I Doxnbupg« Advertentiën. Verschillende Berichten BUITENLAND Beknopte MededeelSngen INGEZONDEN STUKKEN Eenige Onderofficieren. MARKTBERICHTEN Algemeen Overzicht Een boodschap van Hoover. DE ONDEROFFICIEREN EN HET LEGER. DAVID WIENER in den leeftijd van 73 jaar. D. WIENER Zijn nagedachtenis zal ons steeds in hooge eere blijven. Directie der N.V, Manu- facturenhandel v. h. S. WIENER Co. Middelburg, 4 December 1929. JOHANNA MARIA SUSSANNA DE LIGNIE— DE MUNCK, ELIZABETH DAVIDSE Wed. P, BOON, te at or te n- er s- ie ir; te in ;h e, e, le s tificeeringsvragen, deelde de president mr. Jolles mede, dat zeer onlangs een zeer gedocumenteerde memorie van den verdachte is ingekomen, -waarvan nauw keurige bestudeering in het belang van het onderzoek noodig is, voordat met de getuigenverliooren een aanvang kan worden gemaakt. Daarom hee<ft Jhet hof in overleg met de verdediging en den procureur-generaal besloten het onder zoek te schorsen tot 14 Januari e.k. Aansprakelijkheid van ouders Twee jongens uit de omgeving van Ze venaar hebben kermis gehouden, ruzie gekregen en de een heeft den ander eenige messteken toegebracht. Natuur lijk is de dader daarvoor veroordeeld. Maar behalve dal, had het muisje ook nog een ander staartje, n.l. dat de mis handelde van den d;ader een schadever goeding verlangde van ruim f 600. Daar die dader een minderjarige van ruim IS jaar oud was, werd daarom diens vader tot betaling van dat bedrag aangespro ken. Op die vordering heeft de Recht bank te Arnhem thans voorloopig be slist, dat de vader in deze wel aanspra kelijk is voor de schade door een bij hem inwonenden zoon .aan een ander be rokkend en dat dit in 't algemeen geldt voor ouders en verzorgers, doch nog te meer zoolang de ouders als opvoe ders zich in de uitoefening der ondier lijke macht zich nog ten volle kunnen laten gelden, zooals hier ten aanzien 16-jarigen knaap het geval is te achten. Het verweer van den vader, dat zijn zoon zonder zijn voorkennis naar de ker mis was gegaan en dat het hem even eens onbekend was, dat hij een mes bij zich droeg, werd dan ook verworpen. De zaak is nog voor de Rechtbank aanhangig, waar de eisc.her zal moeten bewijzen, dat zijn schade inderdaad1 zóó groot is als door hem gesteld. o Radio-uitzending zon der vergunning. De Vijfde Kamer Ider Rechtbank' te Amsterdam heeft vernietigd het ovnnis van den Kantonrechter te Hilversum, waarbij iemamd uit het Gooi tot f 25 bioete of vijf dagen hechtenis werdl ver oordeeld, omdat hij in strijd met (de Te legraaf- en Telefoonwet 'zonder vergun ning van den Minister van Waterstaat met een radiotoestel 'zendproeven had genomen. Opnieuw rechtdoend, legde de Rechtbank dezelfde straf op. De terug gaaf aan verdachte van het radiotoestel werd gelast. Te Hi 1 lege m 5s de 42-jarigetuin der A. v. d. H. uit Noordwijkerhout, toeta bij den onhewaakten overweg over stak, door een uit Amsterdam komenden electrischen trein gegrepen en gedood. De 30-jarige ketelmaker G. de B. is, toen hij bezig was in bet ruim van het op de werf „Fijenoord" te Rotter dam in aanbouw zijnde motorschip „Baloeran" door een vallend stuk hout op het hoofd getroffen. Een geneesheer kon slechts den- dood cönstateeren, we gens schedelbreuk. Bij het overvaren van een roeiboot Maandagavond bij de Feijemoordkade te Rotterdam zijn twee menschen ver dronken. Het waren een schipper met zijn knecht, die {na inkoopen te hebbeju gedaan, naar boord wilden teruggaan. De schipper w,a,s de 33-jarige J. M. iWitjes ,ujt Malden, Ide knecht de 22-jja- rige E|. B. Notie, uit Sluiskil afkomstig. De lijken