PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Vergadering van Woensdagmorgen. RECHTZAKEN LANDBOUW standpunt inneemt als in 1928. Waar de raad zich destijds bij het gevoelen van die meerderheid heeft aangesloten een voorstel Paul om f 250 toe te kennen werd met 10 tegen 5 stemmen verwor pen geeft de meerderheid thans even eens in overweging afwijzend op het ge dane verzoek te beschikken. Thans waren weder 37 leden aanwezig. Bij de voortgezette behandeling der be grooting wees de heer VIENINGS (r, k.) nog eens op den post verpleging van kin deren in kolonies, die z. i, te laag is; hij stelde voor die te brengen van 2500 op 3000. De heer KODDE (s. g.) wil gaarne we ten waarom verhooging noodig is, verle den jaar is ook met 500 verhoogd en het is nog niet gebleken, dat dit niet voldoende was. De heer WALLIEN (c. hmeent, dat er geen bezwaar tegen is den post op 3000 te brengen, om Ged. Staten vrij heid te geven tot dat bedrag te gaan De heer ONDERDIJK (s.d.a.p.) is het hiermede volkomen eens. De heer VAN DE PUTTE (Ged. St acht verhooging niet noodig. Blijkt later dat meer noodig is, dan zullen Ged. Sta ten dat bij de begrootingswijziging aan vragen. De heer VIENINGS (r. k.) trekt daarop zijn voorstel in. De heer STAVERMAN (v. ddringt bij den post subsidie voor de commissie voor de hygiëne van het kind nog eens er op aan, de restrictie, dat er een tekort moet zijn om subsidie te kunnen verkrij gen, te laten vervallen. De heer VAN DE PUTTE (Ged. St.) zegt, dat Ged. Staten te dezen opzichte een welwillende houding kunnen verze- De heer VAN 'T HOFF (a. r.) vindt ge legenheid te wijzen op de viering van den verjaardag van de Koningin en vraagt Ged. Staten te overwegen hoe op pas sende wijze de provincie hieraan kan me dewerken. De heer OVERHOFF (s.d.a.p) zou Ged, Staten in overweging willen geven, dit niet te overwegen. De heer VAN DUSSELDORP (Ged. St.) zegt, dat Ged. Staten er nog niet over gesproken hebben, maar dit zeker nog zullen doen. Bij den post credieten aan de P.Z.E.M. vraagt de heer WALLIEN (c. h.) of Ged. Staten inlichtingen kunnen geven ove?r 't al of niet afbreken der onderhandelingen over den verkoop van de electrische tram aan de Stoomtram maatschappij Walche ren. De heer DE -RIDDER (c. h.) wijst op een circulaire aan de woningbouwver- eenigingen van den raad van bestuur der P.Z.E.M., waarin vermeld stond, dat de kapitalen, welke die vereeniging behoe ven, voor den aanleg eener installatie in haar woningen, kunnen worden voorge schoten tegen 5 pCt, en aflossing in 10 jaar,'dus een annuïteit van 12.95 pCt. De vereenigingen waren vrij dit al of niet op de huurders te verhalen. Door over te gaan tot het huurkoopsysteem wil de Raad van Bestuur blijkbaar nog een stap je verder gaan. Spr. meent echter, dat noch het een noch het ander afdoende is; hij wil geraken tot gratis aansluitingen. Het goede resultaat bleek o.a. te Apel doorn, waar het aantal aansluitingen steeg van 2400 tot 6000. Het kapitaal, dat men daarvoor uitgeeft, zal zeker ruim schoots vruchten afwerpen. Zeker zal het systeem tegenkanting ondervinden, om dat men overal menschen aantreft die niet sociaal voelen. Het is slechts een kwestie van tijd om er ajn gewoon te geraken. Kapitalen aan electriciteitsvoor- ziening over de geheele bevolking be steed, zijn even goed besteed als die aan verbetering der volkshuisvesting. Spr. vraagt Ged. Staten deze kwestie eens ernstig met