r t De|XXe Eeuw. N o. 282. VRIJDAG 29 NOVEMBER 1929 172e Jaargang Dit nummer bestaat uit Twee bladen. EERSTE BLAD. ÏN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND B@ux Pièoas PlxliCWOFS J. F. WOLSKT, De St. Nicolaasprijsvraag voor Zeeuwsche joegens en meisjes van eiken leeftijd. BUITENLAND Algemeen Overwicht 4HHHHS55HS c—wi nri m—seaa MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De abonnementsprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANj Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent, In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" oï „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Waar Wonen wij? In de verschillende steden van Neder land wonen velerlei menschen, en het is niet altijd gemakkelijk voor den van bui ten komenden man, direct te weten waar zij wonen. Navraag geeft ook niet altijd snelle nóch afdoende resultaten en dan grijpt men maar naar het laatste redmiddel: 't adresboek. Maar een adresboek en 'n adresboek zijn er twee. jl irW Er zijn steden, veel grooter dan Mid delburg, waar zoo'n onmisbaar boek zoo nu en dan eens verschijnt, met tusschen- ruimte van 'n paar of vele jaren. In Mid delburg is dat anders en beter: elk jaar komt prompt het nieuwe adresboek, uit gegeven door de N.V. J. C. en W. Al- torffer, zich aandienen; voor 1930 ontvin gen wij het zoo-even zelfs al. Het bevat evenals vroegere jaren vele wetenswaardigheden buiten en behalve de adressen der inwoners van Middelburg en van de Middelburgsche gedeelten der gemeenten Koudekerke en St. Laurens. Een toe te juichen nieuwigheid is, dat ook de telefoonnummers nu zijn opgeno men, Wat wij echter niet kunnen bewon deren is de schrijfwijze: „gortstraat", „langedelft", „dam" en „rouaansche kaai". Dat is typografisch en taalkundig minder fraai. TWEEDE KAMER. Werkverschaffing. Kla gende boeren, Water staat. Binnenlandsche ziaken en landbouw was igistermiddag in de Tweede Kamer aan de orde. Bij eerstge noemd deel der begrooting van den pre mier heeft deze o.a. gezegd, dat hij in den trant van zijn daarvoor zoozeer ge prezen voorganger hoopt door te gaan met de werkverschaffing en steunve rleening, daarbij den juisten middenweg bewandelende. Bij de afd. Landbouw is een koor van klaagtonen gezongen over den slech ten toestand van den landbouw. Alleen de soc.-dem. zeiden, djat het nog wel wat meevalt, maar.... die moeten ook hoogere loonen voor de landarbeiders kunnen beloven, nietwaar? De heer Weitkamp (c.h.) een be minnelijk en vaa|k geestig man, was zeer uit z'n humeur.... en overdreef daarbij schromelijk. Hij zeide o.m. dat alle eeu wen door in ons land de landbouw het slechtst betaalde en het meesit miskende (bedrijf is geweest. Maar de mentaliteit van den boer is totaal veranderd. Vroe ger accepteerde de boer alles en legde zich overal hij neer. Maar organisatie en lotntwikkeling hebben hem wakker ge schud en hem doen zien, Hat hij niet de derderangs-mensch is, waarvoor hij zich zelf hield. Verder bracht de inkomsten belasting hem't belastingbiljet en 4e ad ministratie, die deze belasting noodig maakte, deed hem zien, hoe slecht be taald hij was. De omvang van de wan verhouding tusschen het boerenbedrijf de andere bedrijven heeft intusschenu langzamerhand onrustbarende afmetin gen aangenomen. De stad heeft het plat teland economisch uitgezogen, zij vernie tigt de boeren-welvaart. Van de broeder schap van notarissen tot den Bchippers- bond staat de stadsbevolking vijandig te genover den boerenstand en de boer kan daartegen de strijdmiddelen van de mo derne democratie niet aanwenden. 