/(CoaMU -Ccui'r foi\M\&lkzufy i 1 IfH f' - 1 jÈggSl HET LEVEN IN EEN WERELDSTAD. Moeder weet precies wat ■1 NriJlBWi Bl 4ÈÊ... noodig is. Op tijd wordt de huid ferm onder han den genomen met de over heerlijke Het is de beste! NOORD-BEVELAND. KERKNIEUWS ONDERWIJS RECHTZAKEN Éils [zeepfabriek „Hei Klaverblad" I HAARLEM 1 1 j (Ingeiz. Med.) weer kon dit niet doorgaan. Zondag middag is het zinkstuk dat 15 meter breed, 75 meter lang en met ongeveer 250 ton basaltsteenen verzwaard was!, gelegd onder zeer groote belangstelling van de zijde van het publiek. Woensdag of Donderdag a.s. zal bij jgunstig weer opnieuw een zinkstuk worden gelegd terwijl het plan bestaat om later nog meerdere stukken te laten volgen. Wij vernemen dal de beide in Üen! polder wonende landbouwers reeds een gedeelte van hun vee buiten <7en polder in vei ligheid hebben gebracht met het oog op het gevaar voor overs booming. Het ge vaar voor een nieuwen dijkval is bij eb niel gering, terwijl bij hoogen water stand en ruw weer de onbeschermde dijk naar alle waarschijnlijkheid (geen voldoende weerstand zal kunnen bieden Dat de situatie onder den grond anders is dan men in dit geval wei zou wetni- islchen, blijkt hieruit, dat ter plaatse bij hoog water in de sloot binnendijks voort durend zand en wafer opborrelt. WISSENKERKE. Maandag vergaderde de gemeenteraad. Ingekomen was een circulaire van den Commissaris der Koningin inzake de tractementen voor gemeente-veldwiach- ters. Daar deze gemeente reeds hooger tractement betaalt als in de circulaire is aangegeven wordt zulks voor kennis geving aangenomen. Op advies van den hoofd Ingenieur van den Provincialen Wa terstaat werd besloten het te vernieuwen weggedeelte Hooge Hoeve—Kamperland van de voorgestelde breedte yan zeven en een halven meier te brengen op acht en een halven Meter breedte. Tot onderwijzeres aan de openbare la gere school te Geersdijk werd met al'gem stemmen benoemd mej. Mol te 's H. Arendskerke. De verordening op den Keuringsdienst van Vee en Vleesch voor Noord-Beveland werd op enkele, punten gewijzigd hetwelk weinig verandering brengt, zoo ook de instructie voor den Keuringsveearts het geen hier op neer komt dat de veearts geen hulpkeurmeester mag aanstellen. Een aanvraag om adhaesie door het Gemeentebestuur van Colijnspljaat aan zijn adres tot verlating van het veer- bootje van Wolphaartsdijk van 11.20 v.m. naar 11.42 jv.m. in verhand met de aankomst aan het Wolphaartsklijksche- veer \an de Provinciale boot om 11.35 en van den autobus uit Middelburg om 11.40 deed de heer De Regl opmerken dat alsdan voor het bootpersoneel' weinig overbleef om te eten gezien het volgende bootje, i Aangenomen werd adhaesie te betuigen aan het adres in dien andere dienstregelingen hierdoor niet in het gedrang komen. Daarna kwam in bespreking de belooning aan den arts voor de vaccinatie en doodschouw. Al lie leden spraken hieromtrent hun meening uit en tenslotte werd bepaald om dit punt in handen van B. en W. te stellen ter nadere bespreking met den plaat selijken arts. Een verzoek van de afd. Volksonder wijs om ie Kamperland een schoollokaal, te mogen gebruiken voor een cursus in volksontwikkeling en te Wissenkerke een lokaal voor een cursus in boekhouden werd ingewilligd maar een subsidie ge lijk aan het vermoedelijk tekort dat hei de cursussen zullen hebben kon niet de goedkeuring van den Raad wegdragen. Bij de rondvraag vraagt de heer De Boer verbetering (van den weg ge legen tusschen het zoogenaamd Paviljoen en den oprit naai- het Kamperlandsche v veer en gaf als zijn meening