den raad van bestuur te bespreken. Men moet in ieder geval de gelegenheid scheppen en na enkele jaren zal blijken, dat dit systeem aan het be drijf een groote winst kan bezorgen. Spr. hoopt, als in de vergadering van -3 De cember geen antwoord op zijn vraag kan worden gegeven, de zaak toch niet op de lange baan zal worden geschoven. De heer VAN DUSSELDORP (Ged, St.) zegt, dat al weten Ged. Staten offi cieel nog niets, hij wel kan verzekeren er van afbreken der onderhandelingen in zake verkoop van de tram, geen sprake is. De door den heer De Ridder naar vo ren gebrachte kwestie heeft de volle aan dacht van de P.Z.E.M. De heer LAERNOES (a. r.) bepleit nog meer beperking van den Zondagsdienst op de tram. De heer DE JONGE (a. r.) vraagt nog enkele inlichtingen over de tarieven. De heer KODDE (s. g.) zegt dat de verkoop van de tram zeker 'n moeilijke kwestie is, maar gezien de geruchten, moeten de Staten toch eens afdoend worden ingelicht. Spr. heeft wel een en ander gehoord, maar wil daarover niet te veel zeggen in openbare vergadering. De heer VAN DUSSELDORP (Ged. St.) meent, dat men in den huidigen stand van zaken beter over den verkoop niet kan voortgaan met besprekingen. De vraag van den heer Laernoes zal aan den Raad van Bestuur worden overgebracht, die reeds meermalen deze zaak besprak. Aan den heer De Jonge zegt spr., dat de tarieven ten plattelande dalen met het aantal aansluitingen. De heer VIENINGS (r. k.) zegt dat men dan ook eens speciaal op Zeeuwsch Vlaanderen moet letten. De heer MES (r. k.) wil met een enkel woord opkomen voor de belangen van den middenstand in deze zaak. De heer WELLEMAN (v. d.) had lie ver mededeelingen inzake de P. Z E.M. van Ged. Staten waarover gespro ken zou kunnen worden, dan dat men zoo rauwelings er in de Staten over gaat spreken. Bij den post Leges vraagt de heer VAN 'T HOFF (a. r.) of die door nieuwe rij bewijzen niet kunnen worden vermin' derd, de gemeenten doen er het meeste werk aan. De heer VAN DUSSELDORP (Ged. St.) zegt overweging toe. Bij de inkomsten vraagt de heer VAN WAESBERGHE (r. k.) of het niet ge- wenscht is 25.500 3 pCt. inschrijvingen op het grootboek te verkoopen. De heer VAN DUSSELDORP (Ged. St.) zegt overweging toe. Bij een leeningspost vindt de heer WELLEMAN (v. d.) gelegenheid er nog eens op te wijzen, dat het goed kan zijn voor buitengewone werken ten deele te leenen en overigens uit de gewone mid delen te putten. Bij den post onvoorziene uitgaven komt de heer DE PAUW (s.d.a.p.) terug op de kwestie van de kolendragers te Hansweert. Hij is Dinsdagavond naar Terneuzen gegaan en nu met de eerste boot overgekomen en heeft toen weer gezien, dat de menschen van de boot ko len laden, en hij heeft ook uit gesprek ken nogmaals gehoord dat er geen ko lendragers zijn. Spr. wil daarom den post onvoorzien verminderen met 500 en die nog brengen op den post Stoombootdien sten om er kolendragers uit te bekosti gen. Spr. betreurt het dat de heer Van Rompu dit niet wist, al zal hij hem er geen verwijt van maken. De VOORZITTER meent dat het niet op gaat nog op den post die reeds is aan genomen, terug te komen. De heer VAN ROMPU (Ged, St.) be roept zich op een rapport van den direc teur, dat er wel degelijk kolendragers zijn. De heer DE PAAUW (s.d.a.p.) meent, dat dit menschen zijn, die de kolen uit de kolenschepen in de loods dragen. Met den Voorzitter hebben ook de heeren Van Dusseldorp, Vienings en Kod de