BRONCHITIS f No. 278. MAANDAG 25 NOVEMBER 1929 172e Jaargang ex Bit summer bestaat uit Twee bladen, EERSTE BLAD. BINNENLAND. AKKER'* Voorde Borst. ïiÊfflr Per koker: f L5°'f 2-75, f 4.50 (Ingez. Med.) ZEELAND Bleette» Bioscoop MARKT. „De Me Parade". 4 i n 15 n 19 c, JDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlxssingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De abonnementsprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening' 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke*'regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. DE IIOOGE RAAD VAN ARBEID. Bij K. B. van 13 Nov. 1929 is met in gang van dien datum op hun verzoek eervol ontslag verleend aan de heeren mr. Aug. Philips te Den Haag en dr, F. G. Waller te Delft, als lid en aan de hee ren ir. G. A.Kessler te IJmuiden, T. van Ravesteyn te Delft en J. C. Redelé te Dordrecht als plaatsvervangend lid van den Hoogen Raad van Arbeid, onder dankbetuiging voor de door hen in die functie bewezen diensten. Benoemd zijn tot lid van dien Raad de heeren ir, J. A. Kalff te Plilversum en H. P. Gelderman C.Mzn. te Oldenzaal en tot plaatsvervangend lid de heeren prof. ir. D. Dresden te Utrecht, ir. A. de Kan ter te Rotterdam en B. H. M. Lips te Dordrecht, onder bepaling dat deze plaatsvervangende leden zullen optreden onderscheidenlijk ter vervanging van de leden van den Hoogen Raad van Arbeid mr. C. H. Guépin, mr. P. W. J. H. Cort v. d. Linden en ir, J. A. Kalff. DE TENTOONSTELLING TE ANTWERPEN. iöij nota van wijziging op de begrooting van arbeid, wordt voorgesteld den Me- moriepost wegens bijdrage in de kosten der deelneming van Nederland aan de tentoonstelling, welke (gedurende 1930 in België op het gebied van Nijverheid, scheepvaart en koloniën zullen worden gehouden, te vervangen door een vasten post van 100.000, waardoor rekening wordt gehouden met een mogelijk tekort in het bijzonder op de uitgaven voor de tentoonstelling te Antwerpen waar de bouw van het Nederlandsche paviljoen als gevolg van de stijging van arbeidsloo- nen en verdere bouwkosten niet binnen de raming kan worden gehouden. B. en W. van Rotterdam stellen den raad voor een crediet van 69000.te verleenen tot deelname aan de wereld tentoonstelling te Antwerpen. Het ligt in het voornemen te bevorderen dat de on dernemingen van eenig belang, welke een directen invloed op den gang van zaken in de haven uitoefenen, met de gemeente Rotterdam gezamenlijk in een stand te doen uitkomen, teneinde een zoo volle dig mogelijk beeld van de beteekenis der Rotterdamsche haven te kunnen geven, DE ARBEIDSINSPECTIE. De minister heeft liet wenschelijk ge acht het aantal hoofdinspecteurs bij de Arbeidsinspectie alsnog op 13 te bren gen, waardoor de Directeur-Generaal van den Arbeid weder de beschikking krijgt over 2 hem toegevoegde hoofdinspec teurs. DE POSTVLUCHTEN NAAR EN VAN INDIE. Aneta-Vaz Dias meldt: Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat het zesde postvliegtuig Zondag te 9.45 uur Calcutta is vertrokken en te 13.40 te Akyab is gearriveerd. Aan boord is alles wel. Het derde retourvliegtuig vertrok Zon dag te 6.35 uit Akyab en arriveerde te 10.24 te Calcutta. Om 11.30 werd weer vertrokken naar Allahabad, waar het toestel te 16.45 aankwam. AFSCHAFFING IN- EN UITVOER VERBODEN. Naar het „Hbld." verneemt, is benoemd als vertegenwoordiger van Nederland ter op 5 Dec. a.s. te Parijs bijeenkomende conferentie betreffende de inwerkingtre ding van het verdrag van 8 Nov. 1927 tot afschafiing van in- en uitvoerverbo den en beperkingen, oud-minister dr. F. E. Posthuma, voorzitter van den Nijver- heidsraad. DE „MARNIX. VAN ST. ALDEGONDE". Naar vernomen wordt, zal de te water- lating van het nieuwe mailschip voor de Stoomvaart