te kennen dat de verbetering kan bestaan in be tere afwatering en de verharding ver- breeden. Nadat nog door meerdere le den werd gewezen op het nut van op ruiming der grindhoopen langs de zijkajnt van dien weg en verbreeding der ver harding zegt de voorz. in overleg te zullen treden met den wegopzichter. De heer Schippers informeert naar de in uitzicht gestelde electrificatie van Noord- Beveland. De voorzitter kon hieromtrent geen inlichting geven maar zal trachten iets nader te weten te komen dienaangaande. (Een sprookje), VI. Terwijl de heer Van Swieten op de Varkensmarkt omkeerde en naar de Markt terug reed, ging mevrouw Van Strengeler door de Gravenstraat, die men helaas nog steeds niet had kunnen ver- breeden, omdat zij enkele fournituren moest koopen in de zaak van den heer S. J. SIES—WITTENTROP, waar zij te vens gewaar werd, dat in allerlei artike len voor de volmaking der damesklee- ding, hier ook heel wat is te zien en te koopen. Mevrouw was nu te gepresseerd, omdat zij haar begeleider niet te lang op de Markt wilde laten staan wachten en beloofde vast nog eens te zulen terug komen. De heer Van Swieten was het wachten niet te lang geweest, want hij had nu ge legenheid gevonden een hem van ouds bekende zaak nog eens opnieuw in oogen- schouw te nemen, namelijk die der firma L. E. RIVIERE op den hoek der Gra venstraat. De keurig geschikte étalages hadden hem doen zien, dat er een groote verscheidenheid is in allerlei nuttige en fraaie zaken op het gebied van den ma- nufacturenhandel en voor het overgroote deel zeer geschikt voor een geschenk, want voor een nijvere huisvrouw zijn nut- tige geschenken als thédoeken, servetten en dergelijke niet minder welkom als voor vele anderen iets fraais. Terwijl de heer Van Swieten zachtjes aan doorreed, begaf mevrouw zich naar den winkel van den heer J, VAN HAM, waar zij wat sprits voor 's middags wilde medenemen en waar zij zich overtuigde, dat men hier ook zorgt veel op het ge bied der Sint Nicolaasartikelen gereed te hebben om ieder naar wensch te kun nen bedienen. Mevrouw vroeg daarop nog even de Vlasmarkt op te rijden, omdat zij nog spuitwater moest bestellen bij den heer J. A. PIETERS, de alom bekende zaak, waar men bij wijze van spreken alle dranken kan verkrijgen, behalve water en melk. De heer Van Swieten nam met belangstelling kennis van de groote ver scheidenheid in wijnen, ook medicinale, jenever, cognac, gedistilleerd, binnen- en buitenlandsche likeuren, alcoholvrije li keuren, limonadesiropen, bron- en mine raalwater, bier en stout, enz. Na dit bezoek werd gekeerd om over de Markt de Noordstraat in te rijden, waar halt werd gehouden voor de R. K. Kerk, dus behoorlijk rechts van de straat. Mevrouw wilde namelijk ten slotte nog een boodschap doen bij de firma GEBR. HILDERNISSE, en wel om een kalender te koopen. Zij vond hierin een ruime keu ze en de heer Van Swieten keek en pas sant rond en merkte op, dat dit niet min der het geval is met boeken voor oud en jong, met poëzie-, briefkaarten- en postzegelalbums. Ook in doozen luxe postpapier en dergelijke trof hij er veel aan, dat als welkom geschenk moet wor den beschouwd, om ook de verschillende merken vulpenhouders en dito potlooden niet te vergeten. Zoo gezegd, dit was het laatste bezoek dezen morgen, het was trouwens reeds één uur geworden en men reed nu door de Noordstraat, waar de heer Van Swie ten nog kon opmerken, dat inplaats van de overbodig geworden kazerne enkele flinke huizen waren geplaatst, en over den Singel naar het Park van Nieuwen- hoven terug. Terwijl Keetje voor