bezwaren tegen het terugkomen op den post, terwijl de heer Staverman dit niet inziet. Ten slotte is de heer DE PAAUW be reid er aan het einde van de vergadering afzonderlijk over te spreken, als een on derwerp vreemd aan de orde van den dag. Hierna wordt de begrooting z. h. st. vastgesteld op 5.456.428.73 en een post onvoorzien ad 28.014.39. Heffing Opcenten. Het voorstel tot heffing van 50 opcen ten op de grond- en de personeele belas ting en 20 op de vermogens- en de in komstenbelasting werd z, h. st. aangeno men. Thans kwam de heer DE PAAUW (s. d.a.p.) terug op de kwestie der kolen dragers en stelde namens zijn fractie voor 500 uit te trekken voor dit doel. Na enkele opmerkingen werd besloten, dat Ged. Staten hierover advies zullen uitbrengen in de eerstvolgende vergade ring, welke bepaald werd op Dinsdag 3 December, des morgens te kwart over elf. Hierna werd deze vergadering geslo ten. Door J. J. S., 37 jaar, koopman <te Middelburg is hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis van den kantons- ree hier te Goes d.di. 25 Oct. j.l. waarbij hij ter zake van overtreding van de Mo tor- en Rijwielverordening te Ellewouts- dijk is veroordeeld tot f 10 of 10 dagen hechtenis. De vice-president van de Ilaagsche rechtbank mr. Bijnen heeft uitspraak ge daan in het dezer dagen behandelje kort geding tusschen de „Nedterlandsclie Ra dio Werken" en Philips Radio te Eindho ven, waarbij gevraagd werd te verbieden de verdere verspreiding van de bekende circulaire van Philips, inzake het verlan gen door Philips van licentie voor den bouw van radiotoestellen, op grond yan onrechtmatige daad. Aan eischeres werd „de door haar ingestelde vordering ontzegd en zij werd in de kosten van het kort geding veroor deeld. Voor het gerechtshof in Den Bosch heeft in hooger beroep terecht geslaan P. v. G,, werkman te Bergen op Zoom, verdacht ter zake dat hij op 9 Mei j.l. op klaarlichten dag aan de Wouwsc'he Plantage onder Bergen op Zoom drie meisjes onder mishandeling en bedrei ging heeft beroofd van het geld, dat zij ieder in een taschje, dat t'aan een fiets hing, hij zich hadden. Op grond van ge brek aan bewijs had de rechtbank te Breda den verdachte wijgesproken, doch het O. M. is van het vrijsprekend vonnis in hooger beroep gekomen. De behande ling van deze strafzaak, waarbij 27 getui gen zijn gehoord, heeft ongeveer den ge- heelen dag geduurd. De meisjes herkenden verd'. pertinent, doch verd. ontkende even beslist. De advocaat-generaal achtte diefstal met geweldpleging bewezen en eischte één jaar en zes maanden gevangenisstraf. De verdediger concludeerdje tot vrij spraak. De Alkmaarsche rechtbank heeft iemand uit Den Helder, die op een weg langs het Kanaal onder De Kooy een meisje met zijn motorrijwiel had aange reden, waardoor zij vrijwel onmiddellijk gedood werd en die daarna zoo snel mo gelijk' was doorgereden, tot 400 boete subs. 100 dagen hechtenis en 150 scha devergoeding aan den vader van 't over leden meisje veroordeeld. De eisch was 200 boete, subs. 60 dagen hechtenis. De vischkoopman te Arnhem, die de vorige week voor de rechtbank terecht stond, omdat hij een levenden paling pijn had veroorzaakt door den buik van de visch open te snijden en daarna de huid af te trekken, werd door de rechtbank vrijgesproken. Het gerechtshof te Amsterdam heeft, naar de „Tel." meldt, arrest ge wezen in de zaak van den schipper van een motorschuit, die door de zesde kamer der rechtbank was veroordeeld tot een boete van 46.851 of één week hechte nis wegens het ongedekt vervoer van spiritus. Het Hof vernietigde op formeele gron den het vonnis der rechtbank, verwierp het verweer van den verdediger, die aangevoerd had, dat verd. in de meening geweest was, dat de vaten mineraalwa ter bevatten en legde verdachte opnieuw 46.851 boete subs, één week hechtenis op. Deze boete vertegenwoordigt het vijfvoudige van het bedrag, dat aan ac cijns had moeten worden betaald. Voor de arr.