TWEEDE BLAD €ainmZ@@p De geheele wereld Aspirin VAN DE VAN Dinsdag 12 Nov. 1929 No. 267 FEUILLETON HET VONNIS Maar van even veel belang één echte PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. In de heden gehouden zitting van de Provinciale Staten van Zeeland, voor het verslag waarvan naar het eerste blad zij verwezen, zouden de volgende alge- meene verslagen der afdeelingen worden uitgebracht: Ten gelde maken Reservefonds. Over het voorstel tot het te gelde ma ken van het reservefonds van de Provin ciale stoombootdiensten en tot het aun- gaan van een geldleening, Werd in één afdeeling niet gediscussieerd, in een an dere vroeg een lid of het niet juister zou zijn geweest, om in de begrooting een post op te nemen voor de door de Pro vincie aan het fonds te betalen rente ter zake van de daaraan ontleende gelden. Een ander lid raadt aan, de te vormen reserve ad 100.000 niet weder te beleg gen op het Grootboek, doch daarvoor obligaties ten laste van den Staat te koo- pen. Een lid van Ged. Staten antwoord daarop, dat dit inderdaad de bedoeling is. In de derde afdeeling vraagt een lid, welk voordeel deze verkoop zal ople veren en antwoordt een ander lid, dat men thans, slechts 3 pCt, krijgt en bij het aangaan van een leening meer moet be talen. Een lid van Ged. Staten merkt nog op, dat hij thans geen bepaald cijfer kan noemen, doch dat het voor de hand ligt, dat het converteeren van zoo'n be langrijk bedrag ook een belangrijk voor deel oplevert. In hun antwoord op het algemeen ver slag, wijzen Ged. Staten naar den post rente wegens uit het reservefonds der stoombootdiensten onttrokken gelden welke post op de begrooting 1930 voor memorie is uitgetrokken. Delegatie van macht. Het voorstel tot gedeeltelijke over dracht aan Ged. Staten van de bevoegd heid aan de Prov. Staten opgedragen bij art. 132 der Prov. wet, geeft in twee af deelingen een lid aanleiding zich daar tegen te verklaren, omdat geen remmen de invloed zal uitgaan van het vragen van goedkeuring aan de Staten, een hun ner zag gaarne een maximaal bedrag be paald, In de derde afdeeling wil een lid elk wegsgedeelte of traject afzonderlijk bespreken en de Staten niet te veel macht uit de handen geven. In alle af deelingen zijn er leden, die meenen dat in de praktijk Ged. Staten de te vo- teeren bedragen vaststellen, met welke bedragen de Staten accoord plegen te gaan. Bij onderhandschen aankoop kan vaak een financieel voordeel worden be haald en de Staten houden toch altijd het recht om te interpelleeren. Door de le den van Ged. Staten werd het voorstel in alle afdeelingen uitvoerig verdedigd, een maximaal bedrag is niet noodig, het gaat hierbij steeds om betrekkelijk kleine bedragen, die te voren door deskundige taxateurs zijn vastgesteld. Het zal na tuurlijk niet gelden voor het aangaan van onteigeningsprocessen, daarvoor is goed keuring der Staten steeds noodig. In een afdeeling gaan ten slotte alle leden met het voorstel mede, in een andere stemt een lid tegen en behouden twee zich hun stem voor, in de derde afdeeling heeft men er algemeen geen bezwaar tegen voor een bepaald geval de gevraagde de legatie te verleenen. door mevrouw Belloc Lowndes. 27). En zoo aanvaardde Bivlley Raydon's vrouw in een oijzonder opgewekte stem ming] ©en tochtje met haar oude vriend in diens prachtige gulo. Zij stoipten voor de lunch nij een alom gunstig bekend staand restaurant, genaamd 'Beche's Ho tel. Buiten den nog met rozen begroeiden ingang stonden verscheidene wagens, maar niet een kon de vergelijking door staan met de nieuwe Rolls Royce van Vkolonel Mintlaw Dit Was op zichzelf al (genoeg, ©m Eva's opgewektheid te ver hoogden. Hun aankomst verwekte een kleine opschudding. Toten de hotellier vlug'naar 'buiten kwam