ARE voorfdurende controle No, 274. WOENSDAG 20 NOVEMBER 1929 172e Jaargang Dit nummer bestaat ui Twee bladen. EERSTE BLAD. IN ONZE STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Muziek-auteursrecht en hu welijksrecht. Het allerzede- lijkste Rusland. De kanalen in Zeeuwsch-VIaanderen, BINNENLAND, DE P. T. T. BEGROOTING. DE POSTVLUCHTEN NAAR EN VAN INDIE. BELGIE EN NEDERLAND. VERVOER VAN DAGBLADEN. PEST TE BANDOENG. ZEELAND eenig opde wereld. MIDDELBURG. VLISSINGEN. WALCHEREN. «a MIDDELBURGSCHE COURANT >e abonnementsprijs bedraagt, voor Middelburg en t agentschap Vlïssmgen, 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiëa, 10 cent per regel voor ingezonden mededeslingen 60 cent per regel. - fij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraai, Middelburg Telefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Poetchèque- en Girorekening 43255 Ps.isiiieberichtea en dankbetuigingen i van 17 regels ƒ2.10 elke re^e;- aaeer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiëa" worden, mita ült*. drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiëa, tot niet meer das 5 reg&5? opgenomen 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven. „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 es** Middagvergadering. De algemeene beraadslagingen zoo als dat officieel heet over de begroo ting van Justitie zijn gistermiddag voort gezet. Verschillende leden van rechts en links hebben daarbij een beslechting be pleit van de ingewikkelde, vervelende en dikwijls lastige herrie tusschen de twee elkaar hier te lande bekampende bu reaux voor muziekauteursrecht, de B, U. M. A. en de S. A. C. E. M. En natuurlijk zijn er nog weer verschil lende levenswijsheden over het huwelijk en zijn recht te berde gebracht. Aardig was, wat mej. C a t z (c. h.) zeide, in ant woord op het grapjen van den heer Weit- kamp, haar partijgenoot. Zij wees hem op een huis, waarvoor twee groote stee- nen stonden. Op den eenen stond: Ik, haan, kraai koning In deze woning. Op den anderen steen stond: Als ik, hen, Niet thuis ben. Spr. meende, dat de man wel degelijk hoofd van het gezin moet blijven, maar dat er van de huwelijkswetgeving niets terecht komt, als er geen gelegenheid wordt geschapen tot overleg tusschen man en vrouw, Wij hebben nog nooit van een huwe lijk vernomen, waar deze gelegenheid ontbrak, of het moest wezen daar, waar de haan nooit kraait, omdat hij geen ge legenheid ziet het gekakel der hen te overstemmen De heer Vliegen (s. d.) zeide, dat we er in zedelijkheid op vooruit gaan tegenwoordigheid. De criminaliteit neemt af, niet toe. Men kan dus niet beweren, dat er een algemeene ontreddering is. Wél neemt het aantal misdrijven tegen de zeden toe; maar de zedenpolitie is van jongen datum en de ontdekking van deze misdrijven komt dus méér voor. Men wijt de groote onzedelijkheid aan den modernen geest; doch voor de zede- lijkheidsmisdrijven is het rijksgemiddelde 13', in Drente is het 4.4; in Noord-Brabant 18. Worden daar de meest moderne boe ken gelezen? De sociale toestanden wer ken deze dingen blijkbaar in de hand. O.m. wijst spr. op de sterke verbetering der woningtoestanden, waardoor de pro miscuïteit in het gezin is afgenomen.' Spr. critiseerde nog de weigering, den herstel van gezondheid zoekenden bal ling Trotsky asyl in ons land te verlee- nen. De heer Wijnkoop (comm.) kwam met de grappige bewering aandragen, dat de nieuwe huwelijkswetgeving in. Rus land de sexueele zedelijkheid in dat land ontzaglijk heeft doen toenemen. Toen spr. het voorloopig verslag las, kreeg hij een gevoel, alsof wij hier leefden in So dom en Gomorrha. Wat zoudt u ervan denken: de heer Wijnkoop