mevrouw Van Strengeler en haar gast een paar eieren bakte en mevrouw zich voor het koffie drinken ging kleeden, nam de heer Van Swieten voor de piano plaats en speelde eenige hem tot nu toe onbekende stuk ken, die hij op den muziekstandaard had ontdekt. De goede toon der piano deed hem, toen mevrouw in de kamer was te rug gekomen, vragen waar die piano ge kocht was en vernam hij dat dit was in de bekende muziekzaak van de firma VAN DAMME in de Lange Noordstraat; zij kocht daar ook altijd de nieuwste mu ziek, omdat de keuze er steeds zeer groot is. De heer Van Swieten had er reeds voor gestaan en toen ook bij zich zelf reeds gedacht, dat men ook in deze bran che toch niet buiten Middelburg behoeft te zoeken, want ook in orgels, in violen, pathéphones enz. is de keuze daar groot. Na het koffiemaal wilde mevrouw wat op den divant gaan rusten, die zij destijds had gekocht tegen billijken prijs bij den heer A. GEENSEN, die aan beide zijden der Langeviele een zaak schuin over el kander heeft en daar in meubels voor „boeren en burgers" steeds een flinke keuze heeft en door solied werk zich een groote schare van vaste klanten heeft verworven. De heer Van Swieten verliet zijn vrien delijke gastvrouw en maakte eerst een ritje over Walcheren, het was mooi, zacht winterweer en lichte nachtvorsten zorg den, dat de wegen droog en goed berijd baar waren. Reeds op den Veerschen weg constateerde de automobilist een groote verbreeding en verbetering en ook verder waren alom flinke breede wegen geschapen, zoodat de Chevrolet een goe den gang kon maken en in een paar uur over Veere, Vrouwepolder, Domburg, Westkapelle, Zoutelande, Biggekerke en Koudekerke werd gereden, waarna de wagen weder in de garage van den heer Pieters werd gebracht. Onder weg naar het centrum der stad, de Markt, kwam de oud-Middelburger voorbij den winkel der firma D. J. DRONKERS ZOON op de Vlasmarkt, waar de keurige éta lage tot stilstaan en koopen noopte. Daaruit bleek dat deze van ouds gere- nomeerde kruidenierszaak steeds op de hoogte van den tijd blijft en in haar branche- steeds het nieuwste heeft. Zoo zag hij er de mooie oud-zilveren doozen met Sluis' biscuits, terwijl ook de heer lijke Traviata's en Delices van Verkade niet ontbraken, evenmin als de doozen met de bekende Van Houten bonbons en andere lekkernijen, te veel om op te noemen. De heer Van Swieten was nog niet uit gewandeld en tippelde nog even de Noordstraat in, waar hij binnen ging bij den heer TH. A. SCHIPPERS, een van ouds bestaande kapperszaak, omdat hij gebrek had aan een stukje zeep. De keu ze daarin was groot, evenals in parfumes en dergelijke tot deze branche behoo- rende artikelen. Overstekende om rechts terug te gaan kwam hij onwillekeurig voor den banket bakkerswinkel van den heer L, J. VROON en herinnerde zich, dat zijn nicht deze zaak had genoemd als een bij uitstek goed adres voor speculaas. Hij wilde er wat van koopen voor zijn vrouw en voegde de daad bij het woord, terwijl hij tevens een kijkje nam bij de goed gevulde Sint Nicolaas-étalage ach ter den winkel. In het hotel teruggekeerd vond de heer Van Swieten de zoo juist binnen geko men Middelburgsche Courant van dien avond, waarin verschillende advertenties hem deden zien, dat hij dien avond nog enkele winkels moest afloopen, die hij tot nu toe had overgeslagen. Zoo gezegd, zoo gedaan, na het diner, ging de heer Van Swieten weer op stap en dat wel eerst naar de Lange Burg, waar hij eens wilde zien wat in de oude zaak van den heer C. J. M. HACKEN- BERG te koop wordt geboden. Hij kwam tot de