TWEEDE BLAD Cafiniülfeep VAN DE VAN Maandag 2 Dec. 1929 is. 284 BINNENLAND. FEUILLETON HET VONNIS NOTARIAAT, Bij Kon. besluit is aan J. Kroonen, op zijn verzoek, met ingang van 1 December 1929, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van notaris te Rotterdam, DE POSTVLUCHTEN NAAR EN VAN INDIE. De K. L. M, deelt mede: Het derde retourvliegtuig, dat Vrijdag te Aleppo bleef in verband met het slechte weer, vertrok gisterochtend 8 uur 21, maar kreeg onderweg met zulk zwaar weer te kampen, dat het moest terugkeeren. Het kwam te 11 uur 37 te Aleppo weder aan. Het zevende postvliegtuig naar Indië is gisterochtend 7,20 uit Belgrado vertrok ken en na een verblijf van 10.10 tot 11.20 te Sofia om 16.15 in Konstantinopel aan gekomen. Alles was wel aan boord. He den wordt de tocht voortgezet. F, M. L. BARON VAN GEEN, De Koningin heeft F. M, L. baron van Geen, omtrent wiens jubileum wij Zater dag melding hebben gemaakt, een bloem stuk geschonken. Een deputatie van het personeel der Intendance heeft hem gis terochtend een mand met inlandsche en exotische vruchten aangeboden. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN, In de Vrijdagmiddag gehouden verga dering van den gemeenteraad van Vlis- singen waren de he eren Berger, Harts en Wesseling alle met kennisgeving afwezig. De mededeelingen en de over te leg gen stukken betreffende goedkeuring van raadsbesluiten werden voor kennisgeving aangenomen, evenals die inzake opname der boeken van den gemeente-ontvanger. De beide adressen, een van de bedien denorganisaties en een van den Kap- persbond inzake wijziging der winkel sluitingsverordening, werden in handen van burg. en weth. gesteld om advies. Verharden van de Bakkers- dorplaan, Het gewijzigde voorstel inzake verhar ding van een deel der Bakkersdorplaan, gaf den heer DE MEIJ aanleiding op te merken, dat hij zich niet best kan ver eenigen met de wijze van verharding der wegen in de plantsoenen. De heer M. LAERNOES zegt ook el ders in verschillende parken ditzelfde te hebben zien toepassen. Het voorstel werd z. h. st. aangeno men. V ermakelijkheidsbelasting- Het voorstel van burg. en weth. om niet aan te nemen de motie-De Meij c.s. inzake het bestemmen van 25 pCt. der vermakelijkheidsbelasting aan subsidiee- ring van vereenigingen, die zich sport en cultureele ontwikkeling ten doel stellen, was aanleiding tot discussie. De heer P. G. LAERNOES zegt dat burg. en weth. bereid zijn voor het Insti tuut voor Arbeidsontwikkeling en de C, K. W. O. dezelfde regeling toe te pas sen als voor de A. G. O. De heer DE MEIJ meent, dat dit niet door mevrouw Belloc Lowndes. 44. Zij vroeg zich vaak af, wat Eva haar man wel verteld zou hebben van haar zc ogenaamd onderhoud met den advo caat en notaris Buck, Als Eva niets ge vraagd was geworden, had zij waarschijn, lijk niets gezegd. Maar Raydon zou stel lig we1! alles hebben uitgehoord wat er was gebeurd. Hij had een zekeren eer bied voor mijnheer Buck en tevens een sterken afkeer van hem. De tengere figuur en het open gelaat van den ervaren, ouden rechtskundige re zenduidelijk op voor den geest van Ade^ laidre Strain. Mr. Buck was een van de weinige mannen, dien Eva nooit had kun nen inpalmen, maar de eerbiedwaardige familienotaris en raadsman mocht haar, Eva's vriendin, graag en koesterde ach ting voor haar. Hij was verscheidene ma len met haar in aanraking gekomen in die jaren, toen zij met Eva samenwoon de, wanneer namelijk Eva, om eens een oude uitdrukking te gebruiken, hooger vloog dan haar vleugels reikten. Bij twee gelegenheden was het Ade laide gelukt, mr. Buck te bewegen tot iets wat hij verklaarde nooit te willen doen namelijk Eva een zeker