minister van openbare morali teit in Sovjet-Nederland? De minister van justitie is begonnen, de velerlei opmerkingen systematisch te beantwoorden. Wij ver melden daaruit alleen, dat volgens spr. de Hooge Raad tegen uitbreiding van de competentie van de kantonrechters sterk gekant is. Spr. is er echter voor in het algemeen den kantonrechter te benutten, waar het kan. De balie dient zelf den rechtsbijstand aan onvermogenden beter te organiseeren door oprichting van bu reaux, die spr. bereid is te subsidieeren. Avondvergadering. Na een principieel doch vrij onbelang rijk debatje over de instelling van een klaarblijkelijk iets meer zelfstandige lnchtvaartdienst is de waterstaats- begrooting aan de orde gekomen. Onderscheidene leden, van zeer links tot zeer rechts waren het daarbij met elkan der er over eens, dat de oplossing der kanalenquestie m Zeeuwsch- Vfafanderen zeer belangrijk is en dus ernstig aanspraak maakt op de vol ledige aandacht van dezen minister. Ver melden wij wat de uitvoerigste spr. over deze zaak, de heer Lockefeer (r.- k.) zeide. Spr. begon met het uitspreken van de noodzakelijkheid van een kanaal AxelHulst. Toen gaf hij een exposé van de geschiedenis van het verkeer in Z. Vlaanderen en bracht daarbij in herin nering, dat nog niet zoo lang geleden een vreemde hand werd uitgestoken naar dit deel van Nederland. Er zijn toen beloften gedaan, op welker inlossing thans wordt gewacht. De Z.- Vlaamsche kanaalhistorie dateert trou wens niet van de laatste paar jaren, doch van het eerste deel der vorige eeuw. Noord-Nederland belegt zijn geld niet in ondernemingen in Zeeuwsch-VIaanderen, dat grootendeels van buitenlandsch ka pitaal afhankelijk is. Hij hoopt, dat zoo spoedig mogelijk van Rijkswege tot aanleg van het kanaal AxelHulst zal worden overgegaan, waarbij 16.000 H. A. land is betrokken. De tram kan geen kanaal vervangen; zij lost de moeilijkheden van de brandende vervoerkwestie in Zeeuwsch-VIaanderen niet op. Het kanaal moet het centrum van Zeeuwsch-VIaanderen rechtsreeks in ver binding brengen met Noord-Nederland. De heeren Van Voorst tot Voorst (r.-k.) en VanRappart (lib.) hebben nog gesproken over steun aan polders; Het versterken van rivier dijken, waartoe de polders in vele geval len verplicht worden door bevelen van Ged. Staten, geschiedt dikwijls voor een groot deel niet zoo zeer in het belang der ingelanden als wel in dat van Handel en Verkeer in het algemeen. De ingelan den behooren ook meerendeels niet tot de kapitaalkrachtigen. Het gaat, naar de meening dezer sprekers, niet aan, dat de Staat de hierbedoelde kosten uitsluitend laat dragen door die categorie van per- sohen,de Staat moet hierbij steunen. Aan de Memorie van Antwoord van de begrooling der P. T. T. is het Volgen de ott'leend. j De minister Stelt het op hoogten prijs, dat voldoening wegens' ide gunstige ont wikkeling van het oedrijf in het voorloo pig verslag uiting vond en dat daarin de directie en 'haar medewerkers werden toetrokken. Gaarne sluit hij zich bij de uitgesproken waardeeering aan. Ook de minister acht weder invoe ring van het stuiver sport voor brieven zeer wenschelijk. De geldelijke uitkomsten van het (Staatsbedrijf der P. T. T. laten evenwel, mede in verhand met de eischen, welke van de zijde van de schatkist aan üat bedrijf worden ge steld, voor het tegenwoordige niet toe met de verlaging van de briefport zoo ver te gaan. De op 1 Nov. 1929 in werking getre den verlaging der posttarièven zal naar schatting tengevolge hebben een vermin dering van inikomsten over een vol jaar yan f .1.528.000. Een grooter last op het dienstplan 1930 te leggen 'komt den mi nister niet verantwoord