loopeu, om hen te begroe ten, kwam er een uitdrukking van te- lejurstelling op zijn [gezicht, omdat hij zag, dat er |geen bagage van achter op den wagen was vastgegespt. Hij zei iets; Mintlaw hoorde het «liet goed, maar Eva had het verslaan,, en kittig achter haar metgezel aantrippelend, fluisterde zij vroohjk: „Die ouwe meneer dacht, dat wij een wittebroodspaartje waren, Jack Provinciale Begrooting. In de afdeelingen werden uitvoerige besprekingen gehouden. Bij de beschouwingen over den finan- cieelen toestand der provincie werd er met voldoening op gewezen, dat Ged. Staten hebben erkend, dat er uit de ge wone middelen voor buitengewone uit gaven is gebruikt; dat de pessimistische beschouwingen thans niet vernomen wor den, en dat de toelichting een juister beeld van den toestand geeft- Een lid legde een vorm van een staat over, waar door z- i- n°g duidelijker uitkomt, wat gewoon en wat buitengewoon eischt. Sommige leden wilden vapr buitenge wone werken en met name voor wegs- verbetering volgens het wegenplan steeds leenen, doch anderen meenen dat het be leid van Ged. Staten hej juiste is- Aan gedrongen wordt op belastingverlaging en als middelen daartoe aangegeven: nivel leering van den belastingdruk onder de provinciën, zooals voor de gemeenten is geschied; overneming door het Rijk van de Stoombootdiensten; betaljng der kos ten van de calamiteuze polders door bót Rijk. Gewezen wordt op de sociale taak die de provincie heeft en welke volgens sommigen niet voldoende wordt nage komen, Gevraagd werd of het Rijk voor den Ooster-Schelde-dienst niet dezelfde bijdrage zou willen geven als voor dien op de Wester»Schelde, Door leden van Ged, Staten werd tot voorzichtigheid aangemaand. De opcen ten Inkomsten- en Vermogensbelasting kunnen nog met 5 verhoogd worden. De gewone en buitengewone inkomsten en uitgaven zijn altijd- gesplitst geweest. Er is veel schuld afgelost en daardoor de kredietwaardigheid -der provincie ver hoogd. Zij zeggen ook oog voor de soeial.e taak der provincie te hebben. In een af deeling zegt een der Ged, dat zij een pogen tot nivelleering van den belasting? druk zou willen steunen, en in een an dere afdeeling wordt toegezegd, dat voor de verbetering van wegen op het wegen plan steeds geleend zal worden, In twee afdeelingen werd de aanschaf fing van een tweede ferrybfeot bespro ken, Gevraagd werd of die boot noodig is en anderen hebben bezwaren om er aan mede te werken als de zigzag-poli tiek ten opzichte der Zondagsdiensten niet verandert. Door leden van Ged. Sta ten werd gezegd, dat een tweede ferry boot noodzakelijk is en op een desbetref fende opmerking, dat het tekort aan ruimte in de 2e klasse ontstaat door het meerdere gebruik van die klasse door de goede inrichting. De combinatie van reserveboot en boot geschikt voor het veer KortgeneWol- phaartsdijk, wordt niet gelukkig geacht. Leden van Ged. Staten zeggen dit de meest practische oplossing te vinden en verzoeken nadere voorstellen af te wach ten. Een der leden van Ged. Staten wenschte den veermanje rehabiliteeren, want na nauwkeurige controle is geble ken, dat alles is afgedragen. Door invoe ring van een boek met drie geperforeerde strooken hoopt men de controle te ver beteren. Geklaagd wordt over de langzame uit voering van werken als de steiger te Sta- venisse, het nieuwe dienstgebouw te Vlissingen en de wegsverbetering. Wat het laatste betreft wordt op spoed aan Een Zuivere Zeep zooals de beroemde Frangche Cadum^eep U onont- beerlyk voor de ver- Zoréiné van de huid. Bovendien wordt Zy glech.t$ óoed éedrooéd verkocht, blyft daar door tot "t laatste toe hard en ig Zoodoende veel voordeelièer irit éebruik.dan iedere an dere keep. r (Ingez. Med.) Zij kreeg een schokje, toen hij' zachtjes mompelde: „Was het maar waar!" Arme Jack! Eva 'dacht bij zich zelf, |tlat !het „.komiek" \vas, dat hij van haar hieldécht van hjaar hield, terwijl zijlj van haar kant, hem niet meer dan een •gevoel van oprechte vriendschap' toe droeg. Maar zij was nu eenmaal in de auto gestapt,, die, zcoals zij had ver wacht, op haar ihlad «©Wacht, in een laan ongeveer een (kwart mijl van The Mill House en (gedurende de enkele o,ogenblikken, dat zij jhem haar hand had laten vasthouden, had hij zachtjes', met trillende stem gezegd„Je weet niet, Ev!ai, wat dit voer 'mij betee'kent, ik bedoel., weer eens samen 'met je mogen zijn. Ik 'gelloof niet, da,t er één uur in mijn leven de laatste jaren 'is geweest,, dat i'k' niet aan je gedacht heb .gedacht aan je, en me heb voorgesteld dat je er uitzag zoo alls je er nu werkelijk uitziet." Zij had even iels van een gewetens wroeging gevoeld bij Ide herinnering, dat zij al die jaren- in het .geheel niet 'aan hem had gedacht. Op een 'keer, (lang geleden, had Ade laide Strain haar gevraagd: „Zeg, Eva, heb jij 'n idee, wat er toch van llac'k Mintlaw is geworden?" E;n zij had geantwoord: „Neen, daar llieb i'k geen no tie van. Komiek hé, dat hij me nooit (eens geschreven heeft. Toen 'had de andere op haar leuke manier geantwoord: „Ik vind gedrongen, anders zal het tegenwoordige geslacht niët. veel meer daaraan hebben. Van de zijde van Ged. Staten werd ge antwoord, dat de botiw steiger wacht op den aanvoer van groenhart hout; dat om trent het dienstgebouw langdurige onder handelingen met de Nederlandsche Spoor wegen gevoerd zijn over plaats, erfpacht enz., zoodat buiten toedoen van Ged. St. het werk vertraagd is. De wegsverbete ring eischt veel voorbereiding. Ged. St. wachten op den Provincialen Waterstaat en die weer op den afloop der onderhan delingen met de belanghebbenden (on derhoudsplichtigen). Op desbetreffende opmerkingen wordt door leden van Ged. St. toegezegd, dat de balans en de exploitatierekening der gesteunde Tramweg- en locaalspqarmaat- schappijen aan het provinciaal verslag zullen worden toegevoegd, Verder dat voor de Z. VI. Tramwegmaatschappij de tijd voor terugbetaling van het voorschot is aangebroken, omdat meer dan 4 pCt. dividend wqrdt uitgekeerd. Aangedrongen werd op overlegging van de circulaire inzake werkelgozen uitkeering, welke circulaire verschil van opvatting tengevolge had, terwijl andere haar betreuren, omdat daardoor vele g meentebes(uren de zorg voor de werke- loozen hebben ondergebracht bij armen zorg. Toegezegd wordt de vraag te zul len overbrengen en medegedeeld, dat de circulaire op aandrang van hqpgere auto riteiten verzonden i§. Naar aanleiding van desbetreffende op merkingen, werd door een lid van Ged, Staten betoogd, dat twee directeuren van de stoombootdiensten noodzakelijk zijn, zij hebben ieder een aparte taak en fi nancieel voordeel is er bij het op wacht geld stellen van den directeur van den Ooster*Schelde-dienst niet. Een lid der Staten heeft njej veel ver trouwen in het bureau-Cprnglissen, doch van de zijde van Ged. Staten wordt ge zegd, dat de wijzigingen tijdens den bouw van de eerste ferryboot door hen, op aandrang van den vroegeren directeur van den Wester-Schelde-dienst zijn aan gebracht. Ontkend wordt dat de bootcommissie te zelfstandig handelt, steeds wordt de goedkeuring van het geheele college van Ged. Staten gevraagd. Toegezegd wordt bespreking met den hoofdingenieur over de betoogde wen- schelijkheid van reorganisatie bij den pro vincialen waterstaat o.a. dpor aanstellen van klerken of typisten, daar de ambte naren nu veel.werk doen, dat ook door schrijvers verricht zou kunnen worden. Inzake den kaartjesverkoop voor den autobus Katsche VeerGoes wordt in een der afdeelingen door een lid van Ged, Staten