Nou 273, DINSDAG 19 NOVEMBER 1929 172e Jaargang Dit nummer bestaat uit Twee bladen. EERSTE BLAD. BINNENLAND. Voor allen die Sukkelen Mljnhardt's Lsxeertabletten ZEELAND SBtè Se abonnementsprijs bedraagt, tcot Middelburg en 't agentschap Vlissingen, 2.30, elders 2.50 per kwartaal, -v- Week-abonaesienten in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs ia, voor dc gewone advsrtentiën, 30 cent per regel j voor ingezonden asedeieslingen 60 cent per regeL Üij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVEN.V MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieierstraat, Middelburg Telefoonnuminera Redactie 269 Administratie 139 Postchèque- en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen, van 17 regels ƒ2.10, elk® rsgaé meer 30 cent. in de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit» drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 r©g«l% opgenomen 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ei „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 csstSa m. de an- de DB RIJKSMIDDELEN EN OCT. 1929. De opbrengst van de rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand October 1929 bedroeg ƒ44.225.836, te gen 40.995.784 over de maand October 1928. Het één twaalfde gedeelte der raming over 't geheele jaar bedraagt 39.262.083. We laten hieronder volgen de op brengst over de eeste tien maanden van 1929, vergeleken met die over de eerste tien maanden van 1929. 1929 1928. Grondbel. 20.073.651 19.575.243 Pers. bel. - 24.056.011 - 23.764.550 Ink. bel. - 66.779.714 - 75.466.088 Verm. bel. - 11.110.226 - 9.296.115 Div. en T, - 19.517.947 - 15.236.077 Inv. recht - 56.540.718 - 52.918.016 Stat. recht - 3.912.849 - 3.828.236 Zout - 1.617.114 - 1.632.142 Geslacht - 10.192.825 - 9.092.859 Wijn - 2.095.205 - 2.081.904 Gedistill. - 28.885.030 - 36.347.559 Bier - 12.279.379 - 12.084.508 Suiker - 39.982.968 - 39.274.037 Tabak - 22.141.775 - 19.524.125 Goud, Zilv. - 826.697 - 862.536 Zegelrecht - 23.872.118 - 22.949.012 Reg. recht - 26.944.240 - 21.954.334 Sues, recht - 39.493.038 - 32.503.463 Domeinen - 2.855.724 - 2.831.121 Staatsloterij - 620.444 - 623.387 Loodsgelden - 4.172.266 - 4.080.268 Totaal 418.005.947 405.925.590 De opcenten ten bate van het Lee- ningsfonds gaven over October 1929 een opbrengst van 6.719.804 tegen een be drag van 6.298.177 in October 1928. De inkomsten ten bate van het „We genfonds" gaven over Oct. 1929 een op brengst van 682.589. Rijwielbelasting 34.177. HET STADHUIS VAN VEERE. Het Eerste Kamerlid de heer Polak, heeft aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, de volgende vragen gesteld: I. Is het den minister bekend, dat het stadhuis te Veere in een toestand van ernstig verval verkeert? II. Is het hem bekend, dat de minder dan 1000 inwoners tellende gemeente Veere niet bij machte is het stadhuis naar behooren te doen herstellen? III. Zoo ja, is de minister dan bereid, te bevorderen, dat de gemeente Veere in staat wordt gesteld de noodige herstel lingen te doen verrichten, respectievelijk het antieke stadhuis, een historisch en bouwkundig monument van hooge waar de, van de gemeente over te nemen en het deze, na herstel, in bruikleen af te staan? DE INDISCHE BEGROOTING. Ingediend is de Indische begrooting voor 1930. Zij geeft o.a. de volgende eind cijfers te zien: uitgaven geheele dienst 911.420.483; middelen geheele dienst 848.680.296. Evenals voor het loopende jaar is voor 1930 het evenwicht in den gewonen dienst gehandhaafd. Met de verdere ge zondmaking van den gewonen dienst zal worden voortgegaan na de tenuitvoerleg ging van de Indische bedrijvenwet. Vergeleken met het loopende jaar valt in de begrooting voor 1930 eene, door het acres van de gewone ontvangsten ten volle gedekte toeneming van de zuivere gewone uitgaven te constateeren, van 15.455.000. Deze toeneming wordt ver oorzaakt door noodzakelijk gebleken hoogere uitgaven voor extra schulddel- ging, gewestelijk en plaatselijk zelfbe stuur, burgerlijke en militaire pensioenen, "onderwijs, enz. Tegenover de toeneming van de zui vere gewone uitgaven staat een accres van regelmatige middelen van rond 18.309.000, Hoogere opbrengst wordt verwacht o.m. van invoerr 9.400.000, accijnzen 3.710.000, inkomstenbelasting 1.000.000, verpanding, boschwezen, be drijven, verschillende middelen. Minder is t© verwachten o.m. vennootschapsbe lasting ƒ7.000.000, bankatin ƒ2.374.000. 