gedeelte op haar jaargeld in voorschot te geven. Doch Eva de gewenschte oplossing zal brengen, doch wel jdoet de motie dit. Het was moeilijk de verordening te wijzigen en toch heeft de gemeente ten deze een taak te vervullen, ook omdat verschil lende dezer vereenigingen, die de cultuur willen bevorderen, met tekorten wer ken. Juist door het werken van het in stituut is het peil, waarop de arbeiders staan, veel veranderd. De heer SOREL meent, dat de motie eigenlijk twee strekkingen heeft die niet makkelijk uitvoerbaar zijn, maar het is goed onbillijkheden weg te nemen. Na nog een toelichting van den heer P. G. LAERNOES wordt de motie inge trokken. Steun Harmonicavereemging. Bij het voorstel tot afwijzing te be schikken op het verzoek van de Harmo- nicavereeniging „Crescendo" om jaarlijks concerten te geven tegen de gebruikelij ke vergoeding, verdedigde de heer RO- RIJE het verzoek omdat ook deze ver- eeniging voor groote kosten zit en dui zenden naar de concerten komen luiste ren. De heer DE RIDDER meent, dat dan ook zangvereenigingen moeten worden gesteund. De heer VAN OORSCHOT meent, dat deze vereeniging even goed recht heeft op subsidie dan andere. Ook zij heeft dure instrumenten te koopen en zorgt voor populaire muziek. De heer P. G. LAERNOES zegt dat men het aantal subsidies niet moet uit breiden. Het voorstel-Rorije om drie concerten tegen betaling te doen geven, werd ver worpen met 11 tegen 5 stemmen, die der heeren Van Oorschot, Poppe, De Meij, Van Hal en Rorije, Bezoek scholen in Middelburg. Bij de mededeeling over de prijzen der schoolgelden op de Ambachtsschool en de Huishoudschool te Middelburg betoog de de heer VAN HAL dat er eigenlijk te Vlissingen een ambachtsschool moest zijn en drong hij aan royaal te zijn ten op zichte der vergoeding der tramkosten, wat door den heer P. G. LAERNOES werd toegezegd. Driejaarlijksche afrekening met de scholen. Bij de vaststelling der vergoeding aan de bijz. lagere scholen over 1927 en van de driejaarlijksche afrekening, zeide de heer VAN HAL hij het niet wensche- lijk vindt zooveel te groote voorschotten worden gegeven en wees hij er op de Losten van het openbaar onderwijs veel minder zijn. Het voorstel werd aangenomen en ook dat inzake vergoeding aan de Vlissing- sche schoolvereeniging over 1927 wegens een boventalligen onderwijzer. Radio-distributie. Het voorstel tot verlenging tot eind 1930 van de vergunning aan de N.V. Zuid-Nederl. Radio-distributie Maat schappij, doet den heer VAN OOR SCHOT opmerken, dat men een stapje verder moet gaan en komen tot gemeen telijke distributie zooals in Arnhem, waar men voor 2 per maand 5 stations krijgt en hier maar 2, of in Den Bosch 4 voor 35 cent per week. Er zijn op dit terrein nog veel mogelijkheden. De heer RORIJE onderschrijft dit, er zijn hier reeds een kleine 1000 aanslui tingen, maar slechts 2 stations en slechte arbeidsvoorwaarden bij de maatschappij. Ook zijn er klachten over de wijze van leveren der luidsprekers. Na volgend jaar moet men de zaak nog eens goed onder de oogen zien. De heer SOREL meent, dat een onder zoek lang zou ophouden en men daarom nu dit voorstel moet aannemen. De VOORZ. zegt, dat de radio nog in haar kinderjaren is en men daarom voor zichtig moet zijn. De klachten zullen worden overgebracht. Het. voorstel wordt aangenomen. Verlichting Scheldestraat. Inzake het voorstel tot afwijzing van Raydon dacht nooit meer terug aan die jaren, waarin zij voortdurend reden had dankbaar te zijn jegens de vrouw, die nu maar zonder slag of stoot de volgen de week van The Mill House werd weg gestuurd. En zoo zij zich die dagen toch een enkele keer mocht herinneren, was het altijd in