voor. Het stelsel vn a. belasting to e t a 1 e (ni ten post'kantore voldoet zeer goed en het ligt dan ook in de bedoeling 'de gelegenheid daartoe over het geheele land) open te stellen. Omtrent de accijnsbeta ling aan de postkantoren is nog geen definitief oordeel gevormd, de maatre gel 'levert echter in ieder geval gemak op voor het pubhek. Dat de invoering vdn het nieuwe telefoontarief sterk stimuleerend zal werkten op het aantal aansluitingen, is ook' de verwachting van de bedrijfslei ding; de vrij ingrijpende tariefsverande ring moge haar schaduwzijden hetohelnj, zij is nochtans noodig voor de gezonde ontwikkeling van de telefonie en ver wacht mag wordeh, dat men na verloop van tijd de voordeelen er van meer algemeen zal" waardeeren. Op de vraag of de openstelling van de gelegenheid tot rechtstreèksche telefoon- keer met Nederl.-Indië lultzich biedt op een spoedige verbetering 'van de finan- cieele bedrijfsresultaten der radio-telefo- nie wil de minister zich een stellig on't- woord nog voorbehouden. De K. L. ,M- meldt: Het vliegtuig PH-AEO, dat op 30 Sep tember door slecht iweer is gedwongen tot een noodlandig te Satul het zui delijkste punt van Siam, vertrekt vandaag uit Bandoeng met als bestuurders Dui- melaar eta Tepes. De oorspronkelijke werktuigkundige Dunck is reeds terug- gtekeerd met het vliegtuig PH-AEN met de bestuurders Frijns en Soer en is ver vangen door Walewijn, die op de heen reis met de PH-AFN te A'kyab ziek werd, doch thans weer geheel is hersteld. De vertrekken uit Indië waren oor spronkelijk vastgesteld op Dinsdag om de 14 dagen. In overleg echter met de Neder].-Indische posterijen zijn zij thans gesteld op Woensdag om de 14 dagen, daar aldus een grootere gelegenheid beslaat voor de beantwoording der mail voor Soerabaja en ook een betere aan sluiting bestaat voor de correspondentie imet den Oost-Indischen archipel. Bij de N. >p. Crt. is bericht ingekomen, dat het derde postvliegtuig op de re tourvlucht te 7 u 13 uit Batavia is ver trokken en te 11 n. 13 te Palembangl is aangekomen. Op het uitvoeiügte ;arti'kel in de Obser ver na ar aanleiding van het Neder- landscli-Belgisch geschil, had Kamiel Huysmans de volgende week een ant woord, meldt de Londensche corresponb dent van de N. R. Crt. O'njder herhaalde verzekering van zijn gevoelens tegenover ons land, deelde hij in dat schrijven den Britschen lezer mee, wat onze lezers zich misschien nog herinneren, name lijk dat de Anlwerpsche arbeidersorga nisatie onlangs een delegatie naar Ne derland zond, om 'daar de vraag, of irf het kanaal van Haii'sweert werke lijk een bevredigende waferweg aange boden werd, ter plaatse te onderzoeken, en dat volgens deze delegatie, in welke Huysmans den van vooroordeel vrijen geest te prijzen weet, genoemd kaujaal voor moderne behoeften lonjvoldoenide is. Het kanaal zou den vroegeren waterweg nooit voldoende vervanjgeu hebben, s 'de Nederlandsche plannen zouden opi ge vaarlijke plaatsen beginnen en eindigen en de route zelf zou gevaarlijk zijn, al leen het Belgische plan alle gevaren uit den weg ruimen en Nederland' den sta tus quo liever gehandhaafd zien. Vrage, of zulk' een negatieve politiek als rede lijk beschouwd kan worden. Als vertegenwoordigers van de Neder landsche regeering op de conferentie no pens de maatregelen om het vervoer per spoor van dagbladen ten periodieken te vergemakkelijken, zijn benoemd: ir. A. Heldring, dlrecieur van het „Algemeen! Handelsblad", de heer A. P. F. Duynstee, hoofdinspecteur der P. T. T. en ir. W. F. H. van Rydkevorsei, hoofdinspecteur, chef van den goederendienst van die Ned. Spoorwegen. De conferentie is door den secretaris generaal