toegezegd, dat speciale mededee lingen op de afvaartlijsten ten gunste van eenigen autqbushouder achterwege zul len blijven. Ook bij de artikelsgewijze behandeling werden veel opmerkingen gemaakt, o.a inzake de hier na te noemen posten. Een lid meent, dat het salaris der leden van Ged. Staten verhooging eischt, wi men den vollen mensch mogen eischen Aangedrongen werd op verbetering van den steiger aan het Katsche Veer Van de zijde van Ged. Staten were gewezen op de tegenwerking van het be stuur van den Wilhelminapolder, maar nog steeds zal de provincie wel bereic zijn om den steiger te verbeteren mits dan ook de eigenaar toelaat, dat er wer ken ten bate van den stoombootdienst op worden gemaakt. Een toezegging voor subsidie voor de aanschaffing van een motorboot, is destijds wel door een lie van de Verkeerscommissie persoonlijk ge daan, doch Ged. Staten deden dit nim mer. Een lid meent, dat het gebrek juist aan de zijde van Noord-Beveland zit. Daar is een z.g. halftijbrug noodig. Hoog werden genoemd de uitgaven aan het gebouw van den Prov. Waterstaat en aan dat vart de Prov. bibliotheek, terwij' gevraagd werd waarom de tijdelijke hulp in de bibliotheek nog aanwezig is, deze zou slechts 2 jaar duren. Uitvoerig werd in alle afdeelingen de motie-Adriaanse in zake een vierde boot het heelemaal niet komiek, na de wijze waarop jij hem behandeld hebt." En nu was jhfj als door een wonder teruggekeerd in haar leven! En daarbij zoo'n heeil andere Jac'k een voorhame rijke Jack Mintlaw, vo,or wien de mein'- schen diep bogen. Het was zoo'n warme, zonnige dag. dat verscheidene tafeltjes' |uit de eetzaal buiten waren gezet. (Zij stonden in rijétaj op het grasperk, dat glooiend afliep van het hotel naar de rivier De ervaren ,,Oner" had met éénoog- opslag gezien, dat kolonel Mintlaw en zijn gezellin heel wat meer te betee'kle nen (hadden dan iemand van de andere gasten,, die bij Becke's hotel waren neer gestreken. Daarom nam hij persoonlijk de bediening van liet 'knappe paar op zich en bracht (ben langs het al wat verschroeide graspad naar het aardigste hoe'kje„ waar een tafel stond, afgeschei;- den van de andere, onder een grootefni boem dicht 'bij den waterkant, en terwijl de tafel met een frisch MauwAvit laken werd gedékt, lieten de twee hun biiklcén zwijgend over de istroomende rivier gaan „Laten we na de lunch wat gaan roeien", stelde Mintlaw plotseling voor „We hebben al 4en tijd." „Ik heb geen roeitoilet aan", 'bracht zij in het 'midden Zij droeg voor het eerst haar aardig geborduurd Kasha manteltje, wat ook op Zondag op de lijn VlissingenBres- kens besproken. Door de voorstanders werd o.a. opgemerkt, dat de provincie, anders dan een particulier, niet op winst, maar op de behoefte heeft te letten. Het gaat voornamelijk om zieken- en familie-' aezoek en voor pretjes wil men geen vierde boot op Zondag. De behoefte is gebleken. Met een beperking tot 50 pCt. der weekdiensten kunnen de voorstanders zich vereenigen, maar nu is een te groot hiaat midden op den dag en voor de Zon dagsrust van het personeel heeft het geen invloed, het is toch in touw. Een extraboot is niet altijd te krijgen; Z. Vlaanderen heeft de vierde boot noodig voor ziekenbezoek enz., door deze boot kan dit nu na het waarnemen der gods dienstplichten. Door de weinige publici teit is het aantal passagiers gering ge weest, anders waren er zeker meer over gegaan. Andere leden achten het inleggen van een vierde boot strijdig met de Zondags rust en de Zondagsheiliging, de behoefte is h. i. niet gebleken, deze leden achten juist de vierde boot gevraagd voor pret jes en vreemdelingenbezoek, in den win ter is de vierde dienst totaal overbodig en het personeel gaat er ook weer op ach teruit, want nu kan de rusttijd nog