0>m. wordt nog medegedeeld, dat ge rekend is op uitzending van twee torpe- dobootjagers 1926; afbouw uitrusting, be wapening en uitzending van twee torpe doboot jagers 1927; een eersten termijn van aanbouw van drie en een tweeden termijn van aanbouw van twee onderzee- booten ter vervanging van oud materi eel; afbouw, bewapening en uitzending van twee mijnenleggers. Voor de gouvernementsmarine is o.m. gerekend op afbouw van twee vaartui gen tot bestrijding van den opiumsluik handel; een dezer vaartuigen is tijdelijk bestemd voor Curasao en zal eerst tn 1931 naar Indië worden uitgezonden. HET ZESDE POSTVLIEGTUIG. Ket zesde postvliegtuig naar Indië is gister te Aleppo aangekomen. In Konstantinopel heeft, zoo meldt het Hbld., de heer Aler dit vliegtuig opge wacht. Aler hèeft de laatste weken in Klein-Azië gereisd, is naar Angora ge weest en naar Konia, heeft eventueele tusschenlandingsplaatsen bezocht en voorts alle omstandigheden op dit moei lijke deel van de route naar Indië onder zocht. Hij zal nu aan Smirnoff en Hon- dong zijn bevindingen meedeelen, opdat die daarvan profijt mogen hebben. Het wrak van het op 19 October bij zwaren mist tegen den Kilidsj Pinar heu vel, 22 K.M. ten N. van Stamboel veron gelukte Nederlandsche postvliegtuig is nu naar het vliegveld bij Jesjil Keny (San Stefano) overgebracht. UITVOERING DER ZIEKTEWET. Het bestuur van den Kon. Ned. Mid denstandsbond heeft zich gewend tot den Minister van Arbeid, H. en N., met een klacht over de opvattingen van het col lege van toezicht op de bedrijfsverecai- gingen ten aanzien van de uitvoering der Ziektewet. Hoewel dit college in de wet de taak is toebedeeld toezicht te houden op reeds erkende bedrijfsvereenigingen, oefent het een, naar het oordeel van den Kon. Ned. Middenstandsbond, ongeoorloofden aan drang uit op de oprichters van nog niet erkende bedrijfsvereenigingen, welke spe ciaal gebruik wenschen te maken van de gelegenheid tot uitvoering der ziektever zekering, zooals die wordt geboden in lid 2 van art. 91 der Ziektewet, teneinde hen te bewegen van dat voornemen af te zien om een bedrijfsvereeniging te stichten, volgens het eerste lid van genoemd ar tikel. Van ernstigen aard acht de Kon. Ned. Middenstandsbond het, dat genoemd col lege art. 107 der Ziektewet waarin een krachtige waarborg is vervat tegen wil lekeur ten aanzien van bedrijfsvereeni gingen in het algemeen en dus ook van die, welke opgericht zijn volgens het tweede lid van art. 91 tracht tot een doode letter te maken. De Kon. Ned Middenstandsbond dringt er bij den mi nister op aan, de rechten voor premie betalers, neergelegd in de Ziektewet, spe ciaal in lid 2 van art. 91 en in art, 107, onverkort te doen handhaven. NED. ADVOCATENVEREENIGING. In de Zaterdag te Utrecht gehouden jaarvergadering der Neid. Advoeaterwer- eeniginlg werden in de plaats der aftre dende (bestuursleden: jhr. mr. W. 'M. dei Brauw, mr. J. F. van Deinse en mr. dr. J. G. Stenfert Kroese gekozen jhr. mr. E. C. U. van Doorn,, mr. dg. Ml. G. ten Cate Sr., en mr. J. Drost. DE NEDERLAND EXPRES. Vrijdagmorgen 22 November fzal de Nederland expres met post en passa giers in aansluiting lop liet stoomlslcliip J. P. Coen |uit Genua vertrekken om 11.10 Aankomst Zaterdagmorgen 23 November om 7.57 te Arnhem, 8.48 te Utrecht, 9.45 Den Haag 'S.S., Amsterdam iW.P. 9.36, C.S. 9.53, Rotterdam (Maas) 9.52J. WERKTIJD IN BROODBAKKERIJEN. In de „Ned. Staatscrt." van gister avond treft men ,aan de ministerieele be schikkingen voor den werktijd in brood bakkerijen