-rechtbank te Maastricht heeft terecht gestaan een mijnwerker uit Voerendaal ter zake van mishande ling, den dood ten gevolge hebbende. Op 25 Juli kwam de stiefvader van ver dachte, die niet meer met vrouw en stiefzoon samenwoonde, tamelijk aange schoten thuis. Dit begon den Jongen te vervelen. Hij nam een stuk hout en sloeg zijn stiefvader daarmee op het hoofd. Op 3 Augustus is de stiefvader overleden, de deskundige kon niet con- staleeren of de dood het gevolg was van den slag. De verdachte stond gunstig be kend. Het O. M. eischte een jaar voorwaar delijk, met een proeftijd van drie jaren. Mr. H. H. Roobol en mr. D. den Hollander hebben in raadkamer van het Amsterdamsche Gerechtshof gepleit voor toekenning van een schadeloos stelling aan Klunder en Teunissen, wegens schade, die dezen hebben geleden in verband met den door hen ten onrechte ondergane gevangenis straf. De raadkamer v/as samengesteld als het hof bij de revisiebehandeling. Mr. den Hollander heeft meegedeeld, dat men zich beperkt heeft tot het vor deren van een zoodanig bedrag, dat Klun der en Teunissen in elk geval met aan vullende werkzaamheden een bescheiden bestaan in de toekomst gewaarborgd zal zijn. Men verwacht dat de beslissing van het hof spoedig zal volgen. De dienstplichtige soldaat H. F. K. uit Amsterdam, van het 7e reg. inf. i& wegens principieele dienstweigering door den krijgsraad te 's-Hertogenbosch ver oordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf met ontslag uit den dienst, Politierechter te Middel burg. In de zitting van 12 Nov. waren de) yolgende personen gedagvaard C. P., 31 jaar, werkman te lerseke, wegens '.beschadiging van plankjes, van een duivenhok, toebehoorend!e aan J. van Stee te Ierseke op 16 Sept. 1929. Eisch en uitspraak f 10 of 10 d. J. M. K., 36 jaar, landbouwer te Ril land Biath, wegens mijsjhandteling van G. Krijger, en wegens heleediging van de zen te Iyrabeindijke ;op 17 Sept. j.l. Eisch f25 ;of 25. Uitspraak f 10 of 10. Mr. Kegge vroeg vrijspraak van de ten laste gelegde mishandeling. J. F. J., 57 jaar, Schipper, Ierseke, Vvegens stnooperij van» zand, in vereeni ging met een ander, en met behulp van een (kruiwagen, te Kamperland op 19 Sept. 1929. Eisch f 10 of 10. Uitspraak f 5 of 5. E. van G., 19 jaar, arbeider en A. v'. 21 jaar, arbeidster, beiden te Bres kens, 'wegens mishandelinigl vain M. S. (Baais, te Breskenisi op 25 Sept. 1929. Eisch en uitspraak f 10 of 10 d. D. K., 49 jaar, caféhouder te N. en Sl. loosland, wegens beleediginjg van M. Gel- ion te Middelburg op 16 Sept. 1929. Eisch en uitspraak f 10 of 10 d. L. K., 25 jaar Jandbiouwersknecht te Hoedekenskerke, wegens mishandeling van J. Jongepier te Hoedekeniskerke op 2 Oct. 1929. Eisch f25 of 25. Uitspraak f 15 of 15. M. F., 21 jaar, landbouwersknecht te 'Wissenkerke wegens het niet voldoen aan de vordering van den gemeenteveld wachter Heijiboer, om de tapperij van H. Visiser, waarin hij' zich na sluiting be vond, aanstonds te verlaten, gepleegd te W Lsf enkerlce op 6 Oct. 1929. Eisch en uitspraak f 15 of 15. C. V., 22 jaar, landbouwers'knecht te Oostburg, wegens mishandeling van P. de Wandel te Oostburg op 6 Oct. '29 Eisch en uitspraak f 15 of 15. P. J. die C., 43 jaar, voerman te Axel, wegens mishandeling' van ,'C. Geerinc'ks en Anna van Maten te Terneuzen op 5 October 1929. Eisch en .uitspraak' f 15 b. s. 15 'd. h.; M. S.