Mij. Nederland, de „Marnix van St. Aldegonde", dat door de Ned. Scheepsbouwmij. gebouwd wordt, op 21 December a.s. geschieden. Prinses Juliana heeftzich bereid verklaard de doopplech tigheid te verrichten. De „Marnix van St. Aldegonde" wordt een zusterschip van de „Johan van 01- ri?eve't weIke laatste mailboot op Maart 1930 haar proefvaart zal onder- nemem. Zorg ervoor, dat Uw aandoening der luchtpijpen (bronches), die Ge kunt a herkennen aan een piepende, pijnlijke ademhaling en een diepen, blaffenden en pijnlijken hoest, niet slepend wordt. Vergeet nooit, hoe dicht de bronchitis de ontstekingskiemen bij de teere longen brengt. Wapen Uw slijmvliezen tegen de aanvallen der bacteriën door ze te versterken met de uit het sap van versche geneeskrachtige kruiden berei de Akker's Abdijsiroop. Deze helpt U het vastzittende slijm oplossen en ver lost U van een pijnlijken hoest, die Uw luchtwegen zou vernielen als ge niet tijdig Uw toevlucht nam tot de geneeskrachtige en toch onschadelijke DE TOESTAND VAN DEN ZEEDIJK VAN DEN "WILLEM ANNA POLDER. Men schrijft ons uit K a.p e l 1 e Gister was het een gansche dag" zeer druk aan den zeedijk van dien Wil lem Annapolder om den toestand al daar in oogenschouw te nemen, niet al leen van Kapelle Biezelinge maar ook van de omgeving. Een gansche dag' door is hard gewerkt met een pl.m. 50 man. Een stuk heeft men laten zinken, wiat Zaterdagmiddag niet gelukken wilde, vanwege het storm achtige weder. Wanneer geen straffer en vlugger maatregelen genomen worden is de doorbraak volgens de algemeene opinie onvermijdelijk. De landbouwer F. Dees die in de nabijheid woont van de zeer waarschijn lijke doorbraak heeft zijn vee reeds in veiligheid gebracht en het huisraad op den zolder geborgen. Ook de landbou wer N. de Regt zijn hofstede is ge bouwd in dezen polder. Het zijn dagen van spanning die deze menschen door maken. Het is zeker te hopen dat men de zaak spoedig meester wordt. MIDDELBURG. Door de dagelijksche besturen van de samenwerkende middenstandsvereeni- gingen „Handelsbelang", de Hanze, en de afd. Middelburg der Vereeniging voor den Christelijken Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand,, is he den een adres gericht tot den gemeente raad naar aanleiding van het adres van de afd. Middelburg van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden, behelzende het ver zoek om de verordening op de winkel sluiting in dien zin te wijzigen, dat een bepaling worde opgenomen, dat na 1 Jan. 1930 alle winkels te Middelburg op Dinsdagmiddag na 1 uur moeten zijn ge sloten. Adressanten geven als vertegenwoor digers van de overgroote meei'derheid! van winkeliers hier ter stede den raad ken-1 nis van Ket feit, dat in eene op 12 No vember gehouden gecombineerde verga dering van besturen en leden van hunne vereenigingen met overgroote meerder heid de navolgende motie is aangenomen: „De vergadering, gehouden in de so ciëteit ,,St. Joris" op Dinsdag 12 Nov. 1929 gehoord het voor en tegen van een winkelsluiting op een der middagen van de week besluit: le Mede te gaan met de meerderheid van de besturen der middenstandsver- eenigingen om geen dag voor sluiting aan te wijzen en aan de patroons over te laten, de werktijden in hunne zaken in overleg met hun personeel te regelen, zooals de belangen hunner zaken dit eischen; 2de. deze motie ter kennis te brengen van de besturen der personeelbonden en de pers." Adressanten vermenen, dat de inhoud dezer motie voor zich zelf spreekt, zij koesteren inderdaad gegronde vrees, dat door 'n sluiting de belangen ëefgemeen- te als centrum der provincie, markt en winkelstad ook voor de omgeving en landelijke deelen van het gewest, ten zeerste zouden worden geschaad; terwijl zij wijders van