verband met de een of an dere nietigheid, die haar zelf betrof. Ofschoon mevrouw Strain het eerste half uur telkens haar naam hoorde noe men door de opgewekte stem van Eva. bleef zij in haar eigen kamer liggen, tot zij juist tijd genoeg zou hebben om zich voor het diner te kleeden. Het drietal ontmoette elkaar beneden in den salon, even voor acht uur. Eva kwam naar Adelaide toe en zoende haar hartelijk. ,,Ik wist maar niet waar je zat!" lachte zij. „Ik heb overal naar je gezocht! Ten slotte dacht ik, dat je uit was. Ik wou je iets heel belangrijks vragen!" Mevrouw Strain gaf op die luidruchtige ontboezeming geen antwoord, maar zij maakte voor zich zelf met een zekere scherpe voldoening de opmerking, dat 't een bevrijding zou zijn in ieder geval niet langer naar Eva's pijpen te moeten dan sen. Eensklaps wendde zij zich tot den man, die nog haar patroon was. „Dokter Durham is hier vanmiddag ge weest. Hij dacht dat u hem wilde spreken en was heel verwonderd, dat u vandaag naar de stad was gegaan." „Ja... ik voelde me vanmorgen niet net verzoek om electrische verlichting var, de Scheldestraat, betoogt de heer VAN OORSCHOT dat het hier toch een c'.rukken verkeersweg geldt met Tuin stad en Tuindorp. De heer M. LAERNOES zegt dat de verlichting gelijk is aan bijv. die in de Walstraat, het zou veel geld kosten en de gemeente heeft geen recht meer op vrije lampen. Het voorstel wordt z. h. st. aangeno men. Dit geschiedt ook zonder discussie met die inzake het verleenen van 50 voor het 5e Intern. Luchtvaartcongres te Den Haag; tot verpachten van terrein bij den West-Souburgschen weg aan L. A. Cort- vriendt voor 140; tot afstaan in gebruik van een gedeelte gang nabij de Pluim- straat en een stukje grond naast de v.m. Marinierskazerne; tot wijziging der be- grooting 1929 en tot aangaan eener kas- geldleening van ten hoogste 150.000 voor de diensten 1929 en 1930. Na een korte opmerking wordt ook het voorstel tot vaststelling eener regeling betreffende het verzekeren van pensioen aan de straatmakers z. h. st aangeno men. Rondvraag. De heer POPPE zegt dat met de he vige regens veel water in het Tuindorp staat. Er zal naar gekeken worden. Hierna werd te kwart over drie de openbare vergadering gesloten en bleef de raad nog eenigen tijd in besloten zit ting bijeen. GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN. In de Donderdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd vastgesteld een stratenplan op het onbebouwd ter rein van het gemeentelijk woningbedrijf te Sluiskil. Besloten werd tot aankoop van het Rijk van verschillende perceelen grond in gebruik1 vsor den openbaren dienst en reeds bij de gemeente in onderhoud Voor den prijs Yap. f 10. Daarna kwam aan 'de orde de hoofd schotel der agenda: de waterlei ding. Men herinnert zich, Idat de gemeente raad in de 'vergadering van 12 Juli 1927, op voorstel van 'den heer Verlinde, met 8 tegen 5 stemmen besloot, aam (de aange sloten gemeenten voor te stellen de kwes tie der waterleiding nog eens nader te overwegen, en op grond van het te b-ooge tarief vooral voor de volkswoningen dat tot groote moeilijkheden aanleiding zou geven, de 'maatschappij te ontbinden. Den conclusies der commissie van on derzoek werden verschillende wenken ge geven in verband met den opzet der zaak, en er werd voor de berekening van het tarief een systeem aangjegeven, dat in zijn 'toepassing billijk kan genoemd worden. Zooals men 'zich zal herinneren werd ook' geadviseerd idat het bestaande bestuur zou aftreden en een bestuur ge kozen uit personen van verschillende po- sitie's in het maatschappelijk' leven. Door 't waterleidingibesluur is liet rap port der commissie