'De geheele wereld is voll socialerigheid. Maar van de arbeidsvoorwaarden waar onder de boer moet werken wordt zoo weinig notitie genomen. Dat is nu heusch wel wat in 'al' fe sêhriile kleuren geschïlderciWelk wel denkend mensch ziet tegenwoordig den boer nog voor een derderangswezen aan? Toch wel niemand meer, hopen wij! De boerenstand is een van de kurken, waar op Nederland drijft, de boeren vormen een zeer te waardeeren, gezond en sterk degelijk en arbeidszaam deel onzer be volking en van domme boeren" spreekt men toch zeker nergens meer? De heer Weitkamp verklaarde zich tenslotte voor een gezonde, christelijke sociale politiek die het verband der din gen vastnoudt en die niet kan willeö! dat de verbetering van het lot van den induslriearbeider gekrcht wordt met ach teruitgang van den landbouwer. De chris telijke scciale politiek moet gericht zijn op verheffing van 'het levenspeil der landbouwende bevolking. Avondvergadering. Des avonds waren (van de begrooting van Wi a t e r s t a a t aan de orde, de on- derafd. Zeevaart en de afd. Mijn wezen en Postbank. Bij het eerste werd nog aangedrongen op verbetering der volkslogiezen aan boord van passagiers- en vrachlstoomers, bij het laatste heeft de heer L ingbe elk (h.g.) aangedrongen op eenige verhoogihjg van de rente der bij die instelling be legde geldon. De rijkspostspaarbank kan zulk een rentevergoeding zeer wel dragen. De ren te is trouwens gefixeerd in een tijd toen de renlestandaard veel lager was dan thans. Voor de veiligheid heeft zij toch, niet een groote winst-percentage noodig dan vroeger. Op dit oogen'bliki houdt het beleggen van gelden in de Rijkspostspaarbank 'n midden tusschen werkelijk beleggen em het stoppen van z'n geld in een oude klous. Minister Reymer zeide loverweging toe. Later verklaarde deze minister nog na eenig debat dat hij voornemens is, inzake de verbinding van Amsterdam met den Rijn zeer spoedig een besliissjinjg te nemen. I Toen is de begrooting van Waterstaat met algemeene stemmen aangenomen. DE GEDENKRAMEN IN DE ENGEL- SCHE EPISCOPALE KERK TE AMSTERDAM. Zooals wij (reeds meldden, heeft de Koningin gistermiddag in de Engelsche Episcopale Kerk te Amsterdam twee ge denkramen onthuld, aangeboden door twee Engelsche regimenten en door een comité van bekende Amsterdammers. Evenals van „The Buffs", het Britsche regiment, dat verleden jaar aan de Christ Church te Amsterdam een fraaie vlag aanbood, neemt ook in de geschiedenis van beide bovenbedoelde regimenten, n.l. het Royal Warwickshire Regiment en de Northumberland fusiliers Nederland een bekende plaats in. Beide regimenten heb ben gedurende den tachtigjarigen oorlog langen tijd in Holland vertoefd en tegen Spanje gestreden, terwijl het Royal War wickshire Regiment in 1676 weer onder Prins Willem III aan het beleg van Maas tricht deelnam en met den stadhouder naar Engeland terugkeerde om zijn kro ning tot Koning bij te wonen. De plech tigheid gisterenmorgen werd bijgewoond door deputaties van beide regimenten, le den van het Amsterdamsche comité en vele leden der Engelsche kolonie te Am sterdam. Voorts v/aren aanwezig de Engelsche gezant in Den Haag, Sir Odo Russell, en eenige Nederlandsche militaire en civiele autoriteiten. Na den kerkdienst werden beide ramen door de Koningin onthuld. Het eene raam bevat de beeltenis van stadhouder Ko ning Willem III en zijn echtgenoote Ma ria Stuart; het andere twee wapens. De inwijding geschiedde door den 'Lord Bi shop van Fulman. Een zangkwartet luis terde de plechtigheid op. m Na afloop is de Koningin vertrokken naar Den Haag voor haar winterverblijf. 