in het gezin worden doorgebracht, men vreest nog verdere uitbreiding. Enkele leden zouden den dienst liever geheel stop zetten, omdat de Overheid zich moet onderwerpen aan het absolute gebod des Heeren. Zij vragen of het bijv. niet mogelijk is om, als er toch gevaren moet worden, diensten te combineeren en daardoor booten geheel stil te leggeti. Dan zou het personeel veel winnen- Na een principieel debat over de Zon dagsrust werd van de zijde van Ged. Sta ten gezegd, dat zij gich hebben gehouden aan de uitspraak der Staten, waardoor vast stond, dat de winterdienst weer maar drie diensten kreeg. Thans heeft het college zijn standpunt nog niet bepaald Medegedeeld wordt, dat er ernstig naar gestreefd wordt om het personeel der electrische tram pm de twee weken een vrijen Zpndag te geven en dat het met den Zondagsdienst van het personeel der booten niet zoo is gesteld als het lijkt, daar zij pok bij het stilliggen vrij zijn. Op een vraag om overlegging der ta rieven, die hoog geacht worden, wordt van de zijde van Ged. Staten geantwoord, dat vérgaande plannen tot herziening aanhangig zijn, doch dat ook de goedkeu ring van den minister verkregen moet worden. Tegen overleggen zal volgens de leden van Ged. Staten in twee afdeelin gen wel geen bezwaar bestaan. In twee afdeelingen werd gepleit voor opheffing van den dienst Vlissingen Neuzen, bijv. zouden sneltreinen gegeven kunnen wprden. Ged. Staten blijven bij de conclusie: niet opheffen. Een sneltram verbinding is met enkel spoor niet goed uit te voeren, de reis wordt te lang. Als de Brakman eens ver ingedijkt wordt kan het wat anders worden. De regeering wil nu den dienst laten. Neuzen is fel te? gen opheffing, voor rechtstreeks verkeer met het centrum Middelburg en voor ver voer van producten der veiling naar Vlis singen. Namens Ged. Staten werd gezegd, dat het vervroegen van de boot naar Neuzen van 5.50 tot 5.10 op verzoek der poste rijen is geschied, het aantal passagiers is zeker verminderd en daarom wordt naar een andere oplossing gezocht. Ged. Sta ten hebben nooit gemerkt dat een ver binding op de bootvan 6.05 uit Breskens gemist werd, de tijdsruimte is zeker vol doende. Enkele leden zien het belang van een marktboot voor den dienst op de Oos ter-Schelde niet in, Ged. Staten kunnen geen toezegging tot opheffing doen, doch een opgaaf van het aantal vervoerde pas sagiers zal aan de leden der staten wor den verstrekt. De havenlichten kunnen doorbranden als Zierikzee de kosten be taalt. Inzake opmerkingen over den dienst KortgeneWolphaartsdijk wordt geant woord, dat de Walzoorden no. 1 is voor afvoering. De nieuwe boot moet nood al niet te weinig bijdroeg tot verhoo ging van haar opgetogenheid over dit heerlijke tochtje. „Dat 'komt er toch niets op aau,! is 't wiel? 0„ Eva, herinner je (je dien heer' l?ijken dag nog, dien wij samen op het water hebben gehad, daar bij Windsor? Zij 'herinnerde zich Sn 't gehjeel geen bijzonderen dag. Hoe (zou dat mogelijk' zijn? Er waren zooveel prettige dagen •op het water geweest en niet alleen met Jack' MintlawToch had hij, ruim twee jaar geleden, telkens zijn verlofdagen in haar gezelschap doorgebracht,, had hij haar veroverd iop ide andere jongelui,, die zoo dol op ihaar waren,, enkel omdat hij het wist door le zetten en hel» fisi Do zoet oemind te worden omdat zij hepn werkelijk' liever mocht dan de an deren. Maar vandaag sloeg zij haar fraaie d|ui- venoogen naar hem pp en fluisterde „Ja, ik weet piet nog, Jack; het was epn heerlijk'e dag!" Zij waren beide hongerig geworden en aten hun lunch tot het laatste kruimpje op. Eva verklaarde 'dat zij „het er eens van nam" en verorberde, omdat zij niets lekkerder vond, verscheidene 'sneedjes bruin brood met [boter, wat zij in den rlegel