zijn nog niet gevonden. Maandagnacht is ingebroken in de woning van v. d. L. aan den Kleiweg te Rotterdam. De 'bewoners hoor den den inbreker doch dorsten iiietnaar beneden te gaan. [Uit het radio-toestel werden de lampien [gestolen, eenig zilver en huishoudelijke artikelen werden ver der meegenomen. In verband met de zeer talrijke rijwieldiefstallen te Haarlem, had de politie de laatste dagen uitgebreide maatregelen genomen. Als gevolg daar van is aangehouden een 21-jarige kleer maker. Hij bekende de laatste weken in totaal 20 fietsen te hebben gestolen, welke hij gedeeltelijk demonteerde en te Amsterdam verkocht. Bij een huiszoe king werd een groote partij onderdeelen gevonden. De man is in bewarinö steld. Bij den landbouwer M. aan den Hoofdweg te Haarlemmer m eer is op klaarlichten dag ingebroken. Uit een kast is een geldkistje ontvreemd in houdende 800 gulden en eenige spaar bankboekjes, De heer Leurkens, zich noemende vorst van Geleen, enz., op wiens huis meubelen beslag is gelegd, is naar het gemeentehuis gegaan, heeft daar een ruit vernield en verder de aankondiging van den executorialen verkoop aan flar den gescheurd. De politie heeft hem toen gearresteerd. Er werden twee proces sen-verbaal tegen hem opgemaakt. Uit Oudenaerde in België wordt gemeld, dat een rijtuig, waarmee een gezin naar een feestje reed, op een onbewaakten overweg door een sneltrein is gegrepen en versplinterd. Drie men schen kwamen om het leven. scherend S,° fff*? i<? 1 a n d Ic§de Sek'' 7"jange (P. O. zijn (buks, die J gebruikte voor ihet schieten van vogels, (aan opl eenige kinderen, met het nood lottige gevolg dat de 10-jarige P. K. in bet oog werd geraakt. Enkele dagen geleden werd op 'n straatweg in de nabijheid van Regens burg een geheel verbrande auto ge vonden, waarin het verkoolde lijk van een man lag. Uit het onderzoek bleek, dat de auto aan den koopman Tetzner uit Leipzig 'had toebehoord. T. h,ad zijn leven zeer hoog verzekerd en om zijn •vrouw aan de verzekeringssom te hel pen, schijnt hij' een duivelsplan te heb ben gesmeed. Hij reed met zijn auto naar Beieren. In de 'buurt van Regens- burg modigde hij een landloopter uit mede te rijden. Nadati de man 'was in gestapt, vermoordde hij hem, waarop li[ij den auto in brand; stak. Hij {wilde zoo het vermoeden doen ontstaan, dat het lijk, dat in :den auto was gevonden;, het zijne was. T. schijnt na zijin misdaad naar het buitenland te zijn gevlucht. Uitvinders zijn in den regel men schen zonder geld. Om hun uitvindingen in praktijk te brengen, zoeken zij wel eens naar geldschieters. Zoo was er ook iemand, die een code had uitgevonden, die hij verwerkt had in een boek. De code zou voor den handel, volgens den ontwerper van groote waarde zijn. Uit Engeland had hij reeds een groot aantal opdrachten ontvangen, maar hij had geen geld om het boek te laten drukken. Wel was er een drukker, die er toe be reid was, maar deze verlangde voor schot. Drie heeren, die over kapitaal beschikten, wist de 36-jarige uitvinder te bewegen f 20.000 te zijner beschikking te stellen, nadat hij hen nog had over tuigd dat er groote winsten te behalen waren. Toen de f 20.000 in den zak van den uitvinder waren verdwenen, heb ben de heeren niets meer van de code gehoord, meldt de iN.R.Ct. De politie werd in kennis gesteld van de feiten. Het bleek toen dat de heeren met een oplichter hadden te doen gehad. De man, die bekend staat bij de politie wegens vroegere oplichtingen, is aan gehouden, maar de f 20.000 waren ver dwenen. o DE OVERVAL TE HILVERSUM. De 22-jarige H. )L. van W|., wonende te Bussum, een Üer drie aangehouden personen, die verdacht \vorden van den overval op den 'banklooper J. K. teHil- iveirsum, heeft een volledige bekentenis afgelegd. De zaak heeft 'zich als volgt toegedra gen: Teen de 'banklooper langs het fietspad reed, werd hij gewalgd door een fietser, wiens medeplichtige pp jde step stond. 