meening zijn, dat eerstens dient te worden gezocht naar maatrege len, die de aantrekkelijkheid der stad kunnen verhoogen en de mogelijkheid tot het doen van inkoopen zouden kunnen vergrooten, en zij zich daarom tot den raad wenden met het eerbiedig doch na drukkelijk verzoek om in het algemeen belang der gemeente het verzoek van de afd. Middelburg van den Alg. Bond van Handels- en Kantoorbedienden van de hand te wijzen. Zaterdagavond gaf voor de stamp volle gröote zaal de mondharmonicaver- eeniging „Crescendo" haar eerste uitvoe ring in het Schuttershof, onder leiding van den heer I. J. Lindenberg. In zijn openingswoord wees de vice- voorzitter, de heer P. J. Verhoeven, er o.a. op, dat de vereeniging, die nog slechts in haar eerste levensjaar is, zich in een krachtigen groei mag verheugen en thans bestaat uit 86 leden, waardoor zij op één na de grootste in Nederland is, Spr. bracht dank aan de oprichters, in het bij zonder aan den heer P. Kenting, die de stuwkracht daarbij is geweest. Het muzikale gedeelte van het pro gramma werd ingezet met de reeds po pulair geworden „Crescendo Marsch", die ook nu weer goed insloeg. Verder noe men wij „Trianon" (Vlinderdans), die eveneens goed werd uitgevoerd, bene vens „Twilight", een wals, waarbij vooral uitkwam de pianobegeleiding. Door een 9-tal juniores werd de marsch „Marcia Olandeze" ten gehoore gebracht, met als slot het „Wien Neêrlandsch Bloed". Hierbij bleek, wat met jonge krachten te bereiken is, en geen wondér dat dit stuk moest herhaald worden. Trouwens het succes, dat hierna de senioren behaalden met een potpouri, waarbij schier geen enkel bekend wijsje werd overgeslagen, zoodat veel werd meegezongen of -ge neuried, was niet minder en ook dit moest worden herhaald. Met een slotmarsch werd dit gedeelte van den avond besloten. Er werd goed gespeeld en een bijzonder woord van lof komt toe aai^ den heer Frans Willems, den blinden pianist, die de muzikale oplei ding verzorgt, benevens aan den direc teur voor zijn flinke leiding. Na de pauze toonden eenige leden, wat zij op tooneelgebied presteeren. Eerst in een komisch duet, daarna in het blijspel „Jochem Pezel, wat ben je voor een ezel". Het aardige stuk werd goed ver tolkt en werkte krachtig op de lachspie ren. Over het geheel genomen was het een succesvolle avond voor deze jonge vereeniging. Een versterkte Jasz Band, onder lei ding van den heer Willems, hield de danslustigen nog langen tijd bijeen. De heer Boom leidde het bal ten genoege van allen. VLÏSSINGEN, B. en "W1. stellen den gemeenteraad nog voor een regeling te treffen -waar door aan de zes straatmakers bij liet voleindigen -van het 65-ste levensjiaar een pensioen van f 12 per week! yan ge meentewege wordt gegarandeerd Door de werknemers organis|atiesi in het winkelbedrijf is lot den gemeenteraad een adres gericht om de winkelsluitings verordening zoo te wijzigen, dat de win kels des avonds te 7 uur en Zaterdags te 9 uur gesloten moeten zijn en des! Woensdags den geheelen middag en avonds. WALCHEREN. DOMBURG. De collecte, gehouden ten bate van het Tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfheze, heeft opgebracht de som van 138.95. ZUID-BEVELAND. 