'T VOLMAAKTE RADIOGEBIED Op de onlangs gehouden OLYMPIA RADIO SHOWtelonden, werd door het bekende tijdschrift The Wireless World" een stem ming gehouden onder de bezoe kers, waaruit bleek dat het Philips Ontvangtoestel 2511 algemeen beschouwd wordt als het beste Vierlamps Toestel. Dit groote succes bewijst wederom dat de PHILIPS ONTVANGTOESTELLEN wat kwaliteit en uitvoering betreft, beschouwd mogen worden als OP Verschillende Berichten 0 >4 -P" zullen zij nagaan of de bedoelde maat schappijen reeds kunnen beginnen met terugbetaling van de voorschotten. De opmerking nopens een circulaire betreffende steun aan werkeloozen is aan Ged. Staten niet duidelijk, tenzij bedoeld mocht zijn, hetgeen evenwel niet waar schijnlijk is, het rondschrijven, waarvan de mededeeling aan de Staten in 1928 een gevolg is geweest. Van hunnentwege of door hun bemiddeling is althans in de afgeloopen maanden geen rondschrijven tot gemeentebesturen gericht over dit onderwerp. Reeds in 1904 is een regeling getroffen waarbij de scheiding is gemaakt tusschen de bevoegdheden, die aan het volle col lege zijn voorbehouden en die, welke aan de bootcommissie zijn gedelegeerd. Aan Ged. Staten blijven: vaststelling begrooting; goedkeuring maandelijksche en jaarrekeningen; regeling jaarwedden; benoeming, schorsing en ontslag perso neel; verhuring booten; belangrijke repa- ratiën en herstellingen; contracten voor steenkolen en gratificatiën en toelagen. Door de commissie wordt beslist omtrent: berisping en boeten personeel; verlof équipages; waarneming bijbetrekkingen; vaststelling dienstregeling, dagelijksch onderhoud schepen; in en uit de vaart ne men der schepen, levering van benoo- digdheden voor den gewonen dienst, schadevergoeding voor beschadigde goe deren of gemiste aansluiting, controle op de kaartjes, vrijkaarten en wekelijksche rapporten. De post „schrijfloonen" wordt voor memorie" uitgetrokken, omdat niet vooruit te zeggen is of tijdelijk personeel noodig is. Als men wil, dat het werk behoorlijk geschiedt, is niet te voorko men, dat de eene keer de dagtaak der wegwerkers langer is dan de andere keer. Het onderhoud der steigers wordt telkens voor twee jaren aanbesteed en komt dus ten laste der betrokken aannemers. De hooge kosten aan het gebouw voor den Prov. Waterstaat waren het gevolg van het feit, dat men met een oud huis te doen heeft. Nu het geheele gebouw grondigris nagezien-; worden minder kos ten verwacht, al blijft men bij dergelijke gebouwen -natuurlijk steeds aan verras- singen bloot staan. Hetzelfde geldt in meer of mindere mate ten aanzien van het gebouw voor de Prov. Bibliotheek. Voor de tijdelijke werkzaamheden op de Prov. Bibliotheek was 5 jaar gesteld en dit begon in 1926, dus is nog niet om, de reorganisatie maakt goede vorderin gen en zijn thans nog slechts 3 personen werkzaam als tijdelijk personeel. Herziening der tarieven voor de stoom bootdiensten is in overweging en voor de Wester-Schelde reeds vastgesteld, doch nog niet door den Minister van Wa terstaat goedgekeurd. Als dit het geval is, zal aan de Staten mededeeling dier tarieven worden gedaan. De marktboot op Donderdag van Zierikzee op Katsche Veer voldoet naar het oordeel van Ged. Staten, althans des winters, wel aan de behoefte. Tusschen 6 Oct. 1927 en 10 Mei 1928 werden gemiddeld 20 en tus schen 11 October 1928 en 8 Mei 1929 17 personen per reis vervoerd. Er bestaat geen aanleiding dezen dienst op te hef fen. Waar de veerdiensten VeereKam perland en KortgeneWolphaartsdijk verpacht zijn, worden geen .begrootingen opgemaakt, wel rekeningen, omdat de I?rov. ingevolge het pachtcontract in de eventueel te maken winst geniet. Voor verhooging der pensioenen van vóór 1921 oordeelen Ged. St. geen ter men aanwezig. Een pensioen houdt steeds verband met de laatstgenoten jaarwedde, hetzij van den gepensionneerde, hetzij van den vooroverleden echtgenoot of va der, doch wordt bovendien beïnvloed door het aantal dienstjaren; verhooging in het wilde weg van vóór een