van den Volkenbond tegen 25 November te OenèA'e bijeengeroepen. Aneta meldt uit 'Bandoehjg. In de week van 8 tot *15 November zijn door denj Dienst voor de Volksgezondheid negen nieuwe gevallen van pest alhier gecon stateerd. Het glold een Europeaan, vijf inlanders en drie Chineezen. Van deze patiënten zijn de Europeaan, vier inlan ders en drie Chineezen overleden. Za terdag j.l. werden weer twee nieuwe ge vallen geconstateerd. Draadloos telefoneeren met schepen in zee. Naar wij vernemen zullen op de mailsche pen van de S. M. Zeeland over eenigen tijd installaties worden aangebracht tot het nemen van proeven met het voeren van draadloos-telefonische gesprekken met den Nederlandschen vasten wal. Dit is een eerste stap ter verwezenlijking van plannen, welke bij de leiding van ons telefoonbedrijf reeds eenigen tijd bestaan. De verwachting dat hieromtrent op de onlangs gehouden bijeenkomst van het „Comité Consultatif International tech nique des communications radioélec- triques" een internationale regeling zou worden geformuleerd, is niet vervuld: er bleek daar meer belangstelling voor kor- tegolfverkeer op langen afstand dan voor kustverkeer te bestaan, In enkele landen worden niettemin op dit gebied reeds proeven geno men en ook in ons land bestaat op bescheiden schaal een dienst, namelijk van het proefstation voor de kust- verlichting te Scheveningen met de lichtschepen in zee. De tijd is thans even- van een staf chemikers sfaat de fabricatie van ASPIRIN. Dagelijksche onderzoekingen en proef nemingen geven een volle garantie voor de zuiverheid, altijd gelijkblijvende samenstelling, goede verdraagzaamheid en werking van het product. U kunt daarom steeds Uw volle vertrouwen aan Aspirin schenken. Aspirin (Ingez. Mert.). wel aangebroken om tot een proefneming op ruimer schaal te geraken. Daartoe zal te Scheveningen-radio een provisorische zender gereed worden ge maakt; de ontvangst zal waarschijnlijk te Noordwijk-radio plaats vinden. Omtrent de voor het telefoonverkeer met schepen te kiezen golflengte wordt overleg gepleegd ten einde een zooveel mogelijk storingsvrije golf te verkrijgen. Voor het kuststation zal waarschijnlijk een frequentie van 1560 Kcs 192,3 M.) worden gekozen, terwijl voor schepen een golf in denzelfden band, dan wel in den band van 109 M.133 M. zal wor den beproefd. Voor het uitrusten der zenders aan boord der schepen en te Scheveningen- radio zal vermoedelijk nog wel een tijd vak van ten minste twee maanden noodig zijn. Omtrent de eventueel in dit verkeer te heffen tarieven staat nog niets vast. In de eerste plaats zullen thans de resulta ten van de te nemen proeven moeten worden afgewacht. Ds. ANTONIUS VAN DEINSE. Mén schrijft ons: Den 19en November was het een eeuw geleden dat te Middelburg een man over leed, die op het gebied van kerk en school, vooral op Walcheren, een groote en vruchtdragende werkzaamheid had ontwikkeld. Antonius van Deinse was den 11 en Mei 1764 geboren te Sluis en kreeg, toen zijn ouders zich tengevolge van de han delscrisis ten tijde van den 4en Engel- schen zeeoorlog te Middelburg, op den Wal, hadden gevestigd, zijn opleiding aan de Latijnsche school aldaar, waar hij de aandacht trok door een geschrift over de vervolging der Woldensen, dat in 1782 „openlijk in de gehoorzaal van Middel burgs Illustre School werd opgezongen". Na te Utrecht in de godgeleerdheid te hebben gestudeerd, werd hij in 1787 pre dikant bij de Hervormde gemeente te Gapinge, in 1789 te Oostkapelle en in 1792 te Zutphen. In 1797 aanvaardde hij een beroep naar Middelburg, waar hij tot aan zijn dood met groote vrucht werkzaam was. In 1882 werd hij ook praeceptor aan de