkt de burgemeester van Mid delburg tevreden te zijn met zijn brand- bluschmiddelen, wij meenen uit ide re- i sultalen van dienst te in ogen opmakeW, dat er toch nog wel wat aan mankeer de; naar ooggetuigen ons mededeelden, liet de toestand van |het MiddelburgSche materiaal nog veel te wenschen ovter. (Ingez. Med.) WORF AARTSDIJK. Vrijdagavond gaf de tcioneelvereeiniging „Kunstvrienden" uit Goes een uitvoering ïn 'het gebouw ,Tha- venu. Opgeveerd'werd „Hun laatste wil." NIS SE. Vrijdagavond: vergaderde de r'aad aldaar. Aanwezig a-lle leiden. 'Besloten werd adhaesie te betuigen aan het bekende adres van het co-mité Voor Nivelleering van den aftrek door classificatie der gemeenten. De pensioen grondslag van den veldwachter J. West- strate, werd vastgesteld op f 1650. Hel besluit tot het aanbrengen Van den telefoon in het gemeentehuis voor de verbinding wei'd ingetrokken en thans besloten aan Iz. Jansen, dit werk op te dragen. '7\Is lid van het Burg. armbestuur werdi herbenoemd -de heer M. Nieuwenhuijse em als lid van de commissie van toe zicht Lager Onderwijs de heer A. Vette. Met meerderheid van stemmen werd be noemd tot onderwijzeres aan de openb. sicho-ol mej. M. W. Mol te 's-Heer Arendskerke no. 2 der vöordracht. BORSSFiLE. In 'de Vrijdag alhier ge houden vergadering van ;de vereeniging „Het Greene Kruis" werd de begrooting 1930 vastgesteld dp- een bedrag van f 230 in ontvang1' en uitgaaf. Door dén Sheer Immin'k werdi verslag uitgebracht vah de door hem al afgevaardigde bezochte al- gem. verg. der Prov. vereeniging. Het verplegingsmateriaal blijkt jn goe den staat :te verk'eeren. De drie aftre dende bestuursleden, d'e 'beeren J. C. EleribaaS, .T. va'n ;d-e Velde en A. Ni-en- wenhuijse werden lierkhzen. De bode-ma- gazijnnrcester verzocht '.om- zijn salaris inliep f 10 iper jaar le verfhioogen, 'wal 'werd ingewilligd. COLIJNSPLAAT. Voor de afd. Noord Bjevéland van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen trad in hotel „de Pa trijs'" aldaar op dr. M. H. A. Van dei- Valk van Hillegersberg met als onder werp: Mij-n reis naar Palestina, Egypte en Syrië". TERfsfEUZEN. Door mej. W. J. 'de Koster, directrice van het Ziekenhuis alhier, is wegens aanstaand vertrek naar Lunteren, ontslag uit liaar functie aan gevraagd. TFRNEUZEN. De Veemarkt heeft Maandag weer een zeer 'levendig beeld te zien gegeven. Er was ilinke aanvoer en vara goede kwaliteit. Fr heerschteen willige stemming en liet buitenland was flink in de markt ten aan bod. In de wijk' Zandstraat heeft een vergadering plaats gehad, die naar men -ons meldt 'uitging van de socia listen, en om te protesteeren tegén het omzetten van de openbare lagere sclic-cl aldaar in een R.K. bijzondere. Ter vergadering waren enkele ingezetenen van Sas van Gent aanwezig, Wie in debat gingen, doch telkens door interrumpeeren' dioor de vergaderinguilscli rijvers, moeilijk aan het woord kwamen. DF STAKING TE SAS VAN GENT. Weer hebben zich eenige sla-kingsre-l- Naar vernomen wordt, heeft de Mi nister van Staat, Minister van Binnen- j plaatsen kijkt, evenals Wassenaar, Voor- landsche Zaken en Landbouw zich, in burg, om in de 'buurt te blijven, dan verband met den grooten brand, welke in"vraagt men zich af, io-f Middelburg tot Wiaar-m was er in Middelburg geen petjes veorgtedaan aan de 'stijfselfabridk. betere orandweer? Men zal np de kos-jDe feiten zijn -ontstaan bij het verlaten ten wijzen en zeggen, dat provinciesteden der fabriek van eenige werkwilligen, che zicb niet zoo k'uhnen -toerusten- als de door de stakers huiswaarts werden be- hiooMsteden va-n ons la.nd. Dat is natuur-i ob^id en moeten zijn uitgejouwd. De lijk' waar. Maar wanneer pien dan haar plo-Iitie, die Ier plaatse aanwezig walsj, Middelburg gewoed heeft, tot de Kon Ned. Brandweervereeniging gewend met verzoek om advies aangaande maatre gelen, welke zouden kunnen worden ge nomen, ten einde catastrophale branden als die te Middelburg, te voorkomen. Dit initiatief is o. i. zeer toe te jui chen; zou, indien genoemde vereeniging de bestudeering van deze zaak aan e?n commissie uit haar midden opdraagt, die zulk een prestatie ook rniet in staat zou zijn. Laat Middelburg leeren dat het nood zakelijk is om een intercommunale brand weer te vormen, een streekbrandweer als het ware0 Als aan deze mogelijkheid meer aan dacht werd besteed, zou het niet meer n-oodig zijn om bijl teen brand van eerai- gen omvang motorspuiten te -laten ko- dan niet tevens als commissie van ad- men, tien en dertien 'uren ver. moest handelend optreden, en naar we vernemten, heeft meermalen gebruik moe ten maken van 'haar 'gummistok. Enkele ruiten van de woning yajnf een Werkwillige in de Vredestraat zijn vernield. Met dat al verscherpt het conflict 'steeds en is een oplossing nog lang niet in zicht. D-Ei „STAKING" TE BRESKENS. Het 'bestuur van de werkgcversvereeni- ging voor West Zeeuwscli-Vlaandere n schrijft ons: In Uw blad van Donderdag j.i. k'omt i- rt t. st s n t, ra !- sr r i- e Lf :r

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1