'Zij haalden Kreuning in, de thaai's aange houden jongeman sprong wan de step, greep K. achter in den rug Jen rukte hem van de fiets. De fiets viel torn. Aan 'het frame was een 'tasch bevestigd; hierin bevond zich de actentasch, waarin 'iet geld was. De eerste tasch schoot los eh de pc- tentasCh gleed er gedeeltelijk uit. De eene dader stal hu, de actentasch, ter wijl de ander Öen loopèr vasthield. Zij gingen er daarop op de fiets' weer 'v'an door en gaven de tasch over (aap' idem) derden medeplichtige, die jap, wacht stond'. Deze is vervolgens (liet Slpanderwouidi in gegaan en. stak! 'daartoe den Bussmner- grintwetg over, waarbij hij door n bosch- w ach ter werd gezien en herkend. Men heeft toen daarop geprobeerd, de tasch in het Spaarders woud te, doeln verdwijnen, maar dit ,is niet gelukt. De recherche is thpns bezig, ook' de andere daders tot een bekentenis te bren gen. 1 i Nader wordt gemeld ida,t bijna al het 'geroofde geld is teruggevonden in het frame van de fiets van eett der Verdach ten. Het frame 'moest worden doorge zaagd m het geld eruit te verwijderen. Thans heeft cok deze verdachte bekend. het totaal bedrag in de komende jaren nog aanzienlijk doen stijgen. Het totaal bedrag der uitgaven is hooger dan dat van de meest militaire landen ter wereld. Van de binnenkort te Londen te houden conferentie zal matiging van de vlootuit- gaven afhangen. Indien Amerika wordt gedwongen tot uitvoering zoowel van den vlootbouw, neergelegd in het Wash- ingtonsche „Arms Treaty", als van an- dêren vlootbouw, die noodig zou zijn, tenzij een internationale overeenkomst tot stand komt, zal het in de komende jaren verplicht zijn tot een bouwprogram van meer dan 1200 millioen dollar, bene vens de noodzakelijke uitgaven, noodig voor het jaarlijksch onderhoud. In 1914 bedroeg het aantal officieren en manschappen bij de geregelde strijd krachten, leger en vloot, ongeveer 164.000, in 1924 256.000, in 1929 250.000. Het burgerleger verhoogt dit aantal tot 728.000. Amerika heeft zich bij verdrag verbonden deze strijdkrachten slechts voor verdedigingsdoeleinden te bezigen Uit het oogpunt van verdediging dienen deze strijdkrachten in overeenstemming te worden gebracht met de behoeften des taeds en daarom tot zekere hoogte ge wijzigd door de vooruitzichten van vre de, die nooit helderder waren dan thans. Hoover liet dus een waarschuwende stem hooren. Al gaat het ons goed, ook wij kunnen niet maar raak uitgeven voor de defensie. De president stelt daarmee tevens als het ware het buitenland ge rust. Doch wat verstaat de president onder de „behoeften des lands", en wat vooral onder „de vooruitzichten van den vre de"? De wereld helpt 't Hoover van gan- scher harte wenschen! Maar de herinne ring tot China en Rusland aan het Kel- log-pact? Dat was natuurlijk omdat Ame rika en Engeland het gevaar vonden van een zich ontwikkelend conflict tusschen China en Rusland, De vooruitzichten daar zijn nu niet zoo schitterend! Italië heeft zich inmiddels bij den En- gelsch-Amerikaanschen stap aangesloten. Ëvenzoo Frankrijk. De beperking van de immigratie was uit alle gezichtspunten een gezonde na tionale politiek gebleken. Een dringend vraagstuk was de formuleering van een methode, waarbij het