overtuiging, dat men hier in „den kleinen winkel" niet achteraan komt, en dat men gaarne bereid is een flinke keu ze te toonen in diverse oud-Hollandsche zilverwerken of in moderne artikelen als gouden en zilveren potlooden, gouden brochettes, gouden colliers met hangers, zilveren sigarettenkokers, zilver schep- werk, gehamerde zilveren broches, ser vetbanden enz. enz. De bezoeker kocht er een mooie zilveren broche als welkom thuis voor zijn vrouw. Het ging nu weer door de stampvolle Lange Delft, niet alleen op straat, maar ook in het grootste deel der zaken en zoo kwam onze wandelaar al spoedig bij het magazijn „OLD ENGLAND" op den hoek van de Heerenstraat. De heer Van Swieten bewonderde de verschillende étalages en daarin de mooie zelfstrikkers en andere dassen, de casimir- en wollen cachenez,practische broekpersen, fraaie overhemden en verder alles wat tot het heerenmodevak behoort. Medegevoerd door den aanhoudenden stroom wandelaars, onder wie ook vele uit Vlissingen en andere omliggende ge meenten, die met de per half uur rijden de bussen en de per 10 minuten rijdende trams werden aangevoerd, kwam de heer Van Swieten bij den wandelbazaar van den heer D, C, BOUWENSE, Behalve de groote verscheidenheid in luxe- en huis houdelijke artikelen in dezen winkel en in het filiaal aan de overzijde der straat verder op de Korte Delft in, trof hij een enorme keuze in allerlei speelgoed aan. O.a. werd zijn aandacht getrokken door de opblaasbare gummidieren, de Ubilda doozen voor het zelf vervaardigen van vliegmachines, auto's, locomotieven enz., door de keurige en natuurgetrouwe ge bouwen, dieren, menschen enz. voor het opzetten van een volledig boerenbedrijf, door goed bestuurbare kinderfietsen en dito auto's en zeker niet het minst door de specialiteit deze zaak: de kinderwa gens, die zuiver nagemaakt ook voor de kinderen der kinderen, de poppen, in groote verscheidenheid aanwezig waren. Na afscheid van dezen oudsten bazaar van Middelburg te hebben genomen, zet te de wandelaar zijn tocht door de Korte Delft voort en werd getrokken door de pakkende reclame in de zaak van J. PAULBUTLER, waar Sint Nicolaas met zijn knecht zeer groot voor het raam hingen en de aandacht vroegen voor de sigaren en sigaretten in grootere en ook veel in kleinere verpakkingen. Binnentredende om een doosje Aida voor direct gebruik te koopen, vernam hij, dat men hier speciaal werk maakt van sigaren in blikverpakking en zich ook gaarne belast met verzendingen voor Sint Nicolaas binnen en buiten de stad. De heer Van Swieten had na er den brand te hebben ingestoken, zijn weg vervolgd en kwam zoo bij de firma A. VAN DER MIJLE ZOON, en be sloot ook daar eens een kijkje te gaan nemen bij de stands met allerlei lekker nijen. Hij had daar geen spijt van, Arant wat hij er zag was alles even lekker. Dit was, zooals hem later thuis bleek, zeker het geval met de letters, die hij er kocht. De gewone chocolade smaak ten reeds goed, maar de letters van melk chocolade, die alleen hier verkrijgbaar waren, spanden toch de kroon. De borst plaat en de marsepijn mochten ook on der het goede van deze artikelen gere kend worden. Ook kocht de heer Van Swieten een doos heerlijke bonbons. Van uit dezen winkel had de étalage van den heer R, M. SMITS zijn belang stelling gewekt, want hij kende ook deze zaak van ouds, toen zij nog in de Gist- straat gevestigd was. Hij ging er even aan en constateerde, dat men hier naast boeken voor volwassenen en voor de jeugd, ook in kalenders, doozen postpa pier, schrijfbehoeften en dergelijke een rijken voorraad en