Latijnsche school en vervulde deze taak tot 1822, toen hem eervol ontslag, met behoud van zijn volle tractement, werd toegekend. Na de invoering van onze eerste alge meene Schoolwet van 1801 werd hij be noemd tot schoolopziener van het le district van Zeeland en hij werkte als zoodanig, tot aan zijn dood, veel mede iot verbetering van het onderwijs op Walcheren. In 1815 werd hij door Koning Willem I benoemd tot lid van „de consulerende commissie voor liet ontwerpen van een algemeen reglement van 't Nederlandsch Hervormd Kerkbestuur". Toen dit reglement den 6en Januari 1816 door Z, M. was bekrachtigd en door het kerkgenootschap was aangenomen, werd Ds. van Deinse president van het provinciaal kerkbestuur van Zeeland en lid van de Synode; van 1820 tot 1825 was hij president van de Synode, die hij in eerstgenoemd jaar met een „Kerkelijke Redevoering" opende. Ter 250-jarige gedachtenis der bevrij ding van Middelburg uit de macht van Spanje hield hij den 22en Februari 1824 een feestrede in de Nieuwe Kerk, later uitgegeven door de Gebroeders Abra hams. Hij was lid van het Haagsch dichtge nootschap „Kunstliefde spaart geen vlijt" en men noemt hem een niet onverdien stelijk dichter. Den 24 Juli 1824 werd hij door Z. M. benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Behalve redevoeringen en gedichten verscheen van zijn hand ook „Het leven van Thomas Cranmer", den Engelschen hervormer der 16e eeuw. Den 17en November 1829 werd hij, na de bijwoning van de weekgodsdienstoefe- ning, ten huize van zijn ambtgenoot Ds. Snouck Hurgronje, door een beroerte ge troffen en hij bezweek er twee dagen later. Zijn portret in olievterf hangt in het Museum van het Zeeuwsch Genootschap van Wetenschappen. Uit zijn huwelijk met mejuffrouw S. J. de Puijt, die hem 21 jaren overleefde, waren 17 kinderen, 11 zonen en 6 doch ters, voortgesproten. Voor den voordrachtavond van me vrouw Royaards, voor de Nederl. Ver, van Huisvrouwen, in den Schouwburg op heden zijn nog plaatsen open. Met een enkel woord zij herinnerd aan de opvoering op Vrijdagavond a. s. van het detectieve stuk „In Uniform" door het Middelburgsch Diletantentoo- neel en daarbij medegedeeld, dat aan de eigen vervaardigde décors weder veel werk is besteed. Zooals bekend geeft de vereeniging op 26 dezer een opvoering van hetzelfd© stuk te Vlissingan voor een liefdadig doel. Gisteravond werd in een daartoe belegde vergadering een buurtcommis- sie gevormd voor Verwerijstraat, Oost kerkplein, Ganzegang, Nieuwe Ooster- sche straat en Bastion. Hedennacht om twee uur werd brand ontdekt in het Venduhuis in. de Molenstraat, dat gevuld was met licht brandbare artikelen. De brandweer werd gewaarschuwd en verscheen met stoom- en motorspuiten ter plaatse. Na dat het gelukt was de brand tot het Ven duhuis te beperken, kon om half zes het laatste deel der brandweerlieden huis waarts keeren. Hedenmorgen bleek weer eens het groote nut van de motorveerboot, en de last die van het stilliggen wordt on dervonden. Een automobilist was te 9.04 aan de Keersluisbrug en moest met de boot van 9.15 naar Breskens, De brug was open en toen deze dicht was werd gelracht de boot nog te halen. Deze lag nog aan den ponton, maar doordat reeds veel geladen was, en het reeds 2 minu ten over tijd was, moest 'de zakenman van een reis door Zeeuwsch Vlaanderen voor heden afzien. VEERE. Het raadsverslag (zie bijvoegt sel) dient aangevuld als Volgt:' Van den heer ,P. L. Bolier was bijge komen een schrijven, Üat hij bedankt als raadslid, wegens zijn be trekkingen aan den Middelburg— Veerstehen weg. De Voorzitter dru'kt 'zijn leedwezen

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1