beperkte aantal im migranten, die in Amerika worden toege laten, wordt aangepast aan de nationale behoeften. Hoover had gehoopt dat men een practische methode zou hebben ge vonden tot het verzekeren van wat hij meent dat het werkelijke nationale doel is, n.l. de geschiktheid van den immigrant wat betreft zijn physiek, zijn karakter en opleiding voor Amerika, Misschien kon met behoud van de quota een of ander systeem van voorrang deze resultaten opleveren en tegelijk enkele hardheden uit het bestaande stelsel verwijderen. Hoover beveelt het Congres aan, deze zaak verder in studie te nemen. Uit de Ver. Staten. Aan 140.000 arbeiders van de Ford fabrieken is met ingang vain 1 Dec. leen loonsvenhoogimg toegekend, die alleen geldt vnor arbeiders in de Ver. Staten. De past Ioonen bij Ford wordit' 'bierdoor met ongeveer 20 millioen verhoogd. eerste jaren geen perspectief te verwach ten. Over 10 jaar zullen zijn gepension- neerd: b.v. bij de cavalerie: 5 admini strateurs en 5 instructeurs, bij de onbe reden artillerie: 11 administrateurs en 6 instructeurs, bij de bereden artillerie: 9 administrateurs en 5 instructeurs. Hierbij bemerkt men dat dergelijke ge tallen over het geheele wapen niet het geringste gewicht in de schaal werpen. Kon men vóór de wijziging der pen sioenwetten na 15 jaren dienst met di rect ingaand pensioen (z.g. half pensioen) den dienst verlaten, thans is dit slechts mogelijk na 20 jaar en dus is ook hier door minder doorstrooming. Ten slotte nog het feit, dat aanvulling van onderop niet plaats vindt. Ziedaar de hoofdfactoren waardoor de bevordering hopeloos vast zit! Zooals dus thans de situatie is, zullen zeer vele onderofficieren in den rang van sergeant, waarbij er thans reeds zijn met meer dan 20 dienstjaren, nim mer bevordering meer kunnen maken. Wij vragen ons af, is een dergelijke toestand in het belang van land en leger, in den. ruimsten zin van het woord be- doled, oorbaar? Zullen de gevolgen bij het voortwoekeren van de geschetste toestanden op den duur niet funest kun nen werken? Weliswaar heeft Minister Lambooy iets gedaan, n.l. een bevordering in het het leven geroepen voor een beperkt aantal onderofficieren en officieren, ech terzonder de jaarwedde, aan den rang verbonden, toe te kennen! Dit is nu bepaald een unicum op 't gebied van bevordering, immers daar zijn betrokkenen moreel bitter weinig en fi nancieel in het geheel niet mede gebaat. Ook op dit gebide voor de onderoffi cieren weder een uitzonderingspositie! En voor de burger-rijksambtenaren is bepaald (volgens art. 17 van het Bezol digingsbesluit Burgerlijke Ambtenaren) dat aan elke bevordering salarisverhoo- ging moet zijn verbonden! De oud-minister van Defensie, de heer J. J, C. van Dijk, zegt: „Ik vind het toch een politiek beneden de waardigheid van den Nederlandschen Staat, om hooger rangen te geven, zonder ook geldelijk de consequentie te aanvaarden." Gelukkig komen thans verscheidene le den der 2e Kamer in het V. V, der Oor- logsbegrooting naar voren, om inlichtin gen en vragen om oplossing van de zoo benarde positie op 't gebied van bevor dering en salaris der dubbelrangen. Daarnaast hebben we 'n groot vertrou wen in den huidigen minister van Defen sie, Z. Exc. Dr. Decker, een persoonlijk heid voor de onderofficieren, gelukkig geen onbekende, die zeer goed met de positie der onderofficieren op de hoogte is en hiervan tijdens zijn lidmaatschap der 2e Kamer meermalen heeft blijk gegeven. Hier komt het slechts op aan: een krachtige en rechtvaardige daad van Re geering en Tweede Kamer, n.l. om de in het