aanvaard, uitgezon derd inzake het bestuur. Wel is waar hebben commissarissen op een vierlal Een Zuivere zeep zooals de beroemde Fran^ehe Cadum ^eep is onont- beerlyk voor de ver- Zoréiné van de huid. Bovendien wordt Zy Slechts éoed éedrooéd verkocht,blyft daar door tot 't laatste toe hard en is Zoodoende veel voordeeliêer in't éebruik.dan iedere an dere keep. (Ingez. Med.). heel lekker. U weet: „Maandagsch!" Ook had ik wat rugpijn. En daarom belde ik hem op, om te hooren of ik hem op weg naar het station kon spreken. Maar hij was niet thuis en dat haalde mij dus een halve guinje uit. Ik ben nou weer heelemaal opgeknapt en heb een honger als een paard!" Toen zij in de achthoekige eetkamer zaten een van de mooiste vertrekken van het oude huis maakte Raydon waar wat hij even tevoren gezegd had, want hij smulde van eiken hap van het keurige dmertje, dat hem werd opgediend. Wat Eva betreft, zorgzaam voor haar figuurtje en gedachtig aan de heimelijke snoeppartij van dien middag, keek zij maar. een beetje toe hoe de anderen mid dagmaalden. Het bewustzijn, dat zij nog maar heel weinig had af te betalen, de zaligheid dat zij boven, in haar varkens leeren tasch, over de vijfhonderd pond had liggen, stemden haar overgelukkig, schonken haar vrede met zich zelf en met de heele wereld op den koop toe. Gedurende de weinige oogenblikken, dat zij en de huishoudster alleen in den salon waren, terwijl Raydon zijn tweede glas port genoot, kan Eva niet nalaten haar oude vriendin een aleraardigst, zij het ook schetsmatig, verslag te doen van haar overheerlijken dag in de stad. HOOFDSTUK XV. „Wat gebeurde werkelijk.na den maaltijd Het drietal gebruikte de koffie in den na hun mandaat 'beschikbaar gesteld, doch alle aftredenden 'zijn herkozen en hebben die benoeming weer aanvaard. Burg. en Weth. stelden voor, zooals we gisteren zagen, intrekking van het gemimen besluit tot entbinding, aangaan der geldleening vap f 718.000, opneming in de Bouwverordening van het voor schrift tot verplichte aansluiting, en machtiging voor hun college lot het stor ten van 10 'pCt. op de aandeelen. Dit voorstel werd allereerst verdedigd door den heer C o 1 s e n. De tarieven zooals die thans door de maatschappij uit het rapport der commissie zijn over genomen, zijn billijk en lager dan bij ver schillende andere waterleidingen. Hii bracht hulde aan 't lid der comm. een heer Harte, die daarvan de promotor was en .daaromtrent schriftelijk' een (uitgewerkt systeem bij de commissie had ingediend. Daarop volgde bestrijding van de on derneming door den heer De Bakker, die zcowel den technisehen opzet als den financieelen opzet becritiseerde. De daarep volgende spreker was de heer Van Neer'bOiS, die, als pas1 op getreden raadslid niet met de voorgeschie denis bekend was en verschillende vra gen stelde. Hoewel persoonlijk niet gekant legen eejn waterleiding kon hij daaraan toch zijn stem niet geven, om dat hij twijfelt aan een goed resultaat en vooral omdat hij is tegen verplichte aansluiting. Om dat te ontgaan riedt hij aan regeeringssteun te vragen. Ook' de heer {V an Aken, die steeds tegen de waterleiding Was, heeft er nog geen voldoende vertrouwen in, en is oo'k tegen verplichte aansluiting. De heer B e d e t sloot zich bij de be strijders aan, en was vooral verwonderd van deze wethouders, die anders zijn ver trouwen helmen, zoo'n Moorslel te 'krijgen. Het 'kost veel; het legt groote lasten op de inwoners en zal dure rioleeringswejr- 'ken noodig maken.. De heeren Van Priel en Hame link.' verdedigden het plan, zooals ze dit steeds gedaan hebben. De heer Schee- 1 e begreep wel, dat alle lieden naar de vergadering waren gekomen m et de we