„ ,44 jaar, schipper en W'. K., 26 (Tng med.) jaar, expediteur, beiden te Rotterdam) wegens mishandeling van Augustus de Caluwee te Terneuzen op 18 September j.l. Eisch en uitspraak f 15 b. s. 15 d. h. P. B., 18 jaar, veedrijver en P. B., 38 jaar, chauffeur, 'beiden te Middelj- bung, wegens het aandoen van pijn of letsei aan een koe, die in een vracht auto moest worden geladen te Middel burg oipl 28 September 1929. Eisch en ■uitspraak P. Bi. iflO s. 10 d. h.„ Pi.- Br. vrijspraak. M. C. van S., huisvrouw VP. V. G., 37 jaar, zonder 'boroepi te Honteniisse, wegens -heleediging van Virgenie van de Kuid/eren te Hontenisse lop 12 October 1929. Eisch ten uitspraak f 10 s. 10 d. h. B. W., 22 jaar, monteiur te Oostk'apelle., wegens heleediging van de veldwachters Dekker en Walraven, die surveillance diensten verrichten te Oostk'apelle op 28 September 1929. Eisch en uitspraak f 15 b. s. 15 d. fa'. Gt. J. de J., 19 jaar, schipper, Brui- nisse, wegens huisvredebreuk te Brui- nissje in het verloflckaal van J. van den Bosch o'pj 26 Septemoer 1929. Eisch en uitspraak' f 10 'tv. s. 10 d. h. C. P. B.,. 34 jaar, werkman te Middel burg, wegens mishandeling van Louis Coppejans te Middelburg op 18 Sep!- 'telmber j.l. Eisch en uitspraak f 10 'bi s. 10 d. h. J. F. S.,) 19 jaar, smidsknecht, te Wa^ teiilandkcrkje, wegens mishandeling van Jacobus Serlé te Waterlandkerkje op 25 September 1929. Eisch en uitspraak' vrij spraak'. N. B., 37 jaar, werkman, zonder vaste woonplaats. Gedetineerd wegens latndloo- perij te O. en W. Souburg op 2 'Nov. j.JL Eisch en uitspraak' 3 d. h. plus lpi jaar R. Wi. I. o> Kantongerecht te Oost burg. In de zitting van 5 Nov, zijn de vol gende personen veroordeeld wegens: een rijwielpad buiten noodzaak anders berijden dan met rijwielen: C. J. de Z„ Zuidzande, 7 of 7 d. h,; straatschenderij en zonder daartoe ge rechtigd te zijn loopen op eenigen grond die bepoot is: A. A. E, B., Sluis, 2 maal 1 maand tuchtschool voorw., met een proeftijd van 2 jaar met toew. civiele vor dering ad ƒ5.; in Breskens met voertuig rijden met of zonder korten dissel zonder naast de be spanning te gaan en de streng tot bestuur van den wagen vast houden: J. d, M., Breskens, 5 of 5 d. h. als eigenaar van een rijwiel daarmede over een weg doen rijden terwijl niet is voldaan aan art. 59 M. R.: P. J. R„ Cad- zand, 15 of 15 d. h.; straatschenderij: J. v. d. V., Breskens,- 15 of 15 d. h.; dronkenschap: J. v, H., Breskens, 15 of 15 d. h.; vleesch van de eene gemeente naar de andere doen vervoeren zonder dat aan de voorwaarden, vastgesteld krachtens art. IS eerste lid letter H der Vleeschkeu- ringswet is voldaan: C. d. M., Groede, ƒ10 of 10 d. h.; een rijwielpad buiten noodzaak anders berijden dan met rijwielen: A. H. F. M, v. R., Terneuzen, 15 of 15 d. h.; straatschenderij: J. L. A, C. en C. B., beiden Waterlandkerkje, ieder berisping, met civiele vordering ad 2.50 voor ieder; idem; A. H. W„ Biervliet, 12 of 12 d. h., vernietiging