moeras zittende onder of icieren op het gebied van bevordering en salaris dubbelrangen er uit te helpen. U, Mijnheer de Redacteur, dank zeg gende voor de verleende plaatsruimte. pen 1.30, koolrapen 0.30, wijnpeeën 1.10 alles per 100 K.G.; noten 0.32, roode kool 4.8, savoijekool 4—6, bloemkool 14—23, witte kool 1, Cantonner witkrop 5, andijvie 0.402.40, alles per 100, stuk; hazen 2.46—^3.61, fazanten 1.28 1.96, patrijzen 0.84 alles per fctuk; bloew mesn 8—15 per 100 bos. Abonnementen en Advertentiën vooi dit blad worden aangenomen door den Agent W. TRXELLER. De president der Ver. Staten heeft gister aan het Congres bij het begin zij ner tweede zitting zijn jaarlijksche bood schap doen toekomen. Hij constateert, dat het land wederom in kracht is voor uitgegaan, zoo, dat hij groei en vooruit gang zelfs problemen noemde, waarmee het land te kampen heeft! Was het daarom, dat Hoover hierop di rect liet volgen de gewone verklaring over het Kellogg-pact? maar de waar schuwing dat Amerika's toetr^Ien tot het Internationale Hof niet, beteekent een eersten stap tot aansluiting bij den Volkenbond? En breedvoerig behandelde hij het pijnlijke punt van de internationale ver houdingen: de defensie. De binnenlandsche orde en vrijheid te vrijwaren voor schending, is het eerste doel der regeering. Het leger en de vloot verkeeren in den meest doeltreffenden staat. Amerika heeft echter reden om zich bezorgd te maken over de groeiende uitgaven. Het totaal bedrag voor de na tionale verdediging, dat in 1914 267 mil lioen dollar bedroeg, is gedurende den grooten oorlog gestegen, na den oorlog teruggeloopen tot 612 millioen dollar in 1924, doch daarna is het weer beginnen te stijgen, en in het loopende fiscale jaar zal het meer dan 730 millioen dollar be dragen, de burgerlijke uitgaven van de oorlogsdepartementen niet medegere- kend. Het thans toegepaste program za" Mijnheer de Redacteur! Er zal zeer zeker in ons land moeilijk een groep ambtenaren zijn aan te wijzen, waar de bevordering, rechtspositie en sa- larieering, dusdanig in de knel is geraakt gelijk dit bij de onderofficieren het geval is. Dit demonstreert o. i. heel sterk de uit zonderingspositie waarin het onderoffi cierskorps zich bevindt. Wanneer er door de onderofficieren ge sproken wordt over bevordering, wil dit niets meer of niets minder zeg gen dan: „het bouwen van luchtkastee- len!" Van bevordering is sinds jaren geen sprake meer. Was de bevordering vóór 1923 reeds gedeeltelijk vastgeloopen, in 1923, bij den grooten uittocht van 2000 onderofficie ren, onder minister Alting von Geusau, werd dit een voldongen feit. Men heeft toen de kop en de staart van het korps onderofficieren afgesne den, d, w. z. de jongsten en de oudsten het leger doen verlaten, waardoor de middenmoot, dus de menschen wier leef tijden uitteraard niet veel verschilden, gehouden. In die overgebleven groep waren de resp. rangen compleet, gevolg dus dat de bevordering stil stond en nog stil staat en er wordt sindsdien slechts bij uitzon dering bevordering gemaakt. En: de ge heele salarisregeling van het militair per soneel en in het bijzonder die der onder officieren is gebaseerd op een norma 1 e bevordering! Is het dan wonder wanneer de prikkel tot vooruitgang in moreel en financieel opzicht wordt onthouden, dat de onder officieren moedeloos worden? In verband met de gewijzigde pensi oenwetten moet men thans 40 dienstjaren hebben alvorens recht te kunnen doen gelden op vol pensioen (voor elk jaar werkelijken dienst 1pet., dus na 40 jaren 70 pCt.). Gezien echter de leeftijden van