bepaald jaar toegekende pensioenen met een ze ker percentage, zal dus onvermijdelijk tot onbillijkheden leiden. Door het Groene Kruis is de laatste jaren niet om uitbetaling van de subsidie gevraagd en de vraag of de gestelde voorwaarden te eng zijn, is derhalve niet aan de orde. De opmerking gemaakt ten aanzien van de verbeteringen van bochten in we gen en van het aanduiden van onder han den genomen verbeteringen zijn door Ged. Staten met belangstelling vernomen en zullen door hen ter kennis van den Hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat worden gebracht. Een door de N. V. P. Z.E.M. in te voeren huürkoopsysteem is bij den Raad van Bestuur nog in overwe ging. Bepaalde mededeelingen dienaan gaande kunnen nog niet worden gedaan. Heffing opcenten. Bij het voorstel inzake heffing van op centen op de Rijksbelastingen werd in een der afdeelingen gevraagd of in de toekomst nog meer opcenten geheven zouden kunnen worden, waarop een lid van Ged. Staten antwoordde, dat het maximum met 5 is verhoogd. Hij hoopt, dat hiertoe niet zal behoeven te worden overgegaan, omdat de belastingen al hoog genoeg zijn. Een ander lid zegt, dat hij liever verlaging zou zien, en wijst ook op de wet tót wijziging van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de ge meenten, ingevolge waarvan niet hooger kan worden gegaan dan tot een maxi mum van 40 opcenten in twee gevallen. Een 40-jarige fabrieksarbeider wo nende te Stolberk, werd toen hij per fiets van de fabriek huiswaarts keerde, aan BeaMgaggg-gsaaagaa gereden door een taulo Groningen. Onmiddellijk overleed hij. Een juwelier uit Frankfurt a. d. (Main die zijn intrek had genomen in een hotel in het centrum van Berlijn, is door een geslepen oplichter voor een waarde van ruim 200 000 Mk. aan ju- weelen opgelicht. Hij werd door den hem bekenden (koopman Perlewitz opgebeld, die hem 'mededeelde dat hij opdracht had, voor een klant juweelen te koopen, w.o. zich ook een zoo groot mogelijke brillant moest bevinden. Het was noodig, dat de zaak zoo spoe dig mogelijk lol stand kwam. Daar de juwelier 'n dergelijke brillant niet in zijn collectie had, verzocht Per lewitz hem bij zijn zakenvrienden moeite te doen, om een dergelijk stuk te vinden, waaraan de juwelier gevolg gaf. Perlewitz vroeg hem vervolgens met de briljanten in een pension te komen, waar de klant, voor wie het bedoelde bestemd was, woonde. Daar gekomen werd de juwelier in een ontvangkamer gelaten, waar hij zijn monstercollectie uitstalde. Perlewitz ver zocht hem daarop enkele oogenblikken in de zijkamer te gaan, totdat zijn klant, een 'tooneelspeelstfer, gekomen zon zijn. Na vrij langen tijd verscheen; inder daad de tooneelspeelsler, die echter niets afwist van het koopen van een brillant- ring en evenmin van een opdracht aan Perlewitz, die haar geheel onbekend was. De juwelier slorm'de naar de ontvang kamer, doc'h natuurlijk was Perlewitz en met hem de monstercollectie verdwenen. De politie, die terstond gewaarschuwd was, kon voorloopig alleen vaststellen dat de juwelier in de handen van een igjejraffineerden boef was .gevallen), die van de gewoonten van den juwelier blijkbaar goed op de hoogte was. Hij heeft hem met opzet uit zijn hotel naar het .pension gelokt ,om beter zijn slag te kunnen slaan, daar het pension twee uitgangen had. Zondagavond is bij Magliana Sabina, ongeveer 60 K.M. van Re,ine een auto ongeluk gebeurd, waarbij de gewezen commandant van de luchtvaart, een lui tenant-vlieger en no,g een .officier den dood vonden. i De perschef van het fascistische partij bestuur en de bestuurder werden ern stig gewond opgenomen De auto was in volle vaart tegen een brugleuning ge botst. Hel Duilsche stoomschip Hoecbst, dat onlangs in den Indischen Oceaan is gestrand, is ,op zonderlinge wijze van zijn lading ontlast. De lading bestond uil tin ter waarde van ongeveer 5 milliioen mark. De 'bemanning van dé Hoschsl liad hel gestrande schip verlaten, nadat er brand op» was uitgebroken. De bewo ners van een eiland in de nabijheid hebben daarna ongemerkt de lading aan land gebracht en verstopt. Toen ver scheidene sleep.booten bij de Hoechst kwamen vonden zij het schip leeg. Alle onderhandelingen mei de bewoners van hel eiland'om de lading terug te krij gen zijn tot nu toe vruchteloos gebleven. BRUTALE INBRAAK. Vrijdagavond tusschen kwart voor !8 en half elf zijn inbrekers binnengedron gen in het pand Henegouwerlaan 71a te Rotterdam, waiar op de eerste ver dieping imevr. I. Bt. 