's-HEER ARENDSKERKE. In de Vrij dagmiddag gehouden raadsvergadering deelde de v o o r z. mede, dat van den Minister van Waterstaat, bericht is1 in gekomen, dat de onderbeplanting langs den Rijksweg MiddelburgGoes, nabij de aansluiting van den weg aan andere openbare wegen, zal worden verwijdend. Verder werd besloten accoord te gaan met de circulaire van den Commissaris der Koningin dezer provincie betreffende nadere regeling van jaarwedden enz. van de gemeenteveldwachters, met dien ver stande evenwel, dat inplaats van daar voor 125 per jaar aan den titularis uit te keeren, het onderhoud en de vernieu wing van de uniformkleeding rechtstreeks uit de gemeentekas zal worden betaald. Op voorstel van B. en W. wordt m, a. st. besloten de woning, gelegen te Nieuw- dorp, Sectie D no. 598 en plaatselijk ge merkt G no. 89, onbewoonbaar te ver klaren. Tot lid van het Groot Armbestuur van 's Heer Hendrikskinderen werd herbe noemd de heer J. Vermeule Mz en tot lid van het Burgerlijk Armbestuur van 's Heer Arendskerke de heer D. W. Lin- denbergh, terwijl tot lid van de commis sie van plaatselijk toezicht op het lager onderwijs in deze gemeente werd her kozen de heer L. Melse. Ten slotte werd in behandeling ge bracht de gemeentebegrooting voor 1930, Bij den post onderhoud torensJ wijst de heer S ch i p p e r op de hooge raming daarvan en zou gaarne zien, dat deze som ook werkelijk voor herstelling ..van de torens in 1930 werd uitgegeven. Een voorstel van B. en W. om den post bijdragen aan onderwijzers voor deelne ming aan een z.g. applicatiecursus voor lichamelijke oefeningen, uitgetrokken voor „Memorie" te ramen op 100, kon de goedkeuring van den Raad niet weg dragen, waarom deze post van de be grooting werd afgevoerd. De begrooting werd m. a, s. vastgesteld in ontvang en uitgaaf op een bedrag van 90.849 en met een post voor onvoorziene uitgaven op 1005. HOEDEKENSKERKE. In de Vrijdag gehouden vergadering v^n den Raad de zer gemeente was de heer D. de Regt met kennisgeving afwezig. O.rn. werd medegedeeld, dat B. en W. na onderzoek hun voorstel intrekken om met het bestuur van het gasthuis te Goes een contract aan te gaan voor het be schikbaarstellen van een bed in dit ge sticht voor verpleging van lijders aan be smettelijke ziekten, afkomstig uit deze gemeente Besloten werd aan Ged. Staten voor twee jaar vrijstelling te verzoeken tot het geven van onderwijs in de lichamelijke oefeningen aan de O. L, school alhier, welke vrijstelling per 1 Januari 1930 ver valt. Na ampele bespreking werd op voor stel van den voorzitter aangehouden het verzoek van het R. K. schoolbestuur om een subsidie uit de gemeentekas voor het geven van een cursus voor het ver volgonderwijs te Kwadendamme, De missieve van den Commissaris ider Koningin inzake de nieuwe jaarwedde- regeling van den gemeenteveldwachter, ontmoette bij den Raad geenerlei be zwaar, daar de daarin genoemde minima voor dien titularis allen bereids in de gemeentebegrooting 1930 zijn opgenomen. De Raad kon zich evenwel niet ver eenigen met het voorstel om dien titu laris kleedgeld bij wijze van abonnement voor het vervolg te verschaffen en was van meening dat het beter ware ten deze opzichte de oude manier te blijven vol gen, waarbij aan de bevoegdheid van den burgemeester werd overgelaten voor een behoorlijke kleeding van dien titu laris zelve zorg te dragen. Daarna werd met algemeene stemmen benoemd tot ambtenaar als bedoeld bij art. 9 le lid der woningwet, de heer S. Chamuleau te Kwadendamme. Besloten werd een maximum snelheid voor automobielen en motorrijwielen van 20 K.M. voor de beide kommen die in deze gemeente aanwezig zijn, vast te stellen. Bij de gewone rondvraag door den voorzitter vestigde de heer M, S t e y n de aandacht op een verzakking in het havenplateau, terwijl de heer C, Fran- s e verzocht het polderbestuur te wij zen op de slechten toestand van een. gedeelte van den Vreelandschen dijk voor de aldaar aanwezige woningen. KAPELLE. In de vergadering van Het Ziekenfonds is medegedeeld, dat de voor zitter, de heer M. van Liere, heeft be dankt als bestuurslid en als voorzitter. Ook bedankte de heer J. Paauwe wegens hoogen leeftijd. De bode, de heer J. Glas, werd eervol ontslag op diens verzoek ver leend. Herkozen werd het aftredend bestuurs lid de heer J. de