in beslag genomen stok; overtr, art. 68 a. b. Arbeidswet: W. D. S, Biervliet, 4 of 4 d. h.; als bestuurder van een voertuig niet be hoorlijk uitwijken naar rechts bij het in gehaald worden: P. F-, Cadzand, 3 of 3 d. h.; in Zeeland over een kunstweg met een voartuig rijden waarvan de wielen voor zien zijn van ijzeren banden met uitste kende deelen: J. C. H„ Zuidzande, 3 of 3 d. h.; een dier arbeid doen verrichten op noo- deloos pijnlijke en kwellende wijze: C. V., Caprijcke (B.) 40 of 40 d. h,; idem: W. A. d. B„ Breskens, 40 o§ 40 d. h.; als vader niet zorgen dat kind geregeld school bezoekt J. v. H., Biervliet, 7 of 7 d. h.; met motor rijden zonder twee krachtig van elkander werkende remmen: Ph. A. G., Eede, 10 of 10 d. h.; openbare dronkenschap bij herhaling: C. d. R-, Terneuzen, 14 d. h.; straatschenderij en in staat van dron kenschap verkeerende in het openbaar de orde verstoren: J. C. S., IJzendijke, en M. O. G., Lembeke (B.) ieder 20 of 20 d. h.; openbare dronkenschap: P. F. A. L, G-, Oostburg, 10 of 10 d. h.; idem bij herhaling: C, B. T-, Breskens, 3 d. h.; met voertuig rijden met te korten dis sel: R. S., Oostkerke (B.) 2 of 2 d. h., H. S., Oostkerke (B), ƒ2 of 2 d. h., O. C. R-, St. Laureijns (B.) 3 of 3 d. h., C. V., Westcapelle (B.), ƒ3 of 3 d, h„ Ch. L. d. B., Biervliet, "ƒ4 of 4 d. h., A. d. S., Moerkerke, ƒ4 of 4 d. h.; fietsen zonder licht: R. G, B,, Malde- ghem (B.) 6 of 6 d. h., J. v. d. L,, Bier vliet, 3 of 3 d. h.; rijden met voertuig zonder licht: P. d, L., Groede, 5 of 5 d. h., C. M., IJzen dijke, 5 of 5 d, h,; overtreding art. 29 aanhef en sub a 48, Alg. Politie Verord. van Sluis: L, M., Westcapelle (B.) 2 of 2 d. h,; overtr. art. 48: A. P. V. en F. M„ bei den te Breskens, ieder 5 of 5 d. h.; zonder dat het hem uit den aard zijner betrekking vrijstaat uit een tramtrein gaan die in beweging is: J. K-, Brugge (B.) ƒ2 of 2 d. h.; met voertuig rijden terwijl de wielen niet van klei en modder zijn ontdaan: A. V., Zuidzande, 5 of 5 d. h., A. N„ Zuid zande, 5 of 5 d. h.; met motorrijtuig rijden zonder twee krachtig van elkander werkende rem men: E. A., Moorsel (B.), 8 of 8 d. h.; met motorrijtuig rijden zonder hoorn: E. A,, Moorsel (B.) 8 of 8 d. h.; als bestuurder van een motorrijtuig rij den zonder rijbewijs: E. A-, Moorsel (B,), 8 of 8 d. h. De Ned. Pomologische Vereeniging Hoofdafdeeling „Fruitteelt" der Neder- landsche Heidemaatschappij, zal 18 Nov. a.s. de eerste keuring voor zaailingvruch ten houden. Op deze keuring kunnen eveneens wor den ingezonden, vruchten, voor den in zender onbekend, ter op naam stelling, alsmede uit het buitenland ingevoerde hier te lande minder bekende variëtei ten. Het bestuur van den Nederland- schen Tuinbouwraad heeft een adres tot de Tweede Kamer gericht naar aanlei ding van de begrooting voor landbouw. Adressant betoogt, dat deze begrooting niet voldoende recht laat wedervaren aan de nog steeds toenemende beteeke- nis van een zoo belangrijke bron van welvaart als de landbouw voor Nederland is. Zijns inziens behoort de staatszorg voor den landbouw evenwel niet te wor den uitgebreid in dezen zin, dat van staatswege zou worden voorzien in het geen het particulier initiatief tot stand bracht en in stand hield tot algemeene bevrediging. Adressant dringt aan, om een post voor directeut-generaal van den landbouw op de begrooting uit te trek-

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 6