tenschap hoe ze stemmen zouden. Hij maakte het kort, doch verklaarde zich vooral tegenstander van de verplichte (aansluiting. De v o. o r z i 11 e r beantwoorde Ver schillende sprekers en bestreed ook, dat men door aansluiting verplichtend te stel len, als overheid 'te ver zou gaan. Boven dien: zij die over goed en voldoende drinkwater kunnen beschikken blijven! huiiten de verplichting. Over den techni sehen en financieelen opzet meende hij niet meer te moeten spreken, aangezien die in den breede reeds vroeger is be handeld. Hij .betoogde, dat in verschillende stre ken van ons land waterleidingen bestaan, of in aanleeg zijn, waar de tarieven hoo ger komen dan hiei thans is aangenomen. Men zal toch niet kunnein beweren, dat de economische toestand van Zeeuwsch- Vlaanderen van dien aard is, dat de be volking minder economisch weerstands- Vermogen zou hebben dan in die andere .bedoelde streken. Waarom zou dan, wat elders kan, ook hier niet (kunnen... Met het (besluit te nemen tot het voortzet ten der uitvoering van het waterleiding- plan bewijst men z.i. aan de gemeentel en aan de geheele streek ©en weldaad. De heer'Verlinde, zoowel als de heer Hamelink, waren wel niet be vredigd over de wijze waarop Üe vor- taiing van het bestuur is opgelost, maar •meenden daarin ten slotte toch geen aanleiding te mogen vinden om ide uit voering van het plan langer tegen te houden. Nu hij het onderzoek der com missie gebleken is, dat van wege het Rijksbureau voor Drinkwaterleiding na mens den Minister van Arbeid, Hanjdel en Nijverheid een nauwkeurige controle wordt gehouden op de zaken der water leiding en hetgeen daarmede samenhangt, meent zij over de 'kwestie der bestuurs verkiezing' maar te moeten heenstappen. Eerstgenoemde is inzake (de tarieven, die salon. En nadat Birtley een sigaar had gerookt en zijn vrouw twee sigaretten, riep Eva uit: „Wat is 't vreeselijk warm hier! Waar om gaan we eigenlijk niet in den tuin? Daar zal het heel wat lekkerder zijn. We konden een eindje loopen, langs het wa ter, hé? Ik heb vandaag bijna geen bewe ging gehad en jij stelling evenmin, niet vent?" Vragend wendde zij haar lief snoetje eerst naar haar man, toen naar Adelaide. De laatste schudde echter van neen. „Ik wil liever wat kalm hier blijven zitten, en dan ga ik vroeg naar bed." Nooit was de dame-huishoudster haar mijnheer en mevrouw lastig gevallen met haar gezelschap. Meestal ging zij terstond na tafel naar de tuinkamer, om er den avond verder alleen door te brengen met een boek of wat naaiwerk. „Wilt u, vóór u naar uw kamer gaat, alstublieft nagaan of er voldoende ijs is voor mijn gemberlimonade, mevrouw Strain? Ik vond het erg vervelend, dat er een paar dagen geleden geen brokje ijs in het heele huis was." Het was de derde maal, dat Birtley Raydon aan de vrouw, die nog in zijn dienst op The Mill House als huishoud ster was, had gezegd, dat er Zondag tevo ren geen ijs meer was. En de vraag kwam bij haar op, dat hij zulke dingen voortaan aan Eva zou zeggen wanneer zij, Adelaide weg was. Zij was overtuigd, dat hij met tertijd de nutteloosheid er van zou in zien. gratis te raaiplegen voor lgdeuden en zwakken te Middelburg in de boven kamer van Hotel du Commerce (lift) Donderdag 5 December a.s. 9 uur vm. tot 4 uur, i j (Ingez. MeclJ bij' hem destijds Jiet hoofdbezwaar uit- 'maakten, bevredigt. Hij wilde nog een rislrictie maken. Blijkens de berichten in de dagbladen is in ee-n der laatste vergadermgen vajë aandeelhouders liet denkbeeld geopperd Verplichte verzekering 'te laten verval len. Dit acht hij onmogelijk. Dat zou den financieelen opzet aantasten. Hij: zou daar om B. en \V. wel willen verzoeken goed toe te