's Avonds zaten aan den disch van de Koningin de Engelsche gezant en eenige Britsche officieren aan. DE FLUITTOON VAN HILVERSUM. In de „Radio-Bode" schrijft een luis tervink: De „fluittoon" van Hilversum is inder daad een Russisch station. Ik beluister dit station sedert eenige weken geregeld op het naar m.i. meest geschikte moment, d.i. des n.m. te 5.30 6 uur, wanneer Hilversum niet zendt. Eenige malen kon ik bij de aankondi ging duidelijk den plaatsnaam Kiev hoo- ren. De golflengte schat ik op 1060 a 1065 M. Het is geenszins uitgesloten, dat het storende station een relay-zender van Kiev is, te meer, daar ik ook éénmaal Minsk hoorde noemen. Toch lijkt het mij niet waarschijnlijk, daar ik vijf of zes maal Kiev vernam tegen éénmaal Minsk, Verder bericht ik u, dat zich op 1040 a 1045 M. nog een station bevindt. Het is echter zeer zwak en zal m.i. in Nederland de 1071 M. heusch niet hinderen. DE NEDERLANDSCHE GEZANT TE BERLIJN. Naar hét „Hbld." verneemt, is te be- voegder plaatse van het voornemen van graaf Van Limburg Stirum om den di- plomatieken dienst te verlaten, niets be kend. NOTARIAAT. Bij Kon. besluit is aan J, van der Lee- den, op zijn verzoek, met ingang van den dag, waarop zijn opvolger als zijn notaris zal zijn beëedigd, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van notaris te Ouderkerk aan den IJssel. AANKOMST INDISCHE MAIL, Hét mailschip „Insulinde" werd heden ochtend 6 uur te Marseille verwacht. De Rotterdam Lloyd Rapide vertrekt dan hedenochtend 11.50 van Marseille. Aan komst Zaterdagochtend te Roosendaal 7.16, te Rotterdam D.P. 8.51 en in Den Haag H.S. 9.19. Heden ontvangen Een bijzondere collectie ea Een Welkom St. Nicolaas-Geschenk. LANGE DELFT I 18, MIDDELBURG JTngez. Med.) ZEELAND De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve yam 's rijks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te weinig (betaalde belastingen naar inkomen en/ 'of vermogen (.gewelensgeld), bij1; den ontvanger der directe belastingen te Hansweert f29.60, 'te Houtenis- se f 9400, te T h o len f217,75, bij den inspecteur der directe belastingen 'enz. te Terneuzen f 259.52% f71.48, f35, en f 13.44. J. A. FREDERIKS. De heer J. A. Frederiks, oud-directeur van Monumentenzorg en directeur van de Gevangenpoort te 's-Gravenhage, heeft gisteren onder zeer groote belangstelling zijn tachtigsfen verjaardag gevierd. Zijn vrienden en medeleden van „Pul- chri Studio" hebben den jarige in het gebouw van het Genootschap een recep tie aangeboden. De voorzitter van Pulchri deelde mede dat de vrienden besloten hadden den ja rige een borstbeeld aan te bieden, te vervaardigen door Toon Dupuis. De secretaris van het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen schrijft ons nog omtrent den heer Frederiks: De jubilaris mag niet zooals blijkbaar in verband met zijn hoogen leeftijd wel eens geschiedt gerekend worden tot de oprichters van het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen, dat in 1769 werd gesticht. Maar wel heeft de heer Frederiks gedurende zijn lang verblijf te Middelburg steeds groote belangstelling getoond in dat genootschap. Gekozen als lid in 1884, stelde hij zich onmiddellijk beschikbaar om met de heeren dr. J. C. de Man, en F. Nagtglas het beheer op zich te nemen van de ouderwetsche Wal- chersche kamer in het museum van het genootschap. Reeds het verslag over de jaren 18801884 bevat als bijlage eene méde door hem opgestelde naamlijst der voorwerpen, aanwezig in de genoemde kamer. Een jaar later trad hij tevens op als conservator van de verzameling ge schiedkundige voorwerpen en zeldzaam heden, tezamen met dr. J. C. de Man. Tot het jaar 1919 heeft de heer Frederiks alleen of met andere belangstellenden, die beide vezamelingen beheerd. De catalogus der oudheidkundige ver zamelingen van 1890 is door de beide laatstgenoemde heeren opgemaakt. Toen de heer mr, G. N. de