vermeed. Gelijk' veel van (haar fcijdgenooten want zij was een typisch voorbeeld van haar jeugd en stand, ging zij de 'kleinste ver kent Aspirin-Tabletten en hun Uitstekende werking bij alle verkoudheidsziekten en rheu- matische pijnen. is het te weten, dat er maar bestaat. Het onmisbare ken* teeken is het Bayerkruis op iedere verpakking en op elke tablet. Is dit niet het gevat, dan hebt ge niet de echte Aspirin. Bovendien komt op iedere verpakking de U be kende oranje band voor. Let in Uw eigen belang op \deze onbedriegelijke ken* teekenen. Prijs 75 cis. (Ingez. Med.) hulp zijn en haar diepgang moet niet wor den vastgekoppeld aan het daar laten varen. Voor de diensten VeereKamperland en KortgeneWolphaartsdijk zullen be grootingen worden overgelegd. Er werd aangedrongen op verhooging der pensioenen van voor 1921 met 20 pCt Toestemmend werd geantwoord op een vraag of reeds een aanvang is gemaakt met een onderzoek naar de gestes der handelsscholen; verder dat het Groene Kruis mildere voorwaarden dient aan te vragen; en dat niet gebleken is dat de post subsidie voor verpleging van kin deren in herstellings- en vacantiekolonies te laag is. Inzake den straatweg Middelburg Koudekerke wordt verandering in de hel ling der bochten bepleit, omdat die nu voor het autoverkeer geheel verkeerd liggen en een ander lid wijst op het ont breken van de internationale kenteekens „Uitholling overdwars" bij het verrichten der werkzaamheden. Toegezegd werd in den Raad van Be stuur der P.Z.E.M. te bespreken de mo gelijkheid ook aan anderen de facilitei ten in de aansluiting te verleenen als aan woningbouwmaatschappij'en. Ten slotte werd nog in 2 afdeelingen gevraagd waarom de post opcenten op de inkomstenbelasting van 340.000 op 280.000 is teruggebracht. Namens Ged. Staten werd geantwoord, dat dit is geschied naar de verkregen op gaven en dat rekening is gehouden met vermindering der inkomsten in den land bouw. In hun antwoord op het algemeen ver slag zeggen Ged. Staten dat zij zich niet gebonden kunnen en mogen achten door de uitlatingen van een of meer hunner le den, zoolang die uitlatingen niet steunen op een door hun college genomen beslis sing of gedane uitspraak. Al blijven zij van oordeel, dat ook nu reeds goed is te zien wat voor gewoon en buitengewoon wordt ontvangen en uitgegeven, toch zijn zij bereid in de toe komst met de door enkele leden kenbaar gemaakte wenschen zooveel mogelijk re kening te houden. Gedeputeerde Staten zullen overwegen of het mogelijk is de balans en de exploitatierekening van de gesubsidieerde tram- en spoor wegmaatschappijen ter kennis der Sta ten te brengen, doch achten opname in het prov. verslag minder eigenaardig. Ook anderingen in haar gezicht wekelijkse!! na, met de nauwkeurigheid van een jockey, die zich Iv.oor een groote „race" oefent. Het rekeningetje bedroeg veertien shilling en Min daw 'liet bij het wisselen van een pond (al het 'ldeine geld door den „Ober", die |hen 'bedien 1 had', hou den. Eva ontging hel pret,, hoe voldaan en verrast de man „Dank u wel mijnheer"^ zej, en haar hart zwol van een zékeren trots wegens die Imeer dan ruime fooi. Eén van de dingen, die zij zich nog levendig herinnerde ,uit den tijd, welke naar 'het scheen zoo ver achter haar lag, was, dat haar tegenwoordige metgezel, zelfs als' hij 'verklaarde, dat hij' zoo arm als Job was', 'steeds een royale 'hand had. Daardoor was het altijd prettig geweest met hem uit (te gaan en vandaag was liet zelfs dubhel prettig, nu hij zich' kon veroorloven met het geld te (smijten. Haar man zij moest (het zich eerlijk' beken nen was bui t enge woon „zuinig", voor al als^het zoo iets betrof als de vervé lende gewoonte om fooien le geven. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5