zien, en niet tot storting op jde aandeelen over ie gaan, indien besluiten zouden worden genomen die den grond slag der waterleidingmaatschappij (aan tasten. Oo'k' behoort te worden toegezien, dat de meer-'kOsten die zouden noodig zijn voor net maken eener buizen-leidinjg van een capaciteit dat latere aanslui ting van nog er huilen staalnide gemeenten mogelijk is, niet mogen komen ten laste der tegenwoordige aandeelhouders, doch behooren, overeenkomstig het advies dier oommissie, die meer-kösten voor dit «ogenblik te komen voor rekening van rijk en/of provincie. De voo r z. kon de gevraagde toezeg ging geven. Omtrent de eerste is hij het volkomen eens en het tweede punt is door de maatschappij ook van de com missie overgenomen. Hij weerlegde ook nog de in deze vergadering weer opge doken legende dat er na 30 jaar geen water meer zou zijn. De heer Ge el hoedt is ook van meening, dat er nieuwe rioleeringswer ken in Ter Neuzen noodig zullen zijn, doch uit de verschillende besprekingen die hier in de laatste jaren gehouden zijn blijkt toch wel, dat die thans, ook zon der waterleiding' reeds noodig zijn. De verschillende voorstellen van B. en W. zijn zooals bekend, aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Voor hebben gestemd de heeren De Jager, Geelhoedt, Verlinde, De Bruijne, Colsen, Hamelink, Van Driel en Van den Bulck; legen slem den de heeren Scheele, Van Neerbos, De Bakker, Van Aken en Bedet. De heer Scheele gaf hierna te ken nen, dat hij onder deze omstandigheden gaarne zou willen ontheven worden van de laak op te treden als vertegenwoordi ger bij de waterleidingmaatschappij. We meldden gister reeds 'in 1 kort het besluit. het VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND Zooals reeds gemeld, werd Zaterdag en Zondag in het Schutterschof alhier de jaarvergadering gehouden van boven genoemde partij. Nadat de voorzitter, prof. mr. R. K r a n e n b u r g, zijn Zaterdag reeds ver melde (openingsrede had gehouden, die met applaus bezegeld werd, kwam aan de orde de bespreking van het beleid der Kamerfracties. Op verschillende gemaakte opmerkin- kingen kon mr. H. P. Marchant, de leider der partij en voorzitter der Ka merfractie antwoorden,, dat de commis sie voor de buitenlandsche aangelegenhe den zich steeds op de hoogte stelt. Ook Inzake het Belgisch verdrag was alles met haar geregeld, maar nien kon niet Er zat iets leuks in te denken hoe min der gemakkelijk hij het van de volgende week af zou hebben. Voor het oogenblik gaf zij hem op zijn weinig beleefde opmerking ten antwoord: „Er is vanavond ijs genoeg, mijnheer Ray don." Met het oog op zijn gewicht trachtte Raydog steeds matig te zijn aan tafel, maar vóór het naar bed gaan dronk hij altijd een groot glas „strandy gaff', een soort van gemberlimonade.^ Nu gingen de beide jonge menschen naar den tuin. Doch, terwijl zij de deur van den salon open deed, vergat Eva, dat Adelaide Strain er nog was en draai de zij het electrisch licht uit. Maar de vrouw achter in die kamer was dankbaar voor die plotselinge duisternis en gemak kelijk weggedoken in een van die groote kussenstoelen, drong het tot haar door, dat het toch wel verontrustend was zich zóó moe te voelen als zij nu was, niet tegenstaande zij toch extra rust had genomen. Zij verlangde naar haar bed, maar zij voelde zich zelfs te mat om naar de schelknop te loopen, ten einde het kamermeisje er aan te herinneren vooral voldoende ijs te brengen. En dan op dit uur gebruikten de meisjes juist hun avondmaaltijd en zij had het als re gel ingevoerd en ook Eva er voor ge wonnen, nooit de meiden onder het eten te storen. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5