Jager Bz. en gekozen de heeren B. Oele en M. Bom. Besloten werd om de contributie der leden ook te doen betalen in de winter maanden en alsdan met ingang van 1 Nog slechts 4 dagen ons Attractie programma met geheele bezetting. Om niet teleurge- teld te worden vroegtijdig komen ge- wenscht. Aanvang 8 uur. (Ingez. Med.) Januari 1930 het uit te keeren ziekengeld te bepalen op f 1.50 per dag. Besloten werd om voor 1930 weder als dit geschiedde in de voorgaande ja ren, 25 te voteeren voor de vereen.. Wijkverpleging. Afgewezen werd om dit alsnog voor '29 te doen toekomen. Als bode werd benoemd de heer C. Bayens Pz. Een drukke bespreking werd gehouden over twee leden die niet punctueel het reglement opgevolgd hadden. Het be stuur drong aan op stipte naleving en durfde hiervan niet afgaan om niet in nog grootere moeilijkheden te komen. De voorz. gaf den raad om trouw in de eerste plaats de vergaderingen te bezoeken, en nota te nemen van het reglement met voorkomende wijzigingen. Na afloop der vergadering benoemde het bestuur als voorzitter der vereen, den heer J. de Jager B|z De wérkliede nvereeniging V. I. O.. S. kwam in ledenvergadering bijeen on der voorzitterschap den den heer M. Willeboer. In zijn openingswoord deelde deze mee dat de heer M. vian Liere bedankte als bestuurslid en als bode eveneens, Jacob Glas. Herkozen werden de bestuursleden af tredend de heeren M. Willeboer, voorzit ter en B. Oele secretaris en gekozen werd in de plaats van M. van Liere de heer J. de Jager Bz. De heer "Willeboer zal bedanken als voorzitter; hij wenschf thans dit te zien overgedragen in handen van jongere krachten. Als bode benoemde de vergadering de heer C. Bayens Pz. Na afloop der vergadering werd Je heer M. Bom door het toestuur als voor zitter der vereeniging gekozen. NOORD-BEVELAND. COLIJNSPLAAT. Vrijdagavond hield de ijsclub „Ons Genoegen" een algemee ne vergadering. De club lelt thans 181 leden. Voorgesteld werd namens het bestuur den baanveger weder voor een jaar te benoemen, wat algemeen goed gevonden wordt. De nieuwbenoemde vraagt vergunning om bij langdurige vorst enkele gaten in de z.g. „sleetjesbaan" te mogen maken, omdat in den afgeloopen winter alle visch is gestikt onder de dik ke ijslaag. De rekening van den penningmeester gaf als ontvangsten 338 en als uitgaven ƒ335. Tot voorzitter wordt gekozen L, H. Kievit (thans vice-voorziiter), tot secre taris C. J. Anemaet, tot vice-voorzitter J. Haringman en tot bestuurslid Jacs. de Pree. Tot slot spreekt de heer M. H. Kievit eenige afscheidswoorden tot de scheiden de bestuursleden, die niet meer voor her benoeming in aanmerking wenschten te komen, namens de vergadering, terwijl de nieuwe voorzitter spreekt namens het bestuur. SCHOUWEN-DUIVELAND, BRUINISSE. Het van hier afkomstige mosselvaartuig Bruinisse 39, schippers Gebrs. Haak, is Zaterdag nacht op de Westerschelde in aanvaring gewéest met een onbekend gebleven stoomschip. De opvarenden konden door het motormos- selvaartuig Bruinisse 6, schipper Mulder, worden gered. De N. R. Crt. meldt nader: Het sclup is Zaterdag drijvende ge maakt en met de boot Dorus Rijkers naar Hansweert gesleept. Onderweg is de sleep overvallen door stormweer, waardoor het vaartuig is losgebroken. Het is gisteravond niet gelukt het wrak te vinden. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. TERNEUZEN. Burg. en weth. stellen den gemeenteraad voor het raadsbesluit van 12 Juli 1927, beoogende de ontbin ding der N. V. Zeeuwsch-Vlaamsche Wa- nge >oie 9— sine en- ng- rkt itte en, ens .09 82; 88, 35; 67, ar- 3e Dn; 20; 5 G., 700 m- ip- 50, ld- ;n- en- ers 01 45 90 5 49 11 49 16 75 c 90 79 c 10 c 50 c 55 c 75 c 20 c 30 c 30-c 10 c ELI

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1