voor ieder een keuze heeft. Het deed hem genoegen, dat ook deze Middelburgsche zaak haar goeden naam handhaaft. (Slot volgt). B;ij de herstemming ter verkiezing van notabelen voor de Ned. Herv. Gem. te peh o o nddj ke is gekozen: in de vacature G. A. Scliij've (aftr. 1936) de heer J. F. van Rosevelt met 43 st. tegen 4 st. op den heer P. Ko!s(- ter; in de vacature W. F. Versprille (aftr. 1934) de heer P. Koster met 41 st. te gen 4 st. op den heer J. F. van, Rose velt. Uitgenoodigld1 door de C. J. V. te R i 11 h e m sprak Maandagavon in, de N. Herv. Kerk aldaar ds. E. H. Bjlaauwen- draad van Vlissingen in een! openbare samenkomst over: „De eenheidsbeweging de;r kerken". Deze beweging, in Amerika begonnen, heeft zich, vooral na 3en oorlog,, «ver de geheele wereld uitgebreid. Veel heb ben hieraan meegewerkt de wereldbond der C. J. V. en fclie der Ghr. Studenten- 'vereenigingen. In 1914 was te Genève de groote con ferentie van den Wereldbond Van ker ken samengekomen, toen de Wereldoor log uitbrak. De laatste conferentie Is in 1928 te Praag gehouden. Ds. Blauwendraad besprak in Jt bij zonder de wereldconferentie in 1925 te Stockholm gehouden van den wereld bond van Pro test antsche kerken. O Ned. Herv. Kerk. 'Beroepen te Krabbend ij ke ds. K. Engelsma te Zwartsluis. Drietal te Utrecht (vac. ds. Quast) ds. J. J. Creutzberg te Hees bij Nijmegen, dr. E. van (Meer te Wageningen en dr. J. A. van jSelms te Nijmegen. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de Neutrale M.U.L.O. school te Steenbergen, komt als no 2 voor de heer C. L. 'Duininlcik te 's-Heer Arendskerke. Door den kantonrechter te Oost- b u r g zijn t erzake overtreding art. 455 W. v. S. (gewonde paarden noodeloos arbeid idoen verrichten op pijnlijke of kwellende wijze) C. V. te 'Caprycke (B>.) en W. A. du Bi. te Breskens beiden .veroordeeld tot een geldboete van f 40 bij niet-betaling of verhaal te vervangen door een he'chtenisstraf van 40 Idagan. De Hooge Baad heeft vernietigd leen arrest van het Am sterdamsche Hof, waarbij M. A. A. D. is veroordeeld tot f 300 boete wegens het veroorzaken van diood rloor schuld (aanrijding te Nieuwer- Amstei op 9 April 1928) en de zaak verwezen naar het Hof te 's-Gravenhaige. Voor het (Hoojg Militair Gerechtshof is behande|ld de fczaa'k tegen le luitetóant v. d- H„ (van het 10e reg>:, die Vroon den krijgsraad wegens ongeoorloofde afwezig heid uit zijn garnizoen was veroordeeiljd tot twee wekten (gevangenisstraf met ont slag uit den Imilitairen diiejnst. Nadat eenige getuigen waren gehoord, vorderde de advocaat-fiscaal bevestiging van het vonnis ten aanzien va dde opge legde gevangenisstraf. Ontslag |Uit den miliitairen diienst 'kwam hem evenwel niet noodig voor en te diiea aanziien vroeg hij vernietiging van het vonniis van den (krijgsraad. De sententie van het Hof volgt Later. Voor de rechtbank te Maastricht •werd behandeld de zaak tegen den 28- jarigen P. J. D., die op 3 Augs. j.l'. te Brunssum uit een met hagelpatroaen geladen jachtgeweer gescholen had op J. S. S., kreeg het schot in den rug etn( was onmiddellijk dood. Het O. M. eischte vijf jaar gevangenisstraf. Uitspraak 3 December a.s. Politierechter te Middel burg. In de zitting van 26 Nov. waren de vol gende personen gedagvaard: J. H„ 72 jaar, brugwachter te Zierik- zee, wegens beleediging van I. de Broe- kert te Zierikzee op 28 October j.l. Eisch en uitspraak 10 of 10 d. h. C. M. de K., huisvr. van F. v. B., ar beidster te Clinge, wegens mishandeling van Catharina Vermeulen te Clinge op 18 Augustus 129. Eisch en uitspraak 10 of 10 