enz. van 18 Nov. tot en met 5 December. NED. VEREENIGINGEN IN BELGIE. De Bond van Ned. Vereenigingen en Lichamen in België heeft Zaterdagavond in hotel Metropole te Brussel zijn jaar- lijksch bondsfeest gehouden. De belang stelling was buitengewoon groot. Niet al leen uit Brussel zelf, doch uit Antwerpen, Leuven, Mechelen, Brugge en elders was, naar de corresp. van het Hbld. meldt, de Ned. kolonie door talrijke leden van vereenigingen vertegenwoordigd. De Ne derlandsche gezant, jhr. mr, O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, had zich doen vervangen door ridder Huysse van Kat- tendyke, gezantschapsraad. Er was veel personeel van de legatie en van de con sulaire corpsen aanwezig. Het bestuur had zich de medewerking verzekerd van den dichter-zanger Clinge Doorenbos, die, aan de vleugel begeleid 1 door mevr. Clinge Doorenbos-Wilder- I vanck de Blécourt, de vergadering ver- i gastte op een groot aantal levensliedjes uit zijn goed gevuld repertoire, en gedu rende een paar uur aller aandacht ge spannen hield. In een der salons van het hotel had een souper plaats, waaraan ruim 150 Ne derlanders deel namen. Na „het souper volgde een bal. met Verstopping of moeilijken, tragen ea onregelmatige!» Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. vIngez. Med.) De Minister van, Financiën maakt (bekend dat teii behoeve van s-Rijks •schatkist is ontvangen: wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Axel f 50.40, te Hanswefert f72.84, te Hulst f7.62, te T holen f75; den inspecteur der directe belas tingen, enz. te Terneuzen fll24.88. MIDDELBURG, In de gisterenavond gehouden alge- meene vergadering van de afdeeling Mid delburg van den Vrijz. Dem. Bond wer den het jaarverslag van den secretaris en dat van den penningmeester uitgebracht en het eerste goedgekeurd, terwijl het tweede in handen eener financieele com missie werd gesteld. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren A. Heijboer, J. C. Peeman en J. P. Ph. Doorenbos, die alle die herbenoe ming aannamen. Besproken werden enkele maatregelen in verband met de op 30 November en 1 December alhier te houden algemeene vergadering van den Bond, waarna de agenda voor die vergadering werd be- handedl en tot afgevaardigden werden benoemd mevrouw Weijl en de heeren W. de Graaf en P. Wisse. O.a. werd me degedeeld dat in den avond van 30 No vember de heer mr. H. P. Marchant in een voor ieder toegankelijke vergadering in het Schuttershof zal spreken over „De algemeene politieke toestand". Men verzoekt er nog even de aan dacht op te vestigen, dat tot den voor drachtavond der Ned. Ver. van Huisvrou wen, morgen in den schouwburg ook niet-leden tegen betaling toegang hebben. Zoo men zich zal herinneren had op 11 September nabij Roosendaal een auto-ongeluk plaats, waarbij de heer en mevrouw De Vlieger van hier en de heer en mevrouw Westdorp uit Seroos- kerke ernstig werden verwond en1 iql het ziekenhuis te Roosendaal werden op genomen. Naar wij vernemen-, is gister de laatste van deze vier gewonden, me vrouw De Vlieger hersteld thuis geko men. WALCHEREJN. ARNEMUIDEN. Vrijdagavond' j.l. ver gaderde de Vereeniging „Het Groene Kruis" iil de openbare school, onder leiding van den voorzitter den heer J. J. van Doeselaar. Medegedeeld werd, dat het verplegings- materiaal in goeden staat was aangetrof fen. Namens de commissie, bestaande uit te heeren J. J. C. vd d. Graaff, B. Fran se en L. Kraamer Azn., werd door den heer v. d. Graaff een gunstig rapport uitgebracht betreffende het financieel be heer door den penningmeester. De hegrooting 1930 werd na eenige toelichting vastgesteld voor de afdeeling „Het Groene Kruis" iu ontvangsten en uitgaven op f 1581, voor de afdeeling T. B. C. bestrijding in ontvangsten en uit gaven op f 663. De aftredende bestuursleden A. Buijs Jz., J. J. C. r. d. Graaff en Joh. lörucq Fzn. werden na gehouden stemming her benoemd. Door de heer J. Langebeeke Werd voorgesteld de aftreaenden