Stoppelaar in 1888 een nieuw gebouw aan het ge nootschap schonk, werd eene bouwcom missie benoemd, bestaande uit de heeren mr. G, N. de Stoppelaar, Henri Tak en J. A. Frederiks. tiet hnis is verbouwd en ingericht overeenkomstig het door den heer Frederiks ontworpen bestek en na dat het werk was voltooid, werden de verdiensten van den ontwerper erkend door de aanbieding van een medaille met den stempel van het genootschap aan de eene zijde en aan de keerzijde het in schrift: „Jano Adriano Frederiks optime de societa merito. A. D. XI Kal. Jan. 1889". Het- genooschap stelde in 1885 een commissie in tot het opsporen, het be houd en het bekend maken van de over blijfselen van kunst en oudheid in Zee land. De heer Frederiks werd secretaris van die commissie en is het gebleven tot de opheffing ervan in 1919. Vooral in de eerste jaren van haar bestaan kenmerkte zij zich door de activiteit van haar sec retaris. Groot is het aantal couranten- en tijd schriftartikelen, waartoe zijn uitgebrei de werkzaamheid den heer Frederiks aanleiding gaf, en vele waren zijn be moeiingen inzake het organiseeren van tentoonstellingen. Door zijn vertrek naar 's-Gravenhage is dit alles tot een eind gekomen, maar de dankbare herinnering er van leeft on verzwakt voort. MIDDELBURG. Met een enkel woord zij herinnerd aan de openbare vergadering van den Vrijz. Dem. Bond, op morgenavond te half negen in het Schuttershof, met als spreker de heer mr. Marchant, voor zitter der Kamerfractie. VLISSINGEN- Van 't Nederlandschen stoomschip Rijperkerk is aan de westkust Van Zuidi- Afrika een 16 jarige jongen uit Vlissingen afkomstig over boord geslagen en ver dronken. WALCHEREN. WESTKAPELLE. Onder leiding vands. W. Reus hield de afdeeling „Het Groe ne Kruis" Woensdagavond haar najaars vergadering. ■Bicsloten werd, dat de afSteeling ails donatrice van de vereeniging, het hospi tium, „Zonneveld" te Oostkapelle zal toe treden. tegen betaling van f 10 jaarlijks als contributie,' tot wederopzegging. De ontwerpfoegrooting 1930, werd m. a, st. goedgekeurd. 1 li I f M ©ij het nazien van de inventarislijst', gafde heer dr. Broodman 5n overwe ging den rijwielbrancard geregld te con- (llrioleeren, .zoodat deze paraat zal zijn, (Wanneer zij bij mogelijke ongevallen ge bruikt moet worden. Het was Ispr. geöle- Ken, 0 ij een demonstratie van tien cursus li ij ^Eerste hulp bij ongelukken"^ dat de (brancard niet safe was. Met dezen wensch zal rekening gehou den worden. Herkozen werd de heer B. Louwarse als (bestuurslid, en gekozen de heer J. van der Wal, zulks in de plaats van den heer L. Gabriëlse, die voor zijn herver kiezing niet meer in aanmerking wensch- te te komen. Dp dezelfde voorwaarden werd als iniagazijnknecht voor een jaar weder aangesteld de heer H. Lievense. 2UID-BEVELAND, HANSWEERT. He sleepschip „Adria- nus", geladen met grint en bestemd naar Gent, is vanmorgen in de Biezelingsche Ham aangevaren door de opvarende zee boot „Cape Cornwall". De „Adrianus" verkeert in zinkenden toestand, en is hier binnengeloopen. De „Lankenburg" van L. Smit Co.wist langzij te pompen. De „Cape Cornwall" bekwam lichte schade en is naar Antwerpen opgestoomd. Persoonlijke ongelukken hadden nie plaats. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. TERNEUZEN. De Nederlandsche mo torschoener Vrijheid van Londen naar Brussel is hier met de Harwicliboot Brugges in aanvaring geweest. De Vrij heid is met .lekkage te Hansweert bin nengeloopen. Een bericht uit Hansweert aan de N. R. Crt. meldt: De motorschoener Vrijheid, was geladen met oud papier en op weg van Londen naar Brussel. De Vrijheid is met belangrijke schade de haven binnengeloopen. Het schip maakt nog al water, thans ligt een Mazer van v. d. Talc's Bergingsbedrijf langszij om te pompten. TERNEUZEN EN DE ZEEUWSCH- VLAAMSCHE WATERLEIDING. De gemeenteraad van Terneuzen, die 12 Juli 1927 op grond van tariefbezwaren. Besle jongens! Beste meisjes! Jullie hebt je nu al geruimen tijd gèamuseerd met het oplossen van de raadsels, voor oud en voor jong, in ons kinderblad. Nu St. Nikolaas aan staande is, wilden wij jullie eens een verrassing bereiden: in ons Kinderblad van morgen komt een St. Nikolaas- prijsvraag, waaraan alle kinderen van onze lezers, oud en jong, mogen deel nemen. Moeilijk is de oplossing daar van niet, doch wel is het een geduld werkje. En, hoe kan het anders met het feest van den goeden Sint in het vooruitzicht: er worden voor de goede oplossingen een aantal fraaie bceken als prijzen beschikbaar gesteld! Directie Middelburgsche Courant. het bekende besluit nam om aan de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding nader in overweging te geven, die maatschappij te ontbinden, heeft, aangezien door het aannemen der voorstellen der commissie van onderzoek de zaak aannemelijker ge worden en aan de tariefbezwaren is te gemoet gekomen, met acht tegen 5 stem men besloten, bovengenoemd besluit in te trekken. Ofschoon de raad betreurde, dat ook voor de samenstelling van het bestuur het advies der commissie van onderzoek niet is gevolgd, kon de meer derheid daarin toch geen aanleiding vin den, daarop deze voor het gewest van groot belang zijnde zaak tegen te houden of te laten stranden. Voorts werd besloten in verband hier mede aan te gaan een geldleening van ten hoogste 718.000 in de bouwveror dening in te lasschen „verplichte aanslui ting" en B. en W. te machtigen tot stor ting van tien procent van het kapitaal. Voor dit laatste werd echter nog het voorbehoud gemaakt dat dit niet geschie den zal indien door de vergadering aan .aandeelhouders alsnog in den opzet der zaak wijzigingen zouden worden aange bracht welke de rentabiliteit zouden ver zwakken. Dit laatste doelt op stemmen die in de voorlaatste vergadering waren opgegaan om verplichte aansluiting te la ten vervallen tegen een geringe tariefs- verhooging. Wij komen op een en ander nader te rug. Het Russisch-Chineesche conflict. Een lichtelijk arrogante proclama tie van den hevelhebber van bet Rus sische leger in het Verre Oosten: Wij hebben de Chineezen op twee fronten verslagen. Wij hadden den vij and tot Charbin k'tuinipn achtervolgen, maar wij hebben er ons1 mee tevreden gesteld China een fles te geven, die olnlue kracht en .onze 'vastbeslotenheid toomf om de controle over oe spoorwegen te hand haven. De toestand zal -slechts door volledige uitvoering van de verdragen vain Mos kou en Moekden kunnen veranderenAls China een nieuwe les wil vermijdenk moet het zonder talmen den vroegerenf toestand op den Oosterspoorweg herstel len, de Russische gevangenen in vrij heid stellen, de concentratiekampen bpe- nen, de wit-gardisten nmtwapenem en de troepen van de (grens terugtrekken. Elke aarzeling zal een uitbreiding van onze actie ten gevolge hebben. 't Is wel geschikt om de Chineezen te k'alnieerenWant al is er honderdmaal een Kellogg pact, er is ooflc nog zoo; [iets als nationale eer. Al ziet 't er niet (gujn!- stig voor de Chineezen uit, om niet te zéggen, de toestand is ernstig! De Amerika ansche minister van bui- tenlandsche zaken Stimso.il heeft dan nu ook' de Amerikaansche vertegenwoordi gers in Engeland, Japan,, Frankrijk, Ita lië en D.utischland opgedragen de re- geeringen in die landen te wijzen op den ernstig© U:toestand in Mandsjoerije en de mogelijkheid te bespreken van een ge-

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1