d. h. M. W., 20 jaar, arbeider te Westka pelle, wegens mishandeling van Pieter Roelse te Westkapelle op 26 October j.l. Eisch 25 of 25 d. h. Uitspraak f 15 of 15 d. h. C, W., 65 jaar, visscher te Arnemui- den, wegens mishandeling van W. Blaane, echtgenoote van v. Belzen te Arnemui- den, op 20 Juli j.l. Eisch en uitspraak vrijspraak. E, P. W„ 23 jaar, landbouwer te IJzen- dijke, wegens mishandeling van Cornells Engels te IJzendijke op 20 October j.l. Eisch 20 of 20 d, h. Uitspraak 15 of 15 d. h. A. C. M„ 22 jaar, landbouwer te Graauw, wegens mishandeling van B. W. van Waterschoot te Hulst op 6 Oct. j.l. Eisch en uitspraak 10 of 10 d. h. Ma. Ja. de K„ 39 jaar, zonder beroep te Terneuzen, Sluiskil, wegens beschadiging van de uniformjas van den wachtmeester der Marechaussée P. Schippers, door een nestel daar af te rukken of de nestel te beschadigen en eenige knoopen van d& jas te trekken. Eisch en uitspraak 25 of 25 d. h. J. V., 35 jaar, schipper te Wemeldinge, wegens mishandeling van C. A. de Mul ler te Brouwershaven op 30 October j.l. Eisch 10 of 10 d. h. Uitspraak 5 of- 5 d. h. J. J. S., 32 jaar, werkman te Breskens, wegens mishandeling van Leendert Stof- koper te Breskens op 18 October j.l. Eisch 10 of 10 d. h. Uitspraak 5 of 5 d. h. J, F. S„ 35 jaar, schippersknecht te' Ierseke, wegens mishandeling van Cor nelia Vermue te Hansweert op 27 Oc tober j.l. Eisch en uitspraak 10 of 10 d. h. A. J. S., 39 jaar, dirëcteur der N.V.. De Nieuwe Onderneming, en G. de P., 30 jaar, bestuurder van de N.V. De Nieu we Onderneming, beiden te Middelburg, werd ten laste gelegd, dat zij op 6 No vember en 3 December 1928 van 3 auto mobielen het gewicht onjuist hebben op gegeven aan den ontvanger der Directe Belastingen. Eisch en uitspraak ieder 3 maal 10 of 3 maal 10 d. h. J. F. P,, 21 jaar, dienstbode te Vlissin gen, wegens beleediging van Adriana Rottier te Vlissingen op 14 October j.l. Eisch 5 of 5 d. h. Uitspraak 3 of 3 d. h. Kantongerecht te Oost burg. De Kantonrechter te Oostburg heeft in de buitengewone zitting van 19 Novem ber veroordeeld wegens: overtreding leerplichtwet: J. R„ Bier vliet, 12 of 12 d. h„ M. L. S., wed. C. A. S. te Hoofdplaat 10 of 10 d. h., J. v. K„ IJzendijke, 3 of 3 d. h., P. D. M., Biervliet, 2 of 2 d. h„ A. J. M„ IJzendijke, 3 of 3 d. h„ M. J. V., Groe- de, 3 of 3 d. h., J. B. v. W„ Hoofdplaat, vrijspraak; i met motorrijtuig rijden niet behoorlijk naar rechts uitwijken: J. J. D., Knocke (B.) 20 of 20 d. h„ C. d. G„ IJzendijke, 25 of 25 d. h.; idem en met motorrijtuig de linkerzij de van den weg houden: R. E. J. M. A. v. d. H., Sluis, 2 maal 8 of 2 maal 8 d. h.; overtreding artt. 1 lid 1 onder a, c, f, 5 lid 1, Motor- en Rijwielreglement: J. M„ Aardenburg, 18 of 18 A. h.; met motorrijtuig rijden niet de rechter zijde van den weg houden in een bocht van dien weg waar het uitzicht niet vrij was: P. L. M„ Biervliet, 20 of 20 d. h.; met motorrijtuig geen signaal geven: J. J. E., Kapelle, ƒ8 of 8 d. h.; huisvuil in Breskens op de Hooge Ka de storten: J. M. J. A„ Breskens, 5 of 5 d. h.; straatschenderij: E. C., Biervliet, 10 of 10 d. h.; met motorrijtuig buiten noodzaak op een rijwielpad rijden: A. d. P., Biervliet, 8 of 8 d. h.; dieren noodeloos arbeid doen verrich ten op pijnlijke en kwellende wijze: J. J- D., Groede, 2 maal 10 of 2 maal 10 d. h., K. S., Bassevelde, 2 maal 20 of 2 maal 20 d. h-, M. d. B„ Breskens, 15 of 1 maand tuchtsch., C. V., Caprijcke (B.) 2 maal 20 of 2 maal 20 d. h.; een motorrijtuig op den openbaren weg

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 6