bij acclama tie te benoemen, doch dik wei-a dpor de aftredenden niet gewild. De magazijnmeester-bode, de heer J. J. van Horssen, welke telken jare voor één jaar benoemd wordt, werd bij ac clamatie herbenoemd. Besloten Werd een commissie van drie personen uit de leden te vormen voor het nazien dej- hoeken en ktasopnemiiigen. De heer Langebeeke vulde dit voor stel aan met een verplichte periodieke aftreding en wel telken jare één. Dit werd goedgekeurd. Na gehouden stem ndngen werden tot leden dier commissie benoemd de heeren J. Langebeeke, J. P. Israel en W. Goedhart. Na beantwoording van nog eonfga gestelde vragen werd de vergadering ge sloten. Gemeenteraad van Arnemuiden. Maandagavond te half zeven verga derde de raad. Voorzitter de burgemees ter, de heer H. G Horninge. Medegedeeld werd de benoeming door den Commissaris er Koningin tot lid der gezondheidscommissie van den heer L. G. Gelderman, arts te Kortgene, Evenzoo de opgave van de over 1927 aan de ge meente Middelburg verschuldigde kos ten ingevolge art. 86 der L. O. wet ten bedrage van 38. Een adres van de centrale Esperanto propagandacommissie te Nijmegen inzake de invoering van Esperantocursussen op de lagere scholen, werd voor kennisge ving aangenomen, Tot onderwijzeres werd benoemd me juffrouw P, A. Verhage te Krabbendijke, no. 2 der 'voordracht. Op no, 1, mej. C. E. M. Risseeuw te Biggekerke, werden 3 stemmen uitgebracht. Tot plaatsvervangend djjkgraaf van den Molenpolder wordt de heer L. Puijpe, (aftr.) benoemd. Aan de vereeniging voor Bijz. L. O. op Geref. grondslag wordt ter verkrijging wijze electrische lampen voor het ge meentehuis aan te koopen. Bij de rondvraag zegt de heer J. J a a- s e dat op verschillende plaatsen op d»a binnenweg naar Kleverskerke nog al slijk ligt. Dit zal worden opgeruimd. De heer A. Schuit en Crucq ma ken aanmerkingen op enkele A palen dia belemmerend voor het verkeer staan. De v o o r z. zegt dat het technisch niet mogelijk was ze anders te plaatsen, b|) het in praktijk breugen van het bouw plan moest hier wel eens van worden af geweken. Voor den bokpaal op den hoek bij de Langestraat en Westdijkstraat is een ijzeren paal gevraagd, Mocht blijken dat er palen voor de tegenwoordige gas verlichting in den weg staan, dan zullen de gaslantaarns moeten worden ver plaatst. ZUID-BEVELAND, IERSEKE. Gisteravond omstreeks half zeven 'brak Drand uit in de w ach Roods van den heer J. C. van der Burght, in den Hardenhoek; het houten gebouwtje was direct een vuurzee. Redding was niet meer mogelijk'. De brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt kon onverrichter zake teruigjkeeren; alleen de belendende gebouweu konten worded natgeh üuden en daardoor behouden. De 'brand is waarschijnlijk ontstaan door vo)n>- ken uit de kachel. Verzekering dekt de schade. I ZEEUWSCH-VLAANDEREN O, D- HOEK. Toen een deze dagen een in woner des morgens zijn konijnen wilde voederen, die in verschillende op zijn erf staande hokken verbleven, kwam h$ tot de minder aangename ontdekking dat een 30-tal dezer dieren in den voorgaan- den nacht door onbekende(n) waren ge stolen. •gZ" PHILIPPINE. Ten nadeele van een in woner dezer gemeente werd een dezer dagen een 5-tal postduiven uit een op het erf staand hok ontvreemd. van een overdekte speelplaats een be drag van 670 beschikbaar gesteld. .De heer J. K. Crucq zegt dat hem ZEEUWSCH-VLAANDEREN W, D, uit de stukken is gebleken, dat verleden jaar slechts een bedrag van 383.70 werd gevraagd. Waarom is dit toen niet in den raad medegedeeld? De voorz. zegt dat dit stuk toch ze ker ook toen bij de raadsstukken ter in zage heeft gelegen. De aanvrage is toen na een conferentie met B. en W. door het bestuur ingetrokken om financieele redenen. Dat zij nu een duurdere speel plaats wenschen te bouwen, is hun eigen zaak. AARDENBURG. Het persbureau Va» Dias meldt: Op de kermis te Stroobrugg© (B,elg. grens) nabij Aardenburg "had Zon dag een liefdesdrama plaats'. De 