het thans dienende kader is ook hiervan de Middelburg, 3 Dec1. Op de- vei ling werden de volgende prijzen besteed: Jac. Lebel, eerste soort 5—7 ct., 2e 3—4, zoete Bellefleur 5—8, 2e 2—3, zu re idem 7—12, 2e 1—4, Bismarck 5—7, 2e 23, Bramley's Seedling 5—12, 2e 1 3, campagne z'oet "6—7, 2e 2—4, Rei- nette Baumans 4(6, 2e 23, Reinette de Caux 5—6, 2e 2—3, Reinette Lands berger 7—9, 2e 3—5, zoete ribber 9—12, 2e 4—6, sterappel 10—13, 2e 6—8, win- terbloemzoet 8—10, 2e 4—6, tomaten 6— 8, Ermgaard 68, 2e 45, Goudreinet 14—20, 2e 4—7, Grauwzoet 5—9, 2e. 2— 3, zroete mispels 5—12, 2e 23, zure id. 5—8, 2e 1—2, Bergamotten 5—7, 2e 1 4, Doyenne d'Alencon 9;12, 2e 67, Cure 5—7, 2e 2—3, Gieser Wildeman 6— 8, 2e 3—5, Winter L'ouwtje; '5—7, 2e 2 .3, Pondsperen 810, 2e 46, alles per Kilogram. Goes, 3 Dec. Veilings ver. Zuid-Bever land. Groote veiling. Zure kroetappels 0.90 per 100 K.G. Kleine veiling. Peren: Beurré Alexan der Lucas 13(25, id. Napoleon 10, id. Diel 19, id. Clairgeau 7—15, Josephines de Malines 25, Le Lectier 21, le Guré 8 10, Gomtesse de Paris 8—18, Nouveau Poiteau 812, Doyenne d'Alencon 7—10, Bezy van Sebonauwemi 12—16, Groene Chaumontel 3—5, Bruine id. 4— 6, winter Bergamotten 4—7, Jodenperen 4—7, Winter Suikerijen 3—5, St. Remey 6, Pondsperen 5—7, Gieser Wildeman 6 12, kleiperen 4—7, Brederodes: 7—8, afval- en kroetperen 0.10—2, alles per 100 K.G. Appels: Goudreinetten 1020, Notaris appel 20—123, Ster appels 11—23, Gro ninger Kroon 6—10, Cox Oranje Pipping 9, Lanes Prins Albert 5—8, Adam's Per- main 4—6, Blenheim"® pipping 5—7, Jac. Lebel 46, Bismarck 4, dubbele zure Bellefleur 8—10, zure Bellefleur 4—12, Fransche id. 2—12, Court Pendu 3—8, Hondsmuilen 4, zoete Armgaarde 7—10, Ld. Campagner 6—7, id. Bellefleur 4—6, id. Ruster 5, Huismanszoet 7, Geld. Ho- laart 3—6, afval- en kroetappels 0.10 3, alles per 100 K.G. Diversen: blauwe druiven 57. tomaten 1, mispels 2—4, veldsla 7, spruiten 4— 17, boonen C, uien 3, kleine id. 1, ra Ondertrouwd PIET G00S3ENS en BERTHA MEERT ENS. St JanstraatH 197 Middelburg, j NoordsiDgeIS150d 4 December 1929. Huwelijksvoltrekking 18 Dec. a.s. Tot onze groote droefheid overleed heden onze innig ge liefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer M. S. WIENER. S. J. WIENER. A. WIENER-VAN LEER en kinderen. Den Haag, 4 Dec. 1929. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze hoog geachte Vriend en Raadge ver, de Heer Heden ontvingen we de droe vige tijding van het overlijden van onzen zeer geachten vroe- geren patroon, den Heer D. WIENER Het Personeel N.V. Ma- nufacturenhandel v.h. S. WIENER Co. Middelburg, 4 December 1929. Heden ontvingen wij het treu rige bericht van het plotseling overlijden te Soerabaja van onzen geliefden Broeder, Zwa ger en Oom, den Heer HENRY SNOEP hoofdmachinist bij de K.P.M. op den leeftijd van 44 jaar. Is. H. SNOEP, Paterson U.S.A. A. C. GELUK— SNOEP J. B. GELUK Zierikzee en kinderen A. L. SNOEP, Middelburg. E, A. de MOOY —SNOEPden Haag Ir,. A. C, DE v.Boetselaar- MOOYlaan 95 en kinderen Heden overleed te Oost-Sou burg onze geliefde Schoon zuster en Tante in den ouderdom van54 jaar. Vlissingen, Nieuwendijk 53. L. DE LIGNIE. Rotterdam. B. M. DE LIGNIE. D. DE LIGNIE— DE JONGE en kinderen. 'Heden overleed te Bergen op Zoom onze geliefde zorgvolle Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder in den ouderdom van ruim 80 jaar. Uit aller naam, L. BOON. Middelburg, 3 December 1929. Eenige en algemeene kennis geving. r- te 3- n I- :n O, a- o- e- ■f e- [d I 1

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 3