'woont en op de 2e etage de familie 13. Toen om ihalf elf een der 'bewoners thuis kwam bemerkte men onmiddellijk dat er heel wat gegtolen was. De kasten en laden waren opengebroken, alles was nauwkeurig', doorzocht. Uit een klressoir op de eerste .etage werden ten nadeele van mevr. I. B'. ge stolen Een gladde ^gouden damesring mei rooden steen; een paar gouden oorknop pen met brillanten; een platina speld met zeven brillanten; een gouden ring met brillant en parel; een gouden tring met zwarte steen en vijf brillanten; een zware gouden p.ug met drie kleine dia manten of brillanten; een kleine zwart leeren portemonnaic met 10 gulden; een ijzeren geldkistje, afmetingen circa 40 bij 30 bij .20 met papieren ten name van Benediclus; een gouden dames armband horloge merk „Anker", vierkant met gele wijzerplaat, arabische ^ijfers en een smal zijden bandje. De woning van de familie R, levérde eveneens een rijken buit op. Be heeren stalen hier: Zes bankbiljetten van 100 gulden; een gouden schakelarmband waaraan vier gouden munten, n.l. een ZwitsersCh 10 Franc, stuk; een Engelsch lia,ïf-pond. stuk; een Holfandscli Jvijfgulden stuk en een Amerikaansch 2i/2 dollar stuk. Tenslotte een goudendamesmnontoir- horloge. waarvan in de kast gegraveerd slaat .1928, 23 Feb. R. D. P. MOORDAANSLAG. In het-' in de nabijheid van Rotterdam gelegen rustige dorpje S chiebroek', is in den vroegen Zondagmorgen op dein 78-jarigen landbouwer A. :C. Vermeulen, oud-ontvanger van de gemeente Schie- broek een moordaanslag geplfcegd. Dé dader heeft kans igezien te on'k'omen. Het drama heeft,, naar Het Volk ver neemt, zich ets volgt toegedragen. De landbouwer V.. die op zijn hofstede met zijn dochter woont, zou dien morgen de koeien gaan melken Toen V. het elec- triseli iicht wilde (aandraaien, bleek' biet niet aan te gaan De landbouwer stapte in het donkter haar buiten en 'begaf zich naar den koestal. Op weg daarheen werd bij plotseling van achteren overvallen en de aanrander bracht hem met een scherp voorwerp, drie diepe sneden over het hoofd toe. Van den dader hieeft de oude man niets' (gezien. De man,, die hem overviel nam onmiddellijk nadat hij V. aan hét hoofd hlad verwond, de vlucht en wist te ontkomen De zwaar gewonde landbouwer strompelde zoo goed en zoo 'k'waad ais- '1 Iging naar zijn boerderij te rug en kon zijn dochter daar waarschu wen. Een geneesheeer oordeelde de ver wonding aan het hoofd,, hoewel zeer ern stig, niet levensgevaarlijk'. Enkele uren later werd door de po litie le Schiebroék aangehouden de 35- jarige J. V., een zoon van den landbou wer. Deze was ,ais de vermoedelijke da der opges'pbord. De verhouding tusschen vader en zoon was al" geruïmen tijd niet zooals die nehoorde te zijn en menigmaal was er oneenigiheid geweest. Vrijdag van de vorige week had de oude landbouwer nog aan de pontic gevraagd den zoon uit zijn woning te verwijderen. Bij het verhoor, jiat lijpm afgenomen werd, ontkende hij ten stelligste den moordaanslag gepleegd le |heb'ben. En hardnekkig is hij blijven ontkennen. De vermoedelijke dader is toch in arrest ge steld. Maandag heeft de politie nog een rij- wielsluur in beslag genomen, waaraan men bloedsporen had opgemerkt. De verdachte blijft nog steeds ontkennen, hij igeefl een alibi op, hij zou n.F. bij zijn zwager geweest zijn. Dit alibi is mooi lijk na le gaan, omdat de woningen van zijn zwager en zijn vader vlak naast elkaar zijn gelegen. Eleclr. Drukkerij G. W. DEN BOER, Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 6