22-jarig© 'B. J. v. jV., arbeider alhier, verkeerde met de 19-jarige A. K. aldaar, welke verkee ring tegen den !zin der ouders was. Na een woordenwisseling sprong het meisj® in de vaart te Stroobrugge, achterna ge sprongen door v. V. Met veel moeite werd het meisje gered. Zij verkeert nog De heer Crucq zegt dat de fout bij iü levensgevaar, v. V. verdronk; zijn1 lijk B. en W. zit, die hadden toen deze aan-j is üoig niet gevonden, vraag aan den raad moeten stellen, nu kost het weer meer. De heer B. Franse zegt dat deze meerdere kosten niet door B, en W. uit gelokt zijn. Hierna wordt met algemeene stemmen dit bedrag toegestaan. Een voorstel van B. en W. om (naar aanleiding van de circulaire van den Commissaris der Koningin) de vergoeding voor de huishuur van den veldwachter met 50 te verhoogen, wordt met alge meene stemmen aangenomen. Een voorstel van B. en W. om aan de vereeniging van Ned. Gemeenten geen bijdrage voor meubileering der bestuurs kamer te geven, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Aangenomen wordt het voorstel een jaarlijksche bijdrage van 5 aan de stich ting „Zonneveld" te Oostkapelle, te ge ven. Een voorstel tot verkoop van eenige zieke en gezonde olmenboomen wordt aangenomen. Deze zullen in het publiek bij opbod verkocht worden. Tevens wordt besloten eerst het vol gend najaar weer te planten. De vischhal wordt weer onderhandsch voor één jaar aan den tegenwoordigen huurder, de heer J. Marteijn, toegestaan. B. en W. worden gemachtigd de tak ken van de verschillende boomen, voor zoover ze in den weg zijn voor het span nen der draden van het electrisch net, te doen wegnemen. Een verzoek van J. J. Crucq om grond in erfpacht, wordt in beginsel toegestaan. Op de gewone voorwaarden wordt toe gestaan het verzoek van Iz. Boone om vijf perceelen bouwgrond in den Molen polder. Aan een verzoek van P. van der Broe- ke om ingeval van gladheid der straten van den verkeersregel te mogen afwij ken, zal zoo no o dig worden tegemoet ge komen. Aan B. en W. wordt een blanco cre- diet verleend om op de voordeeligste AARDENBURG. Men schrijft ons: Tot welke scheeve verhoudingen en onhoudbare toestanden vaak besluiten kunnen leiden is weder eens ten duide lijkste in de laatste gehouden raadsverga dering gebleken, toen door één der leden bij de rondvraag gevraagd' werd, om ver betering 1e brengen in de bestrating ge legen tusschen het dood'e spoor der •stoomtram Mij. en de stallen en wo ningen der heeren Blondeel. Uit de hier over gevoerde discussie bijeek, dat dez® weg particulier eigendom zou zijn en als zoodanig in onderhoud zou wezen bij dien particulier. De kwestie is deze: toen vele jaren geleden er nog geen tramwegen bestonden, en het verkeer tusschen de omstreken van Aardenburg met Brugge, vrij druk was, liep dit ver keer over Middelburg in West-Vlaan deren (B.) Door eeu particulier is toen concessie aangevraagd om dezen weg te mogen bestraten en er een tol te heffejü. Dit verzoek werd destijds door de daar toe bevoegde overheid verleend1. Tenge volge echler van vermindering van het verkeer met rijtuigen langs dien weg, hoofdzakelijk door het toenemend ver keer per tram en trein, alsmede door dé auto's die een beteren verkeersweg von den over Maldegem, verminderden voort durend de inkomsten van djien tol' ea dientengevolge ook de fondsen tot on derhoud van dien weg, dje thans tot het uiterste minimum zijn beperkt. Door het provinciaal bestuur werd reeds overleg gepleegd met de gemeen ten iSljuis, Eede en Aardenburg, over wie» grondgebied deze weg loopt, om dezen weg van de eigenares, die er graag af wil, over ie nemen, echler zonder re- sulltaat. De gemeenten voelden er niets voor. Zoo ziet men het dus gebeuren, dat door een onvoorzienen toestand, een door de overheid genomen besluit na tal van jaren onhoudbare toestanden kan te voorschijn roepen, daar zich nu in de kom der gemeente eeu in allcrmiser.abol-

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1